Hervormingsavond in Middelharnis 'Onuitsprekelijke liefde voor zondaren! Met Wie??? S de gehele dag i 1 GESLOTEN 1 eiiaudqi-iiieuws Zwarte Pion verliest van Hellevoetsluis Meldt uw evenementen aan bij de VVV M. Grinwis en Zn. 1 Hoeksche Waardse boerderijen zetten hun deuren open Snoeicursus hoogstamfruitbomen ANTHONU CORNELIA WITVLIET Toke MARIA MACHELINA ROODZANT MARL4 MACHELINA BOETER-ROODZANT JANNETJE BESTMAN-ZOON GEERTRUI DROOGER WILLEM LEEFLANG Burgemeestersfunctie Goedereede trekt 21 sollicitanten M Morgen, 3 november i.v.m. de n jaarlijkse Dankdag k Bloemenhandel Dood in zonden en misdaden U kunt bij Amivedi terecht voor weg gelopen en gevonden huisdieren. Maar hoelang bestaan zij al? Wat betekent Amivedi? Zij draaien met behulp van vrijwilligers. Net als veel andere verenigingen. Trudy van Eijk en Gaby Hoogland zijn werkzaam bij Amivedi en vertellen op dinsdag 2 november van 18.00 tot 19.00 uur in het programma 'Met Wie???' op Radio Flakkee, alles over hun club. De presentatie is in handen van Car- la Hersbach. De herhaling is op woensdag van 18.00 tot 19.00 uur. Flakkee Natuur op lokatie bij de jeugdwerkgroep van het IVN PAGINA 3 DINSDAG 2 NOVEMBER 2004 FAMILIEBERICHTEN Met droetlieid delen wij u mede, dat de Heere uit onze familiekring heeft weggenomen onze lieve zuster, schoonzuster en tante echtgenote van Anton v. d. Linde in de leeftijd van 57 jaar. Sommelsdijk: J. A. Witvliet S. Witvliet-Deinum Herkingen: H. J. Witvliet L. A. E. Witvliet-Jongejan Hellevoetsluis: K. D. Witvliet J. G. Witvliet-de Geus Herkingen: E. L. W, Witvliet Hazerswoude: L. W. de Vries-Witvliet R. de Vries neven en nichten De begrafenis heeft plaats gehad op maandag 1 november te Gouda. Gouda, 28 oktober 2004 Ommeslag 19 2805 DV Gouda Algemene kennisgeving Na een liefdevolle verzorging in "De Samaritaan" nam de Heere uit onze familiekring weg onze lieve tante en oudtante CORNELIA BRABER in de leeftijd van 86 jaar. Uit aller naam: C. Huijer-Braber 30 oktober 2004 Correspondentie-adres Kastanjestraat 19, 3257 XD Ooltgensplaat De begrafenis zal D.V. plaatsvinden donderdag 4 november om 13.45 uur op de algemene begraaf plaats te Ooltgensplaat. Voorafgaand zal een dienst van Woord en gebed worden gehouden in de Gereformeerde kerk te Ooltgensplaat, welke aan vangt om 13.00 uur. Komt herwaarts tot Mij, allen, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven. (Mattheüs II 28) Met droefheid geven wij u kennis dat door de Heere uit ons midden is weggenomen onze lieve schoonzus en tante sinds 27 juli 1978 weduwe van Pieter Boeter geboren 14 oktober 1916 overleden 29 oktober 2004 Zij werd de laatste jaren liefdevol verzorgd in Zorgcentrum 'Geldershof te Dirksland. Dirksland: E. Boeter-van den Doel en verdere familie Correspondentie-adres: A. C. J. Boeter, Steenkreek 22, 3253 EG Ouddorp De begrafenis heeft hedenmiddag plaatsgehad op de algemene begraafplaats 'Vrederust' te Middel- hamis. Na jarenlange vriendschap is overleden, mevrouw weduwe van Pieter Boeter in de leeftijd van 88 jaar. Rust zacht. D. Blok-Hakkenbrak 29 oktober 2004 DANKBETUIGING Uw belangstelling en blijken van medeleven, zowel persoonlijk als schriftelijk, die wij ontvan gen hebben na het overlijden en bij de begrafenis van onze lieve zorgzame tante zeggen wij u langs deze weg onze hartelijke dank. Fam. Bestman Dirksland, november 2004 Tot onze diepe droefheid nam de Heere uit ons midden weg onze geliefde nicht in de leeftijd van 83 jaar. Zij werd de laatste tijd liefdevol verpleegd in 'De Samaritaan'. Dirksland: B. de Man-van der Velde H. de Man T. Langbroek-van der Velde J. Langbroek en verdere familie 1 november 2004 Verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk Correspondentie-adres: Familie Langbroek, Akelei 28, 3247 DD Dirksland De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden D.V. vrijdag 5 november om 13.00 uur in één der zalen van de Gereformeerde Gemeente, Mozartsingel 2 te Dirksland. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden om 14.00 uur op de algemene begraafplaats aan de Kapoenstraat te Dirksland. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de bovengenoemde zaal. Geen bloemen Mocht u geen rouwbrief hebben ontvangen, dan kunt u deze advertentie als zodanig beschouwen. Donderdagmorgen 28 oktober is in zijn slaap onverwacht overleden onze zwager en oom echtgenoot van Joke Hoek en vader van Carmen en Megan in de leeftijd van bijna 47 jaar. Annie en Piet Westdijk Toimie en Giel van Hoven Hans en Krijna Hoek Kees in liefdevolle herinnering Henk en Maaike Hoek Dik en Annelies Hoek Neven en nichten Rotterdam, oktober 2004 DANKBETUIGING Voor het hartelijk meeleven en de belangstellmg die wij ontvingen, zowel persoonlijk als schrifte lijk, voor of na het overlijden van onze geliefde vader, opa en overgrootopa TEUNIS HOUWELING willen wij u langs deze weg hartelijk dank zeggen. De huisartsen G. M. en S. de Jager-Oostdijk voor de medische begeleiding, alsmede de wijkverple ging en -verzorging. De buren fam. Van Heemst en V. d. Velde, en allen die vader tijdens zijn ziek-zijn hebben bezocht, of een kaart hebben gestuurd. Iedereen die het ons mogelijk gemaakt heeft vader tot het einde thuis te kunnen verzorgen, door ondersteuning of aanbod van hulp. In het bijzonder ds. H. J. Boer en de kerkenraad voor de bezoeken aan vader, en voor het leiden van de rouwdienst. Ook begrafenisonderneming Van Wageningen, voor de goede zorgen na het overlijden en tijdens de begrafenis. Het heeft ons goed gedaan! Fam. Houweling Nieuwe Tonge, november 2004 Op de burgemee-stersvacature van Goedereede, hebben 21 kandidaten gesolliciteerd bij de Com missaris van de Koningin. Naar verwachting kan in de loop van maart volgend jaar een nieu we burgemeester worden benoemd. De sollicitanten - achttien mannen en drie vrouwen - variëren in de leeftijd van 28 tot 61 jaar. Zeven van hen zijn lid van het CDA, zes van de SGP, vier van de VVD, twee van de Christen Unie, één lid van de SGP/CU en één lid van de PvdA. Elf kandidaten zijn op dit moment wethouder in een gemeente of hebben deze functie in het verleden vervuld. Onder de sollicitanten bevinden zich geen {oud-)burgemeesters. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer J. Franssen, zal in de komende weken gesprekken voeren met de kandidaten. Vervolgens legt hij een selectie van de meest geschikte kandidaten voor aan de vertrouwenscommissie van de gemeenteraad van Goedereede. Deze commissie doet een aanbeveling op basis van de door de gemeenteraad vastgestelde profielschets. De gemeenteraad zal in januari een eerste én een tweede kandidaat voordragen aan de Minister van Binnenlandse Zaken. Wanneer de Minister de voordracht van de favo riete kandidaat bekrachtigt, kan de nieuwe burgemeester in maart 2005 in functie treden. Het burgemeestersambt van Goedereede kwam vacant na het vertrek van burgemeester C. Sinke afgelopen zomer. Sindsdien wordt het burgemeestersambt in Goe