Expreszo Ook vrijwilligers zijn welkom ter assistentie Gemeenten gezocht voor eenmalige kledingactie EiiArara-tttEuws EIIAtlDEtl-lilEUWS Lezers van weten het BETER. Volgend jaar bestaat de Vereniging Natuurmonumenten hon derd jaar. Momenteel is deze landelijke vereniging niet meer weg te denken uit de Nederlandse samenleving en zéker niet uit de eilandelijke regio. Naar aanleiding van het jubileum willen wij het werk én de onder haar in beheer zijnde terreinen wat meer onder de aandacht brengen van de lezers van Eilanden Nieuws. Vorige week plaatsten we een impressie van een excur sie naar Scheelhoek bij Stellendam. In deze uitgave 'liepen' we een ochtend mee met Jan de Roon, boswachter bij Natuurmo numenten. Onderhoud en beheer Bevoorrecht mens Inventarisatie Natuurwerkdag PAGINA X7 VRIJDAG 15 OKTOBER 2004 De ophef over de verspreiding van het jon gerenblad Expreszo is ondanks andere stem men begrijpelijk. Het homoblad plofte onaangekondigd en plompverloren op de deurmat van talloze middelbare scholen. Die werden geacht de uitgave verder te ver spreiden. Toen een groot aantal scholen dit. door de overheid gesubsidieerde propagan damateriaal, in de papierbak deponeerde was het hek van de dam. Een redacteur van het magazine haastte zich te zeggen dat deze scholen de kop in hel zand staken. De inhoud van het themanummer, laat zien hoe en datje homo bent. werd als subtiel en met humor geschreven geafficheerd, je moet maar durven. Dit is de wereld op z'n kop. Een redactie maakt een blad en wanneer dit met redenen omkleed wordt afgewezen zeg je gewoon: die scholen steken hun kop in het zand. Daar komt nog bij dat ondanks ver velende incidenten Nederland een van de meest homo-vriendelijke landen ter wereld is. Daarover hoeven leertingen niet te wor den geïnformeerd, en zeker niet op deze manier. Tegelijk is er iets belangrijkers aan de hand. In het rumoer rond deze uitgave van het blad Expreszo komt de vrijheid van onder wijs in het gedrang. Zolang bijzondere scho len zich binnen de kaders van de wet bewe gen staat het hun wij om bepaalde zaken van hun erf te weren en daar een eigen invulling aan ie geven. In dit geval waren ook zgn. zwarte scholen niet gediend van deze wijze van uiten. Ook de vrijheid van meningsuiting is hier nadrukkelijk in het geding. Het staat een ieder vrij om, binnen de kaders van de wet te publiceren. Maar het staat burgers en organisaties vrij om mediaproducten onomwonden af te wijzen. I Daarvoor hoeven zij zich niet omstandig te verdedigen of te verontschuldigen. Daar komt bij dat onvoldoende kritisch is omge- gaan met de opdringerigheid van en de van- zelfsprekendheid van de inhoud het blad. Kennisname het blad. die ook op een websi- te en (gedeeltelijk) in het journaal was te i zien, was voldoende om de gang naar de papiercontainer te rechtvaardigen. De scho- len die weigerden gaven een goede les. Rest een ding: blijf alert en drink alleen zuivere expresso. BARNEVELD - In een van de armste wijken van Budapest heeft de christe lijke stichting Oltalom ('bescher ming') een opvangcentrum voor dak lozen en verslaafden, onder wie jonge moeders met kinderen. Ongeveer tweehonderd mensen per dag krijgen er onderdak, eten, medische verzor ging en hulp bij het zoeken van een huis en een baan. Er is ernstig gebrek aan winterkleding en goede winter schoenen. Voor een eenmalige inzame lingsactie van winterkleding en schoe nen - onder andere bestemd voor stichting Oltalom - hebben wij de hulp nodig van minimaal vijf kerkely- ke gemeenten. Het kleding- en schoenentransport zal tevens bestemd zijn voor een ander project, ook in Budapest. In een van de buitenwijken van Oost-Budapest woont het predikantenecht paar Zimbó met hun twee kinderen, een ongehuwde moeder met een baby en een jonge dakloze. De wijk - bestaande uit grau we, hoge betonnen flats - telt in totaal 30.000 inwoners. Er is slechts één rooms- katholieke kerk en het echtpaar is thans bezig in deze wijk een protestantse gemeen te op te bouwen. Driejaar geleden is midden in deze wijk met de bouw van een kerk gestart. Wegens gebrek aan financiën