Begroting gemeente Dirksland: Financiële situatie zeer zoi^elijit Firma Van Wijk reiict gratis HR-ketei uit Nagelaten beeldmateriaal gebruikt voor bijzonder fotoboek Middelharnis Oogartsen in Zuid Holland zetten zicli in voor ^Een lens voor een medemens' EIIAI1DB1-I1IEUWS Ook de gemeenteraad van Dirksland heeft zich gebogen over de Programmabe groting 2005 en de meerjarenbegroting 2006-2008. Dat gebeurde tijdens de raadsvergadering van afgelopen donderdagmiddag en -avond. In de week hier voor verspreidde de gemeente huis aan huis een begrotingskrant, waarin in het kort wordt aangegeven hoe het er in fmancieel opzicht voorstaat met Dirksland. En dat bleek niet al te rooskleurig. Bij het opstellen van de begroting 2005 doem de een tekort op van 1.257.000. Onverwacht was een begrotingstekort overi gens niet, want al eerder was juist in verband hiermee een bezuinigingscommis sie ingesteld die zich beraadde op welke punten of taakgebieden bezuinigd of uitgaven uitgesteld zouden kunnen worden. Daarmee zou maximaal 380.000 kunnen worden gedekt, dus waren verdergaande maatregels vereist. Uiteinde lijk heeft het college een aantal bezuinigingsingrepen doorgerekend, ten einde voor 2005 toch een sluitende begroting te kunnen presenteren. En over die bezuinigingsvoorstellen ging het tijdens de raadsvergadering van jl. donderdag, want alleen als de raad ermee instemt worden bezuinigingen toegepast. Maar ook voor de jaren na 2005 zijn verdere ingrepen noodzakelijk. Zonder bezuini gingsmaatregels dienen zich tekorten aan van 1.108.000 voor 2006, 1.029.000 voor 2007 en 947.000 voor 2008. En zelfs na de tot nu toe uitgerekende maat regels blijven nóg flinke tekorten te verwachten, variërend van 265.000 tot 408.000. En daarmee is de financiële situatie van de gemeente Dirksland zeer zorgelijk te noemen. Daarom wil het college ook in de toekomst met de bezuini gingscommissie rond de tafel om concrete voorstellen te bespreken, ten einde te komen tot een duurzaam financieel evenwicht van de meerjarenbegroting. Dekkingsmaatregels PvdA Gemeentebelangen Christenunie Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal in samenwerking met boekhandel Vroegindeweij Middelhar nis een bijzonder fotoboek. Samensteller Jan Both gebruik te als basis voor de uitgave namelijk beeldmateriaal uit de nalatenschap van geboren en getogen Meneersenaer Joop Dalstra. Ondanks het feit dat Dalstra al meer dan veertig jaar van het eiland was vertrokken, bleef hij altijd geïnte resseerd in de historie van zijn geboortegrond. Door de jaren heen verzamelde hij oude ansichtkaarten en foto's van oud-Middelharnis en andere plaatsen op het eiland. Na zijn overlijden is deze unieke collectie door bemiddeling van zijn vrienden Hans Ottink en Siep de Graaff aan het Streekmuseum Goeree-Overflakkee nagelaten met het ver zoek er iets mee te doen. Het resultaat was en serie kran tenartikelen en uiteindelijk dit boek, dat de naam kreeg 'Middelharnis, veranderingen in de 20e eeuw'. Dualistisch Cursus Geestelijke Vorming Wie deze maand zijn oogarts bezoekt moet niet verbaasd zijn als deze aandacht vraagt voor medepatiënten in Cambodja, Vietnam en Chi na. De arts doet namelijk mee aan de actie "Een lens voor een mede mens" die de stichting Mekong Eye Doctors (MED) in de maand november onder de oogartsen in Zuid Holland voert. PAGINA 9 ««.