Gemeenteraad van Goedereede schaafde begroting 2005 iets bij Eilandelijke Diabetes Informatiepost Lawaai verzorgt 'prikacties' in de regio EIIAIIDai-raEUWS GGD start oudercursus 'Een puber in huis' op Goeree-Overflakkee Dirkslandse ijsclub weer actief Conferentiedag over werken met Emmaus Fort 'Prins Frederik': bedankt! Wonden lijken weer wat geheeld Begrotingsraad zonder Algemene Beschouwingen Tijdige vaststelling diabetes heel belangrijk! Volgende week woensdag start de Diabetes Informatiepost Goeree- Overflakkee met een aantal prikac- ties in de regio. Diabetes en het werk van de Diabetes Vereniging Nederland staat In deze tijd weer meer In de belangstelling. Deze dagen wordt de collecte voor de Diabetes Vereniging gehouden en 14 november Is het Wereld Diabetes- dag. Toch is er nog een andere reden om diabetes onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Over opvoeden... PAGINA 11 VRIJDAG 5 NOVEMBER 2004 Het is gebruikelijk en zelfs noodzake lijk voor gemeenteraden om in het najaar de opgestelde begroting voor het volgend jaar, die is opgesteld door het college, te behandelen en goed of af te keuren. In twee gemeenten op het eiland gebeurt dit nog op de traditio nele wijze, waar de raadsfracties hun beschouwingen zelfs nog voorlezen, waarna het college dan de begroting verdedigd in de raadszaal. Tot vorig jaar was het in Goedereede gebruike lijk dat de Algemene Beschouwingen en de reactie van het college schrifte lijke tijdens de begrotingsraad wer den aangeboden, waarna het debat volgde. Vorige week donderdag ging het in Goedereede anders. Van Alge mene (politieke) Beschouwingen - schriftelijk noch mondeling - was geen sprake: Het college presenteerde de begroting en de raad kon nadere uitleg vragen via schriftelijke vragen die eveneens schriftelijk werden beantwoord door het college. In de begrotingsraadsvergadering kon de gemeenteraad alleen nog wat napra ten over die begroting en door middel van moties of amendementen de begroting proberen bij te sturen. Het resultaat: meer ruimte voor onderling debat! Wij verzamelden voor u enkele zaken uit de discussie en de begroting. Ontspannen! zo kon de begrotingsraadsver gadering in Goedereede genoemd worden. Sprak men in de september-vergadering in het bijzijn van de Commissaris van de Koningin over nog niet geheelde wonden, naar aanleiding van het de verwikkelingen rondom de verleende vermogensverklarin gen, donderdag was er van die wonden niet veel meer te bemerken; zelfs de littekens waren niet meer zichtbaar. Het was dan ook een tevreden ne.stor van de gemeenteraad, de heer B.L. Noorthoek, die aan het eind van de vergadering zijn collega-raadsleden bedank te voor de goede vergadering. Na een vijf uur durend debat kon burgemeester De Prieëlle een kwartier na middernacht de raadsvergadering afsluiten. Ondanks dat er door het college forse maat- gelen werden voorgesteld om de begroting oor 2005 rond te krijgen was er vanuit de "ad weinig kritiek. Gezamenlijk trachtten, owe! college als oppositiepartijen, het eJeid wat bij te sturen om de scherpe kant- es voor de burgers iets af te stompen. Men aakte daarbij - voor Goereese begrippen - eelvuldig gebruik van moties en amende- enten. Het viel op dat er serieus en rustig p eikaars argumenten werd ingegaan en de ad was ook verschillende momenten in iscussie met elkaar. Eilandelijke samenwerking Hoofdstuksgewijs werd de begroting voor 2005 door de raadsleden doorgelopen. Onder het kopje 'Algemeen Bestuur' waren wat