Sfeervolle bazaar in de Samaritaan Ds. Van Mourik en zijn gezin nemen hun intrek in Sommelsdijk Druk bezochte voorlichtingsavond over riolering in het buitengebied ONGETWUFELD KrulstocffP Kaar LeMiMgrad Probleemloos borstvoeding geven EiiAiiDai-tiiEyws VERVOLGVERHAAL Opstapplaatsen voor Bondsdag Herv. Vrouwenverenigingen Ophalen oud papier Ooitgensplaat •j^ai^a-^rilogie deel PAGINA 5 DINSDAG 2i SIJPTEMBER 2004 I OUDDORP - Naar schatting 150 belangstellenden kwamen vorige week vrijdagavond naar de voorlich tingsavond over de rioleringsplan- nen in het buitengebied, die door de gemeente Goedereede in het MFG Dorpstienden was georganiseerd. Goedereede gaat namelijk de komen de jaren fors investeren in de aanleg van riolering in de buitengebieden. In het verleden werden de aanlegkos- ten hiervoor te hoog gevonden, maar de veranderde milieuwetgeving schrijft nu voor dat alle Nederlandse gemeenten voor 1 januari 2005 zo veel mogelijk aansluitingen moeten realiseren. Met toestemming van de Provincie en het Zuiveringsschap mogen de werkzaamheden over de komende jaren echter worden ver deeld tot en met het jaar 2008. Er was vrijdagavond vanaf half zeven volop gelegenheid om de diverse kaarten en teke ningen te bekijken en vragen te stellen aan vertegenwoordigers van de gemeente, het zuiveringsschap en het uitvoerend ingeni eursbureau, waarna om acht uur voor alle aanwezigen een toelichting werd gegeven. In zijn welkomstwoord toonde wethouder Lokker zich verheugd over de grote belang stelling voor de plannen, waaraan inmiddels een aantal jaren wordt gewerkt. In het afge lopen jaar zijn al flink wat stappen gezet om de aansluitingen in de buitengebieden te kunnen realiseren, zo deelde hij de aanwezi gen mede. Vervolgens gaf J. de Nooijer van de sector Grondgebiedszaken aan de hand van een powerpoint-presentatie een uitleg over de voorgeschiedenis, de stand van zaken op dit moment en de toekomstplannen tot 2008. Naar aanleiding van deze presenta tie werden er vanuit de zaal diverse vragen gesteld. Met name de periode waarin de werkzaamheden worden uitgevoerd baarde een aantal mensen zorgen, omdat het buiten gebied bij uitstek een recreatiegebied is. De De bus naar de Bondsdag op donderdag 30 september vertrekt op de volgende tijden en plaatsen. Zorg dat u op tijd aan wezig bent. Bij verhindering graag bel len: 681955. 6.20 uur: Ouddorp, Eben Haëzer; 6.25 uur: Goedereede, Provincialeweg; 6.30 uur: Stellendam, busstation; 6.35 uur: Melissant, garage Mijnders; 6.50 uur: Middelhamis, carpoolplaats; 6.55 uur: Nieuwe Tonge, de Tram Nelisse; 7.05 uur: Oude Tonge, busstation; 7.15 uur: Schaapsweg, carpoolplaats. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! gemeente zegde toe ernaar te streven deze werkzaamheden zo veel mogelijk buiten de drukke periodes, zoals de meivakantie. Hemelvaartsdag, Pinksteren en de maanden juli en augustus te laten uitvoeren. Ook de vraag wat er gebeuren moest met de oude putten en septic tanks hield menigeen bezig. De goede raad was om deze te laten volstor- ten met zand. De ongeveer 260 percelen waar het nu om gaat liggen onder meer ten westen van Oud dorp in de omgeving van het marinezendsta- tion, het Westeinde en de Groenendijk. Daarnaast ligt een aantal percelen verspreid door de gehele gemeente en de Nieuwendijk tussen de Oostdijk en het Havenhoofd. Er zullen in de toekomst ongeveer 220 percelen kunnen worden aangesloten, maar voor circa 40 percelen zijn de aansluitkosten nog steeds te hoog. Met het totale project is een investering van bijna 3 miljoen