GRAAIEN i efe Nieuws Smaakt als bruinbrood, maar voelt als witbrood PREDIKBEURTEN Nog kaarten verkrijgbaar voor virtuoos barokconcert! Zuid-Holland wijst in overleg foerageergebieden voor ganzen en smienten aan uit de kerken EIIAtlDEII-raEUMS EIIAriDEtl-niEUWS Open Doors in Ooitgensplaat Parlevinken Presentatie nieuwe bijbelvertaling in Middelharnis Uitslag verloting Ingebruikname verenigingsgebouw 'Rehoboth' Jodendom in stromingen r PAGINA 2 VRIJDAG 1 OKTOBER 2O0i Hoge ambtenaren in de fout Gemeld aan Tweede Kamer vanuit het departement Dus ook topambtenaren Graaien Verdrietig en teleurstellend W. H. Velema Zondag 3 oktober 2004 Ie prijs, nr. 1171 2e prijs, nr. 1412 3e prijs, nr. 1445 4e prijs, nr. 1407 5e prijs, m. 1721 6e prijs, nr. 1561 Voor het concert van Christelijk Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali' in Dirksland, zijn nog kaarten verkrijg baar aan de kerk. Echte Bakker Kommer Akershoek presenteert: GildeGoud: OUDDORP- Het is een geheel nieuwe broodsoort. Maar het is noch wit brood, noch bruinbrood. Wat dan wel? Het is het bruine witbrood, zeg gen ze bij het Echte Bakkersgilde in Wageningen. Het is een volstrekt nieuw brood dat vanaf 30 september verkrijgbaar is bij Echte Bakker Kommer Akershoek In Ouddorp. Aan de ontwikkeling van het nieuwe brood, dat onder de naam GildeGoud in de winkel ligt, is ongeveer ander halfjaar gewerkt door het Echte Bak kersgilde. Het is exclusief verkrijg baar bij de leden van dit gilde, waar bij Kommer Akershoek is aangesloten. Ook de hoogste ambtenaren van het ministerie van onderwijs horen bij de groep Nederlanders die zich verrijken. Bijna had ik geschreven; op onrechtmatige wijze ver rijken. Dat zij onrechtmatig hebben gehan deld ontkent de minister van onderwijs, mevrouw Van der Hoeven. Er zijn geen onrechtmatigheden gepleegd die de naam fraude verdienen. Ik kom op deze uitspraak nog terug. Het is wel duidelijk dat er dingen gebeurd zijn die niet door de beugel kunnen. In anderhalf jaar tijd kregen zevenendertig ambtenaren eenenvijftig eenmalige toesla gen; vierenveertig keer kwam die toeslag boven het maximum uit. De maximale over schrijding bedroeg negenduizend euro. Voeg daarbij, dat sommige ambtenaren hun salaris opgetrokken zagen worden betrekke lijk kort voor hun pensionering. Als gevolg daarvan werd hun pensioenuitkering op een aardige manier verhoogd. Het totaalbedrag aan toeslagen beloopt drie miljoen euro. Er staat niet precies in de krant hoeveel ambtenaren hiervan hebben geprofiteerd. Wel is duidelijk dat het om de top van het departement gaat. Daar zullen geen honderd ambtenaren een topfunctie hebben. Ik vermoed dat we met een getal van vijftig aardig in de buurt van de werkelijk heid zijn. Drie miljoen euro gedeeld door vijftig levert per persoon een niet onaardig bedrag op. Tot zover grof genomen enkele feiten. De details zouden een nog schokkender beeld te zien kunnen geven. Maar deze wat grove tekening is al schokkend genoeg. Daar komt bij dat ambtenaren van een lager echelon deze feiten van onrechtmatige verhoging hetgeen verrijking insluit, aan leden van de Tweede Kamer hebben gemeld. Het initiatief tot onderzoek en openbaar making van de bedragen lag niet bij de minister en uiteraard ook niet bij de betrok ken ambtenaren. Zij zouden zichzelf aange ven als ze waren gaan praten. Dat doen slechts zeer weinigen onder de zich zelf ver rijkers. Zelfs de Rekenkamer moest een aparte opdracht van de minister krijgen om achter deze zelfverrijking door de top van het departement te komen. Het eerste punt waarop ik wil wijzen is het feit dat ook topambtenaren, nog wel op het departement van onderwijs, zich verrij ken. We noemen dat meedoen in de graai cultuur van onze samenleving. We hebben nog maar net het onderzoek naar de bouw fraude achter de rug - met ontstellende resultaten voor de integriteit van leidingge venden in de bouw - en nu krijgen we ken nis van verrijkende praktijken