Hut geld in de pit... Dammen en schaken in Ouddorp Na drieëndertig jaar verdwijnt buurtagent Adrie Bijl 'van de straat' Vocaal Ensemble Sint Laurens in Nieuwe Kerk in Zierikzee Zevende wilddiner bij wildbeheereenheid 'de Stelle' Themabijeenkomst over voedingssupplementen EIIAIHDBi-tllEUVa Harry Nihom houdt lezing over Israël in Zuidland Óp zun Oudurps èschreeve: Met ingebruiknemening nieuwe Cramer Vleugel Dammen Schaken Politieagent is ook maatschappelijk werker "Politiek moet strenger voor de politie zijn Midden in de samenleving Veranderingen Politiek moet harder Trajectbegeleider PAGINA 13 VRUDAG 15 OKTOBER 2004 Wat bin' k blieje dat'k gieen andieelen hew- we! Want wannéér je die wel zouw hewwe, liep je un hieelen dag mit de zeenen in je lief, wat of dat je andieelen doewe. Un puntje dur bie, anderhalf puntje dur of, of bin ze nog veel meer èzakt, zelfs zoeo harde dat ze nog minder waerd binne as dat je dur oeojt voor ègeeve heit. Dat zouw niks voor mien wee- ze, dêêr zouw'k stik zeenewachtug van woore. Altied mar mit geld bezug, terwijl ur zoeoveel oare interessanter diengen op de weareld binne wéér un maens zun eige mit bezug kan houwe. Netuurluk, geld is un mid del om oak leuke diengen mit te doewen. In ik kan mun eige dan oak goewd voorstelle dat iemund mit hut minimumloeon of un uutkieering graeg wat méér geld zouw wille besteeje an toch wat luuksere diengen. 'k Hewwe mun vaoder welus hoeore zeage dat naest uus in dun Durpswegt oeojt nog un huus èstóó heid, weer un groot huishouwen weynende die hut niet al te breed hao. Gelokkug was de man nog al bie de moewd, want hie zei altied "aerm is gieen schande, mar hut is toch nog al us lastug". Ze zeage oak welus: '"k hoeve niejt in het geld te zwemmen, mar poeotje baoje is toch oak wel lekker". Ja netuurluk, mit mêêr geld kan je in un groeotere in dierdere auto rieje dan je rie- ke buuren, je kan dan oak un luukser huus laete bouwe naest un huus van iemund die toch iets minder rieke is dan joe. Of un gieg- anties luuks jacht koape in dat ze dan in hut Franse Saint Tropez ofmeere om ur dan vur- volgens un dag of wat in un jaer mit te vae- ren. Je kan dan toch zeage dat je un luuks jacht heit! As vrouwe (teegenwoordug binne dur oak veinten) kan je je uuterluk laete res toreerere, mar of dat je dan oak je innerluk verandert, is vers twiee! Noe ja, uuteindeluk motten we toch eigeluk tevree weezen mit hut géén we hewwe, want dur binnen toch legio meansen op de weareld die hut toch veel in veel minder hewwe in van dun ieen- en dag in dun oaren dag leeve dan wiele. 'k Hoeorende oeojt nog us un anekdote oover un rieke vrek vurtelle. De man hao deur zuunegheid in gieregheid (hie was zoeo gierug dat un bie wieze van spreeken zelf in dun tuun zouw góó zitte blaffe om un hond uut te spaeren) un giganties kaptaol verga- erd. Mar hie dee dur eigeluk niks mit. Op de bank zette dee un oak niejt, want dan zouwe ze dur achter kommen hoe rieke hie was. Mar omdat un bevrieesd was voor dieven die hut op zun geld begreepe zouwe kunne hew we, begroef hie op un zeekeren dag de groe- oste helft van zun kaptaol op un geheime plekke in hut bos. lederen dag maekende hie un wandelieng in liep dan oover de plekke wéér hie zun geld begraeve hao. Mar wat hie niejt wist, was dat un slimme boef achter zun an liep in die mork dat de man iedere kêér op un bepaelde plekke un hortie stille bleef stöö. Mit un tevreeje glimlach op zun gezicht. Op un nacht gieng de boef op die plekke toch us an hut graeven, in zoeo waer hie vong de kiste mit geld die hie zun eige dan oak toeeigende, 't Gat wier wéér netjes dicht ègoojd as of ur niks èbeurd was. Nae vurloap van tied wouw de riekaerd toch