Familie Poldervaart bewoont varend historisch vaartuig in Ooitgensplaat 'Kleine gemeente bijeen in feeststemming'; Honderd jaar Gereformeerden in Melissant Aanmelden voor Natuurwerkdag Het is goed wonen in een schip met rijk verleden! EIIMmBN-HIEUWS Damvereniging ENEO'52 Melissant ft •SS •7» 'fi 1: ^;r i^; i& ffg iT* Cr K' K' K* K* K' K* K* K* K* K* K* K' K* K* K* K* K* STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Weinig bekend van historie Trager In deze tijd Nieuwe naam onthuld: Ontmoetingskerk Jubileumboekje aangeboden Boonstra Jubileumboekje Organisatie Pension 'de Schuur' voortaan 'Pension Ouddorp' PAGINA 21 :;ÜIS VRUDAG 15 OKTOBER 2004 In De Dierenstee logeert sinds een paar dagen een asielzoeker uit Drenthe: een flinke wit-bruine tamme rat en natuurlijk is hij Ciske genoemd. De rat is ergens in Drenthe onder de motorkap van een auto gekropen en meegereisd naar de Hoeksche Waard. In de buurt van Oud Beijerland wilde de auto niet meer starten en werd naar de Toy- otadealer gesleept. Daar werd het dier onder de motorkap gevonden. Gelukkig was Ciske nog springlevend, de dierenambulance werd gebeld en nu zit hij in een comfortabel hok bij te komen van alle emo ties. Heeft u belangstelling voor hem, komt u dan eens kijken bij De Dierenstee. Dan wachten nog verschillende volwassen katten op een nieuwe baas. Nero, een zwarte poes van ruim negen jaar. Het is geen schootkat, zij komt graag bui ten en is lief voor kinderen. Titi, een zwart-witte kat van ruim zeven jaar, dit is een echte schoolkat, is ook lief voor kinderen, kan goed overweg met andere katten en komt graag buiten. Jacky is zwart-wit, een poes van twee jaar, ook geen schootkat, niet gewend aan kin deren, zij heeft liever geen soortgenoten om zich heen. Schlomo is drie jaar, een zwart-witte kat. Hij is niet gewend aan kinderen, doet lelijk naar honden en katten en komt graag buiten. Gabber is zwart-wit, een grote kat van twee jaar. Hij is niet gewend "T" aan kinderen, wordt lie- ver ook niet opgetild. Gabber is een vondeling. Patu is ook zwart-wit, een poes van bijna acht jaar. Zij is gewend aan wat grotere kinderen, komt heel graag buiten en kan goed overweg met andere katten. Ook wachten nog een aantal konijnen op een nieuwe baas. Ons adres: De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, telefoon: 0186-655150. Onze website: www.dierenstee.nl. De ope ningstijden zijn maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Tydens de Monumentendag van zaterdag 11 september werd in Oost- flakkee het startsein voor deze dag gegeven aan de Steigerdijk in Ooit gensplaat; dit gebeurde in de schaduw van de varende monumenten die voor de gelegenheid bij de haven van Ooit gensplaat lagen afgemeerd. Er was een aantal historische bedrijfsvaar- tuigen naar Ooitgensplaat gekomen. Vaartuigen met elk een rijke geschie denis. Enkele schepen hebben een vas te ligplaats in Ooitgensplaat en wor den bewoond door mensen met een grote liefde voor deze bijzonder monumenten. We bezochten de fami lie Poldervaart aan boord van de Vrouwe EUsabeth en bespraken met hen het 'reilen en zeilen' van hun bij zondere woning. Wie deze schepen in het Havenkanaal van Ooitgensplaat ziet liggen heeft misschien de voorstelling dat het wonen op een dergelijk schip maar behelpen is. Een bezoek aan de Vrouwe Elisabeth leert dat het comfort op het schip best meevalt: het schip is van bijna alle gemakken - zoals bij een 'normale' woning - voorzien. En.en een zeilvakan- tie? Die nemen ze aan boord van hun eigen onderkomen! Wilma en Carolus Poldervaart verklaren dat ze heel hun leven al 'gek' van schepen zijn. In vroeger jaren zijn ze in het bezit geweest van een plezierjacht en hun beider hobby ligt al lange tijd op het water. Sinds veertien jaar woont de familie in Ooitgensplaat. Voor die tijd hebben ze een periode ontwikkelings werk gedaan in Afrika, waar ze namens een 'Kerkelijk Uitzendbureau' de Afrikaanse bevolking hand- en spandiensten verleen den. Tijdens hun werkzaamheden in Tanza nia en Malawi hebben ze aan verschillende