onderwerpen die nog wat discussie ver- gden. Graag zouden de raadsleden concrete informatie krijgen over de eilandelijke samenwerking. De SGP en het VGB vroe gen of het college aan kon geven welke beleidstaken er naar het ISGO zouden moe ten worden overgedragen, het VGB vroeg of de gemeente de zaken voor wat betreft de eilandelijke samenwerking niet in stroom versnelling zou kunnen brengen en de Chris tenunie zou graag willen weten wat de gevolgen zijn voor de personele bezetting van het gemeentelijk apparaat als er taken worden doorgeschoven naar het ISGO. De partij veronderstelde dat dit zéker bezuini gingen zou op moeten leveren. Goemaat sprak van een win-win situatie. Feller van het VGB riep het college op om zelf initiatieven te nemen om voortgang te maken met de eilandelijke samenwerking. "Een uitspraak om in te lijsten", zo verze kerde De Prieëlle. De burgemeester was van mening dat een aantal gemeentelijke taken zich uitstekend lenen voor samenwerking en initiatieven tot snelle uitvoer zullen zeker door Goedereede worden genomen. Twee wethouders? De fractie van de Christenunie stelde - zelfs bij motie - voor om uit bezuinigingsoverwe gingen de derde wethouder maar te laten val len. Dit zou een flinke besparing van 50.000 euro per jaar opleveren. Alleen het VGB ondersteunde deze motie. De andere fracties zagen weinig heil in het verminderen van het aantal wethouders. De heer Noorthoek van de SGP, voorzag problemen omdat juist vorige maand de Commissaris van de Koningin adviseerde om de nieuwe burge meester geen politieke portefeuilles meer te geven. CDA'er Van Oostenbrugge verklaar de nu al te horen van echtgenotes van wet houders dat hun man nooit thuis is. "Hoe moet dit dan als er maar twee wethouders zijn? Ze kunnen dan wel in het gemeentehuis slapen". Van der Meer van de VVD vond de motie van de ChristenUnie te vroeg. "Dit komt pas bij de volgende verkiezingen aan de orde, want dan zijn er wellicht weer nieu we verhoudingen in de raad", zo was zijn redenering. De raadsvoorzitter verklaarde onder de indruk te zijn van de inzet van de drie Goe reese wethouders en raadde dan ook sterk af om dit aantal terug te brengen tot twee. "Als er taken worden overgedragen aan een eilan- delijk samenwerkingsverband, brengt dit geen verlichting voor de wethouder. Deze moet er dan juist boven op zitten op de boel onder controle te houden". Verder stelde het college voor om de pc's van de raadsleden te vervangen en zette hier voor een bedrag van 35.000 euro op de begroting. Uit de discussie in de raad bleek dat de raadsleden hier maar weinig voor voelden. De raadsleden hebben allen een eigen computer en aan een laptop, zoals het college voorstelde, bleek zéker geen behoef te te bestaan onder de raadsleden. Openbare orde en Veiligheid Onder het hoofdstuk 'Openbare orde en Vei ligheid" kreeg de brandweer en de veiligheid van de openbare gebouwen de aandacht van zowel de opstellers van de begroting als de gemeenteraad. De SGP vroeg aan het colle ge of het niet voordeliger zou zijn om de gemeentelijke brandweerorganisatie onder te brengen bij het ISGO en niet bij de RHRR. Volgens het college zou dit niet efficiënter werken binnen het samenwerkingsverband van vier gemeenten dan onder de RHRR waar tweeëntwintig gemeenten samenwer ken. De ChristenUnie wilde dat de raad zich achter een door deze partij ingediende motie schaarde, waarin de partij zich uitsprak om de jaarlijkse bijdrage 25.000 euro aan de eilandelijke brandweerorganisatie te