landskampioen Ds. R.W. van Mourik verbonden aan Hervormde gemeente In Sommelsdijk H Vogelkweker Kees Goedegebuure Kruistocht Maar LeMiMgrad Dag van de Warme Bakker Voorleesmarathon in de St. Catliarijnekerk te Brielle Bestaat God wel...? 'Ons Koor' de lucht in Najaarsplantenmïl 19 VERVOLGVERHAAL EIIIUnDEII-tllEUWS Bijeenkomst CVB afd. Middelharnis/Sommelsdijk "Zonder hand van Christus voel ik me onthand'' Meer contact Zeven sterren Zwaard Everiiard Zwart 25 jaar oi^anist concerteert in Maassluis Kinderboekenweek in bibliotheek Dirksland Thema: Muziek Ifaiefa-^rilogie - deel 1 joaayEENHOF PAGINA 5 DtHSDAG 5 OKTOBER 2004 De lioise kampioen met zijn DIRKSLAND - Afgelopen week wer den in Veenendaal de Landskam pioenschappen van de Parkieten Spe ciaal Club gehouden. Hier werd door 136 inzenders, met 1615 vogels, gestreden wie de mooiste vogels van de afgelopen 2 jaar had gekweekt. En daarbij vielen de vogels van Kees Goedegebuure uit Dirksland goed in de prijzen. Een uitzonderlijke presta tie zelfs zette hij daar neer... De Parkieten Speciaal Club is een onderdeel van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb- bers, waar vele kwekers van allerlei soorten parkieten bij zijn aangesloten. ledere kwe ker heeft zijn eigen specifieke soort en spe cialisme. En het is ieder jaar weer een kunst om met deze vogels, die van oorsprong uit Australië, Zuid-Amerika, Afrika en waar ook ter wereld komen hier, in Nederland, te kweken. Vaak is daar veel geduld en kennis, maar ook geluk voor nodig. Bij de kleinere soorten, zoals de grasparkieten en de aga- pomiden (dwergpapegaaitjes), zijn de mees te problemen al overwonnen en hebben de kwekers standaardeisen voor deze vogels ontwikkeld, waaraan ze moeten voldoen om aan de shows deel te nemen. Zodoende weet iedere kweker waar zijn vogels aan moeten voldoen om in de prijzen te kunnen vallen. Voorafgaand aan een show worden alle vogels beoordeeld en vergeleken door vak kundig opgeleide keurmeesters die ze daar voor een puntenbeoordeling geven. Deze punten zijn te verdienen door het formaat, de kleur, de houding, enz., enz. De keurmees ters krijgen de vogels in speciale genummer de tentoonstellingskooien op hun keurtafels en keuren de vogels dan per kooinummer. Nadat alle rubrieken zijn ingevuld, kunnen er maximaal 92 punten worden verdiend. Als alle vogels aan de beurt zijn geweest en de punten zijn toegekend, komen alleen de vogels van 92 punten terug op de keurtafel. Dan wordt gezamenlijk door alle aanwezige keurmeesters bepaald welke vogel de mooi ste van zijn groep is. Die wordt de groeps- kampioen en krijgt daarvoor één punt extra. Zo is er aan het eind van de dag uit elke groep een kampioen met 93 punten, waaruit weer één vogel tot de beste van de show wordt gekozen. Kees Goedegebuure uit Dirksland kweekt al 19 jaar met allerlei soorten vogels, zoals gro te parkieten en papegaaien, maar heeft als specialiteit dwergpapegaaitjes. De familie van de agapomissen bevat 7 ondersoorten, waarvan Kees 4 soorten kweekt in 9 ver schillende kleurslagen. Elke winter weer kweekt hij met 48 stelletjes, die hij van te voren zorgvuldig selecteert op grootte, kleur en andere erfelijke eigenschappen en wat verder belangrijk is om telkens weer zijn stam vogels te verbeteren. Hieruit worden per jaar ongeveer 250 jonge vogels geboren die meteen nadat ze uit het nest komen gese lecteerd worden op uiterlijk, kleur en groot te. De beste 100 jongen worden bewaard in vogels (foto Persburo Flakkee). verschillende volières totdat ze na 10 maan den volledig op kleur zijn. Hierna begint het tentoonstellingsseizoen en worden deze jonge 2 aan 2 opgekooid. Elke week worden ze 2 tot 3 maal gewassen, de mooiste worden er weer uitgeselecteerd