Adviesgroep De Vogel opent kantoor in Middelliarnis 'Het gaat om Christus' Handtekeningen voor behoud Koepelbos Wellicht handtekeningactie voor monumentenstatus Wilhelminabrug (^evangeMeH in de taiga Wethouder Van der Kamp gaat in gesprek met Stichting tot Behoud Nijntje aanwezig tijdens open dagen Jeugdcontactavond Ds. Samsam neemt afscheid van Hervormde iSet^L^SraSSn.KÏ gemeente Stad aan 't Haringvliet: EIIAfflDBrf-illEIJWS De Wilhelminabrug te Ouddorp Banketstavenverkoop voor kerkdak Spannende Clubkam pioenschappen Schotejii 2004 •3fa.i^a.-<rilo^ie - deel 2, 3 PAGINA 5 DINSDAG 9 NOVEMBER 2004 Door Roeland van Mourik SOMMELSDIJK - De Stichting tot behoud van het Dorpsgezicht gaat wellicht een handtekeningenactie houden onder de bevolking van Mid- delharnis en Sommelsdijk. Dat heeft voorzitter Jaap van der Slik van de stichting laten weten. De handteke ningenactie is bedoeld om te meten hoe groot het draagvlak is voor een monumentenstatus voor de Wilhel minabrug. Van der Slik doet in zijn pittoreske behui zing aan de Westdijk van Sommelsdijk zijn verhaal uit de doeken. "We hebben het gevoel dat een heel groot deel van de bevol king het niet eens is met het besluit van de gemeenteraad om de Willheminabrug geen rijksmonument te maken. Maar zeker weten we dat natuurlijk niet. Daarom willen we graag onze vooronderstelling toetsen door een actie onder de bevolking." In de eerstvolgende vergadering van de stichting wil Van der Slik zijn medebe stuursleden varm maken voor een handteke ningenactie. Dat lijkt hem de beste moge lijkheid om de stem van het volk te meten. "Het kan natuurlijk ook op een andere manier, maar een handtekeningenactie lijkt mij de beste optie." De stichting die zo'n 50 tot 100 donateurs heeft, heeft na de raadsvergadering van don derdag 28 oktober, twee nieuwe donateurs mogen noteren. "Ook heb ik enkele mensen aan de deur gehad die interesse toonden", zegt van der Slik. "Er kwam zelfs een reac tie uit Vlissingen. Deze man vond de inzet van onze stichting geweldig. Hij had zelf nog in één van de woningen achter de Wil helminabrug gewoond en vond ook dat de brug op de huidige plaats moet blijven lig gen." Het besluit van de gemeenteraad was voor Van der Slik "absoluut teleurstellend". "De gemeenteraad hoort toch de stem van het volk te zijn. Wij denken dat een overgroot deel van de bevolking voor het behoud van de Wilhelminabrug op de huidige plek is. Dat zijn kiezers van de partijen die in de gemeenteraad zitting hebben. Naar hen wordt met het nemen van dit besluit niet geluisterd." Wethouder Van der Kamp, verantwoorde lijk voor de Wilhelminabrug, laat weten dat hij graag in gesprek wil met de Stichting tot behoud van het Dorpsgezicht. "Er lijkt spra ke te zijn van een hardnekkig misverstand tussen de stichting en de gemeente. Wij wil len die brug namelijk ook op de huidige plek laten liggen. Maar we willen niet voor elk wissewasje dat we aan de brug veranderen toestemming van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg vragen. Ik denk dat de stichting die nuance moet weten, want met een mogelijke handtekeningenactie hollen ze zichzelf voorbij." Het gesprek tussen Van der Kamp en de stichting heeft gisteren plaatsgevonden. Bouwjaar: 1898. Gebouwd door: Jan Vis Cz. uit Som melsdijk. Ontwerp door: Firma Penn en Bauduin uit