'Jan Ligthart, was niet de geestelijke vader van 'Ot en Sien', dat wist Juultje!' Omgaan met borstkanker Buijze Financial Consultancy biedt nieuw beleggingsfonds aan HuweHjk. Jubileum eiiahdeh-meuws De kinderjaren van Prinses Juliana "Ik ben blij dat ik leef' Kerstavond 'De Christenvrouw' PAGINA 11 VRIJDAG 10 DECEMBER 2004 DEEL 8 DOOR DR. PIETER VIS Hoofdonderwijzer en pedagoog Jan Ligthart Damvereniging 'Dirksland' Uitslagen 6 december a^' Buijze Financial Consultancy Inkomens- en Vermogensplanntng Buijze Financial Consultancy biedt nieuw uniek beleggingsfonds. Naar aanleiding van dit nieuwe fonds enkele vragen aan dhr. W. F. Buijze. of een ander feestje? Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal Toen prinses Juliana zes jaar werd, vormde liaar moeder een klasje op Huis Ten Bosch. Het prinsesje begon namelijk interesse te krijgen in het lezen. Haar moeder Wilhelmina vond dat het dan hoog tijd werd met serieus onderwijs aan de kleine meid. Haar eigen schoolopleiding was te eenzijdig geweest! Dit schreef zij later in haar boek 'Eenzaam maar niet alleen'.l) Moeder Wilhelmina zocht contact met de pedagogische nieuwlichter in die dagen. Jan Ligthart. Deze was als hoofd van een lagere school en later onterecht als de auteur van bekende serie schoolboekjes 'Ot en Sien' toegeschreven en in het grote en bekendste 'Woordenboek van Nederland, de Dikke Van Dale' vermeld. Gelukkig is sinds kort deze mythe de wereld uitgeholpen door de lopende tentoonstelling 'Honderd jaar Ot en Sien' in het Stedelijk Museum van Zwolle a/d Melkmarkt. Het was op 27 juli j.l. dat prinses Mdxima deze expositie opende. Deze was geheel aan de geestelijke vader van dit als eerste beroemd geworden Nederlands kinderstel gewijd. Maxima kreeg te horen en te zien dat Hinricus Scheepstra (1873-1927) de echte maker was van Ot en Sien. Generaties lang waren deze populaire kinderverhalen dus onterecht aan Jan Ligthart toegeschreven.2) De vermaarde illustrator Comelis Jetses (1873-1955) zorgde voor de fijnzinnige afbeeldingen. Het is ook aardig om te weten dat op genoemde 'Ot en Sien expositie' het leesplankje van prinses Juliana werd getoond. Grootmoeders aangetrouwde kleindochter, prinses Maxima, ontving van de directie een moderne versie hiervan. Persoonlijk bezoek Het wordt hoog tijd om terug te keren naar het begin van januari 1914. Koningin Wil helmina bracht incognito een persoonlijk bezoek aan Ligtharts school in de TuUingh- straat in Den Haag. Zij bleef een hele mor gen bij de gehouden lessen. Inderdaad werd ze niet opgemerkt door de kinderen. Zij zelf beeft er veel plezier aan beleefd.3) Als zij langs de kinderen liep, riep een kind: 'Pas op juf'. Ligthart liet alles namelijk zijn gewone gang gaan. De kinderen vonden dit niet vreemd want er kwamen zo dikwijls bezoe- Jan Ligthart kers op school. Op het onderwijs had dat geen storende invloed. De pedagoog had ook de gewoonte om tegenover de kinderen zich zelf dikwijls 'Jan Ligthart' te laten noe- men4) r Hij liet de kinderen ook nog een paar versjes zingen voor deze onbekende dame. Pas toen de koningin vertrok, vertelde hij, wie die dame eigenlijk was. 'Kinderen, je weet wel dat Jan Ligthart onlangs bij de koningin is geweest. Ik heb jullie dat verteld. Nu zal ik jullie eens precies vertellen, hoe dat gegaan was. Jullie weten wel, dat het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde staat. Toen ik daar kwam, werd ik dadelijk heel vriendelijk ontvangen door die mijnheer, die daar staat'. Ligthart wees op één van de heren uit het gevolg van die vreemde dame. 