Schoolkinderen op bezoek bij Boekiiandei Akershoek Nieuws GEZOND WEL Zonen, Zorg en Welzijn Kleine conifeertjes in robuuste potten Drukwerk nodig? Spanning en sensatie bij Autocross in Ooitgenspiaat uit de kerken EIIAI1|»141IEUW5 SDOK spaart 1 en 2 eurocenten Met de VW naar Bru^e M H M H H H H Schotejillers presteren goed op eilandelijke Jeugdwedstrijd Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Uw woonplaats bepaalt de voorzieningen In onze moderne Nederlandse maat schappij wordt ernaar gestreefd om ouderen zo lang mogelijk in de eigen woonsituatie te houden. Door mid del van speciale, op ouderen gerich te voorzieningen is het mogelijk om de verhuizing naar een verzorgings huis zo lang mogelijk uit te stellen. Toch maakt het Regionaal Patiënten Consumenten Platform Rijnmond (RPCP-Rijnmond) zich grote zor gen of het langer thuis kunnen blij ven wonen voor ouderen en mensen met een handicap ook in de toe komst echt wel mogelijk blijft. De Wet Maatschappelijke Ondersteu ning die in 2006 van kracht gaat kan voor sommigen een flinke kink in de kabel brengen. Het RPCP-Rijnmond Wonen, Zorg en Welzijn Na 2006 Onzekere toekomst Informatie c 3e: 3c: 3: 3: 3: 3c: 2c: 3:: ac 33 Damvereniging Dirksland Van bolletje tot zuil Praktisch PAGINA 8 VRUDAG 22 OKTOBER 2004 f» Een aandachtig gehoor in Boekhandel Akershoek. Vrijdag 15 oktober is groep twee van de School met de Bijbel Koningin Beatrix, te gast geweest bij Boekhandel Akershoek. Dit was ter afsluiting van de kinderboekenweek op school. Heel de week is er met het thema 'muziek' gewerkt. Er werden muziekinstrumenten en schapen gemaakt. Deze schapen hielden verband het boek Yep wat het actieboek van de boeken- maand is: alle kinderen hadden een wit schaap gemaakt en de juf een zwarte zoals in het boek. Bij boekhandel Akershoek kregen de kinderen alles te horen over uitgevers, titels, schrijvers, tekenaars, groothandels, dozen, computers en kapotte boeken. Met een kleurplaat en ballon gingen de kinderen weer terug naar school. Onlangs heeft u in de media kunnen verne men, dat de eurocent zijn langste tijd heeft gehad. Winkeliers in heel Nederland zijn begonnen vanaf 1 september 2004 bedragen aan de kassa af te ronden op 5 eurocent. De muntjes van 1 en 2 eurocent worden daar door zo goed als overbodig. Veel mensen vinden de 1 en 2 eurocenten ook lastig en vragen zich soms af waar ze deze euromuntjes kwijt kunnen. De Stich ting De Ondergrondse Kerk (SDOK) wil u daarbij helpen. Want uiteindelijk is het wel geld, al is het klein. En wat voor ons klein is en niet zo opvalt, kan wel van gróte beteke nis zijn voor de hulpverlening voor de hulp aan de verdrukte christenen in onder andere Noord-Korea en China. Daar leven hon derdduizenden tot enkele tientallen miljoe nen christenen onder vervolging, mar-teling, hongersnood en intimidatie. Daarom wil de SDOK graag uw 1 en 2 euro centjes in ontvangst nemen. Zowel van par ticulieren als winkeliers en bedrijven. Hoe krijgt u ze bij de SDOK? Heel eenvou dig. U zet een bakje in de keuken, toonbank of receptie en als het bakje vol is, kunt u de inhoud in een zakje of bakje afgeven: - op het SDOK-kantoor, Dorpsweg 85 te Hoogblokland. - bij SDOK-voorlichter T.W. Kruithof, Lage Boezem 32 te Nieuw-Lekkerland. Als u verder weg woont of werkt van deze twee plaatsen, kunt u, als het bakje vol is, het bedrag op de bank brengen en storten op rekeningnummer 38.52.87.445. Vermeldt u er dan wel bij: 't.n.v. St. De Ondergrondse Kerk te Gorinchem o.v.v. 