BOOG Funerair Project in Hervormde Kerit Diritsiand Eiciajndelijk nieuw^s in beweging Dammen en schaken in Ouddorp Viswedstrijd Visbeiieereeniieid Goeree-Overfiaiiicee Bij de dood van een dorpsgek Postduivententoon- stelling P.V. 'de Trekvogels' Zangavond voor Oekraïne EIIAI1DB1-I1IEUWS Damvereniging 'Dirksland' Uitslagen 8 november 2004 Bijzonder concert: 'Ein deutsches Requiemvan Johannes Brahms Expositie beeldende kunst: 'Rondom vergankelijkheid' Stichting 'Naar House' itomt naar ZAJW PAGINA 9 VRIJDAG 12 NOVEMBER 2004 Op zaterdag 6 november jl. werd door de 'Visbeheereenheid Goeree-Overflak- kee' (VBGO) een besturen- en conunis- sievlswedstrijd georganiseerd. De VBGO is een samenwerldngsverband tussen de drie visvereniglngen op Goe- ree-Overflakkee, te weten H.S.V. 'De Viscromte' uit (Melissant), H.S.V. 'De Krammer' (Middelharnis) en H.S.V. 'Stellendam', en heeft tot doelstelling liet optimaal behartigen van de belan gen van de sportvisserij op Goeree- Overflakkee. Het opereert als spreek buis naar overheidsinstanties. De VBGO wordt bestuurd door zes afge vaardigden van de aangesloten vereni gingen, uit elk bestuur twee personen. Sedert een jaar is de onderlinge samen werking beter dan ooit en deze is nu zelfs dusdanig dat er voor 1 januari 2007 een fusie der drie verenigingen staat gepland. Begin januari 2005 zal een task force een stappenplan op gaan zetten teneinde de onontbeerlijke fusie te reali seren. Op Goeree-Overflakkee zal dan één grote vereniging met maar liefst ca. 2300 leden ontstaan. Om de huidige onderlinge zeer goede samenwerking te benadrukken werd door F. van der Bruggen, de voorzitter van 'De Vis cromte', onder de besturen en de commis sies van de drie verenigingen het idee geop perd om een viswedstrijd te organiseren. Het uiteindehjke doel van deze wedstrijd was uiteraard het bevorderen van de saarnhorig- heid en het met eikaar kennismaken, voor zover men elkaar nog niet kende. Niemand was hier tegen en op zaterdag 6 november jl was het zover. De dag begon om 9.00 uur in het clubhuis van 'De Viscromte', alwaar verse koffie en heerlijk gebak klaar stond. In totaal kwamen 16 bestuurs- en commissiele den op de wedstrijd af. Dat hadden er eigen lijk best meer kunnen zijn, maar in elk geval waren alle drie de verenigingen, de ene wat meer dan de andere, vertegenwoordigd met een aantal deelnemers. Nadat de kantnum- mers waren geloot, begaf een ieder zich naar het wedstrijdparcours. Er was voor gekozen om te gaan vissen in het Haringvliet, bij de windmolens nabij het Havenhoofd te Mid delharnis. Nadat een ieder zijn spullen in orde had gebracht, werd om II.00 uur het startsein 'vissen!' gegeven en begon de wed strijd, die tot 15.00 uur zou duren. Een aan tal deelnemers had nog nooit op deze locatie gevist, wat toch wel wat tegen bleek te val len. Want vissen in het Haringvliet is heel wat anders dan in de haven van Dirksland of in het Zuiderdiep... Zo is het met de feeder binnen draaien van een brasem hier van een heel andere orde dan wanneer je een brasem binnen haalt op het Zuiderdiep. Denk alleen maar eens aan het diepteverschil. De vang sten waren niet echt geweldig, maar deson danks werd hier en daar vis gevangen. De vangst bestond in hoofdzaak uit brasem. Een aantal van de deelnemers had pech en ving helemaal niets. Tja, zo gaat dat bij viswed strijden. Om 15.00 uur klonk het eindsignaal en werd de vis gewogen en vervolgens teruggezet in het Haringvliet. De uitslag was als volgt: 1. W. Netten (16.500 kg) 2. T. Netten (12.480 kg) 3. J. Bruggeman (8.960 kg) De winnaars werden beloond met een kleine prijs. Tevens werd deze wedstrijd gevist voor de 'VBGO wisseltrofee'. Er was afgesproken dat het winnen van deze ereprijs beslecht zou worden door de vangsten van de voor zitters van de drie visverenigingen. De uit slag hiervan was als volgt; 1. F. van der Bruggen, voorzitter H.S.V. 