Dordrecht, Kosten: 2.450,00. Doel van de brug: "...ter verijsen en onbelemmerden passagie met wagen en paarden als anderzints" (uit contract van 1808). Opknapbeurten in: 1948, 1959 en 1998. Oorsprong naam: Het bouwjaar van de brug was tevens het kroningsjaar van koningin Wilhelmina. Het flnancieel adviesbureau uit Oud- dorp opent komende vrijdag haar nieuwe nevenvestiging in winkelcen trum D'n Diek te Middelharnis. Ter gelegenheid van de opening worden er Open Dagen gehouden aan de Nieuw straat 41 te Middelharnis op vrijdag 12 en zaterdag 13 november a.s.. Adviesgroep de Vogel is een regionaal wer kend bedrijf' en is al meer dan 50 jaar actief in de financiële dienstverlening. De hoofd activiteiten zijn het bemiddelen en adviseren in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, sparen en financieringen. Sinds begin 2004 heeft Adviesgroep de Vogel zich aangeslo ten bij een landelijke organisatie, Hypo- theekCompany. Onder de naam Hypotheek- Company Goeree Overflakkee is Advies groep De Vogel actief op het gebied van hypotheken. Op dit moment werken er 20 mensen bij Adviesgroep De Vogel. Er wordt veel aan dacht besteed aan opleidingen. Dit moet ook wel om lid te mogen blijven van de Neder landse Vereniging van Makelaars in Assu rantiën en Assurantieadviseurs (NVA). Leden van de NVA moeten voldoen aan het nieuwe kantoor van Adviesgroep de zware eisen op het gebied van vakbekwaam- Vogel in Middelharnis. Speciaal voor de heid en onafhankelijkheid. Adviesgroep De kleintjes ligt er een Nijntje kleurplaat klaar Vogel is al jaren lid van deze organisatie. om af te halen. De mooiste kleurplaat maakt Tijdens de Open Dagen van vrijdag 12 en kans op een hele leuke prijs. De open dagen zaterdag 13 november kunt u in levende lij- duren op vrijdag van 10.00-20.00 uur en op ve Nijntje ontmoeten. Het witte konijntje zaterdag van 10.00-16.00 uur. U bent harte- met de zwarte kraaloogjes treedt dan op bij lijk welkom. Zaterdagavond 13 november is er in Oud dorp weer jeugdcontact. Op deze avond hopen de heer en mevrouw J. Kieviet uit Sommelsdijk een schitterend beeidpresenta- tie te verzorgen over C. H. Spurgeon. Heb je interesse? Kom dan naar deze jeugd contactavond. Het zal zeker een interessante avond worden. Iedereen (vanaf 15 jaar) is hartelijk welkom in 'Eben-Haëzer', Preek- hillaan 3, aanvang 19.45 uur. Ben je nog nooit geweest? Kom dan gewoon eens kijken! Je bent hartelijk welkom! Kijk voor meer info van de jeugdvereniging op: http.V/jvdaniel.filtemet.nl/ En noteer alvast in je agenda dat de volgen de jeugdcontactavond is op 4 december a.s. Dan hopen Alex van Vuuren en Dirk Jansen iets te vertellen over de Stichting 'Schreeuw om Leven' uit Hilversum. Jij komt dan toch ook? STAD AAN -T HARINGVLIET - De res- tauratiecommissie van de Hervormde Gemeente te Stad aan 't Haringvliet houdt donderdag 18 november haar jaarlijkse ban- ketstavenactie. Banketbakkerij Van der Spoel is weer bereid gevonden hieraan haar medewerking te verlenen. Vanaf 18.00 uur komt men bij u aan de deur met de bekende overheerlijke roomboter banketstaven. De prijs bedraagt 3,50 per stuk en twee staven voor 6,50. De opbrengst van de actie is ten bate van het dak van de kerk. Op zaterdag 6 november is het eerste deel gezwommen om het clubkam pioenschap van zwemclub 'De Schote jii'. Tijdens