Waterschappers voor het algemeen belang GEZOND WEL Nieuw materiaal tijdens Donateurdag RTIVI DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. Nationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid VIOS (W)-Good Luck gestaakt Bezoek onze slaapkamerafdeling met isoo m^ 50 opsteHingen, 30 tienerkamer^ EIIAtlDEn-ltlEUWS N N H N H H H H N H H N H H N H H H H N H H H H H N N N N H H Gratis natuurnieuwsbrieven voor kinderen en volwassenen Zwemclub 'De Stelle' zwemt tweekamp met De Gooye Goede start Heren 2 Les deux Intermezzo Deze week zijn de waterschapsverkiezingen voor het water- schapsbestuur van het nieuwe Waterschap Hollandse Del ta. Alle stemgerechtigde personen in het gebied van Hol landse Delta hebben stembiljetten ontvangen en een over zicht van personen die zich als kandidaat hebben aangemeld voor het nieuwe bestuur. Sommige kandidaten presenteren zich in de media als waterschappers die vanuit b.v. de natuurorganisaties één bepaald belang willen gaan vertegenwoordigen binnen het waterschapsbestuur. In dit artikel zetten een paar collega-kandidaten daar vraagte kens bij. Kosten Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Schokkende gebeurtenissen grijpen diep in. Op 11 oktober wordt in heel Nederland de Nationale Dag voor de Geestelijke Volksgezond heid georganiseerd; een dag waarop de geestelijke gezond heid extra in de belangstelling staat. Dit jaar staat het thema 'psychische gevolgen van een éénmalige schokkende en ingrij pende gebeurtenis' centraal,' de slogan luidt: 'Na de Schok'. In de week vóór en na 11 oktober wor den er in Rotterdam en omstre ken verschillende activiteiten georganiseerd die betrekking hebben op dit thema. Ingrijpende gebeurtenissen hebben grote gevolgen Risico's om langdurig problemen te krijgen Verkiezing gaat niet altijd vanzelf Informatie U Activiteiten in Rotterdam H en omgeving ii Meer informatie H Het was zaterdag weer een feestelijke dag voor de leden van het Rijdend Tramweg Museum te Ouddorp: de jaarlijkse donateursdag. Naast de ont hulling van een wandversiering en een nieuwe locomotief, was er de presen tatie van een nieuwe spoorkraan en waren er een nieuw boekje en een DVD van de RTM. Uitslagen Wilgenstraat 1, OOSTERLAND Telefoon (0111) 641213 641506 PAGINA 4 DINSDAG 28 SEPTEMBER 2004 ...if^MMi J.H. Kalle, A. van der Wende en J. Klepper, de eerste twee zijn kan didaat voor de categorie ingezetenen en J. Klepper voor gebouwd, kandidaten met een jarenlange ervaring als waterschapsbestuurder. Zij willen duidelijk stellen dat zij geen kandidaat willen zijn voor één bepaald belang, maar voor alle waterschapsbelangen. Klepper: "Daarbij moet je in de eerste plaats denken aan het op peil houden van de veiligheid tegen overstromingen. Het houden van dro ge voeten bij langdurige, hevige regenval. Zorgen voor voldoende zoet water van goede kwaliteit. De waterzuiveringstaak, het wegen- beheer. Natuur, landschap en recreatie, horen daar uiteraard ook bij. De 'brede kijk'dus het breder kijken dat alleen de primaire water schapsbelangen, is ook bij ons aanwezig". Drie waterschapskaiididalen Van der Wende, Kalle en Klepper. "Waar zijn we mee bezig als we voor één bepaald belang gaan" zegt Kalle, "van elke kandidaat die gekozen gaat worden mag toch wor den verwacht zich in te zetten voor het gehele taakveld van het nieu we waterschap". Vanzelfsprekend zal elke kandidaat prioriteit geven voor de catego rie waarvoor hij is gekozen. Dus voor het belang van ingezetenen, gebouwd, ongebouwd of bedrijfsgebouwd. Voor elke categorie gel den echter alle zojuist genoemde waterschapsbelangen, zij het in meer of mindere mate. "Een belangrijk aspect zijn bovendien de kosten", aldus van der Wen de, "we zullen in deze tijd ook terdege de kosten in de gaten moeten houden, zodat het voor de inwoners van het gebied betaalbaar blijft. Als er zaken