*Aan 'totale af sluiting' lijkt een einde te komen^ EIIAIIDBn-tllEIJWS www.natuurmonumenten.nl PAGINA 11 VRUDAG 8 OKTOBER 2004 Scheelhoek: bijzonder natuurgebied! Goeree-Overflakkee telt verschillende natuurgebieden binnen haar grenzen. Natuurgebieden waarin veel regiobewo ners en toeristen een plaats vinden om regelmatig afstand te nemen van de dagelijkse beslommeringen en te genie ten van het beschermde natuurschoon. Meestal zijn deze natuurgebieden vrij toegankelijk. Het natuurgebied Scheel- hoek van Vereniging Natuurmonumen ten bij Stellendam is niet zo gemakke lijk te bezoeken omdat dit gebied het gehele jaar door gesloten is voor het publiek. Gelukkig is er enkele keren per jaar de mogelijkheid om dit gebied te bezichtigen. Met een excursie per huif kar van Natuurmonumenten kunnen belangstellenden kennismaken met dit bijzondere natuurgebied. Wij reden mee en kregen uitleg van boswachter Ton Visser en coördinator terreinbe heer Frans van Zijderveld. Het gebied Scheelhoek, ongeveer 350 hectare groot, wordt begrensd door het Haringvliet aan de noordkant en het Zui- derdiep aan de zuidkant. Vroeger, bij de open verbinding met de zee, was Scheel hoek een zandplaat, die regelmatig onder water kwam te staan. Het gebied in de huidige vormen is in 1970 ontstaan toen het Haringvliet door de aanleg van de Haringvlietsluizen werd afgesloten van de Noordzee. Er ontstond vervol gens een groot zoetwaterbekken dat, als de plannen voor Deltanatuur doorgaan, overigens zijn langste tijd in deze vorm heeft gehad, want over enige tijd zullen de Haringvlietsluizen op een kier gaan en zal een gedeelte van het gebied ver anderen in brak water wat ongetwijfeld weer gevolgen heeft voor de natuur. De medewerkers verwachten dat er in de loop van de tijd veel zal veranderen als de Haringvlietsluizen op een kier gaan. Tjt denken dat dit een verrijking wordt voor de visstand en ook verwachten ze dan nog meer vogels. Momenteel is een groot gedeelte van Scheelhoek bijna niet te voet begaan baar, want het gebied bestaat groten deels uit heel vochtige graslanden en grote rietvelden. Niet vrij toegankelijk Buiten de door Natuurmonumenten geleide excursies is Scheelhoek niet toe gankelijk. Alleen vanuit het uitkijkpunt bij het vrij toegankelijke Scheelhoekbos en aan de Scharrezeeweg ten oosten van Stellendam krijgt men een goed over zicht van het gebied. De medewerkers leggen uit dat er verschillende redenen aan ten grondslag liggen dat het terrein het hele jaar door is afgesloten voor bezoekers. Allereerst is het gebied niet zo goed toegankelijk omdat de rietvel den en graslanden erg vochtig zijn. Maar een nog belangrijker reden is dat men het zoveel mogelijk een rustgebied wil laten zijn, want veel weidevogels, een den en ganzen hebben Scheelhoek als rust- en broedplaats. Zo zijn er veel gan zen in het gebied, die bij verstoring door bezoekers hun heil elders zoeken en dit zal dan gevonden worden op de akkers in de omgeving. En dat is juist iets wat voorkomen dient te worden in verband met de overlast die de agrariërs dan zul len ervaren van de ganzen op hun ter rein. Verder komen er ook zeldzame soorten riet- en weidevogels in Scheel hoek voor die gebaat zijn bij volledige rust. In de uitgestrekte rietvelden broe den onder andere Baardmannetje, Blauwborst, Bruine kiekendief. Roer domp, Snor, Waterral, Kleine karekiet en Rietzanger. Mooie namen voor mooie vogels, om te zien en om te horen! Leuk om eens op te zoeken in een vogelgids. Als je de typische zang van bijvoorbeeld #19^ "-A>- - '-.te». .ii/ - '«f* Boswachter Ton Visser toont een deel van de plantenrijkdom van Scheelhoek. Roerdomp of Sprinkhaanzanger een keer hebt gehoord, vergeet je deze nooit meer. Rietvogels laten zich door de slechte terreinomstandigheden en hun goede schutkleur moeilijk bewonderen. De typische zang is dan vaak de enige manier om de aanwezigheid van rietvo gels te kunnen vaststellen. De functionarissen van Natuurmonu menten verzekeren dat de organisatie niet zo maar rondom elk natuurgebied 'een hek zet' en zo afsluit voor het publiek, want er moeten gegronde rede nen zijn voor een dergelijke algehele afsluiting. En die zijn bij het natuurre servaat Scheelhoek zéker aanwezig. Overigens lijkt 'de totale afsluiting' van Scheelhoek haai" langste tijd te hebben gehad. Er zijn in het kader van Deltana tuur plannen om Scheelhoek te verbin den met het natuurgebied van De West plaat, de natte natuur die aan de noord rand van het eiland is aangelegd. Als er dan een aaneengesloten natuurgebied is ontstaan zal er meer mimte zijn voor de vogels om rustige gebieden