Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Bekeruitreiking Hengelaars vereniging 'Steilendam' Kruistocht Haar LeMlMgrad Ook de Herkingse schoolkinderen vierden de Week van het Brood Zeldzame Woestijnplevier vertoont zich kort in Battenoord Springdagen in de herfstvakantie EIIAI1DB1-t1IEUW5 Ganzen op mijn land; last en lust VERVOLGVERHAAL Nieuwe maatregelen om milieudruk door gewas bescherming te verminderen Waarom dit onderzoek? Hoe verloopt dit onderzoelc? NIEUWE-TONGE - De Vlissingse vogelaar Pim Wolf heeft bij het haven tje van Battenoord de behoorlijk zeld zame Anatolische Woestijnplevier ontdekt en gefotografeerd. Deze vogel is in Nederland tot nog toe slechts twee keer eerder gesignaleerd. De allereerste waarneming was toevalli gerwijs óók op Goeree-Overflakkee, bij Ouddorp. Deze plevier bleek zich rond 20 juli 1977 dood te hebben gevlogen tegen de vuurtoren. Het tweede exemplaar zat in augustus 1985 bij het Noord-Hollandse Den Oever. Slapen Vertrokken Kerkdiensten Ger. Gemeenten •3faiga-<rilogie deel 1 JOH. G,y EENHOF PAGINA 5 DINSDAG 12 OKTOBER 3004 De prijswinnaars, voor zover woensdag aanwezig, mét hun kleurplaten en mét mijnheer Van der Hoeven. Zoals u wellicht hebt gemerkt, vooral als u boodschappen deed, werd vorige week 'de Week van het Brood' gevierd. Reclames en speciale acties vestigden de aandacht op ons vezelrijke voedsel, afkomstig van de koren velden. Maar in Herkingen hebben ook de school kinderen geweten dat het 'de Week van het Brood' was. De plaatselijke supermarkt, Meermarkt Van der Hoeven, trakteerde namelijk afgelopen woensdag tussen de middag de Prins Johan Frisoschool op een heuse broodmaaltijd, die vanzelf op school werd genuttigd. Besmeerde boterhammen, broodjes met beleg, krentenbollen met kaas, eierkoeken, melk, al dit vette der aarde kre gen de kinderen en leerkrachten gratis voor geschoteld, "'t Gaat immers om de toekomst van Herkingen...!", vond mijnheer Van der Hoeven. Bovendien had de super al eerder een kleur- wedstrijd uitgeschreven voor de Herkingse kinderen - met een kleurplaat die natuurlijk met brood te maken had - en daarvan wer den vóór de broodmaaltijd de prijzen uitge reikt. Vanzelf hebben alle kinderen daar heel goed hun best op gedaan, maar de volgende namen kwamen toch als prijswinnaars uit de bus: uit groep 1/2 Tessa Huizer en Harm van der Veer, uit groep 3/4 Marianne Grinwis en Aron van der Veer, uit groep 5/6 Robin van Mourik en Sander van der Velde, en uit groep 7/8 Miranda Bazen en Lieneke van der Velde. En met z'n allen gingen ze op de foto, behalve Tessa en Harm uit groep 1/2, want die is 's woensdags altijd vrij. UIKÊÊIÊ/KÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiiï'siiÊ De trotse winnaars van de zoetwatercompetitie 2004, v.l.n.r.: J. de Groot, J Velthuis en J. Boshoven. 3. J, Boshoven (78,4 kg). Door alle deelnemers werd deze competitie, bestaande uit 18 wedstrijden, in totaal Op zaterdag 2 oktober werd bij Hengelaars vereniging 'Stellendam' de laatste wedstrijd van de zoetwatercompetitie 2004 gehouden. De uitslag van deze wedstrijd werd eerder in deze krant vermeld. Na de voornoemde laat ste wedstrijd kon de balans betreffende de einduitslag van de competitieopgemaakt worden. Het is bij deze - reeds tientallen jaren bestaande - zoetwatercompetitie een traditie dat aan de drie hoogst geëindigde deelnemers ereprijzen worden uitgereikt in de vorm van prachtige bekers. Deze werden zaterdag 2 oktober uitgereikt. Met trots namen de competitiewinnaars 2004 de bekers in ontvangst. Dat waren: l.J. Velthuis (146,4 kg); 2. J. de Groot (94,0 kg); 1256,3 kg vis gevangen. Door gemiddeld 25 man werd hiervoor in totaal 90 uur gevist. Na de bekeruitreiking volgde een gezellig samenzijn met een hap je en een drankje, en werd er gezellig wat nagepraat. Nu maar weer wachten tot 9 april 2005, want dan gaat de competitie zoetwater 2005 van start. Voor meer informatie over Hengelaarsver eniging 'Stellendam' kunt u kijken op web site www.hvstellendam,nl. (Voor informatie over HVS viswedstrijden