PvdA Betje Wolff en Aagje Deken; Tweehonderd jaar omstreden en verguisd Gemeentehuis Goedereede wacht ingrijpende verbouwing EIIAIIDi^-tllElJWS De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. CMÏeX^A*) O^^ Mooie opbrengst Ontmoetingsdagen Exodus Gemeente Begroting 2005 Rommel in den Bommel Recreatiewoningen Seniorenraad Bezuinigingen Sara Burgerhart Be^e Wolff als non-conformiste De laatste jaren PAGINA? VRUDAG 12 NOVEMBER 2004 Fractiegewijs OOSIFLMME Dat het in economisch opzicht overal minder gaat, is duidelijk te merken in het vaststellen van de begrotingen bij gemeenten voor het jaar 2005. Alle gemeenten op dit eiland hebben grote moeite om hun begroting voor het komend jaar sluitend te krijgen. Dagelijks kun nen we dat In de kranten lezen. De gemeente Oostflakkee heeft voor het jaar 2005 een begrotingstekort van bijna een mil joen euro. Dat is nog altijd 2,2 miljoen gulden. Voorwaar geen kleinigheid. Ook als we de meerjarenbegroting bekijken, moet er flink gesneden worden. In de raadsvergadering van 14 oktober is de gemeenteraad er toch in geslaagd om de begro ting sluitend te krijgen. Tal van maatregelen zijn genomen. Structurele bezuinigingen-, vermindering van personeelslasten op het gemeentehuis, bezuinigen door centraal in te kopen (dit had ons inziens al veel langer moe ten gebeuren), incidenteel bezuinigen op het onderhoud van de wegen, maar ook bezuini gen op welzijn, verlagen van een aantal subsi dies en verhogen van de huur voor een aantal verenigingen zijn maatregelen die geld op moe ten leveren. De reactie van de SCP-fractie op de begroting heeft u eerder in deze krant kunnen lezen. De SCP-fractie is er in ieder geval verheugd over dat door al deze maatregels de lokale belastingverhogingen binnen de perken kan blijven: namelijk zo'n tweeënhalf procent. De rijksoverheid gaat ons inziens te ver met het afstoten van taken. Elke keer wordt er iets nieuws verzonnen. Zo moet op I januari 2006 de Wet Maatschappelijke Ondersteuning in werking treden. Deze wet omvat de Wet Voor zieningen Gehandicapten en de Welzijnswet. 'De gemeente krijgen daarvoor voldoende geld van het kabinet', zo schrijft het college in de begroting. Onze fractie maakt zich hier zorgen over. want de praktijk heeft bewezen dat dit niet zo is. De gemeente krijgt wel geld. maar er wordt vaak een zogenaamde efficiency korting toegepast omdat men het beleid zelf kan bepa len. Door deze maatregelen wordt de gemeente steeds beperkt daar om eigen beleid of nieuw beleid te maken. Is er dan niets positiefs te melden? Jawel. 'Voor mooie bloembakken in de dorpen is geen geld meer', zo konden we van een naburige gemeente op ons eiland lezen. Gelukkig nog wel in de gemeente Oostflakkee. Het 'puin' bij He entree van Onltgpn'iplaat is weg en met------- nieuwe tegels en bloembakkpn verfraaid inwoner van onze gemeente is de ffirecte leefomgeving toch belangrijk! Dat het onkruid op tiiri hp!;trpf!pn wofdr. dat de tiot oirs en 't' Ongetwijfeld kunnen zaken nog verbeterd wor- den. Er is echter bijna altijd weer geld mee gemoeid. Aan de Boven Oostdijk te Den Bommel zijn er plekken waar de bodem verontreinigd is. Dit is al jaren bekend. De verontreiniging is van dien aard dat de bodem gesaneerd moet worden. Dit project stond ook al jaren geprogrammeerd in het werkprogramma van de provincie. Dat werkt eigenlijk als volgt: de gemeente doet een bijdrage, de provincie ook. maar het meeste moet van het ministerie komen. Er zijn gesprekken geweest vanuit de provincie met de gemeente en de bewoners. In die zin zijn er ook verwachtingen gewekt: het project staat immers in het werkprogramma. Nu kregen we in de commissie Grondgebied zaken voorlichting vanuit de provincie over deze problematiek aan de Boven Oostdijk te Den Bommel. Men kwam eigenlijk vertellen dat het beleid veranderd is en dat er vanuit het ministerie veel minder geld