Funeraire kunst in Dirl(sland Bewegen is toch véél beter dan al die computerspelletjes...?! Hoe ziet de nieuwe Wet kinderopvang emit? Welstandstoetsing transparant Visumplicht !l, Wat is de Pas-65 en waar is die te koop? M Schaakvereniging De Zwarte Pion ""UL ÉlüUnDBI-tllEUWS V-.,.,^ Deze foto's geven de huidige situatie weer van bouwproject Holland-Zeeland. Duidelijk is de doorsteek naar de nieuwe woonwijk Westplaat te zien, met aansluitend de markante bebouwing, bestaan de uit 2^ woningen, een supermarkt en andere winkelruimten. IDDELHARNIS PAGINA 9 VRUDAG 26 NOVEMBER 2004 De dood is een intrigerend mysterie en zet mensen aan zich bezig te houden met zaken als eindigheid en vergankelijk heid. Mensen doen dit bijvoorbeeld door rituelen rondom afscheid, dood en begraven, maar doen dit ook door cre atieve en kunstzinnige uitingen. In oude culturen gebeurde dit reeds, denk aan de beroemde Egyptische grafrituelen en grafmonumenten. In oosterse culturen wordt soms op heel uitbundige wijze omgegaan met vergankelijkheid. Het lijkt alsof we in het westen deze zaken veel meer ingetogen beleven. Dat is schijn: wie over begraafplaatsen loopt en zijn ogen goed de kost geeft zal ver steld staan van de vele uitingen van kunst en creativiteit als beelden, orna menten, gestileerde monumenten en gedichten. Bovendien zien we dat in de laatste jaren afscheid van publieke figu ren gevierd wordt als ware het een feest. Centraal thema Het was een zeer goed idee van de stichting Podium een manifestatie te organiseren over creatieve uitingen rond dood en verganke lijkheid, "funeraire kunst". Dit vond plaats in de Nederlandse Hervormde kerk in Dirks- land en behelsde een expositie van beelden de kunstuitingen en een avond rond de uit voering van Ein Deutsches Requiem van Johannes Brahms. De expositie werd op dinsdag 16 november geopend en bevat werken van de leden van Stichting Beeldend Dirksland, deels werk speciaal voor deze gelegenheid gemaakt, deels ook ouder werk. Er is zeker sprake van veelzijdigheid, men ziet beeldhouwwerk, grafisch werk, fotografie, schilderkunst en men kan gedichten lezen. Van 27 november tot en met 4 december is de expositie te zien in het Diekhuus, een catalogus is voor 3,00 verkrijgbaar. Voor de pauze De manifestatie van zaterdag 20 november bevatte een "voorprogramma" van gedich ten en kleinere muziekstukken. Gedichten van Ed Hoomik, Rutger Kopland, Jean Pier re Rawie en Pau Heerschap werden gelezen door Pau Heerschap. Het eerste gedicht was uit "Requiem" van Ed Hoomik "Te Middel- hamis is een kind verdronken" en werd voorafgegaan door Heerschaps aanbeveling niet mee te lezen maar te luisteren. Te horen aan het geruis bij bladzijwisseling werd dit advies breed in de wind geslagen. Wie mee las kon bovendien ervaren dat de volgorde van de coupletten niet klopte met die in het programmaboekje. Overigens: prachtig voorgedragen, eenvoudig, zonder ophef, maar zeer indringend. Een vondst was het om in het programma op te nemen de "Deux melodies hébraiques" van Maurice Ravel: een gestileerde bewer king van joodse volksmelodieën bestaande uit Het eeuwige raadsel en Kaddish. Het laatste is een joodse lofzang die speciaal gezongen wordt maandelijks na het overlij den van één van de ouders, typisch funeraire kunst dus, uitstekend passend in het pro gramma en zeer aangrijpend vertolkt door Wieke Ubels begeleid door Wim Soeters. Het eerste lied werd gezongen in het Jid disch en de Kaddish in het Hebreeuws. Een hoogtepunt was ook de uitvoering van "Bist du bei mir", een lied van Bach uit het Notenbüchlein, hier in een koorbewerking gezongen