POLITIE GFT-afval wordt wél apart verwerkt bij AVR Ouderendag Middelharnis weer een dag vol gezelligheid Bevordering instroom studenten technische beroepsopleiding 0900-8844 EiüvriDEn-niEuws Wilhelminabrug Inbraakwering Provak 'getest' Kerst 3D- kaartenverkoop in de Theetuin Paul Kieviet geeft 30e Bachconcerl op orgel en pedaalclavecimbel Diapresentatie OZO Kerstkaarten maken in de bibliotheek EIIAtlDBI-tllEUliia Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Op 21 oktober is STOeB Zeeland (Stichting Techniscli Onderwijs en Bedrijfsleven) officieel gelanceerd. STOeB Zeeland heeft als doel de instroom van studenten in de techni sche beroepsopleidingen aan de ROC's in Terneuzen en Vlissingen te bevorderen. Dankzij lidmaatschap- gelden van deelnemende bedrijven in STOeB, worden de studiekosten voor techniekstudenten geheel vergoed en krijgen ze tevens een baangarantie. Zeeuwse bedrijven staan momenteel te springen om goed technisch perso neel. Hun personeel in technische beroepen vergrijst en de instroom in de beroepsopleidingen stagneert. Door de nieuwe Zeeland-brede aan pak is STOeB dé oplossing om de con currentiepositie van het Zeeuwse bedrijfsleven te versterken. STOeB Zeeland is een samenwerkingsver band tussen de kring van Werkgevers in de Kanaalzone Zeeuws-Vlaande ren, MKB Nederland, werkgeversver eniging BZV^', het ROC Westerschelde en het ROC Zeeland. Baangarantie Organisatie STOeB Zeeland op agenda tijdens gemeenteraadsvei^adering ONajaarsconcert bij kaarslicht in Strijense Lambertuskerk. Automobilist aangehouden na verlaten plaats ongeval Woninginbraak Automobilist aangehouden Bingo PV De Zwaluw Op D.V. aanstaande zaterdag, 30 oktober, 's avonds om 8 uur, hoopt musicus Paul Kieviet voor de dertigste keer een Bachconcert te geven in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. VERVOLG VOORPAGINA Valken Verbrandingsovens PAGINA 2 DINSDAG 26 OKTOBER 2004 SOMMELSDIJK - Nee, je kon afgelopen donderdag over recreatiecentrum 'de Staver' niet spreken als over een ouderenhangplek, maar een ontmoetingsplaats voor ouderen was het beslist wél. Lokaal Ouderenwerk van stichting Companen Middelharnis hield die dag namelijk weer de jaarlijkse - ditmaal voor de vijftiende keer - Ouderendag Middelharnis. Van 's morgens half tien tot 's middags half vijf konden 55-plussers er terecht voor een daagje gezellige activiteit, met voor elk wat wils. Hen werd een programma aangebo den met zowel sportieve, informatieve als creatieve kanten. Een Oudhollands spelencircuit, tafeltennis, koersbal, jeu de Boules, bow ling, een verkeersquiz, een informatiemarkt met gratis oog-, oor- en geheugentest, een hobbymarkt, enz. - vele waren de activiteiten waarmee men zich een dag lang kon bezigheden en waar ook dit jaar weer volop van werd genoten. Voeg bij dit alles de gezellige en ongedwongen onderlinge sfeer, en de Ouderendag 2004 kan weer als succesvol de kronieken in. (foto Persburo Flakkee) Met name de sectoren bouwkunde, werk tuigbouwkunde, proces- en laboratorium- clir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vi'ijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. ViUerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 techniek, elektrotechniek zijn gebaat bij een verhoogde (en verbeterde) instroom van technisch personeel. In deze sectoren wordt de vervangingsvraag binnen enkele jaren een nijpend probleem. Het bedrijfsleven geeft de studenten techniek, die hun studie succesvol afronden, een baangarantie. Door financiële steun van het Zeeuwse bedrijfsle ven wordt deze constructie mogelijk gemaakt. In ruil voor de financiële bijdrage krijgen de verschillende bedrijven goed gemotiveerde stagiaires aangeboden. Op deze manier stemt STOeB de vraag vanuit het bedrijfsleven en aanbod vanuit het onderwijs, op elkaar af. Regionaal uitgebreid Het initiatief tot de oprichting van STOeB is in 2001 genomen in de regio Zeeuwsch- Vlaanderen. Wegens succes gaat dit initia tief nu ook in de andere delen van de provin cie van start en wordt het project Zeeland- breed opgepakt. Het