«IP S^arlinda De kleuterjaren van Prinses Juliana (6) Veel kleine, weinig grove overtredingen geconstateerd Informatieavond met Rabobank en Vereniging Eigen Huis 'Woning kopen' EIIIUnDBI-tllEUWS ^-t !Hendri/(aJ^tje JuCian Resultaat Handhavingestafette: Kaarten verkrijgbaar concert Tiori Musicali' a.s. zaterdag 1011 ffIU SIC 11 Opbrengst collecte Nierstichting 'Vader en ik hielden 't meest van dolle grapjes!' prinses Juliana 1) ^acooa S/(Dacmaa t i .fM7(246B 2>üdiAn^ &Q'. (0^87) ffO Si M JACOB 'T MANNETJE JACOB 'T MANNETJE I 3/[irjam OME JAAP OME JAAP de heer JAAP 'T MANNETJE WILLEM DEN HENGST Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ool< buiten de bebouwde kom wordt gelezen. CORRIE HAMEETE-HET JONK WAARDEBONNEN - WAARDEBO ^larlinda heeft 't betaalbare mode NSNNOaSQUWM - NSNNOfl^ Voor iedereen die op zoek is naar een nieuwe woning of die zicli wil oriënteren op de huizenmarkt, organiseert de Rabobank samen met de Vereniging Eigen Huis een informatieavond 'Woning kopen'. Deze avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden op dinsdag 5 oktober 2004 in 'Het Trefpunt' van Rabobank Middelhamis. PAGINA 3 DINSDAG 28 SEPTEMBER 2004 De Heere, Die leven gaf en leven spaarde, f verblijdde ons met de geboorte van een dochter We noemen haar iHemizf^ 23 september 2004 Bram en Selina Rijstenbil-van der Giessen Lange weg 14 4694 BM Scherpenisse Tel. (0166)66 40 25 b0atMoaa* em Süi'^iim, wü nvet ontvanmin tiitde ^nc/ va/n (iyod s. X '/7 iefU«m&))i 20 OU Q/etfi/mvan S/éoMum <.y\Dnaaüa van L&oMu^m -tpaadmttu Hartelijk dank voor de vele kaarten en kado's die we mochten ontvangen bij de geboorte van onze zoon Henk-Jan, Bianca en Julian Tunis Ouddorp, september 2004 FAMILIEBERICHTEN Met verdriet geven wij kennis dat na een leven van toewijding en zorg voor allen die hem lief waren van ons is heengegaan onze lieve vader en opa en mijn schoonzoon sinds 28 maart 1993 weduwnaar van Grietje de Ronde in de leeftijd van 59 jaar. Marike van Veen-'t Mannetje Gert-Jan van Veen Gerben Marije Hans 't Mannetje Janet 't Mannetje-Tanis Daniël M. de Ronde-Luime 27 september 2004 Nieuwstraat 7 3252 BG Goedereede Gelegenheid tot condoleren donderdag 30 septem ber van 15.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in Hervormd verenigingsgebouw 'De Ark", Kerkpad 2 te Goedereede. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. vrijdag 1 oktober om 13.00 uur in de Hervormde Kerk te Goedereede. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de algemene begraafplaats aan de Mariadijk te Goede reede, omstreeks 14.00 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot con doleren in 'De Ark'. Geen bloemen Bedroefd zijn wij dat de Heere van ons heeft weg genomen onze geliefde broer, zwager en oom weduwnaar van Grietje de Ronde Dat de kinderen en kleinkinderen Gods troost mogen ontvangen bij dit veriies. C. 't Mannetje-Soeteman P. 't Mannetje C. 't Mannetje-van Huizen W. K. 't Mannetje K. 't Mannetje-Melissant Goedereede, 27 september 2004 Iji; Voor de vele kaarten en attenties die we ont ij;- vingen bij de geboorte van ons dochtertje en zusje zeggen wij u hartelijk dank.»