dereede waargenomen door de heer drs. J. de Prieëlle. M M Dijkstelweg 28 Ouddorp M Telefoon (0187) 6815 78 lO QiÖ <W> QlO In de tweede ronde van de zevenrondige RSB compe titie, trad het eerste team van de Zwarte Pion uit Mid- delharnis, aan tegen de Pionier uit Hellevoetsluis. Deze degradant uit de Ie klasse, bleek van zwaarder kaliber dan Numansdorp in de eerste ronde. Na een goede start, met binnen het uur een combinatoi- re winst voor Cesar van Prooijen (bord 3) en vervolgens een tweede punt, binnengehaald door Bram Mourik (bord 1bleek de koek namelijk goeddeels op. Eerst beging Jan Moedt (bord 5) in een remise toren- eindspel een blunder, met direct verlies tot gevolg. En zo rond de klok van 11 uur, na remise bij invaller Johan du Pree (bord 8) en onfortuinlijk verlies van invaller Rinus Bom (bord 6) in een "zwarte Leeuw-variant", was de stand dus weer gelijk getrokken. Met nog drie borden te gaan bood een ob-subjectieve blik op de resterende borden dat er niet veel meer, voor de Zwarte Pion te verwachten viel. Maart vd Waal (bord 7), besloot vervolgens in een slechtere stand, remise aan te bieden, hetgeen zijn tegenstander aannam. Martin Verolme (bord 2), was na een goede opening met een Scandinaviër, tegen tegenstander (Flakkeeër) Jan van Dam, na afslaan van remise door Jan, in onoverkomelijke problemen gekomen. Een volgens Martin, fatale centrumpion-opstoot naar e4, bracht hem in een slechtstaand loper tegen paard-eindspel en hij werd hierin - zoals dat heet - vakkundig opgebracht. Nu kon alleen Wim Peeman (bord 4) nog door list of betovering, proberen zijn verloren staand eindspel in wederzijdse nijpende tijdnood, te redden. Helaas Wim kwam ver, maar niet ver genoeg. Eindresultaat derhalve een 3-5 verlies. De volgende keer op volle sterkte, valt er thuis op maandagavond 15 november tegen Rockanje, mogelijk weer meer eer te behalen. U als toeschouwer of schaakliefhebber bent van harte welkom om hier - Live - bij aanwezig te zijn in het clublokaal in De Staver! Op donderdagavond 28 oktober werd in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente in Middelharnis weer de traditionele hervormingsavond gehouden. Sprekers op deze avond waren ds. T.W. van Bennekom, Herv. predikant en ds. A.C. Uitslag, Chr.Ger. predikant te Kerkwerve. De muzikale omlijsting werd op fraaie wijze verzorgd door het hervormde koor Jeduthun, o.l.v. dirigent Jan Wisse. De eerste spreker was ds. T.W. van Benne kom. Hij sprak over het thema: "Onuitspre kelijke liefde voor zondaren" naar aanlei ding van Éfeze 2:1-10. Zijn toespraak begon met een verhaal over wat hij kort geleden meemaakte in de tuin. Een vogel vloog zich te pletter tegen het glas van de schuifpuid eur. Het was een bonte specht, een prachtige vogel. Dat was erg. Maar, zo vroeg hij zich af, als het nu eens een spreeuw of een mus geweest zou zijn. Had hij het dan ook zo erg gevonden. Echter, als God nu eens zo gedacht had over mensen, wat dan? Geluk kig is dat niet zo. God had de wereld lief. Had ons lief. Zo lief dat Hij Zijn eniggebo ren Zoon er naar toe stuurde. En dat in ruil voor smaad en hoon. Éfeze was een stad met veel wijsheid, maar zonder God. Er waren publieke vrouwen en men leefde in allerlei andere zonden. Kort om de mensen leefden zonder God. Paulus stelt vast: dood in zonden en misdadeii. Dat gold echter niet alleen de mensen in Éfeze. Ook niet alleen de mensen van de wereld. Maar de godsdienstige wereld waarin Paulus leefde evenzeer. Dus