Prijzenslag supermarktbranche: gevaar voor leefbaarheid kleine kernen GIRO 309 Deelnemers MBO Groene School presenteren project aan Willemshof Kerstmarkt SVIK Serviceverlening is al achteruit gegaan I ^r Daad S l^i Help dan 1.6 miljoen mensen die dat niet hebben! 0 Tweedehands boeken voor Mèkkerstee ElUynDEII-tllElJWS Zernikeweg 51 Middelharnis «!3^9 06 26 368 886 Vanaf rotonde, na FORMIDO rachts, na 300 mtr. links Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Uitleg over Boerderijeninventarisatie op Goeree-Overflakkee Lucht Vbor Het Leven Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk. Drie groepen Willemshof PAGINA 4 VRIJDAG 10 DECEMBER 2004 Het is alweer ruim eenjaar geleden dat er in ons land een prijzenslag is ont staan in de supermarktbranche. De prijzenslag, ontketend door Albert Heijn, heeft zéker grote gevolgen gehad voor de levensmiddelenzaken in de kleine kernen. Als dit nog langer duurt zal dit ook merkbaar zijn in onze regio, waarin veel dorpen zijn die nog maar één supermarkt rijk zijn. Met twee vertegenwoordigers van het Vak centrum voor zelfstandige onderne mers in de detailhandel, dagelijks bestuurslid Klaas van Heest uit Goede- reede en voorlichter Paul Jansen kij ken we terug naar één jaar prijzenslag én naar de toekomst van de kleine supermarkten op het platteland. Zitten de zelfstandige kruideniers en hun vertegenwoordigers van het Vakcentrum nu zielig in een hoekje en laten ze de prijsoor log tussen de ketens maar over zich heen gaan? Dit blijkt niet het geval te zijn. De woordvoerders verzekeren dat ze heel strijd baar zijn en dat is ook de laatste weken gebleken. Herhaaldelijk haalden ze de lan delijke pers waarhij ze hun zorgen over de prijzenslag aan een breder publiek kenbaar hebben gemaakt. En het lijkt dat ze met hun protesten wat succes zullen gaan boeken. De prijzenslag begon op 17 oktober 2003, Albert Heijn kampte met slechte resultaten en achtte het nodig om het verloren markt aandeel weer terug te winnen. Traditioneel zat Albert Heijn met de prijzen aan de bovenkant van de markt, en hier wilde het concern verandering in brengen. De winkel keten maakte bekend dat zij een groot deel van haar prijzen zou gaan verlagen om de concurrentie beter aan te kunnen en zodoen de hun voormalige klanten weer terug te winnen. Logischerwijs moesten de overige supermarktketens reageren en ook daar gin gen de prijzen omlaag. Inmiddels blijkt dat het nog zéker geen 'vrede' is op het strijdto neel van de prijsvechtende kruideniers. Onlangs kondigde Albert Heijn zelfs aan nóg eens vele artikelen in prijs te verlagen. Gouden tijden? De steeds weer dalende prijzen in de super markten moeten dus gouden tijden zijn voor hen die hun dagelijks boodschappen in de supermarkt doen? De heren Van Heest en Jansen bestrijden de waarheid van deze laat ste conclusie ten stelligste: "Door dat veel supermarkten noodgedwongen met hun prij zen moeten zakken zal er ergens ;mders op bezuinigd moeten worden. Veelal wordt er dan bezuinigd op het personeel, wat weer tot gevolg heeft dat de service in de supermark ten eveneens minder wordt". Het Vakcentrum heeft door het onderzoeks bureau EIM een enquête laten uitvoeren onder ongeveer 800 vestigingen van zelf standige supermarkten. Uit dit onderzoek blijkt dat de prijzenslag gevolgen heeft voor het personeelsbestand in de gehele sector: "In de afgelopen 12 maanden hebben zo'n 17.000 personeelsleden elders een baan moeten zoeken. Gerekend naar de full-time banen gaat het hier om 10.000 arbeidsplaat sen", aldus het rapport. Deze noodgedwongen bezuinigingen op het personeel zullen de klanten vast en zeker gaan ervaren. Het vullen van de schappen zal nu veelal tijdens de openingstijden van de winkel gaan geschieden en dit levert voor de klanten overlast door het her en der in de winkel staan van rolcontainers. Ook zal de klant merken, dat door de bezuinigingen op het personeel ook de rijen voor de kassa's langer worden. Natuurlijk zal, doordat er minder personeel in de winkels is, ook de criminaliteit toenemen. De supermarkten krijgen in hun protesten tegen de lage prijzen steun uit onverwachte hoek. De Consumentenbond heeft zelfs laten weten dat er aan de prijzenslag een eind De heren Jansen (rechts) en Van