Overdenking 'Jeduthun' presenteert vierde cd Kruistocht naar Leningrad '^'^Mky>,?i uit de Heilige Schrift Enthousiaste zangers gezocht Vakantie Bijbel Club Oude-Tonge Een nieuwe verrassende route Verkoop vers gevulde roombroodjes Psalmen zingen voor 'Ontmoeting' EllfUnOBI-tllEtJWS HET rjKIJKVENSTER VERVOLGVERHAAL ECHTE OUOE HUTSPOT 4ilMiLPM0 ÜHOEHE OOOIEUS Nieuws van de Wereldwinkel: Vertellen wat God gedaan heeft Zuid-Afrikaanse Leisteen, Tegels en dakbedekking www.groennatuursteen.tk •3^a.iga.-<rilogie deel 1 JOH. GVEENHOF PAGINA 5 VRUDAG 15 OKTOBER 2004 Blik op kerk "^y en samenleving cj - Eric O. - Blunders - Vrijspraak? We zijn allemaal een beetje benieuwd naar de uitspraak die de rechter over ruim een week zal doen in de zaak-Eric O. Aan wie de krant leest hoeft niet uitgelegd te worden wie wordt bedoeld. Eric O. is inmiddels een bekende Nederlander geworden. Hij was met de vredesmacht in Irak en stuitte daar rondom de jaarwis.seling op een groep plun derende Irakezen. Deze konden op dat moment niet tot de orde worden geroepen door de Nederlandse troepen, derhalve voel de Eric O. zich als majoor verplicht waar schuwingsschoten te lossen. Eén van die schoten was op de grond gericht, maar ach teraf had dat schot de dood van een Irakees tot gevolg. 'i t- Er is toen een hele deining over dat geval geweest. Het Openbaar Ministerie heeft wel enkele blunders begaan door de betreffende Eric O. meteen terug te roepen en hem voor lopig in hechtenis te nemen. De majoor heeft enkele dagen, onder andere Oud en Nieuw, in een cel doorgebracht. Dat was noodzakelijk, verklaarde het O.M. daarna, om te onderzoe ken of Eric O. strafrechtelijk moest worden vervolgd. Het publieke optreden van het O.M., met name van de voorzitter, J. de Wijkersloot, riep nogal wat vragen op. Hij stelde Eric O. als een moordenaar aan de kaak. Velde dus eigenlijk al een vonnis voordat de rechter daarover uitspraak had gedaan... De verge lijking werd gemaakt met relletjes op de Dam, waarbij de M.E. immers ook niet meteen met scherp schiet. De publieke opinie keerde zich al vrij snel tegen het O.M. Eric O. was als 'barbertje die moet hangen'. Vervolgens kwam een uitvoe rige discussie op gang over de zogenaamde geweldsinstructie. Daarin staat vrij precies beschreven waaraan militairen zich in een dergelijk geval hebben te houden. Mogen ze schieten of mogen ze dat niet? Het is natuurlijk ondenkbaar dat militairen in geval van nood eerst die geweldsinstructie ter hand nemen om te kijken of het wel geoorloofd is wat ze gaan doen... Daarvoor is de situatie te hachelijk. Als buitenstaander heb je de indruk dat Eric O. op dat ogenblik niet anders kon doen dan hij gedaan heeft. We zitten dan ook een beet je te wachten op zijn vrijspraak. En we zou den het allemaal betreuren als er toch een straf werd opgelegd. Maar dan zouden we dezelfde fout begaan als door het O.M. is gemaakt. Deze instantie is waarschijnlijk te voorbarig geweest, hem schuldig te verkla ren. Dan moeten wij niet, terwijl de zaak nog 'onder de rechter' is, zijn onschuld willen betogen. Waarnemer -^^. Deze vraag- en antwoordrubriek .staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Toen wij op 4 oktober in Leiden waren, kre gen we daar heel andere hutspot voorge schoteld dan wij het kennen, nl. met witte Bonen en witte penen. Kent u dat Leidse recept? En waarom dat anders is? ^ntwoord: Een aantal Leidenaren houdt vast aan de oorspronkelijke ingrediënten die de Spanjaarden gebruikten, want toen in 1574 Leiden werd ontzet en in de verlaten Spaanse stellingen de pannen met hutspot werden aangetroffen, bleek dat 16de-eeuwse soldatengerecht te zijn bereid uit o.m. witte bonen en pastinaak (witte wortel). Aardap pelen konden er niet bij gebruikt zijn, omdat die toentertijd in Europa nog geheel onbe kend waren. De pastinaak is langzamerhand in