komt: dat er een nieuwe afweging gemaakt is. Het huidige werkprogramma loopt tot het jaar 2005. In ieder geval werd duidelijk dat men het project in deze pehode niet kon uitvoeren. Er zijn namelijk tal van projecten waar de vervui ling veel groter is en waar het geld dus heen gaat. En vanuit de provincie liet men doorsche meren dat er voor de periode 2005-2009 ook weinig kans is op geld vanuit het ministerie. Vanaf 2009 is er geld, zegt men. Alle veront waardiging van de commissieleden ten spijt. Er is gewoon geen geld. Wij vinden dit een kwalijke situatie, zeker nadat er uit onderzoek gebleken is en geadviseerd is aan bewoners om toch maar geen groente uit de eigen moestuin te eten... De provincie heeft gewoon verwachtingen gewekt. Op de vraag of de verplichting om te saneren bij de gemeente ligt. kon men geen duidelijk antwoord geven. Als dat wel zo is. weten wij al wie dat dan gaat betalen. De minister van VROM heeft aan de gemeente gevraagd vóór 31 decerriber 2004 een besluit te nemen ten aanzien van het beleid van de per manente bewoning van recreatiewoningen. De raad kan kiezen uit drie opties: - handhaving van het bestaande verbod, dat wil zeggen de naleving van de bestaande regelgeving in de vigerende bestemmingsplan nen; - het afgeven van een persoonsgebonden beschikking aan eigenaar-bewoners, (d.w.z. ontheffing tot verhuizing of overlijden): - het doorvoeren van een bestemmingsplan wijziging van 'recreatie-woning' naar 'wonen', mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. In de raad van december D.V. moet er een beslissing worden genomen. Namens de SGP-fractie van Oostflakkee: A.T. van Gurp jr. Fittersweg I 3257 LD Ooitgensplaat e-mail: atvangurp@kliksafe.nl Hoewel de begroting voor 2005 pas is I^SI^I^, behandeld, is. hoe U^wljlk. gek het ook klinkt, de 9^Mw|W^ begroting voor 2006 I ^SSflm'' nu 3l actueel. Wat is namelijk het geval? De begroting voor 2005 kwam met pijn en moeite tot stand. Met de nodige kunstgre pen werd deze begro ting kloppend gemaakt. Niet zo vreemd overi gens, want het te dichten 'gat' bedroeg 972.000 euro. Voorwaar geen gering bedrag! Hoe lossen we dit op? Wel. we volgen het uit gangspunt van de landsregering: BEZUINIGEN en lasten verhogen. Wie hiervan de dupe is. zal iedereen duidelijk zijn... Had de gemeenteraad een andere mogelijk heid? Neen. want de rijksregering keert ieder jaar (veel) minder uit aan de gemeenten, terwijl de gemeenten voor deze lagere uitkeringen steeds meer moeten doen. Decentralisarie heet dat. Een mooi woord, maar het levert veel narigheid op. Wat houden de bezuinigingen zoal in? Een greep (dus zonder volledig te zijn) uit de uit werking van het dekkingsbesluit begroting 2005-2008 van de gemeenteraad: Vermindering personeelslasten, veriaging raming kosten kader brandweer, incidenteel veriagen storring onderhoud wegen (uitstel), daarnaast worden enkele diensten die de gemeente aan de burgers verleent in prijs ver hoogd, en tenslotte werd met een beroep op de reserves de begroting kloppend gemaakt. De subsidies worden in het begrotingsjaar 2005 nog gespaard. Lezers, het zal U duidelijk zijn dat bij een ongewijzigde politiek van de rijksoverheid de problemen de komende jaren nog groter zullen zijn. Enkele weken geleden trokken de burgemees ters van de Nederlandse gemeenten massaal naar Den Haag om te protesteren tegen het regeringsbeleid! Let wel: óók de burgemeesters die lid zijn van een regeringspart:ij! Een dergelijk protest is uniek in Nederiand! Er is dus duidelijk sprake van een dramatische ontwikkeling. Hoe reageert de rijksregering? Minister De Geus verklaarde op de televisie dat de stijgende gemeentebelastingen niet "op het bordje van de regering konden worden gelegd": het viel onder de verantwoordelijkheid van de gemeen ten. Aan 'steeds meer taken voor steeds min der geld' heeft hij kennelijk geen boodschap. Blijkbaar