van topambte naren op het departement van onderwijs. Het is voor mij onbegrijpelijk dat deze praktijken onder de ambtelijke top in Neder land voorkomen. Onwillekeurig trekken we een vergelijking met wat zich in de zaken wereld heeft voorgedaan: de top van Albert Heyn. En nu de top van een departement. In de titel gebruik ik het woord: graaien. De uitdrukking komt nogal eens voor in de kranten. Ik heb Van Dale eens erop nageke ken. Daar kwam ik betekenissen tegen die ik niet kende, zoals schoonmaken (in de nazo- mer) en ook de vissersschepen schoonmaken en gereedmaken voor de haringvangst. Dit staat in Van Dale als derde en vierde betekenis. De tweede is waarop ik het oog heb: wegkapen. Hij probeert altijd iets te graaien. En bij wegkapen vermeldt Van Dale als betekenis: ongemerkt wegnemen. Nu, dat is precies wat er in de top van het depar tement is gebeurd. Men heeft elkaar de hand boven het hoofd gehouden, en handtekenin gen laten zetten door mensen die daartoe niet bevoegd waren. Vandaar dat we terechtkomen bij het door Van Dale als synoniem genoemde gappen. Gappen betekent - zie de omschrijving alweer bij Van Dale - stelen. Zo krijgt graaien de betekenis van het onrechtmatig wegnemen, hetgeen met stelen gelijk staat. De lezer begrijpt dat ik het bijvoeglijk naamwoord in de titel gebruikt heb zoals in de uitdrukking creatief boekhouden. Dat komt dus neer op een boekhouding waarin verschrijvingen plaatsvinden. Deze worden echter zo creatief in de boeken ingevoerd, dat ze niet opvallen als verschrijving. Ze maken de indruk echt en terecht te zijn. Je moet er doorheen kijken (of er achter zien) om ze als bedrog te bestempelen. De conclusie uit het voorgaande is niet, dat ik een spelletje met woorden speel. Vee leer dat de voor deze praktijken gebruikte termen op een slinkse en handige manier het bedrog verhullen. Creatief graaien zegt dan dat mensen met zulke praktijken gappen, zonder dat men zo maar onderkent of herkent dat ze gappen. Het lijkt alles volstrekt legaal en legitiem. Dat is het niet. Het creatieve zit in de manier waarop men de indruk wekt dat er geen vuiltje, dus geen bedrog of verschrij ving, aan de orde is. Je moet creatief zijn om de indruk van het tegendeel te wekken, als je oneerlijk te werk gaat. Hiermee komt de top van het departement in de buurt van degenen die fraude in de bouw hebben gepleegd. Dit is een krasse uitdrukking. Het lijkt mij karakteristiek dat de minister van dit depar tement ontkent dat er gefraudeerd is. Is dat niet het geval als er bij het begin van de loopbaan van een topambtenaar een toeslag wordt toegekend die pas veel later, na gebleken bekwaamheid, mocht worden toegevoegd aan het salaris van de ambte naar? Ik kan alleen maar concluderen dat de bekwaamheid van de desbetreffende ambte naar niet is gebleken uit het werk dat hij in zijn functie heeft gedaan; maar uit het feit dat hij - hoe dan ook - creatief kan graaien. Ik vind het verdrietig en teleurstellend dat de minister in dit geval niet van fraude wil spreken. Dat verzwakt, moreel gesproken, haar positie, al denkt zij zich er zo uit te kun nen redden. Ik hoop dat de Kamer op dit punt klare wijn zal schenken. Alleen dan wordt er recht gedaan aan de ambtenaren die hun positie op het spel durfden zetten, door zich tot de Tweede Kamer te wenden. En alleen dan wordt er een krachtig sig naal afgegeven naar alle ambtenaren en departementen: Het creatief graaien is van nu af afgelopen. Het zou, onder Gods zegen, als een olie vlek in de samenleving kunnen werken. OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorpskerk: 9.30 uur ds. P. de Vries, Elspeet en 18.30 uur kand. M. Klaassen, Rhenen. Eben- Haëzer: 9.30 uur kand. M. Klaassen en 18.30 uur ds. P. de Vries. Woensdag 6 oktober, Dorpskerk: 19.30 uur ds. B. Reinders, Maartensdijk. Vrijdag 8 okto ber, Dorpskerk: 14.00 uur ds. J. W. van Estrik, huwelijksbevestiging van Hans Naaktgeboren en Nelleke Grinwis - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. J. A. P. Vlasblom - Doops gezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom en 18.30 uur ds. J. C. Klein, Hei- en Boeicop - Herv. Gem. (ihv) Jongkoenstraat la 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik, opening winterwerk en 17.00 en 18.45 uur ds. A. den Hartog, Kesteren. STELLEND AM - Herv. Gem. 8.45 uur ds. J. Willemsen, bediening Heilig Avond maal en 17.00 uur ds. G. van Meijeren, dankzegging Heilig Avondmaal - Herv. Gem. (ihv) 11.00 en 19.00 uur ds. W. L. Smelt, opening winterwerk. Vrijdag 8 oktober: 18.00 uur ds. W. L. Smelt, bevestiging en inzegening van het huwe lijk van Marius Oskam en Ada Kievit - Ger. Kerk 10.00 uur ds. D. A. J. Sonne- veld en 18.30 uur ds. C. G. Kant. chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tiollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijl<:e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur ds. A. den Hartog, Kesteren en 18.00 uur ds. A. Vlietstra, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 09.30 uur ds. M. J. Wattel - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur de heer J. Moerkerk, opening winterwerk en 18.00 uur ds. L. de Wit - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Frisoschool' 10.00 uur kand. B. D. Bouman en 18.00 uur ds. A. van Wijk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Veldhuizen, Wapenveld, bevesti ging ds. R. W. van Mourik en 14.30 uur ds. R. W. van Mourik, intrededienst - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. C. Molenaar, Barneveld - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp, avondmaal - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur H. Wulffraat. MIDDELHARNIS -Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, bediening Heilige Doop en 18.00 uur dr. P. H. van Harten, Rid derkerk - Herv. Gem. (ihv) Chr. Scho lengemeenschap 'Prins Maurits' 9.30 uur ds. C. Gielen en 17.00 uur ds. J. C. den Toom - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30en 18.00uurleesdienst-Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen, Israël- zondag - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. A. van Houdt. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. Visser, Barneveld, v.m. bediening Heilige Doop en opening win terwerk - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorps huis' 9.30 en 18.00 uur ds. B. Reinders, Maartensdijk, opening winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. W. van Gor- sel. Bergambacht- Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student J. van Belzen. - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, Wad- dinxveen en 18.00 uur kand. D. Wolters, Nieuwerkerk a/d IJssel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur de heer M. Jansen en IS.OOuurK. W. Kakes. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doomeweerd, opening winter werk en 18.00 uur kand. L. Plug, Katwijk - Ger. Kerk 10.00 uur de heer J. Seele en 18.00 uur ds. C. P. M. Verrips. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Herv. Gem. (ihv) 't Centrum 11.30 uur kand. M. Klaassen, Rhenen (gewijzigde aan vangstijd) en 16.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student J. van Belzen - Ger. Kerk 10.00 uur drs, F. A. Petter en 18.00 uur drs. C. Romkes. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Reehorst, Piershil. Op 7 oktober hoopt Open Doors uit Ermelo een avond te beleggen over vervolgingen in China. Deze avond wordt georganiseerd door de Zending en Evangelisatie Commis sie van de Hervormde Kerk. Jong en oud zijn van harte welkom!! De avond zal plaatsvin den in Ver.gebouw Elthato en begint om 19.30 uur. De deuren staan open vanaf 19.00 uur èn met de koffie klaar! Komt u/jij ook? Wat een prachtnaam. Doet deze naam niet denken aan zaken die met het water en met havens te maken hebben? Wat is een parlevink? Een Frans sprek ende vogel die tussen de bomen en de grond