wier wel us zun kaptaol bekieke, dus groef hie hut gat cope. Hie schrok zun eige un ongelok toe bleek dat de kiste mit zun geld vurdweene was. Hie zakkende al snikkend naest hut lee- ge gat op de grond in zei "noe is al mun geld èstoole". Op dat mement kwam ur un ouwe wieze griesaerd anloape, die vroeg an de Binnenkort vindt in Bibliotheek Middelliarnis een themabijeen komst plaats over de zin en onzin van voedingssupplementen en kunstmatig verrijkte voeding. Gezondheid is belangrijk. Dat vindt ieder een. Maar een gezonde levensstijl, waarin bewegen en goede voeding hand in hand gaan, houdt lang niet iedereen erop na: we nemen de auto in plaats van de fiets, hebben weinig tijd dus snelle hap. Geen nood, want er zijn tal van voedingssupplementen die de ontstane tekorten moeiteloos aanvullen. Dat zegt men. Maiu- is dit ook zo? Een tendens waar je ook bijna niet omheen kunt zijn kunstmatig verrijkte voedingspro ducten: cholesterolverlagende margarine, sinasappelsap met calcium, producten voor een goede darmflora. Maar betaalt u niet veel voor iets waarvan u niet weet of het wel resultaat heeft? Gelooft u dat een slecht eetpatroon geheel of gedeeltelijk gecompenseerd kan worden door voedingssupplementen en/of kunstma tig verrijkte voeding? Of, omgekeerd, dat bij een gezond eetpatroon het gebruik van voe dingssupplementen en/of kunstmatig ver rijkte voeding nodig is? Graag wil Gezondheid Service u meer inzicht geven en daarom organiseert zij, in samenwerking met bibliotheek Middelhar- nis, binnenkort een themabijeenkomst waar in een diëtiste van de Zorg en Welzijn Groep tekst en uitleg geeft over de zin en onzin van deze produkten. Het thema vindt plaats in de bibliotheek te Middelhamis op donderdag 28 oktober 2004 van 19.30 tot 21.30 uur. Spreker is mevrouw Marijke Nieuwman, diëtiste. Het thema is gratis toegankelijk voor leden van Gezond heid Service, niet-leden betalen 8.00 (waarvoor u een acceptgirokaart krijgt toe gestuurd) Om organisatorische redenen is aarunelding noodzakelijk. Dat kan bij Gezondheid Service, bereikbaar op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur via telefoonnummer 0181 - 62 62 26, tot 18 oktober a.s. Het totale pakket van Gezond heid Service kunt u vinden op www.zwg.nl. Vocaal Ensemble Sint Laurens. Veelstemmige a capella-zang van een vocaal ensemble bestaande uit slechts dertien mannen zal te beluisteren zijn tijdens een concert dat het Vocaal Ensemble Sint Laurens zal geven op zaterdagavond 23 oktober in de Nieu we Kerk te Zierikzee. Het ensemble vertolkt een veelheid van stijlen van klassiek, via folk music, closed harmo ny zettingen tot eigentijdse bewerkin gen van ncgro-spirituals Tevens zal op deze muzikaal/literaire avond de nieuwe Cramer Vleugel van de Nieuwe Kerk in gebruik worden genomen door een korte bespeling door Mar van der Veer. Als literair onderdeel zullen Hans Erbrink en Jos Radstake een bijdrage leveren rondom het thema "Zierikzee." Deze culturele avond met zang, pianospel en literaire bijdragen wordt georganiseerd door de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk Zierikzee. Iedereen is welkom, donateurs hebben gratis toegang. Vorig jaar trad bij dit jaarlijks feestelijke gebeuren de Veluwse Cantorij uit Apeldoorn op. Nu werd het Vocaal Ensemble Sint Laurens bereid aevonden een belangrijk vocaal aandeel te leveren. Het gezelschap bestaat al sinds 1985 en staat onder leiding van Jos van den Broeke. Voor de pauze wordt een licht-klas- siek programma gebracht, na de pauze een meer populair gericht programma Als bijzonder onderdeel van de avond staan ook enkele verrassingen op stapel waarvan er een de officiële ingebruikneming van de nieuwe