denkt hij: gemeenten en burgers, zoekt het maar uit'. In de komende maanden zullen de gemeente raad, het college en de ambtenaren dus op zoek moeten om andermaal een gat van onge veer n 1.000.000 te dekken. Dit vereist veel creativiteit en vindingrijkheid. Tenslotte spreekt de fractie van de PvdA haar afschuw uit over de brute moord op Theo van Gogh. De impact van deze moord overstijgt de gevolgen van de begroting ver. Namens de PvdA fractie Nelly van Dijke. tel.: 0187-641809 Frans Daalmeijer. tel.: 0187-612634 Jan van der Mast, tel.: 0187-631686 Petra't Hoen, tel.:0187-641176 In de pers hebben we kunnen lezen dat de ini- riatiefnemers voor de oprichting van een senio renraad in Oostflakkee hun werkzaamheden hebben gestaakt. Als argument wordt aangege ven dat ze niet zelfstandig als adviesorgaan van de Gemeenteraad mogen opereren. We hebben als raadsleden uitgebreid gespro ken over hoe zo'n seniorenraad er uit zou moeten zien en hoe ze kunnen adviseren. De seniorenraad i.o. gaf aan een adviescom missie van de Raad te willen zijn en in onze ogen moetje dan ook als een adviescommissie funcrioneren. Dat betekent datje adviezen uit brengt aan diegene die je ingesteld heeft, de Raad in dit geval. De initiariefnemers van de seniorenraad i.o. willen gevraagd en ongevraagd advies aan der den uitbrengen. Het CDA vindt dit niet correct: het kan dan gebeuren dat dit advies haaks staat op het beleid van de gemeente. Er zou op die manier grote verwarring ontstaan binnen de gemeente, want wiens beleid wordt er dan uitgevoerd? De gemeenteraad is democratisch gekozen door de burgers, en de raadsleden zijn verantwoordelijk voor het te voeren beleid. Het CDA is altijd voorstander geweest voor de oprichting van een seniorenraad en in onze ogen zou dat nog kunnen. Je kunt best een seniorenraad in de gemeente hebben die los staat van de gemeenteraad. Zolang er geen binding met de gemeenteraad is, kun je advie zen geven aan wie je maar wilt. Je hoeft dan geen verantwoording af te leggen, maatje moet dan ook niet de intenrie hebben te spre ken namens de gemeente. In de laatste Raadsvergadering hebben we uit gebreid gesproken over bezuinigingen. Het CDA heeft toen. net als de andere partijen, aangegeven dat er niet bezuinigd mag worden op subsidies en welzijn. Wij vinden dat de burgers al genoeg moeten bezuinigen en de gemeente moet eerst zelf maar zien waarop bezuinigd kan worden. De verenigingsgebouwen in de verschillende woonkernen kosten ontzettend veel geld aan onderhoud. We hebben natuuriijk het pro bleem een relatief kleine gemeente te zijn met veel kernen. Zo'n 40 jaar geleden zijn overal verenigingsge bouwen neergezet die duidelijk in de behoef ten hebben voorzien. Echter, de tijd staat niet stil. mensen veranderen en we hebben heel andere gedachten over zaken die we nodig denken te hebben. Als we nu een feestje willen geven, bruiloften, etc. dan denken we aan hele andere locaries dan aan verenigingsgebou wen. Gevolg is dat al die gebouwen niet meer zo intensief worden gebruikt, maar de kosten zijn er nog steeds. Alleriei veiligheidseisen, arbo-omstandigheden. etc. hebben die kosten bepaald niet veriaagd. integendeel. Het CDA heeft voorgesteld om eens kritisch te kijken naar de funcries van al die gebouwen, met daarbij de vraag of niet gekeken kan wor den of die gebouwen multi-functioneler kun nen worden ingezet. Je zou zo'n gebouw om kunnen vormen tot een appartementengebouw waarin ruimte blijft voor verenigingen om te vergaderen, etc. Je slaat dan twee vliegen in één klap: de vraag naar appart:ementen wordt ingevuld en het verenigingsleven kan door gaan. Het College heeft toegezegd dat een en ander onderzocht wordt. Het CDA houdt dit in de gaten en we zullen u op de hoogte blijven houden. Ria van Rossum-Gortzak, fractievoorzitter CDA email: rossumi23@hotmail.com Harry J. Goosens In november 1804 