'Die mijn heer bracht mij bij de Koningin en die gaf mij zo maar een hand en ik kreeg ook een hand van het prinsesje. Nou, en jullie begrij pen wel, kinderen, toen was ik helemaal niet meer bang en helemaal niet meer bleu. Je weet, wij noemen dat in het Nederlands 'beschroomd'Welnu, ik was helemaal niet meer beschroomd. De Koningin heeft toen heel vriendelijk met mij gepraat en toen het gesprek uit was, gaf zij mij opnieuw een hand. Toen zij wegging, zei ik tot haar: 'Majesteit, nu moest ook eens een bezoek brengen aan mijn school'. En wat denken "In Nederland krijgt één op de negen vrouwen borstkanker. Daarmee is Nederland op de derde plaats van de Europese ranglijst gekomen. Hoog tijd dus dat het nog steeds heersende taboe rond borstkanker aangepakt wordt". In een geanimeerd en open gesprek vertellen Susan Numans en Judith Hoftijzer waarom zij zich inzetten als vrijwilliger van de Borst kanker Vereniging Nederland. Eén keer per maand bemannen zij de informatiestand van deze vereniging in de hal van het Ruwaard van Putten •Ziekenhuis. 'De Borstkanker Vereniging Nederland is 'èen vereniging die zich inzet om vanuit het patiëntenperspectief het welzijn van (ex)- 'borstkankerpatiënten te bevorderen. Om dit 'doel te bereiken wordt niet alleen aan belan genbehartiging van deze patiëntengroep 'gedaan, maar wordt ook vee! aandacht 'besteed aan het geven van informatie. "Wij iijn slechts twee van de vele vrijwilligers die 'zich inzetten om met lotgenoten en geïnte resseerden te praten. Door het geven van ■informatie aan mensen die, net als wij, 1)orstkanker hebben hopen we te bereiken 'dat er meer openheid rondom deze ziekte 'komt. Temidden van alle negatieve bericht geving willen wij graag laten zien dat een 'leven met borstkainker echt wel mogelijk is". 'Vraagbaak 'De informatie die de dames verstrekken is ,zeer gevarieerd. "Zolang het geen medische .informatie betreft kan men eigenlijk voor alles bij ons terecht". Hiermee geeft Judith meteen een duidelijke omlijning van het gebied aan. Voor medisch advies dient men bij de behandelend speciaUst aan te kloppen. "Wij zijn wat men noemt ervaringsdeskun digen. Dat betekent dat men ons vragen kan stellen over praktische zaken als waar kan ik een badpak of andere speciale kleding kopen? Of hoe kom ik aan informatie over bijvoorbeeld borstprotheses. De antwoorden op deze vragen kuimen we ondersteunen door foldermateriaal. Maar er is meer dan de praktische kant. Patiënten met borstkanker lopen veelal tegen dezelfde problemen aan. De angst, het onbegrip, het zich niet meer vrouw voelen. Over deze onderwerpen gaan we het gesprek aan". Die angst is ook voor de dames heel herkenbaar, evenals het onbe grip. "In de beginfase van je ziekte leeft iedereen erg met je mee. Maar na verloop van tijd, als je er aan de buitenkant weer beter uitziet, wordt de belangstelling duide lijk minder. Het gaat toch weer goed, zo denkt men dan", aldus Judith. "Vele vrou wen vallen dan in een zwart gat". Relationele problemen Een veel voorkomende behandeUng van borstkanker is de volledige verwijdering van de borst, een operatieve ingreep die diep kan ingrijpen in het leven van een vrouw. Vele vrouwen hebben na zo'n operatie moeite met het vrouwzijn. Een gevoel dat volgens Judith versterkt wordt door meewarige blik ken van anderen. Zelf heeft ze, ondanks de verwijdering van beide borsten, geen moeite meer om een sauna binnen te lopen, maar juist de blikken van andere vrouwen maken het er niet voor iedereen gemakkelijk op. Dat een borstamputatie niet alleen voor vrouwen ingrijpend is weten de dames ook toe te lichten. "Niet zelden ontstaan er rela- juUie nu dat de Koningin deed? Kijk, daar staat ze nu: onze Koningin, kinderen'. Sommige oudere kinderen hadden een lich telijk vermoeden, maar de meeste kleintjes herkenden haar niet. Er heerste dus op dat moment grote levendigheid in de klas. 