Het Kompas overhandigt cheque iMdetai'ga Midwintermarkt op Diekhuusplein Lampionoptocht Voor het goede doel: Ophalen oud papier Ooitgensplaat Evenementen in de regio Argentijnse tango in een orgelconcert Verlichte boerderijenroute Cromstrijen trekt veel publiek Kerst 3D-kaartenverkoop in Theetuin De Bongerd EIIAIIDai-IIIEUWS Concert in de Dorpskerk te Oostvoorne Reguliere bijeenkomst voor mensen met een 'beroerte' Nieuws van de Wereldwinkel I^aiga-^ïfilogie deel 2, PAGINA 5 DINSDAG 23 NOVEMBER 2004 Opa Cees met z 'n kleinzonen Wilbert en Come. MIDDELHARNIS - Tijdens een Midwintermarkt op het Diekhuusplein op zaterdag 11 december vindt u van 10.00-16.00 uur een groot aanbod van cadeau- en kerstartikelen, tweedehands kleding, boeken, speelgoed en servies goed; dit alles ondergebracht in diverse kramen. Vanaf 13.00 uur taxeert anti quair P. Krijgsman uw oude voorwerpen (a 2 euro per voorwerp). Verder spelen de hele dag muzikanten in winkels op of bij d'n Diek, dit alles om geld bij elkaar te brengen om een crèche in Suriname te laten draaien. De organi satie van deze Midwintermarkt is in handen van Middenstandsvereniging Middelharnis en Soroptimlstclub Goeree-Overflakkee. Wilt u ook een kraam huren ad 25? Bel dan naar Edith van den Berg, tel.: (0187) 487646 of 487972, of mail naar:En wie u meer informatie over het muziekmaken? Bel dan naar Wijna Westra, tel.: (0187) 645070 of mail naar: In de aanloop tot de Minwintermarkt wordt u in deze krant een aantal uitvoerende musici voorgesteld. Allereerst opa Cees van der Sluijs uit Sommelsdijk, met z'n tweelingkleinzo nen Wilbert en Come, die gedrieën de groep Wico-jazz vormen. Vanaf hun zesde jaar gaan Wilbert en Come samen met opa op gitaarles. Eerst bij Leo Ver kerk onder de vlag van de muziekschool in Middelharnis. En nu al weer een tijdje helemaal in Amsterdam bij Reinier Voet. Ondertussen hebben de jongens een klassieke gitaar en een jazzgitaar, met hun naam erop. Want zowel de jongens als de gitaren lijken precies op elkaar, zij het met kleine verschillen. De aanleg om gitaar te spelen, hebben de kleinzonen zéker van opa. En het komt niet vaak voor dat van een tweeling beide kinderen een even grote aanleg hebben om gitaar te spelen! Ze kunnen ook prima improviseren, waarbij ze elkaar aanvullen en solo's ovememen - een lust om naar te luisteren. Als vanzelf is de liefde van opa voor de beroemde gitarist Django Reinhardt overgegaan op de tweeling. Met elkaar spelen en zingen ze zijn repertoire, op zo'n manier dat de liefhebbers erdoor geraakt worden. Dit was ook dit jaar het geval op het Wageningse 'Rhine Town Jazzfestival', waar ze de aanmoedigingsprijs ontvingen. Maar op 11 december spelen ze de hele dag in winkels in Middelharnis. Afgesproken is dat ze een veelzijdig repertoire laten horen. Zingen en spelen dus, enerzijds omdat ze het niet kunnen laten en anderzijds omdat ze een bijdrage wilJen leveren aan het goede doel; de Anniecrèche in Suriname. Het programma wordt nog gepubliceerd. Op zaterdag 27 november om 15.00 uur wordt er een concert gegeven door de beken de organist Jaap Zwart, een kleinzoon van de grote Jan Zwart, die in Nederland een tradi tie vestigde met zijn composities voor orgel. Ook vandaag de dag heeft deze nog een groot aantal aanhangers. Jaap Zwart verloochent zijn afkomst niet en hem is gevraagd een programma samen te stellen met composities in een voor vele con