Lopen voor Unicef, bowlen in de Staver Pannenkoekzaterdagen Nogmaals: scheepswrakken voor Goereese kust iMdetaiga 'de Stelle' EiifunDEn-iiiEuva EIU\NDEN-NIEUWS i:^^;i:^K^^;^K+^„ is het blad voor uw tamilieberichten 'Zomerland' bezoclit Bafclier Bleuminic Start Alpha-cursus te Stellendam Uitslagen Akershoekcup 2004 van zwemclub ''■^i CDA Zuid-Holland vraagt aandacht voor veiligheid Concert door twee organisten in Breepleinkerk te Rotterdam Nu ook in 'De Mèkkerstee ....^^^w^xw •3fa.iga.-<rilogie - deel 2, PAGINA 5 DINSDAG 16 NOVEMBER 2004 De 'Gouden Uniceflopers'. SOMMELSDIJK - Woensdag 10 november werden de 'Gouden Uniceflopers' warm onthaald in recreatiecentrum 'De Staver'. Ze worden aangeduid als 'Goud' omdat ze al vijf keer of meer meededen met de jaarlijkse Unicefloop. Het is met genoegen dat de directie van De Staver deze jongelui een uur gratis bowlen aanbood. Met enthousiasme maakten leerlingen van verschillende scho len van Goeree-Overflakkee hier gebruik van. De Unicefsponsorloop, die op 12 juni georganiseerd werd, bracht 14.350 op. Het geld gaat naar kinderen die te lijden hebben onder oorlogsgeweld. In het jaar 2005 bestaat Unicef 50 jaar. Zoals al eerder gezegd; geen jubileum om trots op te zijn: bij de oprichting van het kinderfonds van de Verenigde Naties werd niet voorzien dat na 50 jaar de nood voor kinderen in de wereld nog steeds zo hoog zou zijn! Unicef zit echter niet bij de pakken neer. Alle kin deren in heel Nederland worden uitgenodigd om met elkaar op dezelfde dag te lopen voor leeftijdgenootjes in een derde wereldland. De Unicefloop in 2005 zal daarom niet in juni plaatsvinden, maar op zaterdag 1 okto ber. De plaats en de tijden blijven onveran derd. Uiteraard komt hier nog veel informatie over, zeker omdat op die dag duizenden kin deren zich tegelijk in gaan zetten voor Uni cef in een nationale loop! Leerlingen van 'Zomerland' op bezoek bij Bakker Bleumink. In het kader van het thema 'Brood' hebben de leerlingen van groep 1 en 2 van CNS 'Zomerland' een bezoek gebracht aan bakkerij Bleumink aan de Voorstraat te Stellen- dam. De kinderen werden enthousiast ontvangen en kregen een rondleiding door de bak- keri, waar er uitleg werd gegeven over: hoe brood gebakken wordt, wat er allemaal in zit, welke machines ervoor gebruikt worden. De leerlingen konden met eigen ogen aan schouwen hoe stokbroden en soesjes worden gemaakt. Verder kon er van marsepein dob belstenen gemaakt worden. Aan het eind van het bezoek werden de kinderen verwend met een bakkerstas waarin pepemoten, heerlijke bolussen, een croissantjes en nog meer zaten. De leerlingen van 'Zomerland' kregen ook nog speciaal meel mee, omdat we op school ook broodjes zouden bakken. We hebben er werkelijk van genoten. AI met al een welbestede ochtend. Hartelijke dank aan bakkerij Bleumink. Ieder jaar rond wordt in Stellendam de Alpha-cursus gegeven. Een laagdrempelige cursus voor mensen die geïnteresseerd zijn in het christelijk geloof. Tien wekelijkse avonden wordt bij elkaar gekomen om te praten over het geloof in God. Allerlei onderwerpen komen aan bod. Wie is Jezus? Waarom stierf Hij aan het kruis? Waarom bidden we? Hoe moeten we bidden? Waar om bijbellezen? Zomaar een aantal vragen die behandeld worden. Uiteraard is er alle gelegenheid om vragen te stellen. Vragen waar men misschien al langer mee rond loopt, vragen die steeds belangrijker gewor den zijn, waar men graag eens met anderen over zou willen praten. De avonden begin nen met een gezamenlijke maaltijd om elkaar wat beter te leren kennen. Na het eten is er een korte inleiding over het onderwerp van die avond. En na een kop koffie of thee is er alle gelegenheid om door te praten over alles wat mensen bezighoudt. Deze Alpha- cursus wordt georganiseerd door leden van