Expositie Tlieetuin: ineiie Snoeii-Terlouw Toch nog een officiële overhandiging SU: Boek 'Middelharnis, veranderingen in de 20e eeuw': EiiAiiDBn-niEuiita Oud papier Melissant Districtsavond +16 over 'Het beste filter' Jaarlijkse APK-herinnering voortaan door RDW ^em^^etlkt: Kerstkaartenactie Woord en Daad weer van start Zwart-wit Het prachtige fotoboek 'Middelhar- nis, veranderingen in de 20e eeuw' ligt al een week of wat in de boekhan del, maar eigenlijk zónder dat het officieel werd gepresenteerd of er een eerste exemplaar van werd overhan digd. Maar daar heeft men het toch niet bij laten zitten. Hoewel het natuurlijk niet meer om het eerste Qkto^zrofjto&sin^cn: yiifvetHt^er 7 avdiD hrAbaam eieNhma oniSm rsuePt nGodie shmTueoti muNaedkbeza aSrifif hleanataN Mimarj ppZaroi szLaura slmoabA mJroeaeb kkbeaeR yicfvcpH^er 8 1 9 8 8 7 6 3 7 9 4 2 3 2 8 0 1 8 8 9 2 5 6 2 3 2 8 8 1 6 2 5 7 0 8 2 2 5 4 5 2 5 7 7 1 2 9 0 3 3 2 5 1 0 9 3 9 5 6 5 0 9 8 2 8 6 1 1 1 9 7 4 9 2 3 4 0 0 1 2 8 0 4 7 3 2 3 7 3 2 3 5 4 5 2 1 3 8 2 2 3 1988 3280 4732 9882 2222 3387 4923 9965 2545 3592 5109 1119 2601 3732 5555 2861 3822 6232 2887 3956 7718 2903 4001 8763 3128 4521 9405 Marleen Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) geluk met de bon! Anja van Spiunter (Ouddorp) Carolien van Spiunter (Ouddorp) 'k Ben weer benieuw naar jullie oplossingen. Sterkte in de komende week. exemplaar kon gaan, werd het fraaie boek afgelopen maandagmiddag toch nog een beetje officieel overhandigd. PAGINA 11 VRIJDAG 26 NOVEMBER 2004 Vanaf 1 December zal er een expositie te zien zijn in theetuin 'De Bongerd' van Ineke Snoek-Teriouw uit Dirksland. Ineke maakt beelden van zelfhardende klei waarna ze beschilderd worden en afgewerkt met een transparante lak. Al eerder heeft zij haar werk in de theetuin tentoongesteld. In Febru ari van dit jaar startte haar eerste expositie 'vrouwfiguur op stoel'. Vrouwen in allerlei, vaak zeer herkenbare houdingen op verschil lende soorten stoelen. Zij kregen titels mee als 'bum-out' of 'arrogant'. De beelden zijn vaak humoristisch en dienen met een knip oog bezien te worden. In mei volgde het lentethema 'kikkers en padden'. Deze kik kers en padden hadden een speciale bewer king ondergaan zodat ze weerbestendig zijn en ter decoratie in de tuin konden worden gezet. De kikkers, gezeten op een steen, had den allemaal iets menselijks, drukten ook vaak een menselijke emotie uit. Daarna volgde de zomerserie; vrouwen in fleurige badpakken, gelegen op een rots aan verre kusten spraken tot ieders verbeelding. Vanaf december zal er dus een nieuwe serie van haar te zien zijn. Deze serie krijgt als titel mee 'Moeder en kind'. Moeder met baby, moeder met peuter, moeder met puber, kortom; moeders met kinderen in verschil lende leeftijdsfases. De beelden drukken moederlijke aandacht, troost, speelsheid en ook irritatie uit. Verschillende gemoedstoe standen waarin menig moeder zich zal her kennen. Wanneer u nieuwsgierig geworden bent moet u zeker komen kijken. Moeder met kind, een beeldje van Ineke Snoek-Terlouw. Op zaterdag 27 november wordt het oud papier weer opgehaald voor de Her vormde Gemeente van Melissant. Het ophalen begint om 09.00 