Schotejil actief op Driekamp en Lange Afstand Circuit Superpolitiek ■■■■j I^^H Uitslagen Oostmoer Riolering buitengebied gemeente Dirksland ^^HPM ^^P ISIb."^-' /KI QIQj^u (^evangeMeM iMdetaiga eiiaudbi-iiieuws Kindertheater 'Kom en Zie' in Den Bommel Presentatie streekdracbt Goeree-Overflakkee in gemeentehuis Middelliarnis ^^^L '^.-' Europese actie voor schoner en zuiniger transport Beliandellng begroting Goedereede LTO/NOP wil snel aanpassing bestrijdingstrategle vogelpest Les Deux Intermezzo speelt uitwedstrijden komend weekend Mulder en Mulder treden op in Kampen Bazar in Ebbe en Vloed Damclub Denk en Zet Maandagavond 15 november 'Tot in de puntjes' WÊ^^F^*^ ^^^^^Bu. ^^^1 Voor WWZ-Concerten: •3fa.iga.-^rilocfie deel Z PAGINA 5 DINSDAG 26 OKTOBER 2004 Zaterdag 23 oktober hebben twee afvaardigingen van zvi'emclub De Schotejil deelgenomen aan het Lange Afstand Circuit van de KNZB in het 'Inge de Bruin zwembad' te Baren- drecht en aan een driekamp te Slied- recht tussen de Lansingh uit Krimpen en DWF uit Sliedrecht. Er waren suc cessen te vieren in de vorm van een tiental clubrecords en er werden twee NK limieten gezwommen. Op de lange afstandswedstrijd te Baren- drecht werden o.a. 200m, 400m en 800ra vrije slag gezwommen. Op de 400m vrij in de jaargangen 1991 en 1992 zwommen Esmee Koedoot (5.18.36), Mark Costeris (5.10.78) en Sebastiaan Rosendaal (4.38.96) naar clubrecords. De tijd van Sebastiaan Rosendaal was tevens een aan scherping van zijn NK limiet. Op de 800m vrij werd door William Weeda (1990) even eens een clubrecord gezwommen in 11.16.59, waarbij hij overigens op de voet gevolgd werd door Rene Moerkerke (1989) in 1116.82. In de oudere categorieën zwom men Niels Albrechts (1988) en Leander Jon- gejan (1987) op deze afstand resp. 10.57.69 en 10.38.76. Bij de heren won Leander Noordijk de SOOm vrij in 10.09.76. Voorts zwommen Esmee Koedoot en Sebastiaan Rosendaal op de slotafstand, de 200m wis selslag, nog clubrecords in resp. 2.46.62 en 2.36.42. Esmee Koedoot stelde hiermee haar NK limiet andermaal scherper. Zit je op de basisschool? Dan ben je woens dagmiddag 3 november om 14.00 uur wel kom In de 'Bommelstee', waar jou een fan tastisch programma wacht. Het kinder theater 'Kom en Zie' komt speciaal voor jou met een Bijbelse boodschap naar Den Bom mel. Het verhaal van Bartimeüs, het thema 'pesten', samen zingen, alles komt aan de orde. Je mag gerust een vriendje of vriendin netje meenemen. De deuren van de Bom melstee, Schaapsweg 34, gaan om 13.30 uur voor je open. Het programma is ca. 16.00 uur afgelopen. De toegang is gratis. Heb je nog vragen? Bel dan 0187-611509. Op de driekamp te Sliedrecht werden even eens tal van persoonlijke records gezwom men en ereplaatsen bereikt. In de jongste categorie zwom bij de meisjes Sanne Huijs- mans (1995) op de 50m vrij in een tijd van 41.97 naar een Ie plaats. Marie-Claire van Zoest (1995) werd op dit nummer 2e in 47.33. Ook op de lOÓm schoolslag waren beide Schotejil zwemsters succesvol in resp. 1.56.88 en 1.59.64 met een 2e en 3e plaats. Bij de jongens zwom Mico Pavlovic (1996) op de 50m vrij in een clubrecord van 39.79 naar de Ie plaats. Dion Tamerius (1995) werd 2e in 45,16. Op de lOOm schoolslag zwom Mico Pavlovic andermaal een clubre cord in 1.55.43 en werd nu 2e. Bjom Voge laar (1996) eindigde als 3e in 2.03.59. In jaargang 1993 eindigde Timo Lambregts als Ie op de lOOm rugslag in 1.35.11 en werd Eldin Krijgh 3e in 1.43.67. Op de 50m vrij zwom Timo Lambregts opnieuw naar de Ie plaats in 37.22. Eldin Krijgh werd nu 2e in 39.22. Naast nog meer ereplaatsen waren er ook persoonlijke successen o.a. voor Anne Vol- werk (1990) en Whitley Rens (1990), die beiden op de 200m wisselslag een dik p.r. zwommen in resp. 3.04.15 en 3.18.19. Ook Mark Nolet (1990) verbeterde zijn 200m wisselslag met ruim 6 seconden naar 2.50.12 en werd op dit nummer 3e. Tim Lubbers (1992) en Robin Agyemang (1992) zwom men op deze 200m wisselslag eveneens een p.r. in resp. 3.28.06 (2e) en 3.35.03 (3e). Op vrijdag 29 oktober is er weer een uit zending van Superpolitiek op Radio Superstar. Rechtstreeks vanuit het Diek- huus presenteren Jan van Dop en Berend-Jan Bruggeman dit programma. Te gast zijn vertegenwoordigers van CDA, PvdA en VDB '78. Superpo litiek begint om 19.00 uur. U kunt Radio Superstar beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis), 107.3 FM (vrije ether) en via www.superpolitiek.tk. WjiÊ^^^KF^ÊBt ■i «'H, Op 15 november is er in het gemeentehuis van Middelhamis weer een speciale presenta tie van Flakkeese klederdracht. De presentatie wordt evenals vorig jaar verzorgd door Ensemble Eeuwkant, Streekmuseum Goeree-Overflakkee en expert Piet Minderhoud. Leden van Ensemble Eeuwkant van diverse leeftijden laten onder meer zien hoe de streekdracht op Goeree-Overflakkee zich van omstreeks 1800 ontwikkeld heeft. Gelet op de grote belangstelling voor de presentatie van vorig jaar, is het nodig nu met toegangskaarten te werken. Deze kaarten zijn gratis verkrijgbaar bij de receptie van het gemeentehuis, Koningin Julianaweg 45, Middelhamis, telefoon 0187-475555. (Tot 12 november en zo lang de voorraad strekt). Er is snel gezamenlijke Europese actie nodig om transport milieuvriendelij ker te maken. Dit is de conclusie van vertegenwoordigers van de auto industrie, milieu- en consumentenor ganisaties en de overheid op de Euro pese conferentie 'Energie in Motion' in Amsterdam. Het is van belang dat er spoedig tot actie wordt overgegaan, omdat de milieuproble men door het toenemende verkeer - met name in de steden - steeds groter worden. Door verbetering van de huidige technolo gieën is het mogelijk in 2015 de uitstoot van schadelijke gassen van auto's tot 'bijna nul' te reduceren. Strenge emissie-eisen in de eerste helft van 2005 moeten hier aan bijdra gen. Maar niet alleen de luchtvervuiling moet worden teruggedrongen, ook de uit stoot van C02 moet worden verminderd. Samenwerking van alle betrokkenen is hier bij nodig. Zo heeft de auto-industrie aange geven haar verantwoordelijkheid te nemen in het oplossen van de milieuproblemen. De overheid zal het experimenteren met en het op de markt brengen van goede ideeën sti muleren om innovaties een kans te geven; vooral door belastingsvoordelen die nu al succesvol blijken te zijn. Het is niet de bedoeling om bepaalde technieken voor te schrijven, maar dit over te laten aan de markt. De overheid zal ook zelf het goede voorbeeld moeten geven door het inkopen van groene producten. Daarnaast wordt de nieuwe Europese Commissie gevraagd om een Europees brede studie te starten naar het optimale en verantwoorde gebruik van bio massa voor de komende 20 jaar. Met name de steden zijn de ideale plek om het grootschalige gebmik van schone en zui nige vervoermiddelen te starten. Steden worden daarom opgeroepen te zorgen voor schoon openbaar vervoer en privileges voor schone en zuinige auto's. De Europese Unie moet volgens de conferentiedeelnemers de initiatieven daarvoor stimuleren. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven F3 en F5, gehou den op zaterdag 23 oktober jl.in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Proef F3: Danielle v. Erkel, Debbie, 241 pnt; Esmee de Keizer, Snoopy, 240 pnt; Joany Schuhs, Tazz, 235 pnt; Marlotte v.d. Veer, Katinke, 235 pnt; Joan den Boer, Jerash, 231 pnt; Thomas Dee, Rody, 227 pnt; Sophie Jonker, Feliz, 226 pnt; Kim de Lint, Tazz, 223 pnt; Sander Mierop, Anouska, 223 pnt; Eline de Weerd, Blondy, 222 pnt; Jasper Mierop, Tazz, 222 pnt; Gerrie de Waal, Dia mond, 218 pnt; Danielle Spruit, Katinka, 218 pnt; Maxime v. Oosten, Katinka, 218 pnt; Isabelle de Geus, Dopette, 217 pnt; Marjolijn Stam, Anouska, 215 pnt; Agnita Nouwen, Stanley, 210 pnt; Esther Korteweg, Romy, 206 pnt; Wendy Verhage, Kim, 203 pnt; Gabrielle de Groot, Kim, 193 pnt. Proef F5: Linda Vervloed, Tazz, 239 pnt; Daniella Vis, Daisy, 232 pnt; Amy v.d. Weerden, Tirza, 226 pnt; Lisa Vis van Heemst, Anouska, 220 pnt; Dieneke Kalle, Debbie, 218 pnt; Charita de Vogel, Lady, 213 pnt; Tamara Bakelaar, Katinka, 212 pnt; Marlies Lokker, Rody, 212 pnt; Stacey Kalf, Quint, 210 pnt. De openbare vergadering van de gemeente raad van Goedereede op donderdag 28 okto ber 2004 zal aanvangen om 19.00 uur. Tijdens deze raadsvergadering zal onder meer de Programmabegroting voor 2005 worden behandeld. Belangstellenden zijn van harte welkom! LTO/NOP wil dat de ministeries van Land bouw en Volksgezondheid de strategie voor de bestrijding van vogelpest snel aanpassen. Het bestuur van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) is ernstig bezorgd over de risico's van de virusziekte voor de volksgezondheid. "Mocht er onver hoopt in Nederland weer vogelpest uitbre ken, dan moet de gezondheid van pluimvee houders en mensen die bij de bestrijding van de virusziekte zijn betrokken veiliggesteld zijn", stelt Jan Wolleswinkel, voorzitter van de NOP/vakgroep LTO Pluimveehouderij. Het afgelopen jaar is steeds duidelijker geworden dat het vogelpestvirus niet alleen een gevaar voor dieren oplevert, maar ook een gevaar kan vormen voor de mens. Onlangs bleek uit een rapport van het RIVM dat bij de uitbraak van vogelpest in Neder land vorig jaar naar schatting meer dan dui zend mensen besmet waren met het virus. De directe besmetting van dier op mens in Azië geeft eveneens aanleiding voor zorgen. Ook het Nationaal Influenzacentrum en de Gezondheidsdienst voor Dieren wezen begin deze maand op de jaarvergadering van de NOP op de risico's van een influenzapan- demie. Besmettingen van mens op mens zijn gelukkig nog niet vastgesteld. LTO/NOP is van mening dat Nederlandse autoriteiten niet snel genoeg inspelen op de nieuwe feiten. Het draaiboek voor de bestrij- dingsstrategie is sinds de uitbraak van vorig jaar ongewijzigd gebleven. De regels schrij ven voor dat bij een nieuwe uitbraak direct ruimingen moeten plaatsvinden. Bij de betrokken veehouders en bij