■^mniBijinfsiewBH^f VRUDAG 5 NOVEMBER 2004 In grote lijnen kunnen onderstaande maatre gels worden genoemd waarmee de begroting 2005 sluitend kon worden gemaakt: - uitstel van verbouwing/uitbreiding van het gemeentehuis en het daarvoor gereserveerde geld te gebruiken; - bezuinigen op het onderhoud, vegen en schoonhouden van de wegen; - bezuinigen op het openbare groen; - bezuinigen op het rioolonderhoud; - reorganisatie van het ambtelijk apparaat; - een aantal investeringsplannen doorschui ven naar latere jaren; - het aanspreken van reserves; - extra belastingverhogingen. Met bovengenoemde investeringsplannen worden de herontwikkelingsplannen bedoeld van 'Het Startblok' en de 'Spui- kolk'. In 'Het Startblok' - de vroegere kleu terschool aan de Kattewacht - zou de peu terspeelzaal komen, mogelijk samen met de bibliotheek, een inlooppunt voor jeugd en een politieloket. Mede in verband met de planvorming inzake de Kattewacht, als aldaar de Cl000 en de Rabobank vertrokken zijn naar de Geldersedijk, wil het college in 2005 afzien van herontwikkeling van 'Het Startblok'. Bij de herontwikkelingsplannen van bedrijventerrein 'de Spuikolk' gaat het om een haalbaarheidsstudie en een investe ring in de infrastructuur, aanvankelijk even eens gepland in 2005, maar door het college nu voorgesteld om uit te stellen tot 2006/2007. Met betrekking tot de gemeentelijke heffin gen stelt het college voor om een aantal daar van boventrendmatig te verhogen: de toeris tenbelasting met 10%, de bouwleges met 50% en de OZB met gemiddeld 23%. Op het Algemeen Subsidie Beleidsplan wordt overigeiis niet bezuinigd: de meeste subsidiebedragen zijn tot 2006 vastgelegd. Beschouwingen De Dirkslandse raadsfracties konden zich op de meeste punten wel vinden in de gepresen teerde begroting, zo bleek uit de algemene beschouwingen, die voorafgaand aan de beraadslagingen werden voorgelezen - eigenlijk zijn het tegenwoordig, na de invoe ring van het dualisme, 'politieke beschou wingen', maar de fracties spraken nog oyer 'algemene beschouwingen'. Maar evenals het college hebben ook de raadsleden er eigen gedachten over, op welke punten wel of niet, dan wel meer of minder moet worden bekort, een en ander verwoord in de algeme ne- dan wel politieke beschouwingen. Daar van onderstaand een samenvattende opsom ming. Op brandweerkosten 40.000 bezuinigen. Op schoolbegeleidingsdienst 10.000 bezuinigen. Tarieven kinderopvang aanpassen, ten einde hierop 10.000 te kunnen bezuinigen. Van de 'Reserve Riolen' 120.000 afsnoe pen, het Rioleringsplan navenant aanpassen. Voor Milieubeheer 18.000 minder begro ten. Op Volkshuisvesting 15.000 besparen door in 2005 geen onderzoek/extern advies te laten uitvoeren. Bovenstaande leidt tot extra bezuiniging van 213.000. De ene helft hiervan aanwenden om de lastenverzwaring voor de burgers enigszins te beperken, de andere helft gebruiken om minder aan de 'Algemene reserve' te onttrekken. Voor dit alles zou de PvdA gedurende de vergadering in totaal vijf moties indienen, die overigens alle vijf verworpen zouden worden. SGP Op brandweerkosten 40.000 bezuinigen. Geen voorstander van oudjaarfeest a la Melissant: kost veel en veroorzaakt ernstige geluidsoverlast. Betere toegankelijkheid van Herkingen; geldt ook voor Austinplein en toekomstige nieuwe woonlocatie. De begaanbaarheid van wandelpaden in natuurgebiedjes kan/moet worden verbeterd. Prioriteit toekeimen aan parkeervoorzienin gen Dirksland. Graag aandacht voor de bestrijding van het grote aantal ratten in de polders. VVD Vanwaar onverklaarbare verschillen in enkele begrotingsbedragen?! Graag de stille reserves zichtbaar maken en, waar mogelijk, inzetten om sterke