ver loopt de bouw erg traag. Met de winterkle ding, die tegen zeer lage prijzen verkocht zal worden aan de armen in de wijk, hopen ze de afbouw van de kerk te financieren. Stichting HOE wil graag in november aan staande een groot transport richting Buda pest sturen, waarvan tweederde naar Olta lom gaat en eenderde naar de gemeente in Oost-Budapest. Hiervoor zijn duizend 'vuil niszakken', gevuld met goede, schone en hele kleding en schoenen nodig. Wij vragen aan minimaal vijf gemeenten dit te organise ren, zodat elke gemeente tweehonderd zak ken voor zijn rekening neemt. Als eeii kleine groep van drie a vijf personen zich hiervoor inzet kost hen dat twee avonden en één zater dag, inclusief werving, inzameling en het brengen van de kleding naar ons depot in Delft. Aan uw gemeenteleden vrageii we voor elke zak twee euro, waarmee wij de transportkosten kunnen betalen. Voor aanmelding, informatie, advies, uit werking en ondersteuning kunt u contact opnemen met het kantoor van Stichting Hulp Oost-Europa of met Piet Bunschoten: 06- 16520801 of email: bunschoten.pb@planet.nl. Doe het! Met uw hulp geeft u warmte en liefde aan mensen die daar grote behoefte aan hebben. Boswachter bij Natuurmonumenten maakt van een hobby zijn beroep In april van het jaar 1905 werd Natuurmonu menten in de Amsterdamse dierentuin Artis opgericht. Eén van de belangrijkste initia tiefnemers was de bekende Jac. P. Thijsse. In 1906 telde de vereniging zo'n 65 leden. Nu, een kleine honderd jaar later schommelt het ledental rond de 950.000. "De Vereniging Natuurmonumenten zet zich in voor een leefbaar Nederland met vol doende ruimte voor het voortbestaan van de natuur in al haar verschijningsvormen. Natuur, het landschap en de daarmee samen hangende cultuurgeschiedenis zijn onmis baar voor het welzijn van de mens. Mensen kunnen van de natuur genieten en worden zich mede dankzij de inzet van Natuurmo numenten bewust van de waarde die de natuur is. Natuurmonumenten is een onaf hankelijke vereniging van zoveel mogelijk betrokken leden, die zich realiseert dat con structieve samenwerking nodig is om resul taat voor natuur en landschap te kunnen behalen. Natuurmonumenten stelt natuur, landschap en daarmee samenhangende cultuurhistorie daadwerkelijk veilig door gebieden aan te kopen en op professionele wijze te beheren. In constructieve samenwerking met vele anderen werkt zij voortdurend aan uitbrei ding van het beschermde areaal. Zij geeft een stem aan de waarde van natuiu-, land schap en daarmee samenhangende cultuur historie en toont telkens aan dat natuur- en landschapsbescherming cruciaal is voor het leefbaar houden van Nederland. Zij biedt aan mensen op allerlei manieren de gelegen heid om actief in contact te komen met natuur en landschap en bouwt onvermoei baar aan publieke bewustwording en draag vlak", aldus luidt de visie en missie van Nederlands grootste natuurbeschermingsor ganisatie, waarbinnen ongeveer 650 werkne mers actief zijn. Ook in onze regio is Natuurmonumenten in het bezit van verschillende natuurgebieden die door de vereniging onderhouden en beheerd worden. De bekendste zijn Kwade Hoek, Scheelhoek, Westhoofdvallei en de Springertduinen. Verder nog diverse kleine re natuurgebieden onder de naam "Kop van Goeree".De natuurgebieden van Natuurmo numenten zijn ingedeeld in Beheerseenhe- den. De eilandelijke natuurgebieden vallen onder de Beheerseenheid Deltakust, hieron der vallen de 'koppen' van de eilanden Voome, Schouwen en Goeree. Het kantoor voor Goeree is gevestigd aan de Oostdijkse- weg bij Goedereede. Hier is de werkplek van de beheerder, de administratie en wordt het werk voorbereid voor de boswachters. Van uit de werkschuur bij de ingang van de Scheelhoek, bij de Stellendamse vissersha- ven verrichten de boswachters hun dagelijk se werkzaamheden. In gesprek met één van de boswachters. Jan de Roon, blijkt dat het traditionele beeld wat de burgers doorgaans hebben van het beroep van boswachter iets anders te zijn. Het is zéker niet zo dat de Roon, in zijn keurige groene pak gestoken. dagelijks met zijn handen op de rug een