Het échec van het Openbaar Ministerie e tï) i e Nieuws PREDIKBEURTEN Rumoer Woord Daad Wetjes en Weetjes Visser Visser eiiaudbi-hieuws uit de kerken Damvereniging Dirksland De electronische aangifte EIIAtlDEII-tllEIJWS Tweede cursusavond Geestelijke Vorming Goeree A Overf lakkee Goeree Overf lakkee Verkoping zendingskrans Een lied mijns Liefsten Verse extra grote supermosselen PAGINA 2 VKUDAG 5 NOVEMBER 2004 In de belangstelling Het thuisfront Rechtvaardig optreden geboden W. H. Velema Zondag 7 november 2004 Oud en nieuw Genade die verlost Afdeling 1: D. Wolfert-Joh. 'Wolfert3-0 M. V. 't Geloof-C. V. Prooijen 1-1 J. Knöps-Jac. Wolfert0-3 Afdeling 2: W. Stolk-J. v.d. Groef 3-0 A. Los-W. Knöps0-3 C. v.d. Kioon-H. de Munck0-3 M. Poortvliet-A. Jelier0-3 Wat verandert er? Hoe indienen? Ingangstijdstip REGISTERACCOUNTANTS 'MtmwwmmvtmmfmmsmiiiSMmimEmaHi, De zaak Eric O. heeft de Nederlandse bevolking in het algemeen, onze troepen in Irak in het bijzonder, en Eric O. wel heel speciaal beziggehouden. Direct na het schietincident is de ser geant-majoor O. gearresteerd en niet slechts als verdachte, maar als beschuldigde naar Nederland teruggezonden. Hem werd ten laste gelegd 'Moord, doodslag of dood door schuld'. Zonder onderzoek ter plaatse of enig verhoor aldaar werd O. als gevangene naar Nederland overgebracht en vastgezet. De super-procureur-generaal, dus het hoofd van het college van p.-g.'s zelf bemoeide zich met de zaak (niet zonder overleg met de minister van Justitie) en werkte naar een vonnis toe, voordat een gerechtelijk onder zoek had plaatsgevonden. Het is duidelijk geworden dat het openbaar ministerie weken, zo niet maanden later detail-infor matie heeft gevraagd. De beschuldiging stond vast. De schuld was nog niet aange toond; zelfs niet in detail onderzocht. Dit hele voorval is voor het openbaar ministerie te pijnlijker, omdat het heeft laten lekken dat Eric O. een schietgrage militair is. Kennelijk was dit lekken van de hoogstbe- voegde zijde nodig om het gelijk van de pro cureur-generaal Van Wijckerslooth te onder strepen. Om het in heel gewone termen te zeggen: De rechtbank in Arnhem heeft met dit von nis de beschuldiger op zijn nummer gezet. Van de beschuldiging bleef niets over. Eric O. kon als vrij man de rechtszaal verlaten. Alles wat hem door de super-procureur- generaal was aangewreven bleek onhoud baar en daarmee volstrekt onjuist te zijn. Dit is naar verschillende kanten een ern stige misser. We denken vooral aan de betrokkene en zijn familie, Eric O. Hij heeft zijn plicht gedaan, zoals blijkt uit het vonnis van de rechtbank. Hij heeft in een uiterst kritieke situatie een inschatting gemaakt van het gevaar dat zijn manschappen liepen. Dezen waren, in tegenstelling tot Eric O., onerva- ren, en te weinig in getal. De Irakezen die dreigend oprukten lieten zich door een waar schuwingsschot niet weerhouden. Ze dron gen dreigend verder op. Had de sergeant majoor als verantwoordelijk leidinggevende niet het recht zijn mannen en zichzelf tegen oprukkende Irakezen te beschermen? Voor al na 27 december is extra duidelijk gewor den hoe vijandig tal van Irakezen tegenover de Nederlandse militairen staan. Moesten zij zich door de oprukkende bende onder de voet laten lopen, zelfs laten doden? Wat zou de reactie in Nederland geweest zijn als Eric O. niet had ingegrepen en er een of zelfs meer Nederlandse militairen gedood waren? Dan zou hij het thuisfront over zich heen gekregen hebben - en terecht. Uit het vonnis blijkt dat Eric O. zijn plicht heeft ver staan en gedaan. Men bedenke dat een beslissing in deze situatie een zaak van seconden is. Je kunt dan niet onderhandelen, niet overleggen, je moet handelen - anders wordt er met jou