Willem van Oranje toch de grootste e tï) i e Sterrenkijkavond NLGO DPN Middelhamis gaat samenwerking aan met FPN PREDIKBEURTEN Visverkoop Stellendam JIIAtlDBI-IIIEUWS Verkoping zendings- krans Dorkas Jeugdcontactavond over abortus Opnieuw pannenkoekzaterdag en worksliops bij 'De Mèkkerstee' Ds. L.G.C. Ledeboer als dichter Een vreemde geschiedenis Een spel voor volwassenen Er zijn fouten gemaakt Te trekken lessen Een flop 'Appels en peren' W. H. Velema Eerste prijs voor Koninklijke Fanfare Apollo EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Zondag 5 december 2004 Hervorming suikermarkt betekent einde bieten teelt voor Zuid-Holland Cursus Geestelijke Vorming Tijdelijk geen inlevering rommelmarktspullen Ten dis geleid Het enig deel De lokale partij DPN Middelhamis en de landelijke politieke vereniging For- tuynistische Partij Nederland (FPN) gaan met onmiddellijke ingang een samenwerkingsverband aan. Doel is om de wederzijdse politieke slag kracht te versterken. PAGINA 2 ÜiM^^fc VRIJDAG 3 DECEMBER 2004 Hij werd uitgeroepen als de tweede onder de grootste Nederlanders. Hij bleek achteraf de eerste te zijn! Het is een vreemde geschiedenis gewor den, namelijk dat het publiek mocht uitma ken wie de grootste Nederlander aller tijden, dus uit onze geschiedenis is geweest. Toen ik van de plannen en het programma hoorde kreeg ik de indruk: Dat is een stunt om kijkers te trekken en goodwill te winnen, vooral wel omdat de kijkers de beslissende keus mochten maken. Er werd geweldig veel aan p.r. gedaan toen eenmaal de top tien was vastgesteld. Ieder van de toppers kreeg een aanprijzer toegewezen. Dezen moesten elk voor zich hun man of vrouw aan de man brengen; dat wil zeggen naar de eerste plaats opsturen. De hele presentatie deed aan als een leuk spel voor volwassenen. Niet licht zal ik ver geten hoe in de allereerste ronde bij de selec tie voor de top tien, de presentator telkens weer majoor Bosshardt wat plagend uitdaag de 'U hoort er nog steeds bij'. Onverstoord zat ze daar, zoals ze ook erbij gezeten had toen ze de hoogste onderscheiding vanuit Israël kreeg voor hulp aan Joden in de Twee de Wereldoorlog. Ik heb haar een aantal jaren van dichtbij meegemaakt op bestuurs vergaderingen van de Bond tegen het vloe ken. Zoals ze daar in eenvoud haar plaats innam, zo presenteerde ze zichzelf ook in de race naar de top tien. Of beter gezegd: zo werd ze gepresenteerd. Tot ze tenslotte uit viel omdat ze de laatste ronde niet haalde. Misschien niet aardig, maar net of de pre sentator daar naar toe werkte. Maar goed. Gedurende een aantal weken werden de tien grootsten aan ons volk voor gesteld. Ik vond het vermakelijk te zien hoe vooraanstaande Nederlanders zich inspan den om hun held op te duwen naar de eerste plaats. Toen kwam de beslissende avond. Men wist de spanning erin te houden. De poppe tjes wisselden van plaats: een, twee, drie, drie, twee, een. Tenslotte werd Pim Fortuyn als de grootste aan de kijkers gepresenteerd. Ieder heeft daar zo zijn gedachten bij. Ongetwijfeld hebben de gebeurtenissen in de direct hieraan voorafgaande weken bij deze keus een rol gespeeld. Toch bevreemd de het mij dat de meespelende kijkers niet verder keken dan enkele jaren terug. De volgende morgen om zeven uur hoor de ik bij de nieuwsberichten dat er iets mis gegaan was. Fortuyn werd winnaar ver klaard met 115.000 stemmen, terwijl Wil lem van Ornaje er toen 111.000 had gekregen. De computer had echter alle stemmen niet binnen de daarvoor gestelde tijd kunnen meetellen. 