uur. Wilt U het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten. Bij voorbaat dankt voor uw medewerking. Morgen, zaterdag 27 november zal een +16 districtsavond van het district Flakkee wor den gehouden in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Ouddorp, Spaanseweg 13. Deze avond begint om half 8. Dhr. G. Roos zal spreken over de moder ne media. Het thema is: 'Het beste filter'. Vanaf 22 november 2004 verzorgt de RDW de jaarlijkse brief waarin autobezit ters worden herinnerd aan de Algemene Periodieke Keuring (APK). De RDW neemt deze mailing over van het RDC Datacentrum. Daarnaast gaat de RDW nu ook een APK-herinnering sturen naar bezitters van zware voertuigen. De herirmering aan de verplichte APK-keu- ring stuurt de RDW aan circa 6,7 miljoen Nederlandse voertuigbezitters. ledere voer tuigbezitter is zelf verantwoordelijk voor het tijdig uitvoeren van de keuring. Voorheen verstuurde het RDC Datacen trum de APK-brief. Hiertoe kreeg het RDC de adressen van bezitters van (lichte) voer tuigen van de RDW. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft in 2003 besloten deze herinnering vanaf 1 januari 2005 door de RDW te laten verzenden. De APK-mailing gaat naar alle bezitters van voertuigen die vanaf 1 januari 2005 APK-gekeurd moeten zijn. Ook voertuig bezitters met een voertuig zwaarder dan 3500 kg krijgen van de RDW een herinne ring aan de jaarlijkse keuringsplicht. Tot nu toe kregen alleen eigenaren van lichte voer tuigen de APK-brief. De Algemene Periodieke Keuring is wette lijk verplicht en draagt bij aan de veiligheid en de milieuaspecten van het Nederlandse wagenpark. In de APK-brief is te lezen voor welke datum de auto APK gekeurd moet zijn. De APK moet worden uitge voerd bij een door de RDW erkend garage bedrijf. De keuring mag, maar hoeft niet te worden uitgevoerd in combinatie met repa ratie of onderhoud. Na de keuring krijgt de voertuigbezitter altijd een APK-keurings- rapport, zowel bij goedkeuring als bij afkeuring. Met een keuringsrapport kan de bezitter bezwaar aantekenen tegen de keu ringsbeslissing en een herkeuring bij de RDW aanvragen. Meer informatie over APK vindt u op de website van de RDW, www.rdw.nl. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boefcen- bon van 10,-. 1. Zacharia, Maleachi. 2. A-3;B-4;C-5;D-l;E-2. 3. Frankrijk. 4. Alweer de laatste novemberpuzzels. Succes met het oplossen. Kruip lekker bij de ver warming en laat de gure herfstwind maar waaien. Verdien lekker punten erbij! Bij de post leverde iemand zijn oplossingen zonder naam is. Ra, ra, wie mag het wezen? Is het jullie opgevallen dat vergeleken blanco ver grootglazen had. Zonder de gezichten van de kinderen die erbij hoorden'? Dat is maar sneu. Vandaag trekken we dat even recht. Marleen Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) leverde deze opdracht voor jullie in. Alle let ters van de namen uit de Bijbel staan in de verkeerde volgorde. Zet jij ze in de goede Er staat telkens één hoofdletter in; dat is het begin. MiU-leen, bedankt voor je moeite. Arnette Vogelaar (Rhoon) verwacht dat we de gevraagde getallen wegstrepen. Nadat dit gebeurd is blijven er enkele cijfers over. Zet die om