euro gemoeid. Het zuive ringsschap en een provinciaal fonds dragen bij in deze kosten. Iedere keer wordt er naar uitgeke ken en voordat je 't weet is het weer voorbij. De drukke bazaarvoorbe reidingen in het verpleeghuis De Samaritaan hebben hun vruchten weer afgeworpen. Vrijdag 24 en zaterdag 25 september waren de bazaardagen gehuld in 'Noord Afrikaan se Bazaarsferen'. De diverse activiteiten waren aangepast aan het thema, wat een sfeervolle aanblik gaf. De mooie gewaden en kleding, aangevuld met muziek en het rommelige marktsfeertje, gaven het ver pleeghuis deze dagen iets bijzonders. Voor de bezoekers is zo'n bazaar elk jaar weer iets aparts, zo blijkt uit de reacties. Een soort ontmoetingsplaats, voor sommigen een reünie met gezellige activiteiten waar ook het goede doel mee gesteund wordt. Kinderen liepen geschminkt rond en lieten zich, evenals veel ouderen, in prachtige oos terse sfeer fotograferen. Buiten waren er zaterdags de paarden en de skelters terwijl de kleinsten het springkussen vulden. Ook de magen werden weer goed gevuld want zowel de oliebollenverkoop als de snack- kraam draaiden op volle toeren. Versgebakken vis Traditiegetrouw stond zaterdag steeds een lange rij bezoekers geduldig te wachten op de versgebakken vis. Het werd al duidelijk bij binnenkomst: een mengeling van fijne geuren van poffertjes, vis, oliebollen en frites. Ook bij de rommelmarkt was het wel eens wachten want hier was het, ook dit jaar, weer heel druk. De enige spelbreker was het weer. Dit was niet voorspelbaar, want op de momenten dat men opklaringen verwachtte, was er dan toch weer een bui. Het mocht echter de pret niet drukken, hoewel het bezoekersaantal Directeur van De Samaritaan opende de bazaar als slangenbezweerder. hierdoor toch minder was dan voorgaande jaren. Het enthousiasme van de vele vrijwil ligers vergoedde echter veel. Vele aspecten droegen er aan bij dat deze bazaar met vermoeide maar opgewekte gezichten werd afgesloten. Natuurlijk de vele bezoekers die gul gaven maar ook de inzet van het personeel en de vrijwilligers die het thema goed uit de verf hebben doen komen. De bijdrage van de sponsors aan deze bazaar was dit jaar weer groot. De organisatie beseft goed dat een bazaar als deze niet zon der het bedrijfsleven kan en men heeft zich dan ook weer van de beste kant laten zien. Bij het advertentiespel kwamen de sponsor- namen veelvuldig terug. De directeur van De Samaritaan, de heer F. van der Wel, opende voor de bewoners don derdagmiddag met een slang de bazar en sloot deze zaterdagmiddag af met het bekend maken van de einduitslag. De bazaar 2004 bracht 28.464,44 euro op en de organisatie wil dan ook een ieder bedan ken voor dit mooie bedrag. Het zijn er velen die er voor gezorgd hebben dat het weer onvergetelijke dagen waren. De winnaars van de verloting, werkstukken- wedstrijd en andere activiteiten krijgen alle maal persoonlijk bericht. Op zondag 3 oktober a.s. hoopt ds. Van Mourik intrede te doen in de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk. Hij zal worden bevestigd door ds. H. Veldhuizen uit Wapenveld, bij wie hij vicaris is geweest. Deze heeft hem ook in vorige gemeenten bevestigd. De komst naar Sommelsdijk betekent voor het gezin een hele overgang. Van een plaats als Huizen - met stadsallures, een inwonertal van zo'n 45.000 en vijf Hervormde predikanten - naar een dorp waar ds. Van Mourik er, althans voorlopig, alleen voor komt te staan. Ds. Van Mourik weet zich evenwel geroepen door het Woord. Toen een ouderling in zijn bijzijn een gedeelte