'Kom kinderen', zei onderwijzer Ligthart, 'Nu moeten wij de Koningin ook toezingen.' De kleintjes zongen spontaan het Wilhelmus. De Koningin genoot zichtbaar van de kin- derzang.5) Bij het weggaan zei ze tegen Jan Ligthart: 'Nu heb ik de kinderen echt gezien, zonder aangedaan te zijn en met mooie schortjes.' 1'Vol wrevel dacht ik hieraan terug; het feit dat ik als kind te veel mannen met een baard en in een geklede jas om mij heen had gehad.' Uit: Wilhelmina Eenzaam maar niet alleen Amsterdam W. Ten Have 1959. 2) '100 jaar Ot en Sien' Tentoonstelling 19 sept. tot 31 dec. 2004 in de Fraeylemaborg - Slochteren; Van 8 januari tot 8 mei 2005 in het Nationaal Onderwijsmuseum te Rotter dam. Alle Informatie: www.museumzwol- le.nl 3) Groeneveld, Philippe Koningin Wilhel mina (1880-1962). (Een geschreven portret) Zaltbommel Europese Bibliotheek 1990. tionele problemen", aldus Susan. "Ook daar wordt met ons veel over gepraat". Daarbij komt, volgens Judith, dat de seksbeleving van zowel de man als van zijn vrouw anders is en dat dan dit ook de nodige problemen kan veroorzaken. De gesprekken vinden plaats n het ruwaard van Putten Ziekenhuis. Elke derde donder dag van de maand is hun stand nabij het patiënteninformatiecentrum te bezoeken. Op uitdrukkelijk verzoek is Susan ook bereid om huisbezoeken af te leggen. Tijdens de gesprekken letten beide dames erop geen direct advies te geven als het gaat om keuzes maken. "Mensen vragen wel eens wat wij zouden doen in bepaalde situaties. Daar geven we geen antwoord op. Wat voor mij een goede keuze is, kan voor een ander heel verkeerd uitpakken. Iedereen is anders. Belangrijker is om deze mensen van die informatie te voorzien die hen kan helpen voor zichzelf de goede keuze te maken". Betrokkenheid Zowel Susan als Judith zijn terecht enthou siast over hun eigen 'missie'. "Ons perspec tief met betrekking tot onze borstkanker is ook goed", vertelt Susan. "Juist daarom is het voor ons ook mogelijk om dit werk te doen. We willen mensen laten zien dat het wel degelijk mogelijk is om, ook na de diag nose borstkanker, het leven aan te kunnen en een zinvol bestaan op te bouwen. Zelf ben ik na mijn ziekte alles wat meer gaan relative ren. Mijn kijk op het hele leven is er anders door geworden. Het geeft me een goed gevoel om anderen, die met dezelfde pro blemen geconfronteerd worden al ik, te kun nen helpen. Misschien is elk gesprek dat ik voer zelfs een beetje verwerking voor mezelf'. Op de vraag wat mensen met borstkanker vooral moeten doen heeft Judithe een duide lijk antwoord. "Wees open. Openheid zorgt voor erkenning en herkenning. En bUjf voor ja eigen kwaUteiten benutten en interesse tonen in anderen. Het is ook niet goed om 4) Later vond de prinses het gewoon prettig om als 'Jula' (zij was toen een 18-jarige sm- dente) door haar vriendinnen en medestu denten te worden aangesproken. Zij had er zelf omgevraagd. 5) Uit: Jeugdheriimeringen van Jan Licht hart, 1914/uitgave 1922. 'Om blij het leven door te treden. Behoeft men grote schatten niet. Maar oog voor al die heerlijkheden, Die kosteloos de schepping biedt. Wie d' aarde bemint, de zee, de zon Hem is de natuur een vreugdebron!'