mensen die bij ruimingen worden ingezet moet dan bekend zijn hoe die ruiming veilig is uit te voeren. Ook de te treffen voorzorgsmaatregelen moeten bekend zijn. Snel overleg Het NOP-bestuur besloot gisteren snel over leg te willen met de ministeries van LNV en VWS. Met de huidige kennis moet de bestrijdingsstrategie worden aangepast, opdat het besmettingsgevaar voor mens en dier wordt geminimaliseerd. Volgens de organisatie kan daarbij niet worden gewacht tot eind dit jaar een EU-Richtlijn over vogel- pestbestrijding is vastgesteld en op de uit komsten van een EU-conferentie over dier- ziektebestrijding, medio december. Middelhamis - Na de herfstvakantie gaat volleybalvereniging Les Deux Intermezzo er weer tegen aan. Komend weekend wachten uitwedstrijden. Heren 1 staat nu vijfde en moet op bezoek bij de koploper, MVC 1 uit Maasluis. Koploper is echter relatief, want Les Deux Intermezzo heeft maar twee pun ten minder. Dames 1 speelt ook in Maasluis. MVC is nooit een fijne tegenstander geweest, maar wie weet wordt de eerste winst van het seizoen net hier behaald door de volleybalsters uit Middelhamis. Bij de recreanten is het wedstrijdschema voor de bekerwedstrijden bekend. De mannen van trainers Wim Versaevel en Nicky Tuinen- burg zullen aantreden tegen een oude beken de: het Luifeitje uit Tilburg. In 2002 waren de Brabanders net te sterk voor Les Deux Intermezzo. Bij de jeugd draait jongens Cl zeer goed mee. Het talent van Les Deux Intermezzo staat tweede met één punt min der dan koploper Fikszo uit Lekkerkerk. Het team met o.a. Rijk Verkerk in de gelederen speelt in Schiedam tegen Rijnmond 1 28/10 1930/080: VOVERO 1 - Meisjes BI 30/10 1030/035: KWIEK 1 - Meisjes Cl 30/10 1030/035: KWIEK 1 - Meisjes Dl 30/10 1200/035: KWIEK 1 - Meisjes BI 30/10 1245/069: VOLLEY VOORNE 2000 2 - Meisjes D2 30/10 1300/008: RIJNM. 1 - Jongens C 1 30/10 1300/069: VOLLEY VOORNE 2000 2 - Meisjes B2 30/10 1330/008: RIJNMOND 1 - Jongens B 1 Wethouder Koningswoud van de genuente Dirksland heeft afgelopen vrijdag namens deze gemeente de overeenkomst getekend voor het uitvoeren van de werkzaamheden ten behoeve van de aansluiting van 71 percelen in het buiten gebied van de gemeente Dirksland op het gemeentelijke rioleringstelsel. Deze werkzaamheden vloeien voort uit de Wet Milieubeheer (1994). In deze wet is opge nomen dat de gemeente zorg draagt voor de doelmatige inzameling en het doelmatige transport van afvalwater dat vrijkomt bij de binnen haar grondgebied gelegen percelen. In principe moeten alle lozingen plaatsvinden via de gemeentelijke riolering. Maar er zijn uit zonderingen. Overschrijden de aanlegkosten een vastgestelde grens, dan krijgt de gemeen te voor deze percelen vrijstelUng van de provincie. Binnen de gemeente Dirksland is de grens vastgesteld op 14.380 per aansluiting. Liggen de kosten onder deze grens, dan moet de gemeente aansluiten op het riool. De kosten hiervan worden voor een belangrijk deel gedragen door de gemeente. Daarnaast verstrekt het zuiveringsschap een subsidie en beta len de nieuw aangeslotenen een eigen bijdrage van 2.300. Dit bedrag is afgesproken met de andere gemeenten op het eiland en is vergelijkbaar met de kosten die gemaakt moeten worden voor een rioolaansluiting in een nieuwe woonwijk. Door de nieuwe wetgeving moesten 