ontwikkelingsprojecten meegewerkt, zoals scholen- en woningbouw in een vluchtelin genkamp van 80.000 mensen en in Tanzania waren ze - hoe kan het ook anders - betrok ken bij de bouw van betonnen vissers scheepjes voor de bewoners van dat land. Na het werk in Afrika, waar ook hun twee kinderen zijn geboren, kwamen ze weer terug in Nederland. En wéér bloeide de lief de voor het leven op het water op. Tijdens de korte tijd dat de familie in een gewoon huis woonde rijpte het idee om een woning op het water te betrekken. Dit was in een periode dat er ten aanzien van de beroepsvaart door de overheid een 'uitsterfbeleid' werd gevoerd voor de historische bedrijfsvaartui- gen. Schippers verkochten hun schepen aan sloperijen en zochten een baan aan de wal of er werden moderne schepen gekocht die veel rendabeler waren dan de verouderde vaartui gen. Volgens de famihe zijn er in die tijd De \roiiwf Elisabeth van tJe familie Poldervaart aan ile Steigerdijli hij Ooitgensplaat. veel schepen met een rijke historie verloren gegaan. Van de geschiedenis van de Vrouwe Elisa beth is niet zoveel bekend als van de andere schepen. Tussen het bouwjaar 1906 en 1919 heeft het schip voornamelijk gevaren voor een veevoederfabriek in Meppel, waar zij zorgde voor de verspreiding van het voeder door het land. Enige tijd geleden hebben ze de eerste standplaats van het schip opge zocht. Van de bouwtekening van het schip is niets meer terug te vinden. Wel is bekend dat ene schipper Jan Zeewater geruime tijd het IJsselmeer heeft bevaren met het schip. Deze man bleek niet voor een kleintje vervaard te zijn en voer ook met zwaar stormweer gewoon door. Het schip is wel in het hele land gebruikt tot op de Zeeuwse wateren toe. Ook werd er als zeilschip op de Waddenzee mee gevaren. Later kreeg het schip een motor en de mast werd weggehaald. In 1980 kwam er een eind aan de beroepsvaart van het schip. De familie Poldervaart heeft nog geprobeerd om door middel van een adver tentie in het schippersblad Schuttevaer meer over de achtergronden van hun schip te weten te komen, maar dit heeft niet veel opgeleverd. Het schip dat nu ongeveer 14 jaar door de familie Poldervaart wordt bewoond vergt veel vrije tijd van de eigenaren. In de avon duren en in het weekend dienen de handen uit de mouwen gestoken te worden, want het schip vergt veel onderhoud. Er wordt gepro beerd om het schip zoveel mogelijk in de oude staat terug te brengen. Er moest weer een mast opgezet worden en natuurlijk mochten de zeilen niet ontbreken ook de Wilma en Carolus Poldervaart in hun gezellig ingerichte woonkamer aan boord van hun schip. zwaarden aan de zijkant van het schip moes ten weer worden bevestigd. Ook inwendig diende het een en ander aangepast te worden om het gezin Poldervaart een gerieflijk onderdak te bieden. In het ruim werd de woonkamer en de slaapkamers gesitueerd en dit verklaart dat de ruimte op het schip van binnen groter is dan dat men op het eerste gezicht zou vermoeden en door dat elk plek je op het schip economisch is benut heeft men ruime vertrekken gekregen die de ver gelijking met een woonhuis aan de wal met goed gevolg kunnen weerstaan. In de vakantietijd trekt de famihe natuurlijk er met de Vrouwe Elisabeth op uit. De Nederlandse wateren worden bevaren en ook worden er uitstapjes gemaakt naar de Waddenzee. Regelmatig wordt er ook een bezoek gebracht aan havenplaatsen waar historische evenementen gehouden worden. De schepen worden dan gebruikt ter opluis tering van de evenementen en dergelijke uit stapjes hebben natuurlijk ook het karakter van een reünie waar weer eens bijgepraat kan worden over de wederwaardigheden van de varende monumenten. Aan het begin van de herfstvakantie wordt de traditionele Bietenrace gehouden. Er wordt dan een mandje bieten geladen in Sint Annaland en via Goes wordt de oude bieten route afgelegd richting Steenbergen. Het blijkt heel wat geld en tijd te kosten om de schepen in de vaart te houden. En ondanks dat het erkende monumenten zijn, blijkt het heel moeilijk om subsidie van de overheid