de Geref. Kerk te Stellendam en Ouddorp en wordt gehouden in het Forum ('t zaaltje van de Geref, Kerk) in Stellendam. De Alpha- cursus is een laagdrempelige cursus die toe gankelijk is voor iedereen. Of je nu wel of niet met het geloof bent opgegroeid, of je nu wel of niet naar de kerk gaat, of je nu wel of niet actief bezig bent met het geloof; je bent welkom. De cursus start op 11 januari 2005. Voor opgave of informatie kunt u bellen naar Karin Diemers, tel.: 0187-491560, e- mail: diemers filtemet.nl. of naar Jet Roodnat, tel.: 0187-687514, e-mail: a-j.m@filtemet.nl. STELLENDAM - De Akershoekcup wordt door de leden tot 14 jaar gezwommen. Er worden de volgende slagen en afstanden gezwommen, verdeeld over vier zaterdagen: lOOm schoolslag, lOOm mgslag, 400m vrij eslag, 50m vlinderslag, 200m vrijeslag, lOOm vrijeslag en lOOm wisselslag. De eind uitslagen zijn als volgt: Meisjes: 1Wendy Kriek 2. Suzanne Hessel 3. Fleur van Beuningen 4. Patty Kreeft 5. LydiaTebmgge 6. Ajiita van Soest 7. Cynthia Nagtegaal 8. Naomi Roodnat 9. Rosanna Wilmsen 10. Sharon van Stelle 11Samantha Borgdorff 12. Melissa vd Stel 13. Amber Flohil 14. Roebelle Domenie 15. Dominique vd Nieuwendijk 16. Jennifer Gudiel Samayoa 17. Jobine Akershoek 18. Sanne Westdijk Jongens: 1Don Schavemaker 2. Bart Tennissen 3. Coen Bolle 4. Marco Akershoek 5. Willem Jan Hoekman 6. Pieter Hoekman 7. Jan Tennissen 8. Jamo Heerschap 9. Sander Breederveld 10. Eric-Jan Troost 11Leander Troost 12. Stephan Braber 13. Jorian Heerschap 14. Jan Willem Bolkenbaas De prijzen zijn ter beschikking gesteld door Akershoek tweewielers in Ouddorp. De leden ouder dan 14 jaar hebben dezelfde sla gen gezwommen, maar dan met verdubbelde afstanden. De prijsuitreiking hiervan vindt plaats op 10 december a.s. tijdens de jaar vergadering in het clubhuis. Aanvang 20.00 uur, iedereen van harte welkom. Voor meer info zie ook de website: www.zcdestelle.tk. De provincie moet meer aandacht besteden aan externe veiligheid. Dat zei Hans Klein Breteler, voorzitter van de CDA-fractie van Provinciale Staten. De provincie moet bij de gemeentegrens of regiogrens overschrijden de situaties de regie daadwerkelijk oppak ken. Ook waterveiligheid verdient meer aan dacht van Gedeputeerde Staten. Het budget daarvoor is fors verminderd en de uitwer king van de kustvisie ligt niet op schema. Het CDA diende dan ook een motie in om duidelijkheid te krijgen over de stand van zaken en concrete plannen voor de kustvei- ligheid. Het CDA vroeg ook aandacht voor de lucht vervuiling. Het CDA zou graag zien dat een aantal wegdelen die dicht bij woonwijken hggen, als 80 km. zone worden aangewezen. Dat bevordert tevens de doorstroming. Op gedeelten waar dat mogelijk is kan de maxi mumsnelheid daarentegen verhoogd wor den. Het CDA dringt al langer aan op de invoering van dynamisch verkeersmanage ment. De provincie zou zelf het initiatief moeten nemen om te komen met regionale verkeerscentrales, incidentmanagement, routering en verwijzing met matrixborden langs de provinciale wegen. Tot nu toe heeft de provincie daar echter weinig aan gedaan. Tenslotte wil het CDA dat de bouwproduc tie in Zuid-Holland snel verhoogd wordt. Het college moet snel aan de slag gaan met de provinciale Woonvisie. Daarin moet de helft van de levensloopbestendige woningen zorgwoningen zijn, waarin zorg op maat geleverd kan worden. Een amendement werd ingediend om vol doende startkapitaal te krijgen voor de oprichting van een monumentenontwikke lingsmaatschappij. Zo kan er een inhaalslag worden gemaft op het gebied van de monu mentenrestauraties Op vrijdag 26 november 2004 geeft orga nist Martin Mans een orgelconcert in de Breepleinkerk in Rotterdam tezamen met de Haagse organist Aamoud de Groen. Zij bespelen het Fonteijn en Gaal-orgel