Nieuwe Kerk vleugel is. Deze aan schaf werd mogelijk gemaakt door de dona tie van de donateurs van de kerk. Regelma tig moesten piano's worden gehuurd of gebruik worden gemaakt van elektronische piano's. De komst van deze vleugel zal de aantrekkelijkheid vergroten om de kerk te huren voor concerten, zangavonden of cd- opnames. Bovendien wordt het nu mogelijk heid om concerten met kamermuziek rond om deze vleugel te organiseren. Uit de vele poëtische beschrijvingen van en over Zierikzee zullen Hans Erbink en Jos Radstake een keuze laten horen in een lite raire bijdrage. Erbrink is oud-docent Duits van de Regionale Pontus Scholengemeen schap, Jos Radstake is docent Nederiands aan dezelfde scholengemeenschap. Het programma begint om 19.30 uur. De deuren van de kerk gaan om 19.00 open. snikkende man wat of dur an schoe. Hieele- maele ooverstuur in al snotterend vurtellen- de de riekaerd hoe of dat zun geld vurdwee ne was. "Wat dee je mit dat geld wat hier in de grond èleege heid?", vroeg de ouwe man. "Ik hao hut hier begraeve in déêr genoot ik daegeluks van wannéér ik hier heene liep", zei de riekaerd. "Dus dee je eigeluk niks mit al dat geld van je? Je hao al genoeg an 't iedee dat je geld hier in de grond lag?" "Ja, zoeo is 't eigeluk wel", sprak de riekaerd. "Dan weet ik un goeje oplossieng", zei de ouwe wieze man. "Je goeojt geweun 't gat wéér dicht, in je dienkt dat je geld ur nog in ligt. ledere kêér dat je dan hier heene kuiert in oover deeze plekke loapt, dienk je an je geld dat ur zoeogenaemd ligt omdat je hut toch niejt noeodug heid. Dan hoef je oak niejt te treuren dat je geld weig is, want noe odug hei je dat geld dan toch niejt. Dus maekt 't niejt uut of 't ur wel of niejt ligt. Ur vurandert eigenluk niks. Vaerwel in 't góó je goewd". Mit deeze woorden vurtrok de ouwe wieze man. Is dat noe niejt uut je har te ègreepe? Zoeo zieje mar, koap je voor je geld andiee len die hut achterof niejt zoeo best doewe, dienk mar us an de andieelen die Russen in hut begin van de voorege ieeuw uutgave. 't Bleeke achterof waerdeloeoze pepieren te weezen, je mocht niejt wille datje ze de kost most geeve die déér géén cent an oover èhouwe hewwe. Mar wannéér je je geld onger de grond steekt, zoeoas die vrek dee, in ze steele 't dan toch nog van je, kom je oak bedrooge uut. Dur zulle wel niejt veel weeze die géén raet mit dur geld weete. Je kan 't dan beeter an goeje doelen geeve, zoeodat die dur wat mit kurme doewe, dan dat je je geld onger de grond steekt. Want zoeo zieje mar: oak dêêr kunne ze van je steele! Hellevoewtsluus, zeumer 2004. De groewten van Job van Klaos van Job Padmos Gerda van Koos van Gurp. Maandagavond 18 oktober spreekt Harry Nihom uit Netanya in Israël over de geschie denis en de politiek van Israël. Dit zal zijn in een zaal van de Gereformeerde Kerk in Zuidland, aanvang 20.00 uur. Nihom komt op uitnodiging van de Kerk Israël werk groep. Harry is oud-directeur van de Nederlandse Zionisten Bond en woont sinds 1989 in Israël. Hij is, op uitnodiging van de Neder landse stichting CHAI, voor een tournee enkele weken in Nederland. Scnabel Music omlijst de avond met (live) Israëlische muziek. Voor wie Harry Nihom nog niet kent, hij is een zeer boeiend spreker. In het kort zal hij de geschiedenis weergeven van het Joodse volk, te beginnen bij Abraham tot het ont staan van de huidige staat en de hedendaag se situatie. Hij zal aandacht schenken aan de achtergrond van het huidige antisemitisme, het Palestijnse conflict en de structuur van de Israëlische politiek. Naast zijn presentatie is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Harry Nihom is in 1927 in Winterswijk geboren en heeft de tweede