schrap pen omdat het college niet concreet aangeeft waar dit bedrag aan wordt besteed. Deze motie kreeg niet de meerderheid van de raad. Op een vraag van het VGB of nu alle gemeentelijke gebouwen zijn voorzien van een gebruiksvergunning antwoordde het col lege dat alleen het gemeentehuis en de OBS Stellegors nog niet voorzien zijn van een dergelijke vergunning. Dit heeft als oorzaak dat voor het gemeentehuis de vergunning pas aangevraagd wordt als de nieuwbouw is gerealiseerd en voor de school in Stellendam zal deze nog voor het eind van dit jaar wor den verleend. De aanvraag voor de school liep vertraging op omdat er eerst sprake zou zijn van verplaatsing van het gebouw. Mevrouw v.d. Heuvel van het VGB vroeg tijdens het behandelen van de 'brandweerbe groting' aandacht voor de veiligheid op de recreatieterreinen, zij doelde dan met name op de voorziening van het blusvoorzienin- gen in het buitengebied. Burgemeester De Prieëlle verklaarde dat de brandweercom mandant en de afdeling preventie van het ISGO onderzoek verrichtten naar de voor zieningen in het buitengebied. Voor wat betreft de brandweerkazernes kon meegedeeld worden dat nieuwbouw van de kazerne in Ouddorp niet eerder dan 2007 voor nieuwbouw in aanmerking komt. Deze nieuwbouw kan pas plaatsvinden als de ach tergelaten locatie voldoende op zal brengen, wel wordt er aan gewerkt dat de kazerne aan de minimale arbo-eisen voldoet. Dit laatste is ook het geval voor de kazerne in Goede reede. Er zal voor Goedereede een nieuwe kazerne komen in combinatie met de nieuw te bouwen gemeentewerkplaats en eventueel de ambulancepost. Infrastructuur Ondanks de moeilijke financiële situatie blijft de verbetering van het wegennet en de realisering van het Verkeerscirculatieplan (VCP) voor Ouddorp de aandacht van het gemeentebestuur hebben. Mevrouw Poort van de PvdA verklaarde het VCP "erg ambi tieus" te vinden en zij vroeg snelle aandacht voor verbetering van de kruising Brede Weg-Broekweg waar volgens haar van een onveihge verkeerssituatie sprake is. Zij Uit onderzoek blijkt dat het aantal diabete- .spatiënten sterk groeit: ieder jaar komen er 65.000 mensen bij met diabetes. Uit dit zelf de onderzoek blijkt ook dat er 500.000 men sen in Nederland zijn met de diabetes en dan zijn er naar schatting nog enkele honderd duizenden mensen die diabetes hebben zon der dat ze het weten. Men gaat er dan ook vanuit dat minimaal 850.000 mensen lijden aan de ziekte. Op Goeree-Overflakkee is een Diabetes Informatiepost, die bemand wordt door de heer Joh. Pijl uit Stellendam. Mensen met vragen over de ziekte kunnen bij hem terecht en hij zal proberen om een antwoord op de gestelde vragen te geven. Pijl maakt zich zorgen over de sterke groei van het aantal diabetespatiënten. De toena me van de ziekte heeft verschillende oorza ken. Pijl noemt het een 'welvaartsziekte', het consumeren van veel vette producten kan de oorzaak zijn van diabetes. "Maar ook als mensen ouder worden neemt de kans op diabetes toe. Als iedereen 150 jaar zou wor den zou iedereen diabetes hebben", aldus Pijl. Het is heel belangrijk dat diabetes in een vroeg stadium wordt opgespoord. "Tegen de ziekte kan dan wel niets worden gedaan, maar wel kan men door gebruik van medi cijnen erger voorkomen". Toch is diabetes niet alleen maar een ouderdomsziekte, want de ziekte ontstaat op steeds jongere leeftijd, vooral bij mensen vanaf 35 jaar. Symptomen De symptomen van diabetes zijn afvallen, veel dorst, vaak plassen, gevoeligheid voor ontstekingen en infecties of oogklachten. Deze verschijnselen worden vaak niet gekoppeld aan de ziekte diabetes, maar onbehandelde diabetes kan na gemiddeld 7 tot 10 jaar leiden tot allerlei complicaties en beschadigingen aan organen. Voor de Dia betesvereniging Nederland is dit een duide lijke reden om prikacties te houden, want tij dige ontdekking en goede behandeling kun nen veel problemen door diabetes in de toekomst voorkomen. 