!) Jan Ligthart, (1859-1916) was in zijn tijd een zeer gezien en kundig onderwijzer. Hij koos bewust voor een heel moderne aanpak van het beleid van het toenmalig schoolon- derwijs en kreeg daarvoor veel waardering van collegae. Hij formuleerde het als volgt: 'De wil altijd de opvoeding van kinderen door de liefde uitdragen. En daarom moet men in het onderwijs en de opvoeding zoe ken naar het positieve in ieder kind. Men zal het kind de vrees voor zijn opvoeder niet bijbrengen, maar liefde en begeerte om door liefde zich te onderwerpen aan de wil van Hem, Die ons leven leidt en regeert'. Ligt hart heeft zijn levenshouding en de liefde voor het gewone bij de kinderen stellig als een kroon op zijn werk mogen zien. Daarom had Wilhelmina aan deze grondlegger van de sinaasappeltheorie liefst een volledige dagtaak aangeboden op het paleis, maar dat was voor hem uitgesloten, ondanks zijn sympathie voor de Oranjes. Begin juni 1914 werd Ligthart op Huis Ten Bosch ontboden, waar hij met JuUana kennismaakte in haar speelkamer. Hij sloeg een tijdlang haar spel gade, en speelde zelf nog een tijdje met haar om zich een deskundig oordeel te kunnen vormen voor hij een advies omtrent Julia na's onderwijs aan het vorstenpaar uitbracht. Ligthart heeft graag zijn medewerking wil len verlenen, maar indirect. Zo wilde hij zelf bij zijn school blijven, maar zou in overleg met de betrokkene een onderwijzeres uitle nen. Hij stond erop dat het prinsesje niet alleen les zou krijgen maar in een groepje of in een klasje. Er werden daarvoor drie meis jes door Wilhelmina geselecteerd: Miek de Jonge, Ehsabeth van Hardenbroek en Elise Bentinck. Aan mejuffrouw B. Cohen Stuart werd met ingang van 15 april 1915 opgedragen het eerste onderwijs te geven in dit miniatuur klasje. Mejuffrouw B. Cohen Stuart, die op de school van Jan Ligthart was gevormd, bleef aan deze school verbonden als onder wijzeres met de acte voor lager onderwijs, terwijl zij nog bezig was voor haar hoofdac te. Na eenjaar hofonderwijs kwam mevrouw A. van der Reyden-van der Hooff, haar plaats innemen tot 1921. Het was wederom op advies van meester Ligthart, dat het godsdienstonderwijs gedu rende de eerste jaren juist niet in klasvorm zal worden gegeven, aangezien Juliana's moeder dit onderricht aan zich zelf wenste te houden. 2) Wilhelmina schonk een jeugdfo- to van haar dochterte aan Jan Ligtïiart met het volgende opschrift: 'Een dankbare moe der die aan de vriend en beschermer van het kinderhart veel geluk en zonneschijn voor haar kind verschuldigd is.' Al deze opvoed kundige adviezen had Jan Ligthart nog net kunnen geven want spoedig daarna overleed hij plotseUng op 57-jarige leeftijd. 3) De dag na zijn begrafenis lag er een krans op zijn graf van een dankbare moeder met een grote W. op het lint gedrukt. 1) Uit: Levenslied; tekst Jan Ligthart Muziek: Arnold Spoel (1914). 2) Groeneveld, Philippe Koningin Wilhel mina 1880-1962) Een geschreven portret. Zaltbommel Europese Bibliotheek 1990. 3) Uit: Jeugdherinneringen van Jan Ligthart 1914, uitgave 1922. Jan Ligthart. Afdeling 1: Jac. Wolfert - Joh. Wolfert1 -1 C. van Prooyen - D. WolfertO - 3 J. Knöps - M. van 't GeloofO - 3 Afdeling 2: H. de Munck - M. Poortvüet3 - O W. Stolk - A. JelierO - 3 A. Los - J. V. d. Groef3 - O MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK - De vereniging 'De Christenvrouw' houdt op woensdag 15 december haar Kerstavond. De meditatie zal deze avond verzorgd wor den door ds. T.W. van Bennekom uit Som- melsdijk. Aan het kerstdeclamatorium wer ken o.a. mee: mevrouw R. Meiaard uit Stad aan 't Haringvliet en mevrouw. R. Kieviet uit Middelhamis. Beiden zullen begeleid worden door de organiste, mevrouw M.Hameeteman. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middelhamis. Ook gasten zijn van harte welkom. altijd met je ziekte bezig te zijn. Scherm jezelf er voor af. Daardoor leer je te genie ten van de andere dingen om je heen. Kort om", aldus Judith "wees bUj datje leeft." Naast het bezoek aan het Ruwaard van Put ten Ziekenhuis houden Susan en een aantal andere vrijwilligers ook telefonisch spreek uur. U kunt hiervoor contact opnemen met de Zorg Welzijn Groep, tel.nr.: 0181 629731. Telefoon (0187)470121/Fax (0187)470122/E-maiI:info@bui)ze.nl Home Intro Financieel Beleggen Contact Gouden Handdruk Hypotbeben Investeren Offerte Snaren Vermogens beheer Verzekeren Elders in deze krant een interview waar het fonds wordt belicht dat onderstaand resultaat heeft weten neer te zetten. Disdaimer ©1997-2004 700 600 g 500 11 CD 400 O) Oï 300 m 200 100 )an-96 f30-97 Jan-9fi jan-9D jan-OQ lan-oi jarv02 j,=(rvQ3 j3n.D4 jan-OS Kijk op www.buiize.nl voor meer informatie ofbel met (0187) 470121. Resultaten uit het verleden bieden geen garanties voor de toekomst Wat is de naam van dit fonds? M&Kl Glob al en is gevestigd te Amsterdam en staat onder toezicht van de DNB en heeft een ver gunning van de Autoriteit Financiële Mark ten. M&KI Global fungeert als feeder voor het KI Global Ltd. fund wat sinds 1996 meer dan uitstekende resultaten weet neer te zetten. Wat voor soort fonds is het? Een 'fund of hedgefunds' wat wil zeggen dat iedere ingelegde euro wordt verdeeld over meer dan 30 verschillende hedgefunds. Ieder fund heeft dan weer zijn eigen beleggingsstrate gie. Wat is het voordeel daarvan? Het grote voordeel hiervan is dat je een zeer brede spreiding krijgt en daardoor het risico navenant afneemt. Ziin er meer van dit soort fondsen in Neder land? Jazeker, vooral de laatste tijd komen er steeds meer bij. ledere zichzelf respecterende grootbank heeft wel een dergelijk fonds op de plank liggen. Kan uw fonds zich dan wel staande houden tussen al dit geweld? Jazeker, want het gaat er niet om wie de grootste zak met geld heeft, en dat zijn wij zeker niet, maar om het resultaat en daar doen we het stukken beter dan de concurrentie. En resultaten zeggen meer dan woorden. Hoe doet M&Kl Global dit dan? Er zijn wereldwijd meer dan 6.600 hedgefunds, voornamelijk in de USA, met elk hun eigen strategie. Maar welke kies je dan? En hoe participeer je daar dan in? En daar zit ons grote voordeel. Er komen hooguit 300 funds in aanmerking i.v.m. onze strenge selec tiecriteria. Maar het grootste deel van die 300 funds zijn gesloten fondsen, die nemen dus geen geld meer aan. Ook al sta je met een grote zak geld te rammelen, erin komen doe je niet... mits je de juiste contacten hebt. In deze wereld tellen vooral persoonlijke contacten. En daar KI Global Ltd. al jaren lang zeer goede contacten heeft kunnen wij participeren in de beste funds. Funds die voor andere gesloten blijven. Met hose kostenstructuren? Instapkosten: deze lijken hoog maar zijn volledig markt conform wat bevestigd wordt door de con sumentenbond. Wij laten de kosten zien in plaats van ze stiekem in te houden. Beheersvergoeding: loon naar werken. Geen vergoeding indien we negatief presteren en daar denken andere fondsbeheerders duidelijk anders over. En als er wel gepresteerd wordt dan verdienen de fonds beheerder ook. Liever 80% van een goed resultaat dan 100% van een slecht resultaat. Alle getoonde rendementen zijn netto rende menten voor de participant. Voor wie is dit fonds geschikt? Voor iedereen die zijn risico's wil spreiden en een goed rendement zoekt voor de wat langere termijn. Maar als iemand al een gespreide belee- gingsportefeuille heeft? Spreiden is voor waarde één. Vastgoed, obligaties en aande len is de meest voorkomende mix. Nu kun je natuurlijk spreiden over sectoren/landen enz. maar als de Dow Jones Index instort dan zullen (bijna) alle aandelen meedalen. Juist door het opnemen van een 'fund of hedgefunds' (lees: M&Kl Global) in je portefeuille neemt je totale risico af met behoud van hetzelfde rendement. Dit door dat 'fund of hedgefunds' een zeer lage cor relatie met aandelen hebben. Dus iedere beleeeer zou een 'fund of hedge- funds' moeten hebben? Inderdaad, in