Deltawind: Windenergie zet zoden aan de dijlc Hennepliwelcerij ontmanteld Open dag 'Het waait altijd' EIIAtlDBI-niEtnia Jan van Wingerden exposeert in 't Blaeuwe Huus' Computercursus voor beginners Potermiddag voor 55-piussers Voorlichtingsavond pleegouderschap bij Banketbakkerij Van Helden Windparken Wereld te veroveren Cursus Geestelijke Vorming te Middelharnis Lusten én lasten Nieuws van de Wereldwinkel Koffiepads van Max Havelaar: nu óók cafeïnevrij Wanneer u op woensdag 6 oktober 2004 uw neus achterna loopt en een bezoekje brengt aan winkelcentrum D'n Diek in Middelharnis, staat u iets 'bijzonders' te wachten. Op deze dag, de Dag van de warme bakker, laten de bakkers bezoekers op spe ciale wijze kennis maken met hun vak. Dus kom ruiken, proeven en ontdekken op woensdag 6 oktober. Demonstraties PAGINA 9 VRUDAG 1 OKTOBER 2004 Andries Middelbos bij het eerste windpark van Delta- wind, Battenoert: "Deltawind is één van de succesvol ste windmolencoöperaties van Nederland". Windmolens worden als alternatieve energiebron steeds nadrukkelijker gepropageerd. Wie er oog voor heeft, ziet de hoge masten met hun wenken de wieken overal opduiken: in krante nadvertenties, in tv-reclames en in fol ders van energiebedrijven. Ook, let terlijk, in het Nederlandse landschap, verschijnen er steeds meer windpar- ken. Onlangs werd bijvoorbeeld bekendgemaakt dat er weldra een eer ste windmolenpark in zee komt, op 25 kilometer voor de kust bij IJmuiden. De zestig turbines, die 25 meter diep in het water zullen staan, zijn in 2005 operationeel, en alleen bij hoge uit zondering vanaf het strand zichtbaar. Windenergie, met andere woorden, wordt klaarblijkelijk steeds populair der, steeds gewoner. Goeree-Overflakkee is al lange jaren vertrouwd met windmolens. Bijna overal op het eiland markeren ze de horizon - bij Middelharnis, bij Batte- noord, bij Ooltgensplaat. De windtur bines zijn al net zo beeldbepalend geworden als kerktorens en molens. M^^r: hoeveel schone elektriciteit leveren ze nu eigenlijk op, en voor wie? Zijn de protesten die vroeger klonken - herrie, sneuvelende vogels, slagschaduw - inmiddels verstomd? En: komen er nog meer, of is het eiland vol? In deze reportage geven de twee grootste beheerders van wind- parken op Goeree-Overflakkee, Del tawind en Eneco, openheid. door Gert van Engelen 'Deltawind' klinkt groots. De naam roept visioenen op van een robuust, gelikt kantoor, met gangen vol kwetterende medewerkers die druk in de weer zijn. Hoe aangenaam anders is de werkelijkheid. Deltawind zetelt in Sommelsdijk, aan Langeweg 19d, in een bescheiden pand, dat het ook nog eens deelt met een ander bedrijf. Beleidsmedewerker Andries Middelbos (1960) stalt zijn auto op het parkeerterreintje, loopt naar boven, opent een deur en wijst op het zenuwcen trum van Deltawind: een keurige zolderka mer. Deltawind, vertelt Middelbos, komt voort uit idealisme, uit ongerustheid. Hij gaat terug naar 1989, het oprichtingsjaar. "In die tijd maakten mensen zich grote zorgen over het milieu. Er waren alarmerende ontwikkelin gen gaande. De zure regen zorgde voor ster vende bossen. De fossiele brandstoffen - aardgas, kolen en aardolie - raakten op. Sinds het ongeval in Tsjemobyl was duide lijk dat kernenergie niet de oplossing was voor die twee problemen. Voorzichtig begonnen mensen elektriciteit anders op te wekken. Met wind." Vooral Denemarken was daarin voorloper. Middelbos: "Groepen burgers plaatsten windmolens, zodat zij zichzelf van elektrici teit kunnen voorzien. Dat idee werd door Nederlanders gekopieerd. Zij richtten coö peraties op, zo'n vijftien, vooral in de wind- rijke kustgebieden van Zeeland, Zuid-Hol land, Noord-Holland en Friesland, allemaal zo in de jaren '88 tot '90." Deltawind was één die coöperaties. Doel van de coöperatie was en is het bemoe digen en realiseren van duurzame energie, om zo te kunnen bijdragen aan een schoner milieu