71 percelen binnen de gemeente worden aangesloten. Hoofdaannemer is Aanne mingsbedrijf GMB Winkels Infra uit Ouddorp. De technische begeleiding zal plaats vin den door Civiel Technisch Advies Buro Gerard van Drie uit Dirksland. De nodige pompen (52 stuks) zullen worden geleverd door Svedala Robot uit Alphen aan den Rijn. De voor bereiding van de plannen is verricht door Oranjewoud uit Capelle a/d IJssel, welke ook zal zorgen voor het vestigen van de erfdienstbaarheden. Wethouder Koningswoud, links op de foto, ondertekende de overeenkomst dus namens de gemeente Dirksland, bedrijfsleider R. Verwijs tekende namens het aannemingsbedrijf. (foto Persburo Fiakkee) Op maandag 25 oktober gaat de kaartver koop van start voor het WWZ-Concert op 13 november in de Bovenkerk te Kampen. Op deze avond hopen Klaas Jan Mulder en Jan Mulder een prachtig programma ten gehore te brengen op orgel en vleugel. Ook de samenzang zal tijdens dit concert niet ont breken. De aanvang van het concert is 20.00 uur, de kerk gaat open om 19.00 uur. De toe gangsprijs voor volwassenen bedraagt 9, voor kinderen t/m 12 jaar 5. Voor abon nees van het Reformatorisch Dagblad is er 2 lezersvoordeel voor dit concert (houdt u de advertenties in het RD in de gaten, en bewaar ze). Toegangskaarten zijn te koop bij Kerkvolk muziek te Kampen. Ook kunnen ze worden besteld bij WWZ-Concerten, tel.: 0187-603510, e-mail: www.wwz-concer- ten.nl. In verband met de te verwachten drukte wordt u aangeraden tijdig uw kaarten te kopen. Vanaf Goeree-Overflakkee zal er een aantal auto's naar het WWZ-concert in Kampen rijden, dus wie mee wil kan dit melden bij WWZ-Concerten. Mocht u vanaf Goeree-Overflakkee zelf naar dit concert willen rijden en nog mimte in uw auto over hebben, wilt u dat dan eveneens z.s.m. laten weten bij WWZ-Concerten? ledereen harte lijk welkom. 30/10 1330/035: KWIEK 1 - Jongens D 1 30/10 1530/070: VALEAS 2 - Heren 3 30/10 1530/043: MVC 1 - Dames 1 30/10 1630/035: KWIEK 3 - Dames 2 30-10 1700/043: MVC 1 - Heren 1 30-10 1700/026: HoUemare 1 - Heren 2 OUDE-TONGE - Welfare Rode kruis afd. Oostflakkee organiseert op donderdag 11 november a.s. van 13.30-16.00 uur een ver koop van handwerken, oliebollen, bloemen, kaarten, enveloppen, honing, enz. Dit ten bate van de bewoners van het verzorgings huis. Allen hartelijk welkom. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK - Uit slagen van de Zeeuwse competitie 2e klas, gespeeld op 22 oktober jl. 's-Gravenpolder - Denk en Zet: N. de Winter - A. van der Veer0-2 L. Boogert - A. Doom1-1 H. Mol - H.H. Verolme1-1 J. Straaijer - W. Vroegindeweij 1-1 Eindstand3-5 Donderdag 21 oktober begon de Zeeuwse competitie in de tweede klas met een wed strijd van Bergen op Zoom 2 tegen Goes/Zierikzee 2. Het resultaat was gelijk spel: 4-4. Vrijdagavond kwam Denk en Zet aan de beurt. De tegenstander was 's-Gra- venpolder 4, door de jaren heen een pittige tegenstander. Aan bord vier deed Vroegin deweij het heel goed. Hij haalde in een mooie remisepartij het eerste punt binnen. Daarna zag Van der Veer kans de volle winst naar zich toe te halen. Zo kwam Denk en Zet op een voorsprong te staan.Vervolgens slaagde Verolme erin om na een spannende partij tot een puntenverdeling te komen. Alles hing nu af van het resultaat van de laat ste wedstrijd. Denk en Zet had nog maar één punt nodig. Doom, spelend aan het tweede bord, liet zich niet verrassen En zo ging Denk en Zet met een eindstand van 5-3 van uit 's-Gravenpolder naar huis. Een moedge vend begin! 