'De onbekende mens met diabetes moet bekend worden'. Pijl gaat vanaf volgende week op veertien locaties in Goeree-Overflakkee zogenaamde prikacties voeren. Bij een prikactie wordt door middel van een eenvoudige vingerprik een bloeddruppeltje op een teststrook gedaan. Daarmee kan de bloedclucosewaar- de worden gemeten. Als die waarde dan te hoog blijkt kan het het geval dat er diabetes in het spel is. Geadviseerd wordt dan om voor controle naar de huisarts te gaan. De Stellendanuner is ervaringsdeskundige, want enkele jaren terug werd er bij Pijl dia- Locaties prikactie Hieronder volgen de locaties en tijden van de prikactie op Goeree-Overflakkee: betes geconstateerd. Hij liet zich onderzoe ken omdat diabetes ook in zijn familie voor komt. Doordat bij de heer Pijl de ziekte in een vroeg stadium werd vastgesteld kon hij door het aanpassen van zijn leefstijl, zoals opletten bij wat hij eet en vooral veel bewe ging, erger worden voorkomen en behoeft hij nog steeds geen medicijnen te gebruiken. Door veel te bewegen viel Pijl in vrij korte tijd 17 kilo af. Met de prikacties hoopt hij diabetes in een vroeg stadium bij de mensen op te sporen en erger te voorkomen, want hoewel diabetes niet is te genezen, kan het wel goed behandeld worden. Vragenlijst Mensen die belangstelling hebben voor een test krijgen op de 'priklocatie' een vragen lijst te beantwoorden. Aan de hand van een tiental vragen - die men met ja of nee dient te beantwoorden - kan een beeld gekregen worden van de bezoeker. Zo is er een vraag over diabetes in de familie voorkomt of dat er sprake is van overgewicht en of men veel moet plassen. Als men van het tiental vragen er vier met 'ja' heeft beantwoord, wordt aan geraden om de hoogte van de bloedglucose te testen. De heer Pijl probeert tijdens veel gelegenhe den informatie te geven over de ziekte dia betes en daarom bezoekt hij verschillende verenigingen om een voorlichtingsavond over diabetes te verzorgen. Hij doet dit met behulp van zijn laptop die gesponsord is door de Rabobank, waarvoor hij de bank zeer erkentelijk is. Graag zou hij nog spon soren vinden voor een beamer, waarmee hij ook grote gezelschappen kan bereiken. De voorlichter heeft geprobeerd om zoveel mogelijk laagdrempelige locaties te vinden om zijn prikacties te houden. Mellissant: Bejaarden Centrum Pieterstraat 14 Dirksland Dr. Baelde Ring 14 Stellendam Bejaarden Centrum zaaltje Korenbloempad 15 Goedereede "Oostdam Jongkoenstraat 1 Middelharnis De Dillenburg Juliana v Stolberglaan 19 Sommelsdijk Apoth. Sint Joris Sint Joris Doelstr. 