I Doopsgezinde Gemeente iieeft weer volop ruimte Zaalvoetbaltoernooi Brandweer Goeree-Overflakkee groot succes Dammen en schaken in Ouddorp Woord Daad Verbouwd kerkgebouw feestelijk geopend Konijnenshow in 'Grutterswei' EIIAIIDBn-IIIEUWS Ingezonden: Zaterdag 4 december is het zover! Schaakvereniging De Zwarte Pion Goeree A Overf lakkee Goeree Overf lakkee Ophalen oud papier Goedereede EIIAI1DEt1.niEUW5 Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Blusgroep Goedereede werd er voor het eerst een zaalvoetbal toernooi voor de brandweerblusgroe- pen georganiseerd in het M.F.G. 'Dorpstienden'. Zaterdag streden tien ploegen om de titel. Middelharnis, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haring vliet konden geen ploeg konden opstellen. Middag Dammen Jong en jongdenkend Flakkee wil 'het gesprek aangaan' met de gemeente Middelharnis OUDDORP - Met de onthulling van een plaquette, het oplaten van een hele serie ballonnen, een aantal toespraken en een historisch getinte musical is afgelopen zaterdag het ingrijpend vernieuwde kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp officieel geopend. De dag erna werden de festiviteiten voortgezet met een inwijdingsdienst en aanstaande zater dag, 4 december, is er open dag. Dan kan iedereen met eigen ogen zien hoe de verbouwde kerk aan de Dorpstien den er sinds de oplevering uit ziet. Eenvoudig en open Verwondering Nieuw leven Musical Lezers van weten het BETER. Allemaal een sleutel PAGINA 9 VRIJDAG 3 DECEMBER 2004 's Ochtends speelden de blusgroepen Stel- lendam, Herkingen, Nieuwe Tonge, Som- melsdijk en Den Bommel tegen elkaar. Blus groep Herkingen startte om 08:30 uur met een duidelijk overwinning van 5-0 op Stel- lendam. De 2e wedstrijd was een spannende tussen Nieuwe Tonge en Sommelsdijk die Sommelsdijk won met 0-1Vervolgens won Herkingen, met een erg jonge ploeg, weder om met 0-5 nu van Den Bommel. De 4e wedstrijd was een spektakel met veel doel punten waarbij Stellendam met 3-4 won van Nieuwe Tonge. Ook Den Bommel kreeg de smaak te pakken en won met 0-3 van Som melsdijk. Herkingen was vervolgens te sterk voor Nieuwe Tonge, 8-0. En het was duide lijk dat Herkingen aanspraak maakte op de Ie plaats. Daarna won Stellendam net met 2-1 van Sommelsdijk. Den Bommel was te sterk in het Flakkeese duel met Nieuwe Tonge, 4-1 De blusploeg Sommelsdijk presteerde ver volgens uitstekend tegen de favoriet Herkin gen en hield deze op een gelijkspel van 3-3. Herkingen werd duidelijk Ie in de poule. De laatste wedstrijd was een spannende voor de 2e plaatst in de poule. Den Bommel zou aan een gelijkspel genoeg hebben maar in de laatste minuut scoorde Stellendam de 3-2 en Een doelpunt tijdens het brandweerzaal- voetbaltoernooi. IFalo: Persburo Flakicee). werd hiermee op punten tweede in de poule waarmee ze 's middags zouden strijden om de 3e en 4e plaats. 's Middags vanaf 12,30 uur speelden Goede reede, Ouddorp, Oude Tonge, Dirksland en Melissant tegen elkaar. Goedereede startte met een duidelijke 5-1 overwinning tegen Melissant. Vervolgens won Dirksland nipt van Oude Tonge met 3- 2, waarna Goedereede ook zijn 2e wedstrijd met 1 -3 won tegen het wel erg jonge Oud dorp. Dapper streed deze ploeg met bijna alleen jeugdbrandweerlieden tegen de grote heren. Dirksland won ook zijn 2e wedstrijd nipt met 2-1 van Melissant en het was wel duidelijk dat de middagpoule een strijd zou worden met minimale