'Viscromte' (3.860 kg) 2. J. van der Kraan, voorzitter H.S.V. 'Stel lendam' (1.500 kg) 3. M.H. Baan, voorzitter H.S.V. 'De Kram mer' (0.040 kg) Zo kwam de VBGO wisseltrofee dus in han den van H.S.V. 'De Viscromte'. Na afloop werd gezellig 'nagevist' in het clubhuis, alwaar voor een hapje en een drankje was gezorgd. Er kan, ondanks dat er zo nu en dan flink wat regen viel, teruggekeken worden op een gezellige wedstrijddag die de mensen van de bij de VBGO aangesloten verenigin gen een stukje dichter bij elkaar heeft gebracht. In 2()05 hoopt men dit evenement zeker weer plaats te laten vinden. Voor fraaie actiefoto's van de wedstrijd neemt u een kijkje op website www.hvstellendam.nl. Dat de moord op cineast Theo van Gogh - die zichzelf nadrukkelijk als dorpsgek afficheerde - alom heftige reacties zou oproepen, was te verwachten. Van Gogh was een provocateur en heeft veel mensen willens en wetens beledigd, maar de teneur van het overgrote deel van de reac ties was dat geweld onaanvaardbaar is. Tegelijk barstte de discussie over 'radicale moslims' in onze samenleving in alle hevigheid los. 'Genoeg is genoeg' en 'pas op, ik heb een mening' waren te zien tijdens de 'kabaal- wake' op de avond van de moord. Tegelijk speelden andere zaken een rol. Het Tweede Kamerlid Hirsi Ali had geen goed woord over voor de in haar ogende falende beveiliging van Van Gogh. De vermoorde columnist wees elke vorm van bewaking hardnekkig van de hand. Wel waarschuwde hij Hirsi Ali met de woorden: 'Mij doen ze niks, ik ben de dorpsgek, maar jij bent de afvallige vrouw'. Ondertxissen stonden de kranten vol met reportages en artikelen, niet alleen over de achtergronden van de moord maar vooral over de vrijheid van meningsuiting. Het feit dal in Rotter dam, (na het bekend worden van de moord)een kunstenaar op last van de politie het spontaan het op zijn eigen pand geschilderde gebod 'Gij zult niet doden' moest verwijderen spreekt boekdelen. De ernaast gele gen moskee was hier uiteraard debet aan. Dat burgemeester Opstelten de volgende dag zijn excuses aanbood en verklaarde dat dit zo niet had mogen gebeuren, maakte wel wat goed maar het bleef mosterd na de maaltijd. Ook de websites met openlijke adhesiebetuigingen aan het adres van de moordenaar van Van Gogh trokken de aandacht. Vuilnis, schreef een bekend columnist, dat via de riolen van onze beschaving afgevoerd moet worden. In zijn felle betoog, doorspekt met heftige bewoordingen, vergat hij één ding. Wanneer de straat en het huis 'schoon' moeten blijven, dan moet het huisvuil regelmatig worden opge haald. De open brief van de dader, gericht aan Hirsi Ali, is een mengeling van extreme politieke en godsdienstige opvattingen, antisemitisme en ten dentieuze leugens. Ayaan Hirsi Ali wordt beschreven als een vijand van de ware Islam. Haar kwaaddoen moet voor eens en altijd het zwijgen wor den opgelegd. Kortom, hier is een fanatieke moslimgelovige aan het woord. De vraag is wat hiertegen gedaan moet worden. Talloze moslims hebben inmiddels kenbaar gemaakt dat dit absoluut niet kan en dat alle moslims in ons land het moslimextremisme moeten afkeuren. Het zal niet meevallen om het wereldbeeld van tienduizenden moslims om te buigen in de richting van onze westerse