belasting verhoging af te zwakken. De post van 114.850, begroot voor toe komstig streekarchief, één jaar opschuiven, eveneens om belastingverhoging af te zwak ken. Met betrekking tot dit laatste zou de fractie gedurende de vergadering een motie indie nen, zij het voor een bedrag van 77.142. Deze motie zou overigens verworpen wor den. CDA Met alle betrokkenen moet worden gezocht naar passende oplossingen voor de tekorten in de meerjarenraming. Geen onverantwoorde belastingverhoging doorvoeren. Dirksland moet zelfstandig blijven, maar Dhr. en mevr. Wille (links) ontvangen symboliicli de gratis HR-kelel uil handen van Martin van Wijk. Erik Hulzebosch is sinds augustus op radio en tv met een actie waarmee 100 gratis Nefit HR-ketels te winnen zijn. Eén van de winnaars van de eerste ronde is de familie Witte uit Ouddorp. Hun slagzin was goed voor een gratis 'Beste koop' Nefit HR-ketel ter waarde van 1.833,-. De prijs werd symbolisch uitgereikt door Martin van Wijk van Firma Van Wijk, al meer dan 20 jaar erkend Nefit-dealer voor Goedereede en omgeving. De nieuwe ketel wordt binnenkort vakkundig geïnstalleerd. Daarna heb je er volgens Martin van Wijk bijna geen omkijken meer naar, want Nefït-ketels zijn door en door betrouwbaar. De familie Witte is dan ook bijzonder ingenomen met de nieuwe HR-ketel. De actie waarmee 100 gratis Nefit HR-ketels te winnen zijn, loopt nog tot 31 december 2004. Iedereen die een oude cv-ketel bezit (van vóór 1993) kan meedoen. Een actiefol der met deelnameformulier is verkrijgbaar bij Fa. J. van Wijk, Provincialeweg 10 te Goe dereede, telefoon 0187-492224. Rechtstreeks meedoen op www.nefit.nl kan ook. een federatiemodel moet bespreekbaar zijn. Bezuinigen op brandweer, mogelijk door verdere eilandelijke samenwerking. Parkeerproblemen oplossen, ook op Voor straat Dirksland. Vervoer op maat eilandelijk ontwikkelen, gedragen door alle vier de gemeenten. Weekmarktactiviteiten en middenstandsbe- leid stimuleren. Verplaatsing Cl000 en vestiging Aldi ver dient enthousiaste medewerking van het gemeentebestuur. Aandringen op sanering van de vervuilde bodem van het voormalig benzinestation aan het Korteweegje in Dirksland. Er moet worden ingespeeld op het toekom stige vertrek Le Due finefood; mogelijke uit breiding van het ziekenhuis alhier realiseren. Graag blijvende inzet voor de ontwikkeling van plan 'Akkerleeven'. Mogelijkheid onderzoeken tot vestiging van de peuterspeelzaal in het oude gebouw van o.b.s. 'de Inktvis'. Bezuinigingsmogelijkheden onderzoeken op gebied van schoolgym en schoolzwem- men in 'de Gooye'. Vanaf 2006 bezuinigen op jeugdbeleid. Recreatie, sport en cultuur stimuleren, maar niet tot iedere prijs. Er moeten regelmatig grootschalige hulp verleningsoefeningen worden gehouden. Niet alleen woningbouw maar ook woon zorgcomplexen realiseren. Mogelijkheden onderzoeken om de brand weer binnen de gemeente te centraliseren. Inloopcentrum voor jeugd in 'Het Startblok' kan preventief werken tegen vandalisme. Graag een ruimhartig beleid en een stimule rende houding ten aanzien van nieuwe ondernemers. Met regelmaat de mogelijkheid laten onder zoeken voor openbaar onderwijs in Herkin gen. Ook de mogelijkheid laten onderzoeken om alle gemeentelijke gebouwen aan woning bouwvereniging te verkopen en naar behoef te terug te huren. Niet bezuinigen op jeugdbeleid. Milieuveiligheid mag, ondanks bezuinigin gen, niet verminderen. Plannen Spuikolk moeten doorgaan, zij het in langzamer tempo. Oppassen dat niet teveel aangepaste wonin gen worden gebouwd, waardoor anders Dirksland teveel inwoners kan krijgen die een beroep doen op de WVG en toekomsti ge WMO. Graag toezegging van de raad dat, als het financiële tij gunstiger wordt, de belastingen opnieuw worden bekeken en zo mogelijk worden verlaagd. 