en een duurzame samenleving. Des tijds kon dat maar in één vorm: windenergie, en zo kwam er die eerste losse molen: 'De Plaet' bij Ooltgensplaat, in 1990. De ashoogte ervan was slechts 30 meter, de wie ken hadden een doorsnee van 15 meter en, bij voldoende wind, een maximale energie opbrengst van 75 kilowatt per uur. Per jaar produceert de kleine windturbine 120.000 kWh, voldoende om veertig huishoudens van schone stroom te voorzien. Nog in hetzelfde jaar ging Deltawind bij Oude-Tonge nog een molen exploiteren, de 'St. Jaepe', in 1993 gevolgd door de 'Clin- kerlandt' bij Battenoord en de 'Suyderlandt' bij Oude-Tonge. Bij elkaar zorgden die molens voor 5,6 miljoen kWh. Daarmee konden 160 gezinnen tien jaar lang hun elek trische apparaten laten draaien, tenminste als het waaide. Maar het waait vrijwel altijd, windenergie is onuitputtelijk, en ook werke lijk schoon. Elektriciteit die voortkomt uit aardgas of steenkool, veroorzaakt bij ver branding schadelijke gassen, zoals het broei kasgas C02, dat het klimaat verwarmt. Windmolens raakten in zwang in Nederland. Technisch werden ze steeds volmaakter, in omvang steeds groter. In plaats van her en der individuele molens neer te zetten, ont stonden nu de eerste plannen voor complete windparken. Ook Deltawind koesterde zulke wensen, en de coöperatie trof het dat de pro vincie Zuid-Holland, die beslist over de locaties, planologisch ook een voorkeur had voor parken. Meer molens op één plek is financieel effectiever, en planologisch min der storend. Eind maart 1996 nam Deltawind zijn eerste windpark in gebruik: 'Battenoert', een naam die historisch herinnert aan het nabijgelegen Battenoord. Het park omvat zeven turbines, die jaarlijks gemiddeld goed zijn voor 8 mil joen kWh (bijna 2500 huishoudens). Eiland bewoners kennen vooral de meest westelijke turbine ervan: die staat wel erg vaak stil. Middelbos legt uit dat deze molen een 'test- turbine' is, eén prototype dat puur bedoeld is om uit te proberen. "Dit betekent dat de tur bine dikwijls stilstaat om nieuwe onderdelen in te bouwen - softwaremodificatie of een generator of nieuwe wieken. Die onderdelen werken niet altijd goed werken, maar daar is het nu eenmaal een testturbine voor." In september 2003 stelde Deltawind haar tweede windpark in gebruik, 'Piet de Wit', bij Ooltgensplaat, aan de binnenzijde van de Zeedijk. Dit park, een coproductie met pro jectontwikkelaar Promill bv, is het grootste van Goeree-Overflakkee. Het bestaat uit twaalf turbines van honderd meter hoog, die elk 1750 kWh opwekken. Dat leidt tot een duizelingwekkende jaarproductie van 43,4 miljoen kWh. Alle huishoudens op Goeree- Overflakkee zouden hiermee zo nodig van elektriciteit kunnen worden voorzien. Met de 'Piet de Wit' beschikt Deltawind over 23 windturbines, en daarmee is het veruit de grootste beheerder op het eiland. Omweg Achthonderd leden telt de coöperatie onder tussen, maar de veronderstelling dat zij hun elektriciteit rechtstreeks van Deltawind krij- gen, is verkeerd. Dat gaat via een omweg. Middelbos: "Wij hebben onze stroom altijd verkocht aan een energiemaatschappij. Dat was eerst de EMGO, later Eneco. Oorspron kelijk was het uitgangspunt dat de leden van de coöperatie een gedeelte van hun eigen elektriciteitsverbruik zouden opwekken. Maar je kunt vanaf de windmolen niet even een apart energienetje naar de leden leggen. Die wonen verspreid over héél Goeree- Overflakkee. Dus wij verkochten de elektri citeit aan de EMGO, en die maatschappij gaf ons daarvoor een bepaalde vergoeding, waarvan de transportkosten werden afge trokken." Het afrekenen verliep nogal ingewikkeld. Middelbos: "Wij moesten steeds opgeven hoeveel leden we hadden. De energiemaat schappij controleerde of die leden afnemers waren van onze stroom. Dat moesten wij weer controleren. Zo konden we dan aanto nen of wij genoeg leden hadden om de opge wekte elektriciteit onder de leden