Een dag om naar uit te kijken EGA Verkoping 'Ta bit ha' Nieuwe Zeeuwse schrijfster presenteert jeugdboek met links naar Goeree-Overflakkee Flakkee Natuur e n Mm Ouderendag Middelharnis 2004: Damvereniging Dirksland Oecumenische gespreksgroep Dammen voor leerlingen van groep 6 J en 8 Dammen en schaken in Ouddorp •V. an, K' K* K' Wl EIIAtlDBn-tllEUWS Maak kennis met auteur J.F. van der Poel 'Christenen en Christenen' weer van start Binnen 4 maanden uit de gevarenzone met (slot) c« c« ?r« c« ••t,^ *fi ffi *j^ WAARD Karel is een witte knappe kater van 2 jaar. STICHTING DIERENBELANG 'Een onvervcachte ontdekking', zo heet het eerste hoofdstuk van het jeugdboek 'De Drie... en de bende van de Sjacheraar', van Loura van den Berge-Goudzwaard uit 's-Gra- venpolder. Een onverwachte ontdek king slaat evengoed op haar schrij verstalent, want het medio juli uitge geven boek prijkt op de derde plaats van de boeken top-tien van augustus. "De Drie... en de bende van de Sja cheraar speelt zich af rond Noordker ke, en dat zou je kunnen vertalen als Bruinisse", legt de schrijfster uit. "Het is een leuk, spannend boek voor jongens en meisjes vanaf 10 jaar en ouder". Gringeldam Schuilplaats Omgeslagen catamaran PAGINA 7 VRUDAG 1 OKTOBER 2004 Lokaal Ouderenwerk van stichting Companen Middelharnis houdt don derdag 21 oktober a.s. tussen 09.30 en 16.30 uur de jaarlijkse Ouderendag Middelharnis in recreatiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk. De Ouderendag is dé gelegenheid voor 55- piussers om in grote getale deel te nemen aan een actieve dag met een sportief, infor matief en creatief programma, en om in een ongedwongen sfeer contacten te leggen met leeftijdgenoten uit de regio. Ouderen zullen worden getrakteerd op een breed aanbod gratis activiteiten met voor elk wat wils, maar is er ook een informatiemarkt over uit eenlopende 'levenszaken' zoals zorg, wel zijn en wonen én is er een hobbymarkt. Wie de hele dag onder de pannen wil zijn, met koffie, thee en een uitgebreide smakelijke lunch, betaalt 10. Het aangeboden pro gramma echter is gratis. De Ouderendag is inmiddels een traditie geworden - wordt ditmaal voor de 15e keer gehouden - en heeft onder het ouder wor dende publiek een grote aantrekkingskracht ontwikkeld. Want er wordt nogal wat uit de kast gehaald om de bezoekers een fijne dag te bezorgen. Zo'n 60 vrijwilhgers nemen dit voor hun rekening. Veel 55+ sportclubs zijn uit één van de ouderendagen voortgekomen. En 'de Staver' biedt hiervoor nogal wat mogelijkheden. Wat heeft het programma voor deze dag zoal te bieden? Onder andere een informatie markt met gratis oogtest, gehoortest en geheugentest. Een hobbymarkt door mensen met 'gouden handen' die de leukste dingen maken. Een Oudhollands Spelencircuit waar menig prijsje in de wacht kan worden gesleept. De gehele dag kunnen de bowling banen worden gebruikt en is, met begelei ding, de Jeu de Boulesbaan ter beschikking. Er kan worden getafeltennist of aan indoor- tennis worden gedaan. De Koersbalclub Middelharnis verzorgt demonstraties en begeleidt bij dit spel. 3V0 houdt een ver- keersvoorlichting (quiz) en misschien nog een fietstocht. En last but not least is er een uitgebreid Oudhollands lunchbuffet, waar van u naar hartelust kunt smullen. Wilt u meer informatie of een dagkaart bestellen? Bel Lokaal Ouderenwerk, tel.: 483366. Op woensdag 6 oktober houdt Vrouwenver eniging 'Tabitha' in Melissant haar jaarlijk se verkoopdag. U kunt er veel artikelen