onbruik geraakt. Slechts in en om Leiden zijn ze nog wel eens (nl. tegen 3 oktober) Verkrijgbaar. Het recept luidt: 500 gram wit ste bonen met 500 gram in dobbelsteentjes gesneden mager spek 20 minuten laten koken in het weekwater van de bonen. Afzonderlijk 1,5 kg winterwortels en 500 g pastinaken met 500 gram uien klein snijden en met zout naar smaak zo'n drie kwartier la ten koken. Dan alles goed door elkaar roeren en op smaak brengen met wat peper. We bewonen een oud pand waarin de blank gelakte vloerdelen geleidelijk luider gaan kraken als we daarover lopen. Is dat met een olie of ander smeermiddel te verhelpen? Antwoord: Dat kraken wordt veroorzaakt door het krimpen en vaak ook door het krom trekken van het hout. Smeermiddelen kunt u hier niet gebruiken. De planken opnemen en de vloeren geheel opnieuw leggen, stuit veelal af op de moeilijkheid dat die oude delen niet zo best op een andere manier in elkaar kunnen worden gepast en/of toch weer gauw gaan kraken. Er zit meestal niet anders op, dan een nieuwe vloer te leggen, of in elk geval de krakende delen eruit te halen en door nieuwe te vervangen. HOEVEEL K EEN LEPEII In een oud kookboek vond ik allerlei gezellige recepten, maar met de maten kan ik niet over weg. Er staat bijv.: men neme een kopje van dit en een eetlepel van dat, maar mijn kopjes en lepels hebben heel uiteenlopende vormen. Welke maten zijn er destijds bedoeld? Antwoord: Onze hedendaagse serviezen hebben inderdaad andere inhoudsmaten dan vroeger en ook ons bestek versciiilt. Voor een theelepel moet u lezen 3 cc (kubieke cm), voor de eetlepel 15 cc en voor oma's kopje 150 cc, ofwel 12 deciliter. Met die eet lepel wordt trouwens een afgestreken eetle pel bedoeld en dat betekende meestal voor bloem 7 gram, voor basterdsuiker 8 g, voor kristalsuiker 10 g, voor boter 12 g, voor tafelzout 15 g en voor gelatinepoeder 8 g. Een afgestreken theelepel bakpoeder bevatte 12 gram en met een kop erop 2 gram. Drie ouderwetse eetlepels kunt u rekenen voor ongeveer een halve deciliter, dus 6 eetlepels voor 1 dl ofwel één tiende liter. Waarom kleurt het geel van een hard gekookt En kan zo'n verkleurd ei kwaad? Antwoord: Die groenige verkleuring ont staat als deeltjes zwavel en ijzer, die in elk ei voorkomen, zich geconcentreerd op het oppervlak van de dooier afzetten wanneer een ei te lang of te heet wordt gekookt. De hoeveelheid van alle voedzame stoffen blijft echter precies gelijk, de smaak verandert niet, dus u kunt zo'n ei gerust opeten. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op dinsdag 19 en woensdag 20 oktober is er weer Vakantie Bijbel Club in Oude-Tonge. Alle kinderen van de basisschool zijn wel kom in het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente. Dinsdagochtend wordt er een bijbelverhaal verteld en een knutselwerkje gemaakt; dinsdagmiddag is er een speciale gast, die poppenspeler is. Woensdagochtend is er weer een bijbelver haal en wordt er een groot spel gedaan, waarna er gezamenlijk gegeten wordt. Om 14.00 uur is de Vakantie Bijbel Club dan weer afgelopen. Op dinsdag en woensdag ochtend rijden er om 9.30 uur en 9.45 uur tractors met versierde karren langs de haltes 'De Bron' en 'Ebbe en Vloed'; hier kan iedereen opstappen die naar de Vakantie Bijbel Club wil komen. Dinsdagmiddag rijdt deze om 13.15 uur. De organisatie hoopt op een groot aantal kinderen, zodat er twee gezellige dagen van kunnen worden gemaakt. GOEREE- OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS - Zolang de gemeente met wegwerkzaamheden bezig is (tot begin november) kunnen klanten en belangstellen den wel op de fiets en lopend hun weg naar de winkel vinden, maar met de auto ligt dat even anders. Hier volgt de toeristische route: in Sommelsdijk de Kaai op (een mooi stukje oud Sommelsdijk), dan de nieuwe wijk in, de gele pijlen volgen. Deze leiden via