Nieuwe school voor o.b.s. 'de Inktvis' Nieuwe Goeree en Overflakkee kalender! Feestelijke opening van een bijzonder gebouw: EmvriDEn-niEUWs EIIAnDEt1.l1IEUW5 Orgelconcert Bram Beekman in Kapelle VERKOPING SIMONS KLEDING Huwelijksvoltrekking nu ook mogelijk in Ouddorps museum Nationale richtlijn voor fysiotherapeutische behandeling na beroerte Manege 'De Goede Reede' wordt uitgebreid Sollstenconcours 'Sempre Crescendo' Kinderopvang 't Voortvarend Scheepje organiseert informatieavond en kinderfeest s» DIRKSLAND - 'Een bijzonder gebouw', en 'een gelukkig mens'. Dat leken vorige week woensdagmiddag twee gevleugelde begrippen bij de feestelijke officiële opening van dat bijzondere gebouw: de nieuwe school van o.b.s. 'de Inktvis' aan de Honds- galgweg te Dirksland. Waar de kinde ren die dag 's morgens een feestpro gramma hadden op school, verricht ten 's middags tegen halfvijf burgemeester S. Stoop en wethouder J. Sandee van de gemeente Dirksland de openingshandeling met het door knippen van een lint. Daarvóór voer de een aantal sprekers het woord tij dens een bijeenkomst in de naast de nieuwe school gelegen sporthal 'de Gooye'. En het was meester N. Ehbel die deze middag in de hoedanigheid als ceremoniemeester de diverse spre kers op speelse wijze 'aan elkaar' praatte. Mierennest Bijzonder Gravures Organisch Duurzaam :/^--../ 'X f' Donderdagavond wees de gemeen teraad van Goedereede het Muse um Ouddorps Raad- en Polderhuis als 'huis der gemeente'. Vanaf heden kunnen dan huwelijken vol trokken en partnerschappen gere gistreerd worden op twee andere plaatsen buiten het gemeentehuis, want ook de Goereese Toren is al eerder aangewezen als 'huis der gemeente'. Fysiotherapeuten spelen een belang rijke rol in de behandeling van patiën ten met een beroerte (CVA). Vandaag heeft het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie (KNGF) haar richtlijn Beroerte gepu bliceerd. Daaruit blijkt ondermeer dat intensievere fysiotherapie tijdens de eerste 6 maanden zorgt voor een sneller herstel van de patiënt met een beroerte. Over beroerte Bijna is het zover. Vanaf a.s. vrijdag is de nieuwe Goeree en Overflakkee kalender verkrijgbaar! De kalender is geïllustreerd met prachtige foto's van ons eiland. Bij de keuze van de foto's is goed geluisterd naar de trouwe kopers van de kalender. Dit heeft er toe geleid dat het accent dit jaar is komen te liggen op foto's van Flak- keese landschap en dorpsgezichten, van Ooltgensplaat tot aan Ouddorp. m: PAGINA 2 DINSDAG 5 OKTOBER 2004 Allereerst was dat wethouder Sandee, die door middel van een reis door de tijd terug blikte op de achterliggende jaren, beginnend bij de tijd waarop hij zélf als kleine jongen nog op school ging, ergens in het Zeeuwse, anno 1944. En daarbij ontkwam hij vanzelf niet aan het trekken van een vergelijk tussen die school van toen en de gloednieuwe 'Inkt vis' van vandaag... Al moet worden gezegd dat lesgeven in het vorige schoolgebouw van 'de Inktvis' - het staat er nog, aan de Beatrixlaan - óók al geen luxe meer kon worden genoemd. De wet houder memoreerde hoe je er, al direct bij binnenkomst, bijna struikelde over de kleu ters en over van alles en nog wat waaraan het schoolgebouw onderdak moest bieden. "Een mierennest", zo typeerde Sandee het, "waar bij je er eigenlijk over verbaasd was hoe men daarin nog les kon geven." Maar toch bleek die mierennesttoestand niet in staat de kwa liteit van het onderwijs negatief te beïnvloe den, zo bleek uit het laatste rapport van de onderwijsinspectie, en wethouder Sandee maakte van de gelegenheid meteen maar gebruik om dit eens hardop te zeggen. Maar het gemeentebestuur raakte ervan overtuigd dat het op 'de Inktvis' niet langer kon zo. Er moest iets gebeuren. Veel overleg en besprekingen volgden. Veel discussies in de gemeenteraad volgden ook toen eenmaal besloten was tot nieuwbouw, onder andere over het besluit dat gewerkt zou worden vol gens een bouwteamconstructie, maar ook toen architectenbureau Alberts, Van Huut