heen en weer vliegt. Een bootge- sprek? Vroeger was een parlevinker een kleine handelaar op het water. Een varende minisuper. Hij werd ook wel scharrelaar genoemd. De varende kruidenier was herkenbaar aan de wit- groen geblokte rand op zijn schip. Par levinken is van de ene naar de andere plaats trekken om handel te drijven. Lang geleden trokken kooplui met een roeiboot langs schepen om kruidenier swaren en andere spullen te süjten. Kooplui op de kleine baren met hun waren. Zij vristen al wat aanvinken was. Misschien zaten ze wel eens te par levinken op het vinkentouw. Een par levinker was een schavuit op een schuit en een heuse venter. Een parlevinker was zowel de man als zijn boot. Hij was te vinden tussen wal en schip. Hij moest kunnen aanleggen op een varend schip. Aanmeren en afvaren. Steeds weer het woelige water op. De 'drukke baren' lok ten. De koopman voer op rivieren en kanalen. Het water en zijn schip waren zijn domein. Van brood tot waxinelicht je en alles wat daar tussen zit. Hij verkocht spullen voor een hele week. Het beroep is een stille dood gestorven. Wat overbleef zijn de verhalen en de foto's. Op het terrein van Hernesseroord in Middelharnis was ook een Parlevinker. Het was een prachtwinkel. Met aller hande spullen. Passend bij het vrinke- lend pubUek van Hernesseroord. Deze parlevinker was geen dikdoende koop man of schelmachtige schavuit. Ook geen rommelige scharrelaar. Maar het was een heuse winkel. Een shop waarmee je voor de dag en als het moest op het denkbeeldige water kon komen. Deze parlevinker-aan-wal bood, naast de dagelijkse boodschappen, ook andere zaken als cadeauartikelen. Par- levinkeren kan ook daar niet meer. Deze parlevinker is een Kunstwereld geworden. Dat is jammer, maar het is geen man overboord. Misschien keert de naam en de faam van de parlevinker in deze contreien terug. Dat zou geweldig zijn. Een parlevinker op Flakkee. De heer Eric van Leeuwen van het Neder lands Bijbelgenootschap zal op 13 oktober een presentatie geven over de nieuwe bij belvertaling. Er is deze avond presentatie- en foldermateriaal en Boekhandel Van der Boom zal met een boekentafel aanwezig zijn. Plaats: Gereformeerde Kerk Middelhar nis; Datum: woensdag 13 oktober; Aan vang: 20.00 uur. Inlichtingen 0187-483616. Uitslag van de trekking van de grote verlo ting bij Postduivenvereniging 'De Trekvo gels' te Ouddorp. Prijzen kunnen worden afgehaald bij de pen- "nningmeester J.W. Nagtegaal, Molentienden 72 te Ouddorp, tel. 0187-683997. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Aalsmeer (gerefkandidaat T.H.P. Prins te Nieuwkoop; te Aalsum-Wet- zens/Morra-Lioessens ca. (herv.), ds. J. KoUc te Loppersum; te Boven-Hardinxveld (herv.), ds. M.M. van Campen te Hedel; te Krimpen aan den IJssel (herv. W.B.A.), ds. W.J. Dekker te Reeuwijk; te Nijkerkerveen (herv.), ds. L.W. van der Sluijs te Noord- wijk; te Vriezenveen (geref), ds. J.P. van den Hout te Montfoort; te Wageningen (herv. wijkg. 1), ds. G.D. Kamphuis te Amstelveen. Aangenomen: naar Aalsmeer (geref.), kan didaat T.H.P. Prins te Nieuwkoop; naar Aal- sum-Wetzens/Morra-Lioessens ca. (herv.), ds. J. KoUc te Loppersum; naar Ilierden (herv. wijkgem. Frankrijk), ds. D. Meijvogel te Loenen aan de Vecht; naar Maasdijk, ds. G.J. Mink te Kampen. Bedankt: voor Harderwijk (herv.), ds. G.D. Hoff te Hien-Dodewaard; voor Westerhaar (herv.), ds. B. C Haverkamp te Werkhoven en Schalkwijk. Beroepbaar: kandidaat A.W. van de Griend, Chopinlaan 84, 2625 WD Delft. Tel. 015-2564075. E-mail: drs.vandegriend@hotmail.com. HERSTELD HERVORMDE KERK Bedankt: voor Ouddorp, ds. W. van Vlastu- in te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Amersfoort-Nieuwland (2e pred.plaats), ds. B. van Zuijlekom te Rid derkerk; te Dokkum, ds. H.S. van Hemmen te Groningen. Aangenomen: naar Dronten (sectie Noord), ds. J.R. Visser te Pretoria-Maranatha. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te 's-Gravenzande, ds. W.N. Middelkoop te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Bodegraven, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; te Borssele, ds. G. Mouw te Uddel; te Brakel, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland; te Emmeloord, ds. W. Harinck te Woerden; te Gorinchem, ds. J.J. Tanis te Kapelle-Biezelinge; te Groningen, ds. G.J.N. Moens te Goes; te Kruiningen, ds. A.H. Verhoef te St. Catharines (Ontario- Canada); te Leerdam, ds. J.J. Tanis te Kapelle-Biezehnge; te Lelystad, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht; te Ridderk erk, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; te Rotterdam-Centrum, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland; te Rotterdam-Zuidwijk, ds. M. Golverdingen te Boskoop; te Sint Annaland, ds. W.J. Karels te Hardinxveld-Giessendam; te Tricht-Geldermalsen, ds. J. Schipper te 's- Gravenpolder. Bedankt: voor Rotterdam-AIexanderpolder, ds. M. Golverdingen te Boskoop. Morgen hoop 'Fiori Musicali' een bijzonder concertprogramma uit te voeren in de Nederlands Hervormde Kerk van Dirks land. Op dit concert zullen drie cantates van de grootse meester J.S. Bach en bet spran kelende 'Dixit Dominus' van G.F. Handel uitgevoerd worden. Het concert wordt extra bijzonder gemaakt door medewerking een professioneel instrumentaal barokensemble en professionele solisten, te weten: Valeria Mignaco (sopraan), Sytse Buwalda (coun tertenor). Mare van Heteren (tenor) en Ger- rit Heida (bas). Het klavecimbel zal bespeeld worden door Johan van Broekho ven. Het geheel staat onder leiding van drs. Sietse van Wijgerden. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de kassa die geopend is vanaf 19.15 uur. Het concert begint om 20.00 uur. Volwassenen betalen 8 euro, jeugd t/m 18 jaar 6 euro. Sytse Buwalda. GildeGoud is ontwikkeld omdat er behoefte was aan een brood met makkelijke eeteigen schappen. Het Nederlands brood kan grof weg in drie segmenten worden verdeeld: wit, bruin/volkoren en meergranen. Het meergra- nenassortiment is in de afgelopen jaren steeds populairder geworden. Maar kinderen eten liever brood zonder zaden, pitjes of graanschilletjes. Daaruit is het idee ontstaan om een lekker brood te ontwikkelen, maar zonder al die pitjes en zaden. GildeGoud geeft het mondgevoel van witbrood, maar het bevat wel alle gezonde eigenschappen van volkorenbrood. Bij het aansnijden van GildeGoud valt al meteen de gouden kleur en de fijne structuur op. Niet alleen de korst, met zijn decoratie van maïsgries en maanzaad, ook de binnen zijde - door broodspecialisten de kruim genoemd - heeft een goudachtige glans. De kleur wordt bepaald door het smaakmout- meel dat aan de bloem is toegevoegd. Ook het model wijkt af van de gangbare brood soorten. Het smaakmoutmeel geeft niet alleen de fraaie gouden glans aan het brood. Het zorgt ook voor de zachte, wat zoetige smaak. Bovendien is er desem aan het meel toege voegd. Dat geeft weer een iets frissere smaak. Beide ingrediënten zorgen nu voor een heel goede smaakbalans. Voor het hoofdbestanddeel, de bloein, is een melange samengesteld uit extra eiwitrijke tarwesoor- ten. Die zorgen voor een hogere wateropna me, waardoor het deeg heel soepel en het brood uiteindelijk heel mals wordt. Echte Bakker Kommer Akershoek bakt Gil deGoud in speciale, brede bakblikken. Hier door krijgt het brood een mooi vol uiterlijk en kunnen er lekkere, brede plakken van worden gesneden. De kotst met ztjn fraaie decoratie smaakt ook apart. Door het vocht dat tijdens het bakken verdampt, vormt het in combinatie met de eigenschappen van maïsgries een lekkere krokante korst, zonder dat deze te hard of te scherp wordt. MIDDELHARNIS - Na het vele werk dat door veel vrijwilligers is verricht, kan mor gen, zaterdag 2 oktober, in Middelharnis het verenigingsgebouw 'Rehoboth' aan de Kas tanjelaan in gebruik worden genomen. Op deze dag is er voor iedereen de mogelijkheid het verenigingsgebouw