34/36 Herkingen Jan Deugtstraat 3 Nieuwe-Tonge Dr. De Jager Korteweegje 1 Ouddorp Bibliotheek Hofdijksweg 10 Achthuizen St. Welzijnsw. Oostflak. P v Luenenstraat 20 Oude-Tonge St. Welzijnsw. Oostflak. Bemhardstraat 27 Stad a/h Haringvliet Dr. H.P.Maas Molenweg 4 Den Bommel St. Welzijnsw. Oostflak. Oranjestraat 35a Ooltgensplaat Zorgcentrum Lindelaan 4 Verdere informatie kan worden ingewonnen bij Joh. Pijl, Diabetes Informatiepost Goeree- Overflakkee, telefoon: 0187-491830, e-mail: johapiil@prettel.nl 10-11: 09.00-12.00 uur 10-11: 13.00-17.00 uur 11-11: 09.00-12.00 uur 11-11: 13.00-17.00 uur 12-11: 09.00-12.00 uur 12-11; 13.00-17.00 uur 15-11: 09.00-12.00 uur 15-11: 13.00-17.00 uur 16-11: 09.00-17.00 uur 17-11: 09.00-12.00 uur 18-11: 09.00-12.00 uur 18-11: 13.00-17.00 uur 19-11: 09.00-12.00 uur 19-11: 12.00-17.00 uur kreeg hierin bijval van vertegenwoordigers van andere partijen. CDA'er Pijl was in de vroege ochtenduren zelfs een kijkje wezen nemen bij de kruising. Hij verklaarde 'geschrokken' te zijn en dan niet alleen van de onveilige situatie, maar ook van de hoe veelheid fietsende kinderen die zonder ver lichting zich schoolwaarts begeven. Hij wees in dezen ook op de verantwoording van de ouders. Wethouder Van Oosterom beloofde op bovengenoemde situatie later in een commissievergadering terug te komen. Naar aanleiding van vragen van het VGB verklaarde het college dat de Woningbouw vereniging Beter Wonen niet participeert in de kosten van de gemeentelijke openbare ruimten (zoals parkeervoorzieningen), hoe wel ze dit volgens de 'Nota Ruimte' hier voor wel medeverantwoordelijk zijn. Vol gens het college zal hier nog in bestuurlijk overieg invulling aan moeten worden gege ven. Betaalde Dienstverlening Het Goereese college streeft er naar om zoveel mogelijk kostendekkend te werken en zéker in deze financieel wat moeilijker tijden dienen ook de legeskosten aangepast te worden naar de werkelijke kosten. Zo wordt het aanvragen van een bouwvergun ning fors duurder en ook andere gemeente lijke diensten worden voor de burgers duur der. Een forse stijging stelde het college voor bij de tarieven van de begrafenisrech- ten: Voor volgend jaar is dit een stijging van wel 175%. De collegepartijen SGP, PvdA en CDA dienden een amendement om de ver hoging van de begrafenisrechten binnen de perken te houden. De oppositiepartijen slo ten zich hierbij aan, zodat het college niets anders restte dan het voorstel over te nemen. Het amendement stelde voor om de begrafe nisrechten vast te stellen op 1.150,- in plaats van de voorgestelde 1.675. Onderwijs Tijdens de behandeling van het hoofdstuk 'Onderwijs' bleek er onder de raadsfracties nogal wat vragen te leven over de huisves ting van de basisscholen in Stellendam. De Hervormde Basisschool Het Kompas en CNS Zomerland worden aan de eisen aange past en ze maken deel uit van het totaalpro ject 'Revitalisering Oranjeplein'. Verbete ring van de kwaliteit van de gebouwen zal betaald moeten worden uit opbrengst van de kwaliteitsverbetering van het Oranjeplein. Overigens duurt het nog even voor de plan vorming gereed is: uiterlijk 1 juli 2005 die nen de plannen gereed te zijn en wordt er naar gestreefd dat begin 2006 de scholen adequate huisvesting hebben. De SGP en het VGB hadden wat vragen bij de veronderstel ling dat alles budgettair zal verlopen. In haar antwoord stelt het college dat ze er alles aan zal doen om de kosten inderdaad budgettair te laten verlopen. Ze hoopt dat de opbrengst van de verkoop van het Mavo-tertein aan de Schoolstraat toereikend zal zijn om de inves teringen in de scholen te kunnen dekken. Op zoek naar bezuinigingen stelde het colle ge voor om de kaasschaaf te gebruiken bij de gemeentelijke bijdrage in het leerlingenver voer: Het busvervoer van de leerlingen van de basisscholen in de periode van mei tot juli wordt 3.420 bespaard. Het college besloot hiertoe omdat de scholen in die periode alleen maar vrij zwemmen hebben. Hier kon de raad mee akkoord gaan. Het