ook de keurige kerk mensen. De apostel zegt dat het hem ook gold. Van zichzelf zegt hij dat ook: dood in zonden en misdaden. Kortom het gold en geldt voor de wereld en voor de kerk. En wij horen daar ook bij. Het binnenste van ons is verkeerd. Vol ambitie en opstand tegen God. Luther werd bij Stottemheim overvallen door een onweer. Vol ontzetting beloofde hij de heilige Anna om monnik te worden. Op straat te gaan bedelen. Zo dacht hij zijn zaken met God in orde te maken. Hij leerde de liturgie uit zijn hoofd, ging biechten, maakte een bedevaart naar Rome en beklom daar op zijn knieën de Pilatustrap. Zo dacht hij vrede met God te kunnen bereiken. Hij deed goede werken, werd monnik en later rector. Tot op het moment dat God, door het lezen van Paulus brief aan de Romeinen, het gordijn voor hem opentrok. Ook toen gold het: dood in zonden en misdaden. Toen ont dekte hij bovendien: "Maar God, Die rijk is in barmiiartigheid door Zijn grote liefde, waarmede Hij ons liefgehad heeft, ook toen wij dood waren door de misdadenheeft ons levend gemaakt met Christus; (uit genade zijt gij zalig geworden)"..De Heere, Die rijk is in barmhartigheid, is bewogen met men sen, met dode zondaren. God is bewogen over mensen die niet naar Hem vragen. Hen maakt Hij levend met Christus. Dat laatste woord is de ambtsnaam van de Heiland. Die maakt levend als Pro feet, Priester en Koning. Als Priester droeg Hij immers de straf over de zonden voor dode zondaren? Zo stierf Hij. Maar de Vader zei: "Deze Mijn Zoon was dood en is weer levend gemaakt. Hij had genoeg geleden. En vanaf toen heerst Hij als Koning. Hij heerst over mensen om hen te verlossen vanonder de macht van de zonde. Zij komen tot Hem als zondaren die de dood hebben verdiend. Hem moeten zij geloven. En dat betekent volgens Luther schuilen als kuikens onder de vleugels van de hen. Zo worden zondaars niet alleen levend gemaakt, maar ook met Hem gezet in de hemel. We worden getrokken door Zijn Woord. Op de vaste grond van Zijn beloften. Daarop moeten we ons verlaten. Dan hebben we het zelf uit Zijn mond gehoord. We mogen komen zoals we zijn. Als dode zondaren. Dan vindt er een vrolijke ruil plaats: Ik Zijn gerechtigheid en Hij Mijn ongerechtigheid. Zo komen zondaars tot Hem. En Hij neemt de zondaars aan. 'Vergeving der zonden' Hierna sprak ds. A.C. Uitslag over het the ma: 'Vergeving der zonden. Wie weet?!' Dit naar aanleiding van Joel 2:1-15. Speciaal uitgangspunt was vs. 14a. Spreker begon met het feit dat het bijna 5(X) jaar geleden is, dat Luther zijn 95 stellingen op de deur van de slotkapel in Wittenberg spijkerde. Een markeringspunt. Toen werd het EvangeUe herontdekt. De boodschap van het zalig worden alleen door het geloof, alleen door genade, alleen door de Schrift. Alleen door Christus. Tegenwoordig wordt dit Evangelie vaak ondergesneeuwd door allerlei theologische discussies. Bijvoorbeeld over de toe-eige- ning van het heil of over het aanbod van genade. Toen echter was de boodschap hel der. Het gaat over de rechtvaardiging van de goddeloze door het geloof. Om de vergeving van zonden; het hart van de zaak. In de tijd van de profeet was de toestand voor het volk van Israël dramatisch. Sprink hanen aten de oogst op en er heerste econo mische malaise. Dit aJles werd veroorzaakt door de zonden van het volk. De profeet ver kondigt dan dat de dag des Heeren nabij is. Hij roept op tot een dag van afzondering en verootmoediging. Maar, zo kunnen we ons afvragen: heeft