overleden kort na elkaar Betje Wolff en Aagje Deken. Het tweetal wordt beschouwd als het bekendste schrijvende duo in de vaderlandse geschiedenis. Elizabeth Bekker werd op 24 juli 1738 in Vlissingen geboren. Zij groeide op in een streng calvinistische omgeving. Al op jonge leeftijd schreef zij gedichten. Toen zij der tien jaar was overleed haar moeder. Eliza beth Bekker beleefde een kortstondig avon tuur met de vaandrig Matthijs Gargon. Zij trouwde in november 1759 met de predikant Adriaan "Wolff uit de Beemster. Hij was weduwnaar, meer dan dertig jaar ouder en vader van een volwassen dochter, die na het tweede huwelijk de banden met haar vader verbrak. Elizabeth Dekker en de geleerde predikant, die ook gedichten schreef, onder hielden al langere tijd een briefwisseling. Een correspondentie die na de dood van de vrouw van de dominee in 1757, intensiever werd. Betje (in die tijd een gebruikelijke naam) Wolff kreeg in de pastorie een eigen schrijfkamertje. Dit 'boekenkamertje" werd door de jonge domineese het meest aangena me vertrek genoemd. De jonge Betje Wolff zou achttien jaar in de Beemster pastorie wonen. In 1763 verscheen de eerste bundel met verzen van Elizabeth Wolff-Dekker. In de zomer van 1776 schreef het Amsterdam se weeskind Agatha Deken de inmiddels bekende domineesvrouw een briefje. Aagje Deken, geboren onder Amstelveen, werd gedoopt op 10 december 1741. Haar ouders geraakten van welgestelde tot behoeftige burgers. In februari 1746 werd zij opgeno men in het Dogters Weeshuis te Amsterdam. Van hieruit werden diensten bijgewoond in de doopsgezinde kerk en bij de remonstran ten. Kort na de dood van dominee Wolff, hij overleed op 29 april 1777, trok Aagje Deken in bij haar hartsvriendin. Zij zouden de rest van hun leven bij elkaar blijven; over een seksuele relatie, die vaak wordt gesugge reerd, zij worden wel hartvriendinnen genoemd, heb ik niets kunnen vinden. In 1778 verhuisde het tweetal naar een huur huis in De Rijp. Hier schreven zij of hun leven er van afhing. Een jaar later verscheen van de hand van E. Wolff-Bekker, zoals zij zich noemde, een 'Proeve over de opvoe ding', een boek dat sterk is gebaseerd op de ideeën van de Franse Verlichting. Met Aag je publiceerde zij daarna om. 'Brieven over verscheidene onderwerpen' (2 dln., 1780-1781). In 1782 viel Aagje een erfenis ten deel en vestigden de vriendinnen zich op het buiten 'Lommerlust' te Beverwijk. Het 'schrijfhuisje' op het landgoed is een aantal jaren geleden van de ondergang gered. In 1782 verscheen in twee delen het werk dat beiden blijvende roem zou bezorgen: de 'Historie van mejuffrouw Sara Burgerhart", een knap geschreven briefroman. Sara Bur gerhart is een bijna twintigjarige wees, die onder voogdij van Abraham Blankaart en haar tante Suzanne Hofland staat. Ze is in de kost bij haar tante, maar heeft het daar niet naar haar zin. Ze besluit weg te lopen en komt uiteindelijk in pension bij de weduwe Spilgoed-Buigzaam. Sara ontvangt duizend gulden van haar voogd en gaat regelmatig uit. Verschillende mannen vragen Sara ten fc. .-. Het standbeeld van Wolff en Deken in Amstelveen huwelijk, maar Sara blijft de vrijheid trouw. Pas als ze bijna wordt aangerand door de los bol R., komt ze tot inkeer. Sara ziet in dat ze liefde voor Hendrik heeft en ze beseft ook dat ze de verkeerde weg heeft gekozen. Samen besluiten ze te gaan trouwen. De vader van Hendrik heeft echter bezwaar tegen het huwelijk tussen de Lutherse Hend rik en de gereformeerde Sara. Cornelia Har- tog, die ook een oogje op Hendrik heeft, schrijft Sara vervolgens een lasterlijke, ano nieme brief. Met hulp van voogd Abraham Blankaart en dominee Everard Redelijk wordt uiteindelijk toch toestemming voor het huwelijk verkregen. Sara is uiteraard een ideaalbeeld. Zij is geestig, belezen, char mant en 'onkerkelijk vroom". Het is duide lijk dat de namen van de personages