voorstel om de leerlingen van de Eben Haëzer school van Goedereede-Havenhoofd in de maanden maart tot oktober met de fiets naar de gym zaal in Goedereede te laten gaan en daarmee het luttele bedrag van 1.200 uit te sparen ging de raad te ver. CDA, PvdA en SGP dienden een motie om dit te voorkomen. De motie werd door het college overgenomen. Wonen en recreëren De gemeente Goedereede wil 'absolutie pri oriteit' geven aan de algehele ombuiging van het gebruik en beheer van alle gemeen telijke accommodaties. Het college wil de kosten/baten verhouding wat meer in even wicht brengen. Overleg zal hierover gevoerd worden met de verschillende verenigingen die gebruik maken van de accommodaties. De renovatie van de tennisvelden in Stellen dam gaat overigens gewoon door, zij het dat de SGP-fractie - bij monde van de heer Human - hierbij de opmerking maakte dat zij om principiële redenen tegenstemde omdat de tennisvereniging ook op zondag activitei ten ontplooid. De fractie van de PvdA diende een motie in om de burgers te betrekken bij het onder houd van het openbaar groen. Mevrouw Kic- kert voorzag dan niet alleen een besparing, maar ook worden de burgers ingeschakeld in bij het schoonhouden van hun leefomge ving. Ook het adopteren van bloembakken door schoolkinderen zou de PvdA graag onderzocht. De motie van de PvdA werd overgenomen. De heer Pijl van het CDA verklaarde zich zorgen te maken over de restauratie van de meerpalen in de haven van Goederee- Havenhoofd. Al jaren wordt hier, volgens hem, over gesproken, maar er gebeurt niets mee. Verbouwing gemeentehuis Tijdens de vergadering kwamen nog ver- .schillende andere zaken aan de orde, waarbij de raadsleden uitleg vroegen en commentaar gaven over de Begroting 2005. De "WD liet bij monde van de heer v.d. Meer weten tegen de voorgenomen verbouwing van het gemeentehuis te zijn. Hij achtte het grote bedrag wat met de verbouwing gemoeid zal zijn in tegenspraak met de lastenverzwaring die er voor de burgers zal plaatshebben. De VVD vindt dat de verbouwing best nog uit gesteld kan worden. Wethouder Bakelaar verzekerde de raad dat 'de gemeente nu de slag moet slaan', want er IS bij de aannemers 'werkhonger' wat uitein delijk de aanneemsom positief kan beïnvloe den. Verder wist de gemeenteraad bij amende ment de afvalstoffenheffing voor 2005 met 18,- per gezin omlaag te brengen. In alle rust werd even na middernacht de begroting voor 2005 vastgesteld. De burgers dienen de broekriem aan te halen. Een schra le troost is wellicht dat de besluiten in alle rust en eensgezindheid - tijdens een wat saaie vergadering - werden genomen. De Stichting Jeugdzorg en de GGD Zuid hollandse Eilanden werken samen in het preventieproject 'Een puber in huis'. Op Goeree-Overflakkee zal een cursus worden aangeboden, waarbij de ouders een steun tjes in de rug krijgen bij de opvoeding van hun pubers. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten van ruim twee uur en zal bij voldoende deelna me starten op maandag 13 januari 2005. Dankzij subsidie van de deelnemende gemeenten kost de cursus 15,- per per soon en 25,- per echtpaar. Vanuit de deel nemende insteUingen worden professionele medewerkers ingezet om de cursus te geven. Uw zoon van 15 jaar hangt elke avond bui ten op straat, u krijgt hem maar met moeite binnen; Uw dochters van 13 zit de hele dag alleen op haar kamer, terwijl ze vroeger zo gezellig in de huiskamer zat; U heeft de laatste tijd wel erg veel ruzie met uw dochter, zo wordt alsmaar brutaler; U