dat vorig jaar werd uitgebreid met diverse stem men. Het repertoire dat zij ten uitvoer bren gen, bestaat uit doorlopende improvisaties waarbij de organisten de klavieren van elkaar overpakken. Ze spelen ook improvi saties op verzoek en ze brengen bekende orgelwerken ten gehore, zoals; Marche s^^r- ts Marco van der Marel in 'zijndomein: de keuken van De Mèkkerstee. De Ouddorpse zorgboerderij 'De Mèkkerstee' heeft weer iets nieuws te bieden: pannenkoekzaterdagen - een nieuwe tak aan de activiteitenboom, nadat er eerst een eigen catering werd opgezet. Op gezette tijden op zater dag, voorlopig weliswaar nog zonder vaste regelmaat, kunt u er zich dus te goed doen aan een overheerlijke pan nenkoek. En als het eenmaal pannen koekzaterdag is op de Mèkkerstee, zijn ze er ook in allerlei soorten ver krijgbaar: een pannenkoek met spek, of één met appel/rozijn/kaneel, of met ijs, of een pannenkoek 'Hawaï' (met Funèbre et Chant Séraphique van Guilmant, delen uit de Cathedral Suite van Young, Claire de Lune van Vieme, Toccata en Fuga d-moU van Bach en Blues Toccata van Tak- le. Er is gelegenheid om voor aanvang van het concert verzoeken in te dienen of dit kan per e-mail aan martin.mans@planet.nl gebeuren. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 7,- en 3,- voor kinderen onder de 12 jaar. De kaartverkoop start aan de kerkdeur om 19.15 uur. In onze editie van afgelopen vrijdag heeft u kunnen lezen over de scheepswrakken die voor de Goereese kust op de zeeboden blijken te liggen. Bij het artikel hoorde nog een overzichtskaartje dat aangeeft waar precies de wrakken liggen. We willen u dit natuurlijk niet onthouden en plaatsten het alsnog. ham, geitenkaas en ananas). En natuurlijk dé specialiteit van 'De Mèkkerstee': een pannenkoek met geitenkaas! En voor wie al die 'poes pas' niet hoeft, is er ook gewoon de pannenkoek 'naturel'. De eerste keer dat De Mèkkerstee zich aan zo'n pannenkoekdag 'waagt', is al op 20 november a.s., komende zaterdag dus. Ja, u moet begrijpen, zo'n nieuwe activiteit star ten én volhouden binnen de zorgboerderij vah of staat met het hebben van (voldoende) deelnemers - mensen die voor zichzelf enigszins zijn 'vastgelopen' in de maat schappij, maar die op 'De Mèkkerstee' een extra steuntje in de rug krijgen en (weer) beter op de rails worden geholpen, onder andere door het - onder begeleiding - ver richten van allerlei leuke werkzaamheden, toegespitst op de mogelijkheden of speciale kwaliteiten van de deelnemer. Zo is enige tijd geleden bijvoorbeeld Marco van der Marel als deelnemer de gelederen komen versterken met zijn jarenlange ervaring in de keuken van een zorginstelling. En waar De Mèkkerstee al langere tijd de wens had om ooit ook eens iets op het gebied van catering in eigen huis te gaan doen, kwam Marco binnen. En hij had een paar leuke en goed bruikbare initiatieven, juist: de pannenkoekzaterdag. Maar ook de verkoop van appeltaart, cakes (in diverse smaken), kruidcake, gevulde specu- laas, kwarktaart, vruchtentaart en bladerdeeg hapjes; allemaal uit eigen keuken! Ja, zo ziet u; door de instroom van deelne mers, hebben zfj, die zich momenteel mis schien helemaal niet zo'n kei vinden of mogelijk zelfs het gevoel hebben 'uitgescha keld' te zijn, bij De Mèkkerstee juist de kans om zich (weer) beter te kunnen ontplooien. Én: De Mèkkerstee floreert dankzij hen! Daarom vanaf deze plaats speciaal voor hen meteen ook maar de oproep om eens vrijblij vend binnen te lopen op deze zorgboerderij, of er contact mee op te nemen. En daarvoor zou aanstaande zaterdag, de allereerste pan- nenkoekdag(!), natuurlijk best eens een leuk moment kunnen zijn - en dat is eerlijk gezegd ook wat het Mèkkersteeteam wil: zowel bezoekers als nieuwe deelnemers trekken. Want meer bezoekers betekent meer