wandeling maakt door de natuurgebieden en passanten met "strenge blik" vraagt of ze hun 'bewijs van lidmaatschap' van Natuur monumenten kuimen tonen. Ook is het niet zo dat ze in de nachtelijke uren, als de vroe gere koddebeiers, achter een boom de stro pers staan op te wachten die een haas of konijn willen strikken. Het blijkt dat de bij de moderne boswachters de handen wél vanaf de rug moeten komen en uit de mouwen dienen te worden gesto ken. De Roon legt uit dat een deel van de werkzaamheden nog wel bestaat uit controle en surveillance, maar het overgrote deel van het werk wordt ingenomen door terreinon- derhoud. Regelmatig zal men de boswachter dan ook vinden achter het stuur van de trac tor, waar hij bezig is met, bijvoorbeeld het maaien van graslanden en het snoeien van wandelpaden. Samen met zijn collega's dient de Roon er voor te zorgen dat de wandelpaden goed te belopen blijven en ook worden er sommige bomen en struiken gesnoeid die groei van andere struiken beletten. Grote terreinwerk- zaamheden worden door Natuurmonumen ten uitbesteed aan loonwerkers, maar tijdens die werkzaamheden dienen de boswachters wel te zorgen voor toezicht. Klein onder houd aan gebouwen en de vogelkijkhutten wordt eveneens door de boswachters van Natuurmonumenten zelf uitgevoerd. Iemand die zo dag in, dag uit bezig is in de mooie natuurgebieden moet wel een bevoor recht mens zijn, want lang niet iedereen is in staat om van zijn hobby zijn beroep te maken. 'De natuur' moet toch wel een hob by zijn, wil je voor het boswachtersvak in aaiunerking komen? De Roon bevestigt dit: "Een eerste vereiste om bij Natuurmonu menten te werken is datje een band hebt met de natuur. Zelf had ik als kind al veel belang stelling voor het buitenleven. Ik hielp al vroeg op een varkensboerderij en vervolgens bezocht ik de Lagere Agrarische School en later de Bosbouwschool in Schaarsbergen. Doordat ik stage liep bij Natuurmonumenten op Goeree ben ik, na afronding van mijn stu die hier blijven werken". In het begin heeft de Roon veel praktische les gehad van de toenmalige jachtopziener Jan Vlietland. "Uit de verhalen van Jan heb ik veel geleerd over de omgeving en de dieren die in het gebied voorkomen". Uit alles blijkt dat de kennis van een bos wachter heel breed dient te zijn, want op de tocht door de natuurgebieden dient ook het grazende vee gecontroleerd te worden. De boswachter let er speciaal op of de grazende koeien en Belgische Trekpaarden geen afwijkend gedrag vertonen en of ze nog wel allemaal aanwezig zijn. "Er lopen koeien bij die al bijna moeten kalveren, dus die moeten extra in de gaten gehouden worden". Ondanks dat de eigenaren van het vee - boe ren uit de omgeving - verantwoordelijk zijn voor hun koeien en paarden houdt ook de boswachter een oogje in het zeil. Als er dan Jan de Roon tijdens zijn werk ah boswachter. bij telling bij de paarden een moeder met veulen wordt gemist wordt er dan ook direct contact met de boer opgenomen. Dan blijkt dat de boer deze even tevoren terug naar de boerderij heeft gehaald. De stukken grasland waar boeren - tegen betaling - hun vee op laten grazen worden uiteraard niet behandeld met bestrijdings middelen of kunstmest en toch geeft dit goe de resultaten voor de kwaliteit van het gras land en voor het vee wat er op graast. De Roon legt uit dat begrazing door koeien en paarden heel belangrijk is voor de verschil lende natuurterreinen om het aantrekkelijk te houden voor weidevogels en ganzen en paarden blijken heel wat vierkante meters terrein voor hun rekening te kunnen nemen, dit in tegenstelling tot de schapen die op de dijk van Scheelhoek een tiental jaren gele den graasden. Zowel op de Kwade Hoek als de Scheelhoek zijn er in de zomermaanden koeien te vinden. Een andere belangrijke taak van de bos wachters is de inventarisatie van de vogels. In zowel de Kwade Hoek als de Scheelhoek komen veel soorten vogels voor en op gezet te tijden worden de vogels geteld en geno teerd. In het voorjaar worden de nesten geteld en de resultaten hiervan worden opge slagen in de archieven. Bij dit tellen krijgen de