en die worden ingeschreven op de Districtsten toonstelling Zuid-Holland te Ridderkerk. Na de keuringen van de show van afgelopen week bleek Kees Goedegebuure voor de 4e keer op rij deze show op zijn naam te hebben geschreven, op zich al een bijzondere presta tie. Bij de keuring worden namelijk de vijf beste vogels van elke kweker apart gehou den en worden de puntentallen bij elkaar opgeteld. En met een verdienstelijke punten- reeks van 2x93 en 3x92 punten werd het klassement gewonnen door Kees. Het klas sement staat boven elke groepskampioen en is voor de meeste kwekers het belangrijkst. Eén vogel kampioen zegt nog niet alles, maar over de 5 eerste vogels van elke kwe ker kun je goed zien welke kwaliteit men in het hok heeft. In 2002 eindigde Kees op de landelijke wed strijden als 2e in het eindklassement. Vol goede moed stuurde hij in 2003 opnieuw in, maar eindigde toen als 4e in het klassement. Dit jaar heeft hij alles tot in de puntjes ver zorgd en stuurde opnieuw 26 vogels in, inge schreven in 4 verschillende groepen. Super groot was dan ook zijn vreugde toen hij werd gebeld met het verzoek of hij bij de opening van de show aanwezig wilde zijn omdat hij als eerste geëindigd is in het algemeen klas sement! Snel nam hij een halve snipperdag op en toog vol goede moed, samen met z'n vrouw Erica naar Veenendaal. Tijdens de opening van de show werd Kees naar voren geroepen als groepswinnaar van de agapom- iden. Eén vogel van hem was uit 612 andere agapomiden uitgeroepen tot de mooiste vogel van dit jaar. Nog groter was zijn ver rassing echter toen bleek dat hij bij alle 4 de groepen had gewonnen met een vogel van 93 punten. Hierdoor werd hij meteen Ie in het algemeen klassement met 4x93 en 1x92 punten - een uitzonderlijke prestatie, die in de 35 jaar dat de Parkieten Speciaal Club bestaat nog nooit was voorgekomen! Wilt u deze zeer mooie vogels eens bekij ken? Op 5 en 6 november hoopt Kees zijn vogels weer in te sturen naar de vogelten- toonstelling van de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging, die gehouden zal worden bij Tuincentrum Graka in Middelhamis. De Christelijke Vrouwen Bond afdeling Middelharnis/Sommelsdijk nodigt u uit voor de bijeenkomst die ze op dinsdagmiddag 12 oktober a.s. hoopt te houden in verenigings gebouw 'De Hoeksteen' te Middelhamis. Mevrouw De Jong hoopt daar iets te vertel len over de gehandicaptenzorg. Iedereen is hartelijk welkom. Aanvang 14.30 uur. Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op Maat. Op woensdag 27 oktober 2004 wordt de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV) door het Nederlands Bijbelgenootschap gepresen teerd aan de Nederlandse en Vlaamse bevol king. De officiële presentatie van de Nieuwe Bijbelvertaling vindt plaats in Rotterdam. Om 13.30 uur start in de Sint Laurenskerk een dankdienst die gevolgd wordt door een feestelijke presentatie om 16.00 uur in De Doelen te Rotterdam. Om 17.00 uur gaat er bij Boekhandel Donner een voorleesmara thon van start die begint bij Genesis 1. De voorleesmarathon gaat 24 uur per etmaal door totdat de hele Bijbelvertaling is voor gelezen. Naast ongeveer 100 bekende Nederlanders kan iedereen aan de voorlees marathon deelnemen. De culturele commissie van de Protestantse Gemeente te Brielle organiseert op die dag ter gelegenheid van de Nieuwe Bijbelver taling ook een korte voorleesmarathon in de St. Catharijnekerk. Het programma ziet er als volgt uit: 13.30 - 14.00 uur Onderdeel 1: marathon voorlezing uit Prediker. 