Weer hulpgoederen uit Oude-Tonge naar Roemenië Wonen in Zweedse sfeer h^ Christelijk Vocaal ensemble 'One More Voice', iets voor jou? Zwarte Pieten bingo in Ooitgensplaat Iedereen op Goeree-Overflakkee een ton rijker? Jubileumconcert Psallite Deo Midwintermarkt op het Diekliuusplein Uitgifte Pas-65 wordt stopgezet Schaakvereniging De Zwarte Pion Verkoping vrouwenver eniging Goedereede EIIAIiDEtl-tllEUWS Damclub 'Denk en Zet' IVIerkiappen in de bibiiotiieek Opbrengst diabetescollecte Ouddorp "De eerste Voor de twaalfde keer werden zaterdag in Oude-Tonge hulpgoederen ingeladen voor transport naar Roemenië. Ze worden gebracht naar Uzon, een plaatsje tussen Boekarest en Oekraïne. Het Christelijk jongerenkoor 'Psallite Deo' bestaat 15 jaar. Daarom hopen de koorleden morgen, zaterdag 13 november, te concerteren in de Herv. Kerk te Sommelsdijk; aanvang 19.30 uur, kerk open 19.00 uur. Het jongerenkoor bestaat uit ongeveer 40 personen in de leeftijd van 15 tot 35 jaar. Zij hebben de afgelopen weken keihard geoe fend, met hun dirigent Johan Nijsse en orga nist Anton Weenink, om u een mooi pro gramma te kunnen bieden. Het koor wordt deze avond enkele malen begeleid met kist- orgel, cello en een blokfluitensemble. Ver der zal Marya Hey op haar cello een solo ten gehore brengen, terwijl ook het blokfluiten semble 'Tibiarum Cantus', o.l.v. Elly Bak ker, een keer afzonderlijk te horen zal zijn. Al met al belooft het een mooie avond te worden, waarbij het jubilerende koor natuur lijk op uw aller komst hoopt. De toegang is vrij, wel is er een collecte ten bate van de stichting 'Schreeuw om Leven'. MIDDELHARNIS - Evenals vorige jaren organiseert de Soroptimistclub Goeree-Overflakkee op zaterdag 11 december samen met de Midden standsvereniging van Middelharnis weer een midwintermarkt op het Diekhuusplein, met daaromheen diverse activiteiten. Bestaande pas blijft wel geldig Zingen, wat zou je dat graag willen, binnen een hechte groep waarbij oog voor de schoonheid van muziek weke lijks op de repetities in al haar facet ten ervaren kan worden! Het Christe lijk. Vocaal ensemble 'One More Voi ce' is zo'n groep. Ze bestaat momenteel uit negen talentvolle en enthousiaste zangers en zangeressen, die het als een uitdaging zien om door middel van studie muziek op een zo hoog mogelijk niveau uit te voeren. Het repertoire Contact ?t*-: PAGINA6 S^Wi" VRIJDAG 12 NOVEMBER 2004 De bevolking van Uzon - de naam van dit plaatsje doet, in het Neder lands vertaald, beslist Flakkees aan, namelijk 'Langstraat' - leeft voornamelijk van de landbouw, terwijl ongeveer 20% van de indus trie leeft. Doordat een grote alcoholfabriek failliet ging, kwamen in Uzon maar liefst 400 arbeiders op straat te staan, waardoor nu 30- 35% van de beroepsbevolking werkeloos is. Al gedurende langere tijd wordt vanuit Oude-Tonge hulp gegeven aan Uzon. De ene keer gaat het om hulpgoederen, de andere keer wordt voor voedselpakketten geld overgemaakt naar de plaatselijke predikant, die het vervolgens weer verdeelt. Sinds er in 1996 in het plaatsje een verenigingsgebouw is gekomen, is het verenigingsleven met 40% toegenomen. Ook wordt door de hulpverleners computerles gegeven en les in de Engelse taal. Iedere derde zaterdag van de maand, dus ook afgelopen zaterdag, worden in Oude-Tonge goederen ingezameld, die door inwoners beschikbaar worden gesteld, van kleding en huisraad tot pc's toe. De Roemeense chauffeur van Mission Reliëf hoopt zijn kostbare lading 2250 kilometer verderop, in Uzon, af te kunnen leveren, (foto Pers- buro Flakkee) Middelharnis/Sommelsdijk - Uitslag van de 8e ronde, gespeeld op maandag 8 nov. jl. J.A. Nipius - J.A. Dekker 0-3 H.H. Verolme - B. du Pree3-0 A. van der Veer -1. Koese 3-0 W. Vroegindeweij - J. Jordaan1-1 R. van Rijnberk - A. Verolme0-3 C. Polder - C. Spee 1-1 Nipius had een hele sterke tegenstander aan Dekker. Wat hij ook probeerde, hij kon een nederlaag niet voorkomen. H.H. Verolme moest de strijd aanbinden met Du Pree. Bij een partij, die 47 zetten