uit Handelingen 16 las, waar Paulus, staande op een tweesprong, door een Macedonisch man gewenkt werd met de woorden 'Kom over en help ons', sloeg dat bij hem in. Hij mocht voor vorige beroepen bedanken, Sommelsdijk moest hij aannemen. Het staan in een eenmansgemeente heeft als positieve kant datje een serie preken kunt houden, vindt ds. Van Mourik. In Huizen was dat door het wisselen van de ene naar de andere kerk niet mogelijk. Ook preekt hij heel graag uit de catechismus. Die preken worden door de jeugd vaak heel erg gewaardeerd. Ook het pastoraat heeft zijn hart. Dat is de manier om met mensen in contact te komen en familierela ties te leren kermen. Ds. Van Mourik is 46 jaar oud. Het gezin Van Mourik telt vijf jon gens en twee meisjes in de leeftijd van 7 tot 22 jaar. De jongste twee gaan nog naar de basisschool, de twee kinderen daarboven naar de scholengemeenschap 'Prins Maurits' in Middelhamis, één studeert er in Ede en doet daar de PABO, één in Amsterdam en volgt daar een HBO-opleiding Civiele Techniek en één volgt in Rotterdam aan de Erasmus-universiteit de studie sociologie, na eerst als journalist afge studeerd te zijn aan de Christelijke Hogeschool Ede. De pastorie is heel mooi geworden. Er is rekening gehouden met de grootte van het gezin en de 'aanhang'Daardoor was het nodig dat de garage studeerkamer werd. Zowel ds. als mevr. Van Mourik komen uit Delft. Begin dit jaar over leed de vader van mevrouw Van Mourik. Flakkee is voor hen beiden niet onbekend. De ouders van mevrouw Van Mourik zijn hier gebo ren en getogen. De één in Dirksland, de ander in Sommelsdijk. Dat had tot gevolg dat regelmatig bezoeken werden gebracht aan tantes en ooms die hier woonden. Ook de vakanties werden jarenlang in Ouddorp doorgebracht. Tijdens hun middelbare schoolperiode op de Guido de Brés in Rot terdam hebben ds. Van Mourik en zijn vrouw heel wat Flakkeese medeleerlingen leren kennen. Tijdens de studie theologie in Utrecht werkte ds. Van Mourik enige tijd als postbesteller in Schoonhoven. Daar kwam hij met de post ook bij het 'Jagersbuis', de pastorie van ds. De Jager, die later in Huizen zijn ambtsbroeder werd. Voor hij - in 1987 - als predikant bevestigd werd, deed hij twee jaar lang pastoraal werk bij ds. A.W. van der Plas in Bergambacht. Zijn eerste gemeente was Meeuwen (Brabant), een plaats met 800 inwoners. In 1992 vertrok hij naar Linschoten en in 1996 ging hij naar Huizen, waar hij dus acht jaar gestaan heeft, en waar het gezin veel relaties had. Het wordt dus wel even wennen, een plaats als Sommelsdijk. Maar omdat het echtpaar Van Mourik zag dat de weg hierheen leidde, zal het wel gaan. Ds. Van Mourik hoopt op rust en eenheid op het kerkelijk erf. Zou den de gesprekken tussen dr. Plaisir en ds. Van Kooten, waarover het RD bericht, een wolkje zijn als eens mans hand, zo vraagt hij zich af? Wil je graag borstvoeding geven, of voed je al een kindje? Kom dan naar de informatie bijeenkomst van Borstvoedingorganisatie LLL. Bij iedere bijeenkomst wordt één van de vier maandelijkse thema's behandeld, verwant aan borstvoeding, moederschap en baby's. Tijdig voorbereiden, al in de zwan gerschap, kan veel problemen voorkomen. De meeste moeders die borstvoeding geven, doen dit gelukkig zonder problemen. Toch kan er wel eens iets mis gaan. Dat varieert van tepelkloven tot het weigeren van de borst. Het voorkomen en oplossen van deze en andere problemen staan centraal op woensdagavond 6 oktober te Sommelsdijk. Graag tevoren aanmelden bij Carla van Gils, tel. (0187) 631716. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De entree voor deze bij eenkomst bedragen 2,50 voor donateurs en 3,50 voor niet-donateurs van LLL. Kom je samen met je partner, dan betaal je 1 extra (koffie en thee inbegrepen). Je baby of men sen uit de zorg zijn natuurlijk ook van harte welkom. LLL heeft o.a. brochures, handboek borst voeding, zoogkompressen, borstkolven (ook De oud papier commissie van de Gerefor meerde Gemeente te Ooitgensplaat hoopt donderdag 30 september a.s. weer oud papier op te halen voor de zending. U wordt verzocht het papier tijdig en goed gebundeld buiten te zetten. Het ophalen begint om 17.30 uur. voor verhuur pomp), lansinoh (zalf bij tepel problemen) en draagdoeken in de verkoop. Voor meer informatie of vragen over borst voeding kun je bellen met Carla van Gils. -75- Van de vroege ochtend tot de late avond en vaak nog 's nachts wordt er doorgewerkt om in de meeste geval len slechts een eerste hulp te verlenen. De soldaten die lopend patiënt zijn, gaan meestal spoe dig weer naar het front. Elsa en Hanna Fleischmann hebben als taak om ver banden te leggen of deze te verwisselen. 'Er is een trein uit Rusland gekomen', vertelt Hanna die met een arm vol papieren windsels het vertrek bin nenkomt. 'Uit Rusland? Waar vandaan?' 'Weet ik niet. Ik hoorde het zojuist één van de dokto ren zeggen.' 'O.' Elsa gaat verder met een soldaat van de Luftwaffe, die diepe vleeswonden heeft opgelopen toen er vlak bij hem een granaat explodeerde. Zijn armen, rug en zit vlak zijn deerlijk gehavend, maar niet zo ernstig dat hij naar het vaderland kon worden afgevoerd. 'Ik heb pech gehad, zuster', zucht de jonge soldaat. 'Ja, dat hebben ze allemaal die hier terecht komen', tracht Elsa te schertsen. 'Ja, maar zo bedoel ik het niet. Mijn verwonding had erger moeten zijn. Bijvoorbeeld een hand kwijt of zoiets', voegt hij er gelaten aan toe. 'Wat zeg je?' Elsa staart hem vol onbegrip aan. 'Je zou dankbaar moeten zijn datje het er zo goed hebt afgebracht', beticht ze hem. De jongen schudt verdrietig zijn hoofd: 'Nee zuster, ik meen het. Nu ga ik binnenkort weer naar het front en de kans om dat te overleven is maar heel klein. Ik had liever de zekerheid gehad om met één arm verder te leven, dan met twee gezonde weer naar het front te moeten.' Elsa voeh zich diep geschokt en weet geen woorden te vinden om de jongen wat op te beuren. Ze voelt het; wat hij zegt is de waarheid. Beter dan ooit dringt het tot haar door hoe groot de waanzin van deze oorlog is, waarin zovelen door zo weinigen de dood in worden gejaagd. Ze gaat naar de volgende patiënt. Nog in gedachten maakt ze de verbanden los en verwisseh die. Eén van de artsen, die haastig even binnen wipt, vraagt of er nog bijzonderheden zijn. Elsa vertelt hem enkele din gen waarvan ze meent dat die wat extra aandacht nodig hebben. De dokter knikt en vraagt: 'Maakt u wat aan tekeningen, straks zal ik dan even langs komen om deze uit te werken.' Inmiddels worden de gewonden uit Rusland birmen gebracht. Elsa ziet enkele van deze matmen met hun ingevallen gezichten, waarop baardstoppels staan van vele dagen. In de ogen van de soldaten ligt een doffe gelatenheid. Net wezens waaruit het leven is wegge vloeid en die eigenlijk nog slechts mechanisch reage ren. Enkele dagen later is het haar beurt om deze mannen te verzorgen. Eerste hulp is aan het front verricht en de nazorg hebben ze van de doktoren gehad. Nu is het grotendeels werk van verpleegsters en andere hulp krachten om deze mensen een verdere verzorging te geven. Een jongen met een schot