gecombineerd kunnen worden moeten we dat zeker niet nalaten, maar luxe kunnen we ons niet meer veroorloven". De kandidaten Kalle, Van der Wende en Klepper willen hiermee aan geven dat het opkomen voor één bepaald belang een te eenzijdige opstelling is voor de kandidatuur van waterschapsbestuurder. "Je moet alle belangen in de juiste verhoudingen tegen elkaar afwegen" besluit Klepper, die als motto heeft: "kies voor VEILIG en DUUR ZAAM. Ga in elk geval kiezen.". Wie aan verschillende mensen vraagt wel ke gebeurtenis in hun leven het meest ingrijpend was, zal waarschijnlijk schrik ken van de antwoorden. Een inbraak, een overval met geweld, een aanranding, een auto-ongeluk, het plotselinge verlies van een dierbare, een (natuur)ramp; allemaal voorbeelden van schokkende en ingrijpen de gebeurtenissen. Voor de meeste men sen staan deze gebeurtenissen ver weg, maar wanneer je zelf zoiets hebt meege maakt is de werkelijkheid plotseling ake lig dichtbij. Een schokkende en ingrijpen de gebeurtenis raakt de slachtoffers diep, hun leven kan daardoor ernstig verstoord raken. De Nationale Dag voor de Geeste lijke Volksgezondheid heeft tot doel meer begrip te kweken voor mensen die kampen met psychische gevolgen van een éénma lige ingrijpende, schokkende en misschien zelfs levensbedreigende gebeurtenis. Iedereen reageert op een eigen manier op een ingrijpende gebeurtenis. De één is in staat het gebeurde snel te verwerken en door te gaan met het leven, de ander raakt van slag en kan de gebeurtenis maar niet vergeten. Deze laatst groep loopt het risi co om psyschische problemen te ontwik kelen. Zij kunnen last krijgen van angst en schuldgevoelens, slaap- en concentra tieproblemen en depressies. Zo'n reactie is heel normaal, maar het praten erover is voor hen vaak moeilijk omdat ze zich schamen of omdat ze niet lastig willen zijn. Ook de omgeving weet niet goed om te gaan met de situatie. 'Kop op, het leven gaat door', is een veelgehoorde goedbe doelde opmerking. Mensen kunnen door deze opmerking het idee krijgen dat hun gevoelens niet serieus worden genomen en eventuele schuldgevoelens kunnen hierdoor aangewakkerd worden. Het is niet gemakkelijk om in je eentje een ingrijpende gebeurtenis te verwerken. Veel mensen voelen zich er alleen voor staan. Een luisterend oor en geduld van de omgeving kan helpen. Het accepteren van het eigen probleem is de eerste grote stap in de richting van herstel. Wanneer iemand merkt dat hij of zij te lang last blijft houden van de gebeurtenis, kan pro fessionele hulp helpen. Zij kunnen iemand de juiste middelen aanreiken om tot ver werking of acceptatie over te gaan. Voor de Nationale Dag voor de Neder- u landse Volksgezondheid is een folder ont- wikkeld met daarop een korte tekst over Li het thema, enkele tips voor slachtoffers en de directe omgeving en verwijzingen naar U instellingen. Op de inmiddels geopende website www.nadeschok.nl kunt u ook H meer informatie vinden over de gevolgen 11 van een eenmalige ingrijpende, schokken- de gebeurtenis en de activiteiten die in het u land georganiseerd worden. M Onderstaande activiteiten worden geza- U menlijk georganiseerd door Riagg RNW, n Slachtofferhulp, DeltaBouman, Erasmus Li MC, Bavo RNO, Basisberaad/CLIP en Context Centrum voor GGZ preventie. U In verschillende bibhotheken in Rotter- H dam en omstreken, waaronder de biblio- 11 theek in Vreewijk, Bloemhof, Helle voet- f] sluis, Hoogvliet, Hoek van Holland, U Capelle a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, fi Ommoord en Vlaardingen zijn informatie- U tafels ingericht met folders en aanvullende infonnatie rondom het thema en relevante U literatuur. Dus neem gerust een kijkje in de bibliotheek bij u in de buurt! H In vijfentwintig verschillende trams wordt u de aandacht van reizigers getrokken via de poster met de titel 'Ik ben er even niet', U vergezeld