Overdenking Wereld Borstvoeding Week Kruistocht Haar LeMiMgrad -^Sjkvenster Oecumenische gespreksgroep uit de Heilige Schrift Schaakvereniging 'De Zwarte Pion' EIIAttDBn-niEUWS a Ophalen oud papier Goedereede VERVOLGVERHAAL HET Blik op kerk ^^y en samenleving CJ wmanou misiukt het? GEI/MgUIK l/OÜELUOER HEKENPENNINCEN HONDA. Perfecte veiligheid,,. ,ga voor een Honda! 'Christenen en Christenen' weer van start Zuid-Afrikaanse Leisteen, Tegels en dakbedekking www.groennatuursteen.tk Abraham geroepen en in geloof gehoorzamend Van 27 september tot 3 oktober: 1^a.i0a.-^r'il«>gie deel 1 JOH. G, VEENHOF PAGINA 5 VRUDAG 1 OKTOBER 2004 - Een arrestatie - Machtsvertoon? - De leugen regeert Wat ik nu ga doen is een hachelijke onderne ming. Het is maandag en de finesses zijn me nog niet eens bekend. Het kan dus allemaal heel anders zijn. Toch waag ik het erop. Mochten de feiten achteraf anders zijn, dan moet u dit stukje maar als niet geschreven beschouwen. Zondagavond werd in Utrecht een heel gezin ingerekend. Vader en moeder en een volwas sen zoon. De politie kwam en zette de straat af. Journalisten werden geweerd. Wie te dichtbij kwam zou ook gearresteerd worden. Bewoners van in de straat gelegen huizen konden alleen onder begeleiding van de poli tie naar hun woning gaan. De deur van de betreffende woning werd geforceerd. In twee auto's werden de arrestanten afgevoerd. Voor de zekerheid werd de Mobiele Eenheid achter de hand gehouden. Er moet natuurlijk wel wat aan de hand zijn wil de politie zo'n spectaculaire arrestatie verrichten. Maar de autoriteiten wilden alleen kwijt dat het hier om een misdrijf ging. Voor de rest werden er geen mededelingen g^'*^- Uiteraard was dit niet naar de zin van de toe gesnelde journalisten. Belust op nieuws wer den buurtbewoners, onder wie familieleden van de gearresteerde personen, geïnterviewd. Tenslotte kregen we te horen dat de politie buitensporig machtsvertoon had gebruikt. Zelfs wist iemand al te vermelden dat betrok kenen niets op hun geweten hadden. Het zou gaan om de zoon die bij een bewakingsdienst had gewerkt en niet over de nodige diploma' s beschikte... Dat laatste gelooft natuurlijk niemand. Daar voor wordt niet een heel gezin in hechtenis genomen, terwijl de politie haar werk doet onder dekking van de Mobiele Eenheid... Daar moet beslist meer aan de hand zijn geweest. Dat zullen we later wel horen. Meer weten we op dit ogenblik niet. Mis schien wèl waimeer deze regels onder de ogen van de lezers komen. Intussen heeft dit verhaal nu al een moraal. We wisten dat al veel langer, maar het bewijst eens te meer dat we worden geregeerd door de media. Lang voordat van hogerhand uitspraken zijn ge daan, zelfs lang voordat we eigenlijk weten wat er aan de hand was, hebben opinie makers hun conclusies al getrokken. Er is destijds nogal wat rumoer geweest toen H.M. de Koningin zou hebben gezegd: 'De leugen regeert', en daarbij had zij de media op het oog. De Koningin had dat niet in het openbaar mogen zeggen... En met die uit spraak had zij de pers verdacht gemaakt. Maar gelijk had zij wel! Dat wordt keer op keer door de pers zelf geïllustreerd. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Na enkele tientallen sollicitaties vraag ik mij wanhopig af, waarom juist ik altijd word afgewezen, want dat schrijven zij er nooit bij! Is het niet verplicht een reden op te geven Antwoord: De meeste bedrijven ontvangen tientallen, sommige honderden soUicitatie- "brieven als er een vacature is. Daarom gebruiken ze eensluidende voorgedrukte en '•«.reeds gereedliggende, of in flinke aantallen ïj;geprinte briefjes welke alleen maar van de ■J^^dressen der sollicitanten worden voorzien. jjÏMaar als u de personeelschef opbelt en vriendelijk vraagt, wat uw fout of uw tekort- &Jcoming is, zal hij dat misschien wel vertel- Slen en dan kunt u daarmee rekening houden Kbij een volgende sollicitatie. U kunt uw ondervrager tevoren al prettig(er) stemmen, door na het evt. mondeling onderhoud gelijk j^en bedankbriefje te sturen voor het prettige tf leerzame gesprek. Durf in elk geval iets rigineler te zijn dan de anderen! ^Hoe moet 't blancheren nu precies gebeu- ^ren? De één zegt: de groenten opzetten met S koud water, en een ander: eerst water aan de kook brengen. En waarvoor is dat eigenlijk nodig bij het diepvriezen? Antwoord: Het blancheren voor de diep vries is noodzakelijk om de enzymenwer king te stoppen, die het bederf versnelt. In oude kookboeken staat te lezen dat men de groenten met koud water kan opzetten, maar intussen is ontdekt dat het beter is éérst een pan met ruim water aan de kook te brengen en dan beurtelings een portie groente met een vergiet of stevige metalen zeef in dat kokende water te dompelen. U mag dan geen al te grote hoeveelheden nemen omdat het water anders erg afkoelt, en als het niet (meer) kookt, worden die enzymen onvol doende afgeremd. Ca. 500 gram groenten in 5 liter water is een prima bruikbare maat. De groente moet dan geheel onder staan. Leg een deksel op de pan en pas als het water weer kookt, begint de blancheertijd volgens het recept. Af en toe omroeren. Na afloop de groente zo snel mogelijk afkoelen, door ze in (een teil of emmer) koud water te dompelen, en daarna nog eens, zo lang als de blan cheertijd duurde. Goed laten uitlekken, voor u de waren gaat verpakken voor het diep vriezen. We voeren vaak oud brood aan de vogels, maar nu hoorden we, dat beschimmeld brood ook voor dieren wel kwaad kan. Is dat waar? Antwoord: Ja, de licht giftige schimmels die op brood al spoedig kunnen ontstaan, zijn ook ongezond voor de vogels. U mag ze wel brood voeren, maar dat mag beslist niet beschimmeld zijn. Een gevonden muntje zou een rekenpenning zijn. Maar wat was dat dan voor penning en hoe rekende men daarmee? Antwoord: Ze werden in kantoren, door kooplieden onderweg en ook op scholen ge bruikt om te rekenen. Men trok dan op een houten tafel, of in het zand op de grond, vijf evenwijdige lijnen: de onderste voor de een heden, de tweede voor de tientallen, de der de voor de honderdtallen, enz. Zo kon men Tho Power of Dreams tv www.janvandijk.nl Autobedrijf Jan van Dijk Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE Telefoon 0181 - 41 37 77 Christen zijn heeft vele kanten en allerlei uitingen. Ook zijn er nog al wat verschil lende kerken. De een vindt dat hij naar die kerk moet gaan, de ander voelt zich beter thuis in een andere geloofsgemeenschap. Toch zijn ze met elkaar allemaal christe nen. Maar kennen ze elkaar eigenlijk wel? Weten ze van elkaar hoe er over de bijbel gedacht wordt? Hoe wordt er aan gekeken tegen tal van maatschappelijke ontwikke lingen? Het kan heel verrijkend zijn om een ander te horen waarom hij/zij er zo over denkt. "Elkaar daarin niet bestrijden of overtui gen, maar van elkaar horen, weten en begrijpen hoe de ander denkt en voelt. Respect voor een andere mening moet dan natuurlijk voorop staan. Bent u Katholiek, Hervormd, Gereformeerd, Remonstrants of Evangelisch, of iets anders en wilt u uw horizon verbreden, dan is dit misschien iets voor u. Wie zin heeft in zo'n gedachtewis seling, die zou aan de gesprekskring die elke Ie woensdag van de maand wordt gehouden, veel