door Laudando en Magnificat, zeer beheerst en ontroerend mooi, als ware het een gebed. Brahms' Requiem Na de pauze was het tijd voor "Ein Deut sches Requiem" van Brahms. Het werk is eigenlijk geen requiem, om dat de tekst "requiem eternam dona (geef eeuwige rust)", waar het requiem zijn naam aan ont leent, er niet in voorkomt. Brahms heeft een aantal bijbelteksten die te maken hebben met dood, afscheid en vergankelijkheid bijeen gevoegd en er een prachtig muziekstuk van gemaakt. Het is dan ook niet in het Latijn gesteld maar in het Duits, vandaar de naam. Het werk bestaat uit 7 delen die elk een the ma hebben, namelijk achtereenvolgens troost, geduld, hoop, vreugde, verdriet, ver trouwen en verlossing. Oorspronkelijk werd het gecomponeerd voor solisten, koor en orkest, maar de Brahms bewerkte de orkest partij later voor 2 piano's (dit deed hij met meer orkestwerken) en in deze bezetting werd het in Dirksland uitgevoerd. Opvallend was dat het geheel ook voortreffelijk klinkt met pianobegeleiding, vooral in het mars tempo van het tweede deel "Denn alles Fleisch" leek de begeleiding minstens net zo geschikt voor piano als voor orkest. Het koor, bestaande uit COV Laudando en Magnificat komt grote lof toe voor de prach tige weergave van de zeer moeilijke partijen, die voor amateurs nauwelijks haalbaar zijn, maar schijnbaar moeiteloos over het voet licht kwamen. Hulde ook voor de solisten Wieke Ubels, sopraan, Wiard Witholt, bari ton, de begeleiders Wim Diepenhorst en Wim Soeters, uiteraard de dirigent en repeti- tor Ririus Verhage, en Stichting Podium. De uitvoering was een prachtig hoogtepunt van een indrukwekkende avond en doet verlan gen naar meer van deze manifestaties. Het publiek (de kerk was stampvol) negeerde het verzoek om niet te applaudisseren en bracht zijn erkentelijkheid en genegenheid tot uiting met een schuchter handgeklap. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 11 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op 22 november jl. Mourik - Bom1-0 Dupree - MoedtJ< 1. Lagendijk - Van Prooijen 1-0 Minnaar - Boeter 'A -'/. Tieleman - De Jager'A-'A Van der Staaij - De Haan1-0 Verolme - Neleman'A-'A Struik - Peeman 0-1 Loosjes - Van der Waal 0-1 C. Smit - Lesuis 1-0 A. Visser - Van der Velde 0-1 M. Lagendijk - Noordijk 1-0 H. Smit - Markwat1-0 Donderdag 18 november gingen alle kinderen van o.b.s. 'Roxenissein Melissant 'danseneigenlijk heette het flash-move. Het was best wel leuk en bijna alle ouders hebben meegedaan. Juf Patricia is op het podium gaan staan en deed 't eerst voor Daar na mocht iedereen meedoen. Er waren een heleboel kinderen en mensen, die meebewogen op de muziek. Dit werd gedaan omdat te weinig kinderen in Nederland bewegen en te veel achter de computer zitten. En in beweging zijn is toch veel beter dan alleen maar op de computer of op het playstation allerlei spelletjes doen... M'MhQnis In htt n'mws... De afgelopen Jaren is de behoefte aan kinderopvang in Nederland enorm gegroeid. Gaandeweg werd duidelijk dat bestaande wettelijke regelingen niet meer toereikend zijn. Daarom gaat per 1 januari 2005 een nieuwe wet in die de kin deropvang moet verbeteren: de Wet kinderopvang. De Wet kinderopvang regelt twee dingen: de financiering en de kwaliteit. De financiering betreft niet alle vormen van kinderopvang. Het gaat alleen om dagopvang (O tot 4 jaar), buitenschoolse opvang (4 tot 12 jaar), gastouderop- vang en ouderparticipatiecrèches. De nieuwe wet gaat dus niet over infor mele opvang door vrienden of familie, 'overblijven' van schoolkinderen, peu terspeelzalen en tieneropvang. Om de