volgens de code: l=a, 2=b, 3=c enz. De O is een Welk woord ontstaat er dan? Lever dat in bij oom Ko. Dank je wel Arnette, laatje nog eens iets van je horen? Werk de volgende getallen weg: P E T R u S A F F I R A M o Z E S 4 0 F F E R E N 5 E I S A B E T H 6 H 0 G E P R I E S T E R 1 7 8 9 J 0 Z E F M A T T H E U S S I M E 0 N 5. Thorbecke; 2. Germanen; 3. Willem Barendsz en de mannen van het behou den huis; 4. Beatrix, 5. Noormannen; 6. Geuzen; 7. Maarten Luther; 8. Duitsers, 9. Bonifatius; 10. Columbus; 11. Balt- hasar Gerards; 12. Karel. 6. Terlinden. 7. Jezus is het levende water. 8. 1. 2-h2=4; 2. 4+6=10; 3. 10:5=2; 4. 6x4=24; 5. 24:2=12; 6. 3+4=7; 7. 8x3=24; 8.9:3=3; 9. 12:4=3; 10. 8:2=4; II. 7-5=2; 12. 12+12=24; 13. 6x2=12; 14. 9-5=4; 15. 5+3=8. Nelleke Villerius (Sonunelsdijk) Bedankt voor de leuke rekenmachinepuzzel. Vandaag of morgen krijgt hij allicht een plekje in de jeugdboek. Vanzelfsprekend is je zus Mariene hartelijk welkom als puzze laar. Joanne van Loon (Sommelsdijk) Fijn datje een oplossing en tegelijkertijd een zelfgemaakte doorstreper inzond. Stuur je eens een pasfoto van jezelf en geef de pre cieze geboortedatum en het jaar door? 9. Kinzenburg. 10. Jonathan. 11. Slingers. 12. Texel. 13. Goede zondag. 14. Ar, Hert, Juni, Bar, Mat, Kassa, Regen, Inkt, Hut, Rib, Oma, Jr, As, Arts. Hel fotoboek over Middelharnis is in liet Streekmuseum zojuist alsnog ojficieel overhandigd. Links op de foto de drie kinderen van Joop Dalstra, daarna v.l.n.r. Siep de Graajf, Jan Both en Hans Ottink. 1. Wat is je oudste herinnering? Dat ik met oom Dirk mee in de trekker mocht. 2. De mooiste plek waar je ooit geweest bent? Twente en de Veluwe. 3. Welk dier zou je willen zijn als het kon? Een dolfijn. 4. Favoriete CD? De CD van de Puttertjes 5. Wat is je grootste blunder? Ik zou het niet weten. 6. Wat weten een heleboel mensen niet van jou? Een tijd geleden kreeg ik een broertje. 7. Het beste advies dat je ooit gekregen hebt? Goed werken en je best doen op school. 8. Waar ben je wel eens heel erg van geschrokken? Dat Carolien op de skeelers tegen een auto aankwam. Gelukkig had ze alleen schaafwonden. 1Wat is je oudste herinnering? Dat ik altijd zei: "Met de metro en de gelede bus mee". 2. De mooiste plek waar je ooit geweest bent? I n Avifauna. 3. Welk dier zou je willen zijn als het kon? Een hond. 4. Favoriete CD? CD met kinderliedjes. 5. Wat is je grootste blunder? Dat ik tussen de middag niet naar huis ging, maar naar de schoenenwinkel en Albert Heyn. Iedereen was erg ongerust, incl. de juf, die kwam mij tegen op het dorp en heeft me naar huis gestuurd. 6. Wat weten een heleboel mensen niet van jou? Dat ik niet met een knuffel slaap. 7. Het beste advies dat je ooit gekregen hebt? Je moet beter gaan schrijven. 