verschillen. Oude Tonge was vervolgens iets te sterk tegen Ouddorp met 3-1. En nu kwam de topper tussen Dirksland en Goedereede om de Ie plaats, deze werd na een spannende wed strijd onbeslist zonder doelpunten. Ook de volgende wedstrijd kende geen winnaar, wel veel doelpunten: 3-3. En daarna wederom een gelijkspel van 2-2 tussen Dirksland en Ouddorp, waarbij Ouddorp met zijn wel erg jonge ploeg bijna een overwinning behaalde tegen Dirksland. Met een duidelijke overwinning van 1-5 van Goedereede tegen Oude Tonge was de Ie plaats in de poule een feit voor Goedereede. De laatste wedstrijd was een spannende tus sen Ouddorp en Melissant en werd een over winning voor Melissant met 1-2. Om 16.15 uur speelde Stellendam en Dirks land om de 3e en 4e plaats en net op het Op 15 november jongstleden was Jan van den Ouden na een lange tijd weer aanwezig en vochten de dammers 3 partijen uit met elkaar. In de partij van Adam van Huizen en Henk Floresteijn overzag eerstgenoemde dat Flo- resteijn ook achteruit kan slaan, hetgeen hem op schijfverlies kwam te staan. Floresteijn liet zijn prooi niet meer los en won de partij. Voor de derde keer dit seizoen speelden Wim van Schie en Cees Tanis tegen elkaar. Van Schie ervoer dat oudere dammers sterk zijn in klassieke standen en stond niet echt beter. Toch raakte Tanis het spoor bijster, verloor een schijf en kwam hij hopeloos vast te staan. Jaap van Koppen en Jan van den Ouden staken veel energie in de partij en kwamen in een stand met elk 8 schijven. Van Koppen, die de laatste tijd in vorm is, won uiteindelijk omdat van den Ouden wat wed strijdritme ontbeert. Uitslagen lie ronde dammen: Adam van Huizen - Henk Floresteijn .0-3 Wim van Schie - Cees Tanis3-0 Jaap van Koppen - Jan van den Ouden .3-0 Schaken Bij de schakers probeerde de top zijn voor sprong uit te breiden, met wisselend succes. Peter Derrez en Arie Baas kwamen via een Ben-Oni in een Engelse partij terecht, waar Peter onder opoffering van een pion het heft in handen nam. Een stukoffer deed Arie's stelling wankelen maar Peter dacht eigenlijk dat hij alleen maar een remisecombinatie in handen had. Had hij verder gekeken, dan had hij gezien dat hij zijn stuk weer zou kunnen terugwinnen met behoud van 2 pluspionnen. Helaas, het ontging hem en zo eindigde de partij in een zetherhaling en derhalve remise. Albert Schaeffer had geen kind aan Piet Speelman; laatstgenoemde is nogal grillig met uitschieters naar boven en naar beneden en deze avond was het meer van het laatste. Albert slechtte de zwarte stelling onder opoffering van een pion en viel het zwarte kamp met dame en toren binnen. Toen het mat dreigde, gaf Piet zich gewonnen. Hans van Meenen en Jan Verzijden hielden elkaar en de partij in evenwicht. Echt span nend werd het niet door het vele afruilen en het respect wat ze kennelijk voor elkaar heb ben. Jaap Santifort had het relatief gemakkelijk te stellen tegen Gert-Jan Zonneveld; in een Konings-Indiër maakte Gert-Jan een vinger- fout waar Jaap onmiddellijk van kon profite ren door de zwarte stelling in de houdgreep te nemen. Zonneveld verdedigde zich inven tief maar de witte druk bleek uiteindelijk te sterk en na dreigend kwaliteitsverlies zonder enige compensatie zag Zonneveld van ver dere tegenstand af. Koploper Kees van den Nieuwendijk beleef de een moeilijke avond tegen Bonne Faber. Wederom kwamen de heren via de Ben-Oni in een Engelse