zulk dag wel zin? Komt het dan nooit verder? Moeten we dan alleen maar afwachten? En is dat dan de vrucht van de Reformatie? Is het dan een dubbeltje op zijn kant, een misschientje? "Wie weet". Dat betekent niet een kwestie van je weet maar nooit. Zo doe je de Heere onrecht. Komen onder het Woord, betekent immers komen in het krachtenveld van de Heilige Geest. Die wil de ogen openen voor de heerlijkheid Gods. "Wie weet". De profeet verkondigt dat de dag van het oordeel aanstaande is. Er is geen ontkomen aan. Het volk komt om in het wel verdiende oordeel. Waar God werkt, komt er eerst een ontdekking van schuld. We worden in de heilzame wanhoop gebracht door de vraag: hoe onder het oordeel uit te komen. God slaat al ons houvast uit handen. Gods deugden blinken op. Dan is Zijn genade maar geen misschien. De Heere is lankmoe dig en daarom is er hoop. Het gaat om de erkenning van Gods recht. We moeten ontd aan worden van ons eigen recht. Wellicht op de puinhopen van het eigen leven. Spreker waarschuwde om het "Wie weet" goedkoop op te vatten. Zoals de valse profe ten met loze beloften kwamen. In de tijd van de Reformatie de aflaat bijvoorbeeld. In onze tijd kan de kerkgang als rustgrond gebruikt worden. Gods genade kweekt ech ter geen zorgeloze mensen. De diepe achtergrond van Gods barmhartig heid is de diepe verlatenheid die Christus op Golgotha onderging. Het "Wie weet" is gegrond in Zijn offer. Zonder Hem blijft er in de Bijbel niets over wat ons behouden kan. Alleen in Hem is er aan de toom van God en de welverdiende straf te ontkomen. Er is een uitdrukking onder ons in omloop dat we God moeten vrijlaten. Dat kan een vrijbrief zijn om in wellust voort te leven. Één ding is zeker:God laat ons niet vrij! Hij zegt tot ieder die onbekeerd voortleeft: kan De u dan niet barmhartig zijn? En tot onver schilligen: ben Ik het niet waard om geëerd te worden? In de verlossing gaat het om twee lijnen. Allereerst hoe komt God aan Zijn eer? Daar na ook: hoe krijg ik een genadig God? Alles loopt uiteindelijk uit op het eerste. Hoe noodzakelijk is het dat het bloed van Chris tus gestreken wordt aan de posten van ons hart! Dan is verlossing geen misschien, maar een zeker weten! De Hervormingsavond werd voor de 33e keer georganiseerd door het regionale comité van de stichting 'In de Rechte Straat' op Goeree Overflakkee. Er mag worden teruggezien op een gezegende samenkomst waarin het reformatorische erfgoed op rijke wijze mocht worden vertolkt. Tijdens de eerste Zuid-Hollandse ver lichte boerderijenroute in Cromstrij- en zetten tussen 11 en 25 november een aantal boerderijen 's avonds hun deuren open voor bezoekers met als doel hen nader kennis te laten maken met de agrarische sector en het agra risch erfgoed in de Hoeksche Waard. Het aanbod is erg gevarieerd. Zo kun nen belangstellenden de tentoonstel ling 'luchtfoto's Cromstrijense boer derijen' bekijken en een boerderijge- bint van eeuwen geleden in elkaar zetten. Ook kan men vanuit een skybox 1.000 ton opgeslagen aardappelen bewonderen, verse groenten, fruit, aardappelen en scharrelei eren kopen, een speurtocht doen, prijsvragen oplossen en een kijkje nemen bij paarden, pony's en authentieke rijtuigen. Ook het Wellantcollege opent haar deuren. De verlichte boerderijenroute in Cromstrijen vindt plaats op 11, 12, 16, 17, 18, 23, 24 en 25 november tussen 19.30 en 22.30 uur. Startpunt van de route is het gemeentehuis aan de Buttervliet I in Numansdorp. Op de aangekondigde