partners met een wel heel spraakmakend ontwerp kwam. Tijdens de bouw vroegen sommigen zich zelfs wel eens af 'hoe dat ooit goed kon komen': "alles staat schots en scheef...!" Maar 't is dankzij de inspanning van veel betrokken partijen dat het er alle maal tóch van gekomen is. Verschillende malen benadrukte de wethou der dat de nieuwe school zo'n bijzónder gebouw geworden is, niet alleen vanwege het feit dat volgens een bouwteamconstruc tie werd te werk gegaan, en niet alleen van wege het feit dat het ontwerp van de school zo apart is, maar zeker ook vanwege het aan gelegde verwarmingssysteem - zonder radiatoren en cv-ketel, maar met een warm tepomp die de warmte uit de grond naar bovenhaalt en daar het gebouw mee ver warmt. Een duurzaam energie project dus, chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com {onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.28; contracttarieven op aanvraag sluitlngstermyn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstennijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur; J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail; J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 9.50 Per halfjaar 18.50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 "Eén... twee... drie...: knip!" Middels een e.xcicl tfeiiinedc 'twecmuir'iknip' openden burgemeester Stoop en wethouder Sandee openen vorige week woen.sdag het nieuwe .tchoolgebouw van 'de lnkt\>is'. dat in samenwerking met 'Deltawind' gere aliseerd kon worden. "Hopelijk kan hiermee in de toekomst meer bekendheid worden gegeven aan deze, duurzame, manier van verwarmen", zo wenste Sandee. De nieuwe school is inmiddels enige tijd in gebruik, en dat naar zeer grote tevredenheid. "Dit alles hebben we gedaan voor onze kin deren, want daar gaat het om", sprak de wet houder verder. "Goed onderwijs in een goe de en prettige omgeving, daar is deze school voor gebouwd. Ga er verantwoord, commu nicatief, toekomstgericht, maar ook gezellig mee om", zo besloot Sandee, die het hele schoolteam veel geluk wenste met het nieu we gebouw. Als cadeau namens het gemeentebestuur overhandigde hij directeur P. Keuker drie fraaie gravures voor aan de muur. Eén met het eerste schoolgebouw van 'de Inktvis' uit 1867, één met het vorige schoolgebouw en één met het nieuwe schoolgebouw. Op het bijzondere ontwerp van de nieuwe 'Inktvis' ging de heer M. Ballieux van archi tectenbureau Alberts, Van Huut partners nader in. In een wat filosofische beschou wing legde hij uit hoe het bureau tot ontwer pen komt, met de natuur als inspiratiebron. Geen rechthoekig bouw, die geheel tegen de natuur in is en waar onze leefomgeving fei telijk vol mee staat, maar vormen die recht streeks uit de natuur zijn afgeleid. "Het is een gevaarlijke houding als we denken te kunnen bouwen zonder dat het ontwerp cor respondeert met de natuurlijke omgeving", legde Ballieux uit. "Aan ons mensen - wij zijn ook een stukje natuur - is eveneens niets rechthoekigs te vinden. En probeer maar eens om langs een kaarsrechte lijn te lopen, dat lukt ons ook niet want al snel wijken we af. De samenhang met onze natuurlijke omgeving moeten we altijd blijven vasthou den, ook in de architectuur. Dan pas kom je tot een eenheid en is de beleving van onze gebouwen veel prettiger, wat ons welbevin den sterk positief beïnvloedt." Zo is ook in de vormgeving van het nieuwe schoolge bouw gezocht naar creatieve vormen, lijnen en perspectieven, die samenhangen met de natuurlijke omgeving van de school. "Alle ingrediëntendaarin ervaar en proef je, en betekenen voedsel voor je innerlijke vor ming. Architectuur die op deze leest geschoeid is, wordt betiteld als 'organische architectuur'. En het is langs deze weg dat in de nieuwe school een eenheid is ontstaan, die je direct al bij binnenkomst ervaail", aldus de architect. Zelfs op een gedeelte van het dak is een kruipende gewassoort aange bracht; en om die natuurlijke aankleding verder gestalte te helpen geven, deed Bal lieux