certgangers aantrekkelijke stijl. Hij zal com posities uitvoeren van Bach, Mendelsohn, Jan Zwart en tijdgenoten en improviseren over opgegeven thema's in de Nederlandse romantische stijl. Kortom: een speciaal concert met een aan trekkelijk programma met verrassingen, dat niet vaak te horen is en een grote verschei denheid van orgelliefhebbers zal aanspre ken. Over Jaap Zwart: Jaap Zwart kreeg zijn eerste muzikale oplei ding van zijn vader. Daarna studeerde hij aan het conservatorium van Amsterdam de hoofdvakken piano en orgel en aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag het hoofdvak Theorie der Muziek. Zijn orgelop leiding genoot hij bij de bekende organist Simon C. Jansen. Tegenwoordig is hij docent aan het Conser vatorium van Amsterdam en aan de Hoge school voor de Kunsten Utrecht (Utrechts Conservatorium en de Nederlandse Beiaard school in Amersfoort) Regelmatig wordt hij gevraagd als begelei der van koren en solisten op piano en orgel. Zo speelt hij meerdere keren per jaar in het Concertgebouw van Amsterdam als begelei der. Daarnaast treedt Jaap Zwart jr. in binnen- en buitenland op als solist, is hij kerkorganist in Zwolle en Hattem (Grote of Andreaskerk) en doen koren in noodgevallen een beroep op hem om in te vallen voor de vaste diri gent. Het orgel in de Dorpskerk staat nu al lande lijk bekend als een van de best geslaagde res tauraties van de laatste jaren. Orgelmaker de Graaf voltooide het uit Haarlem (Bakenes- serkerk) afkomstige instrument in 2000. De oud papier commissie van de Gerefor meerde Gemeente te Ooitgensplaat hoopt donderdag 25 november a.s. weer oud papier op te halen voor de zending. U wordt ver zocht het papier gebundeld buiten te zetten. Het ophalen start om 17.30 uur. Nog heel even en de feestdagen komen er weer aan. Misschien echter heeft u ook nog even tijd om vooruit te blikken, want: afge zien van alle kerstactiviteiten, zult u wellicht reeds e.e.a. in de planning hebben voor 2005!. Vandaar dat ook de WV Zuid-Hollandse Eilanden nu reeds actief is in het verzamelen van evenementen voor onze evenementen kalender 2005. Dit evenementenoverzicht wordt gratis aan de balie van alle VWs in de regio verstrekt en is zeer populair onder zowel de plaatselijke bevolking als de vele toeristen die onze regio jaarlijks bezoeken. De evenementenlijst verschijnt maandelijks en iedere week wordt een deel hiervan in een aantal plaatselijke kranten gepubliceerd. Voorts worden de door u gemelde evene ment op het internet geplaatst en gebruikt door het Zuid-Hollands Bureau voor Toeris me t.b.v de vele landelijke recreatiekranten. Dus: organiseert u een evenement, beurs, braderie, markt, expositie, voorstelling of een anderszins voor een groter publiek aan trekkelijke happening? Meld het ons, zodat wij dit op kunnen nemen in ons bestand en wij uw evenement actief kunnen promoten.. U kunt dit schriftelijk doen: VW Zuid-Hol landse Eilanden Kantoor Brielle Postbus 46 3230 AA Brielle, per e-mail brielle@vvvzhe o.v.v. "Evenementenlijst" of telefonisch: 0181-475475. Vergeet niet een contactpersoon telefoon nummer te vermelden! De Nederlandse CVA-vereniging "Samen Verder" regio ZH, afdeling ZH-Eilanden. organiseert op zaterdag 11 december van 14.00 uur - 16.00 uur in de Grote Verjaar dagskamer van Verpleeghuis 'De Samari taan, Koningin Julianaweg 59, in Sorrmiels- dijk een reguliere bijeenkomst voor leden, part ners en belangstellenden, die te maken heb ben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag is 'Diverse onderwerpen rond CVA'. Gast is mevrouw H.E. van Kempen-Zwolle, huisarts die over dit thema een inleiding zal geven en de vra gen van de aanwezigen zal beantwoorden. Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving moeten leren omgaan. De Nederlandse CVA-vereniging "Samen Verder" regio ZH afdeling ZH-Eiianden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met onze bijeenkomsten trachten wij 'lotgeno ten' de gelegenheid te geven elkaar te ont moeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactpersonen, hr. A.H. Hutink, tel. 0187 - 48 43 81 of mw. D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187 - 48 38 99. Op zaterdag 27 november om 20.30 u zullen Evert Wagter en Vita Stige (Letland) een concert geven in de Bartholomeuskerk in Poeldijk: Evert Wagter (die onlangs zijn zil veren feest vierde als kerkmusicus) op de beide orgels en Vita Stige op altsaxofoon. Twee van de te spelen werken betreffen composities van Astor PiazzoUa (1921- 1992): Tango Emdes. De orgelconcerten in Poeldijk zijn telkens weer boeiend en verrassend te noemen. Ook nu wordt veel luisterplezier geboden. De contacten die een koor uit Letland jaren geleden legden tijdens een bezoek aan Poel dijk en vice-versa hebben hun vruchten afgeworpen met de studie van Vita Stige aan het conservatorium van Utrecht. Donderdagmiddag trok een afvaardiging van de leerlingen van de Christelijke Basisschool Het Kompas uit Stellendam naar de Oran jerie in Sommelsdijk. Het achttal leerlingen was in het bezit van een cheque, die werd overhandigd aan de leidinggevenden van het Dag bestedingsproject De Oranjerie van Sjalooinzorg. Op gezette tijden houdt de school in Stellendam een projectweek. Dit jaar hield de school in het voorjaar een project over de boerderij. Tijdens de projectavond waar ook de ouders en andere belangstellenden het werk van de leerlingen konden bewonderen werden er ook verschillende activiteiten ontplooid waarbij geld werd opgehaald. Het resultaat was het mooie bedrag van 750,-! Er werd gezocht naar een 'goed doel' wat ook binding heeft met de boerderij of met dieren. Besloten werd om het bijeen gehaalde geld te besteden aan het Dagbestedingsproject in Sommelsdijk en dan in het bijzonder voor de dierenweide, waar verschillende kleine die ren, zoals konijnen verblijven. In het voorjaar, als de verbouwing van Refugium achter de rug is, zal er ook nog een buitenvolière wor den gebouwd. Als deze activiteiten kosten veel geld en dit wordt niet door de overheid gesubsidieerd daarom werd de gift van de Stel- lendamse school met dankbaarheid in ontvangst genomen door de deelnemers en de leiding van de Oranjerie. Ter ere van de eerste verjaardag van Prinses Catharina-Amalia organiseert de Oranjever eniging Ouddorp een lampionoptocht. Deze zal gehouden worden op dinsdag 7 decem ber vanaf het M.F.G. 