van het telefoonnummer van n Slachtofferhulp Rotterdam. Li Maandag 11 oktober vindt er een forum- discussie plaats in het Erasmus MC Rot- H terdam. Als u hier meer informatie over i wilt, kunt u contact opnemen met Context Centrum voor GGZ preventie, tel. (010) u 49 33 555, J} Tot slot krijgen middelbare scholieren in U Rotterdam voorlichting door een deskun- dige over het thema. Li Op de website www.nadeschok.nl kunt u ook lezen welke activiteiten er in andere H regio's georganiseerd worden. m Voor vragen met betrekking tot de activi- n teiten in en rondom Rotterdam kunt u con- Li tact opnemen met Context Centrum voor GGZ-preventie, tel. (010) 4933555 en vra- gen naar cliëntenvoorlichting of e-mailen u naar info@context-ggzpreventie.nl f\ Wat eet een blauwe reiger? Welke vruch ten en zaden uit de natuur kan je eten? Hoe zaai je zelf een boom of struik? En hoe oud kan een eikenboom worden? Hoe maak je een werkstuk of spreekbeurt over de natuur? Welk onderwerp kies je en waar haal je de informatie vandaan? De Stichting Bomen Over Leven, die thuis is in de natuur, helpt kinderen, hun ouders of verzorgers en leerkrachten, graag op weg. Om te beginnen door alle kinderen van 6 tot 12 jaar een gratis abonnement aan te bieden op de tweemaandelijkse digitale nieuwsbrief Natuur Net Nieuws Junior. Zij kunnen zich er op abonneren als ze over een e-mailadres beschikken. In deze nieuwsbrief leren zij in woord en beeld van alles over de natuur. Ook kunnen zij de redactie vragen stellen over de natuur. Voor ouders of verzorgers en leerkrachten is er elke maand Natuur Net Nieuws. Deze gra tis nieuwsbrief bevat een aantal vaste rubrieken, zoals Natuur Plus, waarin elke maand een natuuronderwerp wordt uitge diept. Ideaal voor leerkrachten, ter voorbe reiding van een les, en voor ouders, om hun kinderen bij een natuuronderwerp te helpen. Bovendien worden er in Natuur Net Nieuws regelmatig nieuwe natuurboeken verloot. De aangeboden informatie in beide nieuwsbrie ven mag vrij worden gebruikt. Het nemen van een gratis abonnement op één of beide nieuwsbrieven kan via de web site van de Stichting: www.bomenoverle- ven.nl Klik op gratis nieuwsbrief, vermeld de eigen adresgegevens en ook de naam van de school. Elke tiende leerling, leerkracht of ouder die zich aanmeldt, wint het fantasti sche boekje: 'Het bos in - Speurboekje voor de jonge boswachter,' geschreven door Frans Buissink en Teo van Gerwen, uitgege ven door Tirion BV in Baam.! Dit aanbod geldt zolang de voorraad strekt. Het boekje laat allerlei spannende dingen zien die je in het bos kunt ontdekken. Boven dien staat het vol leuke dingen die je er kunt doen, zoals kijken hoe oud een boom is geworden, of nagaan wat een roofvogel heeft gegeten. Een leuk en leerzaam boekje, en niet alleen voor kinderen. Het boekje is te koop via de boekhandel. Zaterdag 25 september was het korf balterrein van VIOS het podium voor de strijd tussen het Ie en 2e team van VIOS (W) en Good Luck. Good Luck 2 behaalde haar eerste winst en liet dit overtuigend zien door de opponent met 5 -19 te verslaan. Vervolgens was het de beurt aan de beide eerste teams. Op een zwaar en slecht veld kwam Good Luck na een aantal lange aanvallen op een verdienstelijke 0-2 voorsprong. Vervol gens kwam de ploeg uit Willemstad door een aantal communicatieve fouten aan de zijde van Good Luck gelijk. Toch pakte Good Luck weer de voorsprong, 2-4, maar vervolgens was het weer VIOS wat gelijk trok en zelfs op voorsprong kwam. Na een mooie combinatie tussen Heidi Kamerling en Arjan Zondervan ronde laatstgenoemde fraai af De combinaties liepen bij Good Luck vrij goed, alleen de afronding liet zich te wensen over. Het weer hielp hier ook niet bij, want naast de windkracht 6 ging het ook nog eens regenen. Dit resulteerde in hard werken. Beide ploegen lieten dit dan ook zien en bij rust stonden de