door zijn dijbeen en wonden aan hoofd en armen, wordt door haar geholpen. Elsa die met allen diep medelijden heeft, maakt hier en daar een opwekkend praatje. Ze heeft al geleerd om hun niet te vragen hoe ze hun verwonding hebben opgelopen, want dan gebeurt het in de meeste gevallen dat de man nen bij haar hun hart beginnen te luchten. De verhalen die ze dan te horen krijgt zijn bijna niet om aan te horen. Het is een brok ellende, verdriet en wanhoop. De jongen met het schot in zijn dijbeen kreunt zacht als ze hem helpt. Het is nog bijna een kind, denkt ze en het liefst zou ze hem moederlijk over zijn blonde haren hebben gestreeld. 'Zuster?' 'Ja.' 'Zou u misschien een brief voor mij willen schrijven?' 'Een brief schrijven? Heb je een meisje?' Hij schudt verdrietig z'n hoofd: 'Nee, aan mijn moe der. Misschien kan ze mij hier op komen zoeken. Ze woont in Keulen ziet u.' 'O, ik weet niet of dat mogelijk is. Ik heb nog niet gezien dat hier soldaten bezoek kregen.' De jongen krijgt tranen in zijn ogen: 'Als ik weer terug ga naar het front, zie ik haar misschien nooit meer.' Elsa krijgt een brok in haar keel en achter haar ogen branden de tranen. Een ogenblik dwalen haar gedach ten ver weg, maar keren plotseling met een schok tot de werkelijkheid terug als ze hem hoort zeggen: 'Ik was aan het Leningradfront; het was vreseUjk, al die doden. Ze zijn bijna allemaal gesneuveld.' Elsa staart hem met verbijstering aan: 'Leningrad? Zei je Leningrad?' De jongen kijkt haar geschrokken aan. Het vriendelij ke gezicht is ineens veranderd in een verwrongen mas ker. 'Wat heb ik nu verkeerd gezegd?' vraagt hij zich af. Als Elsa zijn vertwijfelde gezicht ziet, komt ze weer tot zichzelf Een wanhopige glimlach plooit zich om haar mond. 'Mijn man was er ook.' 'Uw man was er ook? En waar heeft hij gelegen?' Elsa gaat bij hem op de rand van zijn bed bitten: 'In de laatste brief schreef Franz dat hij in de sector Oranien- baum lag.' 'O, daar?' Hoewel ze graag alle bijzonderheden zou willen weten, kan ze er niet toe komen er de jongen naar te vragen. Ze is bang iets van de waarheid te zullen horen. 'Ik moet eerst nog mijn werk afmaken. Als ik klaar ben, kom ik bij je en zal een brief voor je schrijven. Is dat goed?' 'Ja, zuster. Ik ben erg blij dat u dat doen wilt. En wie weet, misschien komt moeder mij dan wel opzoeken?' 'Ja, je kunt nooit weten.' Meteen begrijpt ze dat dit nooit zal gebeuren. Hier zijn geen getuigen welkom! 'U, hoe heet je?' 'Kurt Schenck zuster.' 'Nou, tot straks dan Kurt.' Ze gaat verder met het verzorgen van de gewonden. De vuile verbanden die nog te gebruiken zijn, worden ver zameld om na gewassen te zijn opnieuw gebruikt te worden. Steeds is ze met haar gedachten bij de jongen die zo naar zijn moeder verlangt. Intuïtief voelt ze dat hij haar meer van de gebeurtenissen en mogelijk van Franz kan vertellen. Een uurtje later is ze bij hem terug. 'Zo Kurt, heb je lang moeten wachten?' 'Nee, zuster, u hebt belangrijker dingen te doen dan brieven te schrijven. Maar ik ben blij dat u er bent.' Elsa pakt pen en papier en gaat op een krukje bij het bed zitten. 'Nou, vertel maar wat ik aan je moeder moet schrij ven.' De jongen glimlacht gelukkig. Elsa zit klaar om de woorden op papier te zetten en Kurt Schenck gaat er gemakkelijk bij liggen, tenminste voor zover dat in zijn toestand mogelijk is. 'Lieve moeder, even een paar woordjes van uw zoon Kurt, die door de zuster op papier worden gezet. Mogelijk verbaast u zich nu, maar ik ben gewond. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5