plezier kunnen beleven", aldus de Oecumenische Werkgroep. De eerst volgende bijeenkomst is op woensdag 6 oktober. Er wordt om 19.30 uur begonnen en de plaats van ontmoeting is in het Koetshuis, van Gorcumstraat 22 in Sommelsdijk. Om ongeveer 21.15 uur wordt het gesprek beëindigd. Het thema is dan: "Gaven en talenten". Er wordt stilgestaan bij de vraag: "Hoe werkt de kerk samen met de Heilige Geest a.d. 2004 in de gemeenten door mensen?" Gaven en talenten zijn van God gegeven aan de mensen van Zijn gemeente. Talenten om muziek te maken, studie te geven over het Woord, maar ook gaven die te maken hebben met de werking van de Heilige Geest door de mens heen. Gaven en talen ten hebben te maken met beweging. Het geeft de kerk kleur, het raakt mensen in hun diverse kleuren, ook zwart, te zien op: Tel. 0187 - 483983 06 - 25063232 optellen en aftrekken door het aantal pennin gen op elke lijn te vermeerderen of te ver minderen. Men had toen immers niet altijd schrijfmateriaal bij de hand. Om het aantal benodigde penningen binnen de perken te houden, konden vijf (of 10, of méér) van die metalen schijfjes op een zelfde lijn worden vervangen door één penning tussen deze en de volgende lijn. "Door het geloof is Abraham, geroepen zijnde, gehoorzaam geweest, om uit te gaan naar de plaats, die hij tot een erfdeel ont vangen zou; en hij is uitgegaan, niet wetende, waar hij komen zou.{Hebreen 11:8) God roept Abraham. Genesis 12:1-4: De HEERE nu had tot Abraham gezegd: Ga uit uw land en uit uw maagschap en uit uws vaders huis, naar het land, dat Ik u wijzen zal. En Ik zal u tot een groot volk maken en u zegenen, en uw naam groot maken; en wees een zegen. En Ik zal zegenen, die u zegenen en vervloeken, die u vervloekt; en in u zullen alle geslachten des aardrijks gezegend worden. God roept hem uit de hei denwereld. We lezen in Jozua 24:2; Over gene zijde der rivier hebben uw vaders van ouds gewoond, namelijk Terah, de vader van Abram, en de vader van Nahor, en zij hebben andere goden gediend. God roept en Abraham gelooft. Gelooft dat dit de stem is van de ware God en hij mag die afgoden los laten. In het leven van Abraham komt zo heel duidelijk uit wat het betekent te mogen geloven en hoe God zelf hem vasthoudt bij dat geloof. Zo noemt de apostel Paulus hem de vader der gelovigen. Romeinen 4:16. God roept en God geeft gelooft. Wondere genade Gods. En dat wil God ook nu doen. Daarom kan het ook nu. Daarom roept God ook vandaag ons op om te geloven. Daarom zegt de Heere dat we maar moeten blijven kloppen en roepen en zoeken. Laten we ons niet verschuilen achter ons geredeneer, dat wij niet kunnen. Want wat wij niet kunnen dat kan en dat wil God doen. En zegt de Heere zelf ook niet dat Hij geen lust heeft in de dood van ons zondaren, maar daarin dat we ons bekeren en leven? Ezechiël 33:11 God roept Abraham en hij moet alles verla ten en God zal hem een land wijzen dat zijn erfdeel zal worden en van zijn nakomelin gen. Op dat moment is hij al 75 jaar oud en heeft hSj nog geen kinderen. Ook Sara, zijn vrouw is op hoge leeftijd. Wat God belooft zal hij zelf niet beleven. Zelf blijft hij, heel zijn leven als vreemdeling in dat land wonen. Zo mag Abraham de vader worden van het volk Israël en de Heere gaat na Noach met hem verder. Maar Abraham zal niet enkel de vader van het volk Israël wor den, in hem zullen alle geslachten van de aarde gezegend worden. Genesis 12:3. Uit hem zal de Christus worden geboren, de beloofde Verlosser. En Abraham heeft Hem in geloof mogen zien, van verre, en in dat geloof mogen omhelzen. Jezus zegt van hem dat Abraham