samenleving. Niet alleen van wege dat wereldbeeld, maar ook omdat de westerse wereld nu eenmaal geen goede naam heeft bij moslims. Niet alleen onze opvattingen, maar ook de praktijk van alledag staan haaks op de strenge religie, die de Islam nog altijd is. In de zojuist aangehaalde brief wordt de ondergang van Amerika, Nederland en de 'ongelovige fundamentalist' als zeker geciteerd. Tijdens de weekwisseUng en in de dagen daarna bleek eens te •meer dat de situatie ook in ons land kan escaleren. Gelukkig hebben we een stabiele democratie die wel een stootje kan hebben. Brandstichting en andere uitingen van geweld zijn niet alleen beangstigend maar zetten de verhouding met de 'islam' onder druk. De gewelddadige con frontatie, die juist wordt gepropageerd door de radicale islam, moet een halt worden toegeroepen. Hiertoe kunnen alle burgers een bijdrage le veren. Inmiddels heeft de uitvaart van Theo van Gogh plaatsgevonden. De toe spraken die gehouden werden, maakten eens te meer duidelijk dat er een kloof is tussen de wereld van Van Gogh en (laten we zeggen) de wereld van orthodoxe christenen. Het 'baanbrekende gedachtegoed' dat aan de cineast werd toegeschreven omvatte niet veel meer dan enkele modieuze uitroepen die vooral gericht waren tegen een wereld die Van Gogh niet kon en kennelijk ook niet wilde begrijpen. Uiteindelijk was Van Gogh ondanks de aan hem toegeschreven sprankelende en nieuwe ideeën straatarm. De vraag is of wij rijk zijn en wat wij met die rijkdom doen? OOLTGENSPLAAT - De Stichting BOOG mag zich verheugen in een groei end aantal donateurs. Zoals bekend, werd BOOG begin dit Jaar in Ooltgens- plaat opgericht. De stichting maakt zich hard voor de instandhouding van de monumentale panden in Ooitgensplaat. Op de Havendag, die in het najaar op de Open Monumentendag werd gehouden, hebben velen de gelegenheid aangegre pen om zich als donateur in te schrijven. Ter plekke werd veel bezorgdheid geuit. Opvallend is dat ook veel jongeren het behoud van historische gebouwen een warm hart toedragen. In een eerder bericht werd al gemeld dat velen zich als donateur hebben ingeschreven tijdens de Oeitgendag die in de zomer plaatsvond. Het feit dat het aantal donateurs aanzienlijk is gestegen, is het bewijs dat er bezorgdheid onder de inwoners en belangstellenden leeft. Donateurs en geïnteresseerde inwoners maken zich zorgen over de onderhoudsstaat van een aantal historische panden in Ooit gensplaat. De gebouwen dreigen te verpau peren. Inmiddels onderzoekt BOOG nauw keurig welke wegen bewandeld kunnen wor den om de situatie om te buigen. Het behoud van cultureel erfgoed en verbetering van de leefbaarheid in de omgeving staan voorop. Centraal staat het Oude Raadhuis op de Kaai. Het is van belang dat zo snel mogelijk met de restauratie wordt begonnen, om ver der verval van dit eens zo mooie en statige pand te voorkomen. BOOG heeft zich in de afgelopen tijd door verschillende instanties laten infonneren. In dit stadium is het belangrijk om te weten hoe andere steden en dorpen een dergelijk pro bleem hebben opgelost. Zo is gesproken met de Stichting Stad Goedereede. Het stadje Goedereede mag als een goed voorbeeld worden gezien. Het is een keurig onderhou den plaats met veel mooie en goed onder houden historische en monumentale gebou wen. Verder is er een rol weggelegd voor instanties die de staat van onderhoud van monumenten bewaken. In dit verband wordt eveneens contact opgenomen met de Bond Heemschut, die als pleit- en belangenbehar- tigingsorganisatie deskundig optreedt en ondermeer waakt over het