vin den, zoals fraaie handwerken, zelfgemaakte kaarten, boerenkaas, crea-artikelen. Beeren ondergoed, groenten en fruit en nog veel meer. De koffie staat klaar en er is ook aan de kin deren gedacht. Iedereen is van harte welkom van 10.00 tot 16.00 uur in verenigingsgebouw 'De Poort' aan de Voorstraat in Melissant. Op woensdag 6 oktober aanstaande hoopt de bekende auteur J.F. van der Poel Boek handel Van der Boom te Sommelsdijk te bezoeken voor een signeersessie. Aange zien deze schrijver weinig signeersessies geeft, is het uniek te noemen dat hij deze middag naar Goeree-Overflakkee komt. De boeken van Van der Poel zijn bij de jeugd zeer in trek. Dat blijkt wel uit de succesvol le Dolfi en Wolfi serie, waarvan inmiddels deel 7 is verschenen. Misschien krijg jij deze middag ook wel zo'n leuke Dolfi en Wolfi medaille uit handen van de schrij ver... Ook bij veel volwassen lezers is Van der Poel geen onbekende. Hij heeft inmid dels vele titels op zijn naam staan. Vooral de boeken over actuele onderwerpen worden door velen gewaardeerd. Hiervan is ook een nieuwe uitgave verschenen met als titel 'In het web van een loverboy'. Alle leverbare titels die u wilt aanschaffen, worden deze middag door auteur J.F. van der Poel gesig neerd. Jong en oud zijn dan ook van harte welkom op woensdag 6 oktober van 14.00 uur tot 17.00 uur bij Boekhandel Van der Boom aan de Voorstraat te Sommelsdijk. Uitslagen van maandag 27 september: Afdeling 1: Jac. Wolfert-D. Wolfert3-0 Joh. Wolfert-C. v. Prooijen 0-3 M. v. 't Geloof-J. Knöps 1-1 Afdeling 2: W. Knöps-C. v.d. Kroon 3-0 A. Los-W. Stolk0-3 Christen zijn heeft vele kanten en allerlei uitingen. Ook zijn er nog al wat verschillen de kerken. De een vindt dat hij naar die kerk moet gaan, de ander voelt zich beter thuis in een andere geloofsgemeenschap. Toch zijn ze met elkaar allemaal christenen. Maar ken nen ze elkaar eigenlijk wel? Weten ze van elkaar hoe er over de bijbel gedacht wordt? Hoe kijken ze aan tegen tal van maatschap pelijke ontwikkelingen? Het kan heel verrij kend zijn om een ander te horen waarom hij/zij er zo over denkt. "Elkaar daarin niet bestrijden of overtuigen, maar van elkaar horen, weten en begrijpen hoe de ander denkt en voelt. Respect voor een andere mening moet dan natuurlijk voorop staan. Bent u Katholiek, Hervormd, Gereformeerd, Remonstrants of Evange lisch, of iets anders en wilt u uw horizon ver breden, dan is dit misschien iets voor u. Wie zin heeft in zo'n gedachtewisseling, die zou aan de gesprekskring die elke Ie woensdag van de maand wordt gehouden, veel plezier kunnen beieven", aldus de Oecumenische Werkgroep. De eerst volgende bijeenkomst is op woens dag 6 oktober. Er wordt begonnen om 19.30 uur en de plaats van ontmoeting is in het Koetshuis, van Gorcumstraat 22 in Som melsdijk. Om ongeveer 21.15 uur beëindi gen we het gesprek. Het thema is dan; 'Gaven en talenten'. Er wordt stilgestaan bij de vraag: "Hoe werkt de kerk samen met de Heilige Geest a.d. 2004 in de gemeenten door mensen?" Gaven en talenten zijn van God gegeven aan de mensen van Zijn gemeente. Talenten om muziek te maken, studie te geven over het Woord, maar ook gaven die te maken heb ben met de werking van de HeiUge Geest door de mens heen. Gaven en talenten heb ben te maken met beweging. Het geeft de kerk kleur, het raakt mensen in hun hart. Het spreekt van betrokkenheid en inzet, van mensen en hun Schepper. Maar het gaat veel verder, het is de directe verbinding tussen de Here