'Karl, je praat onzin.' 'Ben jij dan in staat hier iets aan te veranderen?' 'Er wordt ons helemaal niets gevraagd. Wij hebben slechts te gehoorzamen en als er bepaalde dingen ver keerd worden begrepen, krijg je ongenadig op je falie.' Karl-Heinz lacht wrang: 'Je moet met bepaalde dingen rekening houden en altijd zorgen dat je hen vóór bent; dat voorkomt veel narigheid. Overigens, als we achter om kijken, dan hebben we geen klagen. We hebben het er tot nog toe goed afgebracht.' Het gesprek stokt. Franz' gedachten dwalen terug naar verleden jaar, toen ze onder barre omstandigheden krijgsgevangen zijn gemaakt. Hun hele compagnie was na de gevechten aan het Leningradfront, op de temgtocht door de Russen uitgeschakeld. Hij, Franz Fischer en zijn kameraad Karl-Heinz Stiermaim waren de enige overlevenden. Bijna zes weken hebben ze bij zware vorst en sneeuwval door Rusland gezworven. Per spoor zijn ze eindelijk naar het zuiden gebracht, waar ze in de open lucht hebben gebivakkeerd. Ze hebben lijken geruimd en allerhande oorlogstuig moe ten bergen. Dat was een werk waarbij veel van hun kameraden zijn omgekomen. Nadien zijn ze naar hier afgevoerd, waar ze hun kamp ook nog grotendeels zelf moesten bouwen. Na een poosje stelt Karl voor: 'Franz, we moeten naar binnen, het is tijd om naar bed te gaan. Morgen is het voor ons om vijf uiu" weer opstaan geblazen. Slaap is een van die dingen die je nodig hebt om in conditie te blijven, en dat is weer nodig om eenmaal naar huis temg te kunnen gaan.' 'Thuis.' Franz kijkt hem met een verdrietige blik aan. 'Hebben we nog wel een thuis? Hoe zal Elsa het maken? Wist ik maar of ze nog in leven is. De laatste brief die ik van haar heb gekregen was niet bepaald hoopvol. Ze schreef, dat de Russen in aantocht waren. Ze was toen tewerk gesteld ergens aan de Poolse grens. Nu zal ze wel onder de Russen zitten. Verdraaid Karl, als je over alles nadenkt. Ze gaan naar binnen. In de barak is de atmosfeer om te stikken. Het stinkt er naar zweetvoeten en rook van sigaretten, gemaakt van de meest vreemdsoortige grondstoffen. Bij de gevangenen is de pijp erg in frek. Uit hout vervaardigd dient hij om er kmiden en zelfs wel blad in te roken. Als Franz en Karl binnenkomen, treffen ze de meeste mannen van hun ploeg aan. Op hun bedden liggen ze halfnaakt in een lucht die bijna te snijden is. Het is niet mogelijk een deur of raam open te zetten, daar ze anders in de nacht door wolken muggen verslonden worden en het is in de barak niet om uit te houden. Het mat de mannen af en daar het slapen zo moeilijk is, heerst er een gedeprimeerde stemming. 'Zou het bijna tijd zijn voor het avondappèl?' klinkt de benepen stem van één der gevangenen. 