gehandeld - zelfs ten dode toe. Dat was de verantwoordelijkheid van Eric O. Zo'n militair wordt als gevangene naar Nederland gebracht en als schuldige aan het volk voorgesteld, nog voordat er door de rechters officieel onderzoek is gedaan. Wat moeten - en dat is voor mij niet min der belangrijk dan het eerst genoemde punt - de militairen in Irak hiervan denken? Sterker nog: wat moeten ze doen, als ze zo door het openbaar ministerie in Nederland aangeval len worden. Want een zo zware beschuldi ging zonder grondig onderzoek ter plaatse is niet minder dan een aanval. Moeten onze militairen aldaar zich onder de voet laten lopen, om het gevaar te vermijden dat ze van moord, doodslag of poging tot moord wor den beschuldigd? Wie kan in zo'n gespannen situatie dan nog als militair zijn werk doen? Velen van ons weten uit informatie door daar gelegerde en werkzame militairen, dat hun situatie veel gevaarlijkere is dan de man in de straat denkt. Van verschillende kanten hebben mij daarover berichten bereikt. Ik schrijf dit niet om paniek te zaaien; wel om onze mannen en hun familie te doen weten dat hun geva ren ons niet onbekend zijn. En dan ga ik ervan uit dat wij alle finesses nog niet eens kennen. Ik begrijp niet dat de beschuldigers dit aspect van de zaak niet verdisconteerd heb ben. Ik ben zelfs geneigd te zeggen: Ze heb ben het volledig genegeerd. Moest Nederland tegenover de Irakezen - politiek gezien - soms een goede beurt maken? Alsof dat aan de mentaliteit van (vele) kwaadwillende Irakezen iets zal ver anderen. Het is duidelijk dat alle buitenland se militairen door een deel van de Irakese bevolking gezien worden als indringers en handlangers van de gehate Amerikanen. Ik erken dat tegenover zulke fanatieke tegenstanders van onze kant rechtvaardig moet worden opgetreden. Rechtvaardigheid betekent in dit geval ook het recht op zelf verdediging, als eigen leven dodelijk bedreigd wordt. Ik neem aan dat tal van lezers het optre den van het openbaar ministerie hebben ervaren als een schot in de rug van Eric O., en daarmee van onze militairen in Irak. Hoe zullen zij in levensbedreigende situaties zich kunnen of durven verdedigen? Gelukkig is er nu duidelijkheid gekomen over het recht op zelfverdediging van de miUtairen. De vraag kan niet uitblijven hoe het mogelijk is dat de hoogste baas van het openbaar ministerie zo met de rechtsregels en de rechtsgang is omgesprongen. We mogen dankbaar zijn dat de rechtbank recht heeft gesproken. Het is wel treffend dat nu opnieuw een officier van justitie - en nog wel de hoogste in rangorde - in de fout is gegaan. Wat is er mis in die kring? Een royaal eerherstel, vergezeld van het aanbieden van excuses, is wel het minste dat tegenover Eric O. gepast is. Dat excuus zal door de hele Nederlandse bevolking ervaren worden als een bevrediging van het rechts gevoel. Inmiers wie zo hoog van de toren blaast - ook omdat hij hooggeplaatst is - krijgt het lid op de neus. Het zij alle burgers ter waarschuwing! Er is van rechterlijke zijde scherp gere ageerd op de kritiek die door velen en hier boven ook door mij is uitgebracht. Wellicht kom ik daar nog op terug! OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. Joppe, Sirjansland en 18.30 uur kand. H. Lassche, Staphorst. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. H. Lassche en 18.30 uur ds. J. Joppe - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant, bediening Hei lig Avondmaal en 18.30 uur ds. L. Kru- ger - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. W. Snijders en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. Dankdag 10.00 uur ds. H. Visser, Bameveld en 18.30 uur ds. A. van Vuuren, Baren- drecht - Herv. Gem. (ihv) 9.00 en 10.45 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Monster en 17.00 en 18.45 uur ds. H. Verheul, Amersfoort. STELLEND AM - Herv. Gem. 9.00 uur ds. J. Willemsen en 17.00 uur ds. G. C. de Jong, Sliedrecht - Herv. Gem. (ihv) 11.00 uur ds. J. Termaten, Wijngaarden en 19.00 uur ds. C. M. Visser, Boven- Hardinxveld - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 18.30 uur ds. C. G. Kant, dienst voor belangstellenden. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur ds. P. Korteweg en 18.00 uur ds. IJ. R. Bijl, Moordrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur kand. E. Baren - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Dekker, Oudewater en 18.00 uur ds. L. WüUschleger, Vhssingen - Ger. clir. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluittngsteTmijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluiUngstennijn overiydensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok - Ziekenhuis: 14.30 uur R. Verkerk. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur de heer J. Moerkerk en 18.00 uur kand. L. van Rees, Nieuw-Lekkerland - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Frisoschool' 10.00 uur ds. C. Oorschot, Tholen en 18.00 uur ds. J. Kot, Borssele - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T.W.H, van der Heijden - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp, Oogstfeest en Doopdienst - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur E. de Water. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekora en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Herv. Gem. (ihv) aula Chr. Scholengemeenschap 'Prins Mau- rits' 9.30 uur ds. Joh. Post, Putten en 17.00 uur ds. P. C. Hoek - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 1-8.00 uur ds. J. M. J. Kieviet - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur kand. P. van der Woel en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. A. van Houdt. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. H. Hogendoom, Waverveen en 18.00 uur kand. D. J. W. Kok, Lunteren - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorpshuis' 10.30 uur ds. K. ten Klooster, Slikker veer en 18.30 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland, bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. M. F. van Binnendijk, Capelle a/d Ussel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Ge meente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 14.30 uur ds. P. van Duijvenboden, afscheidsdienst ds. H. A. Samsom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. K. W. Kakes en 18.00uurkand. J. Glas. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Ouwendijk, Oudshoorn en 18.00 uur kand. L. de Kruif, Sleeuwijk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. Krol en 18.00 uur ds. G. A. Trouwborst. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. W. van der Plas, Waddinx- veen en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Herv. Gem. (ihv) 't Centrum 11.00 uur ds. W. Groeneboom, Waardenburg en 16.00 uur ds. J. Kot, Borssele - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur drs. P. C. Koster en 18.00 uur drs. L. J. Lingen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur dr. T. E. van Spanje. Voor maandag 8 november 2004 is de twee de avond van de Cursus Geestelijke Vor ming belegd. U bent hartelijk welkom in gebouw De Hoeksteen aan de Ring te Mid delharnis. Aanvang: kwart voor acht. Spreker op deze avond is prof. W. Verboom over de functie van de belijdenis in onze tijd. Het thema is: "De schat in aarden vaten". Voor de derde avond in dit seizoen, 6 december 2004, is als spreker aangetrokken de heer W. Budgen, voorzitter van de cen trale directie van