zijn dag heeft gezien en is ver blijd geweest. Johannes 8:56. Abraham gelooft en zo trekt hij als vreemdeling door het land, waarvan de Heere hem zegt dat zijn zaad dit als een erfdeel zal ontvangen. Zo mag ook nu Gods kerk leven in de wereld. Eens vreemdelingen en bijwoners, maar door het geloof nu medeburgers der heiligen en huisgenoten Gods, schrijft Paulus. Efeze 2:19. Nu vreemdelingen in de wereld. Daar wijst hen ook de apostel Petrus op, om dat in praktijk te brengen. Geliefden, ik vermaan u als inwoners en vreemdelingen, dat ge u ont houdt van de vleselijke begeerlijkheden, welke krijg voeren tegen de ziel. En houdt uw wandel eerlijk onder de heidenen, opdat, in hetgeen zij kwalijk van u spreken, als van kwaaddoeners, zij uit de goede werken, die zij in u zien. God verheerlijken mogen in de dag der bezoeking. 1 Petrus 2:11 en 12. Zo trekt Abraham als vreemdeling door het land Kanaan, dat de Heere hem heeft beloofd als een erfdeel voor zijn nakomelingen. Een land, bewoond door de Kanaanieten, heide nen, die, als het er op aankomt, hen vijandig zijn. De bekende theoloog uit Denemarken, Kierkegaard, uit de 19 de eeuw. heeft het zo gezegd: In geloof trok Abraham uit het land der vaderen en werd een vreemdeling in het land der belofte. Eén ding liet hij achter, doch één ding nam hij mee. Zijn aards ver stand liet hij achter en het geloof nam hij mee; anders was hij niet uitgetrokken, maar hij had gedacht; Dat is waanzin. Zo trekt Abraham als vreemdeling door het land dat hem is beloofd en woont hij in tenten. En dat vereist dagelijks oefening. Hij moest 25 jaar wachten voor Izak geboren werd. Is het een wonder dat Abraham op het voorstel van zijn vrouw inging, die meende dat wel Abraham de belofte had ontvangen, maar dat zij daar bij niet was genoemd. Zo stelde ze hem voor om haar slavin als vrouw er bij te nemen. Zo werd Ismaël geboren. Nee, Abraham, uit Sara zal uw geslacht gebouwd worden. Is het vreemd dat Abraham lacht, waar hij immers al zowat honderd jaar oud is en Sara al 90 jaar. Voor het verstand niet voor te stellen, in geloof te aanvaarden. Het wonder van Gods bewarende hand wordt steeds duidelijker zichtbaar in het leven van Abraham. Denk aan zijn mensenvrees, als hij om de honger naar Egypte trekt en dan zijn vrouw laat beloven dat ze zich als zijn zuster zal voor stellen. Anders zouden ze hem misschien doden, en Sara als vrouw begeren. En straks handelt hij nog een keer bij koning Abimé- lech uit dezelfde angst. God bewaart. En is dat niet het wonder tot vandaag toe. God houdt Abraham vast, ook als Abraham God dreigt los te laten uit mensenvrees. En steeds gaat de Heere Zijn belofte bevestigen. Denk ook aan die wondere avond, als de sterren hemel schittert met miljoenen sterren. Ga eens naar buiten Abraham en kijk eens omhoog en tel de sterren eens. Als ge dat tenminste kunt. Zo talrijk zal uw zaad wor den. Genesis 15:5. Abraham gelooft en God rekende het hem tot gerechtigheid. Maar straks het huwelijk met Hagar. Hoe bescha mend en tegelijk ook bemoedigend, ook voor Gods kind vandaag. Hoe aansporend om dagelijks in diepe afhankelijkheid van de Heere, biddend bezig te zijn. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 hart. Het spreekt van betrokkenheid en inzet, van mensen en hun Schepper. Maar het gaat veel verder, het is de directe ver binding tussen de Hare God, Zijn Kerk en de gelovigen. De talenten zijn het gereed schap van de gelovigen om het gebouw van de Kerk vorm en inhoud te geven. Als u wilt, er is niets verplicht, kunt u daar na het oecumenisch avondgebed bezoeken dat begint om 21.30 uur in de Remonst rantse Kerk. Christenen van verschillende kerken houden met elkaar een avondgebed met stilte, zingen en gebeden. Het avond gebed duurt tot ongeveer 22.00 uvu". Zin gekregen, maar nog vragen? Bel voor info: 642419 naar de Oecumenische Werkgroep Goeree-Overflakkee. Overzicht voor ronde 4 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op maandag 27 sep tember jl. Hermekes - Tieleman 1-0 Van den Ouden - Van der Staaij1-0 Boeter - De Haan 1/2-1/2 Bom - Van Prooijen 1-0 Minnaar - M. Lagendijk 1-0 Loosjes - Peeman 1-0 Van der Waal - Mulder0-1 Noordijk - Struik0-1 Verolme - Vis1-0, Markwat - C. Smit 1/2-1/2 Van der Velde - H. Smit1-0 Sinds 1992 organiseert de World Allian ce for Breastfeeding Action (WABA) de Wereld Borstvoeding Week (WBW). Het doel van Wereld Borstvoeding Week is borstvoeding onder de aan dacht van een breed publiek te brengen, waarbij telkens een ander thema cen traal staat. Wereld Borstvoeding Week is een geschikte manier om ouders, zorgverleners en het grote publiek te laten weten hoe belangrijk borstvoe ding is. De initiatiefnemer van de Nederlandse Wereld Borstvoeding Week is de SBO: de Samenwerkende Borstvoeding Organisaties. Deze orga nisaties hebben dit jaar gekozen voor een nationaal thema: 'Moedermelk waardevast, In het verleden behaalde resultaten bieden wèl een garantie voor de toekomst'. Deze slogan wijst erop dat borstvoeding geven een unieke investering is met prachti ge resultaten voor de toekomst. Het biedt immers de beste kansen op optimale groei, ontwikkeling en gezondheid van het kind, maar is ook waardevol voor de gezondheid van de moeder en voor de samenleving als geheel. Als meer baby's langer borstvoeding krijgen, leidt dat tot een afname van ziekte kosten zowel op de korte als op de lange ter mijn. De Wereld Gezondheid Organisatie (WHO) beveelt dan ook aan om kinderen de eerste zes maanden alleen borstvoeding te geven. Daarna hebben ze veihge en geschik te bijvoeding nodig, terwijl de moedermelk tot in het tweede jaar of zolang moeder en kind willen, als belangrijke melkbron geldt. Om aanstaande ouders vertrouwd te maken met borstvoeding komt in de Wereld Borst voeding Week voor de derde keer het maga zine 'BV Borstvoeding' uit. Een fraai uitge geven blad vol informatie over borstvoeding voor aanstaande en jonge ouders, gemaakt door het Voedingscentrum in samenwerking met de Samenwerkende Borstvoeding Orga nisaties. Borstvoedingorganisatie LLL is een actieve partner in de SBO. Zij richt zich met name op het geven van hulp en informatie aan (aanstaande) moeders, die borstvoeding (willen) geven. Behalve een breed scala van mogelijkheden om moeders te begeleiden bij het geven van borstvoeding, ontwikkelen vrijwilligsters van Borstvoedingorganisatie LLL ook regionale en plaatselijke initiatie ven. Zo zal LLL-leidster Francisca Wagenaar ter gelegenheid van Wereld Borstvoeding Week op dinsdag 5 oktober een informatie avond houden over dit onderwerp. Deze avond begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. De avond wordt gehouden aan het adres Molenblok 24 Ouddorp. De entree, incl. koffie of thee bedraagt 3,50 voor niet donateurs en 2,50 voor donateurs van Borstvoedingorganisatie LLL. ledere aan wezige ontvangt tevens het nieuwste num mer van het blad 'BV Borstvoeding". Om zich voor deze avond aan te melden of voor vragen over borstvoeding kunt u bellen naar Francisca Wagenaar, tel.; 0187- 684433. Naast deze activiteit belegt zij maandelijkse informatiebijeenkomsten, elke eerste donderdag van de maand, speciaal gericht op borstvoedende moeders en zwan