oncertagenda Christmas Carols Ceremony met nieuwe Kerstmuzieli in Zierilczee Exodusgemeente neemt 'nieuw' kerkorgel in gebruik Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt EIIAtlDEn-niEUWS Toilet bracht redding. SOMMELSDIJK - "Veel van Calvijn hebben we overgenomen", zei ds. Hoffenkamp van de Hervormde Exodusgemeente te Sommelsdijk, "maar niet diens opvatting dat het orgel een instrument van de duivel is", zo ver zekerde. Ze zei dit tijdens een feestelijk getinte bijeenkomst vorige week vrijdagavond in 'haar eigen' kerkgebouw aan de Dorpsweg te Sommels dijk, toen daar - na een lange periode van voorbereidingen - een ander kerkorgel in gebruik kon worden genomen. Nee, we kunnen niet volmon dig over een 'nieuw kerkorgel' spreken, maar wel over een 'ander'. De kerkzaal beschikte al over een orgel, een echt pijporgel, maar in de loop der jaren stuitte men, als er bij gezongen moest worden, al meer op de beperkte capaciteit ervan. De kerkelijke gemeente was dringend aan een krachtiger orgel toe. Maar hoe? Want dat zoiets flink geld kost, was dui delijk. Toch is het ervan gekomen! En vast staat dat het kerkgebouwtje aan de Dorpsweg ook aan een góéd klinkend orgel is gekomen. En ook nu is het weer een pijporgel, een écht kerkorgel dus. Want er werd bewust niet gekozen voor een 'elektronicum'. Niet makkelijk Presentatie Dispositie PAGINA 8 ■^^«Éiii^S^ii«^i«^''--~'iWiliiSii&^ VRUDAG 3 DECEMBER 2004 2004/2005 Vrijdag 10 december Hervormde Kerk - Middelhamis. Kerst concert van het Chr. Gem. Streekkoor "Vox Humana" o.l.v. Peter Burger, het Chr. Kiimpens Mannenkoor o.l.v. Hans van Blijderveen en "Opent U mijn mond" o.l.v. Organist: Arie v.d. Vlist. Aan vang: Vrijdag 10 december Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge. Kerst concert ten bate van de straatkinderen in Belo Horizonte uit Brazilie"door het Chr. Gemengd Gastkoor 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet en het Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge o.l.v. Peter Wildeman. Organisten: Kees Villerius en Peter Wil deman; Panfluitist: Gerco Brouwer. Aan vang: 19.30 uur. Vrijdag 10 december Hervormde Kerk - Dirksland. Kerstcon cert door het Chr. Vocaal ensemble 'One more Voice' o.l.v. Chr. Willem Mey- boom en het Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' o.l.v. Johan Nijsse. Organist; Anton Weenink. Aanvang; 20.15 uur. Zaterdag 11 december Dorpstienden - Ouddorp. Concert door het Chr. Gemengd Koor 'Hart en Stem' en het Chr. Jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' o.l.v. Jan Bezuijen, het Chr Kin derkoor 'Jong begonnen' o.l.v. Simone Voortman en het dwarsfluitensemble o.l.v. Iris Bulthuis. Algehele leiding: Jan Bezuijen. Orgel/piano: Johan van Broek hoven. Aanvang; 19.30 uur. Vrijdag 17 december Rooms Katholieke Kerk - Achthuizen. Kerstconcert van het Parochiekoor 'St. Caecilea' te Achthuizen, het Mannenkoor 'Ons Koor' te Sommelsdijk, het Chr. Gemengd Koor 'Vox Human' te Som- melsdijk en het Dameskoor 'Toonkunst' te Middelharnis, alles o.l.v. W.Chr. Mey- boom. Aanvang; uur Zaterdag 18 december Gereformeerde Gemeente - Dirksland. Kerst-Psalmzangavond met veel samen zang m.m.v. het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Cornet, het Gemengd Koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Leo van den Hil en het Kinderkoor luventa o.l.v. John Blonk. Organisten: resp. Jan Hoek, Anne- marie van der Veer en Martien de Vogel. Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 18 december Rooms-Katholieke Kerk - Middelharnis. Kerstprogramma met muziek van o.a. Sweelinck, Schutz, Howels Poulenc door het Chr. Jong Kamerkoor "Fiori Musicali" o.l.v. drs. S. van Wijgerden met solisten. Organist; Sietse van Wijger den. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 18 december Hervormde Kerk - Dirksland - Kerstcon cert door het Chr. Gemengd Koor 'Sur- sum Corda' uit Dirksland o.l.v. Johan van Broekhoven m.m.v. het Dwarsfluit ensemble o.l.v. Cecilia Mc.Coll en de koperensemble muziekvereniging "Ami- citia' uit Dirksland. Sopraan; Petra Kie- viet-Koote; tenor: Reinier Kieviet; saxo foon; Harmke Grootenboer; klavecimbel; Johan van Broekhoven; orgel: Anton Weenink. Aanvang; 20.00 uur. Zaterdag 18 december Hervormde Exodus Kerk- Sommelsdijk. Kerstconcert door het Chr. Gemengd Koor 'Son of Praise' uit Rotterdam en de Herv. Exodus Cantorij uit Sommelsdijk, beide onder leiding van Reinata Heems kerk. Sopraan: Carla Martins en Janny van der Velde; alt; Esther van Dijke; organisten; Jan Teeuw en Jacques Wilde mans. Aanvang: 20.00 uur. Datum onbekend R.K. kerk - Achthuizen. Kerstconcert door het R.K. Kerkkoor 'St. Caecilea', het Dameskoor 'Toonkunst', het Chr. Gemengd koor 'Vox Humana' en het Mannenkoor 'Ons Koor'. Organist: Arjan de Vos. Aanvang; 20.00 uur. Maandag 20 december Exodus Kerk - Sommelsdijk. Kerstcon cert door het Mannenkoor 'Ons Koor' te Sommelsdijk o.l.v. W.Chr. Meyboom en het Mandoline-orkest 'Estampida'. Orga nist; Andries Stam. Aanvang; 20.00 uur. Dinsdag 21 december Gereformeerde Kerk - Stad aan 't Haringvliet. Kerstzangavond m.m.v. het Chr. Mannenkoor 'Door Eendracht ver bonden' o.l.v. Come de Geus en de Chr. Gem. Zangver. 'SoU Deo Gloria' o.l.v. Paul Kieviet. Organist: Kees Villerius. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 22 december Hervormde Kerk - Stellendam. Kerstcon cert door het Chr. Gem. Koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. W.Chr. Meyboom Orga nist; Arjan de Vos. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 24 december Hervormde Kerk - Middelhamis. Kerst zangavond met het Chr. Gemengd Koor 'Jeduthun' o.l.v. Jan Wisse. Organist; Bart-Jaap de Bakker. Aanvang; 19.30 uur. Vrijdag 24 december Hervormde Kerk - Goedereede. Liederen ter voorbereiding op de geboortedag van Christus. Aanvang; 21.00 uur Vrijdag 24 december In de toren van Goedereede. Kerstpro gramma met muziek van o.a. Sweelinck, Schutz, Howels Poulenc door het Chr. Jong Kamerkoor "Fiori Musicali" o.l.v. drs. S. van Wijgerden, met solisten. Aan vang: 20.00 uur. Zaterdag 5 maart 2005 Hervormde Kerk - Dirksland. Uitvoering van de Markus Passion van J.S. Bach door het Chr. Jong Kamerkoor'Fiori MusicaU' o.l.v. drs. S. van Wijgerden m.m.v. het professioneel Barokensemble en professionele solisten. Aanvang; 20.00 uur. Zaterdag 12 maart Hervormde Kerk - Middelhamis. Con cert ten bate van "Woord en Daad" van de Hervormde Zangvereniging 'Vox Jubi- lans' uit Waddinxveen o.l.v. Pieter Stolk. Meditatie: ds. P. den Butter. Organist: Jan Mulder. Aanvang 19.30 uur Zaterdag 19 maart Hervormde Kerk - Dirksland. Uitvoering van de Mattheüs Passion van J.S. Bach door het Opera- en Oratoriumkoor Zuid- West Nederland o.l.v. Bas van Houte m.m.v. het Randstedelijk Begeleidingsor kest, organist; Hans Houtman, sopraan; Mariët Kaasschieter, alt: Renate Algera, tenor: Sebastian Brouwer, bas: Simon Christie en Serge Novique en evangelist; Ludwig van Gijsegem. Aanvang: 19.30 uur. Deze mbriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk-stelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enke le weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek door mid del van formulieren, die kunnen worden aan gevraagd via tel. 482560. Vertrouwde Christmas Carols, maar vaak in een nieuw jasje, is het meest opvallende aspect van de traditione le Ceremony of Christmas Carols die gedurende twee achtereenvol gende avonden gehouden