wereldoorlog als onderduiker overleefd. In de jaren dat hij nog in Nederland woonde was Nihom actief in de Nederlandse Joodse Gemeenschap. De laatste jaren zet Nihom zich in om de Israë lische slachtoffers van terreur te helpen. In Nederland werkt hij hecht samen met de stichting CHAI. In samenwerking met de stichting bezoekt hij Nederland minimaal tweemaal per jaar om niet alleen het werk CHAI, dat steun geeft aan slachtoffers van terreur in Israël te bevorderen, maar ook om lezingen te houden over de geschiedenis en de totstandkoming van de Joodse staat Israël evenals de situatie in het Midden Oosten. Meer inlichtingen op de website van de Stichting CHAI: www.chaifriends.com. Een valletje werd Jaap van Koppen fataal in zijn partij tegen Wim van Schie. Hij liep achter een schijf aan voor een tweeslag en Van Schie kon plakken met een schijf en er drie slaan. Het resterende eindspel was nog even lastig, maar uiteindelijk liep Van Kop pen helemaal vast en moest hij de eer aan zijn tegenstander laten. Hans Floresteijn zag tegen Cees Tanis een mooie damzet. Hij nam hem ook en vond het niet erg dat de dam hem twee schijven gekost had. Ook Cees vond dit niet verve lend want door die twee plusschijven te retourneren, kwam ook hij op dam. Aldus werd met een remise de vrede getekend. Dat Adam van Huizen verderop in de partij begon te gokken tegen Cor Mierop, duidt een beetje op het onderschatten van de tegenstander. Cor deed niet wat Adam hoop te en incasseerde dankbaar de punten. Gok ken past misschien ook meer bij het schaak spel. Uitslagen dammen 5e ronde: Wim van Schie - Jaap van Koppen3-0 Hans Floresteijn - Cees Tanisl-I Adam van Huizen - Cor Mierop0-3 Bij de schakers werd een beperkt aantal par tijen gespeeld omdat het Ie team moest aan treden voor een bondswedstrijd tegen Hoek se Waard 2 (uitslag 5-3 voor de schakers van Ontspanning). Bonne Faber en Jan Verzijden vochten een hartstochtelijk Spaans duel uit voor de bekercompetitie. Eerst kwam Jan een pion voor, daarna wist Bonne dit materiële nadeel weg te poetsen, toen kwam Jan een pion ach ter die dit ook weer wist weg te poetsen.Toen na alle schermutselingen de rook was opgetrokken, bleek Bonne in het verre eindspel de beste troeven over te heb ben gehouden doordat de zwarte koning te ver van zijn eigen pionnen geraakt was. Met vaste hand zetten Bonne het eindspel naar zijn hand. Ook een Spaans duel kwam er op het bord bij Albert Schaeffer en Maart Breen. Albert bediende zich van zijn geliefkoosde ruilva- riant (4. Lxc6), maar wist geen voordeel te behalen. Zijn tegenstander kreeg steeds meer grip op de stelling en wist met een sub tiele piomienopmars promotie naar dame te bewerkstelligen en daarmee de partij naar zich toe te trekken. Peter Klink en Krijn van der Wende speel den een rustige en vlakke partij; het even wicht werd nergens verbroken en dat vonden beide spelers kennelijk ook. Eeuwit Santifort wist de negatieve spiraal te doorbreken. In een Engelse partij tegen Wil lie Tanis-Koole leek het er aanvankelijk niet op. Tot in het eindspel ging het gelijk op tot dat Willie besloot aanvallend te spelen in plaats van zich defensief op te stellen. Dat is nu eenmaal Willies stijl, maar daarmee stort te ze zichzelf in een mes dat ze zelf getrok ken had en dolf uiteindelijk het onderspit. De verrassingen in dit prille seizoen. Piet Speelman en Frans Troost speelden deze ronde tegen elkaar. Een rustig Damegam- bietje waar het om finesses ging. Zwart bezondigde zich aan de pion op h2 (bekend o.a. uit de Ie matchpartij Spasski- Fischer.Rekjavik 1972) en moest zijn loper geven. Door te snel spelen zag Piet het ook niet helemaal goed meer en liet zich door