te komen bezichti gen. Van 10.00 tot 16.00 uur is iedereen van harte welkom om binnen te lopen. Tijdens deze inloop is er de mogelijkheid om crea- artikelen, tuindecoraties, tulpenbollen, poffertjes, gebakken vis, kibbeling, bakje koffie, thee en/of limonade te kopen met daarbij een heerlijk stukje cake, gebak of boterkoek, en natuurlijk zijn er de oude ver trouwde kruukplaatjes en zelfgemaakte advocaat. De hele dag is er een presentatie te zien met beelden van de laatstgehouden jaar markt en de verbouwing van het vereni gingsgebouw. De Restauratie- en Activitei- De commissie Kerk en Israël van de Gere formeerde kerk te Middelharnis nodigt belangstellenden hartelijk uit voor een avond over Joodse stromingen. Er wordt zo vaak gesproken over 'het' Jodendom, maar er is Jodendom in soorten. Er zijn culturen zoals Ashkenaziem en Sefardiem, maar ook religieuze richtingen zoals Liberaal, Conser vatief, Orthodox en Ultra-Orthodox. Dat uit zich ook in visies op de Staat Israël en houdingen in het Midden-Oosten-con- flict. Tevens vormt deze avond het kader voor een volgende avond over het Messias- belijdende Jodendom, waarover Rabbijn L.S. Erwteman zal spreken. U bent welkom op dinsdag 5 oktober om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk te Middelharnis. Inlei der is ds. L. J. Lingen. Voor meer info kunt u bellen naar (0187) 482944, mailen naar ljl@zeelandnet.nl. of kijken op website www.gk-middelhamis.nl. ten Commissie (in hersteld verband) hoopt ii morgen te mogen begroeten in 'Rehoboth'." Het college van Gedeputeerde Staten (GS) wil de landbouwschade door over winterende ganzen en smienten beper ken. Tegelijkertijd willen GS deze trek kende vogels een goede bescherming bieden. Door het aanwijzen van foera geergebieden in de provincie Zuid-Hol land kunnen deze tegengestelde doelen worden gehaald. GS willen de aanwij zing van gebieden voor zowel graslan den als akkerbouwgebieden in overleg met boeren, jagers en natuurbescher mers doen. Feitelijke aanwijzing is voor het einde van het jaar gepland. Daar mee wordt nog dit seizoen inhoud gege ven aan het voorgestane beleid. De stijgende schade aan landbouwgewassen door ganzen en smienten was aanleiding voor overleg tussen de minister van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit, de Land en Tuinbouw Organisatie, Staatsbosbeheer, Vereniging Natuurmonumenten, Vogelbe scherming Nederland, de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging en het Inter provinciaal Overleg. Dit overleg heeft geleid tot de vaststelling van het Beleidskader Fau nabeheer. Belangrijk onderdeel van dit beleidskader is de begrenzing van foerageer gebieden voor overwinterende ganzen en smienten. De provincies hebben de taak deze gebieden te begrenzen. In totaal moet in Zuid-Holland 10.500 hecta re foerageergebied worden aangewezen en begrensd. Het betreft deels bestaande natuurgebieden, maar ook agrarisch gras land. GS willen voor deze gebieden betrok ken boeren, jagers en natuurbeschermers de gelegenheid geven hun mening te geven. Daarmee behoort Zuid-Holland tot één van de eerste provincies, die actief met de aan wijzing aan de slag gaat en draagvlak pro beert te verweven onder betrokkenen. Met inachtneming van de inbrengen zetten GS in op het nemen van een definitief besluit. De overeengekomen foerageergebieden kunnen dan eind 2004 operationeel zijn. Dit houdt in dat binnen deze gebieden de ganzen en smienten beschermd zijn en verja gen niet is toegestaan. Voor de medewerking komt een vergoeding beschikbaar en ook de landbouwschade zal worden vergoed. Dit kan door een uitkering via het Faunafonds of via een beheerovereenkomst (Subsidierege- hng Agrarisch Natuurbeheer). Buiten de foerageergebieden is verjagen, eventueel ondersteund met afschot, van grauwe ganzen, kolganzen of smienten mogelijk. Hierdoor kan landbouwschade worden beperkt danwei voorkomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2