de dichters Jacob Cats, en dan rechtsaf Joost van de Vondel, langs de allernieuwste wijk van Sommelsdijk en de achterzijde van de Winkeldiek naar het Spui. Een zéér aan te bevelen route! Men ziet veel van oud én nieuw Soirmielsdijk en komt dan zo bij de Wereldwinkel, waar u voor al uw moeite een lekker bakje Max Havelaar koffie krijgt. De openingstijden zijn woensdag van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. NIEUWE-TONGE Op zaterdag 30 oktober a.s. hoopt men een verkoping te houden ten bate van de Her steld Hervormde gemeente van Nieuwe- Tonge. Er zullen Zwitserse Roombroodjes en gevulde Croissants worden verkocht die vers worden gevuld. De lekkernijen zullen worden verkocht bij de fam. J. Bakker, Generaal Snijdersstraat 38 te Nieuwe-Ton- ge, 's morgens van 9.00-11.30 uur. U kunt eventueel ook telefonisch een bestelling doorgeven, bij de fam. J. Both, Koningin Julianastraat 38 te Nieuwe-Tonge, tel. (0187) 652072. Op tijd bestellen voorkomt een teleurstelling...! Én; let op de aanko mende folder in uw brievenbus 'Komt, hoort toe, o alleti gij, die God vreest, en ik zal vertellen, wat Hij aan mijn ziel gedaan heeft.Psalm 66:16 Wanneer je ervaren hebt dat God genade en goedertierenheid schenkt, wanneer je onder vonden hebt hoe de Heere verlost en redt uit alle nood, wanneer je de trouw en standvas tige liefde van de Heere bevonden hebt, kun je niet zwijgen. Dan moetje ervan getuigen: 'Komt, luistert toe, gij Godgezinden, gij die de Heere van harte vreest, hoort wat Hij mij deed ondervinden, wat Hij gedaan heeft aan mijn geest.' Wanneer je zo spreekt van de weldaden Gods, is er een vurig verlangen in je hart om die bekend te maken, juist aan dat volk dat de Heere vreest. En dat niet alleen om ande ren op te wekken om ook God te loven, maar opdat zij ook des te meer de Heere zouden zoeken in hun noden. Dat zij er toe gebracht zouden worden om zich ook toe te vertrou wen aan die God en Heere, Die zulke won deren doet. Die zo grote genade schenkt aan een arme en verloren zondaar. Het zijn tere zaken die de psalmist gaat vertellen. Ze raken immers het geestelijk leven, de verbor gen omgang met God. Ze raken de belijdenis van je zonde en schuld waarmee je tot de Heere gekomen bent. En ze handelen over je smeken en roepen en vragen om genade. En ze vertellen van de wondere liefde die de Heere geschonken heeft, de uitredding waar door je verlost bent uit de grote nood. Het gaat hier over het wondere geheim van Gods liefde in de Heere Jezus Christus voor een arme zondaar. Het gaat hier over het weder- baren het werk van de Heilige Geest, Die het alles uit Christus neemt en het je schenkt. Het is dan ook geen wonder, dat de psalmist juist degenen die God vrezen oproept om te lui steren: 'Komt, hoort toe...' Mijn lezer, lezeres, mogen ook zulke tonen over uw lippen komen? Mag u ook door Gods genade, van Gods genade getuigen? De wereld schept er behagen in om over de daden van de mensen te spreken en daar breed over uit te weiden. Daiffom zullen Gods kinderen zich niet schamen om de daden des Heeren te verkondigen en goed te spreken van de Heere en van Zijn Zoon Jezus Christus. Als de wereld zich niet schaamt om over de daden van de mens te spreken, zal dan Gods kind zich schamen voor Gods daden? Dat kan, dat mag toch niet. Het zou kunnen zijn dat een mens in nood erdoor uit gedreven wordt om ook de Heere te gaan zoeken. Maar we mogen daarbij niet verge ten dat je de wonderen van Gods genade zo nodig hebt. Het heil dat Christus verworven heeft door Zijn lijden en sterven, moet toege past worden aan je hart. Je moet leren drin ken van het water des levens, je moet leren eten van het brood des levens. Het werk van de Heilige Geest, Die je bedient uit de korf van Gods barmhartigheid, is onmisbaar. Hij moet je honger geven en dorst. Hij moet je leiden tot die