14.30 - 15.30 uur Onderdeel 2: voorlezing van door uzelf gekozen gedeelte uit de NBV 16.00-17.00 uur Onderdeel 3: marathon voorlezing uit het evangelie naar Johan nes 20.00 - 20.30 uur Onderdeel 4: marathon- voorlezing uit Hooglied 20.45 - 2115 uur Onderdeel 5marathon voorlezing uit Esther 21.30 - 21.45 uur Onderdeel 6: marathon voorlezing uit de brieven van Johannes De middaglezingen hebben het karakter van een vrije inloop. Voor de avondlezingen wordt u verzocht om op tijd aanwezig te zijn. In de pauzes tussen de lezingen wordt er kof fie, thee en frisdrank geserveerd en kunt u bij de boekentafel de nieuwe bijbeluitgaven inzien en aanschaffen. De avond wordt fees telijk besloten met een hapje en een drankje. De toegang is gratis. Het door u voorgelezen gedeelte wordt opgenomen en is daarna te beluisteren op de website van onze kerk, zie www.catharijnekerk.nl Wilt u meedoen aan de voorleesmarathon in de St. Catharijnekerk dan kunt u zich tot uiterlijk 13 oktober telefonisch of per e-mail aanmelden bij de heer J. Hut (tel. 418091, e- mail: jhut@chello.nl) of de heer F. Voskamp (tel. 415968, e-mail f.voskamp@tiscali.nl). Bij u aanmelding graag vermelden aan welk dagonderdeel u mee wilt doen en indien u zich voor onderdeel 2 aanmeldt, graag ver melden welk tekstgedeelte u wilt voorlezen. De lengte en tijdsduur van uw voorlezing zijn afhankelijk van het aantal deelnemers. Bestaat God wel? Wat een vraag, zult u mis schien zeggen. Natuurlijk geloof ik dat. Ik ben immers christen. Ik ga naar de kerk en ik geloof in de God van de Bijbel. Maar weetje zeker dat God bestaat? Of twijfel je er wel eens aan? En, als je het wel zeker weet, hoe weet je dat dan? Hoe krijg je die zekerheid over het bestaan van God? In Hebreeën 11 vers I staat: 'Het geloof nu is de zekerheid der dingen, die men hoopt, en het bewijs der dingen, die men niet ziet.' Dus het geloof is een bewijs van datgene wat we niet zien en dat is God zelf. Geloof. Daar komt het op aan. Op dinsdag 26 oktober_hoopt ds. K.J. Kaptein (uit 's Grevelduin-Capelle) vanuit de Bijbel een duidelijk antwoord te geven op de vraag 'Bestaat God wel?'. De avond wordt gehouden in Vita Nova aan de Van Aerssenstraat in Sommelsdijk en begint om 19.30 uur. SOMMELSDIJK - Vanaf heden heeft man nenkoor 'Ons Koor' een eigen website op het internet. Het adres is www.raannenkoor- ons-koor.nl. U vindt daarop algemene infor matie over de geschiedenis en de doelstellin gen van het mannenkoor. Ook de actualiteit komt aan de orde en er is een complete ledenlijst opgenomen. 'Ons Koor' probeert op deze wijze tot meer openheid te komen en hoopt te bereiken dat een ieder beter begrijpt wat de mannen beweegt om met zoveel enthousiasme actief deel uit te maken van hun koor. Zondag was het zover: na een korte vakante periode mocht de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk weer een eigen predikant welkom heten in de kerk. Nadat hij in de morgendienst bevestigd was door ds. H. Veldhuizen uit Wapenveld, was er 's middags de dienst waarin ds. R.W. van Mourik intrede mocht doen in Sommelsdijk. Velen uit de regio én daarbuiten hadden de weg gevonden naar het monumentale kerk gebouw. Vóór dat de officiële intrededienst begon was er ruimte voor toespraken. Ds. Van Mourik bracht zijn dank o\eT voor het feit dat zo velen de bijzondere dag in Som melsdijk mee hebben willen maken. In de korte tijd dat zijn familie contact heeft met Sommelsdijk zijn er volgens de predikant al banden gegroeid en hij hoopt vast en zeker dat de goede relatie nog sterk zal groeien. De goede contacten die hij nu al heeft ervaren gaven hem hoop voor de toekomst: "Het smaakt naar meer", zo verzekerde hij. In zijn dankwoord aan de meegekomen familieleden wees de predikant op het feit dat het voor zijn schoonmoeder een bijzon dere dag moet zijn, nu zij te gast was in de kerk waarin zij is gedoopt en in de pastorie, die zij zelf als lid van de meisjesvereniging in haar