wordt in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Zo zullen er tijdens de beide uitvoerin gen veel nieuwe Carolbewerkingen klinken die zijn gecomponeerd door musicus Mar van der Veer. Andere nieuwe elementen zijn de deelname van de nieuwe vleugel van de kerk en de ingebruikname van een spe ciale lezenaar, die ontworpen en gemaakt is door Theo Faber. Vanwe ge de uitgave van de Nieuwe Bijbel Vertaling, enkele maanden geleden, zijn de lezingen dit jaar uit deze nieuwe Nederlandse vertaling. Ook zullen er voorafgaande aan de uit voeringen en tijdens de uitvoeringen cd-opnamen worden gemaakt. Een vroege Caroluitvoering dit jaar. Op don derdag 16 en vrijdag 17 december staan van af half acht de deuren van de Nieuwe Kerk te Zierikzee open om de traditioneel grote schare luisteraars te ontvangen. De vanuit Engeland overgewaaide traditie, die inmid dels in Zierikzee al 16 jaar stand houdt, maakt diepe indruk vanwege het plechtige karakter, de bijzondere bewerkingen van aloude kerstliederen en het samengaan van oude en nieuwe muzikale elementen. Dezelfde liederen die als achtergrondmuziek in winkels slechts muzikaal behang zijn, krijgen een nieuwe glans door de uitvoering in een liturgische sfeer. Met medewerking van het Kam en Van der Meulen-orgel en een groep koperblazers met pauken en de deelname van veelsoortige koren van jong tot oud vormt de kathedrale sfeer in de kerk het perfecte decor om een Engelse traditie ook in Nederland te doen wortelen. Al maanden geleden zijn de koren gaan oefenen voor het jaarlijkse gebeuren. Het Gereformeerd Kerkkoor Zierikzee is aange vuld met gastleden, zodat er een groot koor van volwassenen ontstaan is, dat dit jaar veel liederen uit het bekende Oxford Carol boek zal uitvoeren. Een enkel lied (The Lord at first did Adam make) komt uit een andere selectie. Het koor zal naast de vertrouwde liederen zoals het Bach-kerstlied O little one sweet en de van oorsprong Baskische Carol Gabriels Message ook nooit eerder uit deze bundel gezongen werken uitvoeren. Een daarvan is het muzikaal lastige Tomorrow shall be my dancing day van de bekende Engelse 'Carol-componist' David Will- cocks. Betrokkenheid Naast de deelname van een volwassen koor is de betrokkenheid van jongeren voorwaar de voor een Carol-uitvoering. Niet voor niets stamt de Carol-traditie uit de wereld van de Engelse kostscholen, waar de Ceremony de schoolafsluiting vormt van de periode tot de kerst. Als vanouds werken twee koren van de Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis mee. Op donder dag is dat het middenbouwkoor, aangevuld met enkele leden van het onderbouwkoor, dat onder leiding staat van Marco van 't Hoff. Dit koor zal onder andere uitvoeren Child in a manger en Those who walked in deepest darkness in bewerkingen van de dirigent. Op vrijdag werkt het bovenbouwkoor mee dat onder leiding staat van Mar van der Veer. Speciaal voor deze groep componeerde de dirigent een aantal nieuwe Carols in een zet ting voor drie gelijke stemmen en een man nenpartij. Het uit de lona Community afkomstige kerstlied No wind at the window is het meest onbekende Ued. Daarnaast zul len het Ding dong merrily on high en het God rest you merry gentlemen, waarin zich diverse stijlen zullen combineren, wel het feest der herkenning opleveren. Ook het nog jonge projectkoor Waisisi doet weer mee en wel op beide dagen. Deze voca le groep zingt eveneens een aantal nieuwe liederen. Zo zal het verstilde Whence is that goodly fragance flowing klinken, maar ook het vrolijke Mary had a baby, waarbij de stemmen gitaargeluiden imiteren. Deze 'young ladies' zullen de traditionele schrift lezingen verzorgen die vanaf een speciaal ontworpen lezenaar zullen