'Het Startblok' in gebruik laten en hierin politieloket, jeugdwerk, inloopcentrum jeugd, bibliotheek, peuterspeelzaal en moge lijk op te richten vrijwilligersbureau vesti gen. Geplande rotonde op kruising Gelderse- dijk/Poldersweegje is noodzakelijk i.v.m. woon-/winkelproject van projectontwikke laar. Die dient dan ook zélf de kosten daar van te dragen, zonder gemeentelijke bijdra ge- Voor de laatste twee punten zou Gemeente belangen tijdens de begrotingsvergadering ook een motie en een amendement indienen, welke beide verworpen zouden worden. Dirksland moet zo lang mogelijk zelfstandig blijven, maar niet tot elke prijs; wel moet beter en hechter worden samengewerkt en mogelijk een tijdpad worden uitgezet om tot een federatiemodel te komen. Graag openstelling van het gemeentehuis, bijvoorbeeld eens in de veertien dagen. Graag mee blijven denken met de ontwikke lingen van het ziekenhuis. Er moet kritisch worden gekeken naar alter natieven voor de dure feesttent ten behoeve van de Oudjaarviering. Zijn er mogelijkheden om via eilandelijk samenwerkingsverband te bezuinigen op brandweer? Afhankelijk van een derde jachthaven in Herkingen, moet worden nagedacht over een omleidingsroute ten einde de verkeersover last op de Molendijk te reduceren. Milieu- en veiligheidsrisico's dienen selec tiecriteria te zijn bij vestiging van bedrijven op het industrietertein. Graag snelle verplaatsing van de Cl000, maar geen tweede supermarkt (Aldi) in de dorpskern - óf ClOOO, óf Aldi. Na vertrek Le Due finefood graag aldaar ruimte creëren voor uitbreiding en parkeren ziekenhuis. Geen bezuinigingen met betrekking tot de schoolbegeleidingsdienst. Alles doen om project 'Akkerleeven' alsnog te realiseren. Bezettingsgraad 'de Schakel' is laagste van alle verenigingsgebouwen in de gemeente; daarom 'de Schakel' verkopen. Zwembad 'de Gooye' zo lang mogelijk openhouden, wel ook hier bezuinigen. Ouderbijdrage peuterspeelzaal verhogen. Uit 'Onderhoud riolering' 40.0(X) vrijma ken voor cortectie belastingverhoging; dit bedrag weer terugstorten als 'de Schakel' verkocht is. Onder voorwaarde van subsidie toch vol gend jaar haalbaarheidsonderzoek 'Spui kolk' uitvoeren. Voor dit laatste zou de fractie gedurende de vergadering een amendement indienen, dat echter ook verworpen zou worden. Gram Verder refereerden de meeste partijen, de één uitgebreider dan de ander, in hun beschouwingen ook naar de landelijke over heid, wier bezuinigingen de gemeenten flink treffen en hun financiële posities onder gro te druk stellen. Enerzijds wordt de algemene uitkering uit het gemeentefonds flink terug geschroefd, anderzijds krijgen gemeenten meer taken en verantwoordelijkheden toege- De Ring van Middelharnis, anno 1900. Eén van de vele -_ ■-. historische foto 's uit het fotoboek Middelharnis. De uitgave van dit boek heeft een geheel andere opzet dan de beken de boekjes 'In vroeger tijden', die in de dorpen het licht zagen. Het formaat is dit maal A4 en bestaat uit maar liefst meer dan 200 foto's. Het motief was om een haarscherp beeld te geven van de veranderin gen die Middelharnis in de 20e eeuw heeft ondergaan. De inhoud bestaat dan ook uit een drieluik van foto's. Allereerst een foto, gemaakt aan het begin van de eeuw