God, Zijn Kerk en de gelovigen. De talenten zijn het gereedschap van de gelovi gen om het gebouw van de Kerk vorm en inhoud te geven. Als u wilt, er is niets verplicht, kunt u daar na het oecumenisch avondgebed bezoeken dat begint om 21.30 uur in de Remonstrant se Kerk. Christenen van verschillende ker ken houden met elkaar een avondgebed met stilte, zingen en gebeden. Het avondgebed duurt tot ongeveer 22.00 uur. Zin gekregen, maar nog vragen? Bel voor info: 642419 naar Oecumenische Werkgroep Goeree- Overflakkee. Toen u de vorige keer het stukje over afval len bij EGA las, dacht u vast en zeker: dit was de laatste aflevering. Mis! We kunnen de serie echt niet afsluiten zonder melding te maken van de oergezelhge en super geslaag de afsluitingsavond van het seizoen 2003/2004. Dames, wat was het gezellig, en wat was het lekker! En wat hebben jullie allemaal je best gedaan met zoveel lekkere gerechten. En wat was het EGA-eten een verrassing voor de nieuwste deelneemster die op die smulavond met haar gatje in de boter viel! Zo iemand kan niet anders dan denken: waar ben ik nóu in terecht geko men? Een lijnclub, waar ik op de eerste de beste avond een buffet krijg voorgescho teld...!? Nadat alle aanwezige dames de weegschaal met een bezoekje hebben vereerd, en meest al wat extra gewichtsafname scoren omdat de meesten nog niet hebben gegeten (van wege Het Buffet natuurlijk) is het zover: we kunnen gaan proeven. Een grote pan vegeta rische tomaten-groentesoep verspreidt al een aangename geur, terwijl alle lekkernijen op de tafels, door de dames thuis klaargemaakt en mooi opgediend, ons het water in de mond doen lopen. De soeppan gaat als eerste tot op de bodem leeg. Allemaal een drie kwart koffiekopje vol, dat is voldoende om de smaak te keuren en bovendien nog een plekje over te houden voor de andere gerech ten. Aan cursusleidster Eef is hierna de eer om ons te vertellen wat er op de tafels is uit gestald. Een paar overheerlijke rauw- kost/komkommersalades, twee oogstrelende salades van vers fruit, heerlijke koolsalade met rozijntjes, krentenbrood, stokbrood, kruidcake, aardbeien-yoghurttaart, ham-prei salade, haringsalade, eisalade, sinaasappel- kamemelkdrank, het is bijna te veel om op te noemen. "Let wel: alles wat hier staat is verantwoord klaargemaakt, maar het is natuurlijk jullie eigen verantwoording hoeveel je op je bord je stort!" plaagt Eef. Natuurlijk mag zij als eerste haar bordje vullen met de verantwoor de, volgens het EGA plan klaargemaakte gerechten. En reken maar dat daarna op het gemak en met smaak werd gegeten van al die heerlijke dingen, die je voor jezelf nou niet zo één-twee-drie klaarmaakt, maar die toch wel heel erg de moeite waard zijn! Afvallen door gezond te eten? Het lijkt een sprookje en toch is het dat niet. U heeft het de afgelopen drie maanden kunnen lezen en kunt het de komende drie maanden zelf erva ren, als u zich aanmeldt bij Eef, tel. 0187- 481583. Veel succes toegewenst van een enthousiaste cursiste! Er waren deze avond drie partijen met uit- eindeUjk drie winnaars, en dus ook drie ver liezers. C. Tanis wist wel raad met A. de Mik, die in het eindspel een fout maakte wat hem op het nodige schijfverlies kwam te staan. Van Huizen kwam als eerste op dam en stond wat beter dan zijn tegenstander J. van Koppen, die ook op dam kwam. J. van Koppen verloor echter door een verkeerde zet in het eindspel. H.M. Floresteijn en W. van Schie hadden lang een stand die bijna symmetrisch