kwaliteit van de kinderopvang - en het toezicht daarop - te waarborgen zijn er regels in de wet opgenomen. Wie bet*utU boeveel? Vanaf 1 januari 2005 is het financieren van kinderopvang een zaak van het rijk, de ouder en de werkgever. Als beide ouders werken, is het mogelijk om voor een vergoeding van het rijk in aan merking te komen, afliankelijk van het inkomen. De werkgever betaalt in prin cipe eenderde van de totale kosten van de kinderopvang. Deze bijdrage is niet verplicht, maar in steeds meer CAO's en arbeidsvoorwaarden staan afspraken over een bijdrage van de werkgever. Draagt de werkgever niet bij, dan com penseert de overheid een deel van deze kosten. Bij een jaarinkomen tot 45.000 euro geeft de overheid vanaf 2005 een gedeeltelijke compensatie. Ligt het inkomen echter boven 45.000 euro, dan kan er tot 2006 ook sprake zijn van een compensatie. Van 2006 tot 2009 wordt deze compensatie afgebouwd en vanaf 2009 geeft de overheid geen compensatie meer aan mensen uit deze inkomensgroep. Naast de werkgever en de overheid betalen ouders ook zelf een deel: dat deel wat overblijft aan kosten. Meer informatie over de kostenverdeling, de bijdrage van de overheid en rekenvoor beelden zijn te vinden op de website van het Programmabureau Implementa tie Wbk, onder de externe linkWet kin deropvang - informatie voor ouders'. Gemeentelijke bijdrage In bepaalde gevallen is het ook mogelijk dat de gemeente mee betaalt in de kos ten voor kinderopvang. Dit geldt voor de volgende doelgroepen: - herintredende ouders die een reinte- gratietraject volgen; - nieuwkomers die een de inburge ringcursus volgen; - ouders die een uitkering hebben en tegelijkertijd een reïntegratietraject volgen; - tienermoeders en studenten. Informeert u bij de gemeente voor de exacte voorwaarden om nX c,r j in aanmerking te komen voor een gemeentelijke bij drage. Een belang rijke voorwaarde is wel dat het kind wordt ondergebracht in een geregistreerde instelling of bij een geregistreerd gastge zin. Kwaliteitseisen en toexicbt De wet stelt geen specifieke kwaliteits eisen aan de kinderopvang. In plaats daarvan stelt de wet straks eisen aan de kinderopvangondernemer. Die onderne mer moet aantoonbaar aandacht beste den aan het aantal beroepskrachten in relatie tot het aantal kinderen (per leef tijdscategorie), de groepsgrootte en de opleiding van de beroepskracht. Verder moet de ondernemer een risico inventarisatie opstellen, een schriftelijke overeenkomst afsluiten met de ouders, informatie aan de ouders verstrekken over het beleid, een oudercommlssie instellen die over tal van zaken advies geeft en schriftelijk motiveren waarom hij afwijkt van adviezen van de ouder- commissie. De gemeenten houden toezicht op de kwaliteit van de kinderopvangorganisa ties die binnen him grenzen werkzaam zijn. De controles worden uitgevoerd door de GGD. Het rijk houdt landelijk toezicht op de naleving van de kwali teitseisen. De acht gemeenten op de Zuid- Hollandse eilanden (Bernisse, Brielle, Dirksland, Goederee- de, Middelharnis, Oostflahkee, Rozenburg en Westvoorne) hebhen samengewerkt hij het opstellen van hun welstands nota's. Na een regionale aftrap zijn de lokale welstandsno ta's tot stand gekomen. Deze nota's, die alle acht genteenten voor de wettelijke datum van 1 juli 2004 hebben vastgesteld, bevatten onder andere de cri teria die welstandscommissies hanteren wanneer zij bouw- aanvragen van burgers toet sen. Hierdoor verloopt de wel standstoetsing transparant. Vooraf helder Door de criteria vast te leggen in een welstandsnota weten burgers vooraf waaraan hun bouwplan zal worden