partij terecht waar zwart een fractie voordeel had. Kees zag de bui hangen en probeerde via een remiseaanbod te ont snappen. Bonne sloeg het gedecideerd af en stuurde met vaste hand naar winnend eind- spel, wat Kees uiteindelijk niet meer kon keepen. Schlemiel van de avond was Wilko Breen, die na 16 zetten tegen Wim van Geelen zich volgende blunder liet ontglippen (zie dia gram). Wit had de opening al enigszins mis handeld en uit frustratie of iets dergelijks ontglipte hier Wilko de afzichtelijke zet 17. De3???, en gaf op zonder het ontnuchteren de 17. Lc5 af te wachten. stelling na 16.Db6+ Maart Breen versloeg in een spannende par tij Krijn van der Wende. Een onderhouden de Siciliaan, waar Krijn weliswaar een kwa liteit wist te winnen, maar zijn koningstel ling kwam open te staan en Maart, die wel weet hoe je een koning moet uitroken, lokte de zwarte koning naar het midden van het bord om hem daar pardoes mat te zetten. Hans van Esveld speelde een uitmuntende partij tegen Willem-Jan Tanis. Net als in de bekercompetitie kwam er een Nimzo- Indieër op het bord waar Hans wist af te wik kelen naar een beter tot gewomien toren- eindspel. Wat Willem-Jan ook probeerde, hij kon zijn lot van de nederlaag niet meer afwenden. Tot slot wist Reinier vrij eenvoudig door te dringen tot de kwartfinales van de beker. In een rustige partij kreeg zijn tegenstander Peter Klink geen voet aan de grond en moest een kwal geven om niet onder de voet gelo pen te worden. Dat lukte wel, maar het eind- spel wat er uiteindelijk uit voortvloeide, was niet meer te houden. Uitslagen schaken I Ie ronde: Peter Denez - Arie Baasrem Albert Schaeffer - Piet Speelman 1-0 Hans van Meenen - Jan Verzijden .rem Jaap Santifort - Gert-Jan Zonneveld .1-0 Kees v.d. Nieuwendijk - Bonne Faber .0-1 Wilko Breen - Wim van GeelenO-I Maart Breen - Krijn van der Wende .1-0 Hans van Esveld - Willem-Jan Tanis I -O Bekercompetitie: Reinier van der Wende - Peter Klink I -O Want het huidige jongerenbeleid lijkt wel een anti-jongeren beleid te worden. De voor zieningen voor de jeugd verminderen in rap tempo, en vanuit de Gemeente Middelharnis wordt er - behalve natuurlijk die 2 'knusse' stalen containers, net buiten Middelharnis - geen enkel alternatief geboden. Dit alles vanwege het feit dat de Gemeente mijns inziens geen inzicht heeft in de huidige pro blematiek die er heerst binnen de verschil lende groepen jongeren op het eiland. Op zaterdag 4 december gaan wij daarom 'het gesprek aan' met een ieder die begaan is met de jongeren, of die er behoefte aan heeft om zich eens werkelijk te verdiepen in de problematiek en te luisteren naar waar jong Rakkee nu echt behoefte aan heeft. Natuur lijk verwachten wij daarbij de burgemeester van de gemeente Middelharnis. Ook de poli tieke partijen worden uitgenodigd om hun standpunten en hun visie op het jeugdbeleid toe te lichten. Tot nu toe zijn er onder de jongeren al ruim 200 bezwaarschriften ingeleverd, welk aan tal nog steeds groeit. De actiebereidheid onder jong Flakkee is groot en stemt blij om te zien hoe de verschillende groepen jonge ren gebroederlijk naast elkaar strijden voor een beter Flakkee. De gemeente mag trots zijn op haar jongeren! Dus kom zaterdag 4 december om 10.00 uur naar het gemeentehuis te Middelharnis en laat zien datje wilt praten! (Probeer je eigen thermoskan koffie mee te nemen.) B. Noordzij West achterweg 6 3255 AZ Oude-Tonge Tel.: 06-14370555 moment dat penalty's de beslissing moesten geven, werd in de laatste seconde het nog 3- 2 voor Stellendam. De finale om 16.40 uur werd een duidelijke overwinning voor Herkingen met 4-0. Goe dereede had alles gegeven in de poule en Herkingen was uitgeruster in de finale met een veel jongere ploeg. Zo werd het eerste zaalvoetbal-toernooi tus sen alleen maar brandweerlieden (volgende keer ook vrouwen), een groot succes en werd besloten om de winnaar maar uit te roe pen tot organisator van het volgende toer nooi in 2005. Met dank aan de sportieve lei ding van de scheidsrechters Hans Klijn en Jan Redert werd het een zeer sportief toer nooi zonder veel overtredingen en blessures. Uitslag 1. Herkingen 10 2. Goedereede 10 3. Stellendam 9 4. Dirksland 8 5. Den Bommel 6 6. Oude Tonge 4 7. Sommelsdijk4 8. Melissant 4 9. Ouddorp1 10. Nieuw TongeO Overzicht voor ronde 12 in de huishoudelij ke competitie van schaakvereniging De Zwarte Pion te Middelharnis, gespeeld op 29 november 2004. Bom - Van der Staaij1-0 Neleman - De JagerO - I De Haan - Van der Waal1/2-1/2 Vis - Struik 0-1 Markwat - Van der VeldeI - O H. Smit - M. LagendijkO - I Noordijk - A. Visser1/2-1/2 Voorbije maandag werd eveneens de 2e ron de voor de beker gespeeld, met de volgende resultaten: Mourik - LesuisI-O Loosjes - Hennekes0-1 Van den Ouden - Tieleman I - O Van Prooijen - Mulder I - O Dupree - MoedtO - I C. Smit -1. LagendijkO - I Minnaar - Verolme O - I Boeter - Peeman 0-1 Op 14 februari wordt er verder gebekerd in de kwartfinale, met de volgende partijen (kleurverdeling d.m.v. loting): Mourik - Peeman, Hennekes - Verolme, Van den Ouden -1. Lagendijk, Van Prooijen - Moedt. Op 25 november speelde het 2e team van de Zwarte Pion uit voor de RSB tegen De Houksche Waard, hetgeen een 3 1/2-4 1/2 overwinning (de eerste) opleverde. De per soonlijke resultaten: Van Duuren - BoeterO - I Osinga - Bom I - O Zuidendorp - Struikrem. Bervoets - Dupree0-1 Resoort - Minnaar1-0 Van Bokkem - C. Smit 1-0 Tuinder - De HaanO - I Engwirda - LoosjesO - I 1^ Feestballonnen tijdens het ope ningsfeest, afgelopen zaterdag (folo Persburo Flakkee). c o De verbouwing, die begin 2004 van start ging en met een vertraging van slechts enke le weken kon worden afgerond, was nodig vanwege ruimtegebrek. De Doopsgezinde Gemeente is de laatste jaren hard gegroeid en paste, ook door de veelheid van activitei ten, niet meer in het twaalf jaar geleden geo pende kerkgebouw. Toen de doopsgezinden een paar jaar geleden in de gelegenheid wer den gesteld om de grond van de buurman te kopen, was dat het sein voor een grote uit breidingsoperatie. Een bouwcommissie ging aan het werk, de fondswerving kwam op gang en een architect, mevrouw Den Hollan der, zette zich achter de tekentafel om een verantwoord ontwerp te maken. In januari ging de eerste paal de grond in, twee maan den later volgde de eerste steen en kort daar na bleek dat beide bouwfasen - de aanbouw en de verbinding met het 'oude' kerkgebouw - in één ruk konden worden uitgevoerd. "Het resultaat mag er nu zijn", vindt de Doopsgezinde Gemeente terecht. Aan de Dorpstienden verscheen naast het bestaande kerkgebouw een bijna identiek gebouw. Hierin bevinden zich verschillende kleurige ruimten voor onder meer het kinderwerk en de zondagsschool, rouwbezoek en pastorale gesprekken. De tieners kunnen terecht op de gezellige zolder. De verbinding is