'muntjesactie christenen Noord-Korea en China' De SDOK zal in december 2004 en de vol gende kwartalen verslag doen van het ver loop van de actie. Voor inlichtingen kunt u overdag bellen naar SDOK-voorlichter T.W. Kruithof, telefoon: 0183-561186. SOMMELSDIJK De VVV organiseert op 27 november een busreis naar Brugge. Brugge is een van de mooiste steden van België met zijn histo rische gebouwen en grachten. Ook een stad waar je inspiratie op kunt doen voor Kerst op de Kersthappening. Op deze kerstmarkt, die gehouden wordt in het prachtige oud Sint-Janshospitaal in het centrum van de stad, ziet u de nieuwste trends in kerstdecoratie en bloemsier- kunst. Er zijn talrijke verkoopstands met cadeau-ideetjes voor uw kerstinterieur, want..de mooiste kerst vier je thuis. Deze kerstreis wordt afgesloten met een diner. U kunt opstappen in: Melissant, Stellen- dam, Hellevoetsluis, Rockanje, Oostvoor- ne, Brielle, Zwartewaal en Spijkenisse. Voor meer informatie over deze busreis en boeken kunt u terecht bij de VVV kan toren in Middelhamis, Hellevoetsluis, Rockanje, Oostvoome, Brielle en de agentschappen in Abbenbroek Gemeen tehuis) en Spijkenisse (bibhotheek) of telefonisch 0181-401600. Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Het Regionaal Patiënten Consumenten Platform (RPCP-Rijnmond) is een vereni ging van 150 organisaties van ouderen, chronisch zieken, en mensen met een lichamelijke, verstandelijke of geestelijke beperking. Het platform treedt op als spreekbuis voor deze zorgvragers en voert daarvoor overleg met overheden, woning corporaties, zorginstellingen en verzeke raars. Het platform treedt op als spreekbuis voor deze zorgvragers en voert daarvoor over leg met overheden, woningcorporaties, zorginstellingen en verzekeraars. Het plat form maakt zich hard voor voldoende woningen voor iedereen, continuïteit van zorgvoorzieningen, welzijnsvoorzienin gen en beschikbaar vervoer voor iedereen. Dit alles dient plaats te vinden in een vei lige leefomgeving met aandacht voor per soonlijke ontplooiing zoals recreatie en werk. Wonen, zorg en welzijn is een belangrijk thema op de Zuid-Hollandse eilanden. Wie ouder wordt of een handicap heeft wil zo lang mogelijk in de eigen woonomge ving blijven wonen. Dat betekent wel dat er in de directe nabijheid van die woon omgeving voorzieningen aanwezig moe ten zijn om dat ook mogelijk te maken. Van belang is daarbij dat juist die voorzie ningen er komen die mensen ook daad werkelijk willen. Daarom zijn en worden veel gesprekken georganiseerd met groe pen burgers om met betrekking tot die behoeften en wensen meer zicht te krijgen. Overal, maar zeker ook in een dunbevolkt gebied als de Zuid-Hollandse eilanden is het van groot belang om hier goed over na te denken. Als een gebied bestaat uit vele kleine kernen vraagt het veel meer creati viteit om toch betaalbare aanvullende voorzieningen te realiseren. Een extra probleem hierbij is dat het op dit moment volstrekt onduidelijk is wat de gevolgen zullen zijn voor burgers als de Wet Maatschappelijke ondersteuning er gaat komen. Na 2006, met de ingang van deze nieuwe wet gaat er heel wat veranderen. De gemeenten krijgen meer bevoegdheden om zelf te bepalen of zij willen bouwen in hun gemeente, wat er dan moet komen en hoe duur het vervolgens wordt. Een groot li gedeelte van de bouwprijs van een voor- ziening wordt bepaald door de grondprijs die de gemeente rekent. De hoeveelheid aan welzijnsvoorzieningen wordt door een gemeente bepaald, maar ook wat dat de burger gaat kosten. Zo wordt het ook met de zorg. Nu zijn we nog gewend om tegen een landelijk vastgestelde eigen bijdrage zorg thuis te ontvangen. Denk hierbij aan bijvoorbeeld huishoudelijke zorg... Dat gaat allemaal anders worden. Volgens de regering moeten burgers meer voor zich zelf gaan zorgen. Wie dat niet zelf meer voor elkaar krijgt moet een beroep doen op de gemeente. ledere gemeente op zich kan dan zelfstandig besluiten welke aanvullen de zorg er wordt geleverd tegen welke prijs. Met de