ieder geval iedereen die serieus belegt of aan ver mogensopbouw wenst te doen. dit een fonds voor korte ritjes? Nee, dat is beleggen eigenlijk nooit. Is bestemd voor de middellange tot langere termijn. Wat is de doelstellins van het fonds? Een consistent beleggingsresultaat van meer dan 10% per jaar zonder grote uitschieters naar boven of naar beneden. Worden er earanties verstrekt? Nee, en resultaten uit het verleden bieden geen garanties voor de toekomst. Wat zijn jullie belangrijkste selectiecriteria? Wij gaan voor de fondsen die: minimaal 2 jaar bestaan, 80% van de maanden winst lat en zien, het verlies in een verliesmaand mag maximaal 2.5x de gem. maandopbrengst zijn, een sharpe ratio (risicorendement) van minimaal 1.5 enz. Wat is het resultaat daarvan? Door deze selectie krijgen we dus een prachtig stabiel koersverloop. Geen grote koersfluctuaties wat misschien leuk lijkt maar waar menigeen knap zenuwachtig van wordt. Nee, de participant en wij willen een goed resultaat met weinig fluctuaties en dat jaar in jaar uit. Terugkomend op het fenomeen hedgefunds. Zijn dit niet de funds die vaak negatiefin het daslicht worden eesteld? Ja, er zijn CEO's die bepaalde hedgefunds de schuld geven als de koers van hun aandeel onder druk staat. Maar hedgefunds gebruiken enkel en alleen de kansen die de markten hen bieden. En om op deze vraag als voorbeeld te nemen: als er een beheerder van een hedgefund denkt dat een bepaalde beursgenoteerde onderneming overgewaardeerd is dan kan hij daar op inspelen. En dat kan voor de koers van de onderneming en het ego van de CEO nadelig zijn. En zijn hedgefunds niet speculatief? Ja, er zijn hedgefunds die speculatieve posities innemen. Zoveel hedgefunds zoveel smak en. Maar die worden niet door ons gese lecteerd. En dus met een hoog risico? Hedgen betekent afdekken/omheinen dus risicomij dend. Indien je de juiste hedgefunds selecteert gaatje risico omlaag in plaats van omhoog. Mijn bankadviseur vindt het maar niets! Onbekend maakt onbemind. Een paar jaar terug wist geen enkele bankadviseur er een jota van op een paar negatieve kreten na die rechtstreeks van het hoofdbureau kwamen. Ondertussen zijn de banken overstag maar nu de adviseurs en de resultaten nog. En wat zijn de behaalde resultaten? De net to resuhaten voor de participant vanaf 1996 e.v. zijn: 39%, 42%, 36%, 24%, 24%, 8%, 11%, 15% en voor 2004 t/m oktober: 5.50%. Alle rendementen afgerond naar beneden en positief. Een stijging van 515% terwijl de AEX over dezelfde periode niet verder komt dan 50%. Indrukwekkend! Een boom herken je aan de vruchten. Geen woorden maar resultaten. Hoeveel is er ingelegd? Rond de 42.000.000. Hoe kun je participeren Vanaf de website kan het deelnameformulier worden gedown- load (www.buijze.nl) of u kunt uw deelname in een persoonlijk onderhoud regelen. Vanaf welk bedrag kun ie participeren? Vanaf 2.500. Geef eens een korte samenvatting? M&Kl Global biedt de participant: Toegang tot fondsen en markten die normaliter onbereik baar zijn; Financiële rust, bewezen geld te verdienen onder moeilijke marktom standigheden; Maandelijks in- en uittreden mogelijk; Duidelijke maandelijkse rap portage en een solide beheersstructuur. Is er meer informatie Ja, er is nog veel meer informatie beschikbaar over hedgefunds in het algemeen en het M&Kl Global in het bijzonder. En ook de financiële bijsluiter en de prospectussen zijn verkrijgbaar. Alle geïnteresseerden raad ik ook aan om zich goed voor te laten lichten. Niemand is er bij gebaat als u overhaast instapt. Zie www.bui- jzejü ofbel met 0187-470121. Drukkerij bel: (0187) 47 10 20 of mail naar: algemeen@gebr-dewaal.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 15