verliep. Net toen Van Schie door wilde breken, kwam Roresteijn gevaarlijk opzetten, dus moest Van Schie eerst gaan verdedigen. Omdat Floresteijn ook in de verdediging ging in plaats van zijn aanval door te zetten, kwam hij in een lastig eindspel terecht waarin hij een schijf meer had maar waarin Van Schie met een schijf naar de damlijn liep. Floresteijn gaf uitein delijk op, maar het was een mooie partij! Onderstaand de uitslagen van de 4e ronde: C. Tanis - A. de Mik sr3-0 J. van Koppen - A. van Huizen0-3 H.M. Floresteijn - W. van Schie0-3 Bij het schaken stonden er voornamelijk bekerpartijen op het programma en dat is Momenteel heeft dierenasiel 'de Dierenstee' te Numansdorp erg veel katten en een paar kittens. Er zit dus vast wel een leuk dier voor u bij. Donja is een rasloos hondje, een vrouwtje van circa 4 jaar oud. Voor wie een aanhankelijk, lief en zacht hondje zoekt, is de Donja zeker geschikt. Ze kan goed met andere honden omgaan, maar kan niet bij katten. Of ze alleen thuis kan blijven, is niet bekend. Nicky is een boerenfox van 2,5 jaar oud. Een leuk manneke, dat goed bij kinderen boven de twaalf jaar kan en ook bij katten en andere hon den. Naar onbekende mensen is hij alleen wat terughoudend; hij heeft tijd nodig om aan iemand te wennen. Binky is een kruising labrador, een halfjaar oud. Deze knul moet nog veel leren en is ook nogal terughoudend tegenover onbekenden. Kin deren en honden vindt hij wel gezellig, maar luisteren naar het baas je is (nog) niet zijn sterkste punt. Hij kan niet bij katten en vee. Cristal Rose is een cyperwitte poes van 11 jaar. Deze ontzettend lie ve poes wil zo graag een warm plekje bij iemand thuis, want ze zit al veel te lang in het asiel. Cristal heeft wel tijd nodig om aan onbekende mensen te wennen, maar als ze je eenmaal kent, komt alles goed. Ook Gypsy is een cyperwitte poes die erg lief is en ook graag nog een plekje vóór de kachel heeft met kerst. Ook Gypsy moet een beetje wennen aan onbekenden, maar net als bij Cristal komt alles goed als ze je HOEKSCHE hef vindt. En ze vervolgt: "Waarom het verhaal zich in Zeeland afspeelt? Tja, ik kom zelf uit Oos- terland en ik heb wat ervaringen uit mijn jeugd gebruikt. Jongens en meisjes uit Brui nisse en Oosterland gingen op de fiets naar de Prins Mauritsschool in Middelharnis en dat betekende elke dag achttien kilometer (enkele reis) en twee keer over de Grevelin- gendam." Deze dam stond model voor de griezelige Gringeldam in het boek. "'s Zomers is het daar druk, 's winters stil. Zelf ben ik in de polder van Oosterland opge groeid en ging ik ook naar de 'Prins Mau- rits', zo is het boek een beetje autobiogra fisch." De bende van de Sjacheraar heeft een schuil plaats in het oude stoomgemaal gemaakt. "Bij ons in de polder stond zo'n stoomge maal en ik vond dat als kind altijd heel grie zelig. Zoiets gebruik je in je verhaal. Verder heb ik het verhaal verzonnen en op eigen inspiratie geschreven." Loura schreef wel eens wat op, maar een boek, daar had ze nooit aan gedacht. De indi recte aanleiding was haar man Jan, onder wijzer, die voor de kerstviering in de klas een leuk verhaal moest hebben. 'Ik heb niks', verzuchtte hij tegen zijn vrouw. Zij bood toen aan een verhaal voor hem te schrijven en dat werd een kerstverhaal over De Ramp. "Via via kwam dit verhaal bij uit- De schrijfster Loura van den Berge, met haar twee jongens. geverij De Ramshoorn in Goes terecht, die vroeg of het gepubliceerd mocht worden. Na enige twijfel heb ik dat toegestaan. Ze von den het zelfs zo mooi dat ze vroegen of ik nóg een verhaal wilde schrijven. 