getoetst. Zo wordt het welstandstoe zicht helder en objectief Door de regi onale samenwerking tussen de acht gemeenten worden aanvragen binnen de verschuilende gemeenten op verge lijkbare wijze beoordeeld. Een snelle beoordeling is mogeUjk als er overleg gevoerd wordt met wel stand voordat een aanvraag w^ordt inge diend. Dit kan tijdwinst opleveren. Welstandsraadpleegsysteem Naast de welstandsnota's is er ook een welstandsraadpleegsysteem ontwikkeld. Dit hulpprogramma - dat is te vinden via de website www.middelharnis.nl - geeft burgers direct duidelijkheid over de eisen voor hun bouwopgave. Na het invoeren van postcode en huisnummer (men kan ook een luchtfoto van de omgeving van het betreffende adres oproepen) verschijnen enkele praktische vragen. Als deze zijn beantwoord, volgt een gerichte uitspraak over de aard van de benodigde bouwvergimning (ver- gunningsvrij, licht of regulier) en de relevante welstandscriteria die voor het bouwplan gelden. Voor aanvullend advies kunnen burgers uiteraard ook terecht bij de balie bouw- en woning toezicht van de gemeente. Per 1 januari 2005 vervalt de Pas-65. De pas kan dan niet meer worden aan gevraagd en verkre gen.Vanaf dezelfde datimi -1 januari 2005 - moet iedereen in Nederland van 14 jaar en ouder een geldig identiteits bewijs kunnen tonen. De Pas-65 wordt dan een overbodig document. Immers: 65-plussers kurmen hun leeftijd dan aantonen met hun identiteitsbewijs. Vervallen de kortingen die 65-plussers met de kaart genieten ook? Nee, die kortingen worden namelijk gegeven op grond van de leeftijd en niet op grond van het bezit van een Pas 65. Een overzicht van de kortingen voor 65-plussers is te vinden op de website van het Coördinatieorgaan Samenwer kende Ouderenorganisaties (CSO) via de externe link. Ook ter plekke - aan het loket van een instelling - kunnen 65-plussers vragen of ze korting krij gen. Ze kunnen aantonen dat ze tot de doelgroep 65-plus behoren door een paspoort, identiteitskaart of rijbewijs te laten zien.Tot 1 januari 2005 geldt ook de Pas-65 nog als bewijsstuk. Verenigde Staten ledere Nederlander die vanaf 26 oktober 2004 naar de Verenigde Staten reist moet in het bezit zijn van een reisdocument met een machineleesbare strook (vanaf 1 januari 1995 zijn alle paspoorten voorzien van een machineleesbare strook). Deze strook bevat gegevens van de hou der van het paspoort en een visum voor de Verenigde Staten is dan niet meer nodig. Voor een kind dat meereist en in het paspoort van (een van) de ouder(s) is bijgeschreven, betekent dit dat voor het kind wel een apart visum verplicht is. Kinderen kunnen vanaf 1 oktober 2003 wel zonder visum naar de Verenigde Sta ten reizen als zij over een eigen paspoort beschikken. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het Consulaat van de Ver enigde Staten. Indonesië Ook Indonesië heeft onlangs de visumplicht weer ingevoerd. Of u voor reizen naar een bepaald land een visum nodig heeft kunt u bij het reis bureau informeren of anders via de diplo matieke vertegenwoordiging van dat land. Sommige mensen die niet de Neder landse nationaliteit hebben kunnen toch in aanmerking komen voor een speciaal soort Nederlands reisdocument, (een vreemdelingenpaspoort of een vluchte- lingenpaspoort). Of u voor zo'n paspoort in aanmerking komt is afhankelijk van uw verblijfsstatus. Meer informatie Meer informatie ten aanzien van VISA kunt u vinden bij www.visum.nl GEMEENTE Kon. Julianaweg 45, 3241 XB Middelharnis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@mlddelharnis.ni ww.middelharnis.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9