kunt u contact opnemen met R. Keijmel, tel. 06-10852209, of e-mail rogierkeijmel@cs.com.) Het toenemend aantal ganzen op akkers en weilanden is voor veel agrariërs een last. Dat het ook een lust kan zijn wordt duidelijk in de brochure 'Ganzen op mijn land'. Met deze brochure informeert het Faunafonds de agra rische sector over de mogelijkheden voor ver jaging en tegemoetkoming in schade in én buiten de fourageergebieden. Daarnaast geeft de brochure een overzicht van de meest voor komende ganzen in Nederland en de schade die zij kunnen aanrichten in gewassen. Ganzen zijn het grootste deel van de dag bezig met eten. Afhankelijk van de soort graast een gans zeven tot twaalf uur per dag. In deze tijd wordt een halve tot één kilo voedsel naar binnen gewerkt. Dat betekent schade aan de gewassen. Om dit te voorko men moeten de ganzen buiten de foerageer- gebieden worden verjaagd. In de brochure vindt u een overzicht van verschillende ver- jaagmethodes. In elke provincie is een faunabeheereenheid opgericht, waarbinnen afspraken worden gemaakt over de coördinatie van de verja ging. Hierin wordt vastgelegd hoe en wan neer ganzen worden verjaagd, waarbij verja ging door afschot een mogelijkheid is. Om te weten welke afspraken worden gemaakt in uw provincie, kunt u het beste contact opne men met de faunabeheereenheid of de pro vincie. De adressen vindt u in de brochure van het Faunafonds. Binnen de fourageergebieden is verjaging of afschot van overwinterende ganzen en smienten niet toegestaan. Voor de schade die binnen de foerageergebieden door overwin terende ganzen en smienten ontstaat kan de grondgebruiker bij het Faunafonds een tege moetkoming aanvragen. Daarnaast zal voor grondgebruikers met ingang van medio 2005 de mogelijkheid worden geopend een subsi die voor ganzenopvang aan te vragen via de Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer. Nadere inlichtingen: Faunafonds, tel. (078) 639 53 75. De brochure is te bestellen bij het Faunafonds. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft het 'Besluit begin selen geïntegreerde gewasbescherming' gepubliceerd. Doel van het besluit is ervoor zorgen dat telers van plantaardige producten komen tot een zo milieuvriendelijk mogelij ke gewasbeschermingspraktijk. Een groot deel van de telers doet dat al, maar dit besluit moet alle telers in beweging krijgen. Het Besluit beginselen geïntegreerde gewas bescherming wordt per 1 januari 2005 van kracht. In het besluit zijn de volgende ver plichtingen opgenomen: - het opstellen van een gewasbescher- mingsplan - het bijhouden van een gewasbescher mingslogboek. Op een later moment worden bij ministerië le regeling voorschriften voor maatregelen toegevoegd. Over deze voorschriften vindt nog overleg plaats met LTO Nederland. De essentie van geïntegreerde gewasbe scherming is: 'eerst alle andere teeltmaatre- gelen grondig afwegen voordat gewasbe schermingsmiddelen worden toegepast'Dat draagt bij aan het minimaliseren van de milieubelasting. In het gewasbeschermingsplan moet de teler aangeven welke strategie hij voor gewasbe scherming zal volgen tijdens de gehele teelt- cyclus (inclusief de eventuele behandeling van uitgangsmateriaal of geoogste produc ten). In het gewasbeschermingslogboek moet de teler motiveren welke afwijkingen ten opzichte van het gewasbeschermings plan hebben plaatsgevonden. Op die manier kan hij voor de volgende teelt nog betere afwegingen maken bij het opstel len van een gewasbeschermingsstrategie. In samenwerking met de ondertekenaars van het convenant gewasbescherming zal er nog een voorlichtingsprogramma komen. Daarin zal worden aangegeven hoe telers met het plan en logboek kunnen omgaan. In de maand september van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1969 in de Regio's Voome-Putten-Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse eilanden of door hun eigen huisarts. Deelna me aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvan gen eens in de vijfjaar een uitnodiging voor het