Technocentrum Zeeland heeft het project STOeB Zeeland in zijn activiteitenplan 2004-2005 opgenomen; beide ROC's hebben de intentie uitgespro ken te komen tot één herkenbaar gezicht naar buiten, transparant en toegankelijk voor alle belanghebbende partijen in de provincie Zeeland (werkgevers, scholen, overheden, leerlingen, ouders, etc). Het streven van het project STOeB Zeeland is dat de instroom in het schooljaar 2005-2006 met één klas per afdeling (ca. 80 leerlingen) zal toenemen. Daarnaast dient het aantal STOeB bedrijven naar verhouding te zijn toegenomen. STOeB Zeeland heeft een stichtingsbestuur gevormd. In dit bestuur zitten vertegenwoor digers van het provinciale bedrijfsleven, overheden en de betrokken opleidingsinsti tuten. Het projectteam is belast met de pro jectleiding en de daaruit afgeleide uitvoeren de werkzaamheden en bestaat uit Adrie Buijze (ROC Westerschelde) en Jan Slok kers (ROC Zeeland). Tijdens de startbijeen komst van 21 oktober is de STOeB campag ne 2004-2005 gelanceerd. Vertegenwoordi gers van participerende partijen, waaronder de heer G. de Kok, lid van Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland en de heer J. Lonink, voorzitter STOeB Zeeland en de heer J. Groenink, voorzitter BZW Zeeland, hebben een bijdrage geleverd aan de onthul ling van het nieuwe beeldmerk en huisstijl van STOeB Zeeland. Donderdagavond, 28 oktober zal de gemeenteraad van Middelharnis laten weten of zij positief of negatief staat tegenover de aanvraag van de Stichting tot Bescherming van het Dorpsgezicht om van de Wilhelmi nabrug in Middelharnis een monument te maken. De Stichting heeft spreektijd aangevraagd en wil de dorpsgemeenschap wijzen op dit toch wel cruciale moment van beslissen. De raadsvergadering is openbaar en begint om 19.30 uur. OUDDORP - Woensdag 27 oktober. 19.30 uur, ds. W. Silfhout. DIRKSLAND - Vanavond, dinsdag 26 oktober, 19.30 uur, stud. J. van Belzen. MELISSANT - Donderdag 28 oktober, 19.30 uur ds. J.S. van der Net. DIRKSLAND - In de nacht van afgelopen donderdag op vrijdag is getracht in te breken bij het bedrijf PROVAK, op bedrijventerrein De Watertoren te Dirksland. Natuurlijk veel schade, maar binnenkomen: ho maar! Dat had men natuurlijk kunnen verwachten. Want als de inbrekers verder hadden geke ken dan hun gulzige neus lang was, dan had den ze kunnen zien dat PROVAK een 'Erkend Bedrijf Politiekeurmerk Veilig Wonen' is; dat staat voor: 'Partner van de Politie in inbraakpreventie'. PROVAK in Dirksland is opgeleid door de politie zelf om particulieren inbraakpreventieve maatrege len te adviseren. Logisch dus dal deze erken de partner en wederverkoper van Lips, Nemef en Abus sloten haar zaakjes zelf ook goed voor elkaar heeft, wat vorige week 's nachts ook is gebleken. Ondernemer Marnix van der Boom merkt wel op dat "de materië le schade weliswaar behoorlijk, maar ook weer te herstellen is. Daarentegen is het gevoel dat iemand aan jouw spulletjes wil zitten en dingen van je af wil pakken veel ingrijpender." Naast het 'gedoe' rondom nieuwe deuren, e.d., moet Van der Boom er toch ook wel een beetje om lachen: "wat een sufferds toch..., ze hadden toch kunnen ver wachten dat we onze zaakjes goed voor elkaar hebben? Ons pand is nota bene tot twee maal toe door de politie gecontroleerd op inbraakwerendheid om alle onze klanten gegevens over beveiliging goed te bescher men." Het advies van PROVAK, zowel voor particulier als voor inbrekers, blijft dan ook onveranderd: kijk eerst op www.politiekeur- merk.nl en weet wanneer je wel/geen kans maakt op een geslaagde inbraak! Op zaterdag 30 oktober a.s. is er in de Grote of Sint-Lambertuskerk een con cert 'waaraan medewerking wordt ver leend door Sander van Marion op orgel en Arjan en Edith Post op trompet. Enkele jaren geleden traden deze musi ci ook gezamenlijk op en op veler ver zoek komen ze op 30 oktober opnieuw naar Strijen. Sander van Marion, afkomstig uit een niet muzikale familie, ontwikkelde zich tot een bijzonder organist. Met name zijn klank voorstellingsvermogen, zijn specifieke speeltrant