avonden kan men hier tussen 19.00 en 21.00 uur een routeboekje met ach tergrondinformatie over de boerderijen kopen. De gemeente biedt een kopje koffie aan en er is interessante informatie over boerderijen, de agrarische bedrijvigheid en de Hoeksche Waard te vergaren. Organisatie De verlichte boerderijenroute te Cromstrijen is onderdeel van een groter project dat 'Ver volg Jaar van de Boerderij in Zuid-Holland' heet. Voor het realiseren van deze route wer ken samen: Erfgoedhuis Zuid-Holland, de gemeente Cromstrijen, de PR-commissie WLTO Hoeksche Waard, Stichting Lande lijk Erfgoed Hoeksche Waard en VVV Zuid- Holland Zuid. Het project wordt mede mogelijk gemaakt door een financiële bij drage van de Provincie Zuid-Holland, van de EU (Leader-t-) en een aantal in de Hoeksche Waard opererende bedrijven. Voor het nieuwe winterseizoen en het jaar 2005 is de Stichting Regio VVV Zuid-Hol landse Eilanden op zoek naar uw evenement of activiteit voor de evenementenkalender. Onder een evenement of activiteit wordt ver staan: iets dat voor een breder publiek inte ressant is om te bezoeken. Een evenement dat het vermelden en extra aandacht waard is. Dit dus kan van alles zijn: een rommel markt, braderie, een zangavond, een concert, podiumkunsten of open dag. Wie bent u? Een vereniging, een school, organisatiebureau, een Gemeente, een win- kehersvereniging of theater. Wel is het van belang dat u tot onze regio behoort, d.w.z. u organiseert dit evenement op Voome, Put ten, Rozenburg of Overflakkee. Kortom: wie een evenement/activiteit orga niseert kan dit bij de Stichting Regio VVV Zuid-Hollandse eilanden melden. De VVV zorgt voor een breder aandachtsge bied voor uw evenement. Dit doen wij via wekelijkse persberichten in de plaatselijke kranten en in een groter gebied via organisa ties als o.a. het Zuid Hollands Bureau voor Toerisme en diverse landelijke recreatie kranten. Wat willen de VVV graag van u weten? De plaats, datum en lokatie waar wanneer het evenement plaats vindt. Wat is het voor soort evenement; wat gaat er gebeuren; wat kan het publiek verwachten - korte beschrijving van het evenement. Aan vang (en evt. afsluiting), entree. Organisatie en contact telefoonnummer. De VW ontvangt uw reacties graag schrif telijk: Stichting Regio WV Zuid-Hollandse eilanden. Postbus 46, 3230 AA Brielle. Of via de mail: brielle@vvvzhe.nl, graag o.v.v.: Evenementenkalender WV t.a.v. Hanneke Bak. Voor info: VVV kantoor Brielle, tel. 0181-475475. Landschapsbeheer Zuid-Holland organiseert vanaf 17 november 2004 de basiscursus onderhoud en aanplant van hoogstam- vruchtbomen. De cursussen is bedoeld voor mensen die zelf vruchtbomen (willen) heb ben en voor mensen die willen meehelpen de prachtige hoogstamvruchtbomen in Zuid- Holland te behouden. Praktijkgerichte cursussen De basiscursus achterstallig onderhoud bestaat uit twee theorieavonden op woens dag en twee praktijkdagen op zaterdag. Op de theorieavonden worden de verschillende snoeiregels voor achterstallig onderhoud en vormsnoei behandeld en leert u hoe u een plan van aanpak kunt maken. Op de prak tijkdagen kunnen de deelnemers, onder begeleiding van een deskundig instructeur, zelf aan de slag. De basiscursus achterstallig onderhoud wordt gehouden in Gouda (theo rie) en Gouderak (praktijk) en richt zich op inwoners van Zuid-Holland. De cursusda gen zijn woensdagavond 17 en 24 november en zaterdag 20 en 27 november, de cursus kost 50,- Hoogstamvruchtbomen: parels in het