de school een vogelhuisje cadeau, voor aan de buitenmuur. Nog zo iemand die heeft bijgedragen aan het bijzondere van dit schoolgebouw is de heer A. Middelbos, directeur van 'Deltawind'. Deze coöperatie heeft een flink bedrag geïn vesteerd in de warmtevoorziening van de school, in een streven om het gebruik van duurzame energie te stimuleren. Want door gebruikmaking van een warmtepomp bespaart de school flink op het verbruik van fossiele brandstof: 7.000 kubieke meter aardgas per jaar, hetgeen gelijk is aan het gemiddelde jaarverbruik door vijf huishou dens. "En met het oog op de komende gene raties is die besparing hard nodig", zo waar schuwde Middelbos. Nii was het nog niet gereed, maar te zijner tijd zal 'Deltawind' de school een informa tief paneel aanbieden waarop wordt uitge legd hoe de warmtepomp werkt. Gelukkig Verder spraken deze middag de heer Van Moorsel namens het bestuur in oprichting waaraan per 1 januari a.s. alle openbare basisscholen op het eiland worden overge dragen, alsmede de voorzitter van de Mede zeggenschapsraad van 'de Inktvis' mevrouw Nagtegaal, adjunct-directeur van 'de Inkt vis' de heer Wagemakers en directeur de heer Keuker. Waar Wagemakers in velerlei toonaarden de lof bezong van de even zo vele bijzonderhe den die het nieuwe gebouw kenmerken, bezong Keuker zijn geluksgevoel bij 'zijn' nieuwe school en bij de feestelijke ope ningsdag. "Ik ben een gelukkig mens", zo klonk telkens zijn refrein bij de vele bereik te resultaten die hij opnoemde en waarvan hij voor de realisering ervan alle betrokke nen complimenteerde en zeer hartelijk dank te voor hun inzet en inspanningen. :'£■- Dour zijn bijzondere vormgeving, met speelse kozijnen en puntige hoekjes op het dak, doei dx lüewxe schooi wat Eftelingachtig aan. Elk lokaal heeft een eigen kleurstelling, die al buiten wordt bepaald door de kleur van het raamkozijn. Binnen hebben de lokalen -10 in totaal een zgn. entresol, een soort overloop waarop leerlingen individueel aan de slag kunnen. De gangen in het schoolgebouw lopen niet recht en strak, maar worden in hun loop op speelse wijze', ietu'at meanderend,gebroken. De hele school ademt een knusse sfeer. Op zaterdag oktober geeft de bekende orga nist Bram Beekman een concert op het Batz- Witte orgel in de Ned. Herv. Kerk van Kapelle. Bram Beekman is organist van de Oostkerk te Middelburg en heeft internationale bekendheid gekregen door o.a. het complete orgeloeuvre van J.S. Bach en C. Franck op te nemen. Zijn programma voor Kapelle bestaat uit werken van PI. Peeters, J.S. Bach (koralen uit het Orgel Büchlein) en het kolossale orgelwerk van Fr. Liszt 'Ad nos, ad salutarem undam' De aanvang van het concert is 20.00 u. Toe gang euro 4,50 en euro 3,50 (CJP/pas 65). Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. U bent van harte welkom MIDDELHARNIS - Woensdagmiddag 6 oktober is er weer een verkoping van Simons kleding in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Middelhamis ten bate van de zending. Er wordt nieuwe dames- en kinderkleding van het vorige sei zoen verkocht. In plaats van op de jaarlijkse verkoping - in de aula van de Prins Maurits op 30 oktober - worden deze middag mooie bolchrysanten verkocht voor de prijs van 4,95. U kunt deze vóór 1 oktober ook bestellen bij Anne-Marie Koert, tel. 486032 of bij Comeli Jacobse, tel. 487158. Er zijn ook leuke cadeautjes te koop en mevrouw Wisse zal er zijn met artikelen uit het zen dingswinkeltje. Iedereen is van harte welkom in het verenigingsgebouw aan de Christiaan de Vrieslaan 40, van 13.00 tot 15.00 uur. In november 2002 is de Toren van Goede reede tot december 2004 voor twee jaar is aangewezen als 'huis der gemeente'. Uit evaluatie blijkt dat de belangstelling voor huwelijkssluitingen in de toren - na een aar zelend begin - toeneemt. In twee jaar tijd zullen naar verwachting 18 paren gebruik hebben gemaakt van de toren, dit tot volle tevredenheid van de beheerder van de toren en de bruidsparen. Daarom besloot de