werk, en voor de deelnemers moet er juist werk te doen zijn. Op De Mèkkerstee is nog mimte om nieuwe deelnemers te plaatsen. Dat kunnen dus mensen zijn met een lichte verstandelijke handicap of mensen met een psychosociaal probleem. Via een verwijzing van de huis arts kan men er aan de slag, hetzij in de gei tenstal, hetzij in de kaasmakerij, in de win kel, op de administratie, of met inpakwerk; en de deelnemers krijgen alle ruimte om in eigen tempo zich te ontwikkelen; 'zorg op maat', heet dat. De Mèkkerstee maakt deel uit van Eleos, een landelijke instelling voor gereformeerde geestelijke gezondheidszorg. Voor meer informatie kunt u bellen naar André de Jong, locatiehoofd van De Mèkkerstee, tel.: 0187- 684050, of u neemt een kijkje op website www.eleos.nl. Door schade en schande wordt men wijs. Dat geldt zeker voor de gevangenen, die van hun ervaringen uit voorgaande winters geleerd hebben dat er met de Rus sische winter niet te spotten valt. Kermend en kruipend van ellende hadden ze zich om de kachels gewrongen om maar warm te blijven. Desondanks zijn er veel van kou bezweken. En de winter komt hard aan. Als de bomen verkleuren en de taiga zich op zijn mooist voordoet, wordt hij gevaarlijk. Van de ene dag op de andere slaat het weer om, van een stralende herfst tot een wereld die door sneeuwbuien geteisterd wordt. In het kamp worden de voorbereidingen voor de naderende winter getroffen. De Russen geven adviezen aan de gevangenen, hoe ze zich tegen de bittere kou uit de poolgebieden, die spoedig de taiga zal geselen, kunnen beschermen. Vrachten stenen worden door de gevangenen naar het kamp gesleept. Van deze keien worden enorme ovens gebouwd. Ze hebben die dingen in Rusland veel vaker gezien. Logge gevaarten zijn het, waarop de Russen zich tijdens de Siberische kou te slapen leggen. Op de boerderijen waar zulke ovens algemeen zijn, gaat een heel gezin er op ter ruste. Nu worden de kachels in de barakken verbeterd. Wie in het bos een grote steen vindt beschouwt die als een rijkdom, die zorgvuldig mee naar het kamp wordt genomen. Zo ontstaan beet je bij beetje de enorme kachels, gemetseld met leem; een voordelig en betrouwbaar materiaal, waaraan gelukkig geen gebrek is. Met leem worden ook alle kieren en gaten dichtgestopt: zelfs het kleinste gaatje in de wand kan de winter dodelijk naar binnen laten. Zoals voor vele dingen büjkt Karl-Heinz een fijne neus te hebben voor plekken waar hij goede stenen kan vin den. Al is hun pauze tussen de morgen- en middag werktijd nog zo kort, een klein ogenblikje gaat er af voor het verzamelen van keien. Karl-Heinz, Franz, Jupp Schenk, Hans Schlomann, Günter Martin en Ludwig Bolwin zijn er op uit geweest om hun verzameling uit te breiden. Onder het toeziend oog van een schildwacht zoeken ze de grote stenen bij elkaar. Het is wel zaak om binnen het gezichtsveld van de Rus te blijven. Die zit rustig ergens op een stam en houdt de plennies in de gaten. Wie echter buiten zijn gezichtskring dreigt te verdwij nen, heeft kans dat hem een kogel in de mg vliegt; vandaar dat men voortdurend de soldaat in de gaten houdt. Als er door ieder twee stenen zijn gevonden, keren ze terag naar hun werk. Ze leggen de vondst bij hun jas sen, zodat die na het werk zo opgeraapt kan worden. Ook mogen ze brandhout meenemen, dat echter pas na werktijd gezaagd mag worden. Wie geen stenen te sle pen heeft, zeult wel een zware tak mee naar het kamp waar die later in stukken gezaagd tot brandstof voor de oven wordt opgestapeld. Snel gaat het op deze manier niet, maar in de loop van vele weken staan er achter de barakken grote hopen brandhout om straks de winter mee door te komen. Die avond zijn ze bezig met het optassen van brand hout, terwijl enkele handige kameraden de kachel ver der