landschap Hoogstamvruchtbomen zijn tegenwoordig economisch nauwelijks meer rendabel voor de professionele fruitteelt. Veel boomgaar den zijn daarom verdwenen. Wat gedeelte lijk nog wel overgebleven is, zijn de kleine huisboomgaardjes voor eigen gebruik. Veel eigenaren willen deze wel onderhouden, maar weten niet precies hoe. Het goed onderhouden van deze bomen is echter noodzakelijk: niet alleen gaan de bomen dan langer mee, ze leveren ook aanzienlijk meer vruchten met meer smaak. Ook vormen de boomgaarden voor vele vogels, planten en insecten een goede verblijfplaats. Het IVN-GO (Vereniging voor Natuur- en milieueducatie afdeling Goeree-Overflak- kee) kent een zeer actieve jeugdwerkgroep, bestaande uit Sarette Hoekema, Joke de Vis ser, Ineke Markus, Katie van der Wende, Ad Duinker en Heleen de Gruiter. Vorige maand werd er een strandjutmiddag in de Kwade Hoek gehouden, waaraan 27 kinde ren deelnamen. Door Radio Flakkee werden opnamen gemaakt. De opnamen worden uit gezonden op onder andere zaterdag 7 november om 8.00 uur, en donderdag 11 november om 18.00 uur. Al geruime tijd organiseert de IVN jeugd werkgroep Goeree-Overflakkee tal van acti viteiten voor kinderen. Bijvoorbeeld braak- balpluizen, kinderfeestjes, voor de kleintjes het kabouterpad, spoorzoeken, en het maken van voederbakjes en nestkastjes voor vogels. Ook worden regelmatig activiteiten voor basisscholen georganiseerd. Ditmaal gingen de kinderen naar het strand van de Kwade Hoek om naar eigen invulling iets te maken van aangespoelde materialen. Dat kon een boot zijn, een natuurschilderij of een heus sieraad. Ineke Markus heette de kinderen en de aan wezige ouders hartelijk welkom. Sarette Hoekema gaf op het uitkijkpunt een beschrijving van het gebied en stelde de kin deren een aantal vragen: "Waarom lopen hier eigenlijk koeien? Wie durft er een duin- doombes te proeven en waarom heet het gebied eigenlijk de Kwade Hoek?" Joke de Visser vertelde een leuk verhaal over riet. Daarna gingen de kinderen, gewa pend met emmers en loepjes, kikkertjes in een poel bekijken. Op het strand aangeko men maakten de kinderen van aangespoelde voorwerpen hun eigen boten en ware kunst stukjes. Naast het werk van het IVN is in de uitzen ding van 'Flakkee Natuur' aandacht voor de vaste rubrieken. In 'Bomen over Planten' wordt stilgestaan bij de weegbree, in 'Dier in het Vizier' staat de beverrat centraal en, zoals altijd, er wordt besloten met de natuur agenda voor de komende maand. Flakkee natuur is het maandelijkse natuur programma op Goeree-Overflakkee van Radio Flakkee, op heel Goeree-Overflakkee via de kabel te ontvangen op 107.1 en via de ether op 105.3 en 105.9 FM. Flakke Natuur wordt gepresenteerd door Yolande de Vries en Toon Meeuwsen. De techniek is in han den van Jan Hersbach. Help de natuur een handje, snoei een vruchtboom In Zuid-Holland zijn verschillende vrijwilli- gersgroepen bezig met het snoeien van hoogstamvruchtbomen. Niet alleen eigena ren van hoogstamboomgaarden zijn welkom op de cursussen, maar ook enthousiaste mensen die mogelijk willen helpen deze bij zonder bomen in Zuid-Holland te behouden en zich willen aansluiten bij een snoeigroep. Meer informatie Op internet, www.land- schapsbeheerzuidholland.nl vindt u infor matie over de cursussen, kunt u de cursus- brief aanvragen en kunt u zich opgeven. Dit kan ook op telefoonnunmier 0182 - 683 670 of e-mail: info@zh.Iandschapsbeheer.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 3