behoud van histo rische en monumentale panden. De Stichting BOOG probeert financiële middelen te vinden om het Oude Raadhuis te verwerven. Als het pand is overgedragen, is de aanvang van de restauratie dichtbij en kunnen hiervoor subsidies worden aange vraagd. BOOG vindt het belangrijk dat donateurs en belangstellenden op de hoogte worden gebracht van de inspanningen van de stich ting. Verder wordt het op prijs gesteld dat wordt meegedacht over het behoud van de historische panden in Ooitgensplaat en de bestemming van het Oude Raadhuis na de restauratie. Om deze reden wordt begin vol gend jaar, in februari a.s., een informatiebij eenkomst georganiseerd. De donateurs ont vangen hiertoe over enige tijd een persoon lijke uitnodiging. Ook zijn belangstellenden van harte welkom. Zodra een definitieve datum bekend is, wordt deze in de media bekend gemaakt. OUDDORP - Evenals voorgaande jaren organiseert Postduivenvereniging 'De 'Trek vogels' weer haar jaarlijkse postduiventen- toonstelling in m.f.g. 'Dorpstienden' te Oud- dorp, en wel op 19 en 20 november a.s. Er zijn zowel bevlogen als onbevlogen duiven te bezichtigen in diverse klassen. Ook teh deze tentoonstelling mee voor de Airsport competitie, waaraan de mooiste showduiven van Nederland en België meedoen. Zater dagavond vindt de prijsuitreiking plaats en wordt een aantal bonnen verkocht van de beste lictticbbers uit de streek. Deze zijn geschonken door W. Huizer, J.W. Steketee, L. Tijl, Jan en Twan Nobels, J.C. Polder, J.C. Verwijs, gebr. Kreeft, P. van den Boogcrt, K. van Dommelen, Toppigeons brcedingloft, A. Rinn, P.C. van Alphen, A. Klijn, M. van der Baan, L. van der Baan, J.L. Noteboom, A.P. de Vogel, Grinwis-van Alphen en 1. Koese en zn. Zie ook de websi te www.toppigeons.nl waar de duiven kun nen worden ingezet. De verkoop vangt rond 22.00 uur aan. Ook zijn er weer fraaie prijzen te winnen met het Rad van Avontuur, een Amerikaanse verloting en andere attracties. Verder kunt u een levend varken winnen (of in geldbedrag de waarde hiervan), door het juiste gewicht van het dier te raden. Zaterdagavond wordt bekend gemaakt wie hiervan de winnaar is. Iedereen wordt uitgenodigd om deze ten toonstelling te bezoeken. De zaal is open op vrijdag van 19.00 tot 22.30 uur en zaterdag van 15.00 tot 22.30 uur. De toegang is gratis. En bent u geïnteresseerd in de duivensport en u wilt eens wat meer weten over deze hobby, praat dan eens met één van de aan wezige leden of neem contact op met de secretaris van P.V. 'de Trekvogels', C.M. Grinwis, Hermansweg 16, 3253BG Oud- dorp, tel. (0187)681690. Afdeling 1: Jac. Wolfert - C. van Prooyen1 - 1 D. Wolfert - M. van 't GeloofO - 3 Joh. Wolfert - J. Knöps1 - 1 Afdeling 2: W. Stolk- A. LosO - 3 M. Poortvliet - C. v. d. Kroon1 - 1 J. V. d. Groef-A. JeUer1 - 1 Op zaterdag 20 november, aanvang 20.00 uur, vindt in de Ned. Hervorm de kerk te Dirksland een bijzondere gebeurtenis plaats. Voor het eerst wordt dan op ons eiland het indruk wekkende 'Ein deutsches Requiem' van Johannes Brahms (1833-1897) uitgevoerd. Dit monument uit de West-Europese muziekcultuur klinkt in een versie voor koor, solisten en twee vleugels; een versie die - naast de oorspronkelijke versie met groot orkest - door Brahms zelf is gemaakt. Naast deze compositie is er ook een veelzijdig voorprogramma met gedichten, Bach-koralen en instru mentale/vocale muziek. Ook is er in het koor van de kerk een tentoonstel ling met het thema 'Rondom vergan kelijkheid', een tentoonstelling over funeraire kunst door leden van de Stichting Beeldend Dirksland: Clari- ne Bemelmans, Cees Dirkzwager, Wil- ma Langendoen, Ton Lohr, Josina van Prooijen, Niels Snoek, Foke Stribos, Wim Weeda en Gertjan de Zoete. Ruim eenjaar geleden ontstond het idee om een project te wijden aan funeraire cultuur. 