het Wartburg College te Rotterdam. Dhr. Budgen zal een lezing voor ons verzorgen met als thema: "Sexuele opvoeding, een opgave voor oud en jong". Het programma voor het hele seizoen hopen wij u uit te reiken op 8 november. Namens de stuurgroep: A. van Alphen, Kluut 12 Sommelsdijk, 482197. Dat er veel rumoer is in deze wereld is niet meer dan een cliciié. Ook in iiet stille domicilie van Eilander is liet regelmatig rumoerig op straat. Niet alleen met de Jaarwisseling of op de vroege morgen van Koninginnedag. Brommerlawaai en het bekende volumegeweld vanuit auto's tei steren regelmatig tiet geiioor van de arge loze voorbijganger. Vorige week leek de gemeente Middeltiarnis weer eens in rep en roer. Alhoewel. Eerst was daar de kort stondige ophef over de status van Wilhel- minabrug. Inderdaad een 'landmark' die door de niet te stuiten bouvmoede en ver nieuwingsdrang van de plaatselijke regen ten in het gedrang dreigt te komen. Ook was er ophef rond de uitverkoop van Het Buitenhof De gesuggereerde verkoop aan een raadslid van de gemeente IVliddelhar- nis viel niet in goede aarde. Er was ook het bekende kleine tumult. De politie bekeur de een scholier wegens het drinken van alcohol op straat en vorderde van een automobilist die onder invloed van alcohol reed het rijbewijs in. Aan de rumoerige dagen in Amerika hoeft Eilander geen aandacht te schenken, dat is te ver van huis. Een ander rumoerig the ma, de kwestie met de kerkbijbels, hoeft hij niet aan te roeren, dat is kennelijk opgelost. Alhoewel een vermaning hem hier wel op z'n plaats leek. Rumoerig blijft het ook op allerlei forums. Daar bemoeit iedereen zich met alles en iedereen. De onderwerpen variëren van de kosten van het regeringsjubileum van Koningin Beat rix tot de maximumsnelheid op snelwegen. Hoe het mogelijk is weet ik niet, maar veel 'discussies' lopen uit op opmerkingen over Pim Fortujjn. Verder komen de meest uit eenlopende onderwerpen aan bod zoals het sluiten van supermarkten in de avon duren vanwege de veiligheid en het weren van terreinwagens uit de binnenstad van de grote steden. Het enige redeijjk aardige forum op dit moment is de verkiezing van de grootste Nederlander aller tijden, alhoewel ook hier allerlei vreemde en niet ter zake doende 'argumenten' worden aangevoerd. Het wordt hoogstwaarschijnlijk Willem van Oranje, alhoewel op het moment van schrijven de al genoemde Pim Fortuijn bovenaan staat. In de slotronde zullen velen die nu nog op bijv. Rembrandt van Rijn of Antoni van Leeuwenhoek stemmen eieren voor hun geld kiezen en hun 'kans loze' kandidaat verruilen voor de Vader des Vaderlands. Ik eindig met het gooien van een steentje in de vijver van de vaderland se geschiedenis. Willem de Zwijger is onge twijfeld een van de grootste personen uit ons nationale verleden, zo u wilt de grond legger van de nationale staat die de Nederlanden heet. Maar buiten de lands grenzen acht ik de invloed van twee eerder genoemden groter. ro' co -~i ro PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Aagtekerke, kandidaat B.M. van Ginhoven te Zeist; te Amstelveen-Bui- tenveldert (g.v. De Buitenhof), ds. S. van der Hoek te Amsterdam (De Buitenhof g.v.), die dit beroep heeft aangenomen; te Buurmalsen (herv.), kandidaat G. Doorn te Buurmalsen; te Ermelo (herv. wijkgem. kerkelijk cen trum), ds. A.D.L. Terlouw te Willige-Lange- rak; te Haaksbergen-Buurse (herv.), ds. N.J. Pronk te Zwaag-Risdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Leeuwarden (wijkgem. Kurioskerk-Parkwijk), ds. D.G. Posthumate Noordbergum, die dit beroep heeft aangeno men; te Meeuwen, kandidaat W. Stijf te Hoofddorp; als predikant, bijz. opdracht (krijgsmachtpredikant), ds. A.W. Lubbinge te Berkenwoude; te