onderzoek. Vervolgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uit- strijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombosedienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersas sistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010 2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaecoloog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordfor mulier terugsturen naar de GGD. Dit formu lier is bijgevoegd bij de uitnodigingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker in,Nederland ingevoerd. Na invoering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhalskan ker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakte zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de a:^esproken datum neemt zij de laboratori- utnkaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt ver volgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uit- strijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bij voorbeeld een onschuldige ontsteking is ont dekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet auto matisch baarmoederhalskanker te beteke nen. De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Adresgege vens krijgt zij via de gemeentelijke basisad ministratie. Gegevens kunnen worden uitge wisseld met de informatiesystemen van de huisartsen. Op deze uitwisseling en registratie van gege vens is de Wet Bescherming Persoonsgege vens van toepassing. Als vrouwen Wer bezwaar tegen willen maken of meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werk dagen van 9.00 tot 14.00 uur is een mede werker van de GGD bereikbaar op telefoon nummer: 0181 65 24 41. Rechts vooraan slaat de zeldzame \\t>t'\liinpU\ ui. zoals Pim Wolf die wist te fotograferen in Battenoord. door Gert van Engelen Pim Wolf (39), in het dagelijks leven vogel- onderzoeker bij Delta Project Management, heeft de vier foto's die hij in Battenoord maakte, onmiddellijk geplaatst op de websi te van de Dutch Birding Association (DBA), de Nederlandse vogelaarsvereniging. De site (www.dutchbirding.nl/pics/pictures) heeft een galerij met foto's van zeldzame vogels. Hoewel Woestijnplevieren eerder zijn gefo tografeerd in Nederland - "en zelfs beter", aldus Pim Wolf - wordt één van zijn foto's nochtans binnenkort gepubliceerd in het tijd schrift 'Dutch Birding' van de DBA. De soort die hij zag, is namelijk opmerkelijk. Wolf deed zijn ontdekking tijdens de maan delijkse watervo geltelling op en rond het Grevelingenmeer, op donderdag 16 septem ber. Deze tellingen worden uitgevoerd, ver telt hij, door een telteam aan boord van een schip van Staatsbosbeheer en door een zoge heten landploeg. De landploeg bestond uit twee mensen: boswachter René van Loo en Wolf. "Samen knus" rijdend in een auto van Staatsbosbeheer, kwamen zij aan in Batte noord. Ze beklommen de geasfalteerde dijk en begonnen in de slikken met hun telwerk. Op het westelijke strandje, rechts van de haven, viel het oog van Wolf plotseling op een slapende plevier, "waarvan ik niet direct kon zien wat het was". Dat zette hem op scherp, "want aangezien ik een redelijk ont wikkeld oog heb voor de normale soorten plevieren, betekent dat doorgaans dat het iets bijzonders is". Nadat de vogel de kop uit de veren had gehaald, bleek Wolfs voorgevoel terecht: "Het was meteen duidelijk dat het hetzij een Mongoolse, hetzij een Woestijn plevier moest zijn." Door goed te kijken naar zoveel mogelijk kenmerken, zoals grootte, snavelvorm en flanktekening, kwamen Van Loo en Wolf er vrij snel achter dat het een Woestijnplevier (Charadius leschenautii) moest zijn. Dit is op zich al redelijk bijzon der, want deze Aziatische dwaalgast is in Nederland tot dusverre pas slechts negen keer waargenomen. Inmiddels is vastgesteld dat het om een westelijke ondersoort van de Woestijnplevier gaat, de Anatolische Woe stijnplevier, ook wel columbinus geheten, en dat maakt de ontdekking opwindender. Want deze plevier heeft zich pas twee keer eerder in Nederland vertoond. Pim Wolf greep vanzelfsprekend gehaast zijn camera en maakte vier foto's. De