'Cultuur' laat steeds weer zien hoe mensen hun samenleving vormgeven en daarmee het leven betekenis geven. 'Funerair' komt van het Latijnse 'funus', dat 'dood' betekent. De funeraire cultuur weerspiegelt dan ook onze houding tegenover het levenseinde. Dit the ma heeft veel kunstenaars geïnspireerd en op 20 november kunt u getuige zijn van beel dende, poëtische en musische kunst rondom dit gegeven. Voor de realisatie van dit pro ject tekenen de koren 'Laudando' en 'Mag nificat' de Stichting Beeldend Dirksland en de Stichting Podium Goeree-Overflakkee. 'Ein deutsches Requiem' Met het woord 'Requiem' wordt van ouds her de rooms-katholieke mis voor de gestor venen, de 'Missa pro defunctis', aangeduid. Gezongen in het Latijn zijn de woorden 'requiem aetemam' (eeuwige rust) de eerste woorden die bij deze mis gezongen worden. Het 'Requiem" van Brahms heeft als tekst Johannes Brahms, de compomst van 'Ein deut sches Requiem echter een ander uitgangspunt en dus ont stond er een totaal nieuwe creatie. Vanuit de Duitstalige Luther-bijbel stelde hij zelf een hoogstpersoonlijk 'deutsches Requiem' samen. Als groot kenner van deze bijbel stel de hij zelf een bloemlezing samen uit het Oude en Nieuwe Testament. De teksten heb ben uiteraard betrekking op leed en vergan kelijkheid, maar hier tegenover staan ook de begrippen hoop, troost en eeuwig leven. Op 28-jarige leeftijd begon Brahms aan deze compositie en zeven jaar later was het werk pas voltooid. De volgorde waarin de zeven delen van het werk ontstonden, was niet chronologisch: hij begon met deel 2 en voeg de als laatste deel 5 toe. Toch is de structuur van de totale compositie symmetrisch: de delen 1 en 7, 2 en 6, 3 en 5. zijn thematisch verwant. Ter illustratie: de tekst van deel 1 is 'Selig sind, die da Leid tragen' en de tekst van deel 7 is 'Selig sind die Toten, die in dem Herm sterben'. Deel 2 en 6 hebben als thema de aardse vergankelijkheid met de teksten 'Denn alles Fleisch ist als Gras" en 'Denn wir haben hier keine bleibende Statt'. Het hart van de compositie is het centrale deel 4; het bekende koor 'Wie lieblich sind deine Wohnungen, Hert Zebaoth!" (Psalm 84). Het 'deutsches Requiem' kent als com positie veel momenten van grote dramati- Beeldende kunst rond het thema 'vergankelijkheid' sche kracht, waar Brahms de contrasten in de tekst met muzikale middelen dik onder streept. Met name de drie grote fuga's waar mee de delen 2, 3 en 6 eindigen, zijn van een overweldigende schoonheid. Algemeen wordt 'Ein deutsches Requiem' beschouwt als Brahms' meest rijpe en indrukwekkende compositie. De medewerkenden zijn: de Christelijke Oratorium Vereniging 'Laudando". het vocaal ensemble 'Magnificat', Wieke Ubels (sopraan), Wiard Witholt (bas), Wim Die penhorst (piano en orgel), Wim Soeters (piano), Rinus Verhage (dirigent) en Pau Heerschap (gedichten). De toegangsprijzen zijn: 12 voor volwas senen, 8 voor 65-plussers en scholieren, kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar bin nen. Vanaf 3 november zijn de toegangsbewijzen - een programmaboekje met alle teksten en uitvoerige toelichtingen - in voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV's te Middelharnis en Ouddorp en bij de koorleden. Alleen als er nog toegangsbewijzen over zijn, zullen deze op 20 november ook aan de kerk ver krijgbaar zijn. De organisatie hoopt van har te dat u deze avond met hen mee wilt bele ven. 