een multi functionele ontmoetingsruimte, die door het verschuiven van een stuk of wat glaswanden deels ook bij de kerkzaal kan worden getrok ken. C. Joppe, voorzitter van de kerkenraad, leg de de ideeën achter de 'doopsgezinde archi tectuur' zaterdagmiddag uit tijdens zijn speech. "Het kerkgebouw moet eenvoudig zijn, in de vorm van een schuur. En het kerk gebouw moet, met heel veel glas, open zijn. Iedereen mag zich hier welkom weten. Ons kerkgebouw is ook dienstbaar en heeft daar om geen toren. Daarnaast is het flexibel en veelkleurig. Dat laatste zie je bijvoorbeeld goed op de jeugdzolder." S. Bezuijen, voor zitter van de bouwcommissie, meldde de volgestroomde kerkzaal dat er op de geraamde kosten van zeven euroton een flink bedrag kon worden bezuinigd door de nodige werkzaamheden in eigen beheer uit te voeren: één euroton. Nog eens zo'n bedrag werd overigens beschikbaar gesteld door de Doopsgezinde Broederschap, het landelijke verband waarbij de Ouddorpse gemeente is aangesloten. Bezuijen zei trots te zijn op het bereikte resuhaat én op het feit dat de oplevering voor kerst 2004 kon plaatsvinden. "In een tijd van ontkerkelijking bouwen wij aan uit breiding", klonk het uit de mond van de noeste conmiissievoorzitter, die bijna een jaar lang zes dagen per week op de bouw plaats te vinden was. In die uitspraak - en in tal van overeenkomstige uitspraken van andere feestredenaars - kwam de verwonde ring naar voren. "De verwondering over hoe God ons gezegend heeft." D. van der Veer, penningmeester van de Broederschapsraad, die sprak namens de Algemene Doopsgezin de Sociëteit, noemde 'Ouddorp' "een voor beeld voor anderen". Dit omdat de gemeen te het principe van 'geen woorden maar daden' hanteert en onder meer daarmee een aanzienlijke groei heeft weten te bewerkstel ligen. Dominee C.G. Kant van de gereformeerde I kerk, min of meer de buurman van de I Doopsgezinde Gemeente, had het ook over "de levensgrote gemeente". Hij verklaarde De uitbreiding van de l<erl<, met een vrijwel identiek gebouw als het bestaande kerkgebouw. de groei uit "de trouw aan het Woord en hel evangelie" en de gedurfde eigentijdse vorm waarin de vertolking daarvan gegoten is. Toch liet Kant ook een relativerende opmer king horen over de groei: "Een volle stoel in de ene kerk betekent vaak een lege stoel in de andere kerk." De heer A.P.M. Franken, die de feestelijke opening bijwoonde namens de rooms-katho- lieke kerk, had een cadeau meegenomen: een icoon. Hij zag parallellen tussen beide gemeenten, die jaren geleden ongeveer even groot waren. Franken wilde ooit wel eens weten waar die groei van de doopsgezinden vandaan kwam en kreeg toen het volgende antwoord: "bidden, bidden en nog eens bid den voor een eigen predikant. Dat is ver hoord en toen is er nieuw leven gekomen en ontstond de groei. Het ging maar door, door aanhoudend te bidden." Wethouder A.C. Lokker bracht de felicita ties namens de gemeente Goedereede over. Hij zei dat een goede relatie tussen de lokale overheid en de kerken van groot belang is. "We hebben elkaar hard nodig." Lokker zei het "een hele goede zaak" te vinden dat de uitbreiding van het kerkgebouw vooral te maken heeft met jeugdactiviteiten. De wet houder prees de bijdrage van de doopsgezin den aan de kwaliteit en de leefbaarheid van de Dorpstienden, een gebied dat enkele jaren geleden nog een negatieve uitstraling had. Aardig was de musical