vermoedt dat uw zoon niet alleen maar shag in zijn sigaretje rookt; Uw dochter kijkt altijd en alleen maar naar MTVofTMF Hoe maakt u afspraken, hoe stelt u grenzen? Wat gebeurt er in de puberteit en waarom loopt uw puber altijd maar op het randjes van wat wel en niet kan? Als deze vragen kunt u stellen in de ouder cursus 'Een puber in huis'. Daarnaast kunt u ook met andere ouders over de opvoeding praten en leert u nieuwe vaardigheden om gemakkelijker met uw puber om te gaan. Deze cursus is vooral een praktische cursus, naast praten wordt er ook gewerkt met elkaar. Alle ouders met pubers in de leeftijd van 12 tot 19 jaar zijn welkom op de cursus. U kunt zich aanmelden of informatie krij gen via de GGD Zuidhollandse Eilanden, telefoon: 0181 652485, bereikbaar van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. De wintertijd is weer ingegaan. En dat bete kent ook dat IJsclub 'Dirksland' weer actief wordt. Enkele bestuursleden zijn de baan weer in orde aan het maken. Ook wordt van af week 46 de contributie opgehaald. Het lidmaatschap voor het gehele seizoen kost voor volwassenen 5 en voor kinderen tot 12 jaar 2,50. Dagkaarten zijn veel duurder, die kosten namelijk 2,50 voor volwassenen en 1 voor kinderen. Het is dus goedkoper om lid te blijven of te worden van deze 110- jarige ijsclub. Om lid te worden van de ver eniging kunt u zich nog aanmelden tot 1 december 2004. Daartoe kunt u bellen naar de telefoonnummers (0187) 601658 of 603004 (na 18.00 uur). Emmaüs - afkomstig uit de Angli caanse Kerk van Engeland - is een flexibele, goed gevulde 'gereedschaps kist', waaruit ge-meenten kunnen put ten die buitenkerkelijken willen berei ken, opvangen en integreren in de gemeente. Maar ook voor gemeentele den die hun geloof willen verfrissen en verdiepen is er bij Emmaüs materiaal voor het kringwerk te vinden. Het materiaal is voor Nederland uitgege ven door de IZB, DTEG (Geref. Ker ken Vrijgem.) en Deputaten Evangeli satie (Chr. Geref. Kerken). Op zaterdag 27 november 2004 wordt in het Johannes Fontanus College te Bameveld een landelijke conferentie gehouden over de mogelijkheden van het Emmaüs-materi- aal, over de ervaringen die er mee zijn opgedaan en over werkvormen die erop aansluiten. De dag begint met een presentatie van de drie fasen waaruit Emmaüs bestaat: Con tact, Op weg en Onderweg. Diezelfde fasen worden uitgewerkt in tal van workshops onder leiding van ervaringsdeskundigen. Om er een paar te noemen: Contact leggen via een opvoedingscursus; De gemeente inschakelen bij contact leggen; Contact leg gen via je eigen netwerk; Op weg en ander materiaal voor buitenkerkelijken (Alpha, De mens. Oriëntatiecursus); Missionaire diensten; Proefles uit het Onderweg-materi aal. Deelname aan de conferentie kost 12,per persoon. Betaling contant. Een lunchpakket dient men zelf mee te nemen. De dag duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Het volledige progratmna van de conferen tie staat op de (nieuwe) website: www.emmaus-cursus.nl Aanmelding bij voorkeur ook via de websi te. U ontvangt dan via e-mail een bevesti ging en routebeschrijving. Wie geen inter net heeft, kan een aanmeldingsformulier aanvragen bij DTEG, t.a.v. Emmaüs-dag, Postbus 499, 8000 AL Zwolle. OOLTGENSPLAAT - Op 28 oktober j.l. werd in Fort Prins Frederik een Potermaal tijd voor ouderen georganiseerd. Maar liefst 112 mensen waren aanwezig. De sfeer was gezellig en de maaltijd uitstekend. Tot ieders verassing werd de potermaaltijd aangeboden door de