Vrolijke Kinderboekenweek in Bibliotlieek Oude Tonge Dammen en schaken in Ouddorp Meer Tuin in een liandomdraai: 9 praktische tuintips J^eerz f^uin eiiahdeh-hieuws Thema 'gedrags veranderingen' Alzheimer Inloopavond Tuin omgooien ^Ni^lanten 5 Machines en gereedscliap MiotJ in wintertool «^Gri» maaien WH^Muiste voer voor planten Vc^lvoer Vijver in de winter \^elhuisjes mm Dammen 7e ronde: Uitslagen 7e ronde schaken: Bedrijfsinbraak Woninginbraak op www.tuinweb.nl PAGINA 4 '^ëmmmwÊ&liM^Si^éêSiiii DINSDAG 26 OKTOBER 2004 iHiliiiliifif^ De winnaars van de gedichten en verhalenwedstfijd in de bibliotheek te Oude Tonge. Het was een vrolijke tijd, deze kinderboe kenweek met als thema 'Muziek'. Het begon allemaal met een regionale actie 'boe te afzingen. Wat een voorbeeldige jonge lezers hebben wij in de bibliotheek van Oostflakkee! Bijna geen boete maar wel een paar jonge muzikanten die ook zo wel een liedje wilden spelen. De woensdag erna was het een heuse instuif in de bibliotheek van Oude-Tonge, eerst om van het prachtige optreden van jeugdkoor 'ApoUo' te genieten. Om half drie was de harpiste Ghislaine Maclaine Pont in de bieb om kinderen kennis te laten maken met de haip. Ghislaine vertelde over de geschiede nis van het instrument, over de techniek van harpspelen en tenslotte mochten de kinderen op de harp spelen. Vrijdagmiddag werd de kinderboekenweek in Oude-Tonge afgesloten met een bezoek van Mar van der Veer. Deze middag was een middag met een bijzonder tintje, er waren namelijk prijzen te winnen.' Mar van der Veer heeft het begin van het verhaal 'Muziek voor helden' geschreven. Alle kin deren van groep 8 van de Oo'stflakkese basisscholen mochten dit verhaal afmaken. Ook mocht er een gedicht ingestuurd wor den met als thema "Muziek". Van het win nende verhaal is een muziekstuk en van het winnende gedicht een lied gemaakt. Met het verhaal is ook een canon naar de scholen gestuurd en gezien het feit dat er heel mooi in de bieb gezongen werd, is deze canon behoorlijk geoefend op de scholen. Om de zang te begeleiden had Mar van der Veer zijn piano meegenomen. Zo werd het een heel vrolijk feest met veel zang waar ook de leerkrachten en de medewerksters van de bibliotheek hun steentje aan hebben bijge dragen. De ingezonden verhalen en gedich ten waren prachtig! Het heeft de jury heel veel hoofdbrekens gekost om winnaars te kiezen. De winnaars zijn: Ilse Gebraad, Startblok met een gedicht, Sjoerd Versavel, Startblok, verhaal, Martijn Lambert, Achtsprong, gedicht. Jus tin Vervloet, Achtsprong, verhaal, Johanne van Urk, de Bron, gedicht, Luc Parhan, de Hoeksteen, verhaal en als afvaardiging van de Nobelaer Marloes van Rijs met een geza menlijk verhaal. Deze wiimaars gaan bin nenkort naar Mirian Zimmerman en mogen daar van hun gedicht of verhaal een schilde rij maken. Deze werken mogen zij niet zelf houden maar deze winnaars krijgen de eeu wige roem doordat hun kunstwerken in de bibliotheek van Oude-Tonge komen te han gen. Foto's van deze gezellige middag kunt u bekijken op onze website: www.bibliotheeksite.nl/oudetonge. Vanwege de opening van de nieuwe biblio- Op 3 november 2004 organiseert Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakee/Hoekse Waard een inloopavond in het Wijkcentrum, Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis. Dementieverpleegkundige mevrouw Van Heesch hoopt dan te spreken over 'gedrags veranderingen'. De Alzheimer Inloopavond is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Hier krijgt men onder leiding van deskundige gespreksleiders voorlichting over allerlei aspecten van dementie. Bij aan komst en in de pauzes speelt Arjan Huizer piano. ledere bijeenkomst staat een onder werp centraal. De bijeenkomst begint met een interview met een deskundige gastspre ker. Dit duurt ongeveer een half uur. Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in dis cussie te gaan. Daarvoor bestaat volop ruim te, evenals voor hel uitwisselen van ervarin gen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun problemen in alle openheid naar voren brengen. Na afloop kan nog wat worden gedronken en nagepraat. De eerstko mende Alzheimer Inloopavond wordt dus gehouden op woensdag 3 november a.s., daarna iedere eerste woensdag van de maand (uitgezonderd juli en augustus). Er is vol doende parkeergelegenheid bij het Wijkcen trum. Het gebouw is rolstoelvriendelijk en rookvrij. Lijn 135 en 137, alswel de bustaxi's 635 en 637 stoppen voor de deur. De inloopavond is open vanaf 19.00 uur. Het programma begint om 19.30 uur en is om 21.30 uur afgelopen. De toegang is gratis, evenals het welkomst kopje koffie of thee. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. Op deze avonden is ook een informatie tafel aanwezig met boeken, folders, enz. Voor nadere informatie kunt u contact opne men met de secretaris van de Alzheimer afdeling, de heer Cor Besuyen, tel.: 0187- 485344. De Alzheimer Inloopavond te Mid delharnis is een activiteit van Alzheimer Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee /Hoekse Waard. theek is er een fotowedstrijd georganiseerd met als hoofdthema Lezen in de vakantie" De winnaars van de fotowedstrijd zijn: Bas Kranse, eerste prijs, Richard Ijpelaar tweede prijs en de derde prijs is voor Marissa en Niek Andries. De winnaars hebben inmid dels hun prijs bij de bibliotheek opgehaald. De bibliotheek van Oostflakkee feliciteert alle winnaars! Met het sluiten van de ïün- derboekenweek 2004 is er een einde geko men aan de festiviteiten van de opening van de nieuwe bibliotheek. Bij de dammers speelde Cees Tanis, na zijn superpartij tegen van den Ouden, nu tegen Adam van Huizen. Zijn opening was goed, maar door een knappe zet van Van Huizen wist deze een dam te halen. Cees ging er eens goed voor zitten en wist met enige hulp van zijn tegenstander ("ik stond gewonnen" volgens van Huizen) een remise-eindspel op het bord te krijgen. Henk Floresteijn speelde een aanvallende partij tegen Arie de Mik Sr, en wist op een gegeven moment zelfs een dam af te dwin gen. Een blunder kort daarna kostte hem echter zijn dam en uiteindelijk ook de partij. Cees Tanis - Adam van Huizen 1-1 Henk Floresteijn - Arie de Mik Sr 0-3 Bijna een volledig programma deze avond,slechts één afmelding! In de partij tussen Eeuwit Santifort en Albert Schaeffer ging het hard. Het is bekend dat Eeuwit graag slechte openingen speelt, simpelweg omdat hij het vervelend vindt om snel goed te staan; dan bestaat namelijk de kans dat je gemakkelijk wint,en daar houdt Eeuwit vol gens mij niet van. Maar je kunt natuurlijk ook overdrijven want bij Eeuwit ging het wel heel snel bergafwaarts vanuit de ope ning. Een penning overzien.stukverlies en daarna nog een machtig pionnenblokje op b3,c2,en d2 Zelfs voor Eeuwit was dit teveel van het goede, en hij reikte zijn tegen stander de hand. Door zijn hoge posititie in de tussenstand krijgt Piet Speelman nu te maken met de crè me de la crème van de vereniging (ahum!) Arie Baas liet zien dat er nog wat schortte aan het doorrekenen van combinaties bij Piet.AUengs werd het zwarte overwicht dui delijker en een goede ruimingszet van Arie leidde tot ondekbaar mat in twee!! Piet weer met beide benen op de grond! Willem-Jan Tanis heeft de smaak te pakken. De in goede vorm verkerende Goereër over speelde, met zwart, vanuit een Nimzo-Indiër zijn tegenstander Jan Verzijden met opval lend gemak. Ook hier bleek het doorrekenen van combinaties van doorslaggevend belang! Willem-Jan had dieper gerekend dan zijn tegenstander en wist