8. Waar ben je wel eens heel erg van geschrokken? Toen ik papa van de ladder zag vallen. In het Streekmuseum Goeree-Overflakkee te Sommelsdijk was daartoe een aantal geno digden bijeen en drie van hen kregen een exemplaar uitgereikt door de samensteller van het boek: Jan Both. Zoals u zich uit de berichtgeving wellicht herinnert, heeft het Streekmuseum een bijzondere collectie oude foto's in ontvangst mogen nemen, die gemaakt zijn door wijlen dokter Joop Dals tra. Naar aanleiding van deze collectie is van de hand van Jan Both reeds een prachtige artikelenserie in Eilanden Nieuws versche nen over het mooie oud-Middelhamis. En in het onlangs verschenen boek 'Middelharnis, veranderingen in de 20e eeuw', vindt u een nog grotere schat aan unieke historische prenten van Dalstra, door Jan Both voorzien van een korte beschrijving én daarbij geplaatst een foto van hoe het er ter plekke uitziet anno 2004... En het was met genoe gen dat Jan Both maandagmiddag drie exemplaren van dit boek mocht overhandi gen aan de drie kinderen van Dalstra, in het bijzijn van Hans Ottink en Siep de Graaff, die in het verleden op Goeree-Overflakkee hebben gewoond en altijd bevriend zijn gebleven met Dalstra. Zij zijn het ook die ervoor hebben gezorgd dat de waardevolle fotocollectie behouden werd en op een goe de plaats terecht is gekomen - het Streekmu seum, en dat er, naar wens van Dalstra, iets concreets mee gedaan werd - het zojuist ver schenen fotoboek. "Ook over de dorpen Sommelsdijk en Dirksland is inmiddels iets dergelijks in voorbereiding", liet Jan Both maandagmiddag al weten, "en misschien volgt er nog wel meer. Lovend, maar verdrietig... De inmiddels ontvangen reacties op het boek over Middelharnis zijn ronduit lovend. Al moet eerlijkheidshalve óók worden gezegd dat velen inmiddels heb ben geconstateerd "dat je bij het doorne men van het boek heel verdrietig wordt over hoe zeer Middelharnis z'n cultuurhis torisch erfgoed en daarmee z'n eigen iden titeit heeft prijs gegeven (en nog doet?) ter wille van allerlei nieuwigheden." Waar Middelharnis voorheen een rustiek en zelfs ietwat voornaam beeld uitstraalde, met een bebouwing die een opmerkelijke harmonie en evenwicht vertoonde, is hiervan anno 2004 weinig meer over. Hopelijk echter weten de huidige en toekomstige genera ties bestuurders en betrokkenen hun cul tuurhistorie beter naar waarde de schatten. De tijd zal helleren... De Kerstkaartenactie van Woord en Daad is weer van start gegaan. Het comité wil deze actie ook weer van harte bij u aanbevelen, het zijn weer mooie kaarten en u steunt er een goed doel mee. Het project waar we dit jaar voor werken is het "Vakonderwijs" in heel veel verschillen de landen. In heel veel landen kunnen kans arme kinderen geen onderwijs volgen. Zij zwerven op heel jonge leeftijd op straat en belanden dan vaak in een verkeerd milieu, zoals de drugswereld en prostitutie. En om deze kinderen uitzicht op de toekomst te kunnen geven, houden we regelmatig diverse acties en één daarvan is de kerst kaartenactie, zo gaan op heel Goeree en Overflakkee tientallen kinderen van deur tot deur om de Kerst-en Nieuwjaarskaarten te verkopen. Hoewel zij langs heel veel deuren gaan, kan het toch gebeuren dat er iemand is vergeten of dat u niet thuis was. Daarom willen we u toch nog in de gelegen heid stellen om kaarten te kopen op de onderstaande adressen: Ouddorp: Mevr. W. Pikaart-Grinwis - Oos terweg 16 - Tel.: 681327; Dhr. W. Akershoek - Braamstove 4 - Tel. 681940. Goedereede: Mevr. A. Tebrugge - Looheul 1 -Tel.: 491747. Stellendam: Mevr. C.M. Brinkman - Een- drachtsweg I4-Tel.:49I048. Melissant: Dhr. J.J. Menheere - Fabiusstraat 63-Tel.: 602081. Dirksland: Dhr. M. de Ruiter - Gerbera 31 - Tel.: 603446; Mevr. E. Baan - Wilhel minalaan 16 - Tel.: 603051. Herkingen: Dhr. A. van Eist - St. Elisabeth- straat 32a-Tel.: 669715. Nieuwe Tonge: Dhr. C. Arensman - Burg. Overdorpstraat 10 - Tel.: 651933. Oude Tonge: Mevr. J. Verduin - Emma- straat 22 - Tel.: 641284. Sommelsdijk: Mevr. A. van Heemst - Aza leastraat 11 -Tel.: 483981. Middelharnis: Dhr. P. Kieviet - Oost voor gors 83 - Tel. 486275; Mevr. M. de Jager - Specht 19 - Tel. 486687; Dhr. M. de Jonge - Lijnbaanstraat 18 - Tel. 482472. Stad aan't Haringvliet: Dhr. M. Vroeginde- weij - Vrouwtjesweg 68 - Tel.: 612306; Mevr. M. Boogaard - Voorstraat 5 - Tel.: 611654. Den Bommel: Mevr. M. Lokker - Joh. Fri- solaan 13-Tel.: 612217. Ooltgensplaat: Mevr. J. Oosteriee - Veer- weg 1 - Tel.: 631559; Mevr. A. Kreeft - Stoofstraat 20 - Tel.: 632132; Mevr. J. Kooyman - Pieter Biggestraat 22 - Tel.: 631986. De befaamde tegenstelling en ouderwets snoepgoed tegelijk. Sinds deze week de onomwonden karakterschets van de etni sche verhoudingen op basis- en andere scholen. Het lijkt ver bij Flakkee vandaan, maar zwart-wit is dichterbij dan wij denken. Wie denkt niet In de overzichtelijke hokjes en vakjes van onze samenleving? Comparti- mentalisering is een woord dat een Marok kaanse imam na een jaar Nederlandse les wellicht niet onder de knieën heeft, maar hij doet er onbewust wel aan mee. En wij? Zwart-wit Eenvoudig en overzichtelijk, niet waar? Maar de ander doet dat ook en denkt wat een wit-grijze muizen zijn die Neder landers eigenlijk. Inderdaad, het kleurrijke komt van ver. En al het gepraat over inter cultureel denken neemt niet weg dat er ver schillende culturen zijn. Ik las in een chris telijke krant over Veluwse heggen, de bas tions van de reformatorische gezindte. Of dat zwart-wit denken is laat ik hier in het midden. In ieder geval zijn er zelfs culturen binnen culturen. De beruchte subculturen, en daarbinnen de wereld van de kleine clans. Gelijkgezinden spelen hier de hoof drol. De aanduiding zwart-wit lijkt voor de scholen op Flakkee wat ongelukkig, maar de identiteit van de school blijft overal een belangrijke rol spelen. Ouders willen niet alleen een school die bij hun kind past. maar een school waarvan de ouders een identieke levensovertuiging hebben. Van reformato risch tot postmodern. Een 'sterk' profiel hoeft niet bang te zijn voor andere identiteiten. Aandacht voor andere religies en culturen betekent nog geen meegaan met. Middels wachtlijsten moet er een gelijke verhouding komen tus sen zwart en wit Ceen rassenscheiding en ook geen getto 's in onze goede vaderland? Gaan we daarin mee? Welke cultuur houden we uiteindelijk over? De Amerikaanse smelt- pot is niet te kopiëren en de 'westerse cul tuur' zal op den duur het veld moeten delen met andere culturen. Ik denk dat wij het in ons land voorlopig met een zwart-witte lap pendeken moeten stellen. De kleur komt er mettertijd wel in. Leveren wij met onze cul tuur en onze godsdienst een fleurige bijdra ge, of dragen wij slechts een inktpot en papier aan?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11