boswachters hulp van verschillende vrij willigers. Dit vrijwilligerswerk wordt steeds belangrij ker voor de Vereniging Natuurmonumenten, want door de economische teruggang ont vangt men minder subsidie en ontkomt ook Natuurmonumenten niet aan bezuinigingen. Toch breidt het aantal gebieden wat onder hun beheer komt sterk uit en moet er dus meer werk geleverd worden door ininder mensen. Het gevolg is dat er veel werkzaam heden door vrijwilligers kunnen worden gedaan. Zo is er ook in de natuurgebieden op Goeree al regelmatig een groepje vrijwilli gers bezig met verschillende werkzaamhe den, zoals snoeien, wilgen knotten en hooi- werkzaamheden. V- -*^*^'!^ '"^uf. ^'.i* ^'•^rf«i' De boswachter hanteert de snoeischaar. Om het vrijwilligerswerk te stimuleren orga niseren verschillende natuurbeschermings organisaties, waaronder Natuurmonumen ten, op zaterdag 6 november een 'Natuur werkdag'. Op 250 plaatsen in Nederland kan men dan aan de slag 'om de natuur een hand je te helpen' en het landschap mooi te hou den. Ook in de regionale natuurgebieden zal er gelegenheid zijn om bijvoorbeeld wilgen te knotten, bomen te planten en poelen schoon te maken. De Roon verklaart dat er op Goeree-Overflakkee al een tijdje een groepje vrijwilligers in de natuur bezig is en dit blijkt heel gezellig te zijn, dus hij hoopt op 6 november nieuwe vrijwilligers te ont vangen. Deze kunnen zich aanmelden via www.natuurwerkdag.nl of via www.natuur- monumenten.nl. In de Natuurgebieden van Natuurmonumen- Het werkgebied van de boswachters van Natuurmonumenten. ten in deze regio is er relatief weinig overlast van vandalisme. "Op Goeree worden er wel eens informatieborden het slachtoffer van graffiti en er wordt wel eens getracht om een brandje te stichten in de vogelkijkhutten op Kwade Hoek en het Kiekgat aan het Zuider- diep". Op Schouwen blijkt men meer over last te hebben van ongewenst bezoek en dito gedrag in de natuurgebieden, maar dit komt volgens de boswachter omdat verschillende recreatieterreinen zich langs de natuurgebie den bevinden. Mocht het zover komen dat bezoekers zich misdragen dan kunnen de boswachters van Natuurmonumenten hun bonnenboekje trekken en een bekeuring uitschrijven, want hiertoe zijn ze als Bijzonder Opsporings ambtenaar (BOA) bevoegd. "We doen dit niet zo snel, maar als er mensen zijn die, bij voorbeeld, hun hond loslaten lopen dan moeten we hier wel tegen optreden, want deze dieren kunnen veel schade aanrichten door het opschrikken van reeen, vogels en andere dieren. Ook komt het voor dat jonge ren met crossmotoren de wandelpaden door de duinen als hun parcours uitkiezen en dit kunnen we natuurlijk niet tolereren". Als de boswachters hun surveillances uit voeren - te voet, met terreinwagen of de mountain-bike - zijn ze tevens het visite kaartje van Natuurmonumenten, ze kunnen dan informatie geven en hun aanwezigheid geeft ook een gevoel van veiligheid bij de bezoekers en ze zien ook iets tastbaars van de Vereniging van Natuurmonumenten. Dichter bij de mensen In de laatste decennia probeert Natuurmonu menten hun werkzaamheden dichter bij de burgers - én hun leden - te brengen door ook de natuur toegankelijker te maken. Mocht het vroeger nog zo zijn dat natuurgebieden - niet zonder reden - hermetisch werden afge sloten voor bezoekers, is tegenwoordig het beleid er meer op gericht om de mensen in contact te brengen met de, steeds schaarser wordende natuur in contact te brengen. Er wordt door Natuurmonumenten er dan ook alles aan gedaan om de bezoekers zoveel mogelijk van dienst te zijn. Maar.er zijn grenzen in het belang van de natuur. Wie meer informatie wil over de verschil lende natuurgebieden in de omgeving kan contact opnemen met de Vereniging Natuur monumenten, via de website: www.natuur monumenten.nl of hij of zij kan deelnemen aan de vele excursies die het hele jaar door worden gehouden en die onder andere in deze krant worden aangekondigd. Ook de natuurgebieden in onze regio zijn uw bezoek en het beheer van de Vereniging Natuurmo numenten meer dan waard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 17