het eerste weekend waren er clubrecords voor Esmee Koedoot (12) op de 50m schoolslag in 39.06, en twee records voor Mico Pavlovic (8) resp. op de 25m vrij in 17.49 en 25m schoolslag in 23.48. In sommige categorieën bleek het al meteen spannend. In de leeftijd tot 8 jaar bij de meis jes staat Julia de Jong op de Ie plaats na 2 gezwommen slagen met 49.23 pnt. (secon den), gevolgd door Charina Jongejan (52.50 pnt.) en Wendy Krijgsman (53.33 pnt.). Bij de jongens in dezelfde leeftijd voert Mico Pavlovic het klassement aan met 40.97 pnt. (met zijn twee clubrecords) en is Bjom Vogelaar nummer 2 met 44.09. Guido Tille- ma en Ference Nauta staan redelijk 'close" op de 3e en 4e plaats met ca. 58 punten. Bij de meisjes onder de 10 jaar staan resp. Janiek de Boed (86.46 pnt.), Kimberley v.d. Heerik (91.88 pnt.) en Sanne Hujsmans (95.75) voorlopig in de topdrie van het klas sement. Sophie Tillema en Andrea Kop Jan sen behouden beiden nog aansluiting met ca. 99 punten. Bij de jongens tot 10 jaar staat Dennis Groen met 74.01 afgetekend aan de leiding. Bij de meisjes tot 12 jaar staat Esmee Koe doot voorlopig op de Ie plaats met 69.25 pnt. na winst op de 50m vrij (30.19) en 50m schoolslag (39.06). Melanie van Gemert (11) staat op de 2e plaats (71.43 pnt.) na haar 50m vrij in 30.86 en de 50m schoolslag in 40.57. Bij de jongens tot 12 jaar is het voor al spannend op de plaatsen 2 t/m 4, waarop resp. Timo Lambregts (85.09 pnt.), Eldin Krijgh (85.40 pnt.) en Glenn Mijnders (85.90 pnt.) bijeen hebben gezwommen. Mark Costeris staat hier veilig op de Ie plaats met 74.01 pnt via 50m vrij in 30.06 en 50m schoolslag in 43.95. Op de lOOm afstanden voeren Anne Vol- werk (14), Sebastiaan Rosendaal (13), Mar- tijn van Hoorn (15) en debutante Danielle Roodnat (16) ook redelijk comfortabel de resp. klassementen aan. Bij de heren wordt het klassement momen teel aangevoerd door Gerwin Krijgsman (143.68 pnt.), die hiervoor de basis legde op Door Roeland van Mourik STAD AAN 'T HARINGVLIET - "Als ik maar weet, dat hier mijn weg, door U, Heer', wordt bereid, en dat die weg, hoe moeilijk ook, mij nader tot U leidt." De klanken van dit lied vulden de Nederlandse Hervormde Kerk in Stad aan 't HaringvUet, waar afgelopen zondag de afscheidsdienst van ds. H.A. Samsom plaatsvond. Vanwege ziekte gaat hij met ver vroegd emeritaat. De dienst werd geleid door ds. P. van Duijvenboden uit Apeldoorn. Ds. Van Duijvenboden bediende het Woord vanuit Filipenzen 1 vers 12 t/m 26. In de preek zette hij de verzen 18 t/m 20 centraal: 'Wat dan? Nochtans wordt Christus op aller lei wijze, hetzij onder een deksel, hetzij in der waarheid, verkondigd; en daarin verblijd ik mij, ja, ik zal mij ook verblijden. Want ik weet, dat dit mij ter zaligheid gedijen zal door uw gebed en toebrenging des Geestes van Jezus Christus. Volgens mijn ernstige verwachting en hoop, dat ik in geen zaak beschaamd zal worden; maar dat in alle vrij moedigheid, gelijk te allen tijd, alzo ook nu, Christus zal grootgemaakt worden in mijn lichaam, hetzij door het leven, hetzij door de dood." Het thema dat de vroegere predikant van Den Bommel zijn preek meegaf was 'Het gaat om Christus'Dit thema verdeelde hij in drie stukken. Het Evangelie gaat door, tot Paulus' voordeel en tot grootmaking van Christus. "Paulus zat opgesloten vanwege het