te verkrijgen voor het onderhoud van het schip, dit in tegenstelling tot de wat gemakkelijker te bemachtigen subsidie voor het onderhoud van monumentale gebouwen. Er zijn coUega-schippers die met betalende gasten varen om in de kosten van het onder houd te kuimen voorzien. Aan deze moge lijkheid wordt niet door de Ooltgensplaatse familie gedacht, omdat er dan wettelijk veel extra voorzieningen aan het schip moeten worden gemaakt. Het zeilen met het zesentwintig meter lange schip blijkt anders te zijn dan met een klein zeilschip. "Het manoeuvreren met het schip gaat veel trager en aan een koerswijzigingen moet veel vroeger worden begonnen", aldus Poldervaart. Wie de imposante bruine zeilen aan de tweeëntwintig meter hoge mast ziet kan zich iets voor stellen van de stuurmans kunst die er aan te pas komt om met dit schip te varen. Tevreden zijn de eigenaren van de schepen aan de Steigerdijk over de medewerking van de gemeente Oostflakkee, die er niet alleen voor heeft gezorgd dat ze verguiming kregen voor een ligplaats van de boten, maar ze mogen ook een gedeelte van de wal gebrui ken als hun achter- of voortuin zodat ze ook even 'aan land' kunnen om op korte afstand te genieten van hun prachtige historische schepen met elk een eigen verhaal. Zondag was het een feestdag voor de Gereformeerde Kerk van Melissant, Dirksland en Herkingen. In een fees telijke dienst stond zij stil bij het hon derdjarig bestaan van hun kerk. Velen bezochten het kerkgebouw aan de Nieuweweg in Melissant om het heuglijk feit mee te vieren in een jubi- leumdienst. De predikant van de gemeente, mevrouw ds. A.B. Worst-de Groot, was verheugd dat ze zovelen in het juist weer helemaal opge knapte kerkgebouw welkom kon heten in de jubileumdienst, die ondermeer werd opge luisterd door het gospelkoor 'Per Amore" uit Stellendam, onder leiding van haar dirigent Ad de Joode. De overweging van de predikante was naar aanleiding Ezechiël 47:1-12 en 1 Korinthiërs 3:9-11 en 16-17. Ds. Worst wees erop dat hoe een huis er van buiten uit ziet iets zegt van de bewoners van het huis. Er zijn voor het jubileum veel opknapwerkzaamheden aan het kerkgebouw in Melissant verricht "door een handjevol die een warm hart voor de kerk hebben". Zij vroeg zich af wat de mensen aan de buiten kant van de kerk konden aflezen wat voor gemeente de Gereformeerde Kerk van Melissant, Dirksland en Herkingen is. Aan de hand van het jubileumboekje kon zij constateren dat er in al die jaren veel grote en kleine gebeurtenissen in de kerk hebben plaatsgevonden. Ze las over blijde dingen, maar ook over verdrietige dingen. "Ik lees over dingen die goed zijn gegaan én over dingen die anders hadden gemoeten". Toch waren al deze dingen, volgens mevrouw Worst, niet kenmerkend voor deze Gerefor meerde Kerk. "Wel kenmerkend was de gemeenschap die leeft en gelooft met hun klein getal en toch steeds moedig is doorge gaan, waar anderen al lang gestopt zouden zijn. Volharding en een groot godsvertrou wen waren door de geschiedenis heen was kenmerkend voor deze gemeente", aldus mevrouw Worst. Veel hoort ze in de gemeente 'dat het geloof van onze vaderen ons hiertoe heeft gebracht'. De voorganger tekende hierbij wel aan "dat we in deze tijd leven" en dat de gemeenteleden zich zelf steeds moeten toet sen. In de Korintebrief gaat het niet om een kerk in een gebouw, maar het gaat uit van de mensen die soms bijeenkwamen in het ver borgen in kamers of catacomben. Paulus wees er op dat de mensen zelf de 'tempel' dienden te zijn en daar ook naar moesten leven. "De ben er van overtuigd dat het van levensbelang is dat onze gemeente blijft bestaan, want waar kunnen we anders laten zien dat we steeds nieuwe kansen krijgen en dat God met ons optrekt in ons eigen leven en in de gemeente?" Ezechiël droomde van de ideale gemeente in de toekomst en hoe de Eeuwige terugkeerde naar zijn tempel. "De ideale gemeente van de toekomst". En hier dient ook de Gerefor meerde Kerk van Melissant, Dirksland en Herkingen iets van uit te stralen. "Het gaat niet om de buitenkant, maar