het karakter weerspiegelen. Sommigen beschouwen de pennenvruchten van Betje Wolff als geschrijf tegen de geves tigde orde. Als een guerrilla met pen en papier. Eén ding is zeker: zij was een 'columniste" en essayschrijfster van allure. Betje Wolff schreef over huwelijk en de opvoeding van meisjes, de vaderlandse geschiedenis, theologische onderwerpen en wat dies meer zij. De gedachten van Aagje Deken sloten hier naadloos bij aan. Vrijwel alle geschriften van de dames Wolff en Deken staan onder invloed van de Verlich ting. Bij alles wat zij publiceerden staken zij hun voorkeur voor 'verlichte", d.w.z. door het rationalisme ge'inspireerde ideeën, niet onder stoelen of banken. Hierbij ageerden zij soms ongebruikelijk fel tegen orthodox- christelijke gewoonten en zeden. Weliswaar op een andere manier dan nu wel eens het geval is, maar het liegt er niet om. Betje Wolff nam het, nadat de Amsterdamse schouwburg was afgebrand, en ze nog in de pastorie woonde, op voor de schouwburg- gangers. In het pamflet 'De Menuet en de domineespruik" hekelde Betje Wolff een Groningse kerkenraad toen deze een ouder ling onder de kerkelijke tucht plaatste omdat hij op de bruiloft van zijn dochter dansmu ziek had laten spelen en zelf ook nog enkele danspasjes had gedaan. Het orthodox-gere formeerde geloof stond onder kritiek. De beide dames stonden een redelijk en zedelijk Betje Wolff. iitmmit- -\(i,y OeKen. vooruitgangsgeloof voor, waarin het goede in de mens werd benadrukt. Jean-Jacques Rousseau was voor de domineesvrouw ondanks zijn ongeloof 'de edelste schrijver van onze tijd"Ook braken Wolff en Deken een lans voor de positie van de vrouw; iets wat in die tijd als uitgesproken vooruitstre vend moet worden beschouwd. Eind maart 1788 verlieten Wolff en Deken hun vader land uit onvrede met de politieke situatie. Met een reiskoets bereiken zij Frankrijk, waar ze zich vestigen in Trevoux, een stadje vlakbij Lyon met 2500 inwoners. Ze gaan wonen op het landgoed Corcelles. Over hun nieuwe omgeving schrijven zij "Ach wat land is dat, bosschen, bergen, valeyen, wyn, vruchten wy hebben hier meer vreugd in een week dan ik al myn leven had". Anders gezegd: zij rekenden zich nadrukke lijk tot de patriotten en ontvluchtten na de Pruisische inval het vaderland uit angst voor represailles. In 1789 werden de 'Wandelin gen door Bourgogne" gepubliceerd. Tussen 1793 en 1796 Icwam weer een grote roman tot stand, de 'Historie van Mejuffrouw Cor nelia Wildschut, of 'De gevolgen van de opvoeding" (6 dln.). Intussen had de zaak waarnemer in Nederland 'Lommerlust' ver kocht en was zelf failliet gegaan. Zonder vermogen, maar met een dominees-wedu- wenpensioen in het vooruitzicht keerden Betje Wolff en Aagje Deken terug naar Nederland, waar zij zich in 1797 in Den Haag vestigden. In oktober 1801 manifesteren zich bij Betje Wolff de eerste verschijnselen van het inge- wandscarcinoom dat haar voortdurend zal kwellen. Opium blijkt het enige middel te zijn dat de pijn tijdelijk kan onderdrukken. De zorg voor hun levensonderhoud komt nu op Deken neer. In 1802 publiceerde het tweetal nog twee delen van het onvoltooide werk 'Geschrift eener bejaarde vrouw'. Na haar drie jaar durende ziekbed komt er op maandag 5 november 1804 een einde aan het leven van Betje Wolff Uit sectie blijkt dat haar darmen, maag, hart en lever geheel met het buikvlies vergroeid zijn. De begrafenis vindt plaats op 10 november op het Scheve- ningse kerkhof 'Ter Navolging'. Wolff had daar reeds op 6 april 1802 een grafkelder gekocht bestemd. Negen dagen na de dood van Wolff overlijdt ook Aagje Deken. Op 16 november wordt zij begraven in hetzelfde graf. Met hun dood kwam een einde aan vijf tig jaar literatuurgeschiedenis. De negen tiende eeuw was een reactie op het rationele en kosmopolitische wereldbeeld van schrij vers als Betje Wolff en Aagje Deken. Litera tuurcritici