columbinus staat rechts vooraan. De vogel links op de foto is een Bontbekplevier, een soort die overigens broedt in Battenoord. De vogel op de achtergrond is een Zilverplevier. Lang hebben Van Loo en Wolf niet kunnen genieten van de Anatolische WoestijnpJe- vier. "De vogel vertrok al vrij snel", zegt Wolf. "Na twee uurtjes verdween hij uit eigen beweging samen met een Bontbekple vier in westelijke richting, en is daarna niet meer gezien." MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK - Mede dankzij het grote succes van de afgelopen jaren organiseert Gymvereniging MH-SD op dinsdag 19, woensdag 20 en zaterdag 23 oktober weer springdagen in de Staver. Iedereen die hieraan mee wil doen, kan zich nog aanmelden. Tijdens deze dagen kan er in blokken van 2 uur onder begeleiding, veilig gesprongen worden op minitrampoline, gro te trampoline en de airtumblingbaan. Ook kan men trapeze zwaaien. De deelnamekos ten bedragen 3 per deelnemer. Voor kinde ren die er een leuke dag van willen maken, bestaat er de mogelijkheid om voor het dag- progranuna te kiezen. Dit programma begint 's morgens om 9.00 of 10.00 uur en bestaat uit zwemmen, bowlen, eten (friet met fri- kandel of kroket) en drinken, springen en klimmen in de klimwand. Het dagprogram ma duurt tot 16.00 of 17.00 uur en kost 10 per persoon. Er zijn al 270 aanmeldingen binnen en er zijn nog tientallen plaatsen vrij voor deelnemers die zich nog willen aan melden. Dit jaar zijn er ook weer veel leden van andere verenigingen die meedoen. Het leuke van deze dagen is dat, ongeacht welke sport men beoefent, meegedaan kan worden met verschillende activiteiten. Op de websi te van MH-SD staat uitgebreide informatie over de springdagen. Ook vind u hier de les tijden, de hoogte van de contributie en de evenementen die dit jaar nog georganiseerd worden. Voor meer informatie kunt u kijken op website www.mhsd.nl of bellen naar 0187-487513. Aanmelden kan per e-mail: springda- gen@mhsd.nl, telefonisch: 0187-487124, of door het invullen van het inschrijfformulier op de website. STAD aan 't HARINGVLIET - Woens dag 13 oktober, 19.30 uur, ds. M. J. van Gelder. 79- 'Russen!' 'Laten we maken dat we ergens onder de grond komen. Als ze eieren gaan leggen kun je daarvan hoofdpijn krijgen.' Ze staan op en haasten zich weg van de plaats waar ze tegen de felle kou beschutting hadden gevonden. Veel mogelijkheid om te schuilen is er echter niet. Ze vinden een volgesneeuwde bomtrechter, waarin ze zich laten zakken. 'Een grote zwijnerij', mompelt Karl. Het klinkt als een zucht. Dan zijn er de vliegtuigen. Russische bommenwer pers, die oneindig hoog, buiten het bereik van het luchtafweergeschut, overkomen. 'Ze houden het dicht' merkt Karl-Heinz verbaasd op. 'Ja, waarom bombarderen ze ons niet?' 'Ik snap daar ook niets van.' De vliegtuigen cirkelen hoog boven de ingesloten Duitse troepen en na een minuut of vijf verdwijnen ze weer naar het oosten. 'Kun jij dat nou begrijpen Franz?' 'Nee, helemaal niet.' De oplossing laat niet zolang op zich wachten. Uit de winterhemel vallen papiertjes naar beneden. Een bericht voor de Duitse troepen, die door het rode leger zijn ingesloten. Karl weet zo'n papier te pak ken en gezamenlijk lezen ze wat er op staat. 'Ze zijn nogal edelmoedig', scherts Franz als ze het bericht gelezen hebben. 'Ja, als we dit mogen geloven, is er voor ons volop te eten en als het een beetje mee zit, kunnen we spoedig naar huis terugkeren.' 'Geloof jij allemaal wat hier staat?' 'Het is te mooi om waar te zijn.' Karl schraapt zijn keel: 'Weet je wat wij moeten doen Franz?' 'Nou?' 'Als het donker is de plaat poetsen. We zullen nu nog een kans hebben om door de Russen heen te komen. Als we nog een paar dagen wachten is die kans verkeken.' 'Dacht je dat we er doorheen kunnen komen?' 'Het lijkt me heel sterk als ons dat niet lukt.' 'En dan? Als we er door komen staan we over een paar dagen weer vooraan om als schietschijf te die nen. Ik weet werkelijk niet of we niet beter krijgs gevangenen kunnen zijn.' 