Zaligmaker, zodat je ervaart dat het waar is; 'O alle gij dorstigen, komt tot de wateren, en gij die geen geld hebt, komt, koopt en eet. ja komt, koopt zonder geld en zonder prijs wijn en melk. Waarom weegt gijlieden geld uit voor hetgeen geen brood is en uw arbeid voor hetgeen niet verzadigen kan? Hoort aandachtelijk naar Mij, en eet het goede, en laat uw ziel in vettigheid verlusti gen.' Ja, dat zijn de wonderen die de Heere doet. Die de werkelijkheid van deze dingen doet ondervinden. Daardoor geeft Hij je zo'n vreugde en zo'n blijdschap en zo'n vrede, dat dit alle verstand te boven gaat. In deze weg mag je gemeten van Zijn liefde en zo versta je het: 'We hebben U lief omdat Gij ons eerst hebt liefgehad.' En zou je dan niet willen vertellen van deze heerlijke din gen aan allen die de Heere vrezen? En zou je daarvan niet willen getuigen tot allen die maar luisteren willen, opdat je samen de Heere zult loven voor de wonderen van Zijn genade? Dan gaat het er niet meer om wie wij zijn en wat wij gedaan hebben, dan valt alle grootheid van de mens weg. Dan gaat het alleen om wat de Heere gedaan heeft. 'Want Hij is zo getrouw als sterk. Hij zal Zijn werk voor mij voleinden. Op Hem kun je aan. Met de men.sen kom je bedrogen uit. Met je zelf kom je ook bedr ogen uit. Maar met de Heere nooit. Hij is de God van waarheid en van trouw. Laten we dan die God grootmaken en prijzen, laten we Hem verheerlijken, laten we Hem loven. Want die lof komt Hem toe en het Lam dat geslacht is. St. W.L.S. SPIJKENISSE - Samen zingen in de Dorps- kerk. Dat gebeurt uiteraard elke zondag in dat eeuwenoude kerkgebouw, de Dorpskerk, maar nu ook op zaterdag 23 oktober 2004. Dan zal een zangavond worden gehouden waarbij van de bezoekers een actieve deelna me wordt verwacht. Het thema is: 'de nacht in de Psalmen". Gedurende de avond zullen met elkaar diverse psalmen worden gezon gen die allemaal iets te maken hebben met 'de nacht'. Ds. Van Ek van de Christelijke Gereformeerde Kerk 'de Ark' te Spijkenisse zal bij de te zingen psalmen inleidingen ver zorgen. De avond begint om 19.30 uur; de kerk gaat open om 19.00 uur. Audio Inside uit Dordrecht maakt tevens een live geluids opname; als de kwaliteit daarvan voldoende is, zal er een CD van worden samengesteld. De dorpskerk werd gebouwd rond 1300. Ze is het belangrijkste historische monument en het enige middeleeuwse gebouw in Spijke- nis.se. Het orgel in de kerk dateert van 1880. Het is gebouwd door de fa. Batz-Witte en werd na restauratie vanuit de Wetering- schanskerk te Amsterdam in 1970 overge plaatst naar Spijkenisse. Dit orgel zal deze avond worden bespeeld door de gebroeders Bernard en Henk Tebrugge. Beiden zijn afkomstig uit Spijkenisse en hebben ruime ervaring.als kerkorganist. Henk werd in 1981 kerkorganist in de Chr. Ger. Kerk 'de Ark' te Spijkenisse en begeleidt ook al meer dan 10 jaar de diensten in de Hervormde Gemeente te Goedereede. Bernard Tebrugge is sinds 1997 organist in de Chr. Ger. Kerk te Spijkenisse en speelt daar tijdens de weke lijkse gemeentelijke samenkomsten op het unieke Van der Pol-orgel. De avond is vrij toegankelijk. Wel wordt er een collecte gehouden waarvan de opbrengst, na aftrek van de onkosten, bestemd is voor de stichting 'Ontmoeting'. Deze stichting zet zich in voor de opvang van verslaafden en ontheemden, ook in deze regio. Het publiek voor de Psalmzangavond wordt gezocht over de gehele breedte van de christelijke gezindte uit de regio. diverse kleuren, ook zwart, te zien op: Tel. 0187 - 483983 06 - 25063232 Voorzitter A. Numan van 'Jeduthunreikte de eerste cd uit aan dirigent J. Wisse. Christelijk Gemengd koor 'Jeduthun' te Middelharnis presenteerde vorige week haar vierde cd. Deze geluidsdrager, die de naam 'Ons danklied klinkt' kreeg, werd opgeno men in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Het koor 