'Wij den ken dat er een jeugdboekenschrijfster in je zit', zeiden ze. Zo is alles in gang gezet. Het boek is niet alleen een spannend verhaal. Er zit ook een boodschap in. 'Zelf ben ik lid van de Gereformeerde Gemeente. Christelijke normen en waarden zijn in het boek terug te vinden, maar niet overheersend. Dus niet steeds met het vingertje naar boven. Veel leuke reacties heb Uc ontvangen zoals 'je begint in het boek en je kunt het niet meer wegleggen'. De leukste reactie vond ik van iemand die vroeg: 'Heb je het zélf al gele zen?'" De schrijfster uit 's-Gravenpolder heeft de smaak van het verhalen maken inmiddels te pakken, want in oktober komt deel twee uit: 'De Drie... en de Scooterbende'. Ruim voor de Kerst dus, zodat het daarvoor nog als kerstgeschenk door scholen kan worden gereserveerd. Het verhaal van de scooter bende speelt zich bovendien af in de Kerst vakantie. Daarin speelt niet alleen vandalis me een grote rol, maar ook Louise wordt erg geplaagd. Als dan zelfs de kerk in brand lijkt te gaan, komt het verhaal tot zijn hoogte punt. Verder is ook de tekst van deel drie uit deze serie al geschreven. De titel van dat boek luidt: 'De Drie... en de Drugsbende' en zal kinderen beslist uitnodigen het te gaan lezen. Het ligt in de bedoeling dat dit deel komend voorjaar zal verschijnen. Het éérste deel - 'De Drie.en de bende van de Sjacheraar' - is zaterdag 18 september op de CLK-beurs in Zwolle officieel gepresenteerd en ligt inmiddels in de boekwinkels. ISBN 90- 76466-35-1, uitgeverij De Ramshoorn te Goes (tel. 0113-221909), prijs 9,50. die goed met andere katten overweg kan. Karel is een lieve gecas treerde kater, waar verder geen gegevens van bekend zijn dan dat hij een gezellig baasje zoekt. Blue is een grijswitte pers van 8 maanden. Deze pluizenbol zoekt echt de gezelligheid op. Hij kan goed bij katten en kinderen, maar is niet gewend om buiten te komen; hij zit liever biimen, lekker gezel lig bij u op de bank. U vindt deze dieren in de 'Dierenstee', Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, tel. 0186-655150. Rond half vijf zaterdagmiddag werd de bemanning van de Ouddorpse reddingboot 'Griend' opgepiept door de kustwacht post Ouddorp voor een catamaran in problemen op het Grevelingenmeer. Volgens de mel- nieuw in de geschiedenis van Schaakvereni ging 'Ontspanning'. Huishoudehjk waren er twee partijen, met een duel tussen de num mers 3 en 1 in de tussenstand. Jaap Santifort mocht het opnemen tegen koploper Kees van den Nieuwendijk, een rustige Slavische partij, waar zwart zich kort na de opening vergiste. Wit kon tripleren op de e-lijn, een zwarte toren stond werkeloos toe te kijken op het veld h7 en middels een goed getimed kwaloffer wist wit de zwarte stelling uiteen te rijten en Van den Nieuwendijk te ver slaan. Maart Breen en Jan Verzijden speelden een rustige Itahaanse partij. Even leek het erop of zwart een gedekte vrijpion kon creëren, maar wit counterde bekwaam in het centrum en wist door middel van zetherhaling een remise te bewerkstelligen. Dan de eerste bekerronde. Peter Derrez nam het op tegen Albert Schaeffer. Albert bediende zich van zijn Albins tegengambiet waar Peter weer niet op inging. Wit had geen aanknopingspunten, zwart daarentegen wel; een goed geplaatst schijnoffer van Albert gaf zijn aanval over de h-en g-lijn orkaankracht en arme Peter werd