'De Dorpstienden' in Ouddorp. Aanvang zal zijn 18.30 uur en medewerking wordt verleend door Brassband 'Concordia' uit Ouddorp. De route zal er als volgt uit zien: Molenblok, Hoenderdijk, Weststraat, Raadhuisstraat, Hofdijksweg, Hoge Pad, Margrietweg, Wilhelminaweg, Molenblok, einde bij de 'De Dorpstienden', waar als afsluiting Het Wilhelmus gespeeld zal wor den. De oranjevereniging hoopt veel kinde ren met hun ouders te ontmoeten! GOEREE- OVERFLi^KKEE De Wereldwinkel heeft weer prachtige kalenders ontvangen. Een sieraad voor aan de muur! Maar ook aan de kinderen is gedacht, want de adventskalenders staan weer in de winkel, ze zijn te koop voor 3,49. Vanaf 1 december kunnen jullie in de kalender een "luikje" openen, en daar zit dan een lekker chocolaatje achter, en als alle luikjes open zijn vertellen de plaatjes er ach ter het Kerstverhaal, en is het Kerstmis. Tot ziens bij de Wereldwinkel! De winkel, aan het Spui (achter de Winkel- diek) in Middelharnis, is open op woensdag van 13.00 uur tot 17.00 uur, op vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en op zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. De eerste 5 avonden van de verlichte boer derijenroute te Cromstrijen trok een kleine duizend bezoekers. Deze eerste verlichte boerderijenroute in Zuid-Holland is nog 3 avonden te rijden: op 23,24 en 25 november a.s. Tussen 19.30 en 22.30 uur zijn dan 45 karakteristieke Hoeksche Waardse boerde rijen aangelicht. Navraag leert dat deelnemers veelal uit de Hoeksche Waard zelf komen, maar ook van (veel) verder weg. Genoteerd zijn bijvoor beeld bezoekers uit de Krimpenerwaard, Voome Putten, Rotterdam en een ruim gebied daaromheen, Flakkee en West-Bra- bant. Een enkeling deed het traject per fiets. De zes opengestelde boerderijen worden goed bezocht voor o.a. een kopje koffie met koek, het bekijken van een film uit de jaren '60, de tentoongestelde luchtfoto's, rijtuigen van vroeger en het werk van een imker, maar ook om te horen hoe men boert en een win kel met dagverse producten van het land drijft. Kumpenie Ook de komende week zijn de zes boerderij en nog te bezoeken. Daarnaast zet op 24 november ook het Wellantcollege in Klaas waal haar deuren tussen 17.30 tot 21.30 uur open. Omgaan met planten en dieren, weten wat de natuur allemaal te bieden heeft en het milieu, staat centraal op deze VMBO/ MBO- school. In de kantine wordt dan voorlichting gegeven worden over "Kumpenie", de com binatie van het LeerWerkTraject en het Mid delbaar Beroepsonderwijs. Het gemeentehuis aan de Buttervliet in Numansdorp is de startlocatie van de ver lichte boerderijenroute. Hier kan men tussen zeven en negen uur een routeboekje a 2,- kopen, waarin ook wetenswaardigheden over de boerderijen en een prijsvraag is Op 1 december wordt in de Theetuin in Herkingen weer tussen 13.00 uur en 17.00 uur een 3D-kaartenverkoop gehouden. En een demonstratie ter plekke van het gebruik van de materialen. De belangstelling is enorm groot. Deze middag zijn er twee mensen aanwezig om u advies te geven. Als u zelf creatief bezig wilt zijn, dan kunt u hier uit een breed en betaalbaar assorti ment uw materiaal voor 3D-kaarten uitzoe ken. De inloop vanaf 13.00 uur is geheel vrij. Er zijn uiteraard speciale Kerstvellen te koop. Kom op 1 december naar de Thee tuin "De Bongerd" in Herkingen om uw hobbymaterialen speciaal voor het maken van 3D-(Kerst-)kaarten in te kopen. Bij besteding vanaf 15,- ontvangt u een gratis kaarsenstandaard, maar op is op. Bezoek in deze wintermaand de theetuin en kijk rond, drink er een kopje koffie of kies uit 40 soor ten thee en geniet van de vaste expositie met bijzonder fraai keramiek en glaswerk. In december is er een speciale expositie met schilder- en tekenkunst van Cees Dirk zwager uit Melissant, Annelien van Kem pen met speciale glazen geblazen zakken en Ineke Snoek met keramiek. U kunt zich ook een ambachtelijke pannenkoek laten smaken. Voor meer informatie over 3D kaarten verkoop of de expositie kunt u vrij dag en zaterdag bellen naar 0187- 669327 en vragen naar Anja Breen. opgenomen. De gemeente biedt een kopje koffie aan, er is interessante informatie over boerderijen, de agrarische bedrijvigheid en de Hoeksche Waard te verzamelen en men kan de tentoonstelling 'Boerderijen in Nederland' bekijken. 