'Jeduthun' werd opgericht op 6 februari 1985. De naam 'Jeduthun' betekent: Gods Naam loven en eren. De eerste vijfjaar stond het koor onder leiding van Ab Vroeg- indeweij. In november 1989 werd hij opge volgd door Mar van der Veer, die er tot juni 2001 de dirigeerstok heeft gehanteerd. De derde, en huidige, dirigent is Jan Wisse. Hij komt uit Aagtekerke, maar is altijd weer blij om donderdagsavonds op Goeree-Overflak- kee te zijn om 'Jeduthun" te dirigeren. De 100 leden van het koor worden op het orgel begeleid door de vaste organist Bart Jaap de Bakker. Het koor heeft zeven bestuursleden, waarvan Arie Numan de voorzitter is. Al drie keer eerder presenteerde 'Jeduthun" een cd. Zo kwam in 1991 de cd 'De aarde spreekt van wonderen", in 1994 gevolgd door 'Uw licht, o stad Jeruzalem", en in 2000 kwam de cd 'Bij Uw altaren" uit. En dan nu dus de nieuwste cd 'Ons danklied klinkt', waarop sommige liederen begeleid worden door een koper-kwintet van 'Semp- re Crescendo'. De cd is voor 15,50 ver krijgbaarbij de koorleden van 'Jeduthun' en bij Boekhandel Van der Boom te Sommels dijk. Sinds enkele weken is het Christelijk Gemengd Koor 'Advendo' te Nieuwe-Tonge weer bezig met repeteren. Het koor staat onder de deskundige leiding van Jaap de Geus en zingt psalmen en geestelijke liederen. ledere dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur wordt er in een goede onderUnge sfeer gezongen in Hervormd Centrum 'Elim" aan de Zuiddijk in Nieuwe Tonge. U - zowel mannen als vrouwen - bent van harte welkom om eens naar deze repetitieavonden te komen. ledere enthousiaste zanger(es) - van Ouddorp tot aan Ooltgensplaat - is welkom! Het koor wil graag kennismaken met nieuwe leden. Heeft u vragen? Belt u dan naar één van de bestuursleden: mevrouw N. Bolle (0187-652560) of mevrouw M. Numan (0187-652274). -r. )1 'h O 3- -80- Het uur u is ingesteld op precies O uur, dan zullen de stoottroepen zich door de Russische omsinge ling moeten slaan. De plaats waar de Russen liggen is nog minstens tien kilometer verwijderd van de positie waar de stoottroepen zich bevinden. Daarom gaan ze met het invallen van de duisternis op weg om hun uit- valsstellingen te bezetten. Ze marcheren door kniehoge sneeuw, wat voor de vermoeide troepen een grote opgaaf is. Het is een heterogeen samenraapsel van militai ren dat de spits gaat afbijten. Er zijn mannen van de luchtmacht, artillerie, verbinding, chauffeurs, koks, schrijvers en vele, vele anderen, waarvan er menigeen nog nooit gevochten heeft. Bijna hebben ze hun uitgangsstelling bereikt als er bevel komt om halt te houden. De reden daar toe is volkomen onduidelijk. Een uitbraak bete kent terug naar huis, wat overigens nog het enige motief is om te vechten. Dat de oorlog verloren is, daaraan twijfelt geen soldaat meer aan het Russische front. Naar Duits land is het enige nog dat hen tot vechten moti veert. En nu moeten ze weer wachten. De kans om thuis te komen wordt daarmee alleen maar ver kleind. De oorzaak is het bevel dat van het Führer- hoofdkwartier is gekomen: Stand houden; u zult door de lucht bevoorraad worden en sterke tank- eenheden zijn op weg om u te bevrijden. Er wordt door de Duitse soldaat geen meter grond prijs gegeven! Als het uur O is aangebroken, ligt een leger wer keloos te wachten, terwijl op amper een kilome ter afstand de Russen de ring rond dit ingesloten leger steeds strakker begint aan te halen. De stemming, die al niet best was, zakt en het moreel, dat even was opgevijzeld, daalt ook zienderogen. 'We moesten ons gevangen laten nemen. Nu zul len ze ons allemaal overhoop schieten", zegt een soldaat die zich met een stel maten bij een hout- vuurtje zit te warmen. 'Ze laten ons hier allemaal omkomen', voegt een ander daar aan toe. 