afbouwen. Grote stenen worden als grondvlak gebmikt, dan worden zijmuren gemetseld. Als het geheel de vorm van een oven heeft gekregen, bouwen ze er nog een muur omheen zodat er een ope ning ontstaat van bijna twee meter breed. Deze wordt vol gestort met zand, waarna alles nog eens met stenen wordt afgedekt. Als de oven gestookt wordt, neemt het gevaarte zoveel hitte op dat de temperatuur in de lage barakken behaaglijk zal worden. Franz draagt, in een door de gevangenen zelf vervaar digde mand, zand aan om de oven op te vullen. Ze zwe ten, want met hun lege maag zijn ze niet tot grote arbeidsprestaties in staat. De deur van de barak gaat open en een gevangene die kampdienst heeft, treedt binnen. 'Hé kerel, doe de deur achter je dicht, anders worden we hier door de muggen opgegeten', roept één van de plennies. De man lacht en houdt een vel papier omhoog: 'Kame raden', roept hij; 'mag ik even uw aandacht voor het volgende?' Hij maakt een breed armgebaar in de rich ting van de commandantura: 'Van hogerhand stelt men er prijs op de volgende, door Iwan begenadigde geleerde heren, voor de grote tafel te zien verschijnen.' 'Klaploper', wordt er geroepen. 'Kameraden, u pleegt sabotage', lacht de man ironisch. Het wordt stil in de barak. Men is er doorgaans niet zo op gebrand om in de commandantura te verschijnen, daar in dat gebouw weleens klappen worden uitge deeld. 'Waar is het voor?' wil er een weten. 'Mij niet bekend. Maar de volgende personen moeten zich over een half uur melden. Men zal u het ijzeren kruis willen uitreiken', grinnikt de bode. Er klinken verschillende hartgrondige verwensingen aan het adres van de koerier. Die leest, alsof er niets aan de hand is, een aantal namen voor, waarbij ook die van Franz is. Deze kijkt verongelijkt naar Karl en voelt zich allesbe halve op zijn gemak. Op de aangegeven tijd staan ze netjes in het gelid voor de commandantura. Franz her kent een aantal maats die tevoren met hem hier hebben gestaan in verband met het werk dat de Russen voor hen hadden. Weer gaat de één na de ander de zware houten deur door naar binnen. Het duurt lang, voor de mannen weer naar buiten komen. De wachtenden kijken hen vragend aan, maar het enige wat ze vememen is een vaag schouderophalen. Blijkbaar zijn ze er net zo wijs uit gekomen, als ze er in zijn gegaan. Als één der laatsten gaat Franz naar binnen. Hij treft er nu de kapitein en wat kantoorpersoneel aan. Kapitein Bemerian neemt het woord. 'Naam, rang en leger-onderdeel.' Franz dreunt het gevraagde op, alsof hij voor een offi cier van de veldgendarmerie stond. Daama vraagt de kapitein allerlei bijzonderheden over zijn beroep, waarbij hij zo nu en dan een lijst contro leert, waarop de gegevens staan die hij bij zijn vorig bezoek aan de commandantura heeft gegeven. Terwijl Franz de vragen beantwoordt, pakt kapitein Bemerian een doosje sigaretten waarvan hij er Franz één presenteert. Franz' mond valt open van verbazing over dit gebaar. Zover hem bekend, is dit nog nooit eerder voorgeko men. De kapitein ziet het verbaasde gezicht van de plenny en glimlacht: 'Rookt u?' 'Ja graag', bekend Franz eerlijk, echter zonder een hand uit te steken naar de aangeboden sigaret. Ergens zegt iets hem voorzichtig te zijn. Het kan gebeuren dat, als hij zijn hand uitsteekt, hem een verschrikkelijke dreun op z'n kiezen wordt gegeven. 'Gaat uw gang.' Het u klinkt beschaafd: wat de aarze ling van Franz alleen maar vergroot. Men zegt tegen een Duitser geen u; laat staan dat men hem een sigaret presenteert. 'Toe maar', klinkt de stem vriendelijk. Weifelend; zijn ogen strak op de kapitein gericht, pakt hij een sigaret uit het doosje, waarmee hij verder geen raad weet. Hij heeft geen vuur en durft er aan de kapi-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5