Overdenking ?f iewws aan de horizon uit de Heilige Schrift iMdetaiga ^f^fe--.^'- HET ,r^KIJKVENSTER m»t-Kauoi EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Ontmoetingsavond 'de Christenvrouw' VERVOLGVERHAAL EIIAtlDEn-tfnËUWS Blik op kerk ^^Z en samenleving Cj - De zaak Tonino - Vragen - Voor- en nadelen PETIlOlEUMKUUtt Mil Ëtnam CEÏTAMPTE DffOMEM HONDA. Meer kracht. ,..ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Z.C. De Stelle zwemt Jeugd 3- kamp met de Schotejil en de Gooye Rioleringsservice - Camera-inspectie Tel. 0187 - 483983 06 - 50201599 UITTE ms Gods Vaderliefde voor Zijn verloren zoon Grote belangstelling voor voorleesmarathon in St. Catharijnekerk te Brielle Intermezzo: Dames 2 Les Deux Intermezzo kent goede seizoenstart Dames 1 is nog zoekende 1fa.i0a.-<rilogi.« deel 2, '^■■^--. ^^^M PAGINA 5 VRUDAG 22 OKTOBER 2004 "Een onvergeeflijke blunder", zo noemde minister Donner van Justitie het, en dat wès het ook.Ik bedoel natuurlijk het feit dat de officier van het O.M. zijn computer aan de straat had gezet, in de veronderstelling dat het apparaat onherstelbaar stuk was... Ech ter - het verhaal is bekend - een taxi chauffeur nam hem mee en kreeg hem zon der veel moeite weer aan de praat! Tot zijn grote verwondering en verbazing waren de aanwezige bestanden helemaal niet verwij derd. Het bleek niet zomaar te gaan om aller lei 'gevalletjes', maar om strafdossiers van mensen uit de onderwereld! De computer werd vervolgens in handen gespeeld van de misdaad-journalist Peter R. de Vries die er zijn programma aan wijdde. En de media deden de rest. Kortom, een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Nederlandse Justi tie. De officier, mr. Tonino, is kort daarna afge treden. We laten nu maar in het midden of dat vrijwillig is gebeurd, of dat hij onder druk is gezet om maar 'de eer aan zichelf te houden'. Maar dat doet niet zoveel terzake. De beshssing om af te treden is verstandig, want een rechter die zelf zo heeft geblunderd kan met goed fatsoen over een ander geen vonnis meer vellen. Het College van pro- ceurs-generaal heeft de beshssing dan ook gerespecteerd. Hoewel de stap van Tonino algemeen wordt betreurd, want als rechter had hij een goede naam! Intussen heeft deze onverkwikkelijke zaak een hele discussie op gang gebracht. Steeds komen dezelfde vragen daarin terug. Bij voorbeeld: Mag een rechter ook buiten kan tooruren en in zijn eigen huis werkzaamhe den verrichten? Moet hij vertrouwelijke stukken niet zó opbergen dat ze voor ande ren niet toegankelijk zijn? En hoe moeten bestanden eventueel verwijderd worden? Op al die vragen is geen afdoend antwoord te geven. De zaü me er ook niet aan wagen, ik beschik niet over een computer, weet niet eens hoe zo'n ding werkt. Ik kan dus ook geen zinnig woord zeggen over een compu ter die het niet meer doet, en hoe je voorkomt dat vertrouwelijke informatie naar buiten komt. Ik merk wel dat het bezit en het gebruik van een computer - door menigeen sterk aanbe volen - z'n gevaarlijke kanten heeft... De uitvinding van de boekdrukkunst werd inter tijd door Is. Da Costa "een stap ten hemel en een stap ter hel" genoemd. Maar geldt dat ook niet van de p.c, van Internet, enz. WAARNEMER •h, 5!