10- Vandaar dat hij dankbaar is, nu van het buitenwerk verlost te zijn. Op hun kribben liggend, praten ze nog lang na over het onderwerp: Werken voor de Russen. De volgende morgen na het appèl begeeft Franz zich met lome schreden naar de commandantura. Ook uit de andere blokken komen een paar gevangenen die zich daar melden moeten. Een soldaat van de wacht stelt hen in het gelid. Het is een klein mannetje met spieet ogen en een hoge, bijna vrouwelijke stem. 'Dawai plennies, dawai.' Hij stoot de maimen met de kolf van zijn geweer in de rug. 'Een Tartaar', fluistert Franz tegen zijn buurman. Die knikt zacht dat hij het begrijpt. De Tartaren hebben hier in het kamp zo'n beetje tot taak om de gevangenen klein te krijgen. Spreken doen ze doorgaans weinig, maar ze slaan zoveel temeer. Vandaar dat de confron tatie met deze Tartaar hun allesbehalve aanstaat. De soldaat rent om het troepje heen en stoot onver staanbare klanken uit. Blijkbaar bedoelt hij dat de Duitsers niet netjes genoeg in het gelid staan. Hij cor rigeert hen keer op keer met de kolf van zijn geweer. Daarbij lacht hij genoegUjk met zijn spieetogen hele maal gesloten. Als eindeUjk de mannen naar wens in het gehd staan, komt de Tartaar vlak voor hen staan en praat tegen hen met zijn fijne stemmetje. Wat hij zegt kan geen Duit ser verstaan, waardoor de Rus zich nog meer opwindt. Eén van de gevangenen tracht de Tartaar op z'n gemak te stellen door vriendelijk tegen hem te praten. Als de man vlak voor hen staat, ruiken ze de lucht van wodka, die hun als een warme golf in het gezicht slaat. 'Zo is het toch goed kammeradsky', glimlacht één van de plennies. Nu is het hek van de dam. Blijkbaar is het te veel dat een Duitser kameraad tegen hem zegt. Hij stort een tirade scheldwoorden uit, die natuurlijk geen mens verstaat. Dan pakt hij zijn geweer en stampt met de kolf daarvan op de voet van de man die hem heeft aangesproken. Die gilt het uit van de pijn, wat de Tartaar aanleiding geeft om de gevangene nog een klinkende draai om z'n oren te geven. Op dat moment komt er een sergeant naar buiten die de onstuimige Tartaar tot de orde roept. Dat maakt indruk; de man wordt zo mak als een lammetje. Stram staat hij voor de sergeant in de houding; een gebaar dat de gevangenen slechts bij hoge uitzondering van de Russen gezien hebben. 'Hij varken', wijst de sergeant naar de Tartaar en gUm- lacht breed. Het is een zware kerel met een prachtige basstem. Een Georgiër, veronderstelt Franz, wetende dat die voor de gevangenen niet de slechtsten zijn, daar velen van hen tijdens de oorlog met de Duitsers gecollaboreerd heb ben. Het Duits dat de sergeant spreekt is meer dan erbarme- hjk, wat de man waarschijnlijk wel weet. Hij spreekt heel langzaam en vraagt voortdurend: 'Begrepen?' De plennies knikken, wat bij de Rus een brede glim lach van voldoening opwekt. De sergeant vertelt zo goed als hij kan, wat er van de mannen verwacht wordt. De meesten krijgen tot taak om voor hen zelf een werkgelegenheid te creëren. Franz krijgt de beschikking over een paar heel grote kamers in een gebouw achter de commandantura. Dat is voor hem een meevaller. De tweede komt spoe dig daarna in de vonn van de sergeant, die hem voor lopig is toegevoegd. 