via pionpromotie het punt binnen te halen. Maart Breen had duidelijk niet zijn avond tegen Peter Denez; voor Maart er überhaupt erg in had was de partij,een Svesnikov, over voordat hij er erg in had.Peter stond toen al een stuk voor en dreigde ondekbaar mat in twee. Maart gooide de handdoek in de ring en verliet spoorslags de arena. Hans van Meenen zakte ook wat plaatsen terug op de ranglijst na een verdiende neder laag tegen Krijn van der Wende. Krijn bediende zich van het Weens (een witte raaf in het schaken) en liet Hans komen. Deze vergiste zich op een gegeven moment en moest noodgedwongen aan de noodrem han gen middels een kwaloffer. Dat was niet vol doende zoals Krijn haarfijn wist aan te tonen; met vaste hand rukte hij op en in ver loren stelling restte Hans niet meer dan zich gewonnen te geven. Wim van Geelen en Bonne Faber maakten het elkaar niet echt moeilijk. Uit een Engel se opening had Wim een miniscuul voor- deeltje,maar de lopers van ongelijke kleur gaven hem weinig kans er daadwerkelijk ook iets tastbaarders van te maken. Dus bleek een puntendeling een goed compromis waar beiden wel mee konden leven. Gert-Jan Zonneveld had er deze avond dui delijk zin in tegen Hans van Esveld. Beiden kennen elkaar door en door uit hun Stellen- damse periode maar nu was het Hans die Gert-Jan in de opening verrastte middels de Kan variant van het Siciliaans. Na ampel nadenken vond Gert-Jan het juiste plan en ging vol voor de aanval. Hans zag zich gedwongen een pion te geven om de witte aanval te ontregelen, maar ook dit werd net jes opgevangen door wit. Uiteindelijk beslis te een witte inval met de toren op g7 in hoge re zin de partij. Hans deed voor de vorm nog wat zetten met het oog op de witte tijdnood, maar wit liet zich niet foppen en schudde nog wat rotte zwarte pionnen uit de boom,waarna Hans zich gewonnen gaf. Kees van den Nieuwendijk en Frans Troost deden om de beurt hun best om de ander af te troeven. Voor een buitenstaander was het vreemd om zoveel röntgenaanvallen te zien zonder dat het kwaad kon. Uiteindelijk bereikten de heren een eindspel waar zwart onderweg een pion had verloren,maar waar voor zwart nog wel remise te halen was. (zie diagram) stelling na 37. Kh4 Ondanks de minuspion,staan de zwarte stuk ken actief. De witte koning is gevlucht naar het veld h4 na het schaakje op glEen zet als 37. h5 komt in aanmerking,waarna wit nog heel goed op zijn tellen moet passen. Frans kromde zijn rug.dacht dat er nog meer in zat.en onder de gevleugelde woorden: "Kees ,ik gao er nog es goed naor kiekuh"toverde hij 37. Txg4 uit de hoge hoed, en kon na 38. Dxg4-H onmiddel lijk opgeven!. De blunder van de week, je hebt hem met ere verdiend Frans, sorty! Wilko Breen kwam ook weer een beetje onder de mensen door een moeizame over winning op Peter Klink. Op Peter's dame- pionspel stelde Wilko zich nogal provoce rend op met de zwarte stukken,waar Peter niet echt van onder de indruk was en met vaste hand naar een eindspel koerste. Daar echter wist Wilko zijn slag te slaan door een boertje te veroveren en deze te verzilveren na zo'n 65 zetten. Lucky Wilko,maar Peter je komt er wel op deze manier, het hoort tot het leerproces moet je maar denken. Het spektakelstuk van deze avond was de partij tussen Reinier van der Wende en Jaap Santifort. Reinier met zijn vertrouwde 1. f4 waarop Jaap zich Hollands met vewisselde kleuren verdedigde en het initiatief nam. Echter een taxatiefout kostte hem een stuk voor 2 pionnen,door een mooie röntgenpen- ning. In de fase rond en na de tijdcontrole tastte Reinier ook mis door zijn stuk voor sprong te verspelen,waama een strijd met wederzijdse kansen ontstond,waarin Reinier uiteindelijk het handigste bleek te zijn in de uitvluggerfase door Jaap mat te