klinken. In de vormgeving zijn elementen van de Ooster- scheldebrug te ontdekken. De lezenaar die eigendom is van het Gereformeerd Kerkkoor zal ter beschikking worden gesteld aan de Nieuwe Kerk, zodat ook bij andere gebeur tenissen deze lezenaar een functie kan heb ben. Belangrijke vraag is ieder jaar weer 'wie van de jongeren mag het indrakwekkende begin- lied Once in royal David city zingen?' In de Engelse traditie wordt de desbetreffende jongen zeer kort voor de uitvoering aange wezen. Op de Prins Maurits gebeurt dat via een interne competitie waarvan de uitslag op dit moment nog niet bekend is. Rondom de koren zullen kaarsendragers staan die het licht in en uit de kerk zullen brengen. Het muzikale gebeuren wordt gedragen door Prosper Sevestre die in samenwerking met het koperensemble zal zorgdragen voor de begeleiding van de koren en de samenzang. Het koperensemble zal op beide avonden ook apart te beluisteren zijn in een aantal bewerkingen van bekende Christmas Carols. Op vrijdag werkt ook nu weer de burge meester van Schouwen-Duiveland, de heer J.J. P. M. Asselbergs mee. Liturgen zijn op donderdag ds. J. van Voorst en op vrijdag ds. M. E. G. de Zeeuw. Van beide avonden zullen cd-opnamen wor den gemaakt die aan het eind van het vol gende jaar zullen resulteren in een nieuwe kerst-cd met Christmas Carols. Om de toeloop te reguleren worden van tevoren kaarten verkocht. Deze zijn op Schouwen-Duiveland te verkrijgen bij boek handel De Vries, Havenplein 14 te Zierikzee Telefoon 0111- 412674. De prijs bedraagt 3,00. Mensen van buiten Schouwen-Duive land kunnen ook kaarten telefonisch reser veren. Telefoon 0111- 420619. Vrijdagavond rond de speeltafel van het 'nieuweorgel in de Exoduskerk: links de orgelbouwers, midden Piet Westhoeve en rechts de twee organisten van de Exodusgemeente. En dat daarmee óók niet was gekozen voor de weg van de minste weerstand, zou in de praktijk wel duidelijk worden. Voorzitter Eikelboom van de orgelcommissie vertelde daar vrijdagavond meer over. In financieel opzicht was het al niet eenvou dig om aan de benodigde middelen te komen, maar daar bood een legaat van de familie Haffner uitkomst in. Hun naam, in koper gegraveerd, herinnert daar blijvend aan op de zijkant van het 'nieuwe' Som- melsdijkse orgel. Echter, ingewikkelder nog zou het blijken om uitvoering te geven aan het besluit van de orgelcommissie om op dezelfde plaats op het podium als waar nu het éénklaviersor- geltje (met aangehangen pedaal) van orgel bouwer Verschueren stond, een tweekla- viersorgel met zelfstandig pedaal te plaat sen. De orgelcommissie ging op zoek in het land van gebruikte kerkorgels en vond al vrij snel een heel mooi instrument. Maar daar voor bleek de beschikbare ruimte in de Exo- duskerkzaal veel te laag - een probleem waar men, op weg naar het vinden van een kerkorgel, steeds weer op zou stuiten. Totdat uiteindelijk via orgelbouwer Pels&Van Leeuwen te 's Hertogenbosch een instru ment werd gevonden, dat bij de orgelbouwer nog ergens, in diverse onderdelen, op zolder lag. Dat zou wél passen...! De blijdschap binnen de orgelcommissie was groot, nu het volbrengen van haar missie een stap naderbij leek. Maar de fmstratie die erop volgde, was niet minder groot toen bleek dat het orgel niet paste... Het instrument bleek te diep voor plaatsing op het podium! Toch bleek de oplossing in een onverwachte hoek te lig gen: het toilet! Immers, achter het podium, ter hoogte van waar het orgel zou moeten Ter vergelijking: zo stond het orgel erbij in S'Hertogenbosch. komen, bevond zich een toiletgroep. En door die ruimte prijs te geven voor het nieuwe orgel, zou het er tóch kunnen komen. En zo is men aan de slag gegaan, en kwam het er ook! 