gemeenteraad zowel de toren als het Muse um voor onbepaalde tijd aan te wijzen als plaats waar huwelijken kunnen worden gesloten. De kosten voor de bruidsparen zijn wel wat hoger dan in het gemeentehuis, deze variëren van 250,- op doordeweekse dagen tot 609,- op bijzondere dagen. De heer H. v.d. Meer van de VVD wees er op dat, als er tijdens de aanstaande verbou wing van het gemeentehuis bruidsparen noodzakelijkerwijs naar elders zouden moe ten uitwijken en dus hogere kosten moeten gaan maken, de gemeente hier niet de bruid sparen voor op moet laten draaien. Burgemeester De Prieëlle verzekerde dat het college als het zover is hier met een raads voorstel voor komt. Fysiotherapeuten zijn de deskundigen op het gebied van het dagelijks bewegen. Zij spelen een grote rol binnen revalidatieprogramma' s voor patiënten met een beroerte. Fysiothera peuten richten zich vooral op het onderzoe ken en behandelen van de lichamelijke, vaak zichtbare, gevolgen van een beroerte. De nieuwe richtlijn doet aanbevelingen op basis van wetenschappelijk onderzoek. Het is aangetoond dat een hogere intensiteit van de oefentherapie (meer uren van oefenen) tijdens de eerste 6 maanden een positief effect heeft op de snelheid van het herstel van patiënten. Omdat een beroerte op veel gebieden gevol gen heeft, is de richtlijn zeer uitgebreid geworden. Het KNGF heeft om deze reden besloten niet alleen een gedrukte versie te verspreiden, maar ook een Cd-rom. Ook is de richtlijn te downloaden via de website www.kngf.nl. Onderzoek in Nederland toont aan dat jaar lijks ongeveer 30.000 patiënten in een zie kenhuis worden opgenomen met een beroer te, van wie ongeveer 20 tot 25 procent bin nen 4 weken overlijdt. Patiënten die een beroerte overleven, ervaren meestal een ver minderde kwaliteit van leven door aanwezi ge stoornissen en beperkingen. Momenteel leven ruim 120.000 patiënten in Nederland met de gevolgen van een beroerte en dit aan tal zal in 2015 met 30 tot 45 procent zijn toe genomen tot ongeveer 165.000 patiënten. De kosten van zorgverlening voor de samenle ving van deze patiëntengroep wordt momen teel geschat op ongeveer 1 miljard euro per jaar. Donderdagavond gaf de gemeenteraad van Goedereede goedkeuring aan de uitbrei dingsplannen van de Manege 'De Goede Reede' aan de Hofdijksweg bij Ouddorp. De eigenaren van de manege willen het hui dige gebouw uitbreiden met 970 vierkante meter. Daardoor zal er ruimte ontstaan voor uitbreiding van de dressuurbak en het bou wen van opslag- en archiefruimte. Ook de buitenbak zal aanzienlijk vergroot worden en er zal beplanting en een houten omhei ning worden aangebracht. Bij monde van de heer Human gaf de SGP- fractie aan planologisch geen bezwaren te hebben tegen de verbouwingsplannen. Wel hebben de SGP-ers principiële bezwaren tegen het feit dat de manege ook op zondag activiteiten organiseert. De fractie stemde daarom tegen. Mevrouw Mastenbroek van de VVD, vond dat er wel opgelet diende te worden dat de openbare weg langs de manege niet gebruikt zal worden voor parkeerplaats en mevrouw Poort van de PvdA zou graag een 'paarden- oversteekplaats' zien bij de manege en vroeg het college voor de realisering hiervan con tact op te nemen met de wegbeheerder. Zij vond het een gevaarlijke situatie omdat de Hofdijksweg druk bereden wordt en dat er regelmatig met paarden deze overgestoken dient te worden om bij de manege te komen. Volgens mevrouw Poort komen dergelijke oversteekplaatsen in Engeland veel voor en het blijkt daar de veiligheid te bevorderen. Haven Oollgensplaat. De foto's zijn evenals vorig jaar gemaakt door Krijn Vogelaar uit Sommelsdijk. Het unieke van de kalender is wel het feit dat naast de recent gemaakte foto's oude foto's zijn afgebeeld, die de nieuwe foto's in een historisch perspectief plaatsen. Ondanks de beide foto's is op ieder blad veel ruimte beschikbaar voor het maken van afspraken en aantekeningen. Dit wordt door iedereen bijzonder gewaardeerd. Opnieuw is een rijksdaalder van