Frans alsnog de kaas van het brood eten. Beker Ie ronde: Bonne Faber - Jan Verzijden1-0 Schaken 5e ronde: Albert Schaeffer - Maart Breen0-1 Peter Klink - Krijn van der Wenderem. Eeuwit Santifort - Willie Tanis-Koole1-0 Piet Speelman - Frans Troost0-1 Bijl, ilie de functie van buurtagent verwisselde voor trajectbegeleider. Voorlopig lijkt het erop dat buurta gent Adrie Bijl niet meer te zien is in de straten van de gemeente Goederee- de. Met ingang van september koos Bijl voor een andere functie binnen het District De Eilanden van de politie Rijnmond. Drieëndertig jaar droeg hij het uniform van de politie en was onlosmakelijke verbonden met de eilandelijke gemeenschap. We keken met hem terug naar de veranderingen binnen de politieorganisatie én in de regio. Als achttienjarige agent kwam Bijl van Rot terdam naar Goedereede. Hij verklaart dat Goedereede niet speciaal zijn voorkeur had. Overigens waren de keuzemogelijkheden voor politieagenten in de zeventiger jaren nog niet groot, want meestal werd men 'ergens' vanaf hogerhand geplaatst, waarbij de voorkeur van de agenten pas op de twee de plaats kwam. Drie agenten van de toen malige rijkspolitie moesten loten waar ze geplaatst zouden worden. Het lot beschikte dat twee agenten naar Noord-Holland ver trokken en de derde agent - Bijl - kwam terecht in de gemeente Goedereede, met als standplaats Ouddorp. En na ruim dertig jaar verklaart Bijl dat hij er zéker geen spijt van heeft gehad dat 'het lot op Goedereede is gevallen'. Politieagent worden was niet persé de jon gensdroom van Bijl. Het lag in de bedoeling dat hij sportdocent bij de politie zou worden, maar door allerlei oorzaken werd het uitein delijk toch agent. Van begin af aan heeft Bijl er naar gestreefd om zoveel mogelijk aan de samenleving, buiten de politiepost om, deel te nemen. In het begin gebeurde dit in een tijd dat het helemaal niet zo vanzelfspr7ekend was dat politieagenten ook gewoon deelnamen aan andere activiteiten binnen de gemeenschap. "De dorpsagent behoorde toen nog thuis in het rijtje notabelen, zoals de burgemeester, de dokter, de notaris, de dominee en de schoolmeester". Vanuit de korpsleiding werd er op aangedrongen om gepaste afstand tot de 'gewone burgerij' te bewaren. Volgens Bijl zijn er voorbeelden bekend van collega's die werden teruggefloten als ze teveel betrokken waren bij andere maat schappelijke bezigheden. Bijl is blij dat er door allerlei maatschappelijke veranderin gen, binnen en buiten het korps, ook de scheiding tussen de burgers van de gemeen te en de politieman kleiner is geworden. Nadat Bijl anderhalf jaar in een kosthuis verbleef trouwde hij en vestigde zich in Stel- lendam. Hij nam deel aan verschillende acti viteiten, zowel in de kerk, de school als in de voetbalvereniging. "Doordat ik gewoon aan het maatschappelijk verkeer deelnam kwam ik heel vlug dichter bij de burgers te staan en dit is me altijd goed bevallen. Wel moest ik er rekening mee houden dat je als agent toch een voorbeeldfunctie heeft, dus met meer dan twee pilsjes achter stuur van de auto stappen na een voetbalwedstrijd kon ik natuurlijk niet maken!". Doordat de Stellendamse politiefunctionaris in al die jaren met de eilandelijke samenle ving is meegegroeid heeft hij veel 'ingan gen' bij zowel jong als oud gekregen. Hij heeft generaties op zien groeien en weet veel achtergronden van de families. "Als ik, bij voorbeeld, een jongen die zich misdraagt aanspreek en ik weet dat hij enkele weken geleden iets schokkends in het gezin heeft meegemaakt knijp ik eerder een oogje dicht dan een collega die afkomstig is uit een plaats elders in de regio en daardoor weinig achtergronden van de bevolking