duurde, trok Verol me aan het langste eind. Hij ging met de winst huiswaarts. Van der Veer, die weer helemaal op dreef is, speelde een sterke par tij tegen Koese. Hij wist de stelling van Koe- se langzaamaan te slopen. Koese had er geen oplossing voor, zodat hij de winst aan Van der Veer moest laten. Vroegindeweij en Jordaan zijn twee gelijkwaardige spelers. Zij zorgen zo nu en dan voor een leuke verras sing. Maar deze partij werd zo voorzichtig gespeeld dat remise het resultaat werd. Rijn berk had aan A. Verolme een zware tegen stander. Hoewel Rijnberk het wel allemaal behoorlijk ziet, speelt hij nog te snel, waar door hij fouten maakt die je tegen een gerou tineerde Verolme niet moet maken. Polder had een sterke avond. Hij moest aantreden tegen Spee en maakte het hem bijzonder las tig. Nadat de partij lang gelijk op ging, werd de positie van Polder in het eindspel iets beter. Na een foutje van Spee wist Polder op een schitterende manier een doorbraak te forceren. Met een stand van vier om vier bood Polder wat te snel remise aan, waar Spee maar al te gretig op inging. OUDDORP - Heeft u vroeger ook zitten zwoegen en zweten boven een merklap met kunstige steken en sierlijke letters? Biblio theek Goeree gaat terug in de tijd en organi seert op dinsdagmiddag 23 november een lezing over de merklappen van vroeger (en nu). De lezing zal worden verzorgd door mevrouw Joke Visser uit Breda. Zelf heeft ze 650 merklappen in haar bezit en weet zodoende waarover ze praat. Vanaf heden wordt in een vitrine in de bibliotheek ook een aantal oude merklappen getoond. Toegangskaartjes voor deze middag (a 3,00) zijn vanaf heden verkrijgbaar in de bibliotheek, en telefonisch te reserveren via 0187-667744. De lezing begint om 14.00 uur. Heeft u oude merklappen in uw bezit, neem ze gerust mee. Mevrouw Visser wil ze graag zien en eventueel taxeren. Tot ziens in de bibliotheek! Op vrijdag 19 november a.s. organiseert v.v. OFB te Oohgensplaat weer een gezellige bingo met vele mooie prijzen, boodschap- penmanden, planten, vleesschotels en diver se mooie artikelen. In de superronde is een waardebon te winnen t.w.v. 50 te besteden bij Molendijk's drogisterij, slijterij en huis houdelijke artikelen. U bent welkom in ver enigingsgebouw 't Centrum te Ooitgens plaat. De aanvang is 20.00 uur. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Waterschap Goeree-Overflakkee doet mee aan de landelijke campagne 'Een Ton voor Water'. In navolging van de campagne bij gemeenten elders in Nederland zullen nu ook op Goeree-Overflakkee gedurende 11 oktober tot 17 november 2004 regen- tonnen worden verkocht met een tweeledig doel: waterbesparing hier én verbetering van de watersituatie van mensen die verstoken zijn van voldoende en gezond (drink)water. Wereldwijd zijn dat er meer dan 1 miljard. Alle inwoners van Goeree-Overflakkee kunnen de campagne-regenton bestellen. Van iedere verkochte ton gaat 5 naar part nerorganisaties van Novib in landen in Afri ka, Azië, Latijns-Amerika en Oost-Europa. Zo wordt waterbesparing hier op eenvoudi ge wijze gekoppeld aan watervoorziening ginds. Een Ton voor Water is een initiatief van Novib, de Centra voor Internationale Samenwerking en milieuorganisaties. De tonnen De campagne biedt twee tonnen aan die milieuvriendelijk geproduceerd zijn, geen schadelijke stoffen zoals cadmium bevatten en goed gerecycled kunnen worden. De meer luxe 168 liter ton kost kaal 39,50 en compleet met voet en vulautomaat 59,-. Kaal en compleet komt de 220 liter ton respectievelijk op 26,50 en 46,00. Genoemde prijzen zijn inclusief 5 voor een partner van Novib en inclusief BTW. De prijzen zijn zo laag mogelijk gehouden; naast productiekosten van de ton en de 5 voor Novib betaalt u niets extra's. Bestellen U kunt de ton bestellen via internet op de website www.eentonvoorwaterbestellen.nl. Op de site kiest u uw gewenste ton, geeft u uw adresgegevens door en handelt u de bet aling af. Uw ton wordt dan aan het water schap geleverd. U kunt vervolgens donder