te verde len. Daarbij gingen zij er vanuit dat elk lid 750 kWh zou krijgen. Dat gaf een heleboel administratieve rompslomp. Inmiddels is alles vereenvoudigd." Aanvankelijk ging alle stroom van Delta wind naar Eneco. Eneco verkoopt die elek triciteit weer door als Ecostroora. Niemand die dat merkt aan zijn stekker; daaruit komt nog steeds dezelfde elektriciteit. Maar Ene co garandeert dat elke kWh Ecostroom die zij verkoopt, ook daadwerkelijk duurzaam is opgewekt. De rijksoverheid controleert dat. Met de aanleg van de 'Piet de Wit' levert Deltawind ook schone stroom aan het Nuts bedrijf Regio Eindhoven. Middelbos: "Dat gebeurt niet door stroom apart naar Eindho ven te sturen, dat gaat gewoon op papier. De productie wordt gemeten en de rekening gaat naar de NRE." Van de vergoedingen die Deltawind krijgt, worden eerst de exploitatiekosten betaald: onderhoud, verzekeringen, afschrijvingen en belastingen. Dan zijn er verder de perso neelskosten. Deltawind heeft drie parttime personeelsleden: Middelbos en de twee mannen van de storingsdienst, ook wel 'molenaars' geheten. Ten slotte zijn er ver enigingskosten - het kantoor, de website die Deltawind sinds april 2001 heeft, de leden vergaderingen en het ledenblad dat twee maal per jaar verschijnt. Blijft over de pure winst. Daarover wordt vennootschapsbelasting betaald. Het restant wordt meervoudig aangewend. Middelbos: "Wij geven onze leden jaarlijks een rente vergoeding voor de leningen die wij van hen hebben gekregen. Die rente is fors; over de eerste vijftig euro betalen we maar liefst tien procent rente, en over het meerdere een variabele rente die echter al jaren zeven pro cent bedraagt. Dat is meer dan de marktren- te. (Trots;) Deltawind is hiermee een van de meest succesvolle windmolencoöperaties van Nederland." Uit de winst worden ook de voorbereidings- kosten betaald voor nieuwe projecten, en subsidies voor 'niet-rendabele duurzame ener^jpprojecten', zoals de warmtepomp waarmee het nieuwe gebouw van de openba re school 'De Inktvis' in Dirksland wordt verwarmd. Zulke projecten passen in de doelstellingen van Deltawind. Windenergie is allang niet meer de enige vorm waarmee duurzame energie wordt bevorderd; zonnep anelen zijn erbij gekomen. In de afgelopen jaren heeft Deltawind zulke panelen geplaatst in het gemeentehuis van Middel harnis, op het dak van school 'De Hoek steen' in Ooltgensplaat en op het dak van de nieuwe Bosseschool in Middelharnis. Alleen al met het windpark 'Piet de Wit' kan Deltawind alle huishoudens van het comple te eiland bedienen. Betekent dit niet dat de coöperatie al haar ultieme doel heeft bereikt? Waar houdt het voor Deltawind op? Andries Middelbos kijkt verbaasd. "Het houdt voor ons niet op bij Goeree-Overflak kee. Wat wij bovenal willen, is duurzame energie opwekken. De productie is niet aan het verbruik van het eiland gebonden. Er is nog een wereld te veroveren. Windenergie LANGSTRAAT - Rond één uur afgelopen maandagmiddag stelden politiemensen van het district De Eilanden op grond van de Opiumwet een onderzoek in naar een pand aan de Langstraat. In een loods werd een in werking zijnde hennepkwekerij aange troffen met 3200 jonge hennepplanten. De planten en de voor de groei benodigde apparatuur werden in beslag genomen en later vernietigd. Personeel van het energiebedrijf constateerde dat de stroom illegaal werd afgetapt en sloot de stroom af. De kweke rij, die nog maar een week in werking was, bleek al net zoveel stroom te hebben verbruikt als een gemiddeld gezin per jaar. Naar de eigenaar van den hennepkwekerij wordt een onderzoek ingesteld. OUDDORP - Wild- en landschapschilder Jan van Wingerden, maakt als vrij werk meestal natuurschilderijen, met thema's waarin het Hollandse landschap wordt uitge beeld. Landschappen met bostaferelen, dier portretten, riviergezichten met Hollandse luchten of dorpst^erelen waarin historie een grote rol