'Nu ja, denkt er maar over na. Ik ga in ieder geval. Ik wil naar Duitsland.' 'Ja, maar je moet heel Polen door en het wemelt overal van de SS en de veldgendarmerie. Hoe denk jij ooit in Duitsland te komen? Volgens mij is het een onmogelijk plan. Het zou wel lukken als we al in Duitsland waren. Dan zou ik het ook durven wagen. Maar nu, ik weet het niet.' Karl-Heinz kijkt hem niet begrijpend aan: 'Franz, jongen, we zullen niet veel kansen meer krijgen, houd daar rekening mee.' Ze lopen doelloos rond; ze horen nergens meer bij. Overal zijn soldaten die zich de zin van het gebeu ren afvragen. Velen zijn zelfs hun wapens kwijt en eten is er niet meer. Een kapitein die hen ziet roept dat ze moeten komen: 'Waar ligt jullie onderdeel en wat heb je hier te zoeken?" Franz en Karl nemen zo iets als de houding aan en Franz als hoogste in rang antwoordt: 'Kapitein, wij zijn het bataljon voor speciale diensten, vierde com pagnie, tweede peloton. Of zo u wilt: samengestelde pantsergrenadiers en later infanterie belast met het verlenen van rugdekking aan de troepen die volgens plan werden teruggetrokken.' De kapitein fronst verbaasd zijn wenkbrauwen: 'Waar is jullie onderdeel nu?' 'Dat staat voor u kapitein.' De kapitein slikt een paar keer, nu pas dringt de betekenis van de woorden van Franz tot hem door. 'Dus jullie zijn de enigen?' 'Ja kapitein.' 'Jullie gaan je ginds bij die tanks melden.' Hij wijst naar een ruig besneeuwd stuk struikgewas waartus sen de stalen monsters verborgen zijn. 'Daar zullen ze jullie opnieuw indelen.' 'Tot uw orders kapitein.' Na nog een paar woorden gewisseld te hebben, begeven ze zich naar de aangegeven plaats. Er staan tussen het hout verscholen een paar hutten. Waarschijnlijk van Russische pelsjagers die hier in normale tijden huisden. Hierin zitten enige offi cieren over kaarten gebogen en bespreken de situ atie. Ze melden zich bij een luitenant die hun enige vra gen stelt. Er ontbreekt zelfs papier om aantekenin gen te maken. Na een paar minuten weten ze hun nieuwe bestemming. Er worden nieuwe troepen geformeerd. Zij zullen dienst doen bij de stoottroe pen. 'Dat lijkt tenminste nog eens ergens op', schampert Karl-Heinz, 'na altijd de achterhoede gedekt te heb ben, mogen we nu eens een keer voorop om de spits af te bijten.' 'Ja, het is een hele vooruitgang. Wij voorop naar huis; je ziet maar weer, de juiste man op de juiste plaats.' Ze moeten in de buurt blijven. Steeds meer soldaten die hun onderdeel kwijt zijn, worden bij de nieuwe stoottroepen ingelijfd. 'Als het zo blijft doorgaan, krijgen we waarachtig nog een paar regimenten bij elkaar.' Karl lacht wrang. 'Ik geloof toch, dat ze alles op alles zullen zetten om een doorbraak te forceren', is Franz van mening. 'Best mogelijk, je kunt wel begrijpen dat stand hou den tot de laatste man zinloos is, al begrijpen die idi oten in het vaderland daar geen moer van.' Op de een of andere manier zijn er een paar keuken wagens opgescharreld. De koks hebben zelfs soep gekookt van paardevlees met bonen. Hiervan kun nen de stoottroepen een paar scheppen komen halen. Na het eten wordt appèl gehouden, waarna een kolo nel de nieuwe troep toespreekt. Wat hij vertelt, is precies wat de mannen verwacht hadden: Vannacht zal er een poging om uit uit te breken worden onder nomen. Het plan is koortsachtig voorbereid en zal om enige kans van slagen te hebben, spoedig moeten worden uitgevoerd, eer de Russen de ring rond de ingesloten Duitsers helemaal ondoordringbaar hebben ge maakt. De soldaten worden ingedeeld; wapens en munitie uitgereikt. De aanval zal worden uitgevoerd door de stoottroepen. De tanks blijven achter om bij de snel le doorbraak de achterhoede te dekken. De door braak moet zo onopvallend mogelijk gebeuren en in een zeer snelle aanval. Binnen de kortst mogelijke tijd moet er een bres worden geslagen, waardoor het ingesloten leger kan uitbreken. De eerste stoot kan het best met de blanke bajonet gebeuren, daar de overrompeling dan het meest succesvol zal zijn. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5