dag 25 november of vrijdag 26 november van 8.30-9.30 uur uw ton op Steunpunt Oost, Oudelandsedijk 3 in Oude-Tonge ophalen, of op een ander moment na telefo nische afspraak met districtopzichter Jaap de Blok, tel: 0187-643561. Meer informatie Meer informatie over de campagne 'Een ton voor water' kunt u vinden op de websi te www.eentonvoorwater.nl. Indien u vra gen heeft over de distributie van de regen- tonnen, kunt u contact opnemen met Linda Waskowsky, voorlichtster van het water schap Goeree-Overflakkee, tel. 0187- 48817of e-mail ce.waskowsky@wsgo.nl. De opbrengst van deze markt is bestemd voor de Annie-crèche in Paramaribo. De Annie-crèche is het enige dagverblijf in Suriname voor verstandelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen. In de crèche worden de kinderen zo veel als in hun vermogen ligt ontwikkeld en gestimuleerd door middel van een speciale methode. In Suriname ligt de zorg voor mensen met een handicap groten deels in handen van particuliere organisa ties. Soms ondersteunt de overheid deze organisaties met kleine subsidies, maar deze zijn niet genoeg om de werkelijke kosten te bestrijden. Vanuit Nederland wordt finan ciële steun verleend via de Stichting Caleop- se. De uit Nieuw-Tonge afkomstige Annet Bruggeman is inmiddels al jaren lang in deze crèche werkzaam. Zij heeft ervoor gezorgd dat de activiteiten van dit dagverblijf ook op Goeree-Overflakkee bekend zijn geworden. Het Diekhuusplein zal op 11 december geheel in winterse sferen verkeren. Er is een groot aanbod van allerlei artikelen: bladmu ziek, tweedehands boeken, leuke kerstspul len en cadeau-artikelen en zelfgemaakte lek kernijen. Ook is er veel aandacht voor muziekuitvoeringen tijdens deze dag: leer lingen en docenten van de Muziekschool zullen een aantal malen optreden in of voor de winkels op D'n Diek. Vorig jaar is dit een groot succes geworden, zowel bij het publiek als bij de uitvoerende muzikanten. Zeker honderd muzikanten, van klein tot groot, hebben toen hun medewerking ver leend. Wie een kraam wil huren, muziek wil maken of een muziekoptreden in of bij zijn winkel wil helpen organiseren, kan zich in verbin ding stellen met Edith van den Berg van Croissanterie 'Croissy', tel.: (0187) 487646 of 487972, of e-mailen naar info@croissv.nl. Vanaf 1 januari geldt een uitgebreide identi ficatieplicht en moet iedereen in ons land van 14 jaar en ouder een geldig identiteits bewijs kunnen tonen. Op dat moment wordt de Pas-65 een overbodig document, want 65-plussers kunnen met hun paspoort, rijbe wijs of identiteitskaart ook hun leeftijd aan tonen. De kortingen die zij genieten gelden op grond van hun leeftijd en niet omdat ze een pas hebben. Daarom zullen gemeenten de Pas-65 niet langer meer verstrekken. Voor toekomstige 65-plussers betekent dit dat ze zich kosten kunnen besparen zoals kosten voor leges en pasfoto's. Zo'n anderhalf miljoen ouderen zijn in het bezit van de pas, die in 1975 werd geïntro duceerd. Dat gebeurde om de deelname van ouderen aan de samenleving te bevorderen. In het begin kregen ouderen alleen korting op vertoon van hun pas. Later werd bepaald dat iedereen van 65 jaar en ouder recht heeft op dezelfde korting, ongeacht of men wel of geen pas bezit. Burgers die de pas bezitten, kunnen deze gewoon blijven gebruiken. Een deel van de bestaande pashouders zal het namelijk pret tiger of veiliger vinden om hun Pas-65 te tonen. Overigens komt het nog herhaaldelijk voor dat instanties kortingen aan 65-plussers alleen verstrekken als die een Pas-65 kunnen tonen. Dat is eigenlijk verboden. Zoals gezegd, is het verstrekken van korting is leeftijdsafhankelijk en niet afhankelijk van pasbezit. Dit is al zo sinds 1999. De collecte die in de week van 31 oktober t/m 6 november jl. voor het Diabetesfonds werd gehouden in Ouddorp, heeft in totaal 2738,25 opgebracht. Alle gevers en col lectanten worden hartelijk bedankt. Regelmatig gebeurt het dat een klant belt of in de winkel komt vragen hoe ze het beste de gordijnen kan wassen. We