'Het zal opschieten', wordt er geantwoord. Wat betreft de tijdsindeling is men geheel aangewezen op de Russen. Bijna geen gevangene is meer in het bezit van een horloge of sieraad. Al die dingen zijn hen bij hun gevangenneming afgenomen. Om negen uur 's avonds wordt er appèl gehouden; dan mogen de soldaten naar bed gaan. Nu wacht men tot de fluitjes zullen klinken, waarna allen geteld worden. Daarmee is weer een dag van de gevangenschap ten einde. Als de fluitjes van de wachtsoldaten snerpen, hollen de krijgsgevangenen naar buiten en verzamelen zich op het grote plein. Commando's weerklinken net als in het Duitse leger van voorheen, staan ze stram in de houding, waarna op bevel het aftellen begint. Eentweedrietot honderd toeledere barak her bergt honderd man, die in een blok staan opgesteld. Als de telling heeft plaatsgevonden, worden de gege vens van de Russen doorgegeven. Meestal krijgen de gevangenen te horen wat er de volgende dag moet gebeuren. Dan wordt het appèl afgeblazen en mogen ze de verdere avond binnen het kamp doorbrengen. Maar daar men de volgende morgen weer vroeg op moet staan, duurt het niet lang of het kamp is in rust. Slechts de Russische wachtposten op de torens zijn wakker. Na tienen slaapt het kamp. Dawai... dawai.' Opschieten, roept de Russi sche soldaat die de werkploeg begeleidt. De mannen begeven zich via een kapot gereden zandpad naar de plaats waar ze hun dagelijks werk moeten verrichten. 'Hier, aanpakken', roept een sergeant-majoor die ver antwoordelijk is yooT de uitdeling van de gereedschap pen. Karl en Franz hebben een lange trekzaag, waarmee ze enorme woudreuzen te lijf gaan. Onder het toe ziend oog van een soldaat trekken ze de zaag door de dikke stam. Rusten is er niet bij. Wie niet werkt, wordt hardhandig aan zijn verstand gebracht dat er van een gevangene verwacht wordt, dat hij ten opzichte van Rusland nog het een en ander goed te maken heeft. 'Jullie Duitse moordenaarsbende, jullie hebben ons moedertje Rusland platgebrand; onze mensen als slaaf naar Duitsland gehaald en ze daar laten omkomen. Nu zullen wij jullie voor ons laten werken tot je erbij neer valt. En als het niet goedschiks kan, dan helpen wij wel een handje.' Inderdaad is de behandeling die de krijgsgevangenen krijgen niet zachtzinnig. Om de kleinste dingen ranse len de Russen erop los Franz en Karl trekken hun zaag in een eentonige regelmaat door de dikke stam. Aan beide zijden van de zaagsnede ontstaan kleine hoopjes zaagsel en almaar door vreten de tanden zich door het hout. De soldaat die hen bewaakt staat op korte afstand tegen een boom geleund. De mannen doen of ze hem in het geheel niet zien, maar laten zekerheidshalve wel hun handen gaan. 'Hé Franz, Iwan steekt een sigaret aan', merkt Karl fluisteren op. 'Ja, ik zie het.' De Rus wordt vanaf dat moment goed in de gaten gehouden. Want als hij dadelijk zijn peuk weggooit, zijn er vele liefhebbers voor. Oprapen durft geen mens de peuk als de Rus dat ziet. Zelfs een door een Rus weggeworpen peuk mag door een Duitser niet opge raapt worden. Als ze enkele uren gewerkt hebben komen een paar gevangenen met een bus water rond. Wie dorst heeft mag dan even een pollepel drinken. Nauwlettend door de soldaten in de gaten gehouden drinken ze vlug, om dan meteen weer aan het werk te gaan. Als de waterbrenger bij hen komt worden er over en weer vlug een paar woorden gesproken. 'Heb je het laatste nieuws al gehoord?' vraagt de man die bij hen op de kamer ligt. 'Wat voor nieuws?' wil Karl weten. 'De Russen willen dat gespecialiseerde mensen zich melden. Die zullen ingezet worden bij verschillende werkzaamheden.' 'Hoe weet jij dat?' {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5