komst van deze regeling kun nen er dus grote verschillen ontstaan tus sen de gemeenten onderling. De Wet Voorzieningen Gehandicapten werkt reeds nu op deze manier. Het maakt hier bij zeker uit in welke gemeente men woont. Zorgvragers, en dus ook het RPCP maken zich bezorgd over de toegang tot de voor zieningen, maar ook over de betaalbaar heid en de kwaliteit ervan. Met het ingaan van de nieuwe wetgeving neemt de drak op mantelzorgers, mensen die langdurig voor iemand zorgen, toe. Er zal dan ook steeds meer een beroep moeten gedaan worden op de hulp van de familieleden of vrienden. Door deel te hemen aan gesprekken in uw gemeente over hoe de woon-,zorg- en wel zijnsvoorzieningen er uit moeten komen te zien in uw beleving kunt u helpen om met z'n allen goede keuzes te maken. Besliss- M ingen over de kwaliteit van uw leven zul- len in de toekomst meer en meer in handen zijn van de gemeenten en dus ook van u. Voor advies en ondersteuning bij vragen en klachten over de zorg en wonen, zorg en welzijn RPCP-Rijnmond: (010) 4670522. PROTEST. KERK IN NED Beroepen: te Bergeijk, ds. C.J. Kraai te Hall, die dit beroep heeft aangenomen; te Harderwijk (herv.), ds. J. het Lam te Wezep fherv.); te Hardinxveld Giessendam (herv.; wijkgem. Elim) en te Hendrik Ido Ambacht (wijkgem. Elim), ds. R.W. de Koeijer te Giessendam-Neder-Hardinxveld; te Heumen-Overasselt, kandidaat C.G. den Hertog te Malden, die dit beroep heeft aangenomen; te Luttelgeest/Kuinre, kandi daat G.L. Keijzer te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; te Nijverdal (herv.), ds. W. Kaljouw te Ingen; te Ridderkerk (g.v. zorgcentrum t Ronde Sant), ds. P.A.C. Bongers te Waddinxveen, die dit beroep heeft aangenomen; te Schoonrewoerd, ds. J Westland te Bergambacht; te Uithuizen (geref.), ds. J.H.van der Mark te Broekster-, woude, die dit beroep heeft aangenomen; te Waddinxveen (herv. Wijkgem. Oost), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee. Aangenomen: naar Dronten (SoW), kandi daat K. de Lange te Kampereiland; naar Heumen-Overasselt, kandidaat C.G. den Hertog te Malden; naar Zwolle (geref Berkum), ds. L.A. Burggraaff te Leerdam. Bedankt: voor Boven-Hardinxveld (herv.), ds. M.M. van Campen te Hedel; voor Wageningen (herv. wijkg. 1), ds. G.D. Kam phuis te Amstelveen. Beroepbaar: kandidaat J. Hoekman, Karel Doormanstraat 59, 8281 DK Genemuiden; kandidaat J. de Jong, Bovennieuwstraat 94- 3, 8261 HG Kampen; kandidaat Th. L. van der Weide, Radijsstraat 33, 9741 BK Groningen. HERSTELD HERVORMDE KERK Beroepen: te Garderen, ds. W. Pieters te Springford (Can). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Alblasserdam i.c.m. Nieuw- Lekkerland, ds. H.S. van Hemmen te Groningen; te Assen-Marsdijk (wijk west), ds. H. Geertsma te Zuidhom; te Hardenberg- Baalder, hulppredikant, ds. A.H. Verbree te Gramsbergen, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Amersfoort-Nieuwland, ds. B. van Zuijlekom te Ridderkerk; voor Haren (Gr.), ds. P.J. Trimp te Heemse; voor Lelystad, ds. B. van Zuijlekom te Ridderk erk. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar ïCrommenie, kandidaat T.A. Viezee te Zeewolde, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Veenendaal (Pniëlkerk), ds. B, de Graaf te Nunspeet. Bedankt: voor 's-Gravenzande, ds. W.N. Middelkoop te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Aagtekerke en Stolwijk, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland, die bedankte voor Rotterdam-Centrum; te Hendrik Ido Ambacht, ds. G. Clements te Gouda, die bedankte voor Ridderkerk-Slikkerveer; te Moerkapelle, ds. A.T. Vergunst te Carterton (Nieuw Zeeland); te Randburg (Zuid-Afri- ka), ds. G, Mouw te Uddel, die bedankte voor Borssele. Bedankt: voor Bodegraven en voor Rid derkerk, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; voor Emmeloord, ds. W. Harinck te Woer den; voor Groningen, ds. G.J.N. Moens te Goes; voor Lelystad, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht; voor Meliskerke, ds. P. van Ruitenburg te Chilliwack (Can.): voor Rotterdam-Zuidwijk, ds. M. Golverdingen te Boskoop; voor Tricht-Geldemialsen, ds. J. Schipper te 's-Gravenpolder. Uitslagen van maandag 18 oktober: Afd. 1: Joh. Wolfert-Jac. Wolfert 3-0 M. V. 