en zijn grote improvisatietalent hebben hem een speciale plaats gegeven in de Vaderlandse organistenwereld. Sander van Marion reist veel om letterlijk over de hele wereld te concerteren. Talloze geluids dragers - zowel LP's en CD's - verschenen in de loop der jaren van deze musicus, hier onder waren een drietal "Gouden platen". Arjan en Edith Post vormen al geruime tijd een muzikaal echtpaar. Beiden ontvingen hun muzikale opleiding aan de conservatoria van respectievelijk Amsterdam en Zwolle. Ervaring deden beiden op in grote Neder landse orkesten en bij verschillende musical producties. Beide trompettisten spelen ook in "The imperial Brass" een koperensemble dat in uiteenlopende samenstelling kan optreden. Ook zijn ze vaak te zien bij, TV uit zendingen, werken ze mee aan koorconcei- ten en cd-opnamen. Samen met de organist Sander van Marion maakte men ook een CD. In het concert te Strijen zullen een aantal werken gezamenlijk worden uitgevoerd, zo begint men met een Intrada over "Grote God, wij loven U". Van Antonio Vivaldi spelen de drie musici diens concerto in C- majeur. Sander van Marion speelt als soli onder andere de Fantasie over "Een vaste burcht is onze God" van Jan Zwart, Variaties over een Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaltkee MELISSANT/SPIJKENISSE - Vrijdag avond omstreeks kwart over zes hield poli tiepersoneel van het district De Eilanden in de Achterstraat in Spijkenisse een 43-jarige man uit Dirksland aan. De man was kort daarvoor met zijn auto op de Provincialeweg in Melissant tegen de auto van een 42-jarige man uit Dirksland aangereden. Toen het slachtoffer uit zijn auto stapte en de ver dachte aansprak, verklaarde de man haast te hebben en reed vervolgens weg. Hierbij werd het slachtoffer, dat nog probeerde opzij te springen, tegen zijn been aangereden. Gealarmeerde politiemensen stelden een onderzoek in en hielden de verdachte even later in de Achterstraat in Spijkenisse aan. Hij werd overgebracht naar het politiebureau en ingesloten voor nader verhoor. DIRKSLAND - Vrijdagavond ontdekte een 80-jarige bewoner van de Staakweg dat in zijn woning was ingebroken. Onbekenden waren via het balkon binnengekomen en diverse kasten en lades doorzocht. Uit de woning werden onder meer waardepapieren en geld ontvreemd. MIDDELHARNIS - Vrijdagavond om streeks kwart voor negen hield politieperso neel van het district De Eilanden op het Havenhoofd een twintigjarige automobilist uit Middelharnis aan, nadat hij kort daarvoor op het fietspad aan de Oosthavendijk een 33- jarige vrouw uit Middelharnis bijna had aan gereden. De man was over het fietspad gere den om de verkeersdrempels op de rijbaan te ontwijken. De vrouw kon nog op tijd de auto ontwijken en een aanrijding voorkomen. Politiemensen stelden een onderzoek in en hielden de man even later aan. Hij werd overgebracht naar het politiebureau en inge sloten voor nader verhoor. Op woensdag 3 november wordt in de Thee- tain in Herkingen tussen 13.00 uur en 17.00 uur een 3D-kaartenverkoop gehouden. En een demonstratie ter plekke van het gebruik van de materialen. De belangstelling is enorm groot. De hele middag zijn er twee mensen aanwezig om u advies te geven. Als u zelf creatief bezig wilt zijn, dan kunt u hier uit een breed en betaalbaar assortiment uw materiaal voor 3D-kaarten uitzoeken. De inloop vanaf 13,00 uur is geheel vrijblij vend. Nu zijn 10 speciale Kerstvellen te koop voor maar €5,-, Kom op 3 november naar de Theetuin "De Bongerd" in Herkin gen om uw hobby materialen speciaal voor het maken van Kerstkaarten in te kopen. Kijk ook rond, drink er een gezellig kopje koffie of kies uit 40 soorten thee en geniet van de nazomer expositie van Cita Huijbers uit Amsterdam, Zij werkt deze tentoonstel ling mei het thema platteland, paarden en koeien en portretten. Haar inspiratie voor deze werken heeft zij opgedaan in en rond Ooltgensplaat. Bezoek in deze wintermaand de theetuin, warm u aan de mensen en de sfeer en geniet ook van de vaste expositie met bijzonder fraai keramiek, glaswerk en andere beelden