om wat we zijn als gemeente". Ds. J. Kroeze, die verschillende jaren pasto raal werk in de gemeente verrichtte sloot de dienst af, waarna er gelegenheid was voor een aantal sprekers die hun felicitaties over brachten aan de jubilerende gemeente. Namens de gemeente Dirksland sprak bur gemeester drs. S. Stoop. Hij verzekerde de gemeente dat hij deelde in de feestvreugde ill! kerkvehinnv aan de Nieuweweg in Melissanl mei haar nieuwe naam: 'Ontmoelmgskerk en wees de verschillende tijden die de gemeente in die honderd jaar had meege maakt: hoogte en dieptepunten, zoals de eco nomische crisis van de jaren dertig, de oor log de watersnoodramp en ook in kerkelijk opzicht heeft de gemeente veel veranderin gen meegemaakt. "Ondanks de kerkverla ting in Nederland mag deze gemeente haar honderdste verjaardag vieren en dat is een reden om dankbaar en blij om te zijn". Stoop onderschreef niet de tendens dat de kerken door de overheid ontdaan worden van hun bijzondere positie in de samenleving. Hij vond dat de kerk een aparte positie heeft in het maatschappelijk middenveld. En daarom vindt Dirkslands eerste burger het belangrijk dat er op verschillende wijze overleg plaats vindt tussen de kerken en de burgerlijke gemeente Dirksland. Stoop vond dat de ker kelijke gemeente toekomstgericht diende te zijn ook op "God toekomst" en vanuit die houding dient de kerk dienstbaar te zijn. "Want ook deze kerk heeft een woord voor de wereld". Ook oud-leden van de Kerk waren naar Melissant getogen. Onder hen was de oud- burgemeester dr. D. Boonstra, die inmiddels hersteld is van een erge ziekte. Hij was ook één van de sprekers tijdens de jubileum- dienst. Hij sprak zijn dank uit voor de vele goede contacten die hij had ervaren tijdens zijn verblijf in Dirksland, maar juist ook tij dens zijn ziekte. Hij noemde de relatie 'bij zonder kostbaar'. Boonstra feliciteerde de gemeente van harte. Van de praeses van de classis, die zelf niet aanwezig kon zijn, las de voorzitter van de kerkenraad J. Sandee een felicitatiebood- schap voor. Ook ds. Van der Wal uit Voor burg, die al geruime tijd goede contacten heeft met de Melissantse gemeenschap voegde eveneens zijn felicitaties toe aan de jubilerende kerk. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan werd een jubileumboekje uitgereikt door één van de samenstellers de heer J.M. van Kempen, samen met B. Kooijman heeft hij een jubileumuitgave samengesteld waar in de wederwaardigheden van de honderdja rige gemeente worden beschreven. Hij over handigde twee boekjes aan de heer Sandee, die ze op zijn beurt weer overhandigde aan burgemeester Stoop en oud-burgemeester Boonstra. Vervolgens was het tijd om de naam van de kerk te onthullen aan de voorgevel van het gebouw. In het vervolg zal de Gereformeer de Kerk van Melissant, Dirksland en Her kingen door het leven gaan als 'Ontmoe tingskerk' Hieronder volgende uitslag van de gespeel de wedstrijden van maandag 11 oktober. AfdeUng 1: A. Doorn-H. Zoon3-0 W. Doorduin-H. Visbeen3-0 C. Visbeen-J. Looij0-3 AfdeUng 2: T. Knol-H. van Heukelen0-3 H. de Geus-A. Visbeen1-1 T. de Geus-B. Grootenboer0-3 T. Goedegebuur-P. Kom1-1 In de eerste afdeling kwam H. Zoon in zijn partij tegen A. Doom bij de 24e zet, door een niets vermoedende afruil, een schijf achter te staan. Dat dit nog geen partijverlies behoeft te betekenen is in de damwereld al meerdere malen bewezen. Zoon verzette zich dan ook tot het uiterste, maar Doom het zich toch de winst niet meer ontglippen. W. Doorduin heeft een mooie overwinning geboekt op de niet ongevaarlijk H. Visbeen. In een partij, waarin alle schijven los op het bord stonden, was het Doorduin die met prachtige 'vier om vier' combinatie de ach terlinie van zijn tegenstander geheel schoon veegde. Visbeen spartelde nog wat tegen, maar het leed was geschied. Eenzelfde lot onderging C. Visbeen tegen J. Looij. Ook hier was sprake van een mooie combinatie die voor Looij de volle winst opleverde. In de tweede afdeling bleek H. van Heukelen een maatje te groot te zijn voor 'debutant' T. Knol. Bij