speelt. Grote waardering heeft hij voor het werk van de oude meesters zoals Leickert, Koekoek, Mesdag en Schotel, maar voelt zich het meest verwant met het werk van Rien Poortvliet. Het steeds veran derende landschap door expansie van dorpen en steden gaat hem erg aan het hart en dank baar dat de mensheid de schepping ten diep ste niet kan veranderen, wordt deze dan ook met een zo waarheidsgetrouw mogelijke precisie, op papier of doek gezet. Ook het uitbeelden van karakteristieke personen of die een oud ambacht beoefenen, worden met veel toewijding gemaakt. Sinds 2002 is Jan van Wingerden vaste medewerker van het gezinsblad "de Gezinsgids" waar hij de rubriek verzorgd "Belevenissen voor de voet". Bent u geïnteresseerd in zijn werk? Kom dan kijken naar de expositie tijdens openingstijden van VVV Ouddorp aan Zee: ma t/m vr van 8.30-12.00 en 13.00-17.30 uur, za van 8.30-12.00 en 13.00-16.00 uur. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee start op maandagavond 25 oktober een computer cursus voor beginners. Deze cursus wordt gehouden in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a te Den Bommel. De kosten zijn 90 euro voor 8 lessen van 1? uur. De avonden beginnen om 20.15 uur tot 21.45 uur. Er zijnnog enke le plaatsen vrij. U kunt zich aanmelden bij de SWO, tel. 641344. Een eenzame windmolen langs de Zuiderlandsezeedijk bij oude Tonge: windenergie is onuitputtelijk, want het waait vrijwel altijd. zet zoden aan de dijk; met twaalf molens voorzie je 15.000 huishoudens van schone stroom, met duizend windturbines kun je drie procent van het totale elektriciteitge- bruik in Nederland opwekken. Ik bedoel maar." Deltawind zou wel willen uitbreiden, maar wordt beteugeld door de provincie. "Op zich willen we meer windparken plaatsen, maar planologisch wordt dat niet toegestaan." Afgelopen oktober stelden GS in de nota 'Wervel' de definitieve plaatsingsvisie voor windturbines in Zuid-Holland vast. De pro vincie heeft daarin bepaald dat zij in 2010 minstens 250 MW aan windturbines wil hebben staan (200.000 huishoudens). Voor Goeree-Overflakkee heeft de nota geen nieuwe locaties opgeleverd, geen andere althans dan al in het streekplan stonden, zegt Middelbos. Er is alleen besloten dat er de Eendrachtpol- der tussen Melissant en Stellendam een 'stu dielocatie' wordt, wat wil zeggen dat wordt bestudeerd of Deltawind daar een windpark mag vestigen. En bestaande locaties kunnen worden opgeschaald met grotere molens. Vooralsnog matigt Deltawind zich dus in haar uitbreidingsdriften. "In de komende jaren", schetst Middelbos de nabije toe- In aansluiting op het bericht van vorige week in deze krant laat de stuurgroep u weten dat het thema van de eerste lezing voor de Cur sus Geestelijke Vorming in Middelharnis inmiddels bekend is. Prof. dr. W.H. Velema hoopt voor ons te .spreken over het onderwerp: 'Dankbaarheid in voor- en tegenspoed'. Tijd: maandag 4 oktober om 19.45 uur. Plaats: De Hoeksteen aan de Ring te Mid delharnis. OUDE TONGE - De Plaatselijke Commis sie Oude-Tonge organiseert een gezellige middag voor alle 55-plussers van Oude-Ton ge in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude-Tonge. De middag wordt gehouden op woensdag 13 oktober aanvang 14.00 uur. Op deze middag is dhr.Pau Heerschap, een dia- lectdeskundige aanwezig om het een en ander te vertellen over dialecten. Daarna zul len rond 17.00 uur de poters op tafel komen. Het belooft weer een ezellige middag te worden. U kunt zich opgeven bij de SWO; 641344 tot en met vrijdag 8 oktober Zie ook voor infor matie op teletekst pagina 126. Voor mensen die overwegen pleegou der te worden, wordt op donderdag 7 oktober een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd in Rotterdam. Het komt regelmatig voor dat kind voor kor tere of langere tijd in een ander gezin opge vangen moet worden. De redenen waarom kinderen tijdelijk niet bij de eigen ouders kunnen