Zwolle (herv.; Sions- kerk), kandidaat (mr. dr.) H. Oostenbrink- Evers te Zwolle, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen: naar Vinkeveen (herv.), ds. A. Simons te Goudswaard. Bedankt: voor Schoonrewoerd, ds. J West land te Bergambacht; voor Uddel (herv.), ds. A.J. van den Herik te Oene; voor Waddinx- veen (herv. Wijkgem. Oost), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee. HERSTELD HERVORMDE KERK Beroepen: te Ouddorp, ds. A. Vlietstra te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Surhuisterveen (pt), kandidaat G. Roorda te Kampen; te Ureterp (wijk noord), ds. R. van Wijnen te Middelburg; te Zwolle-Noord, ds. K. de Vries te Alphen aan den Rijn. Aangenomen: naar Alblasserdam i.c.m. Nieuw-Lekkerland, ds. H.S. van Hemmen te Groningen, die bedankte voor Dokkum; naar Assen-Marsdijk (wijk west), ds.H. Geertsma te Zuidhom. Beroepbaar: kandidaat G. Roorda, Kwint 4, 8265 SW Kampen. Tel. 038-3323668. E- mail: ervepe@hetnet.nl; kandiaat L.H.Th. Kooij, Lortzingstraat 79, 8031 PK Zwolle. Tel. 038-3330073. NED. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kandidaat G. Nederveen, Vlietskant 21a, 4141 CK Leerdam. Tel. 0345-615854. E-mail: g.nederveen@filter- net.nl. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Goudswaard, ds. W.J. Karels te Hardinxveld-Giessendam, die bedankte voor Nieuwdorp en voor Sint Annaland; te Meliskerke, ds. D. de Wit te Nieuw Beijer- land. Bedankt: voor Beekbergen en voor Scher- penzeel, ds. M. Karens te Werkendam; voor Leiderdorp, ds. G. Clements te Gouda; voor Oostkapelle, ds. M. Golverdingen te Boskoop; voor Rotterdam-Ijsselmonde, ds. M. Mondria te Waardenburg. Donderdag 11 november a.s. hoopt zen dingskrans 'Dorkas' uit Ouddorp haar jaar lijkse verkoping te houden. Met de opbrengst wordt het werk van de Mbuma- zending gesteund. Er is van alles te koop: handwerk (schortjes, lakensets, sokken, enz.) kaarten, leuke cadeautjes, ovenverse cakes, koekjes, schoonmaakartikelen, enz, boekenkraam met Bijbels, theologische boe ken en leesboeken voor oud en jong, boeren kaas, lappenkraam, appels en stoofperen. U bent van harte welkom in het verenigingsge bouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Oud dorp, van 's morgens half tien tot 's middags vier uur. De koffie staat klaar! Op 29 maart 1995 kwam hij door een ernstig auto-ongeluk om het leven - Jan Gerrit Hen drik van Ginkel, nog geen veertig jaar oud. Hij was een veelbelovend redacteur bij het Reformatorisch Dagblad. Zijn bijdragen werden door velen gewaardeerd. Want schrijven, dat kon hij Toch schreef hij meer dan anderen wisten. Na zijn overlijden werden ze gevonden, zijn gedichten. Hij schreef ze niet voor de kunst op zichzelf. Ze waren voor hem expressie van zijn diepe gedachten en moeizame worstelingen. Ook van de hoop en het uitzicht dat hij bij tijden ontving. Een enkel jaar (was het, denk ik) na zijn overlijden dat er een fraai-vormgegeven bundel van zijn poëzie op de markt kwam. De titel ervan was heel eenvoudig: 'Gedich ten'. Het was een uitgave van de Stichting Hulp Oost-Europa. Zowel het uiterlijk als de inhoud van dat bundeltje hebben mij destijds erg getroffen. Ik kwam er een ongekunstelde en eerlijke taalvorm in tegen die inhoudelijk ook veelzeggend is. Die bundel heeft nog altijd een bijzondere plek op mijn gedichten plank. Ik geef één voorbeeld van een (wat mij althans betreft) zeer aansprekend vers: Het leven snelt de palen van de tijd voorbij naar 't ogenblik dat niemand overschrijdt. Wie 't stervensuur in God verbeiden mag, sterft met de dag. De dood waarin in Christus' licht de eeuwigheid het nieuwgeboren hart verblijdt. En nu kwam er opnieuw een bundeltje van wijlen Jan van Ginkel uit. Ik zeg