ploegen dan ook terecht naast elkaar, 6-6. Scheidsrechter Loeve begon de tweede helft met de mededeling dat hij probeerde door te fluiten ondanks zijn opgelopen bles sure. Hij was hier in de rust voor behandeld. Good Luck begreep dit goed en via doel punten van Marcel Kievit en Nico Overduin kwam de ploeg binnen vijf minuten nog op een 6-8 voorsprong. Met nog 30 minuten op de klok blies arbiter Loeve af. Een spier scheuring in het bovenbeen van arbiter was de boosdoener. Dit betekent dat de resteren de tijd op een ander tijdstip zal moeten wor den uitgespeeld. Volgende week speelt Good Luck om 15.30 uur op het eigen terrein tegen NIO uit Rot- terdam-Schiebroek. Hierbij staat ook scheidsrechter Loeve ingedeeld, maar gezien zijn blessure zal dit waarschijnlijk iemand anders zijn. Opmerkelijk genoeg zijn twee andere wedstrijden in deze poule niet gespeeld, vanwege het ontbreken van een scheidsrechter. Hopelijk hoeft hier niet uit geconcludeerd te worden dat er alsmaar minder animo is om een wedstrijd als arbi ter te leiden. De stand in poule 3D is momenteel dan ook wat uit het verband getrokken. Diverse foto's van het duel zijn te vinden op www.kvgoodluck.nl Doelpunten Good Luck (na 1 helft 5 minuten): Marcel Kievit (3), Nico Overduin (3), Liesbeth Los (1) en Arjan Zondervan (1). Eén van de aanwinsten van het RTM-museum te Ouddorp: de MI653 'Oud-Beijerland' Ifolo Persbura Flakkce). Allereerst werd tijdens de Donateursdag een nieuwe wandversiering onthuld - geschil derd door Ceciel Schöne-Sarlemijn - die het gehele sporennetwerk van Zuid-West Nederland toont. De versiering werd gere construeerd aan de hand van dia's die waren gemaakt in een station in Rotterdam. Vervolgens werd een niet-museale diesello comotief feestelijk in gebruik gesteld. Deze loc, die geheel naar eigen inzicht en ontwerp door Jan in 't Veld werd gebouwd, is een uniek object, omdat het geen replica is. De behoefte was ontstaan aan een locomotief ten behoeve van het baanonderhoud. Daar voor werd al gebruik gemaakt van het muse umstuk de loc Ml 651 'Puttershoek'maar een niet-museale locomotief voor dit doel zou natuurlijk veel beter zijn. Daarom werd in eigen beheer met uit Oost-Duitsland ver kregen onderdelen een diesellocomotief ver vaardigd die de naam Ml653 'Oud-Beijer land' kreeg, als herinnering aan de CSM Suikerfabriek Oud-Beijerland, Omstreeks 1950 wilde de toenmalige RTM de stoomlocomotieven bij het suikerbieten- vervoer naar de drie suikerfabrieken in het RTM-vervoersgebied vervangen door die sellocomotieven. De drie fabrieken werden gevraagd om mee te betalen aan de aanschaf hiervan. De suikerfabrieken te Puttershoek en Steenbergen reageerden positief op het verzoek, de fabriek te Oud-Beijerland wees het verzoek af Daarom kwamen er slechts twee locomotieven: de M1651 en M1652 met resp. de namen 'Puttershoek' en 'Steen bergen'. DeM1651 is in het museumbestand te Ouddorp opgenomen, de Ml652 werd in 1967 gesloopt. Afgelopen zaterdag rolde dus de M1653 'Oud-Beijerland' op de rails, en die herinnert dus alsnog aan de Oud-Beijerlandse suikerfabriek. Hij werd feestelijk in dienst gesteld door de directeur van Suikerfabriek Breda, de heer Blok, die als zoon van het hoofd laboratorium van de Suikerfabriek Oud-Beijerland een geboren en getogen Oud-Beijerlander is. De indienst- stelling vond plaats in het bijzijn van wet houder Stuurman van de gemeente Oud- Beijerland. Ten slotte werd zaterdag de nieuwe spoor kraan van het Rijdend Tramweg Museum gedemonstreerd, die ingezet gaat worden bij de werkzaamheden in de remise. Maar liefst 80% van het tot nu toe uitbestede werk - het hijswerk - kan hiermee voortaan in eigen beheer worden uitgevoerd. STELLENDAM - Zwemclub 'De Stelle' veroverde afgelopen zaerdaga\ond 44 medailles en er werden maar liefst 52 per soonlijke records verzwommen. De wed strijd begon met 200m vrije slag meisjes 1986 en later. De Ie plaats was voor Ellen van Soest in 2.40.14 en de 2e plaats voor Lil- han Hessel (2.49.63). Bij de jongens op deze afstand waren de eerste drie plaatsen voor De Stelle, Ie Abraham de Ronde. 