Heest van het Vakcentrum voor zelfstandige ondernemers in de eni ge supermarkt van Goedereede. dient te komen, want ook deze organisatie ziet voor de toekomst alleen maar nadelen voor de consument. Naast bovengenoemde gevolgen van personeelsinkrimping voorziet de bond ook dat in de nabije toekomst ook dat de kleinere supermarkten in de steden en op het platteland zullen verdwijnen. De klanten zullen dan alleen maar toegewezen zijn op winkels op verdere afstand van hun buurt of woonplaats. Van Heest, die uitbater is van een Coop Supermarkt in Goedereede onderschrijft de bezwaren van de Consumentenbond, en dit niet alleen uit eigen belang. "Je ziet in veel dorpen op Goeree-Overflakkee dat er maar één supermarkt is. Als door de huidige prij zenslag deze zal moeten verdwijnen zijn de inwoners aangewezen op andere dorpen en dat zal zéker voor ouderen grote problemen en extra kosten met zich meebrengen en de leefbaarheid voor kleine kernen gaat er sterk op achteruit". De Goereese kruidenier wijst er verder op dat een supermarkt in een dorp ook een sociale functie heeft. "Je ziet klan ten die echt voor de gezelligheid zelfs enke le malen per dag naar de winkel komen en dan gaat het niet zo zeer om het doen van boodschappen, maar meer voor de sociale contacten en daar hebben de kleinere super markten op het platteland een duidelijke functie in". De prijzenslag heeft de sector ongeveer 750 miljoen euro gekost en volgens de woord voerders van het Vakcentrum heeft dit tot gevolg dat de winkeliers zuinig met hun cen ten dienen om te gaan. En dat heeft weer een weerslag op het maatschappelijke leven. Ze wijzen erop dat juist de zelfstandige super markten heel actief zijn binnen de samenle ving. In veel plaatsen wordt bijvoorbeeld de kerstverlichting in winkelcentra of straten bekostigd door de zelfstandige detaiOisten. Ook sportverenigingen, kerken en liefdadig heidsinstellingen profiteren nogal eens van sponsorgelden die juist door de plaatselijke winkeliers worden geschonken. "Bedrijfs leiders van grootwinkelbedrijven hebben veelal weinig binding met de omgeving en het is voor hen veel moeilijker om van het moederconcern toestemming te krijgen voor het geven aan bijdragen voor kleinschalige projecten in de dorpen of stadswijken", aldus Jansen. Roepende in de woestijn Het Vakcentrum is de belangenbehartiger van 80% van de supermarktondememers. De organisatie heeft het afgelopen jaar steeds aan de bel getrokken en gewaar schuwd tegen de gevolgen van de prijzen slag. Eerst leek dit weinig succes te hebben, maar nu lijkt daar een kentering in te komen. Jansen: "'We waren lang een roepende in de woestijn, maar we zijn wel blijven roepen en nu worden onze bezwaren toch serieus geno men. We hebben verschillende ministeries een 'brandbrief' geschreven waarin we de benarde situade toelichten. In die brief drin gen we aan op overheidsingrijpen. We zou den graag zien dat de regering een halt toe roept aan de steeds maar toenemende prijs verlagingen". Graag ziet het Vakcentrum dat de overheid een zogenaamde 'anti-dump- wet' aanneemt. Deze wet zou het moeten verbieden dat artikelen onder de inkoopprijs worden verkocht. Volgens de woordvoerders van het Vakcen trum komt het onder normale omstandighe den wel eens voor dat er actieartikelen ver kocht worden onder de inkoopsprijs. En ook vinden ze een gezonde concuiTentie belang rijk - "dan houden we elkaar scherp" -, maar tijdens de huidige prijzenoorlog loopt dit de spuigaten uit. Van Heest heeft voorbeelden van artikelen, die wel voor 22% onder de inkoopprijs worden verkocht en zo zijn er tal van artikelen die zo'n 10% onder de inkoop prijs liggen. Men behoeft geen econoom te zijn om te constateren dat op deze wijze dit niet m&si is vol te houden voor de onderne mers. Supermarkten die eigendom zijn van lande lijke winkelketens worden door hun 'moe derbedrijf gesteund. Maar voor de zelfstan dige supermarkten is het bijna niet meer op te brengen om veel artikelen onder de ver koopwaarde te verkopen. Of er al winkeliers in de regio in moeilijkheden zijn gekomen, kunnen de mensen van het Vakcentrum niet zeggen. "Men loopt niet zo vlug met hun moeilijkheden te koop!" Wel is zeker dat, als de overheid niet ingrijpt, er wel degelijk