75.000 stemmen waren in de uit slag niet verwerkt, ofschoon deze stemmen daar wel recht op hadden. De eindstand werd daardoor 161.000 stemmen voor Willem van Oranje. Dat is 50.000 meer dan oorspronke- üjk gedacht werd. Niettemin bleef de KRO bij zijn eerste bekendmaking - nog wel in overleg met een notaris - Pim Fortuyn is de grootste. Ik zag als kop in een dagblad: De KRO heeft geblunderd. Zo zie ik het ook. Stem men die wel op tijd binnengekomen zijn, maar technisch niet verwerkt konden wor den, niet mee te tellen is een onvergeeflijke fout in zo'n geval. Men heeft de 75.000 stemmen, die wel geldig waren, bij de bekendmaking van de uitslag onder de tafel laten verdwijnen. Men wist aan het einde van de uitzending dat er iets (veel!) fout was gegaan. Men bleek niet bereid zichzelf te corrigeren. Dan zou de ontknoping in een desillusie geëin digd zijn. Ik denk dat de KRO er geen goed aan gedaan heeft, toch een winnaar aan te wij zen, terwijl men wist dat er fouten zijn gemaakt. Wat kunnen we uit deze gang van zaken leren? Allereerst: met de meest-geavanceerde apparatuur is men niet zeker van een goed ver loop van een telefonische stemronde, zelfs al wordt deze door de computer gecontroleerd. Met het feit dat er iets grondig mis kon gaan - namelijk niet meetellen van 75.000 stemmen - heeft men niet gerekend. Had men dat wel gedaan, dan zou men tevoren bepaald kunnen hebben dat de uitslag niet op het moment van de uitzending bekendge maakt kon worden. Maar dan was de aardig heid van de bravoure van de KRO eraf geweest. Op 15 november triumfeerde de technische overmoed over dienstbare oot moed. Zelfs al wist men dat de uitslag niet klopte, ze moest toch worden vastgesteld en afgekondigd. Wat zou Pim Fortuyn ervan gezegd heb ben de volgende dag? Ieder kan over zijn antwoord fantaseren. Ik zal dat niet op papier zetten, al duiken er wel op zijn minst twee vooronderstellingen op in mijn geest. Een technische mislukking maakt heel de onderneming tot een flop. Wie dat te sterk uitgedrukt vindt kan achteraf alleen zeggen: De KRO heeft het Nederlandse volk een aantal weken aan zich gebonden en de kij kers zoet gehouden. Ik behoor niet tot hen die dit alles als een enorme publiciteitsstunt kunnen waarderen. Integendeel. Er is nog een tweede dat ik aan de lezers kwijt wil. Wat doet een omroep als hij de kij kers laat kiezen tussen bijvoorbeeld: Johan Cruyff en Willem van Oranje. Wie zet die twee nu naast elkaar. Dat getuigt van een volslagen vervlakking in waardering. Alsof Willem van Oranje op één lijn kan staan met de voetballer van de eeuw, en omgekeerd. Bij een dergelijke presentatie heb je toch alle gevoel voor verhoudingen, zeg liever: proporties, verloren. Een krant gebruikte de uitdrukking: appels en peren. Tegen dezeachtergrond vond ik de KRO-ondememing - ik was geneigd te schrijven entertainment - een typisch staaltje van wat men tegenwoordig als democratisering bepleit. Dat is nivelle ring - dus toch geen appels en peren, maar alles - met excuus voor de uitdrukking - één pot nat. Neen, plezier heb ik er niet aan beleefd. Vandaar dat ik ook maar fragmentarisch heb gekeken; en de rest uit de kranten heb opge pikt. Dat zal de bedoeling van de KRO niet zijn geweest. Nu ik mevrouw Bosshardt heb genoemd, wil ik niet voorbijgaan aan kardinaal Simo- nis. Hij vertelde de zaterdag daaropvolgend aan Knevel dat hij zou gestemd hebben op Thomas a Kempis, en als tweede op Eras mus. Willem van Oranje kwam voor hem pas in de rij na Erasmus. Dat te weten is ook interessant. Hoewel we deze kennis niet aan de KRO maar aan Andries Knevel hebben te danken. Morgen, zaterdag 4 december, bakt zwemclub 'De