Evange lie. Dat schrijft hij aan de gemeente van Filippi. Deze gemeente maakt zich zorgen om de gevangenneming van Paulus. Vooral omdat ze denken dat de voortgang van het Evangelie daardoor belemmerd wordt. Maar dat hoeft niet, schrijft Paulus. Juist door zijn gevangenneming kreeg Paulus de mogelijk heid om in het rechthuis het Evangelie te verkondingen. Hij mocht spreken over Christus met mensen die hij anders nooit had ontmoet. Zo lijkt de gevangenneming van Paulus een belemmering voor de voortgang van het Evangelie, maar is dat niet." "Het leven gaat soms heel anders dan wij denken. We vragen ons af waarom de Heere God ons leven op een bepaalde manier lijdt. Waarom gaat God deze weg met ds. Sam som, waarom gaat Hij deze weg met zijn gezin. Waarom deze weg met de gemeente? Allemaal vragen. Maar God laat in dit gedeelte van de Bijbel zien dat ondanks alles de Heere Jezus toch gepredikt wordt. Wat ten nadeel leek, wordt ten voordeel." "Zo is dat ook met ds. Samsom gegaan", hield ds. Van Duijvenboden de Hervormde gemeente van Stad aan 't Haringvliet voor. "In de gevangenis van vermoeidheid, kwam Christus ter sprake. In de moeilijke weg van ziekte en zorg heeft ds. Samsom toch Chris tus mogen dienen. En ook in de gemeente ging het werk door. Opeens waren er men sen in de kerkenraad die bepaalde kwalitei ten bezaten en die het werk oppikten. Zo liet de Heere God zien dat Hij doorgaat met Zijn werk. Want het Evangelie mocht, ondanks de ziekte van ds. Samsom, toch elke zondag nog gepreekt worden." "In de brief aan de gemeente van Filippi laat Paulus weten dat hij het gebed van de gemeente voor hem erg waardeert. Hij weet dat er voor hem gebeden wordt. Bidden is een machtig gebeuren. Bidden is iemand voor God brengen. Je vraagt voor hem of de lOOm schoolslag, die hij in een persoon lijk record van 1.18.32 won. Hierna staan Leander Jongejan (145.49 pnt.) en Martijn van de Kamp (146.45) resp. op de 2e en 3e plaats. De clubkampioen bij de heren van de afgelopen jaren, Leander Noordijk (148.10 pnt.), lijkt met de vlinderslag en de rugslag nog te gaan, toch wel een fors eind achterop geraakt. haar ontferming aan de Heere. Je vraagt eigenlijk of God datgene wat die persoon mist, bij hem aanvult. Zo is gebed voor die naren van het Woord ook erg belangrijk", klonk het van de kansel. "Bid voor hen. opdat ze vervult worden van de Heilige Geest, zodat ze het Woord goed kunnen ver kondigen." "Paulus zet in de brief aan de gemeente van Filippi alles in het licht van de Heere Jezus. 'Predikanten zijn loopjongens van Christus', werd bij mijn intrede in Apeldoorn gezegd. Ik vind het een eretitel", zo gaf ds. Van Duij venboden hierbij aan. "Het gaat niet om de dienaar, het gaat om Christus. Dan valt een dienaar weg, maar dan blfjft Christus. De Meester blijft en zorgt er Zelf voor dat Hij verheerlijkt wordt in de gemeente. Daar kun je zeker van zijn, zegt Paulus. Want de Heere Jezus zal je nooit, maar dan ook nooit beschamen." Na het amen van de preek zong de gemeen te psalm 62 vers 1 en 5. 