klappen zullen vallen. Het zijn niet alleen de supermarkteigenaren die lijden onder de huidige prijzenslag, maar het heeft een veel grotere impact. Van Heest wijst erop dat iedereen wel iemand in zijn omgeving kent die in een supermarkt werkt, want juist door de vele part-timers zijn er veel personen en gezinnen bij de supermark ten betrokken. Maar de invloeden gaan nog verder. "Ook de boeren en in wat mindere mate de visserijsector hebben te maken met de dumpprijzen die worden gehanteerd. Zij worden door de omstandigheden gedwon gen om hun producten voor lagere prijzen te leveren en dat heeft ook weer gevolgen voor hun bedrijf', aldus Van Heest. Toekomst Momenteel lijkt er beweging te komen in de Nederlandse politiek. Door het lobbywerk van onder meer het Vakcentrum zijn ook verschillende politici er van overtuigd geworden dat er iets aan de dumpprijzen in de supermarkten moet worden gedaan. De woordvoerders van het Vakcentrum hopen dat binnen afzienbare tijd de overheid in zal grijpen en dat er zodoende nog toekomst zal zijn in de levensmiddelenbranche. Een toe komst waar in ook de supermarkten in de kernen op Goeree-Overflakkee ook hun sociale functie kunnen blijven vervullen. Op de Kerstmarkt van SVIK, a.s. zater dag in de Victoriahal zal de werkgroep 'Johan Wachters' zich presenteren met voorlichting over Mali. Ook zal er Mali- nees handwerk worden verkocht. Buiten zal de bekende visbakker Hans Jordaan weer heerlijke warme vis verkopen. De kerstmarkt wordt op zaterdag 11 decem ber gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. o 3 ca ?o Voor de verkoping van tweedehands boe ken van de Mèkkerstee is men op zoek naar goede verantwoorde tweedehands boeken. Bent u in het bezit van kinder boeken, romans, hobbyboeken, theologi sche boeken, enz., en wilt u de stichting steunen? Neem dan contact op met tele- foonnr.: 0187-651581. Indien nodig wor den de boeken bij u opgehaald. Op maandag 13 december organiseert de Boerderijenstichting Zuid-Holland en Sociëteit Rethorica van 10.00 tot 15.00 uur een dag over het inventariseren van histori sche boerderijen op Goeree-Overflakkee. 's Morgens beginnen de vrijwilligers in de Doele, St. Joris Doelstraat 32 te Sommels- dijk en 's middags gaan de mensen met een inventarisatieformulier op stap en noteren vanaf de openbare weg de kenmerken van enkele boerderijen die ouder zijn dan 50 jaar. Daarbij worden ook verschillende foto's genomen. Deze praktijk-oefendag over de boerderij eninventarisatie op Goeree-Overflakkee komt voort uit de grote belangstelling van afgelopen maandag, toen Gerbrand Hoek een diapresentatie verzorgde over de boerde rijen op Goeree-Overflakkee. Zo'n 80 men sen waren daar aanwezig en hoorden die avond ook meer over de inventarisatie van boerderijen op Goeree-Overflakkee en elders in Zuid-Holland. Dank zij de uitgave 'Met harte Minnende' van Sociëteit Rethorica zijn vorig jaar al veel boerderijen tot 1930 op Goeree-Overflakkee in kaart en beeld gebracht. Een aantal is ech ter nog niet beschreven. Dank zij de samen werking van de Boerderijenstichting Zuid- Holland en Sociëteit Rethorica gebeurt dat voor de resterende historische boerderijen nu, aan de hand van een eenvoudig opge steld formulier. Iedereen die daadwerkelijk mee wil helpen deze resterende boerderijen op Goeree- Overflakkee in kaart te brengen, is a.s. maandag van harte welkom in De Doele. Mocht men verhinderd zijn, maar toch inte resse hebben en meer over de inventarisatie willen weten, kan daarover contact opnemen met dr. G.M. van der Waal van de Boerderijenstichting Zuid-Holland (T 06-2259 1575, E gm.vanderwaal@dorpstadenland.nl) of dhr. H. Kastelein van Sociëteit Rethorica (T 0187-483 058). De Boerderijeninventarisatie op Goeree- Overflakkee is een project dat mede moge lijk gemaakt wordt met steun van de Provin cie Zuid-Holland en van de EU (Leader COPD (Chronische bronchitis en longem fyseem) is de derde doodsoorzaal<; in Ne derland. En het aantal kinderen nnet astnna neemt nog steeds toe. Leven met astma betekent voortdurend leven met de angst om geen lucht meer te krijgen. Mensen met COPD hebben zelfs continu ademnood. Om mensen met astma en COPD meer lucht te geven collecteren in mei ruim 50,000 mensen voor het Astma