Stelle' verse vis op het Oranjeplein te Stellendam. U bent van harte welkom vanaf 9.00 tot 15.00 uur. GOEDEREEDE De Koninklijke Fanfare Apollo heeft afgelopen zaterdag een eerste prijs behaald op het concours in Zaandam. De te spelen werken waren het verplichte nummer 'Zwaanriddersage' van Bosveld. De twee vrije nummers waren 'Ferdivedaas- je' van L. Vliex en 'Just A Jazz Thing' van M. Remmers. Dit alles werd uitgevoerd o.l.v. dirigent Leo Simons. De jury bestond uit R. Goorhuis, D. Koster en K. Vlak. Deze beoordeelde Apollo met 87,25 punten, wat een eerste prijs inhield met promotie. Enke le opmerkingen uit juryrapport: 'goed gemu siceerd', 'sfeervol', 'zeer fraai van orkest klank' en 'mooi solistenwerk van trompet en tenorsaxofoon'. Dit alles bleek dan ook uit de vele negens op het rapport. Voor ApoIIo weer een mooi resultaat, dat mede mogelijk werd gemaakt door de Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo, die zorgdraagt voor het in strumentarium. De Fanfare zegt de Stichting hiervoor hartelijk dank. clir. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verscliijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mall: AIgemeen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tanefpermm€0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, e-mail; J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorps- kerk: 9.30 uur ds. J. G. Blom, Poortvliet en 18.30 uur ds. J. D. Heikamp, Stap horst. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. D. Heikamp en 18.30 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur br. K. Baas en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Doopsgezin de Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. J. Stam, Katwijk, bediening Heilig Avondmaal en 18.30 uur dr. C. A. van der Sluijs, Veenendaal, dankzegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 8.45 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik, bediening Heilig Avondmaal en 16.30 uur ds. J. W. van Estrik, bediening Heilige Doop en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.00 uur Mr. J. de Man, Rosmalen en 16.30 uur ds. M. B. van de Akker, Nieuwerkerk a/d IJssel - Hersteld Herv. Gem. 11.00 en 19.00 uur ds. W. L. Smelt, v.m. bediening Hei lige Doop - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur br. K. Baas. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. Kroeze - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. van Meijeren, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. nabetrach ting Heilig Avondmaal; 15.00 uur ds. G. van Meijeren, viering Heilig Avondmaal in 'Vroonlande' - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenuis 14.30 uur J. C. Kuiper. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist, Groot-Ammers, bediening Hei lig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Maas, Wekerom, dankzegging Heilig Avond maal - Hersteld Herv. Gem. 'Prins Johan Frisoschool" 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging en nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. W. van Gorsel, Bergambacht - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. J. Wtenweerde - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp - CAMA Christenge meente, het Prieel, 10.00 uur K. Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur dr. P. H. van Harten, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A. P. Voets, voorbereiding HeiUg Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. aula Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits' 9.30 uur ds. C. Gielen en 17.00 uur ds. J. C. den Toom - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur kand. A. Versluis - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. J. Gunst, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur ds. G. A. den Broe der, bediening Heilig Avondmaal en 14.30 uur ds. B. van Zuijlekom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur drs. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes - Hersteld Herv. Gem. 'Ons Dorpshuis' 9.30 uur ds. L. Groenenberg, Oud-Beijerland en 18.30 uur kand. M. Diepeveen, Stellen dam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. H. Hoogendoorn, Veenendaal en 18.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 Een delegatie van verontruste suikerbieten telers heeft in het Provinciehuis van Zuid- Holland een petitie overhandigd aan Gede puteerde Van der Sar die landbouw in zijn portefeuille heeft. In de petitie geven de bie tentelers, verenigd in Koninklijke Coöpera tie Cosun U.A. en Nederlandse Bieten Fede ratie aan, dat uitvoering van de huidige voor stellen van de Europese Commissie er toe zal leiden, dat de bietenteelt na ruim 100 jaar zal verdwijnen. De bijna 1045 Zuid-Hollandse bietentelers, die 6370 hectare suikerbieten telen zullen naar aanleiding van deze voorstellen hun bieteninkomen met 37.5% zien dalen. Een rendabele teelt is dan onmogelijk! Naast deze directe inkomensderving zal dit ook sterk doorwerken in de bijbehorende industrie (Puttershoek), transport, loon- en mechanisatiebedrijven etcetera. Ook de effecten op de werkgelegenheid zullen niet uitblijven! De bietentelers roepen de provincie en de provinciale bestuurders daarom op hun con tacten te gebruiken om tot een meer even wichtige, duurzame en eerlijke aanpassing van de suikermarkt te komen. OUDDORP - Op woensdag 8 december hoopt zendingskrans Dorkas haar jaarlijkse verkoping te houden. Met de opbrengst wordt het werk van de Mbuma-zending gesteund. Er is van alles te koop, zoals: Handwerk, (schortjes, lakensets, sokken, enz.), kaarten, leuke kadootjes om weg te geven, ovenverse cakes, koekjes, schoonmaakartikelen, enz. Er is ook een boekenkraam met Bijbels, theologische boeken en leesboeken voor oud en jong. Verder is er boerenkaas te koop en zal er ook een lappenkraam aanwezig zijn. Appels en (stoof)peren worden eveneens te koop aangeboden. Iedereen is van harte welkom in het vereni gingsgebouw 'Eben Haëzer'Preekhillaan 3 te Ouddorp, van 's morgens 9.30 tot 's mid dags 16.00 uur. De koffie staat klaar. uur leesdienst - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. H. G. de Graaf, Rotterdam, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. G. Bos, Serooskerke, dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 uur ds. L. Teriouw en 15.00 uur ds. A. A. Brugge - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doomeweerd, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. D. Visser en 18.00 uur de heer J. Glas. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9,30 en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging en nabetrachting Heilig Avondmaal- Hersteld Herv. Gem. t Centrum 11.00 uur ds. W. Groenen boom, Waardenburg en 15.30 uur ds. H. van der Ziel, Poederoijen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur de heer M. Jansenen 18.00 uur drs. A. S. Rienstra. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. A. Snijder, bediening Heilig Avondmaal. OUDDORP - Op 4 december, morgen dus, is het al weer de laatste jeugdcontactavond van het jaar. Alex van Vuuren en Dirk Jan sen hopen dan iets te komen vertellen over de Stichting Schreeuw om Leven uit Hilver sum. Bij abortus vindt er een moord plaats op een leven door God gegeven. In Psalm 139 staat: 'Gij hebt mij in mijner moeders buik bedekt. Ik loof U, omdat ik op een heel vreselijke wijze wonderbaarlijk gemaakt ben; wonder lijk zijn Uw werken! Uw ogen hebben mijn ongevormden klomp gezien; en al deze din gen waren in Uw boek geschreven.' Wil je er meer over weten? Kom dan morgen naar de jeugdcontactavond Iedereen vanaf 15 jaar is harteüjk welkom in 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3. De avond begint om 19.45 uur. Na 22.00 uur is er nog gelegenheid om gezellig samen te zijn. De laatste tijd komen er maar heel weinig jon geren de avonden bezoeken, wat de organi satie heel jammer vindt. Dus, ben je nog nooit geweest? Men zal het heel fijn vinden als jij ook komt. Kijk voor meer info op http://jvdaniel.filternet.nl/. OUDDORP - Wegens succes herhaald! Op zaterdag 11 december hoopt 'De Mèk kerstee' weer een pannenkoekzaterdag te houden. U bent dan dus weer van harte welkom om de overheerlijke pannenkoe ken te komen eten! De Mèkkerstee is 's zaterdags geopend van 9.00-17.00 uur. En op donderdag 9 december staat er weer een workshop op het programma. Hier voor kunt u zich nog opgeven tot en met zaterdag 4 december. Deze workshop wordt nu voor de eerste keer 's middags van 14.00-16.00 uur gehouden in plaats van 's avonds. De deelnamekosten bedra gen 15 per persoon, inclusief koffie en een stuk eigengebakken cake. De volgen de workshop zal worden gehouden op donderdag 13 januari, ook van 14.00- 16.00 uur. U kunt zich voor beide works hops aanmelden via telefoonnummer 0187-684050, waarna u een bevestiging krijgt thuisgestuurd. In de Mèkkerstee staan voorbeelden van wat u gaat maken. Voor deelname kunt u zich overigens ook bij de kassa opgeven. Op donderdag 9 december hoopt Ds. H. van der Belt uit Nijkerk te spreken over het onderwerp "Hoe sta ik als christen in deze wereld". Aanvang: 19.45 uur. Plaats: de zaal achter de Christelijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelhamis. De kosten voor 1 avond zijn 3,-. Alle cursisten en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - In tegenstelling tot eer dere berichtgeving is, in verband met riole- ringswerkzaamheden, de opslagruimte voor rommelmarktspullen van de Restauratie- en Adviescommissie tijdelijk niet bereikbaar. Daarom kunnen daar morgen, zaterdag 3 december, geen spullen worden ingeleverd. U zult worden geïnformeerd wanneer dit weer wel mogelijk is. Lambertus Gerardus Comelis Ledeboer leefde van 1808 tot 1863. Hij werd geboren uit een voornaam Rotterdams koopmansge- slacht. In zijn familie kwamen veel predi kanten voor. Ook Lambertus zou predikant worden. En dat gebeurde ook. Na zijn studie theologie en letteren werd hij in 1838 - na vier(!) jaar op een beroep gewacht te hebben - bevestigd tot predikant van de Nederiand- se Hervormde Gemeente van Benthuizen. In datzelfde jaar 1838 echter komt het na vele en zware worstelingen tot een geestelij ke doorbraak in zijn leven. Het is te lezen in zijn boekje: 's Heeren wegen, gehouden met een allesverbeurd hebbend zondaar'Het is een aangrijpend document van wat 'beke ring' is. Ledeboers ogen gingen in die tijd ook open voor de vele misstanden op het kerkelijke erf. Hij maakte van zijn hart geen moordkuil, maar stelde het op de hem eigen wijze aan de kaak. Het uiteindelijke gevolg was, dat hij werd afgezet als predikant. Een poosje was hij lid van de afgescheiden kerken, maar van die weg keerde hij zich later ook weer af. Hij wilde de breuk met de Hervormde Kerk niet, hoewel deze zich van hem