gere vrouwen. De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt morgen, zaterdag 2 okto ber, weer oud papier op in Goedereede en in Goedereede-Havenhoofd. Ook huishoude lijk karton kan erbij worden gezet. Gelieve het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld gereed te zetten. *>s' ■76- Gelukkig is het niet ernstig, maar wel zo dat ik zelf niet kan schrijven. Waarschijnlijk weet u het al, het front bij Oranienbaum, waar we hebben gelegen, is geval len. Onze compagnie lag in de voorste linie en heeft grote verliezen geleden.' Bij het horen van de naam Oranienbaum slaat de schrik Elsa om het hart. Dat is de plaats waar ook Franz heeft gelegen. Verder schrijven is haar oimiogelijk als ze hoort dat er zuUce grote verliezen geleden zijn. Zal ook Franz.Verder durft ze niet te denken. Als hulpzoe kend kijkt ze op naar de jongen in het bed, maar ook hij is na deze eerst zirmen in gedachten verzonken. Bij het zien van dit jonge gezicht, vergeet zij even haar eigen verdriet. Vanonder het witte verband staren zijn ogen in de ruimte. Alles wat hij heeft meegemaakt komt weer bij hem boven; ontgoocheling, angst, ellen de, honger en kou. En nu overheerst maar één ding, het verlangen naar zijn moeder. Aan haar wil hij al zijn verdriet vertellen. Daarbij realiseert hij zich niet dat dat niet mogelijk is via een brief. Deze moet inmiers door de censuur, en de legerleiding zal niet toestaan dat de harde werkelijkheid aan het thuisfront bekend wordt. Daaraan denkt hij niet, maar als in trance begint hij weer te praten: 'En we dachten dat het zo'n vaart niet zou lopen. Ze hadden ons gezegd dat de Russen aan het eind van hun kunnen waren.wij dachten dat we het toch maar goed getroffen hadden aan het Lenin- gradfront. Oh moeder, het is één grote leugen! Alles wat ze ons altijd hebben voorgehouden is bedroeg. Oorlog is het meest verschrikkelijke wat de mens ooit heeft uitgedacht.Er mag geen oorlog meer zijn. Dit schreeuwt hij haast uit. Onbeheerst smkkend draait hij zijn hoofd weg van Elsa. Onbeweeglijk heeft zij dit aangehoord. Woorden heeft zij niet. Even later keert Kurt zich om, en met een verlegen lachje zegt hij: 'Neem mij niet kwalijk zuster, ik liet me even gaan.' 'Ach joh, dat geeft niets, ik begrijp wel dat het je zo aangrijpt. Maar weetje Kurt, verteh het mij eerst maar, dan schrijf ik straks die brief wel. We moeten toch uit kijken wat we schrijven.' Enigszins gekalmeerd begint Kurt te vertellen; 'We zaten in de voorste linie toen de aanval kwam. Onze sergeant en een soldaat eerste klasse, oude rotten, sleepten ons mee de stelling uit in de richting van de Russen. Dat is ons geluk geweest, want toen de Russen met hun beschieting begonnen, vielen de granaten op onze steUing. Wij hebben het dankzij onze sergeant kunnen overleven. Toen de tanks en de infanterie kwa men, moeten we terug trekken en we hebben daarbij verschrikkelijk moeten vechten. Ik had geluk vlak naast de sergeant en de eerste klasser te liggen. Aan hen dank ik het dat ik er doorgekomen ben. Onze hele compagnie, met uitzondering van ons drieën, is geval len. Toen ik gewond raakte, hebben sergeant Fischer en de eerste klasser Stiermaiui mij naar de verbandplaats gesjouwd. Vooral onze sergeant, een man die in zijn burgerleven bosbouwkundig ingenieur was. Dankzij deze twee kameraden heb ik het er levend afgebracht.' Weer krijgt de jongen het te kwaad. Hij beleeft de ver schrikkingen van het slachtveld opnieuw. Zijn lichaam begint te schokken en grote tranen rollen over z'n wan gen. Hij kan zich niet meer beheersen en is bijna niet tot bedaren te brengen. De anderen soldaten die naast hem liggen doen of ze van het voorval niets merken, maar hun verstarde gezichten spreken boekdelen. De jongen vertolkt met woorden en tranen wat allen in zich opgekropt hebben. 