'Ik jou helpen. Maar ik jouw baas. Alle Russen jouw baas. Jij begrijpen?' Hij kijkt Franz met zijn intelli gente kop aan. 'Da', (ja) is één van de weinige woorden die Franz kent. De Rus lacht zijn witte tanden bloot. 'Sie rauchen?' vraagt hij, Franz zijn tabaksbuidel aan biedend. 'Da.' 'Ich Georgië Zwalba", vertelt hij, terwijl zijn wijsvin ger nadrukkelijk op z'n borst tikt. 'Franz Fischer.' 'Frenss Fischerrr?' herhaalt hij, de nadrak scherp op de r leggend. 'Da, Franz Fischer.' Sergeant Georgië Zwalba lacht opnieuw breeduit. 'Jij hier werken. Ik niet werken. Ik kijken. Jij begrij pen?' Hij lacht luidkeels en slaat zich van plezier met zijn handen op de knieën. Blijkbaar trekt Franz een heel verongelijkt gezicht. De Rus blijft lachen en in rap Russisch houdt hij een alleenspraak, waarvan Franz geen woord begrijpt. Terwijl Georgië Zwalba hem vuur geeft, vraagt Franz: 'En wat moet hier gebeuren?' De Rus lacht alweer. Hij haalt zijn schouders op: 'Jij hier werken. De niet weten.' Franz kijkt de soldaat bijna wanhopig aan. Hij moet hier werken en de Rus weet niet wat hij moet gaan doen. Deze staat hem glimlachend aan te kijken en als Franz blijft weifelen zegt hij: 'Jij werken.' 'Best, maar wat dan in vredesnaam?' 'Ik niet weten.' De Rus haalt bedenkelijk zijn schou ders op en verklaart nu nadrukkelijk: 'Jij werken.' Franz steekt wanhopig zijn armen omhoog: 'Wat moet ik dan doen, kerel; vertel mij dat dan.' Georgië Zwalba's gezicht betrekt. Dat de Duitser niet weet wat hij moet doen, gaat zijn verstand te boven. Hij mompelt enkele voor Franz onverstaanbare zinnen en besluit zijn relaas met de begrijpelijke woorden: 'Jij niet weten? Njet?' 'Njet!' antwoordt Franz. Deze situatie is blijkbaar wel zo grappig dat de Rus het ineens uitbmlt van het lachen. Ergens begint het bij Franz te dagen. Blijkbaar zijn de Russen ervan uitgegaan, dat hij precies zou weten wat er gedaan moet worden. Maar bij een dergelijke com municatie zullen er zeker moeilijkheden ontstaan. Na enig nadenken, waarbij de Rus hem vol verwachting aankijkt, schiet hem iets te binnen. Hij zal zijn helper door middel van tekeningen trachten uit te leggen wat hij wil. Hij beduidt de man dat hij graag schrijfgereed schap wil hebben en veel papier. Georgië knikt begrijpend en verdwijnt om het gevraag de te halen. Nauwelijks vijf minuten later is hij temg met een paar potloden, kleurkrijt, een pen en een stapel schrijfmachinepapier. Franz is verheugd; nu kan hij tenminste uitleggen wat er nodig is. Op een vel papier tekent hij een tafel, stoe len en een tekentafel, maar die laatste schijnt Georgië niet bekend te zijn, 'Waarvoor?' wil hij weten. 'Tekenen', tracht Franz hem aan het verstand te bren gen. Met een verongelijkt gezicht haalt de Rus zijn schou ders op: 'Is niet hier.' 'Maken', stelt Franz voor. Maar de Rus kijkt hem nu bijna wanhopig aan. Dat een Duitser verlangt, dat men midden in de taiga een tafel heeft die met het blad omhoog staat, gaat zijn verstand te boven. Welke Rus haalt het nu in zijn hoofd om het tafelblad omhoog te zetten en op de onderkant daarvan te gaan tekenen? (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5