wonen zijn divers. Bijvoorbeeld doordat ouders verslaafd of psychisch in de war zijn, of omdat spantiingen thuis zo hoog oplopen dat het echt niet meer gaat; omdat een kind ernstig verwaarloosd of mishandeld wordt of omdat ouders de fulltime zorg voor hun hyperactieve kind niet aankunnen. Kin deren die in deze situatie terechtkomen, wor den bij voorkeur opgevangen in een ander (pleeg)gezin. Het Centrum voor Pleegzorg Rotterdam is dringend op zoek naar gezinnen die kinderen tijdelijk een veilige plek willen bieden. Een oudergezinnen, samenwonenden of getrouwde stellen, partners van verschillen de of gelijke sekse, met of zonder eigen kin deren kunnen pleegouder worden. Pleegou ders moeten boven de 21 jaar zijn en een kind een stabiel onderkomen kunnen bieden. Tijdens de voorlichtingsavond komen alle vormen van pleegzorg aan bod. Daarnaast komt aan de orde waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevolgen zijn van een pleegkind in uw huis en hoe u pleegouder kunt worden. De avond is vrij toegankelijk. Voor aanvraag van een informatiepakket of inschrijving voor de voorlichtingsavond kunt u contact opnemen met het Centrum voor Pleegzorg Tel. 0800 022 34 32 (gratis) of via e-mail: info@rotterdam.pleegzorg.nl. Meer infor- matie: www.pleegzorgrotterdam.nl. komst, "willen bij de bestaande parken zo goed mogelijk exploiteren en oudere molens vervangen door grotere. In onderzoek is bij voorbeeld of op de plek bij de zuivering in Oude-Tonge één grote turbine kan komen in plaats van de huidige twee kleine turbines. Maar dan moet de eigenaar meer grond beschikbaar willen stellen; daarover onder handelen we nu." Bijna vijftien jaar zijn verstreken sinds de aanleg van de eerste kleine windmolen. Ach teraf gezien, zegt Middelbos terugkijkend, was de coöperatievorm slim. "Doordat de bevolking zélf eigenaar is van de windturbi nes, leg je de lusten en lasten ook bij hen neer. Daarmee maak je de acceptatie ervan groter. Men kan redeneren: 'Als de overheid dan per se windturbines op het eiland wil, maken ze misschien herrie, vervuilen ze de horizon en veroorzaken ze vogelslacht- offers, maar ze zijn wél van mfj.' Het zijn geen anonieme molens. Dat is de sterke kant van het coöperatie-idee." Maar de coöpera tie heeft het tegendeel al bewezen: haar leden willen juist graag windturbines op Goeree-Overflakkee, om zo hun bijdrage te leveren aan duurzamer samenleving. GOEREE- OVERFWKKEE Koffiepads zijn een groot succes. Niet zo verwonderlijk, want met deze pads zet u heel gemakkelijk een vers kopje koffie. En vanaf nu dus ook eerlijk en cafeïnevrij. Zo kunt u ook 's avonds laat nog genieten van een vol le, geurige koffie van uitstekende kwaliteit. En zolang de voorraad strekt: 3 pakken voor 5.- Dus snel naar de Wereldwinkel, op het Spuiplein (achter de Winkeldiek) in Middel- harmis. Open op woensdag van 13.00 uur tot 17.00 uur, op vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en op zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Landelijk en plaatselijk organiseren de warme bakkers en banketbakkers diverse activiteiten. Zo wordt in de moderne Ban ketbakkerij Van Helden tussen 10.00 en 15.00 uur gedemonstreerd hoe boterletters en speculaasjes worden gemaakt. Weekend Parijs Aan de Dag van de Warme Bakker is een landelijke publieksactie gekoppeld. Daar naast maken de bezoekers van de Heerlijk Heerlijk banketbakkers (waaronder ook Banketbakkerij Van Helden) kans op een weekend naar Parijs voor twee personen of één van de vele andere heerlijke prijzen. Daarnaast is er voor de kinderen een snuf- felwedstrijd. Spitskoek Speciaal voor deze dag is de Spitskoek ont wikkeld die zal worden uitgedeeld onder 10.000 treinreizigers. De Spitskoek is een gezonde smaakvolle koek met een hoge energiewaarde. Ook bij Banketbakkerij Van Helden kunt u kennis maken met deze heerlijke koek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9