°",/^^^ '««4' Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Als middel tegen houtworm werd mij petro leum aanbevolen. Is dat echt afdoende, of weet u iets beters om 't huis mee te behande len? Antwoord: En dan een klein vonkje erbij en er blijft beslist geen enkele houtworm in leven. Zonder vuur is het geen afdoend mid del, want het maakt wel de buitenzijde van de houten delen, deuren, kasten, balken, bin ten en kapconstructie vettig, maar impreg- neert het materiaal niet voldoende. De rest van het hout, waarbij het binnenwerk van vele meubelen, blijft een lekkernij voor de larven. Bovendien blijf je petroleum zeer lang ruiken, en alles (ook kleding en voed sel) in de directe omgeving neemt die geur aan... Beter lijkt ons een behandeling met een speciaal daarvoor bij de drogist verkrijg baar middel. U dient dan eerst vast te stellen welk insect uw woning teistert en of de lar ven nog leven. Dit in verband met de manier van aanpak. Soms is een insecticide bruik baar, maar het kan ook zijn dat u een gespe cialiseerd bedrijf moet inschakelen om de larven met een gas te verdelgen. Raadpleeg zonodig de Gouden gids onder 't kopje 'Houtwormverdelging' In een oude akte is sprake van zoveel 'stè res Wat zijn dat? Antwoord: Dat was een benaming van de kubieke meter, waarmee de Fransen op de proppen kwamen, toen zij hier in 1798 hun nieuwe tiendelige stelsel invoerden. Stère is afgeleid van het Griekse woord stereos, waaraan wij ook ons 'stereo' (ruimteUjk) danken. Het was tijdens de Franse bezetting de eenheid van ruimte voor droge waren, en men ging van millistère tot kilostère en ver der. Nu is de aanduiding kubieke meter wet telijk voorgeschreven. Telkens als, ik uit de koude buitenlucht een warme kamer binnentreed, beslaan m 'n bril lenglazen en kan ik niemand meer onder scheiden. Afvegen helpt dan niet, want als de bril weer op m 'n neus staat, begint het weer. Antwoord: Het beste middeltje is een drup pel glycerine, waarmee u de glazen oppoetst vlak voor uw vertrek van huis. Nawrijven met een zeemleren lapje. Dan beslaat uw bril niet bij de eerstvolgende temperatuurver schillen. Opticiens hebben daar tegenwoor dig speciale doekjes voor en ook zo'n anti- condensdoek uit de auto (verkrijgbaar bij pompstations en garages) helpt tijdelijk. Een flesje glycerine gaat echter langer mee dan zo'n geprepareerd doekje. Hoe komt het, dat ik wel droom na stamppot gegeten te hebben, maar niet als we groen ten en aardappels afzonderlijk aten? Antwoord: U droomt ook wel als u andere maaltijden achter de kiezen hebt, want dro men doen we heel geregeld en heus wel elke nacht. Alleen herinneren wij ons niet al die dromen. U kunt zich ongetwijfeld wel dro men van andere nachten herinneren als u er nog eens goed over nadenkt. Maar in uw brief schrijft u erbij dat het (nu) wel eens erg nare dromen waren. En dat klopt met het geen psychologen, droomuitleggers en andere deskundigen zeggen, namelijk dat je hele of halve nachtmerries kunt krijgen van teveel eten. Büjkbaar hebt u van die heer lijke stamppot nog eens extra opgeschept. The Powarot Drsam» Slagveld 19, 3231 AN BRELLE Telefoon 0181 -41 37 77 Zaterdagmiddag 16 oktober werd het eerste programma 4x50m vrij eslag estafette meisjes jeugd 2 el gezwommen, De Stelle werd 2e in 2.26.92. De Stelle werd 3e op de 4x 50m vrijeslag estafette jongens juni- oren4 el. In beide programma's werd het pr verbroken. Willem Jan Hoekman werd Ie op de 5Om vrijeslag jongens minioren 4 el 0.40.11. Op de lOOm vrijeslag meisjes minioren 6 el waren er geen medailles maar alle vier de zwemsters verbeterden hun pr. Nielle Teu- nissen deed dit met maar liefst 21 sec. Lydia Witte met ruim 7 sec, Lydia Tebrugge met 6 sec. en Cynthia Nagtegaal 1 sec. Op de lOOm vrijeslag jongens minioren 6 el was de Ie plaats voor Marco Akershoek 1.18.81. Pieter Hoekman greep net naast een medail le maar verbeterde wel zijn pr. Wendy Kriek werd Ie op de 200m vrije slag jeugd 2 el 2.37.64. Op de lOOm schoolslag meisjes minioren greep Samantha Borgdorff