die binnen en in de tuin ten toongesteld zijn. U kunt zich ook een ambachtelijke pannenkoek laten smaken. Voor meer informatie over 3D kaartenver- koop of de expositie kunt u bellen 0187- 669327 en vragen naar Anja Breen. Op donderdag 28 oktober komt de CVB 'Goeree' weer bij elkaar in het verenigings gebouw 'Oostdam' te Goedereede. Deze avond begint om 20.00 uur. De heer Koppe naal van de Stichting Onderlinge Zorg Oek raïne, vertelt iets over het doel van de Stich ting OZO. De stichting wil het geestelijk en maatschappelijk welzijn van de allerarmsten bevorderen. Er wordt een diaklankbeeld getoond over de zorg die deze organisatie geeft. Tevens is er een verkooptafel aanwe zig. OOLTGENSPLAAT - PV De Zwaluw organiseett op vrijdag 29 oktober weer een gezellige bingo met mooie prijzen, zoals: boodschappenmanden, vleesscho- tels, planten en vele andere prachtige prij zen. Iedereen van harte welkom aan de Dorpsweg 2 te Ooltgensplaat, Aanvang 20,00 uur, lokaal open: 19,30 uur. Koffie en thee gratis. thema van Purcell van Jac, Bonset en natuur lijk een improvisatie. Tijdens het concert wordt het Middeleeuwse kerkgebouw verhcht door kaarsen; hierdoor ontstaat een middeleeuwse sfeer met 21e eeuws comfort. Het concert vangt aan om 20,00 uur, de kerk is vanaf 19,30 uur open de toegangsprijs is 6,00 pp. Hierbij inbegre pen is een consumptie in de pauze. Gezinnen met kinderen t/m 12 jaar betalen maximaal 18,00 Heel bijzonder is deze keer, dat in de kerk een tweeklaviers pedaalclavecimbel opge steld zal staan. Vermoedelijk is dat voor Flakkee de eerste keer in de geschiedenis! Matthijs Mijnders, de illustere clavecimbel- bouwer uit Goedereede, bouwde het onlangs en stelde het ter beschikking voor dit con cert. Of Johann Sebastian Bach nu ook zélf zo'n pedaalclavecimbel in z'n bezit had, daarover zijn de wetenschappers het niet helemaal eens; interessant in dit verband is dat hij rond het jaar 1728 een zestal Triosonates schreef voor zijn oudste zoon Wilhelm Frie- demann, zodat die zich kon bekwamen in het triospel: driestemmige stukken van een hoge moeilijkheidsgraad, waarbij de rechterhand op het éne klavier, de linkerhand op het andere speelt, en op het pedaal de voeten een derde partij moeten uitvoeren, Hoe heeft de jonge W, F, Bach deze meesterwerken van z'n pa gestudeerd? Op het kerkorgel? Maar dan zou er iedere keer iemand mee hebben moeten gaan om al trappend de balgen van het orgel van wind te voorzien. Het instude ren van zo'n Triosonate kan trouwens een heel aantal uren vergen, zélfs wanneer je Bach heet,,. Een clavecimbel met pedaal zou dan een voor de hand liggend alternatief geweest kunnen zijn! Hoe dan ook, het bespelen van zo'n twee klaviers clavecimbel met daaronder een 'volledig' pedaal is een bijzondere ervaring; het beluisteren ervan niet minder, Het door Paul Kieviet uit te voeren program ma voorziet in een scala aan 'grote' Bach- werken: Preludia en Fuga's en andere vrije werken, koraalvoorspelen, èn - dat ligt, gezien het bovenstaande, voor de hand - één van de zes Triosonates (de Vijfde), De datum van het concert - één dag voor Hervormingsdag - leidt er als vanzelf toe om de innige relatie tussen Bach en Luther in het concert te betrekken: een viertal koraalvoor spelen van Bach op liederen die de muzika le kerkhervormer zélf componeerde zijn in het programma opgenomen. Wist u trou wens dat Bach in het bezit was van de com plete werken van Maarten Luther en er intensief mee bezig was? Eén Bachwerk, de grote bewerking op het Lutheriied 'Dies sind die heilgen zehn Gebot' (BWV 678) wordt door Paul Kieviet uitgevoerd op 'zijn' Meere-orgel in de kerk van Sommelsdijk: het orgel is enkele weken geleden voorzien van een nieuwe Tremulant op het Bovenwerk, die zich uitnemend laat gebruiken voor dit koraal. Voor een uitvoerige toelichting op de uit te voeren muziek kunt u het 'Eilanden- Nieuws' van afgelopen vrijdag er op na slaan. Paul Kieviet concerteerde, behalve op orgel, de laatste jaren met enige regelmaat op clavecimbel. Ook concerteerde hij op het clavichord. Na