't Geloof-D. Wolfert 0-3 C. V. Prooijen-J. Knöps 0-3 Afd. 2: C. v.d. Kroon-W. Stolk3-0 H. de Munck-A. Los 3-0 W. Knöps-B. Jelier 0-3 Veel spaiming, sensatie en lawaai tijdens de autocross in Ooitgenspiaat. Het AutoCross Team uit Dordrecht organiseerde hier op 9 oktober weer een geslaagde autocross. Door veel sponsors werd het mogelijk gemaakt om hier weer een dag naar hartelust te crossen. In de verschillende klassen werd er gestreden om de eindzege en dan gaat het er soms hard aan toe. Er vhegt er wel eens een uit de bocht en er gaat er wel eens een over de kop, maar gelukkig brachten de crossers het er zonder kleerscheuren vanaf Hoewel er voor mogelijke ongevallen wel medische hulp paraat stondt. De uitslagen zagen er op deze dag als volgt uit: Regio 1 op de Ie plaats; Rene Kennis, Gevolgd door Gertjan van Aken op de 2e plaats en als 3e eindigde Ad van Aken. In de regio 2 ontstond de volgende uitslag: I .Martijn Contanble, 2.Robert Jan Huybregts, 3. Jan Heysteeg ACTD Standaard 1500 1Thom Waanders, 2. Hans van Wanrooy, jr en 3. Richard den Hartog. I ACTD Standaard 2000: 1 .Patrick van Vliet, 2. Wim Broer, 3. Hennie Polder Toerwagens: 1Jan van Noort, 2. Pieter Nieuwkoop, 3. Hendrik v/d Ven. Sprint 1600; 1 .Wilco Flier, 2. Daaf de Geus, 3. John Polder. i Sprint 2000: 1 .Gerrit Kat, 2. Ton de Geus, 3. Hns van Wanrooy jr. Kevers: 1. Armand Bordewijk, 2. Bram den Hertog, 3. Ton Severs Op zaterdag 16 oktober hebben de drie eilandelijke zwemverenigingen op gezamenlijk initiatief een Jeugd wedstrijd gezwommen in de Staver te Middelharnis. Deze wedstrijd was de eerste uit een serie van drie, waarbij de eilandelijke jeugd tot 16 jaar op de meest voorkomende afstanden en zwemslagen tegen eikaar uitkwam. De gezwommen (officiële) tijden kunnen worden gebruikt voor plaatsing op regionale en nationale kampioen schappen. De Schotejillers verbeter den vele persoonlijke records, waar onder zes clubrecords. In de leeftijdscategorie tot 9 jaar was Mico Pavlovic 1996) bijzonder goed op dreef Hij verbeterde zijn persoonlijk en clubrecord op de 50m vrij naar 41.20, waarmee hij overi gens 2e werd in de wedstrijd. Later werd hij Ie op de lOOm schoolslag in een persoonlijk en (opnieuw) een clubrecord van 1.56.48. Ook op de 50m rugslag wist hij wederom een persoonlijk en clubrecord te zwemmen met een tijd van 48.58. De even oude Julia de Jong won de 50m rugslag in 57.02 en werd 2e op de 50m vrij in"49.80. In de leeftijd tot 12 jaar bij de jongens zwom Mark Costeris naar drie persoonlijke records. Hij verbeterde resp. de lOOm vlin derslag (1.21.51) waarop hij Ie werd, de lOOm mgslag (1.16.57) waarbij hij in een spannende race 2e werd, en tenslotte de 50m (30.20) die weer door hem werd gewonnen. Timo Lambregts (1993) verbeterde zijn lOOm rugslag in 1.35.58 en verdiende hier mee een 3e plaats. Ook Niels Both (1993) verbeterde zijn tijden fors. Op de 50m vlin derslag verdiende hij zilver met 47.36. Bij de meisjes zwom Esmee Koedoot (1992) op de lOOm vlinderslag in 1.19.40 naar de Ie plaats, evenals op de lOOm vrij (1.07.42). In dezelfde categorie waren overigens nog andere successen te melden. Melanie van Gemert (1993) zwom op de lOOm vlinder slag naar de 2e plaats in 1.24.60, waarmee ze meteen in de landelijke ranglijsten een stevi ge limiettijd