net naast de prijzen in een mooie eindtijd van 2.07.92. Bij de jongens op de lOOm school slag was de 2e plaats voor Jeffrey Grinwis 1.56.78 en de 3e voor Jamo Heerschap 2.04.46. Marco Akershoek veroverde op de 50m vhnderslag jongens minioren 6 el wederom de Ie plaats 0.40.33. Op de lOOm rugslag meisjes junioren 2 el verbeterde Tanneke den Eerzamen haar pr met maar liefst 11 sec. Bij de jongens op deze slag was de 3e plaats voor Coen Bolle 1.30.40. Op de 50m rugslag jongens minioren 4 el was de Ie plaats in een pr tijd voor Willem Jan Hoek man 0.47.55 en de 2e plaats voor Coen Tebrugge 0.48.42. Op de lOOm rugslag minioren 6 el werd Marco Akershoek 2e in pr tijd 1.31.72. Op de 50m vrije slag meisjes junioren 2 el werd Patty Kreeft 3e, pr tijd 0.37.97. Fleur v Beuningen, Tanneke den Eerzamen en Fenna Deelen verbeterden hun persoonlijk record. Wendy Kriek werd 2e op de lOOm vrijeslag jeugd 2 el en Johen Witte verbeterde haar pr met bijna 20 sec. Op de laatste twee programma's, 4x 50m wissel slag estafette meisjes minioren 6 el en jon gens minioren 6 el werd De Stelle derde. In mijn tuin zie ik geregeld een witte mus. Is dit een speling van de natuur, afkomen dgl. witte mussen vaker voor? Antwoord: Zo'n witte mus is een grote zeldzaamheid. Naar schatting komt zo'n albino onder de huismussen maar eens op de 10.000 keer voor. "En als hij nog ver van hem was, zag hem zijn vader, en werd met innerlijke ontferming bewogen; en toelopende, viel hem om zijn hals en kuste hem. Lukas 15:20 We zagen in de gelijkenis van het verloren schaap de trouwe, opzoekende hefde van de hemelse Herder, de Heere Jezus; Hoe duide lijk bleek dat ook in Zijn omgang met tolle naars en openbare zondaars. Niet om te die nen in hun zondig leven. Maar het wonder was er dat juist velen van die ver afgedwaal- den naar Hem kwamen luisteren, en bleven luisteren en tot geloof kwamen. Om zo het wonder te beleven dat er ook voor hen ver geving was en toegang tot de Vader, langs die enige weg, Jezus Christus. Ze moesten, evenals de discipelen, nog veel leren, maar omdat hun keuze echt was, wilden ze niets hever dan steeds weer naar Zijn onderwijs luisteren. Zoals op een gegeven moment Pet rus verwoordde: Heere, tot wien zullen we gaan, Gij hebt de woorden des eeuwigen levens. Dit alles was tot grote ergernis van de geestelijke leiders, farizeeën en schriftge leerden. Die vertrouwden zo vast op hun goede werken en godsdienstige ijver, dat ze het aanbod van genade afwezen. En ze meenden dat een leraar die zo preekte niet de beloofde Messias kon zijn. Temeer, waar Hij tafel gemeenschap hield met tollenaren en openbare zondaren, om juist zo hen te win nen voor Zijn dienst. Jezus hield, hen voor dat er juist in de hemel blijdschap was, als een van zulke ver afgedwaalden tot geloof kwam. En hield hen voor dat er zo ook bhjd- schap zou zijn, als ook zij in oprechtheid de Heere dienden. En in die tweede gehjkenis, van die verloren penning, hield Jezus hen voor hoe Hij alles op alles zette, om zo'n verlorene te winnen voor het Koninkrijk Gods. Zoals die vrouw net zo lang zocht, tot ze haar verloren penning had teruggevonden. En wat was er in de hemel een blijdschap over dat gevonden schaap en die gevonden penning bij de engelen en bij God. En als die leiders zelf iets zouden beleven van die gena de, dan zouden ze zich met die gevondenen verheugen. Dat ook de Heere Zich verheug de over de terugkeer van een verloren zon daar, daar spreekt de Heere Jezus heel bij zonder over in die derde gelijkenis, van de verloren zoon. Hier schetst ons Jezus het gezin van een landbouwer, die twee zonen had. De oudste zou straks opvolger worden en heel het bedrijf erven, de jongste zou een derde deel van het bezit krijgen. Op zekere dag vroeg de jongste zoon aan zijn vader of hij het deel van de erfenis, dat hem toekwam, nu mocht ontvangen. De vader stemde toe, vroeg verder niets. Op zich zelf hoeft er heel geen verkeerde begeerte achter te zitten. Maar het gaat wel de verkeerde kant op. De jongste zoon trekt weg, ver van zijn vaders huis, wil iets van de wereld zien. Zo denkt hij al heel gauw enkel maar aan genieten van zijn geld. De vader laat hem gaan, maar uit alles blijkt dat de vader zijn jongste blijft vol gen met zijn liefde. Ja, de Heere laat ons onze gang gaan, laat toe dat we onze eigen weg kiezen. Een weg, die van Hem afgaat. Niet te begrijpen? Maar is dat andere dan wel te begrijpen, dat die vader steeds blijft uit zien, of zijn zoon niet terugkomt? En zo ziet hij op zekere dag hem al uit de verte aankomen. En als we de uitkomst zien, dan moeten we zeggen dat het enkel de trekkende hefde van de Heere is, dat een verloren zondaar terugkeert. Och, die jongste zoon bedoelt natuinlijk niet om zijn hele bezit er door te j agen, maar de verleiding wordt hem te groot en zo maakt hij enkel genot in deze wereld en maakt met zijn geld vrienden. Echte vrienden? Straks laten ze hem allemaal in de steek. Straks is hij heel zijn bezit kwijt en tot overmaat van ramp komt er een honger in het land. Met grote moeite lukt het hem om bij een inwoner van dat land zwijnenhoeder te worden. Wat is hij jaloers op die varkens die volop te eten hebben. Wat zou hij ook graag van dat voer hebben gehad, zoals arme mensen soms aten. Maar niemand gaf het hem. En toen begon hij te ontwaken uit zijn roes. Toen kwam zijn vader weer in zijn gedachten. Wat was het daar goed. Zelfs de dagloners hadden volop te eten en hij leed honger. En toen ont waakte in hem het verlangen om terug te keren naar zijn vader. En toen besefte hij wat hij had gedaan. Dat hij de liefde van zijn vader had veracht. En hij nam zich voor om op te staan en te belijden dat hij gezondigd had, tegen zijn vader en tegen God. Helaas, wat wordt dit vaak gezegd, om het even later weer te vergeten. De Bijbel noemt er genoeg voorbeelden van. Denk eens aan farao, toen de zevende plaag van hagel en vuur het land verteerde. Toen, in die grote nood, liet hij Mozes en Aaron roepen en beleed dat hij het ditmaal had verzondigd en dat de HEERE rechtvaardig was en hij en zijn volk godde loos waren. Exodus 9: 27. Maar als dan de nood voorbij is, dan is hij ook die belijdenis vergeten. Wat is daar ook Bileam een vrese lijk voorbeeld van. Door Moab geroepen om Israël te vervloeken. God liet het toe, maar kwam hem onderweg tegen door die engel. Toen beleed Bileam het dat hij had gezon digd. Numeri 22:34. Hij mocht wel verder gaan, maar enkel spreken wat de Heere hem gaf te spreken. Zo zegende hij het volk Israël, tot grote woede van Balak, de koning der Moabieten, die zich verbonden had met de Midianieten. Hij krijgt, niet het rijke loon dat hem was beloofd. Maar hij geeft dan die gemene raad aan Balak om het volk Israël te verleiden door hen te lokken door zijn vrou wen tot hun afgods maaltijden. Zie Numeri 31: 16 en zie hoe dit een oordeel over Israël gaf. Numeri 25: Ie v. En, om er nog een te noemen, koning Saul; Hij had de opdracht van de Heere, door middel van Samuel, om Amelek te straffen voor zijn verraderlijke aanval tegen Israël, toen het optrok naar het beloofde land. Hij trok uit met zijn leger, maar uit vrees voor het volk spaarde hij het beste vee. En hij had voor Samuel de uit vlucht dat dit bestemd was tot