jeugdjaren schoon had gemaakt voor de komst van een predikant. Ds. Van Mourik wees erop dat God zijn per soon en Sommelsdijk op een bijzondere manier met elkaar had verbonden omdat overkomst naar het eiland menselijkerwijs gesproken niet in de verwachting lag. Hij verzekerde de gemeente dat hij er alles aan zou doen om samenbindend te werken in plaats van te scheuren "want we drinken allemaal uit dezelfde bron". De predikant riep verder op het niet van zijn persoon te verwachten, maar van God: "want mensen stellen nogal eens teleur". Namens de burgerlijke gemeente Middel hamis sprak burgemeester G. de Vries- Hommes de kersverse Sommelsdijkse predi kant toe. Zij heette de predikant welkom in het mooie Sommelsdijk. Ze wees de predi kant op de bijzondere plaats die een predi kant inneemt in de plaatselijke samenleving: "Hier telt het woord van de dominee nog". Zij sprak de wens uit dat de band mssen de kerkelijke en de burgerlijke gemeente wat meer diende te worden aangehaald en zij wenste daarom dat er overleg gevoerd dien de te worden door het gemeentebestuur en de kerken. Dit overleg zou dan moeten gaan over problemen onder zowel ouderen als jongeren. Ds. T.W. van Bennekom sprak namens de HDG, de ring, classis en als consulent ds. Van Mourik toe. Hij herinnerde er aan dat ds. Van Mourik na het bedanken van het beroep naar Dirksland, het gevoel had dat de bruggen van het eiland waren opgehaald. Maar het bleek anders, want de brug werd voor ds. Van Mourik toch weer neergelaten en hij kwam naar Sommelsdijk. Hij sprak de wens uit dat de predikant ook een bruggen bouwer zal worden. "Het kruis van Christus kan kloven binnen de gemeente overbrug gen", aldus ds. Van Bennekom. De consu lent noemde de kerkelijke situatie op het eiland een 'rampgebied', dat zeker een brug genbouwer als Van Mourik kan gebruiken. Ouderling van dienst Leijdens verwelkomde ds. Van Mourik namens de gemeente. "Sinds 1578 bent u de zevenendertigste pre dikant van Sommelsdijk". Hij herinnert zich nog het bezoek als lid van de hoorcommissie aan Huizen, de vorige standplaats van de predikant, op Eerste Pinksterdag. "De gemeenteleden in Huizen vroegen of wij hun predikant kwamen weghalen". Ook Leijdens verhaalde van het wonder dat ds. Van Mou rik het beroep naar Sommelsdijk heeft aan genomen en hij sprak de wens uit dat er een zegenrijke periode in Sommelsdijk mag vol gen. Nadat de gemeente ds. Van Mourik vers 3 van de Morgenzang had toegezongen begon de officiële dienst. Zijn eerste preek als predikant van de Her vormde gemeente van Sommelsdijk hiel ds. Van Mourik uit Openbaring 1:16a: "En Hij had zeven sterren in Zijn rechterhand; en uit Zijn mond ging een tweesnijdend scherp zwaard". Van Mourik legde uit dat met die zeven sterren in de hand van Christus de voorgangers van de zeven gemeenten in Klein-Azië werden bedoeld. "Ook de tegen woordige gemeenten van Jezus Christus kent haar sterren", aldus ds. Van Mourik. Toch geven deze sterren geen licht van zich zelf, "maar ze behoren ontstoken te zijn aan het grote licht van hun Zender". Voor een predikant in de gemeente moet gelden: "Hij moet wassen en ik minder worden". De ster ren (de voorgangers) zijn niet vanuit zichzelf bezig, maar ze stralen vanuit de rechterhand van Christus en ze zijn in Zijn hand. Daarom mogen de gemeenten hun voorgangers niet naar hün hand zetten. Volgens de predikant is voorganger zijn niet gemakkelijk "want er wordt van links en rechts aan hen getrokken", zodat ook domi nees zich wel eens eenzaam kunnen voelen. "Dan is het een troost, te weten dat we op handen gedragen worden door Jezus Chris tus, want we hebben ons leven niet in eigen hand en zonder hand van Christus voel ik me onthand". Hij verklaarde zich - evenals Pau- lus toen hij geroepen werd naar Macedonië - ook door Christus' hand geroepen te weten naar Sommelsdijk. En daarin verzekerde hij rust te hebben gevonden. Christus heeft niet alleen de zeven sterren in zijn rechterhand, maar uit Zijn mond gaat ook een tweesnijdend scherp zwaard. "Het is heel vreemd dat in de hand van de Vrede vorst ook een zwaard is en dit zwaard wordt ook gehanteerd", aldus ds. Van Mourik. "Het zwaard is het Woord van God en dit zwaard wordt niet gebruikt om te vleien maar om te doden. Het Woord van God ont maskert en alle dingen liggen geopend voor God. In ons eigen vrome vlees vallen we onder het oordeel van Christus. Toch rekent God niet genadeloos met ons af, want in Christus kunnen we toch genadig voor God bevonden worden", aldus de predikant. "Want dan worden de sterren in de rechter hand van Christus even neergelegd en wor den we door Zijn rechterhand liefdevol weer opgericht: Vrees niet. Ik ben de Eerste en de Laatste. Ik ben ook dood geweest zegt Chris tus, maar Ik leef om jou het leven weer te geven, want daarvoor heb Ik de vloek gedra gen", zo vertroostte de predikant de Som melsdijkse gemeente vanuit het Woord. Ds. Van Mourik zag ook vooruit naar 'die grote dag', dat ook de sterren uit Zijn rech terhand zullen verdwenen zijn en de laatste binnen is, "dan zal God zijn alles in allen". "Mijn grootste wens is om u en jou tot die Christus te leiden", aldus de slotwoorden van de preek van de nieuwe predikant van Sommelsdijk. Everhard Zwart start zijn jubileumconcertse rie op vrijdag 15 oktober in de Inmianuëlkerk te Maasluis aan de Lange Boonestraat aan vang: 20.15 uur. De orgelcommissie is er in geslaagd om de start van zijn 25 jarig jubi leum als organist, in Maassluis te laten plaats vinden. Everhard Zwart heeft een excellent programma samengesteld waarin de klank rijkdom van het schitterende Seifert-orgel in al haar pracht zal klinken. Everhard Zwart heeft al vroeg een band met Maassluis. Deze kleinzoon van de legendarische Jan Zwart studeerde in de zeventiger jaren reeds bij Fei- ke Asma in de stad aan de waterweg, en is enthousiast vertolker van de "Hollandse Koraalkunst". Ook vele grote composities uit de orgelliteratuur staan op zijn repertoire. Hij maakte wereldwijd concertreizen, met als hoogtepunt een optreden in het wereldbe roemde Crystal Cathedral in Los Angelos. Het programma begint met de melodieuze liedbewerking van zijn leermeester Feike Asma,- "Komt ah kind'ren van het licht", vervolgens het choralvorspiel "Wir glauben all an einem Gott Schöpfer" van Bach, een "Toccata" van Krebs, van Jan Zwart varia ties op het lied "Blijf bij mij Heer". Na de pauze "Sonate 4" van Félix Mendelssohn Bartholdy, "Pastorale van César Franck en een "Toccata" van Aloys Ciaussmann, besloten wordt met een Fantasie van Willem Hendrik Zwart Psalm 25; "Heer, ik hef mijn hart en handen Kom op 8 oktober om 15.30 uur naar de bibliotheek aan de Kapoenstraat in Dirks land. Dan treedt de jeugdgroep van muziek vereniging 'Amicitia' voor u op met blok fluiten en trompet. Kom allemaal gratis lui steren. De kinderen krijgen limonade en snoep, Amicitia en de bibliotheek laten u met de kinderboekenweek niet in de steek! Op woensdag 6 oktober is er weer de jaar lijkse Dag van de Warme Bakker. Bij Biene- felt's Bakkerij-Tearoom-Patisserie is de OPEN DAG van 10.30 tot 15.00 uur. Deze dag staat in het teken van de herfst. Dus Gevuld speculaas, roomboter amandel staven, roomboter speculaaskoekjes enz. En.herfstbonbons, deze worden door ons- zelfgemaakt. Speciaal voor deze dag hebben wij iemand van Callebaut Chocolade uitge nodigd. Deze chocolatier zal diverse choco ladeletters en bonbons maken. Kom gezellig langs en profiteer van onze