afloop bent u bij deze uitgenodigd om met Matthijs Mijnders een kijkje te nemen bij het pedaalclavecimbel. Van harte welkom De avonden worden weer langer en de kerstdagen staan weer voor de deur. Daarom orga niseert bibliotheek Goeree een work-shop 'Kerstkaarten maken'. Op dinsdag 9 novem ber, van 19,30 tot 22,00 uur, kan kennis worden gemaakt met de verschillende technie ken. Tijdens deze workshop bent u in de gelegenheid om alvast vier kaarten te maken om handigheid en inspiratie op te doen voor de rest. Ook is het deze avond mogelijk mate rialen aan te schaffen. Tevens is er in de bibliotheek een grote collectie boeken met voor beelden aanwezig. Deze boeken kunnen meteen worden geleend(neem uw bibliotheek pas dus mee), U heeft zo de eerste keus. Reserveren voor deze avond is noodzakelijk. Dat kan vanaf heden aan de balie in de bibliotheek (Hofdijksweg 20, Ouddorp), of tele fonisch: 0187-667744, De deelnamekosten voor deze avond bedragen 7,50, dit is incl, materiaal voor de vier kerstkaarten en incl, koffie en thee, De enorme bergen afval trekken natuurlijk heel veel vogels aan. Juist meeuwen willen van het aangevoerde afval nogal eens een 'graantje' meepikken en dit is nu juist iets wat de AVR wil voorkomen, niet alleen omdat dit hinder oplevert voor de perso neelsleden, maar ook nemen de vogels voed- selresten mee in de wijde omgeving. Om dit te verhinderen maakt men gebruik van een valkenier, die het gezelschap ook tijdens de rondleiding ontmoette. De valken werken zo afschrikwekkend op de meeuwen, die toch veelvuldig in het havengebied voorkomen, dat ze de afvalbergen angstvallig mijden. Volgens AVR wordt de compost goed gecontroleerd en daarom voldoet het ruim schoots aan de geldende kwaliteitsnormen. De functionarissen van AVR benadrukken dat het niet veel voorkomt dat een aange voerde vracht gft-afval wordt afgekeurd omdat zich er teveel andere zaken in bevin den. Bevinden er zich echter teveel 'vreemd' afval tussen het gft dan gaat de inhoud van de vrachtwagen toch de verbrandingsoven in en de extra kosten worden gepresenteerd aan de gemeente waar het afval is opgehaald. De AVR-ers hebben wel een vermoeden waar het gerucht vandaan komt dat gft-afval 'gewoon' verbrand wordt. Volgens hen komt dit omdat er bepaalde omstandigheden in de binnenstad van Rotterdam zijn, waar het onmogelijk is om het afval gescheiden op te halen. In die uitzonderlijke gevallen wordt zowel het gft-afval als het restafval gezamenlijk verbrand, "Het zou kunnen zijn dat vrachtwagenchauffeurs dit zien en zo het gerucht in de wereld hebben geholpen, dat er niet gescheiden behoeft te worden opge haald". Nadat het bezoek aan de composteerinslalla- tie was afgerond vertrok het gezelschap naar het hoofdterrein van AVR, waar een kijkje werd genomen bij de verbrandingsovens. Afvalscheiding en hergebruik blijkt een belangrijke doelstelling van het bedrijf. Het aangeboden restafval wordt in de verbran dingsoven bij een temperatuur van rond de 1100 graden Celsius verwerk, Natuuriijk wordt de vrijgekomen warmte gebruikt voor de opwekking van elektriciteit van het bedrijf zelf. Het overige wordt 'verkocht' aan de energieleverancier. Het grof huishoudelijk- en bedrijfsafval wordt zoveel mogelijk gescheiden. Metaal, hout en puin worden dan zoveel mogelijk hergebruikt. Tijdens de lunch die het gezelschap kreeg aangeboden van AVR werden de prijswin naars officieel bekendgemaakt. Het bleek dat de oplossing van de heer Hanenberg het dichtst bij het aantal kilo's aangevoerd gft- afval zat, namelijk 6,257,360 kg. Hij kreeg evenals de andere winnaars, mevrouw Pille, de heer v,d, Marel en de heer Klepper namens AVR en ISGO verschillende prijzen uitgereikt. De deelnemers aan de excursie zijn er in ieder geval van overtuigd dat als de eilande- lijke huishoudens het gft-afval blijft schei den, dit ook gescheiden wordt verwerkt; in het voordeel van de burgers van Goeree- Overflakkee.,,! Het zojuist aangevoerde gft-afval bevat nogal wat zaken die er niet in thuishoren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2