de 11e zet moest de nieuwkomer (overigens geen onbekende van Van Heuke len) al éé'n van zijn kostbare schijven inle veren. En dit werd het begin van het einde. H. de Geus is een dammer die het niet gauw opgeeft. Hij wist ook nu weer, door zijn aan houdende strijdlust, succes te boeken door de sterke A. Visbeen in bedwang te houden. Een welverdiende remise was het resultaat. B. Grootenboer was iets te sterk voor T. de Geus. Mevrouw De Geus bood goed tegen stand, maar om van Grootenboer te winnen moetje echt van 'goeie huize'komen. P. Kom heeft een kranige partij gespeeld Zaterdag 6 november gaan duizenden deelnemers in Nederland weer een dag actief aan de slag in bos, heide, vennen, trilveen of duingebied. In Zuid-Holland wordt op 28 locaties samen gewerkt aan onderhoud van natuur en landschap. In korte tijd krijgen de deelnemers een goed beeld van de gevarieerde werkzaamheden die natuur- en landschapsorganisaties verrichten. De werkzaamheden verschillen per locatie. Men kan onder meer jonge boompjes uit trekken om open plekken te behouden. Ook zijn er werkzaamheden als wilgen knotten, snoeien, plaggen en maaien. In vier jaar tijd is het aantal deelnemers van deze landelijke dag gestegen van 1150 naar 7.500 enthousiaste mensen vorig jaar. In Zuid-Holland doen inmiddels honderden mensen mee aan de Natuurwerkdag. Er wordt meegewerkt worden met vrijwilli- gersgroepen die bij particulieren aan de slag gaan, of op terreinen van natuurorganisaties. Maar het is ook mogelijk om aan de slag te gaan in het Kralingse Bos in Rotterdam of op de wallen van Gorkum. Er is dus altijd een locatie bij u in de buurt. In Ouddorp kun nen belangstellenden terecht in de West- hoofdvallei bij de Vuurtoren. Jeugd Op dit moment zijn er kinderen die zelden of nooit in natuur en landschap komen en er niets van af weten. De Natuurwerkdag zorgt voor actie op mooie plekken buiten. Kennis over natuur en landschap leidt tot respect voor de eigen omgeving. Met speciaal ingerichte jongerenlocaties en Essent gezinslocaties speelt de Nawurwerk- tegen de uit de eerste afdeling komende T. Goedegebuur. Kom verloor de ptraatgrage Goedegebuur geen moment uit het oog, zodat deze geen gelegenheid kreeg om zijn soms verrassende aanvallen uit te voeren. Ze konden dan ook allebei met een puntende- Ung genoegen nemen. dag in op alle leeftijden. Op de gezinsloca ties zijn ouders met jonge kinderen welkom om hun kinderen op speelse wijze in contact te brengen met de natuur. Kinderen kunnen onder begeleiding takken opmimen, kmiwa- gens voUaden, maar ook nestkasten bouwen. Op de jongerenlocaties wordt gezorgd voor 'stoere' werkzaamheden zoals het vellen van grote bomen, trilveen maaien en hooien van riet. De organisatie is in handen van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV), IVN Vereniging voor natuur- en milieueducatie, Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieubescherming (JNM), Landschapsbeheer Nederland, Natuurmonu menten, Vobula, Staatsbosbeheer, Scouting Nederland en De Landschappen. Aanmelding vooraf is gewenst. Kijk op www.natuurwerkdag.nl of bel 0900-7770900. Met ingang van 13 augustus jl. heeft famiUe De Groot uit Sommeisdijk 'Pension de Schuur' in Ouddorp overgenomen. Vanaf die datum gaat het pension verder onder de naam 'Pension Ouddorp', dat plaats biedt aan 32 personen, verdeeld over 15 kamers waarvan 10 met een eigen douche en toilet. Standaard worden de kamers verhuurd met ontbijt, maar het is ook mogeüjk om half pension of vol pension te boeken. Gelegen aan de Dorpsweg 26, op twee minuten loop afstand van het centrum, heeft het pension de beschikking over voldoende eigen parkeer gelegenheid. Het voorziet in overnachtingen voor toeristen en het bedrijfsleven, maar biedt ook onderdak voor famihe of vrienden die op Goeree-Overflakkee na een feestje of een bruiloft 's avonds laat niet meer naar huis willen rijden. Dus zoekt u slaapplaats voor uw gasten, bij familie de Groot van 'Pension Ouddorp' kunt u altijd terecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 21