offers voor de Heere, Samuel moest hem zeggen dat zijn koningschap hem zou afgenomen worden. Toen beleed Saul schuld: Ik heb gezondigd omdat ik des Heeren bevel en uw woorden overtreden heb. 1 Samuel 15: 24. En hij vroeg of Samuel met hem wou gaan om hem voor de oudsten van Israël te eren. Helaas, koning Saul ging door, ook in zijn vijand schap tegen de door God gezalfde nieuwe koning, David. En al moest hij bekennen dat David rechtvaardiger was dan hij, toen David hem op bijzondere manier gespaard had, I Samuel 24: 18, hij ging toch door. Ten slotte pleegde hij zelfmoord in de strijd tegen de Filistijnen. 1 Samuel 36. De Cultmele Commissie van de St. Catha rijnekerk heeft een groot aantal reacties ontvangen op de oproep om voor te komen lezen uit de Nieuwe Bijbelvertaling op woensdag 27 oktober in de St. Catharijne kerk. Bijna 90 voorlezers hebben zich al aangemeld. Niet alleen leden van kerkelij ke organisaties hebben zich aangemeld, ook leraren uit het basisonderwijs en raads leden van de politieke partijen VVD en CDA zullen op 27 oktober gaan voorlezen. Tijdens het avondprograrmna lezen ook burgemeester G.W.M, van Viegen en wet houder W.M. Kruikemeier een gedeelte voor uit de Nieuwe Bijbelvertaling. De organisten Aart Bergwerff en Willen Meyboom zullen de middaglezingen bege leiden en Marco 't Hart zal tijdens de avondlezingen het KAM-orgel bespelen. De voorleesmarathon gaat om 13.30 uur van start met het boek Prediker, gevolgd door het boek Genesis (vanaf 14.30 uur) en vanaf 16.00 uur wordt voorgelezen uit het evangelie naar Johannes. Het avondpro gramma van de marathon begint om 20.00 uur met voorlezing uit HoogUed, gevolgd door het boek Ester en wordt afgesloten met voorlezing uit de brieven van Johan nes. De voorleesmarathon is gratis toegankelijk en heeft het karakter van een vrije inloop. Om 21.45 uur wordt de voorleesmarathon feestelijk afgesloten met een hapje en een drankje dat u wordt aangeboden door boek handel Voskamp. De Culturele Commissie St. Catharijnekerk hoopt u woensdag 27 oktober te mogen begroeten. Op woensdagavond 27 oktober belegt 'De Christenvrouw' een open regio ontmoe tingsavond in het verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middelharnis. De spreekster op deze avond is mevrouw Toos Heemskerk-Schep van het Scharlaken koor. Het onderwerp zal zijn 'Preventie, straatwerk en hulpverlening rond prostitu tie'. De aanvang van de avond is 19.45 uur en de koffie staat vanaf 19.15 uur klaar. De toe gang is vrij. Inüchtingen: mevr. J.J. Boot-Voortman, tel. 0187-485624 of mevr. J.H. Bac-v. Dijk, tel. 079-5931365. 'De Christenvrouw' is een landelijke vereni- ginge met plaatselijke afdeUngen. De ver eniging is opgericht op 8 janauari 1981 en heeft als doel: 'Christenvrouwen behulp zaam te zijn vanuit de Bijbel, het Woord van god, dat voor alle tijden gezaghebbend is. Zij probeert vanuit Bijbelse normen, voorlich ting te geven over de problemen waar men in deze tijd mee worstelt, in gezin, kerk en samenleving'. SOMMELSDIJK - Een nieuw seizoen met nieuwe kansen. Zo ook voor het eerste damesvolleybalteam van Les Deux Inter mezzo. Een team met potentie, wat met Bert van de Weerd een trainer/coach heeft bin nengehaald waar de dames iets mee kunnen opbouwen. De fans en buitenwacht moeten echter nog even geduld hebben voordat de trainingen een winstresultaat gaan afwerpen. Afgelopen zaterdag tegen Fusion - een jon ge club, recentelijk opgericht vanuit de fusie van Alexandria 66 met VCO-Ervea - uit Rotterdam leek het te lukken. Met de door het Binnenhuis geschonken wedstrijdbal was het leuk volleyballen en werd het span