'Niets anders dan smeerlapperij, deze hele ellen dige oorlog. De grote mannen zitten goed ver zorgd en dik gegeten thuis en wij kunnen voor hen in het zand bijten. Het is de grootste waan zin om hier nog langer mee door te gaan.' In erbarmelijke omstandigheden brengen ze de nacht door. Op een paar schermutselingen na is het rustig. De Russen wachten af wat de Duitsers zullen doen; ze gaan geen krachten verspillen als het niet nodig is. Als de Duitsers lang opgesloten zitten, geven ze zich vanzelf wel over. Ze weten dat en hebben geen haast. Geduld is een wijsheid die de Russen van eeu wen her al als bondgenoot hebben gehad. De volgende morgen zullen vliegtuigen de inge sloten troepen komen bevoorraden. De mannen die dringend om alles verlegen zitten, kijken met spanning uit naar de Heinkels en Junkers die hun het zo nodige materiaal en voedsel zullen bren gen. En inderdaad, al heel vroeg komen de vliegtui gen. Maar het zijn er slechts weinig waarvan er nog, voor ze te bestemder plaatse zijn, door de Russen een aantal wordt neergeschoten. Wat men verwacht had, blijkt juist te zijn. De ravi taillering door de Luftwaffe is bij lange na niet voldoende om het ingesloten leger van het hoogst nodige te voorzien. Weer wordt een bericht naar Berlijn gestuurd, waarin de toestand van de troepen uiteen wordt gezet. Men vraagt wanhopig om te mogen uit breken. Nu is er nog een kleine kans dat dit zal lukken. 'Stand houden; er zijn sterke pantsertroepen naar u onderweg", luidt het antwoord. De bevelhebbers van het ingesloten leger weten dat hiermee hun doodvonnis is getekend. De toestand wordt onhoudbaar. De voorraden raken op en het leger dat zich op een slechts met spaarzaam struikgewas en bomen begroeide vlakte bevindt, raakt uitgeput. Elke morgen lig gen er honderden manschappen bevroren. Medi sche hulp kan bijna niet gegeven worden, daar slechts een klein aantal artsen aanwezig is, die bovendien over niets anders beschikken dan wat hoofdpijnpoeders en hun blote handen. 'Als hier geen wonder gebeurt wordt het hier een gigantisch kerkhof", zucht één van de generaals gelaten. 'Generaal', een Gruppenführer van de SS is opgestaan en loopt met de handen op z'n rug door de hut, 'ik geloof dat men in Berlijn de wer kelijkheid zoals die hier is, niet ziet. Ik ben ervan overtuigd dat we moeten uitbreken en trachten aansluiting te zoeken met de troepen die verder naar het westen liggen. Laten we ons wel haasten, want ieder uur telt nu het nog kan.' De generaal kijkt hem wanhopig aan. 'Er is ons beloofd dat er pantsertroepen zouden komen, om ons te ontzetten.' De SS-Gruppenfiihrer maakt een breed gebaar met z"n arm: 'Die zullen ons nooit meer berei ken. Nogmaals zeg ik u: wij moeten gaan en zo spoedig mogelijk.' De generaal schudt mistroostig zijn hoofd: 'Weet u wat dat kan betekenen als we zonder toestemming van het OKW uitbreken?' 'Ja!' 'En u durft de consequenties daarvan te nemen?' 'Wij mogen nu niet aan onszelf denken. We heb ben ook de verantwoording voor een paar dui zend manschappen die buiten bevriezen en voor wier leven u en ik verantwoordelijk zijn. Nog maals, ik voel mij verplicht de jongens, die meer hebben gedaan dan van hen verwacht kon wor den, hier vandaan te halen. Overigens is het de vraag wat ons te wachten slaat als we krijgsge vangen gemaakt zullen worden. Ik zou u dus sterk in overweging willen geven: laten we uit breken nu er nog een kleine kans aanwezig is.' De generaal durft de verantwoordelijkheid niet te nemen. Die avond wordt in Berlijn het volgende bericht ontvangen: 'Toestand onhoudbaar. Geen ravitail lering. Geen munitie meer. De tanks die ons zou den bevrijden, kunnen ons niet meer bereiken of zijn reeds vernietigd. Wij wensen geen krijgsge vangenschap en zullen uitbreken.' Ondertekend: Reinhold Pflügl, SS-Gruppenführer. Die avond zal er een herhaling plaatsvinden van wat enkele dagen geleden werd afgelast. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5