'Rondom vergankelijkheid' Zoals gezegd, zal in dit zelfde kader een ten toonstelling te bezichtigen zijn in het koor van het Dirkslandse kerkgebouw, een expo sitie van beeldende kunst over het thema 'Rondom vergankelijkheid'. Funeraire kunst is een vrij nieuwe benaming voor kunst die al zo oud is als de mensheid zelf. Altijd en overal hebben mensen zich bezig gehouden met rituelen rond overlij den. Zang, dans, kleding, speciale voorwer pen, beelden, e.d., speelden een belangrijke rol bij deze rituelen. Van veel vergane cultu ren zijn de overblijfselen van graven/graf- plaatsen het enige waaraan archeologen kun nen zien hoe een groep mensen heeft geleefd. In onze huidige westerse cultuur hebben we doorgaans een sobere uitvaart- en grafver zorging. Bij het zoeken op internet naar 'funerair' kom je uit bij uitvaartcentra/- bedrijven, grafsteen en of umontwerpers, e.d. Steeds vaker nemen we echter kennis van bijzondere begrafenissen. Mensen van onze tijd en in onze cultuur denken steeds vaker na over het ritueel rondom hun dood en de nabestaanden houden steeds meer rekening met de wensen van de overledene. Kunst speelt hierbij een belangrijke rol. Als je als (beeldend) kunstenaar je niet direct met het maken van een beeld voor een graf of het beschilderen van een graftombe bezighoudt, wil dat nog niet zeggen dat je geen werk maakt over bijvoorbeeld: afscheid, de wisselingen van de seizoenen, dingen die vergaan, een paar versleten schoenen, lege handen, een zonsondergang, e.d. Deze onderwerpen hebben een directe relatie met het funeraire. Leden van stichting Beeldend Dirksland hebben in hun eigen oeuvre gezocht naar en/of maakten speciaal voor deze gelegen heid werken in relatie tot het funeraire. De expositie wordt gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, en is te bezichtigen op dinsdag 16 november van 19.00-20.30 uur. op woensdag 17 november van 19.00-20.30 uur, op donderdag 18 november van 15.00- 16.30 uur, op vrijdag 19 november van 15.00-16.30 uur, op zaterdag 20 november van 10.30-12.00 uur en rondom het avond programma. Van 27 november t/m 4 december is de ten toonstelling ook te zien in het Diekhuus te Middelharnis. OUDDORP - Op donderdag 18 november a.s. zal er in verenigingsgebouw 'Eben-Hae- zer", Preekhillaan 3 te Ouddorp een psalm en samenzangavond zijn, waaraan medewer king wordt verleend door het schoolkoor 'Valerius' uit Ouddorp o.l.v. mevr. T. Huis man en m.m.v. organist Arjan Tanis, het jeugdkoor 'Juventa' uit Dirksland o.l.v. de heer J. Blonk en m.m.v. organist Martien de Vogel, het gemengd koor 'De Lofstem' uit Ouddorp o.l.v. de heer M. de Vogel, terwijl ouderling A.J. Nelis een meditatie hoopt verzorgen. De te houden collecte zal geheel bestemd zijn voor de stichting 'Onderlinge Zorg Oekraïne. Deze stichting zorgt dat geld en goederen aan de meest behoeftige men sen wordt besteed, ledereen wordt van harte uitgenodigd om deze avond bij te wonen. Aanvang 19.00 uur. jj, He/V. <5^ NIEUWE-TONGE - Jouw muziekkeuze en je relatie met God. Op zaterdag 20 november komen mensen van Stichting Naar House naar Hervormd Centrum 'Elim' in Nieuwe- Tonge. Zij zijn er voor jullie: aan de hand van videofragmenten komen we meer te weten over muziek, de binding door muziek, en de geestelijke wereld. De mensen van Naar House zijn er die avond zéker ook om jouw vragen hierover te beantwoorden. Wel kom vanaf 19.30 uur! Dammen Wim van Schie bleef op een 100% score door te winnen van Cees Tanis. In een lasti ge stand op het