beschouwen het werk van Betje Wolff en Aagje Deken tot het beste dat de Nederlandse literatuur in die tijd heeft voort gebracht. Van Groningen tot Sommelsdijk en verder zijn straten naar het tweetal genoemd. Betje Wolff en Agatha Deken kregen in 1884 in Vlissingen een monument in de vorm van een fontein. In Amstelveen (Nes aan de Amstel) vinden we een modem standbeeld van het tweetal en de werkkamer van Betje Wolff in de pastorie in Midden-Beemster is een bijzonder monument dat herinnert aan een bijzonder schrijversduo. Het gemeentehuis van de gemeente Goedereede zal in de maanden november t/m mei 2005 intern een ingrijpende verbouwing ondergaan. De verbouwing is nodig om de ont wikkeling van de servicebalie goed mogelijk te maken. Gelijktijdig wor den verbeteringen aangebracht in de overleg- en vergaderkamers en de werkruimtes voor de medewerkers. Om de verbouwing te kunnen uitvoeren zal een deel van de medewerkers elders worden gehuisvest en dus niet in het gemeentehuis aanwezig zijn. Het betreft hier alle mede werkers van de onderdelen: Beheer en Uit voering (wegen, riolering en openbaar groen), 'Vrom (Volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu), en Handhaving. De verbouwing zal in twee fases worden uitgevoerd. In de eerste fase (november tot medio januari) is het gemeentehuis normaal toegankeüjk. In de tweede fase (medio januari t/m mei is het gemeentehuis slechts via de personeelsingang (zijkant) te bereiken. Dit kan dan met name voor bezoekers die minder valide zijn een beper king opleveren. Zij worden daarom nadruk kelijk aangeraden om dan eerst telefonisch te informeren naar de bereikbaarheid, alvo rens een bezoek aan het gemeentehuis te brengen. Tijdens de gehele periode van de verbou wing is de raadszaal niet beschikbaar voor het sluiten van huwelijken. De andere trouwlocaties zullen als alternatief worden benut. Tijdens de verbouwing moet de dienstverle ning wel gewoon door gaan, maar de bereikbaarheid van medewerkers zal met enige hinder gepaard kunnen gaan. Niette min blijft voor alle gemeentelijke diensten het gemeentehuis de plaats waar men terecht kan. Echter, indien u een medewer ker van de onderdelen Beheer en Uitvoe ring, Vrom en/of Handhaving wenst te spre ken, wordt u geadviseerd eerst telefonisch een afspraak te maken bij de publieksbalie. De openingstijden voor het gemeentehuis blijven tot medio januari 2004 ongewijzigd, namelijk - maandag tot en met woensdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur; - donderdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 19.30 uur; - vrijdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. SOMMELSDIJK - Afgelopen weekend, het eerste weekend van november, waren er weer de traditionele ontmoetingsdagen in en bij de Exodus Gemeente te Sommelsdijk. De week eraan vooraf waren heel veel vrijwilli gers bezig geweest met het inrichten van de kerkzaal en de nevenruimtes met tweede hands spullen, boeken, puzzels, spelletjes, bloemen, enz. En vrijdagavond om 19.00 uur gingen de deuren open. Het was merk baar dat de bazaar heel bekend is in de omgeving; het was dringen, er stonden zo'n 250 mensen voor de deur. Buiten werden de beroemde oliebollen weer gebakken; zaterdag was er bovendien nog een kraam waar gebakken vis werd ver kocht, ook die vond gretig aftrek. Binnen was het beide dagen een drukte van belang. Veel werd er verkocht, en op het eind van de zaterdag kon de balans worden opgemaakt: netto in totaal ruim 16.000 - een opbrengst waar iedereen heel tevreden mee is. Het geld zal voornamelijk besteed worden aan het vervangen van de stoelen en het vernieuwen van het interieur van de kerkzaal. Belangrijk was ook nu weer dat heel veel mensen elkaar weer eens op een andere manier ontmoet hebben - het wordt niet voor niets 'de ont moetingsdagen' genoemd!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7