doen er altijd wel een wasvoorschrift bij, maar toch wil de klant dan voor alle zekerheid nog even overleggen. En als je twijfelt, kun je dat ook maar beter van tevoren overleggen. Achterafis altijd wat lastiger. Afhankelijk van het soort stof geef ik dan een advies. Natuurlijk halen we ook even het wasvoorschrift van de stof er bij. En als ik twijfel, was ik eerst de showbaan of het staal van de stof. Dan meet ik het van tevoren op en na het wassen nog een keer om te zien of de stof gekrompen is. In de loop der jaren leer je veel. En te voorzichtig wassen kan niet, dus je kunt maar beter altijd heel voorzichtig zijn. Niet te warm, niet te veel in één keer en niet te veel wasmiddel gebruiken. Zo nat mogelijk ophangen. Geen wasverzachter. Ach ik kan het wel dromen. En nu is het dan zover. De grote dag is aangebroken dat ik zelf mijn nieuwe gor dijnen ga wassen. De kat loopt er regel matig langs en daar knappen ze niet echt van op. Laat ik maar eens een gordijn proberen. Veel te snel eigenhjk, want het is nog helemaal niet nodig. Als ik even met de stofzuiger de kattenharen weg haal, zien ze er weer prima uit, maar als je eenmaal zoiets in je hoofd hebt, moet dat toch persé gebeuren. Met een gevoel alsof ik opmoet voor mijn rijexamen, haal ik één gordijn eraf. Voor zichtig vouw ik het heel losjes op en leg het zachtjes, als een breekbaar iets, in de wasmachine. Heel zachtjes en beschaafd sluit ik het deurtje. (Als ik handdoeken ga wassen doe ik op de één of andere manier dat deurtje veel harder dicht. Gek eigenlijk, want het maakt natuurlijk niets uit.) Dan doe ik heel voorzichtig wat vloeibaar wasmiddel in het bakje, en ook dat schuif ik weer heel beschaafd dicht. Heel behoedzaam draai ik aan de knop om het wasprogramma in te stellen. Wolwas 30 graden en de spoelstopknop en extra water. Nog drie keer kijk ik goed of alle knoppen goed staan en dan zet ik met een bevende hand de wasmachine aan. Ik buk me om door het raampje te kijken of er toch water in de trommel komt. Zo te horen wel, maar ik wil het ook zien. Na vijf minuten sta ik nog zo. Terwijl ik met mijn linkerhand op de wasmachine leun, ga ik met mijn rechter hand al tastend op zoek naar mijn krukje. Mijn ogen zijn geen moment van het gla zen deurtje af. Er rolt wat om maar uit eindelijk lukt het me dan toch om op mijn krukje te gaan zitten, starend naar het ronde glazen oog. Als er maar niets gebeurt. Als ik een verandering zie, kan ik nog ingrijpen. Zou het niet te veel schuimen? Misschien heb ik dan toch te veel wasmiddel gebruikt. Verkleurt het sop toch niet? Stel je voor dat er per ongeluk toch nog iets in de trommel zat van een vorige keer. En zo gebeurt het dus dat ik drie kwartier voor de wasma chine zit. Geeft niet hoor, de eerste keer is altijd spannend, maar dit was nog maar één gordijn en zo heb ik er tien. Julia Campfens, 'Het Binnenhuis' Het huidige repertoire omvat muziek van componisten uit vrijwel alle stijlperioden, zoals muziek van Sweelinck, Schütz, Buxte- hude. Bach, Handel en Hay dn, welke de renaissance en de barok vertegenwoordigen. Tot de belangrijkere vertegenwoordigers van de romantiek en de meer eigentijdse/moderne muziek in het repertoi re, behoren: Mendelssohn, Rossini, Brahms, Schubert, Duruflé, Wagenaar, Kodaly, Andriessen, De Klerk, Vogel en Rutter. Kortom: een niet-tijdgebonden repertoire, wat grenzen van landen en tradities over schrijdt en verlegt, en daardoor een must is voor iedere muziekliefhebber. Over het ensemble Aangezien het ensemble momenteel uit negen zangers en zangeressen bestaat, draagt ieder een grote verantwoordelijkheid voor de totaalklank. De ontwikkeling van iedere vocalist is daarom een belangrijk aspect waaraan binnen - en eventueel ook buiten het koor door middel van zelfstudie - gewerkt wordt. Hiervoor is de nodige inzet vereist, welke verkregen wordt door een uit dagende houding ten opzichte van de uitvoe ring van de muziek. Dit wordt (mede)gesü- muleerd door de diverse activiteiten die georganiseerd