'Mijn ziel is immers stil tot God, van Hem wacht ik een heilrijk lot. Hij immers zal mijn rotssteen wezen, mijn heil, mijn hulp in mijn gebrek, mijn toevlucht en mijn hoog vertrek. Ik zal geen grote wank'ling vrezen', en 'In God is al mijn heil, mijn eer, mijn sterke rots, mijn tegenweer. God is een toevlucht in het lij den. Vertrouw op Hem o volk, in smart, stort voor Hem uit uw ganse hart. God is een toe vlucht t'allen tijde". Daarna werd ds. Samsom toegesproken door ds. Van Duijvenboden, ds. L. de Wit namens de classis Briele en de ring Sommelsdijk en door ouderling Mackloet namens de plaatse lijke kerkenraad. Ds. Van Duijvenboden hoopte dat ds. Samsom in zijn nieuwe woon plaats Harderwijk snel zal aansterken. "Nu dat je daarin bevrijd mag worden uit de gevangenis van je vermoeidheid." Ds. De Wit bedankte ds. Samsom voor zijn betrok kenheid, meedenken en meeleven in de clas sis en de ring. "Door u heen, danken we de Heere God Zelf, u zou ook niet anders wil len, en we zien voortdurend uit naar God, die de wasdom op uw werk zal geven." Ouder ling Mackloet herdacht, in dankbaarheid, de vier jaren dat ds. Samsom in Stad aan het Haringvliet heeft gestaan. "Het dienen hier houdt nu op, maar we zien uit dat we eens samen met u de Heere van aangezicht tot aangezicht mogen dienen." Na deze woor den liet de ouderling ds. Samsom staande vers 3 van psalm 134 toezingen. Daarna beklom ds. Samsom voor het laats als dienstdoende predikant de kansel van de Nederlandse Hervormde Kerk van Stad aan het Haringvliet. Hij bedankte allereerst zijn vrouw en kinderen voor hun steun in het afgelopen jaar van ziekte en zorg. Daarna bedankte hij de gemeente voor hun blijken van meeleven. Ook het Landelijk Diensten centrum van de PKN in Utrecht werd bedankt voor hun begeleiding op praktisch gebied. Daarnaast passeerden vele anderen de revue. Ds. Samsom eindigde zijn dank woord met te vertellen dat hij de laatste tijd veel aan psalm 118 heeft gehad. "In de benauwdheid heb ik de Heere aangeroepen. Hij wilde mijn gebed verhoren en heeft mij in de ruimte gesteld. Op het juiste moment gaf de Heere helderheid een uitkomst." Daarom wilde de scheidende predikant deze psalm samen met de gemeente zingend belij den en liet hij deze psalm als slotzang staan de zingen. Daarna sprak ds. Samsom voor de laatste keer als dienstdoend predikant de zegen over de hervormde gemeente van Stad aan het Haringvliet uit. Bij het verlaten van de kerk door kerkenraad, predikant en gemeente, speelde de organist: 'Wandel maar stillekens achter Hem aan, Hij kent uw krachten, Hij richt uwe schreden. Moeilijk wel dikwijls voor wie ze betreden. Toch nooit te moeilijk is er de baan; Hij gaat vooraan. Hij gaat vooraan.' OUDE-TONGE - Maandagmiddag 25 oktober ontving wethouder Van der Valk van de gemeente Oostflakkee een groene doos met 252 handtekeningen voor het behoud van het Koepelbos te Oude-Tonge. De handtekeningen werden overhandigd door de voorzitter van bungalowpark 'Oostflakkee', de heer R.M. Troost, alias Wandel Tak. De gemeente wil op het huidige terrein van Honk- en Softbalvereniging de 'Islanders' een zorgcom- plex realiseren, ter uitbreiding van bejaardenhuis 'Ebbe en Vloed'. Als compensatie stelt de gemeente voor een nieuw honkbal- en softbalveld aan te leggen in het Koepelbos, dat daardoor bijna geheel zal verdwijnen. De 252 handtekeningen vragen de gemeente nu ook aandacht te schenken aan het belang van de naastgelegen bungalowparken, die de kaalslag van het bos alsmede het scheppen van extra bedreigingen van de rust een one venredige ingreep vinden. Dinsdag 16 november a.s. zal de heer Troost een en ander nader toelichten aan de gemeenteraad van Oostflakkee. 