'Zuster, het is verschrikkelijk geweest. Als ik dit ooit overleef zal het mij nooit meer loslaten. Wat aan de fronten gebeurt, is het verschrikkelijkste wat men zich kan voorstellen.' Elsa zit naast hem; het hoofd gebogen en tranen drup pelen op de brief die nog grotendeels onbeschreven is. Hanna Fleischmann steekt haar hoofd om de hoek van de deur. Ze schrikt als ze haar vriendin huilend aan het bed van een soldaat ziet zitten. 'Elsa, wat heb je?' De soldaat schokt in zijn huilkrampen, zelfs zo dat het wrakke bed heen en weer schudt 'Franz leeft, Hanna.hij leeft! Een ogenblik staat Hanna haar vertwijfeld aan te kij ken. Haar eerste gedachten zijn, dat Elsa's zenuwen het begeven hebben. 'Franz leeft?' 'Ja, Franz leeft. Hij heeft deze jongen gewond uit het front gehaald en naar een verbandplaats gebracht.' 'Kent hij Franz dan?' 'Ja, Franz was zijn peletonscommandant.' Kurt, die zich geheel heeft laten gaan, vangt deze woorden half en half op. Plotseling dringt het tot hem door wat er aan de hand is en meteen verstart zijn hou ding. Zijn gezicht krijgt weer dat masker dat allen hier in de zaal dragen. 'Neemt u me niet kwalijk zuster, ik wist, ik uh.wist niet dat sergeant Fischer uw man is. Dan bent u Elsa. Sergeant Fischer sprak weleens over u en de hond die Waidmann heet.' Elsa glimlacht met tranen op haar wangen. Ze neemt het hoofd van de jongen in haar handen en drukt een zoen op zijn voorhoofd. Kurt laat het gewillig toe en de soldaten blijken op dat moment van het voorval niets op te merken. Hun starre blikken staren ledig in de ruimte. 'Ik heb begrepen dat het heel erg was Kurt. Je hoeft mij niet te vertellen wat er gebeurd, maar als je mij wilt vertellen hoe het met Franz is gegaan, zou je mij daar mee een groot plezier doen.' De jongen glimlacht verlegen. 'Zuster, toen ze mij naar de verbandplaats gebracht hadden, moesten ze weer naar het front. Ik ben spoedig op transport gesteld, zodat ik u alleen maar kan zeggen dat sergeant Fischer, toen hij mij achterliet in goede gezondheid verkeerde. Ik geloof wel dat deze oude rotten zich er door zullen slaan.' Hij lacht veelbetekenend; 'Die oude garde kurmen ze niets meer wijsmaken, die redden zich wel.' Nadien heeft Elsa nog vele malen een diepgaand gesprek met de jongen. Ze komt er achter dat hij doodsbang is om weer naar het front te gaan. Dan op een keer als Kurt de eerste passen buiten zijn bed heeft gezet en hij zover is gekomen, dat aan hem meer dan normale aandacht wordt geschonken, komt het hoge woord eruit: 'Zuster', hij spreekt heel zacht zodat geen mens hem kan verstaan, 'ik ben bijna weer zover genezen, dat ze mij weer voor het front geschikt zullen verklaren. Maar ik ga niet meer terug. Ik kan het niet meer. Als ik dood moet dan maar hier. Ik kan die verschrikking geen tweede keer meemaken. Als ik er lichamelijk goed zou afkomen, ben ik levenslang gees telijk geknakt. Er kan gebeuren wat wil. maar naar het front ga ik niet meer!' Elsa kijkt hem geschrokken aan. 'Beste jongen, weetje wel watje daar zegt, en besef je wel wat het betekent als ze je zullen pakken?' 'Ik weet het zuster, ze zullen mij standrechtelijk fusil leren.' Elsa ziet een gezicht dat wanhoop en ellende uitstraalt. De angst om naar het front te gaan is zo groot, dat hij zelfs het risico verbonden aan desertie in overweging neemt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5