aanbiedingen en natuurlijk mag u lekker proeven bij Bienefelt's Bakkerij-Tearoom- Patisserie, Ben. Zandpad 15, Middelhamis. Tel. (0187) 482507; fax (0187) 482345. Op zaterdag 9 oktober, van 10 tot 12 uur bij fam. Kresmer, Zuiddijk 45 te Nieuwe Ton- ge, houden wij onze najaarsplantenrail. Niet alleen uw opgekweekte of uit eigen tuin ver zamelde plantjes en stekjes kunt u ruilen, ook allerlei andere producten die u uit uw tuin haalt, van uw tuin maakt.... Wij denken dan aan: zaden, bollen pompoe nen, noten, fruit, jam, limonades, recepten, chutneys, wijn, tuingereedschap, tuinboe- ken, foto's, etsen, schilderijen, tekeningen, reukwaren Het systeem van ruilbonnetjes houden we er in: voor iedere plantje, potje, of wat u ook meebrengt ontvangt u een bonnetje waar voor u andere plantjes, potjes, etc. kunt mi- len. Wij vragen u ook weer dringend uw plantjes aan te bieden in potjes. Het liefst voorzien van de relevante gegevens zoals naam en als u het helemaal af wilt maken met bijvoorbeeld bloemkleur en standplaats. Maar niets is verplicht, en ook uw losse pol, zaailingen of stek blijven welkom, al wordt een leuk verhaal als begeleiding altijd gewaardeerd. Wij verwachten natuurlijk al onze leden maar ook zo veel mogelijk niet- leden, in de hoop dat die ervaren dat het plantenruilen niet voor niets voor vele leden het favoriete evenement binnen de afdeling -77- 'Jongen, hoe wil je in vredesnaam wegkomen? Overal wemelt het van SS en veldgendarmerie die wegen en stations bewaken. Voor je hier uit het lager bent zullen ze je al te pakken hebben.' 'Er zijn toch lopende patiënten, die eten brengen aan mensen die buiten het lager werken.' Elsa begrijpt plotseling wat zijn bedoehng is. De klei ne poosjes dat hij uit bed is geweest, heeft hij zijn ogen goed de kost gegeven. Hij wil met de mensen mee die aan de werksters buiten het lager eten gaan brengen om er zo tussenuit te knijpen. 'Begrijp me goed Kurt, ik zal nergens van weten. Maar je bent zo zwak dat het een grote opgaaf zal worden, die je lichamelijk waarschijnlijk niet aan kan. Boven dien ligt er een dikke laag sneeuw en vriest het zowel overdag als 's nachts heel streng. Weet wel waar je aan begint; je kunt niet meer terug.' 'De weet het en ben bereid daarvan de consequenties te dragen.' Elsa zucht: 'We zullen zien wat we voor je kunnen doen." Ze strijkt hem glimlachend over zijn haren en loopt verder. 'Vluchten... waarheen? Overal waar je komt is het één brok ellende', mompelt ze zacht voor zich heen. oe luiden de laatste berichten Haima, heb je nog iets bijzonders gehoord?' fluistert Elsa Fischer tegen haar vriendin. Ze staan in hun kamer en maken zich klaar om aan het werk te gaan. 'Ja, de Russen zijn overal doorgebroken. Als het een beetje tegen zit, kuimen ze over niet al te lange tijd hier zijn.' 'Heb je er nog over gedacht hoe we hier weg kunnen komen?' 'Ja, ik heb geïnformeerd naar mogelijkheden. Maar er zal geen kans zijn om per spoor te vluchten. Nu het sta tion gebombardeerd is, zou ik niet weten hoe we dat voor elkaar moeten krijgen. Als we gaan, zal er niets anders opzitten dan te gaan lopen. Een andere moge lijkheid is er niet.' 'Hoe is het met Kurt, heb je al een beslissing geno men?' 'Ik zou het graag doen, Elsa, maar wat moeten we beginnen? De hele wereld lijkt op z'n kop te staan. De durf m'n gevoelens ten opzichte van hem niet te laten blijken.' 'Dus je houdt van hem?' 'Ja.' 'Als ik jou een raad mag geven kind, denk er nog eens heel goed over na. Je weet niet wat het leven jullie nog te bieden heeft. Maar ook aan deze oorlog zal een ein de komen. Jullie zouden gelukkig kunnen zijn. Als je van hem houdt, pak dan het geluk nu het nog kan, je weet niet wat het morgen zal zijn.' 