nend. Uiteindelijk ging Fusion met een 3-2 overwinning naar huis. Maar Les Deux Intermezzo heeft beslist mogelijkheden met de mix van ervaren en nieuwe speelsters (Erna Vogelaar, Carlina van Os en Manon Brooshoofd) en nieuwe trainer/coach. Dames 2 geeft het goede voorbeeld en won met 4-0 en staat nu knap op een tweede plaats. De uitslagen: Heren 2 - RVC/LIBANON'50 31-3 Heren 3 - FUSION 61-3 Dames 1 - FUSION 32-3 Jongens B - RIVO 11-3 Jongens D 1 - KWIEK 10-4 Heren 1 - WEAIMEVO'80 12-2 Dames 2-WEAIMEVO'80 14-0 Jongens C - FUSION 14-0 Meisjes b 1 - WEAIMEV 11-3 Meisjes b 2 - KWIEK 13-1 Meisjes c 1 -WEAIMEV 13-1 Meisjes d 1 -DVO 11-3 Meisjes d 2 - KWIEK 10-4 De Kriekel - Heren Recrea 13-1 -1- 1 Nevelig en heet hangt de lucht boven het barak kenkamp. De bomen staan roerloos in het licht van de ondergaande zon, die nog een handvol purper in het zenith strooit. Twee buizerds zweven op lome wiekslag hoog in de lucht en diep in het woud klinkt de schorre roep van een raaf. Over het stoffige kampterrein zeulen een paar krijgs gevangenen een gewonde kameraad, die in het bos bij het bomen-vellen onder een vallende tak is geraakt en nu naar de ziekenbarak wordt gebracht. Midden in het woud is een grote open vlakte waarop de krijgsgevan genen hun kamp hebben gebouwd. Eindeloze rijen houten gebouwen, lomp en uit ruwe stammen opge trokken. Rond het kamp zijn dubbele rijen prikkel draad, met om de tweehonderd meter een wachttoren, waarop mitrailleurs staan opgesteld. Russische soldaten houden de wacht, ze hebben hun hemd open hangen en roken machorka om zich de wol ken muggen van het lijf te houden. Er zijn een paar barakken voor de keuken en het laza ret, zoals men deftig de ziekenbarak noemt, terwijl er voor het Russische wachtpersoneel buiten de poort een aantal barakken staat. Naast de poort bevinden zich enkele soUde houten gebouwen waarin de kampleiding huisvest. Kolonel Iwan Sokorsky is in de gemeenschap van de gevangenen een machtig man. Als commandant van het gevangenkamp 22-12 beschikt hij over de levens van de tweeduizend Duitse krijgsgevangenen die in dit kamp zijn ondergebracht. Het kamp 22-12 ligt achter de Oeral; ergens in het oneindige gebied van de taiga. Slechts een spoorlijn verbindt het kamp met de bewoonde wereld, waaruit eenmaal per week een trein komt om de bomen te laden en voedsel en andere benodigdheden voor de wachtmanschappen en de gevangenen te brengen. Zware wagens van Amerikaanse makelij slepen de bomen naar het station, vanwaar het hout naar zagerij- en ergens in Rusland wordt getransporteerd. De gevangenen werken in het woud, waar ze de zware bomen vellen. Rusland schreeuwt om hout, want er zijn enorme hoeveelheden nodig voor de wederop bouw van het door de oorlog zwaar geteisterde land. ledere morgen, als de zon maar nauwelijks boven de horizon verschenen is, ontwaakt het kamp en vertrek ken de gevangenen naar verschillende plaatsen in het bos waar ze twaalf uur per dag moeten werken. Het werk gaat zeven dagen per week door, dag in dag uit, zonder enige onderbreking. Nu zijn de werkploegen binnen. Over het kamp hangt een lome rust. Bij de wachtbarak klinken de stemmen van de Russische soldaten, ze zingen een Ued dat wee moedig en triest klinkt. Achter één van de barakken zitten, uit het gezicht van de soldaten, een paar gevangenen. Ze hebben hun kle ren uitgetrokken en trachten daaruit de vlooien en lui zen te vangen. 'Je zou ze', gromt de één, een fors gebouwde kerel met spieren die als koorden over zijn hchaam golven. 