zetten. Zo blijft de strijd bovenin open Eeuwit Santifort-Albert SchaefferO-I Piet Speelman-Arie Baas0-1 Jan Verzijden-Willem-Jan Tanis0-1 Maart Breen-Peter Derrez0-1 Krijn van der Wende-Hans van Meenen 1-0 Wim van Geelen-Bonne Faberrem Gert-Jan Zonneveld-Hans van Esveld .1-0 Kees van den Nieuwendijk-Frans Troost 1-0 Peter Klink-Wilko Breen0-1 Reinier van der Wende-Jaap Santifort .1-0 Voor meer info bekijk onze website: http://www.flakkee.net/-schaken/ontspan ning/ OUDDORP - In het weekeinde is er inge broken in een koekjesfabriek aan de Stoof- weg. Onbekende(n) verschaften zich toe gang door het verbreken van een ruit. Bin nen heeft men kasten en laden doorzocht. Uit geldkistjes is ruim 2000 euro's verdwe nen. De politie van het district De Eilanden stelt een onderzoek in. SOMMELSDIJK - Zaterdagmorgen ontdek te een 36-jarige bewoner van de Enkele Ring dat in zijn woning was ingebroken. Onbe kenden waren in de nachtelijke uren binnen gekomen waarna onder meer een computer en een digitale camera werden gestolen. Wil Je je tuin eens flint< omgooien, bijvoorbeeld omdat er kleine kinderen in rond gaan kruipen? Het najaar en de vi/inter zijn daar de ideale seizoenen voor, Omdat de meeste planten in rust zijn, kun je ze gemakkelijk zonder schade verplaatsen. Dit geidt natuurlijk niet voor planten die Juist in de winter bloeien. Heb Je wei eens gedaclnt aan een vak kundige hovenier? Die weet precies wat er kan en vooral vi'ot ©r gedaan moet worden om je tuin mooi te maken. Een hovenier heeft niet alleen verstand van planten en ontwerpen, maar ook van metselen, bouwen, leidingen voor licht en sproeisystemen, pergola's en vijvers. Vraag eens een offerte aan. Groenkeur: tel. 030-6595550, mail naar info@groenkeur.ni of kijk op www.groenkeur.ni Denk niet datje In het najaar niets kunt planten. Tuinplanten die gekweekt zijn In een pot of container, kun je het hele jaar planten, Natuurlijk moet het niet vriezen en moet de grond niet bevro ren zijn. Als je gaat planten, maak dan eerst een gat en maak de bodem daarin goed los. Om de bodem te verbeteren, strooi je wat compost of beendermeel. Heb Je een plant die van zure grond houdt, bijvoorbeeld een rhodondendron, gebruik dan in plaats van beendermeel turfmolm of heideplantengrond. Wanneer kun je wat planten? Bladverliezende bomen, heesters en rozen plant je zonder aardklult (dus met kale wortels) tussen eind oktober en maart. Groenblijvers, zoals buxus, plant je met de wortelkluit in gaas in september/oktober of maart/april/mei. Als je vaste planten uit de volle grond (dus niet in een pof) wilt verplaatsen, doe dat dan bij voorkeur in september of oktober. Zo hebben de wortels genoeg tijd om voor de winter goed aan te slaan. In het najaar en de winter blijven veel machines en gereedschappen ongebruikt. Wil je er in het voorjaar weer plezier van hebben, maak ze dan nu goed schoon en geef bewegende delen en plaatwerk een drupje olie. Dat houdt ze soepel en gaat roest tegen. Ook houten stelen van een hark of schop varen wel bij olie - zo drogen ze niet uit. Berg alles watje niet nodig hebt zo veel mogelijk droog op. Anders roest of rot het weg. Gereedschap kun je het beste met hdken ophangen aan een droge muur, omdat vloertjes vaak toch vochtig worden, met roest als gevolg. Geef je planten vanaf september geen mest meer met stikstof. Stikstof bevordert namelijk de groei van planten en groeiende planten zijn heel gevoelig voor bevriezing. Om goed te overwinteren moeten planten 'in rust' zijn. Gebruik daarom stikstofarme mest. Kalirijke mest is bij voorbeeld wel goed: kalium bevor dert het rustproces. Strooi voor de Vogels hebben in de winter, net als wij, extra behoefte aan vitaminen en vetten. Dus naast zaadbollen, (ongepelde) pinda's en