neerzette. Op de 50m vlinder slag zwom zij met 36.35 naar de Ie plaats. Ook Danica Koedoot (1993) zwom een dik p.r. op haar lOOm vlinderslag in een tijd van 1.32.19, waarmee ze 3e werd. Andermaal zwom Danica Koedoot ook op de 50m vlin derslag een dik p.r. in 37.76. Op de lOOm vrij zwom Joliza van Nimwegen (1993) eveneens naar een gouden medaille in een p.r. tijd van 1.18.16. In de categorie tot 16 jaar zwommen Martijn van Hoorn (1989) en Mark Nolet (1990) zij aan zij naar een dikke tij ds verbetering op de lOOm vrij in resp. 1.04.63 en 1.04.69, waar mee zij resp. 2e en 3e werden. Eerder gaf de 200m vrij een gelijk beeld te zien, namelijk resp. 2.28.58 (zilver) en 2.29.28 (brons). Op de 50m vlinderslag was het opnieuw Mark Nolet die een dik p.r. zwom in 33.61. Bij de meisjes waren er in deze categorie successen voor Anne Volwerk op 50m vlinderslag in 36.78 (zilver) en de lOOm vrij in 1.13.55 (brons). Op de 200m vrij tikten de Marinda Stroober (1990) in 2.55.69 en Witley Rens (1990) in 2.55.70 nagenoeg gelijk aan en werden resp. 2e en 3e. Op de twee meisjes estafettes werden de overige twee clubre cords gezwommen, namelijk op de 4x50m vrij door Lisa Uijtewaal (35.2), Whitley Rens (32.7), Anne Volwerk (33.8) en Esmee Koedoot (30.5) met een eindtijd van 2.12.24 en op de 4x50m wisselslag door Janiek de Boed (rugslag: 42.2), Melanie van Gemert (schoolslag: 42.9), Danica Koedoot (vhn- derslag: 37.8) en Joliza van Nimwegen (vrij: 34.6) in een eindtijd van 2.37.53. Vermeldenswaardig zijn tenslotte nog de resultaten van Janiek de Boed (1994) op de lOOm vrij in een p.r. van 1.26.71Kimberley v.d. Heerik (1994) op de lOOm ragslag in een p.r. van 1.41.75, Pamela Bruggeman (1992) op de lOOm rugslag in een p.r. van 1.38.86, Eléne van Zoest (1992) op de 50m vrij in een p.r. van 37.30 (zilver) en Niels v.d. Ende (1991) op de lOOm rugslag in een dikp.r. van 1.43.03. Kleine conifeertjes in een robuuste pot verdrijven met hun mooie groentinten de koude winter van het balkon of ter ras. Door te combineren met vormen en kleuren ontstaat een vrolijk geheel. Het laagblijvende, staalblauwe conifeertje Juniperus squamata 'Blue Star' is heel geschikt voor in een pot op het balkon of terras. Het conifeertje is goed winterhard en ook gewild bij bonsailiefhebbers. Coniferen zijn er letterlijk in alle vormen en maten. Van reuzen, die het prima doen in parken tot kleine, langzame groeiers, die goed win terhard zijn en ook mooi groeien in een pot. Het staalblauwe conifeertje combineert mooi met tal van dwergconi feren in andere kleuren en plantvormen, zoals de donkerder groene zuilvormige Juniperus communis 'Compressa' of de groenbrain kruipende Juniperus communis 'Repanda'. En wat te denken van een leuk bolletje, zoals de groene Chamaecy- paris pisifera 'Nana' of de warrige geelgroene soortgenoot Chamae- cyparis pisifera 'Sungold'? Maak van de uitgekozen conifeertjes een stilleven door ze in robuus te, wintervaste potten te zetten samen met wat erbij passende voor werpen, zoals een gieter of wat mooie keien, die verzameld zijn tij dens de zomervakantie. i i Die robuuste potten doen het niet alleen goed voor het oog, ze heb ben als praktisch voordeel, dat de wortels goed de ruimte hebben. Voorkom vorstschade door de wortels te beschermen bij vorst. Dat kan door de plant 's winters in te pakken met stro of ander isolatie materiaal, zoals noppenfolie. Een mogelijkheid is ook om alvast aan Kleine conifeertjes in robuuste potten verdrijven de koude wintersfeer. de binnenkant van de pot plastic noppenfolie aan te brengen, voordat de aarde of een binnenpot erin gaat. Er moeten wel enkele gaatjes in de folie geprikt worden om overtollig water af te voeren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 8