vanaf een bepaald punt: datzelf de punt werd weer opgezocht net na de Tweede Wereldoorlog, en tenslotte toont het boek hoe de situatie nu is. De interesse voor dit boek zal dan ook een breed publiek raken. Historisch gezien is het boek een prachtig tijdsdocument. De twintig ste eeuw is een eeuw van grote veranderingen. De wereld is veran derd, kun je wel zeggen. Naast veel ellende, veroorzaakt door twee wereldoorlogen, zijn er ook veel dingen verbeterd en dan met name in de westerse wereld. Bovendien is op het gebied van de techniek grote vooruitgang geboekt. Op sociaal terrein is Nederland anno 1900 en anno 2000 een wereld van verschil. De opkomende welvaart heeft ook een keerzijde. De natuur- en cultuurhistorische waarden hebben in Nederland flink te lijden gehad onder de vooruitgang. Veel van het oude, het authentieke Holland, is op de schop gegaan. De afgelopen eeuw is er wellicht meer veranderd dan de drie eeuwen ervoor. Dat het er lang niet altijd mooier op geworden is. zullen we zien als we dit boek vol nostalgie doorbladeren, want ook in Middelharnis heeft de tijd niet stilgestaan. Veel straten zijn onherkenbaar veranderd: oude panden hebben plaatsgemaakt voor nieuwbouw, watergangen zijn gedempt, beplantingen verdwenen en de wegen verbreed voor het verkeer. Gelukkig heeft men in de negentiende eeuw de fotografie uitgevonden. Zo kon het gebeuren dat veel van die veranderingen redelijk goed gedocumenteerd zijn. De oudste foto's geven een beeld hoe het was, terwijl opnames van de huidige situatie haarscherp en soms pijnlijk weergeven wat er is veranderd.Beelden zeggen vaak meer dan woorden. Op verscheidene plekken is Middelharnis totaal veranderd. Het toenemende verkeer is daar debet aan, maar ook zijn veel oude panden afgebroken omdat ze onbewoonbaar waren gewor den. Achteraf is het gemakkelijk om te zeggen dat sommige ingrepen beter niet plaats hadden kunnen vinden. Tegenwoordig zou men dat niet meer doen - althans, nu is er een categorie mensen die hiertegen ageert, en vaak met succes. Maar tot voor enkele decennia geleden was de mentaliteit anders: weg met die oude troep! Dit boek draagt er zeker in bij om tot een beter besef te komen inza ke ons cultuurhistorisch ertgoed. De meer dan 200 foto's geven hier van het bewijs. Wie interesse heeft in dit fraaie boek, dat gedrukt werd bij Drukkerij Gebr. De Waal, te Sommelsdijk, kan tegen 29,95 terecht bij boekhandel Vroegindeweij te Middelharnis. Uitgave: Uitgeverij Deboektant/boekhandel Vroegindeweij; Samen steller: Jan Both; Titel: Middelharnis, veranderingen in de 20e eeuw; ISBN 90-5534-227-0; Prijs; 29,95. schoven zonder dat daar budget tegenover wordt gesteld. De Partij van de Arbeid sprak in haar beschouwingen zelfs over het "a sociale beleid van het kabinet Balkenende- Zalm (of is het Zalm-Balkenende?)". En de VVD spreekt haar verbazing uit over "wel meer taken naar de gemeente, maar met de beurs dicht. Hoe kiin je het bedenken? Met de Vereniging Van Nederlandse Gemeenten zullen naar het Rijk toe harde noten moeten worden gekraakt!" Ook Gemeentebelangen spuide haar gram: "Het kabinet, braaf gesteund door de coalitie, stortte een bak ellende uit over Nederland". En ook de Christenunie gaf aan dat het tijd wordt "om duidelijke signalen af te geven naar de lan delijke overheid dat het zo niet verder kan". Tijdens de beraadslagingen donderdagmid dag en -avond, aansluitend op de beschou wingen, leek het er even op dat de raadsle den, zoals in het alom nog steeds diepge wortelde