vogelzaad, kun je ook wat kleingesneden frurt neerzet ten. Vetbollen kun je gewoon kopen; maak ze In elk geval niet zelf van gebruikt frituurvet. In dat vet zitten zouten die dodelijk zijn voor vogelsl winter in elk geval een laagje tuincompost of potgrond tussen de planten. Als je compost of potgrond neemt met een R.H.P,-keurmerk, weet je zeker dat je goed en gezond materiaal hebt, Met zo'n laagje stimu leer je het bodemleven en verbeter je de waterhuishouding, zodat de grond gezond blijft. Bovendien werkt het isolerend en dat is belangrijk voor de wortels. Die kunnen niet bevriezen. Zet het voer op een verhoogde voertafel of in een vogeihuisje. De tafel moet aan alle kanten vrij staan, zodat de vogels eventueel gevaar goed kunnen zien aankomen. Vergeet ook niet een ondiepe bak met water neer te zetten. Als Je er een beetje suiker aan toevoegt, bevriest het water niet zo snel. Wanneer moet je voor de laatste keer dit seizoen het gras maaien? Dot is moeilijk te zeggen. Gras groeit namelijk door zolang het warmer is dan zes graden, Het is wel belangrijk dat je gras niet maait wanneer het nat is en zeker niet als het vriest. Als je maait en je kunt bij je grasmaaier de hoogte instellen, doe dat dan op vier centimeter als je speelgros hebt en op drie centimeter voor siergras. Je weet namelijk nooit of het de laatste maaibeurt is en deze hoogtes zijn voor het gras ideaal voor overwintering. In het najaar kun Je het gras nog wat speciale herfstmest geven, waarin geen stikstof zit, Daarmee blijven de wortels ook in de v/inter vitaal. 1 Een tuin hoeft in de winter echt niet saai te zijn. Er zijn genoeg planten die groen blijven, mooie kleurrijke bosten hebben of zelfs bloeien in de winter. Sommige planten bloeien aan kale takken (op zogenaamd kaal hout) en andere hebben ook nog blad. En er zijn erbij die heeriijk geuren. Een kleine greep uit het aanbod: - Japanse kers (Prunus subtiirtella 'Autumnalis Rosea') bloeit roze van november tot maart, 'Autumnalis' bloeit wit, - Sneeuwballen (Viburnum x bodnantense) bloeit met trossen geurende bloemen roze bij 'Down', donkerroze bij 'Charies Lamont'. - Viburnum tinus 'Eve Price' (zie foto) bloeit wit en geurt erg lekker, - Winterjasmijn (Jasminum nudiflorum) bloeit geel van december tot april. - Toverhazeldars (l-lamamelis x intermedia) bloeien ook op het kale hout In geel en oranje CJelena'), wijnrood ('Diane'), bruinrood ('Feuerzauber') en violet- rood ('Lansing'), - Winterheides (Erica carnea en Erica darleyensis) bloeien in roze en lila tot paars en wit. Ook de vijver moet klaar zijn voor de winter Knip eerst zo veel mogelijk afgesfor\^en plantenresten af (die gaan anders rotten). Haal de vijverplanten die niet winterhard zijn (zoals water- hyacinth) weg. Over het water kun je een (vijver)net spannen, om te voorkomen dat deze votwaalt met herfstbladeren, Vljverapparotuur is heel gevoelig voor vorst. Zet daarom, als het kouder wordt, het vijverfllter uit en maak 'm leeg en schoon. Haal ook de pomp urt het water (ook die van fonteinvijverfjes) en berg 'm schoon en droog op. Bij vorst is het slim een zogenaamde ijivrijhouder in het water te zetten. Die zorgt ervoor dat het water zuurstofrijk blijft, ook als de oppervlakte bevriest, Als het kouder wordt, komen vissen in een soort winterslaap. Stop daarom langza- mertnand met het voeren van de vissen. Niet alleen planten maken een tuin. Wat denk je van vogels? In de winter is je tuin een fijne slaapplek. Kleine zongvogels zullen de nacht graag doorbrengen in een nestkastje. Als je er een ophangt, doe dot dan op ten minste 150 centimeter hoogte, met de opening naar het oosten - vanwege de zon. En lef op dat katten niet bij hef kastje kunnen komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4