Fonds, Voor v^etenschappelijk onderzoek, een betere kw/aliteit van de zorg, voorlichting en individuele hulp. Lucht over? Meld u dan aan als colleae-organisa- tor bij het Astma Fonds! Bei 0800 - 2545 777, Of e-mail naar ikcollerteer@astmafonds,nl. Er zijn naar schatting 1 miljoen Nederlanders met COPD, waarvan meer dan de helft het nog niet Giro 55055 weet. Door tijdige behandeling kan voorkomen worden dat de conditie van de longen nóg verder achteruit gaat. Meer bekendheid met COPD is dus van levensbelang. i :i»j^ jj tv<^9 Deelnew.ers van Niveau 4, afdeling 'Groene Ruimte' van de Groene School met hun plan voor de voorimn van de Vvti:e,;,:.;u,f. V.l.n.r.: Gert Roggeveen, Arco Maliepaard, Arie Verblauw, Miranda de Vrij en Edwin Looije. Staand de docent Herweijer. Het was woensdag een beetje bijzondere dag voor de deel nemers van Niveau 4, afdeling 'Groene Ruimte' van de Groene School uit Sommelsdijk. Vijf deelnemers konden hun eerste product afleveren aan de leiding van het woon zorgcomplex 'Willemshof' aan de Hoflaan in Middelharnis. Al geruime tijd biedt de Groene School MBO-opleidingen aan, maar voor dit schooljaar waren dat alleen maar opleidingen van niveau 1 tot en met 3. Er blijkt echter in de groensector een grote vraag te zijn naar vakmensen met aantoonbare ondernemerskwaliteiten. Daarom zag de heer Kamerling, directeur van de MBO-afdeling van de Groe ne School het als zijn taak een opleiding aan te bieden die in deze behoefte voorziet en zodoende kwam er nog een niveau bij de IVIBO- opleiding; Niveau 4, in dit niveau worden de deelnemers opgeleid tot uitvoerder hovenier/groenvoorziener, dus een leidinggevende en werkvoorbereidende functie. Binnen de opleiding wordt gewerkt in het kader van projectmatig onderwijs. Van de 13 deelnemers opereren twee groepen in het klein schalig groen en één projectgroep zich op het openbaar groen. "Het enthousiasme van de deelnemers is groot", aldus dhr. Herweijer, de docent die de leerlingen coacht. "Er wordt hard gewerkt aan de ver schillende projecten". De docent legt uit dat een groot voordeel van deze vorm van onderwijs is dat de deelnemers in een team werken, dat met elkaar een zo optimaal mogehjk resultaat moet neer zetten. De Groene School stelt de deelnemers in staat om binnen een ware ondernemerssetting te managen, ontwerpen, presenteren, P.R. uit te voeren, financiën beheren, etc. Natuurlijk nemen de theorielessen en instructiemomenten nog steeds een belangrijke plaats in binnen de opleiding. Woensdagmiddag was het zover dat vijf deelnemers aan de opleiding hun eerste project afleverden aan de leiding van de Willemshof in Middelharnis. In september zijn de deelnemers enthousiast gestart en ze zijn na uitvoerig overleg aan de slag gegaan om plannen te ont wikkelen voor voor-, zij- en binnentuin van de Willemshof. De deelnemers aan de opleiding gaan bij het uitvoeren van een pro ject niet zelf in de tuin aan de slag, maar ze leveren een ontwerp, beplantingsplan, presentatietekening en een onderhoudsplan en beheersplan af. En natuuriijk verzorgen zij ook de begroting. Met een bijzonder fraai ontwerp in de binnentuin, een fris ontwerp in de voortuin en een eenvoudig, maar functioneel ontwerp in de zijtuin, ontwikkelde de groep een fantastisch geheel voor de Willemshof,' waarbij steeds rekening werd gehouden met de wensen van de opdrachtgever. Voor wat betreft de beplanting zijn er in deze tuin veel bladhoudende heesters, bloeiende en geurende planten toege past, die de zintuigen van de bewoners van het Woonzort'complex zeker zullen prikkelen. De deehiemers verklaren dat het heel plezierig is geweest om als groep bezig te zijn voor de Willemshof. De leeriingen hebben alle maal al ruime ervaring in het vak van hovenier, want ze werken al geruime tijd in het bedrijfsleven. Eén dag in de week gaan ze op de Groene School aan de slag voor hun MBO-opleiding. Het is de bedoehng dat voor de uitvoer van de plannen door de Wil lemshof een hovenier wordt gezocht die aan de slag gaat met het ont werp van de deelnemers van de MBO-opleiding. Verwacht wordt dat de tuinen aankomende zomer al zijn te bewonderen. Het complex de Willemshof wordt eind januari officieel geopend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4