2e Arjan Witte en 3e Willian Hansen. Bij de meisjes 1996 en later waren op de 25m schoolslag eveneens de eerste drie plaatsen voor De Stelle. Eerste werd Sharon van Stelle, 2e Roebelle Domenie en 3e Melissa van der Stel; alledrie verbeterden ze hun persoonlijk record. Op de 25m schoolslag bij de jongens was de Ie plaats voor Sander Breederveld, 0.27.18 pr tijd. Op de 200m wisselslag meis jes 1988 en later werd Wendy Kriek Ie en Carolina van den Nieuwendijk 2e. Op de 200m schoolslag werd Wendy 2e en Caroli na 3e. Op de 200m wissel bij de jongens was de 2e plaats voor Wijnand de Ronde (2.52.08) en op de 200m schoolslag werd Wijnand Ie in 3.05.97. Bij de dames op de lOOm vlinderslag werd Corine Tanis Ie en op de 400m vrij werd ze 3e, de 2e plaats was voor Ellen van Soest, beiden zwommen een pr tijd. Op de lOOm vlinder voor heren werd Björn de Leeuw 2e en Dennis Hansen 3e. Op de 400m vrije slag voor heren werd Kees Akershoek 2e (4.50.63) en Björn de Leeuw 3e (5.20.87). Een 2e plaats was er voor Lydia Tebrugge op de 25m vrije slag voor meisjes 1994 en later en op de 25m school slag behaalde ze een Ie plaats, de 2e plaats was voor Samantha Borgdorff. Bij de jon gens 1995 en later was op de 15m schoolslag de 3e plaats voor Willem Jan Hoekman (0.17.83) en op de 25m schoolslag behaalde hij de 2e plaats (0.23.05). Carolien Tebrug ge behaalde bij de 50m rug voor meisjes 1992 en later de 2e plaats en op de 50m vrije slagde 3e plaats. Op deze slagen bij de jon gens 1992 en later was er twee maal goud voor Marco Akershoek en beiden in een pr tijd. Op de lOOm wisselslag bij de meisjes 1990 en later werd Patty Kreeft 2e en Tan- neke den Eerzamen 3e. Op de lOOm school slag voor meisjes 1990 en later was de 3e plaats voor Fleur van Beuningen (1.58.83). Bij de jongens 1990 en later werd op de lOOm wisselslag en de lOOm schoolslag Het nieuwe volleybalseizoen is gestart. Voor Les Deux Intermezzo waren er wisselende resultaten. Heren 2 een team met veelbelo vende jongeren startten voortvarend met een 0-4 overwinning in Rotterdam bij Tim- mers/VoUey Zuid. Dames 1 wordt dit sei zoen gecoacht en getraind door Bert van de Weert. Deze heeft een selectie ter besechik- king van ouwe rotten, wat jongeren en door gestoten talent van dames 2. Er is redelijk intensief getraind, maar Capelle 2 kwam nog net te vroeg, toch nog een puntje meegeno men. Meisjes B2 verloor met 3-1 bij Ibis. Het team van Grisalda Bijsterbosch verweet vooral zichzelf de nederlaag, "Dit was mis schien niet nodig geweesf" Aanstaande zaterdag speelt Les Deux Inter mezzo haar eerste thuiswedstrijden in de Staver te Sommelsdijk. Aanvang vanaf 12.30 uur. De toegang is gratis Fusion 3 - Heren 13-1 Timmers 4-Heren 2 0-4 Capelle 7- Heren 33-1 Capelle 2-Dames 13-1 Move 2-Dames 23-1 DVO 1-Jongens BI 4-0 Capelle 2-Jongens Cl 1-3 Ibis I-Meisjes B23-1 Capelle 4-Meisjes BI0-4 Capelle 2-Meisjes Cl.1-3 DVO I-Meisjes D2 3-1 Programma 27/09 1930 H. Recrea 1- Volley Voome 1 02/10 1630 Heren 1- SCHOVOCOMCA 3 02/10 1230 Heren 2- HOU ST/VND 2 02/10 1430 Heren 3- HOU STAND 3 02/10 1430 Dames 1- HOU STAND 1 02/10 1630 Dames 2- VOLLIDO 3 02/10 1430 Jongens BI-IBIS 1 02/10 1630 Jongens Cl- IBIS 1 02/10 1500 Jongens Dl- IBIS 1 02/10 1230 Meisjes BI-IBIS 1 02/10 1630 Meisjes B2- VOVERO 1 02/10 1345 Meisjes D2- Meisjes Dl Don Schavemaker Ie. Op de lOOm vlinder meisjes 1986 en later was de 2e plaats voor Lilhan Hesssel en de 3e plaats voor Alischa Hokke. De eerste 3 plaatsen op de lOOm vlinder jongens 1986 en later waren voor De Stelle, Ie Arjan Witte, 2e Abraham de Ron de en 3e Mark Witte.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4