matgezet. Arie Baas zette zijn partij tegen Wilko Breen rustig op middels het Konings-Indisch in de voorhand. Wilko bereikte zonder moeite gelijkspel en na enig afruilen resteerde een potremise stelling. In de bartage wist Wilko regerend kampioen Baas uit de beker te sto ten. Frans Troost wist middels een overwinning op Willie Tanis-Koole door te stoten naar de 2e ronde. Een gesloten Siciliaan waar Willie met wit alleen maar kon verdedigen en dat lang volhield, zo erg dat haar brillenglazen ervan beslagen raakten, maar de grotere rou tine van Frans beslechtte het pleit in zijn voordeel. Zonneveld en van Geelen speelden een zéér enerverende partij. Wit verloor in de ope ning een kostbare pion, maar vocht zich terug in de partij en kreeg een mooie aanval onder opoffering van een stuk voor twee pionnen. Hij zocht het mat, maar dat was er niet (zo bleek ook in de clubanalyse achter- aO, en wikkelde af naar een eindspel van koning, toren en 2 pionnen tegen koning, loper en 4 pionnen. Theoretisch waarschijn lijk remise, maar zover kwam het niet door dat Zoimeveld een enorme bok schoot door zijn toren weg te geven na een venijnig pion vorkje. Krijn van der Wende en Eeuwit Santifort maakten er een waar spektakelstuk van. Een Siciliaan met een heel vroeg d5 van zwart, wat hem een moeilijk stukkenspel bezorgde. Wit wist een pion te veroveren en verzilver de dit kleinood in het verte eindspel na over en weer de nodige dreigingen het hoofd te hebben geboden. Onderstaand de uitslagen van de 4e ronde: Jaap Santifort - Kees v. d. Nieuwendijk 1-0 Maart Breen - Jan Verzijden rem En de uitslagen van de Ie bekerronde: Peter Derrez - Albert Schaeffer0-1 Me Baas - Wilko Breenrem (0-1 na barrage) Willie Tanis Koole - Frans Troost -----O-I Gert-Jan Zonneveld - Wim van Geelen 0-1 Krijn van der Wende - Eeuwit Santifort 1-0 ding was er één persoon van de catamaran overboord geslagen en zou het vaartuig in de richting van Hompelvoet varen, met aan boord nog twee personen. Onderweg naar de catamaran kwam de melding dat de over boord geslagen persoon door kanovaarders aan boord was genomen en dat hij naar de wal werd gebracht in de omgeving van het bezoekerscentrum op De Punt. Net voordat de Griend bij de catamaran ter plaatse was, sloeg deze om tegen de oeververdediging van de Hompelvoet. Vervolgens kwam het bericht dat de kanovaarders de overboord geslagen persoon aan wal hadden gebracht, doch dat deze zelf niet kon lopen. De oor zaak hiervan was vermoedelijk onderkoe ling. Hierop werd direct een ambulance besteld. De catamaran werd afgetuigd en recht gezet. De beide bemanningsleden van de catamaran, een man en een meisje, wer den aan boord van de Griend genomen. Bei den waren goed aanspreekbaar en hadden geen last van kou. Vervolgens werd de cata maran naar De Punt gesleept. In het bezoe kerscentrum aangekomen, bleek dat de tem peratuur van de overboord geslagen persoon weer was gestegen tot 37,1°C. Voor de zekerheid werden in het bezoekerscentrum ook de beide opvarenden van de catamaran door het ambulancepersoneel onderzocht. De lichaamstemperatuur van het meisje bleek toch flink te zijn gedaald. Pas nadat de temperatuur van het meisje weer in orde was, zijn alle drie de opvarenden - voorzien van droge kleding - met een auto naar Den Osse gebracht. Door de Griend werd de cata maran naar Den Osse gesleept. Omstreeks 18.30 uur stond de reddingboot weer vaar klaar voor de volgende oproep. 