6~ 'Wanneer wij zouden overwegen om u voor ons te laten werken, zullen wij u bepaalde vrijheden moeten geven. Er zullen consequenties aan verbonden zijn wanneer blijkt, dat wat u zegt, niet met de praktijk in overeenstemming is. U bent er waarschijnlijk wel van op de hoogte, hoe wij. Russen, daarop in dergelijke gevallen reageren?' 'Zeker, kapitein; dat wordt als sabotage tegen de Rus sische staat gezien. Maar ik geloof dat er omtrent uw en mijn opvattingen, wel enige verschillen bestaan. Ik ben wel uw gevangene, maar geenszins uw vijand. Tegen mijn wil - dat heb ik u al gezegd - ben ik hier terecht gekomen. Voor mij is van belang: hoe kom ik hier zo snel mogelijk weer vandaan. Dat ik tijdens mijn verblijf hier mijn leven kan veraangenamen door mijn beroep uit te oefenen, is een plezierige bijkomstigheid. En gezien de mogelijkheden die mijn beroep hier biedt, durf ik daarvoor ook de volledige verantwoor ding op mij te nemen. Eén vraag blijft natuurlijk bestaan: in hoeverre wordt een gevangene vrijheid van handelen gegeven? De kapitein heeft de laatste zinnen voor de luitenant en de commissaris vertaald. Rustig bespreekt hij de gang van zaken. Van Franz wordt verlangd uitleg te geven hoe hij het project, zoals de kapitein het noemt, wil aanpakken. Zo eenvoudig mogeUjk tracht hij de Russen uit te leg gen, wat volgens hem het best met de gekapte bossen gedaan kan worden. Zijn argumenten zijn: in de eerste plaats herbebossing, ten tweede omschakeling op landbouw, waarbij rekening gehouden moet worden met klimatologische omstandigheden, die een grote rol zullen spelen bij de uitvoering van het project. Volgens hem is de grond buitengewoon geschikt voor beide doeleinden, hoewel het klimaat slechts beperkte boomsoorten en in het andere geval, bebouwing toe staat. Weer treden de drie Russen in discussie. Slechts nu en dan vangt Franz een woord op, maar de gang van het gesprek ontgaat hem. Wel wordt hem duidelijk dat de luitenant ook de zijde van de kapitein heeft gekozen. Samen met de luitenant debatteert hij met de commis saris. Blijkbaar heeft de laatste niet veel vertrouwen in de Duitsers vanwege hun politieke achtergrond. Zoveel kan Franz wel uit het gesprek begrijpen. De kapitein wendt zich opnieuw tot hem: 'Waar om heb je niet geweigerd, toen je tegen Rusland moest vechten. Jij zegt tegen je wil hier te zijn gekomen?' 'Ja, dat ben ik.' De twee andere Russen kijken hem met scherpe blik aan. 'Als jij geen nazi bent, waarom naar Rusland komen?' wil de commissaris voor de zoveelste maal weten. 'De had slechts bevelen op te volgen.' De commissaris komt van zijn stoel overeind en buigt zich over de tafel: 'Jullie allemaal zeggen: bevel is bevel. JulUe allemaal hetzelfde. Alle Duitsers nazi's, allemaal!' Franz kijkt de drie mannen bijna wanhopig aan: 'inderdaad, de meesten van ons zijn gedwongen om hier naar toe te gaan.' 'Waarom niet weigeren?' De commissaris vuurt de vraag als een zweepslag op Franz af. 'Ik heb getracht u dat duidelijk te maken. Als ik gewei gerd had zou dat voor mij de doodstraf ten gevolge gehad hebben.' "Weer overleggen de mannen. Ze kunnen blijkbaar niet begrijpen dat er vele Duitsers zijn die tegen hun zin naar Rusland zijn getrokken. Als Franz weer in zijn barak komt, zit Karl-Heinz hem in spanning op te wachten. 