iedere ver kochte kalender bestemd voor hospice 'Calando' te Dirksland. Vorig jaar kon van de opbrengst een airconditioning systeem worden aangelegd. Aangezien er momenteel een aantal gebruiksmiddelen, zoals matras sen, aan vervanging toe zijn, zal de opbrengst van de nieuwe kalender hiervoor worden aangewend. Maar daar is natuurlijk uw steun voor nodig. U koopt dus niet alleen een kalender voor uzelf, maar u draagt tevens een steentje bij aan Calando! De kalender zal huis aan huis te koop wor den aangeboden. Daarnaast is de kalender te vinden in de boekhandels Van der Boom, Vroegindeweij en Akershoek. Mocht U de kalender telefonisch willen bestellen kan dat natuuriijk ook: tel. (0187) 483071 of (0187) 483465. De kalender kost opnieuw maar 7,50 euro en dat is niet veel voor zo'n exclusieve kalen der! If Ut «5, Haven Ooltgensplaat. MIDDELHARNIS - Zaterdag 9 oktober a.s. strijdt een groot aantal jeugdleden (tot 18 jaar) van muziekvereniging 'Sempre Crescendo' om de Gertit van Lente Wisseltrofee op het jaar lijkse solistenconcours. Het onderling sollstenconcours wordt voor de 24e keer georgani seerd, en u bent van harte welkom om de jeugdige en ook oudere muzikanten van Sempre Crescendo te komen beluisteren. Zij zullen worden begeleid door pianist Wim Soeters. Het geheel zal worden gejureerd door de heer Leo Simons. Het concours wordt gehouden in gebouw 'De Notenkraker, Juliana van Stolberglaan 15 te Middelhamis. De aanvang is 19.30 uur, de toegang is grads. OOLTGENSPLAAT - Op woensdag 22 september jl. waren alle ouders/verzorgers van de kinderen van kinderopvang 't Voort varend Scheepje uitgenodigd voor een infor matieavond de nieuwe Wet Kinderopvang. Steeds meer ouders/verzorgers kiezen voor werken en een gezin. Omdat de vraag naar kinderopvang de laatste jaren steeds groter is geworden, heeft de overheid besloten dat de huidige regelgeving onvoldoende aansluit op de huidige situatie, zo vertelde gastspre ker Martin Kievit deze avond. Martin houdt zich in zijn dagelijks werk bezig met kwali- teits-, arbo- en milieuzaken. De nieuwe wet heeft als uitgangspunt dat kinderopvang een zaak is voor ouders, werkgevers en de over heid. Zo mogen werkgevers samen maxi maal een derde van de kosten voor kinder opvang belastingvrij vergoeden en moeten ouders/verzorgers een aanvraag indienen bij het rijk om in aanmerking te komen voor een tegemoetkoming. Dit betekent dat de kinder opvang ook voor de lagere inkomens betaal baar is. Ria Jongejan is hoofd van de kinderopvang in Ooltgensplaat en zij vertelde deze avond dat de wet zich vooral richt op de kwaliteit van de kinderopvang. Er gaan landelijke kwaliteitsregels gelden. Controle op de nale ving van deze regels gebeurt overal op dezelfde manier. De wet verplicht de kinder opvang te zorgen voor de veiligheid en de gezondheid van de kinderen. Ouders die meer willen weten over de Wet Kinderopvang kunnen kijken op website www.wetkinderopvang.nl. Verder bestaat vrijdag 15 oktober aanstaan de kinderopvang 't Voortvarend Scheepje alweer 1 jaar! En dat hebben de kinderen met hun ouders/verzorgers en de leidsters uit bundig gevierd tijdens een nazomerfeest met als thema 'De Boerderij'. Op de parkeeiplaats voor de deur stonden een grote tractor en twee pony's, waar de kinderen een rondje op konden rijden. De kinderen van de opvang hadden ter voorbe reiding zelf een mooie boerensjaal of boerin- nenkapje gekleurd en kregen deze bij aan komst op. Ook waren er diverse activiteiten georganiseerd, zoals een koe of geit melken, melkpakken omgooien en dierengeluiden raden. Natuurlijk was er ook wat lekkers voor jong en oud. Al met al een zeer geslaagd zomerfeest bij Kinderopvang 't Voortvarend Scheepje! Heeft u belangstelling en wilt u informatie, of wilt u een kijkje komen nemen? Neem dan contact op met: Kinderopvang 't Voort varend Scheepje, Ria Jongejan (hoofd kin deropvang), Langeweg 27, 3257 KC Oolt gensplaat, tel.: (0187) 639300.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2