worden, zoals concerten, workshops en niet te vergeten de gezamen lijke etentjes. Momenteel wordt gewerkt aan een serie kerstconcerten met een bijzondere inhoud, die uitgevoerd zal worden op 10 december in Dirksland op 11 december in Schiedam en 18 december in Brielle. Verder ligt er momenteel een grootschalig plan op tafel voor een meerdaagse concert reis naar Engeland, welke plaats zal vinden in de zomer van 2005. Typerend voor 'One More Voice' als gemengd vocaal ensemble is de grote des kundige aandacht voor al haar zangers en de muziek. Verder wordt 'One More Voice' als groep gekenmerkt door gezelligheid, wann- te en betrokkenheid tot elkaar. Dit alles maakt de repetities tot een hoogtepunt in de week! Ben je nieuwsgierig geworden? Bezoek gerust eens een repetitie of neem voor meer informatie - geheel vrijblijvend - telefo nisch contact op met algemeen bestuurslid Adrie Lugthart (0187 601973), of met de voorzitter. Christian Meyboom (06- 14877975). De repetities vinden wekelijks van 20.00 tot 22.00 uur plaats in de sfeervol le Lukaskapel van het verzorgingstehuis 'De Samaritaan', Koningin Julianaweg 59 te Sommelsdijk. Afgelopen maandag was er wat ontspan ning voor de schakers van de schaakver eniging 'De Zwarte Pion'. Er werd namelijk een simultaan gegeven door de Groninger Ligterink, voormalig kampioen van Nederland. Van de 31 actieve leden van De Zwarte Pion scho ven er niet minder dan 29 aan. Gesar van Prooijen wist de meester tot overgave te dwingen en Bram Mourik, Sjaak Hen- nekes. Jan Moedt, Joost Boeter, Lendert van de Ouden, Maart van de Waal, Martin Verolme en Anton Visser toverden een remise op het bord. Al met al toch nog 20 deelnemers, die het onderspit moesten delven. De Hervormde vrouwenvereniging 'Bidt en Werkt' te Goedereede hoopt op woensdag 17 november haar jaarlijkse verkoopdag te houden. Er is weer van alles te koop, zoals speelgoed, handwerken, kaarten, baby- (cadeau)artikelen en kamerplanten. Voor de boekenliefhebber is er een boekentafel. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten, want er zijn oliebollen, speculaas zelfgebak- ken koekjes, enz. Nieuw is de verkoop van boerenkaas. En natuurlijk is voor de kinde ren de grabbelton weer gevuld. De verkoop vindt plaats in verenigingsgebouw 'de Ark', Kerkpad I te Goedereede. De verkoping wordt gehouden 's middags van 14.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 18.30 tot 20.30 uur. De opbrengst is bestemd voor o.a. kerk en zending. Iedereen hartelijk welkom! Een impressie van hoe het wordt. Onder grote belangstelling heeft Woongoed Flakkee afgelopen woensdagavond in m.f.g. 'Grutterswei' te Oude-Tonge een inloopavond gehouden voor geïnteresseerden in de nieuwbouw van 28 Zweedse woningen aan de Julianastraat aldaar: 18 huurwoningen, variërend van seniorenwoningen tot gezinswoningen en één- en tweepersoonsapparte menten, en 10 gezins(koop)woningen. Op een professionele manier, en onder het genot van een kopje koffie, e.d., werden de verschillende kanten van het project belicht. Woongoed Flakkee, als opdrachtgever van het project, informeerde de mensen over het gehele project door op plattegronden en een informatiefolder aan te geven hoe de wonin gen er uiteindelijk uit gaan zien. Ook kon men zich hier laten informeren over de inschrij ving voor de huurwoningen en over de huurprijzen. Aannemingsbedrijf J. Kroon&zn. en een architect van PVB Architecten was aanwezig om een en ander uit te leggen over de te gebruiken materialen. Verder was Kees Dörr makelaardij aanwezig om geïnteresseer den voor de 10 koopwoningen uitleg te geven over de koopprocedure, en natuurlijk was ook de prijs van de woningen een belangrijke vraag. Al met al was het een geslaagde avond. Mocht u niet geweest zijn en bent u toch geïnte resseerd in het project Zweedse woningen in Oude Tonge, dan kunt u de verkoopfolder aanvragenbij Woongoed Flakkee, tel; 0187-471071, of bij Kees DöiT Makelaardij tel 0187-486343. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6