'En?' wil hij weten. 'Ik weet niet wat ik ervan denken moet. Die lui vra gen je het hemd van je lijf. Ze denken blijkbaar dat we hier allemaal naar toe zijn gekomen om de Russen hun kop af te poetsen. Overigens zien ze ons allemaal voor nazi's aan. Die kapitein Bernerian is volgens mij een redelijk geschikte kerel waarmee wel te praten valt. Maar als je het mij vraagt, of het bezoek aan die lui zin heeft gehad? Ik weet het werkelijk niet.' Franz moet uitvoerig vertellen wat er zich allemaal in de commandantura heeft afgespeeld. Terwijl hij zijn belevenissen verhaalt, zit Karl nadenkend met zijn hoofd te schudden. Boven zijn ogen hebben zich diepe denkrimpels gevormd. 'Ik geloof, Franz, dat het er voor jou nogal positief uit ziet. Als je in hun oog verdacht was geweest, hadden ze je wegens leugens de commandantura uitgeranseld. Dat ze je zelfs zonder uit te vloeken hebben laten ver trekken, vind ik al heel bijzonder. Je zult eens zien, over een poosje ben je een goed communist. Een voor beeld voor ons allen.' Kar] zegt het lachend, en het is ook als een grap bedoeld, maar Franz schiet uit: 'Daar heb ik helemaal niet aan gedacht. Zie je nu wel, ze willen een aantal mensen hebben die ze om politie ke redenen voor hun karretje spannen. Kerel, deze jon gen zit in het schip. Dat voel ik met m'n klompen aan.' Karl, die niet zo gauw uit het veld geslagen is, kijkt zijn kameraad een ogenblik doordringend aan. Zijn mond zakt van verbazing zelfs een klein eindje open. 'AUejandrie, dat kan best eens waar zijn. Dat we daar niet aan gedacht hebben.' 'Als het waar is, is dat een smerige streek. Maar ik neem het niet: ik ga naar de mannen in de comman dantura en zeg: Kameraden, deze jongen laat zich door jullie niet voor de wagen spannen. Zoeken jullie het zelf maar uit!' Karl schudt zijn hoofd: 'Beste jongen, nu je a gezegd hebt, zul je ook b moeten antwoorden. Als jij je woor den gaat herroepen, betekent dat sabotage tegen de Russische staat, dan mag je je heerlijke beroep ergens diep in Siberië gaan uitoefenen.' 'Beste jongen, mag ik je eraan herinneren, dat jij mij voor deze zaak warm gemaakt hebt? Jij, mijn beste vriend, hebt het toch altijd zo goed met mij voorgehad? Ik, een mannetje dat nooit geleerd heeft om z'n hersens te gebruiken! Mag ik weten wat de heer Karl-Heinz Stiermann nu voorstelt om mij uit de ellende te halen?' Karl kijkt hem een ogenblik met een gevaarlijke blik aan: 'Jij moet je waffel houden. Laten we afwachten.' Franz kent de flikkering in de ogen van zijn vriend en weet dat nu zwijgen geboden is. Maar aan de andere kant weet hij ook dat hij op Karl kan vertrouwen, als hun veronderstelling waar zal blijken te zijn. Als dat echter zo is, dan vraagt hij zich af, wat er aan gedaan kan worden.' 'We gaan slapen.' Daarmee besluit Karl het onder werp. Ze beginnen zich uit te kleden. Hun uniformen die nog slechts lompen zijn, worden over de rand van de krib gelegd. Bang dat er iets gestolen wordt, hoeven ze niet te zijn. Ondanks de bittere ellende die allen lijden, heerst er een bijzondere kameraadschap. Wie steelt of op andere wijze zijn kameraden benadeelt, wordt door de barakgemeenschap veroordeeld. Dat kan levensge vaarlijk zijn. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5