had ontdaan. Zijn streven en zijn bidden was en bleef gericht op het herstel van 'de vaderlandse kerk'. Hij wenste niet anders dan dat deze terugkeerde tot de leer van vrije genade. Letterlijk zei Ledeboer over de Hervormde Kerk: "Zij is de onze en God zal haar ons wedergeven op Zijn tijd.Dit was een geloofsuitspraak! Door zijn toedoen zijn er veel zogenaamde vrije 'ledeboeriaanse' gemeenten ontstaan. De meeste daarvan zijn aan het begin van de 20e eeuw opgegaan in het verband van de Gereformeerde Gemeenten. Ds. Ledeboer had dichterlijke gaven. Hij was afkomstig uit een aanzienlijke en cultu reel gevormde familie. Hij schreef enkele gedichtenbundels. Zo bijvoorbeeld "Geeste lijke lofzangen voor kinderen van de gere formeerde belijdenis'. Een andere bundel heette: 'Israels vertroostingen of lofzangen'. Een deel van wat Ledeboer aan gedichten schreef, heeft literair bezien niet zo'n grote waarde. Maar in zijn bundels is ook poëzie te vinden die teer en zuiver van toon en bezield van inhoud is. De thema's waarover hij dichtte, hadden meestal betrekking op de verborgen omgang van zijn ziel met de Heere. Maar daarnaast gaf hij ook zijn gedachten over kerk, land en volk in dicht vorm weer. Een enkele week geleden verscheen er een nieuw samengesteld bundeltje met gedich ten van zijn hand. Een bloemlezing dus. Enkele daarvan laat ik hier nog volgen. Ik begin met een gedicht over het Heilig Avondmaal. Ontferm U Heer' naar Uw barmhartigheden. Zie op Uw volk. Uw Isrel als weleer; Tot U alleen wend' Jakob zijne schreden. Ai, zie nog eens genadig op ons neer. Uw oog op ons, ons oog op U geslagen, In druk en smart verflauw' de ziele niet; Gij zult mij wis, uit vrij erbarmen dragen. Die van omhoog, op nietelingen ziet. Maar wij zijn niet dan Heere voor Uw zake. Door U gered, getrokken door Uw koord. Gij woudt ons hart met Uw genade raken. En geeft ons spijs van aards en hemels brood. Hoe wonderiijk zijn Jezus Uwe wegen, Met al Uw volk, door U ten dis geleid. Gij schenkt o Heer' in overvloed Uw zegen. En hebt voor ons een heeriijk lot bereid. Niet in deze bundel is een gedicht opgeno men, waarvan enkele regels sindsdien tot de zogenaamde 'tale Kanaans' zijn gaan beho ren. De doel op het volgende. De titel is me overigens niet bekend. Lieve Betje, mag ik horen Dat gij Jezus hebt verkoren. Tot de Leidsman uwer jeugd? O, hoe is mijn hart verheugd. Nooit zal u die keus berouwen, Die op Jezus moogt vertrouwen. O, hoe is mijn hart verheugd! 'k Huppel soms van zielevreugd. Nu g' op Jezus moogt vertrouwen. Op de een'ge Hoeksteen bouwen. Hebt gij leven in uw hart, Troost in alle leed en smart. Welkom, welkom in de strijd, 't Hart moet Jezus zijn gewijd. Tot slot nog een klein gedicht. De bundel, samengesteld door dr. H. Florijn - de bundel die ik van harte aanbeveel! - begint ermee. Genade is christens enig deel. Die dat niet heeft, die heeft niet veel, Die 't heeft, heeft alles en genoeg, Schoon hij aan 't lijf geen kleed'ren droeg. Hij heeft een kleed, een schoon gewaad, Waarmee hij rein voor Jezus staat, Een kleed, dat om zijn leden past. Waarmee hij is de bruiloftsgast. Als hij zal zitten bij het Lam Met Jakob, Izaak, Abraham. N.a.v.: Ds. L.G.C. Ledeboer, Ontferm U onzer uit gena. Gedichten. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 85 pag. ISBN-nummer 90-331-1859-9. Prijs €9,90. J.M.J. Kieviet Op vrijdag 10 december organiseert de vereniging voor Natuur en Land schapsbescherming Goeree Overflakkee (NLGO) een sterrenkijkavond aan de rand van de Slikken van Flakkee. Dit in het kader van het 25-jarig bestaan. Zoals u weet staat Goeree Overflakkee te boek als een eiland van rust en ruimte, maar helaas nog niet om duisternis. Daar valt nog het nodige aan te verbeteren. Toch is het op het eiland, zeker kijkend naar de zuidwestelijke hemel, donkerder dan elders in de Delta en vallen er aanzienlijk meer sterren te zien. Naast de bekende als Grote- en Kleine Beer, Orion, Pegasus e.d. stralen er ook wat minder bekende sterren (-groepen). Als eenmaal het type beeld bekend is, dan kan ook later in het jaar, vaak wel op een andere positie, dit steiTenbeeld weer worden herkend. En dan gaat de sterrenhemel 'leven'. Wellicht tot een hobby, zoals bij de heer Prinse uit Oude Tonge, die deze excursie leidt. Aanvang is om 20.00 uur en de plaats is te bereiken via de Gabriëllinadijk (parallel aan de Bouwdijk) naar de ingang van de Slikken van Flakkee, achter Melissant. Het is raadzaam een verre kijker of telescoop mee te nemen. Bij (zwaar) bewolkt weer komt de Sterrenkijkavond te vervallen en wordt dan verzet naar een nog nader bekend te maken datum. Voor alle zekerheid over de doorgang van de excursie kunt u op 10 december tussen 17.00 en 19.00 uur bellen naar Pim Balde, 0187- 652229 of kijken op www.nlgo.nl De Fortuynistische Partij Nederland (FPN) is een nog jonge partij die zich mag verheu gen in opmerkelijke groei. Onder de 'foun ding fathers' zijn Marten Fortuijn, statenlid Berthoo Lammers en oud marinetopman Tjeerd Sleeswijk-Visser. De nieuwe partij heeft goede vooruitzichten voor de komende verkiezingen door een uitstekend netwerk aan provinciale werkgroepen en samenwer king met onafhankelijke politici. In dat kader is FPN bijzonder verheugd de samen werking aan te kunnen gaan met DPN Mid delhamis. DPN heeft als doelstelling om ook in meerdere plaatsen op Goeree-Overflak- kee actief te worden en kan daarbij een uit stekende partner vormen voor de landelijk werkende FPN. Woordvoerder Hartong van DPN: "FPN en DPN passen qua doelstelling en streven uit stekend bij elkaar. DPN werkt op lokaal en FPN op landelijk niveau. Men is voorstander van pragmatische en 'menselijke' politiek en wil uitsluitend met politiek en bestuurlijk integere mensen in zee gaan. Dat sprak mij enorm aan en daarom heb ik de samenwer king gezocht. FPN kan ons ook helpen bij opleidingen op politiek-bestuuriijk vlak door het geven van masterclasses. Verder waardeer ik de FPN'ers enorm om hun door zettingsvermogen om juist nu een nieuwe partij te starten. Dat vind ik van lef getui gen." Berthoo Lammers, voorzitter van FPN, beaamt dat de samenwerking zeer positief tegemoet wordt gezien. "FPN is een jonge en nog groeiende partij en dan is het prettig om de vleugels breed uit te kunnen slaan door het aangaan van allianties. We hebben elkaar in dit land als gelijkgestemden hard nodig en moeten niet met elkaar willen con curreren. Elkaar leren kennen kost tijd, zeker in de politieke arena, maar wat dat betreft hebben we een uitstekende verstandhou ding. Ik wens DPN heel veel succes op Goe- ree-Overflakkee in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 2006 en ben ervan overtuigd dat de FPN in 2007 een fantastisch resultaat neer gaat zetten op lan delijk niveau. Dat vraagt om hard werken, vasthoudend en strategisch zoeken naar de juiste mensen op de juiste plaats en alle nadruk leggen op kwalitatief-inhoudelijke zaken. Niet voor onszelf, maar voor de bur gers in dit land. Daar draait het allemaal om!" Meer informatie over DPN en FPN is te vul den op de respectievelijke websites www.democrat! schplatform.nl en www.fpn.nu

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2