bord koos Tanis voor een verkeerde voortzetting en maakte het Van Schie zo makkelijk om de winst naar zich toe te trekken. Na enkele 'aangekondigde' afwikkelingen te nemen, hielpen Arie de Mik sr. en Henk Floresteijn elkaar aan een remise. En eindelijk zag Jaap van Koppen kans een betere stand tegen Cor Mierop af te wikkelen naar winst. Uitslagen van de lOe ronde dammen: Cees Tanis - Wim van Schie 0-3 Arie de Mik Sr. - Henk Floresteijn .1-1 Jaap van Koppen - Cor Mierop 3-0 Schaken Het 2e team van Ontspaiming nam het voor de bond op tegen de schakers van Sliedrecht 4. Na een ongemeen spannende strijd, waar zeker op de Ie vier borden de Ouddorpers te weinig punten uit hun goede stellingen haal den, bleven deze met lege handen achter. Een ongelukkige 3-5 nederlaag, waar er zeker een gelijkspel in had gezeten. Huishoudelijk troffen de 'cracks" elkaar. Jaap Santifort volgt sinds enige maanden een cursus, en wat hij daar theoretisch voor gelegd krijgt, bracht hij deze avond in de praktijk tegen Peter Dertez. Een Hollandse partij, waarin Peter wat aanmodderde en zijn stukken op de verkeerde plaatsen neerzette. Jaap speelde zéér vindingrijk en wist deze zwaktes uit te buiten. Een uit nood geboren stukoffer mocht Peter niet baten en enkele zetten later gaf hij op. Arie Baas en Gert-Jan Zonneveld speelden een Caro-Kan, de Panov variant om precies te zijn. Arie week snel af, maar zwart had geen moeite om gelijk spel te halen. Totdat Zonneveld, ietwat in slaap gesust, een bok schoot en een pion moest in leveren. Ondanks hardnekkig verweer had Arie geen moeite het punt te verzilveren. Piet Speelman en Wilko Breen waren na een klein uurtje al in een eindspel terechtgeko men. Piet had op een listige manier een pion buitgemaakt, maar ging in het toreneindspel planloos spelen, zodat Wilko de kans kreeg om met een blauw oog naar remise te ont snappen. Reinier van der Wende tegen Bonne Faber was een partij die zich kenmerkte door 'wie maakt het eerste foutje?' Dat was uiteinde lijk Bonne, die een pion kwijtraakte. Dit was direct beslissend want Reinier wikkelde af naar een eindspel en voerde dit vlekkeloos naar winst. Het grote ratingverschil tussen Hans van Calmthout en Willie Tanis-Koole kwam dui delijk tot uitdrukking in hun onderlinge par tij. Willie kon alleen maar machteloos toe zien hoe ze onder de voet werd gelopen. Eeuwit Santifort speelde deze avond een puike partij tegen Adam van Huizen. Elke zet die de één deed, werd door de ander hard op bewonderd of instemmend begroet. Eeuwit wist middels een leuke penning een pion te veroveren en ondanks verwoede pogingen van Adam liet Eeuwit zich de kaas niet van het brood eten. Tot slot speelden Willem-Jan Tanis en Kees van den Nieuwendijk tegen elkaar. Kees schotelde Willem-Jan een 'Stellendam.se specialiteit' voor, namelijk de Drakenvariant van het Siciliaans. Willem-Jan, geen schaak- theoriekenner, ging al snel in de fout en raakte kort na de opening een pion kwijt. In de daarop volgende schermutselingen ver loor Willem-Jan door een truc er nog één en speelde vervolgens een verloren partij. Dat bewees Kees ten langen leste ook! De uitslagen van de 10e ronde schaken: Peter Derrez - Jaap Santifort 0-1 Arie Baas - Gert-Jan Zonneveld 1-0 Piet Speelman - Wilko Breenrem. Reinier van der Wende - Bonne Faber .1-0 Hans V. Calmthout - Willie Tanis-Koole 1-0 Eeuwit Santifort - Adam van Huizen .1-0 W.-Jan Tanis - Kees v. d. Nieuwendijk .0-1 Voor meer info zie website: httD://www.flakkee.net/~ schaken/ontspanning.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9