'Ja', zucht de ander gelaten. Dan vervallen ze een ogenblik in stilzwijgen en turen in hun versleten kleren of ze nog een of ander stuk ongedierte kunnen vinden. Karl-Heinz Stiermaim, een van de twee, glimlacht. 'Hier jij', mompelt hij tevreden, als hij een volgezogen luis in zijn hemd heeft gevonden. Met de nagel van zijn duim drukt hij hem dood en gaat dan weer verder met zijn onderzoek. Zijn kameraad, Franz Fischer, doet meer ingetogen zijn werk, maar houdt nauwkeurig het aantal slacht offers bij dat in zijn kleding wordt aangetroffen. 'En dat is nummer vijftien', zegt hij triomfantelijk als hij weer een luis dooddrukt. 'We zouden ons eens goed moeten wassen', zucht Karl-Heinz. 'Ja, maar het weinige water dat we hier hebben is net genoeg om er onze koolsoep mee te kuimen koken', krijgt hij ten antwoord. 'Hoelang is het al geleden dat het heeft geregend, Franz?' 'Nou, dat is al weer een paar maanden terug.' 'Nu moest er een zware plensbui komen, om daar dan met je blote lijf in te gaan staan om er het vuil van los te weken.' De gedachte aan een fris bad doet hem het zweet van z'n voorhoofd vegen. Ze kloppen hun kleren uit en hangen die over een tak van een struik die tegen de wand van hun barak groeit. 'Heb jij soms nog iets te roken, Karl?' 'Ja, maar het is niet veel. Ik heb vanmorgen een peuk opgeraakt die een wachtpost heeft weggegooid. Geluk kig heeft die dat niet gezien; voor een peuk slaan ze je de ribben in elkaar.' Hij zoekt in de zakken van zijn gerafelde uniformbroek en vindt de peuk. 'Ik heb vuur. Hier, steek aan.' Uit een verfomfaaid doosje wordt een lucifer gehaald waarmee de peuk wordt aangestoken. Karl inhaleert genietend en geeft dan de peuk aan Franz, die hem na een flinke trek weer terug geeft. Ze roken tot ze de toppen van hun vingers branden; dan knijpt Karl het vuur er af en stopt het overblijfsel zorgvuldig weg. Als ze geluk hebben en nog een paar peuken vinden kunnen ze een sigaret draaien. En wie in het kamp een sigaret heeft, is rijk. Mensen nog aan toe, wat je voor een sigaret niet alle maal kunt krijgen! Tevreden leunen ze tegen de houten wand van hun barak en rusten uit. Na een dag van zware arbeid doet het hun goed een uurtje ontspannen te kunnen zitten. 'Het is al weer negen maanden. Waar blijft de tijd?' 'Misschien worden het wel negen jaar, want ik geloof niet dat ze ons zo gauw naar Duitsland terug zullen stu ren', antwoordt Karl-Heinz. 'Als ik daaraan denk, geloof ik nooit dat we dat zullen uithouden. Een liter koolsoep en vijf sneden gerste brood bij zulk onmenselijk zwaar werk, dat is niet vol te houden.' 'Ik heb je al vaker gezegd: We moeten ons niet op de knieën laten dwingen. Eens zal er een eind aan komen. En ik ben altijd nog van plan om naar het oude, goede vaderland terug te keren.' Franz zucht: 'We zijn nu negen maanden in krijgsge vangenschap en soms denk ik dat de Russen er gewoon op uit zijn om ons kapot te maken. Als dat waar is, kun nen we onze thuisreis wel voor altijd vergeten.' 'Natuinlijk willen ze ons er met geweld onder krijgen, maar aan de andere kant moetje niet vergeten, dat wij goedkope en goede arbeidskrachten zijn. En die heb ben ze voorlopig maar al te hard nodig. Vergeet niet: Wij zijn Rusland binnengevallen. Wij hebben hier de tactiek van de verschroeide aarde toegepast. En in ons vaderland hebben duizenden en duizenden Russen gedwongen moeten werken onder moeiUjker omstan digheden dan wij hier doen.' 'Ja, maar hoevelen onder ons zijn er niet, die aan deze dingen part noch deel hebben?' 'Beste vriend: je kunt van hen hetzelfde zeggen.' 'Het bUjft onrechtvaardig.' 'Dat had je dan een paar jaar geleden tegen Hitler moe ten zeggen.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5