'Flakkee Natuur' is het maandelijkse natuur programma op Goeree-Overflakkee van Radio Flakkee. In de oktobereditie zijn de Groene Waterschappers Tea Both-Verhoe- ven (Dirksland), Pim Balde Nieuwe Ton- ge) en Bram Schrier (Sommelsdijk) te gast in de studio van Radio Flakkee. De groene kandidaten willen zich inzetten voor de belangen van natuur, milieu en landschap in het waterschap. Ze leggen uit waarom het bij de Waterschapsverkiezingen, die tussen 24 september en 6 oktober worden gehouden, belangrijk is om voor de natuur te kiezen. Ze vertellen wat ze bereikt hebben en welke uit dagingen er in de komende jaren zijn te ver wachten. Verder is 'Flakkee Natuur' geïnte resseerd in hun persoonlijke beweegrede nen. In 'Dier in het Vizier' wordt aandacht besteed aan Libellen. Deze kleurrijke insec ten zijn momenteel overal op ons eiland waar te nemen. De Wilde braam staat cen traal in de rubriek 'Bomen over Planten'. In 'Natuur in het Nieuws' wordt het belangrijk ste nieuws op natuurgebied voor Goeree- Overflakkee op een rijtje gezet. 'Flakkee Natuur' wordt gepresenteerd door Yolande de Vries en Toon Meeuwsen. De techniek wordt verzorgd door Jan Hersbach. Radio Flakkee is op heel Goeree-Overflak kee via de kabel te ontvangen op 107.1 en via de ether op 105.3 en 105.9 FM. De okto- ber-editie van Flakkee Natuur is ondermeer te beluisteren op zaterdag 2 oktober om 8.00 uur en op donderdag 7 oktober om 18.00 uur. Wie een bord heeft met honderd vak jes, twintig witte en twintig zwarte schijven, kan dammen. Wel moet je, net als bij elk spel, enkele regels ken nen. Nu, daar wil de Nederlandse Dambond jullie bij helpen. Aan de directeuren van alle basisscholen is een lespakket dammen gestuurd dat zeer geschikt is om de lessen op een boeiende en leerzame wijze af te wisselen. Het gaat om leerlingen van groep 6, 7 en 8. Een lespakket bestaat uit: a) een leerlingenboekje van zestien bladzij den, met plaatjes, vragen en verklaringen, en b) een handleiding voor de leraar, waarin de antwoorden op de vragen aan de leerlin gen staan. Dammen begint als een simpel spelletje, maar het verandert al gauw in een spel waar bij gedacht en gezet (dus niet gezet en gedacht) moet worden. Het vergroot je con centratievermogen, rekenvaardigheid en wiskundig inzicht. En wie z'n best doet, zou wel eens al heel gauw zijn leraar kunnen ver slaan... Uit het leerhngenboekje leer je spelender wijs de regels van het spel kennen. Het boek je heet 'Dammen. Ontdek het zelf. Via het lespakket leer je op een leuke en leerzame manier het damspel kennen. Wie hierover vragen heeft of meer informa tie wil, kan' bellen naar het Bondsbureau, tel.: 026-4954198, of mailen naar: bondsbureau@kndb.nl. De school kan net zoveel lesboekjes bestel len als ze denkt nodig te hebben. Uitsluitend de verzendkosten moeten worden betaald. En deze zijn afhankelijk van de zwaarte van het pakket. En wie weet, misschien kun je al heel gauw meedoen aan de schooldamkam- pioenschappen, die door de Nederlandse Dambond overal in het land worden georga niseerd. Wil je nog meer gegevens, speciaal voor kinderen, kijk dan op website www.damz.nl. Wil je een training, ga dan naar www.dammentor.nl. En wil je tegen iemand danmien, dan kun je terecht op www.damserver.nl. In een zaaltje van de sporthal dammen de leden van de damvereniging 'Denk en Zet' iedere maandagavond. Bij voldoende belangstelling is het bestuur bereid met een jeugdafdeling te beginnen. Ga er maar eens kijken! i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7