direct: wat de vormgeving van het boekje betreft, haalt het 't niet bij dat eerste. Dat is wel jammer. Want die eerst gekozen vorm paste zo pre cies bij de opgenomen gedichten: sober, stijlvol en met oog voor het detail. Maar ook van deze eenvoudige bundel is veel goeds te zeggen. Dit nieuwe boekje vormt waarschijnlijk een uitgaaf die Jan ook al voor ogen had. Hij zelf had deze gedich ten al in de aangehouden orde gerangschikt. En nu komen ze uit. En kunt ook u ze lezen. Beter dan allerlei karakteriseringen te gaan geven, neem ik hier een enkel gedicht over. Misschien is het voor u aanleiding om dit mooie bundeltje aan te schaffen. Zwaar kastijden, bitter lijden, valt als wolken op Hem neer. Doornen, slagen, spotters, plagen. zijn het toonbeeld van Zijn eer. Gij! Geleden. GijGestreden. Gijde pers alleen getreên. Mijne zonden die mij wonden, hebben U vaneen gereên. Eeuw'ge armen, o Erbarmen, Gij delgt uit die zondenzee. Schuldenlosser, Zondentorser, Gij droegt mij Uw kruisweg mee. Na.v.: Jan G.H. van Ginkel, Een lied mijns Liefsten. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Paperback. 36 pag., ISBN-nummer 90-76430-32-2. Prijs €5,95. J.M.J. Kieviet Hieronder volgende uitslagen van de wed strijden die gespeeld zijn op maandag 1 november van Damvereniging Dirksland. STELLEND AM - Houdt u ook van ver se extra grote supermosselen? Dan is er nu een mooi aanbod voor u. U kunt Zeeuwse mosselen, verpakt per 2 kilo, voor slechts 6,50 bestellen. U kunt uw bestelling vóór 13 november a.s. door bellen via de telefoonnummers (0187) 493858 of 493256, uw mosselen worden dan bij u thuis bezorgd (alleen regio Stellendam) op 20 november, tussen 10.00 en 12.00 uur. Gemakkelijker kan niet! De opbrengst van deze verkoop is bestemd voor de Hersteld Hervormde Gemeente van Stellendam. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Voor u als ondernemer gaat er met ingang van 1 januari 2005 veel veranderen in de wijze waarop uw aangiften moeten worden ingediend. Hoogst waarschijnlijk bent u hierover reeds geïnformeerd door de belastingdienst. In deze bijdrage zullen de komende wijzigingen kort uiteen worden gezet. Met ingang van 1 januari 2005 moeten de volgende aangiften elektronisch inge diend worden: aangiften omzetbelasting, alsmede de opgaaf intra-communautaire leveringen (ICL); (winst)aangifte inkomstenbelasting; aangifte vennootschapsbelasting. Het is niet meer mogelijk om deze aangiften na 1 januari aanstaande, schriftelijk in te dienen. Aan deze lijst van verplichte elektronische aangiften wordt met ingang van 1 janu ari 2006 ook de aangifte loonbelasting toegevoegd. Praktisch betekent dit, dat elke ondernemer al zijn belastingaangiften elektronisch dient aan te leveren. De aangiften kunnen door u zelf rechtstreeks worden ingediend. Dit dient dan elek tronisch te geschieden. Daartoe moet u gebruik maken van de u toegekende gebrui kersnaam en wachtwoord. Een andere mogelijkheid is de verzending te laten plaats vinden door een daartoe gecertificeerde intermediair, bijvoorbeeld een accountant of belastingadviseur. U dient de betreffende intermediair uiteraard dan wel te mach tigen. Indien u niet over een computer of internetaansluiting beschikt, kunt u niet anders dan de aangifte via een intermediair indienen. De eerste aangifte die elektronisch moet plaats vinden, zal in veel gevallen de aan gifte omzetbelasting over de maand januari 2005 zijn. Deze aangifte moet uiterlijk 28 februari 2005 zijn ingediend. Voor die datum dient u dan ook de nodige maatre gelen te hebben getroffen. Tijd voor actie dus! De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht, Bameveld, Middelharnis en Gouda. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2