die het openingsfeest opluisterde. Tijdens de musical werd het publiek getrakteerd op diverse interessante historische feiten. Bijvoorbeeld: dominee Thiessen die tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog vertrok uit "hut ouwe keare- kie" en de Ouddorpse doopsgezinden zo een periode van veertig jaar zonder dominee bin- nenloodste. "Veertig jaar door de woestijn", klonk het van het podium. "Maar er was altijd kerk op zondag. Voorgangers kwamen overal vandaan. Lichte en zware. Het waren hele moeilijke jaren, maar met Gods hulp en veel gebed hebben we stand kunnen hou den." Een ander feit: de komst, in 1987, van domi- Morgen, zaterdag 4 december, haalt de Stichting Koninklijk Fanfare Apollo weer oud papier en huishoudelijk karton op in Goedereede en in Goedereede-Haven- hoofd. Gelieve het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld buiten te zetten. nee Smmk "na twintig jui en \mi gebed". De bouw van de nieuwe kerk in het begin van de jaren negentig en... de groei. Maar ook: de eerste kerstnachtdienst, waarmee de doops gezinden een volstrekt nieuw fenomeen op het eiland introduceerden. "Nieuwe mensen, nieuwe ideeën". En: het doopfond in de nieuwe kerk. "We hebben nu ons eigen doopfond. Dus hoeven we niet meer naar Rotterdam." Bovendien bracht de verhui zing naar de nieuwe kerk de ingebruikname van een nieuwe avondmaalstafel met zich mee. Een veel steviger tafel dan de oude. "Dat was namelijk een behangerstafel." Nog zo'n aardig weetje: het kerkkoor dat ont stond uit een stel gelegenheidszangers en - zangeressen, die met elkaar oefenden voor de herdenking van "vijfhonderd jaar Menno Simons", de grondlegger van het doopsge zinde geloof. Helemaal aan het eind van de openingshap- pening - na de toespraken, de musical en de muzikale bijdragen van onder meer pianist Piet Westhoeve - overhandigde het oudste lid van de bouwcommissie de sleutel van het nieuwe gebouw aan voorzitter Joppe van de kerkenraad. Een symbolische handeling, want bij de Ouddorpse doopsgezinden beschikt ieder gemeentelid over een eigen sleutel. "Dit gebouw is van God en van ons allemaal", aldus dominee Smink in zijn dankwoord. "Voor alles bouwen wij op God." Zoals het ook aan het eind van de musical had geklonken: "En wanneer je zo de rode draad van de geschiedenis van deze gemeente overdenkt, lijkt het of wij zo graag bouwen met stenen. Maar waar het allemaal om gaat is dat we willen bouwen aan het Koninkrijk van God." Het kerkgebouw is aangepast en klaar, de Doopsgezinde Gemeente heeft weer de ruimte. "Als je ruimte hebt kun je wat doen", vatte kerkenraadsvoorzitter Joppe het nut van de hele operatie samen. "Nu kunnen we alle kanten op." De open dag van de Doopsgezinde Gemeente is op zaterdag 4 december, van 10.00 tot 16.00 uur. Het adres is Dorp stienden 3 in Ouddorp. OUDE-TONGE - Vandaag en morgen, 3 en 4 december, houdt Konijnenvereniging 'Van Ongenoegen Vrij' een mooi verzorgde show in m.f.g. 'De Grutterswei', met in totaal 365 konijnen waaronder zeer bijzon der rassen en konijnen met fraaie kleuren. Iedereen is welkom tijdens deze show, van avond van 20.00-23.00 uur en morgen van 10.00-17.00 uur. Zaterdag draait ook het rad van avontuur, waarbij mooie prijzen te win nen zijn. De leden van de vereniging geven u graag advies over de aanschaf en verzor ging van een konijn. De toegang is gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9