te zoeken. Wellicht zouden dan fiets- of wandelpa den aan de randen of zelfs in het gebied kunnen worden aangelegd. De bescherming van vogels is voor veel soorten in Scheelhoek essentieel. Soor ten als Grutto en Brandgans zijn niet alleen in Nederland zeldzaam, maar de populatie hier in Nederland is zelfs een groot deel van de totale wereldpopulatie. Gaat het bijvoorbeeld met de Grutto slecht in Nederland, üan dreigt de helft van het aantal Grutto's in Europa te ver dwijnen. Met name rietvogels zijn kwetsbare soorten en zeer gevoelig voor wijzigingen in waterpeil en verstoring. De uitgestrekte rietvelden van Scheel hoek zijn niet voor niets een van de belangrijkste vogelreservaten in Zuid west-Nederland. Zeldzame visarend In Scheelhoek komt er een groot aantal vogels voor die in het riet en aan de ran den van het Haringvliet hun rustplaats vinden. Naast de overwinterende ganzen (onder andere Brandganzen en Grauwe ganzen) zijn er ook verschillende weide vogels (onder ande re Grutto, Kieviet, Tureluur, Scholek ster) en eenden (onder andere Ber geend, foakeend, Wintertaling, Slo- beend en Kuif eend) die in het voorjaar hun nest en later hun jongen in het riet en gras van Scheelhoek verber gen. Dit verbergen is voor de vogels noodzakelijk omdat er ook roofvogels zich binnen het gebied ophouden, zoals de Bruine kie kendief. Een zeld zame gast in het gebied is de visa rend. Twee van deze prachtige vogels lieten zich - op gepaste afstand - door de bezoekers bewonderen. Vanaf de twee genoemde uitkijkpunten is deze vogel ook te 'spotten' Op grote afstand liet de zeldzame Visarend zich tijdens de excursie zien. tijdens de excursie Scheelhoek het natuurgebied tussen Haringvliet en Zuiderdiep. Op de eilanden in het Haringvliet broe den onder andere Kluut, Kleine plevier, Visdief en Dwergstem. Naast de ver schillende soorten vogels komen er natuurlijk ook andere dieren voor, want er blijken ook muskus- en beverratten, reeën hermelijnen, bunzingen en de noordse woelmuizen in het gebied te zit ten. Paarden en koeien Grotere viervoeters zijn eveneens aan wezig in het gebied. Zo zijn er koeien en Belgische trekpaarden op het terrein. Deze dieren zijn allemaal eigendom van plaatselijke agrariërs. Het is noodzake lijk dat delen van het gebied door 'begrazing' en eventueel maaien worden onderhouden om zeldzame planten te behouden en het gebied geschikt te hou den voor weidevogels in de zomer en ganzen in de winter. Bij de zeldzame planten ook weer prachtige namen als Addertong, Rode ogentroost. Zulte, Heemst, Fraai dui- zendguldenkruid, Geelhartje en Zilt torkruid. Natuur- monumenten moet ook in ande re zaken de 'natuur een handje helpen'. Zo moet er ook gewaakt worden tegen een snelle uitbreiding van het aantal muskus- en bever- ratten. De provin ciale rattenvanger komt regelmatig langs om ratten te vangen. Het rietland van Scheelhoek wordt doorsneden door ondiepe kreken. Deze kreken zou den eigenlijk nog wel wat uitgegra- maar Natuurmonu- %n. ven moeten worden, menten ziet hier vanaf omdat er dan in de oude zeebodem moet worden gegra ven. Door dat de grote rivieren al eeu wenlang via het Haringvliet uitwateren zitten er zware metalen in de grond en die kunnen beter op hun plaats blijven. Delen van de rietvelden worden momen teel nog jaarUjks gemaaid. Het jonge riet wordt gebruikt door rietdekkers. Het is de bedoeling dat er steeds meer overja rig riet komt. Juist dit oude riet is voor rietvogels interessant. Het maaien van jong riet zal dus steeds minder worden. Wel zal het oude riet gefaseerd worden afgemaaid om te voorkomen dat strui ken en bomen de overhand krijgen. Een wandeling door het Scheelhoekbos (3 kilometer, uitkijkpunt over rietvelden en Zuiderdiep, start vanaf de parkeer plaats op het bedrijventerrein), naar de vogelkijkhut bij het Kiekgat (start par keerplaats aan de Zuiderdiepstraatweg, net voor de brug) of bij het uitkijkpunt aan de Scharrezeeweg geeft een goede indruk van de fraaie natuur op Goeree- Overflakkee en Scheelhoek in het bij zonder. De foto's bij dit artikel geven de lezers wat inzicht in het bijzonder mooie Scheelhoek. Voor meer informatie over excursies in het gebied kan men contact opnemen met de VVV in Ouddorp. Meer informatie over het gebied (en meer) is te vinden op -"?• Een omgevallen hoorn blijft liggen en zorgt voor schuilmogelijkheden voor kleine dieren. In het vlakke landschap van Scheelhoek zorgt een kale boomstam voor wat afwisseling. Op ScheeBtoek zorgen onder andere Belgische Trekpaarden voor de noodzakelijke begrazing

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11