nieuwe eigenaar van het Fort. De huidige eigenaar, de heer De Ruiter, liet zich niet onbetuigd en stelde gratis de Don Jon ter beschikking. Ook de medewerkers van het Fort zorgden ervoor dat alles gladjes verliep. De plaatselijke Commissie van de SWO in Ooltgensplaat en de deelnemers aan de potermaaltijd willen we de nieuwe eigenaar, de huidige eigenaar en het personeel van het Fort heel hartelijk bedanken voor deze geslaagde avond. Wat een gedoe. Opnieuw was de nieuwe president van de Verenigde Stat en van Amerika na het tellen van de meeste stemmen nog niet bekend. Vier jaar geleden ontstond commotie over de telling van de stemmen in de staat Florida, nu was Ohio de spelbreker. Op het moment van schri jven was geen 'nieuwe' Mr. President bekend. De verkiezingscampagne vertoonde ook dit jaar stereotiepe en bijzondere trekken. De inval in Irak, de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in dat land en de armoedebestrijding in Amerika waren de belangrijkste verschilpunten tussen beide kandidaten. Vooral de Democraten wilden ook op het gebied van de binnenlandse politiek aantonen dat het anders kan. Belastingheffing, de kosten van de gezondheidszorg, en het bezit van wapens waren onderwerpen van discussie. De debatten tussen beide kampen werden op de zaterdag voor de verkiezingen abrupt onderbro ken door Osama bin Laden, die voor het eerst in jaren weer in beeld was. Deed hij een poging om de campagne die op z'n hoogtepunt was te ver storen? Bush moest het uiteraard ontgelden, maar ook Kerry is niet de persoon waar Bin Laden enig vertrouwen in heeft. Waar het de meest gezochte terrorist ter wereld om te doen was bleef onduidelijk. Wil hij Bush houden als tegenstander, of ziet hij liever Kerry als president? We zullen het nooit te weten komen. Deze fanaticus en aartsbedrieger zal nooit in (postume) memoires laten weten hoe hij werkelijk dacht over de mens en de wereld. Dat maakt hem zo onberekenbaar. Het nieuws over de race om het presidentschap werd wreed verstoord door de moord op cineast en columnist Theo van Gogh. Geen enkele moord is goed te praten ofte rechtvaardigen. Geweld is onaanvaardbaar Ook deze man had een ziel die geschapen was voor de eeuwigheid. Helaas moet van de filmmaker worden gezegd dat hij verder ging dan het provoceren en beledigen van medeburgers. Theo van Gogh sloeg voort durend wild om zich heen, zeker waar het christenen en moslims betrof. Zonder respect voor andermans mening wilde hij zijn opvattingen tot een 'nieuw evangelie' verheffen. Het klonk 'vooruitstrevend', maar de 'opiniemaker' sloot, mede door z'n retoriek, anderen uit en hij ver school zich achter het argument van het publieke debat. In werkelijkheid was Theo van Gogh ouderwets inet zijn kreten over 'religieus fascisme' en misbruikte hij de vrijheid van meningsuiting om eenzijdige en kwet sende opvattingen te ventileren. Hij dreef op sentimenten en zijn mening bevatte vaak niet meer dan grove uitingen omtrent religie en politiek. Van Gogh was meer provocateur dan opiniemaker. Het lawaai dat hij tijdens zijn leven produceerde kenmerkte de herdenkingsbi jeenkomst op de avond van zijn overlijden. Hij is niet meer. Het is gebeurd, om het met zijn eigen woorden te zeggen. Inmiddels heeft hij rekenschap afgelegd van zijn woorden en daden. Theo van Gogh is niet meer, Amerika heeft of krijgt eerdaags een nieuwe president. Het lawaai verstomt. De gedachten vermenigvuldigen zich.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11