't Was dan ook met gepaste trots dat direc teur Van Rumpt van orgelmakerij Pel&Van Leeuwen het instrument vrijdagavond sym bolisch mocht overhandigen aan de kerkelij ke gemeente. Hij deed dat door middel van een korte uitleg over wat een pijporgel nu eigenlijk is, hoe het in elkaar zit, hoe het werkt en hoe bepaalde orgelregisters klin- Het 'nieuwe' orgel van de Exodusgemeente. ken. Aansluitend verzorgde de Ouddorpse musicus Piet Westhoeve, die als adviseur optrad bij de aanschaf van een 'nieuw' orgel voor de Exodusgemeente, een korte orgelbe speling. Hoewel het instmment in 1966 als neoba- rok-orgel werd gebouwd, is daar anno 2004 niet veel meer van te horen. De scherpe strakke kanten zijn uit de klank weg geïnto- neerd en wat er tevoorschijn kwam, is een warme milde, maar anderzijds beslist ook stevige orgelklank. Als bijzonderheid mag wel genoemd worden dat dit orgel, als enige op Goeree-Overflakkee, een zwelkast bezit. Dit is niet alleen bijzonder voor de periode waarin het orgel werd gebouwd, maar ook betekent het een grote verrijking voor de orgelklank en de mogelijkheden daarbinnen. Wat anderszins een vertijking voor dit orgel betekent, is de mogelijkheid om op het hoofdwerk twee registers stapsgewijs open te trekken. Zo klinkt daar bij gedeeltelijk opentrekken van de Mixtuur IV daaruit alleen het 2' koor, als zeer milde, eigenlijk fluitachtige. Octaaf 2'. Een zelfde construc tie kent ook de Sesquialter II, waarvan bij gedeeltelijk opentrekken alleen de Quint 2 2/3' klinkt. Een prachtige vinding die de registratiemogelijkheden zeer ten goede komt! Overigens is bij plaatsing van het orgel in Sommelsdijk het bovenste koor van de Mixtuur dichtgeplakt zodat die thans fei telijk als Mixtuur UI klinkt in plaats van als IV, terwijl op het positief de Nasard 1 1/3' is verschoven tot Nasard 2 2/3', aangevuld met een nieuw pijpwerk voor het groot octaaf (de twaalf laagste tonen van dit register). Tot slot nog enkele specificaties van dit 'nieuwste' kerkorgel op het eiland. Het instrument werd in 1966 gebouwd voor een kerkgebouw in 's-Hertogenbosch, maar verhuisde al vrij snel naar de kapel van het St. Carolus Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch; daar heeft het op een balustrade gestaan, ter wijl het in de Exoduskerk op de begane grond staat. Het is een mechanisch instru ment, met twee manualen, zelfstandig pedaal en een vrijstaande speeltafel. Ten opzichte van de speeltafel neemt het hoofd werk de positie in als ware het mgwerk, ter wijl het positief (in een zwelkast, achter een houten raamwerk) staat opgesteld als ware het hoofdwerk. In het losstaande pedaalto rentje, rechts naast het hoofdwerk, staan gevlamde roodkoperen frontpijpen. In zijn vorige hoedanigheid had het orgel de volgende dispositie. Hoofdwerk: Roerfluit 8', Prestant 4', Fluit 4', Flageolet 2', Sesquialter U, Mixtuur III-IV. Positief (in zivelkast): Holpijp 8', Salicio- naal 8', Koppelfluit 4', Octaaf 2', Nasard 1 1/3', Dulciaan 8', tremulant. Pedaal: Bourdon 16', Gemshoom 8'. In de Exoduskerk werd het positief c.q. zwelwerk in de toiletgroep gebouwd, en zou met enige humor dus ook wel 'pleewerk' genoemd kunnen worden. Na overplaatsing naar Sommelsdijk heeft het orgel nu de vol gende dispositie. Hoofdwerk: Roerfluit 8' Prestant 4' Fluit 4' Quint 2 2/3' (gecombineerd met Sesquialter II) Octaaf 2' (gecombineerd met Mixtuur III) Flageolet 2' Sesquialter II Mixtuur in Pedaal: Bourdon 16' Gemshoom 8' Koppelingen: Hoofdwerk-Zwelwerk Hoofdwerk-Pedaal Zwelwerk-Pedaal Zwelwerk: Salicionaal 8' (C-B transmissie met Holpijp 8') Holpijp 8' Koppelfluit 4' Nasard 2 2/3' Octaaf 2' Dulciaan 8' Tremulant

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8