'Ik mag dat hem en mij niet aandoen Elsa.' 'Denk er nu nog maar eens rustig over na.' 'Goed, ik zal het doen.' Hanna glimlacht verdrietig. 'Kom, laten we gaan, straks zullen er wel weer een aantal geselecteerd worden die al ver genoeg zijn opgelapt om naar het front te gaan.' 'Kurt is bang dat ze hem ook zullen nemen.' 'Ik weet het, maar we zullen kijken wat we voor hem kunnen doen.' In de als ziekenzaal ingerichte hal heerst een gedrukte stemming. De soldaten vrezen het ogenblik waarop straks de doktoren komen, die slechts twee woorden schijnen te kennen: 'Geschikt of volgende keer.' Kurt kijkt Hanna met vragende ogen aan als ze bij hem in de buurt komt. Ze glimlacht tegen hem, waardoor hij een hoogrode kleur krijgt. 'Ik geloof dat het voor elkaar komt', glimlacht Elsa als ze zijn verband verwisselt. 'Zouden ze mij al goed keuren zuster?' 'Het wordt wel kritiek jongen. We moeten eens kijken hoe we dat kunnen oplossen. Het begint overigens te spannen en als het even kan moeten we daarvan gebmik maken. Geloof me, we moeten een klein beet je vertrouwen hebben, dat is het enige waar we ons op dit ogenblik aan kuimen vast houden.' Ze strijkt hem vluchtig over zijn blonde haren en gaat dan naar de volgende soldaat, om die te helpen. Ze denkt aan Franz. Nadat het I^ningradfront in elkaar is gestort heeft ze nog een keer een brief van hem ont vangen, nadien heeft ze niets meer gehoord. Het laat ste bericht kwam van Kurt Schenck die, voor hij naar hier werd gebracht, vanaf Leningrad met hem is terug getrokken. Later op de dag gaat het praatje dat Koningsbergen is gevallen. Ook zijn er geruchten dat dit reeds enkele dagen geleden is gebeurd en de Russen al heel dicht bij zijn. De geruchten nemen toe. Er ontstaat een duidelijke ongerustheid. Ook komt er bericht dat allen die maar even geschikt zijn vooi de frontdienst weg zullen moe ten. En men vertelt dat over twee dagen het gehele complex ontruimd zal worden omdat dan de Russen er zullen zijn. Geruchten die niet op waarheid zijn te tes ten. Slechts enkele topfiguren zijn er die met de wer kelijke gang van zaken op de hoogte zijn. De spanning stijgt. 'De mannen van de keuringsdienst zijn gekomen.' Het wordt gefluisterd, maar het wekt een gespannen agres siviteit. Door de zalen gaat een opgewonden gemom pel: 'Moeten we ons op het laatste moment nog voor de leeuwen laten werpen? Zijn wij werkelijk de laatsten, die Duitsland van de ondergang kunnen redden?' Het gist onder de gewonden. De spanning is om te snij den. Later gaat het praatje dat de keuringsartsen zijn geko men. Nu zal de laatste radicale selectie plaatsvinden. Inderdaad verschijnt er een aantal doktoren. Ze wor den begeleid door een stel zwaar bewapende SS-ers. Deze voelen zich helden van het laatste uur en zwaai en op een irriterende manier met hun wapens. 'Bloedhonden', klinkt het gedempt. De SS-ers voelen zich superieur aan deze mannen, die allen frontervaring hebben. Zij hebben brallend en dis criminerend de knoet gehanteerd en willen ook hier orde op zaken komen stellen. Voor hen zijn allen maar simulanten, die orde en plichtsgevoel bijgebracht moet worden. Een officier brult om stilte. Hij zal vertellen wat er gaat gebeuren. Vol waardigheid richt hij zich op om voor Führer en vaderland een gloedvolle toespraak te hou den. Dan begint luid een sirene te janken. Luchtalarm: allen naar de schuilplaatsen. Er is niemand die zich nog iets aantrekt van de bezoekers en hun beschermers. De gewonden die tot nog toe aan het bed gekluisterd waren, blijken nu behoorlijk te kunnen lopen. Maar het bezoek slaat daarop geen acht. Nog meer dan de gewonden hebben ze haast om een veilige schuilplaats te zoeken. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5