kent". Het is zijn ervaring dat als je eerlijk blijft, ook bekenden het accepteren als ze een bon krij gen van de plaatselijke agent. Het dichtbij de bevolking staan heeft als nevenverschijnsel dat de buurtagent ook maatschappelijk wer ker is geworden, want de burgers komen met zaken naar de agent toe, die meer op het ter rein liggen van het maatschappelijk werk. Bijl heeft dit nooit als bezwaar beschouwd en heeft altijd geprobeerd "als diender die nend bezig te zijn". In de ruim dertig jaar dat Bijl in de politieor ganisatie meedraait is er veel veranderd. In de jaren zeventig bestond het team van de gemeente Goedereede uit zeven politiemen sen. Momenteel bestaat het District De Eilanden uit 94 politieagenten. Met lede ogen heeft Bijl aangezien dat de organisatie steeds meer centraal werd geregeld. Het gevolg was dat er veel agenten die in Voor- ne Putten woonden hun diensten op het eiland gingen draaien, maar het privé-con- tact met de bevolking misten en ook maar weinig mensen op het eiland kennen. Als voorbeeld noemt Bijl de ontploffing van het huis in Sommelsdijk deze zomer: "Politie agenten stuurden brandweermensen, die door de haast hun uniform niet aan hadden kunnen trekken terug. Dit zou niet gebeurd zijn als er plaatselijk bekende collega's aan wezig waren geweest". Toch lijkt het poli tieapparaat momenteel weer dichter bij de burger te komen, want per 2 oktober is het Wijkteamplus ingesteld, zoals we vorige week in deze krant al berichtten. Het gevolg zal zijn dat er meer vaste politieagenten op Goeree-Overflakkee opereren. Volgens Bijl zou het beter zijn geweest dat de eilandelijke politie ingedeeld was bij Zee land. "Goeree-Overflakkee ligt toch te ver van Rotterdam, waar de korpsleiding zetelt, vandaan. Vanuit de grote stadsproblematiek wordt er gewerkt met werkprocessen en dit werkt niet op het platteland. De burgers begrijpen niet datje voor de aangifte van een gestolen fiets niet meer op Ouddorp terecht kunt. Je moet dan aangifte gaan doen in Hel- levoetsluis of Middelhamis en dat werkt niet!" Ofschoon Bijl altijd goed overweg heeft gekund met de regionale gemeentebesturen en ambtenaren, heeft hij wel een klein ver- wijtje richting de politiek: "Ik vind dat de politiek harder moet zijn in de onderhande lingen over de politiezorg in de regio. In mijn ogen eist ze te weinig en laat ze te gemakkelijk de grote stad het beleid bepa len". Het verschil tussen deze regio en 'de grote stad' is duidelijk, maar toch ervaart Bijl dat de problematiek van de stad ook naar Flak- kee is gekomen. Hij ziet een grote toename van de verslaving aan drugs op de Kop van Goeree. Hij weet van mensen die al heel jong aan de drugs verslaafd zijn en daarom vindt hij de gevolgen van het gebruik van drugs een grotere invloed hebben op de jon geren dan het gebruik van alcohol. Wat de gevolgen zijn van het gebruik van alcohol op jongeren kon hij waarnemen als hij dienst had op de zaterdagavond als de bezoekers van horecagelegenheden in de nachtelijke uren huiswaarts keren. En juist dat laatste werd hem toch een beetje teveel. "Ik word het een beetje beu om iedere zater dagavond weer dat gezeur aan te horen, maar dit zal wel aan mijn leeftijd liggen. Vroeger kwam je bij een horecagelegenheid rondom sluitingstijd binnen en je keek op je horloge dan was de zaak binnen twintig minuten leeg. Tegenwoordig duurt dit veel langer en de jeugd moet ook nog een tijdje buiten staan om op vervoer naar huis te wachten, wat weer overlast geeft voor de buurtbewoners. Ik pleit er daarom voor om veel publiek trekkende horecagelegenheden buiten het dorp te vestigen. Daar is meer overzicht en minder overlast en er zijn ook betere voorzieningen