monistische systeem, met het college in discussie zouden gaan, maar 't was vooral PvdA-er de heer Robijn die daar een stokje voor stak. "Wat moet je nu met die wethouders praten? Laten we eens van elkaar vernemen wat we ervan vinden...!" En dat leverde een werkelijk duahstische discussie op, waarin op levendige en nu en dan humoristische wijze de raadsleden elkaar van repliek dienden, maar dat van de raadsvoorzitter zeker ook een dosis stuur manskunst vraagde; burgemeester Stoop leek hier echter geen enkele moeite mee te hebben. Moties en amendementen Uiteindelijk werden in totaal twaalf moties en vier amendementen ingediend - vijf moties door de PvdA, drie door het CDA, één door Gemeentebelangen en twee door de Christenunie, één motie en één amende ment door de SGP samen met het CDA, één amendement door de VVD, één amende ment door Gemeentebelangen en één amen dement door de ChristenUnie. Overigens bleek dat burgemeester Stoop voor sommi ge raadsleden nog wel even het verschil uit moest leggen tussen een motie en een amendement. Per saldo overleefden slechts drie moties en één amendement het. Allereerst was dat de motie van het CDA waarmee het het colle ge opdracht geeft om de exploitatie van 'de Schakel' in relatie tot de kapitaallasten en het gebruik nader te onderzoeken. Verder de motie van het CDA om: a) de begrotings- lasten voor schoolbegeleiding en logopedie in 2005 met 4000 te verminderen, en b) het college een voorstel tot lastenverlich ting voor de jaren 2006 en 2007 op te laten stellen. Ook werd de motie van de Chris tenUnie aanvaard waarin ze aangeeft de haalbaarheidsstudie Spuikolk toch in 2005 uit te willen laten voeren in plaats van in 2006, en de hieruit voortvloeiende kapi- taalslasten te dekken uit de naar verwach ting lager uitvallende kosten bij de ontwik keling van de Zuidrand van Dirksland. En tenslotte werd het amendement aanvaard van de SGP samen met het CDA. waarin wordt voorgesteld voor Openbare Orde en veiligheid voor 2005 40.000 minder te begroten. Na dit alles kon de begroting sluitend wor den vastgesteld. Op donderdag 11 november 2004 hoopt ds. C. Harinck uit Kortgene te spreken over het onderwerp 'Jezus en de andere godsdien sten". Aanvang: 19.45 uur. Plaats: zaal ach ter de Christelijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelharnis. Kosten: gehele cursus 15,-; per avond 3,-. De Stuurgroep heet u allen weer welkom. De Stichting MED verrichtte al meer dan 8.000 operaties. MED is een non-profit organisatie die zich inzet voor blinden en slechtzienden in het Mekong-gebied. In de afgelopen 11 jaar hebben Nederlandse oogartsen die op vrijwillige basis werkzaam zijn voor deze stichting al meer dan 8.000 operaties verricht en voorlichting en training gegeven. Hiermee werd onnodige blindheid door o.a. staar voorkomen. Dit belangrijke werk wordt mogelijk gemaakt door donaties van particulieren en bedrijven en wordt grotendeels verricht door vrijwilligers. Veel oogartsen in Zuid Holland ondersteunen de actie en gaven gehoor aan de uitnodiging om hun patiënten een maand lang te attenderen op de nood van lotgenoten in het Mekong-gebied. Voor slechts 35,- kunnen staarblinden in het Mekong-gebied weer zien en voor 3,- wordt een kind aan een bril geholpen! Wie "Een lens voor een medemens" wil ondersteunen en zo een blinde medemens weer het zicht wil teruggeven kan doneren op giro 52525 t.n.v. MED te Amstelveen. Voor meer informatie: www.mekongeyedoctors.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9