voor de veiligheid te treffen", aldus Bijl. Overigens wil de ex-buurtagent niet in het koor meezingen van velen die zeggen dat de jeugd van tegenwoordig veel slechter is dan die van vroeger. "Vroeger waren er ook dezelfde uitspattingen, want er werd ook teveel gedronken en er werd ook gevoch ten", aldus Bijl. De mondigheid van de jon geren en hun ouders zijn in de afgelopen der tig jaar wel toegenomen. "In mijn begintijd konden we de jongeren nog een draai om de oren geven en daar werd door niemand een klacht tegen ingediend, ook niet door de ouders". Later veranderde dit, want hij her innert zich nog dat er tegen hem een aan klacht is ingediend wegens gebruik van geweld tegen iemand. Er werd zelfs een geldboete geëist van vijfhonderd gulden. Later is hij voor het feit toch vrijgesproken, maar de politieagent diende wel voorzichti ger te gaan handelen. Positief gestemd is Bijl over de veiligheid in verkeer op Goeree-Overflakkee, die in al die jaren volgens hem behoorlijk is toegeno men. "Er gebeuren nu lang niet zoveel dode lijke ongelukken meer als vroeger". De nieuwe functie van Adrie Bijl is traject begeleider bij het korps. Hij begeleidt stu denten, die van de politieschool komen in hun nieuwe werkkring. Het lijkt hem boei end om de aanstaande politiemensen weg wijs te maken binnen hun functie en hen zo voor te bereiden op het 'mooie beroep van politieagent'. In dit verband pleit hij er dan ook voor om - in tegenstelling tot gebruike lijk is - jonge politiemensen op het platte land hun eerste dienstjaren te laten vervul len. "Je leert op het platteland meer oog te hebben voor de mensen en vlugger contac ten te leggen en niet bij voorbaat te discrimi neren. In de stad wordt er te vlug van uit gegaan dat iedereen met een gekleurde huid crimineel is en dit vooroordeel is op het plat teland veel minder aanwezig", aldus de voormalig buurtagent, die ook na de functie verandering gewoon Stellendammer blijft. Als het blijkt dat Bijl na een jaar 'de straat' teveel is gaan missen en niet goed kan wen nen aan de kantooruren dan verschijnt hij gewoon weer op de eilandelijke straten. GOEDEREEDE - Lange aaneengeschakel de tafels, zoals gebruikelijk na een jachtdag, heerlijke wildgerechten met vers wild uit de Goereese polders, begeleid door heerlijke wijnen, geanimeerde tafelgesprekken met bekenden en onbekenden maar allen geïnte resseerd in jacht en/of lekker (wild)eten, ver der de in jacht en natuurtaferelen gespeciali seerde Duitse kunstschilder Horst Kuhne die in het restaurant met meer dan 20 werken zal exposeren waaronder ook prachtig beschil derde stenen, en niet te vergeten de jacht- hoomblazers die een en ander muzikaal zul len omlijsten. Dit is zo ongeveer het decor waarin op 22 oktober voor alweer de zeven de keer het door de Wildbeheereenheid 'De Stelle Ouddorp" georganiseerde traditio nele Wilddiner zal plaatsvinden in Hotel Restaurant 'De Gouden Leeuw' te Goede reede. Het thema voor dit jaar is het jubileum van de Koninklijke Nederlandse Jagers Ver eniging (KNJV) die dit jaar 100 jaar bestaat en waarom gekozen is voor een traditioneel wildmenu met plaatselijk wild zoals Pate van Ree, Hout- duivensoep, op karkas gebra den wilde een denborst met bramensaus en bosbessensor- betijs met huis- gemaakte slee^ doornbessen ^jjj gin. Het vier- f gangenmenu j inclusief koffie of thee wordt aangeboden voor 32,50. Vinoloog van Eesteren ver zorgt een bij-1 passend wijnarrangement. Ontvangst van de deelnemers is vanaf 18.45 uur. Maar geeft u zich snel op, want het is altijd al snel volge boekt bij Hotel-Restaurant 'De Gouden Leeuw', tel: 0187-491371.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 13