- Jaap, Anne-Marie en kinderen Koert Middelhamis, september 2004 Wanneer een schip achter de horizon verdwijnt, is het niet weg, we zien het alleen niet meer. Wat blijft is een dierbare herinnering. Bedroefd, maar met een onuitwisbare herinnering aan zijn persoonlijkheid, hebben wij afscheid genomen van onze Wij wensen Marike en Gert-Jan, Hans en Janet en kinderen heel veel sterkte toe. George en Elma Jacomijn Arie en Jacqueline Pieter Jan Jan en Karin Lisa Gijs Johan en Carolien Goedereede, 27 september 2004 Vanaf 8.00 uur vorige week vrijdag tot 12.00 uur de zaterdag daaraanvol gend, werd in de provincie Zuid-Hol land de Handhavingestafette 2004 gehouden. Tijdens deze grootscheepse actie hebben 422 medewerkers van 18 verschillende overheden gezamenlijk integrale controles uitgevoerd en werd er in totaal gedurende 2947 uur en 1580 maal gericht gezocht naar overtredingen. Medewerkers van de provincie, gemeenten, hoogheem raadschappen, brandweer, rijksin spectiediensten, milieudiensten, doua ne, politie en justitie waren ook buiten kantooruren actief tijdens de actie. De bezoeken vonden onaangekondigd en gericht plaats. De Handhavingestafet te heeft veel kleine en weinig grove overtredingen opgeleverd. In totaal werden er 723 overtredingen gecon stateerd en 120 processen verbaal opgemaakt. In enkele gevallen liep er al een dwangsomprocedure. Niet alle geplande controles konden worden uitgevoerd. De weersomstandigheden ston den controles vanuit de lucht niet toe. De helikoptervluchten werden geannuleerd. Enkele geluidsmetingen konden door de har de wind evenmin plaats vinden. In veel gevallen konden de overtredingen afgedaan worden met een mondelinge of schriftelijke waarschuwing. Betrokken bedrijven kunnen de komende maanden rekenen op extra aan dacht. Doel van de actie is om naast het controleren van het nalevinggedrag, te kijken hoe de samenwerking kan worden verbeterd. Con troles waren onder meer gericht op de hore ca, zwemgelegenheden, afvaltransporten, glastuinbouw, visserij en lozingen. Veel controles stonden in het teken van veiUg- heid. Maar ook werd gezocht naar illegale bewoning in het buitengebied en overtredin gen van regels in natuur- en recreatiegebie den. De resultaten van de estafette worden door de betrokken instanties gebruikt om procedures en regels van milieuwetten en - regelgeving beter op elkaar af te stemmen. Het voorlopige rapport van de actie is te vin den op de website van de provincie Zuid- Holland, www.zuid-holland.nl. Grove overtredingen werden bijvoorbeeld geconstateerd bij een aantal voedingsmidde lenbedrijven op Goeree-Overflakkee. Daar troffen controleurs een opslag met open bak ken olie aan, vlakbij het oppervlaktewater en een lozing van afvalwater via een pijpje in een sloot. Controleurs kwamen op hun route enkele losgebroken koeien tegen. Die wer den netjes in het weiland teruggezet. Een andere controleploeg verleende assistentie bij een ongeval waarbij een auto te water was geraakt. De controles vonden niet alleen overdag plaats, 's Nachts werd gecontroleerd op ille gaal vissen en jagen. Er vonden 17 controles plaats, waarbij tien overtredingen werden geconstateerd. Het meest in het oog sprin gende was het jagen bij een voerplek. De politie heeft hier 18 dode wilde eenden in beslag genomen. Tevens leverde de contro les van vohères vijf kluten, vijf plevieren en twee eksters op met valse pootringen. De vogels zijn ondergebracht in een opvangcen trum. In een reptielenwinkel werd een Moor se landschildpad aangetroffen waarvan de legaliteit door de eigenaar niet kon worden aangetoond. In de Krimpenerwaard werd een jager staande gehouden en van zijn geweer, munitie en buit ontdaan omdat hij geen jachtrecht had. In Zuid-Holland Zuid troffen de controleurs een illegale tanksanering aan, waarvoor pro ces verbaal is opgemaakt. Bij transportcon troles bleek dat de Provinciale miheuveror- dening goed wordt nageleefd. Veel werk krijgt de provincie in het Rijn mondgebied aan twee zwembaden. Hier werden diverse onveihge en onhygiënische situaties aangetroffen. Daarvoor wordt een handhavingtraject gestart. Ook in het Rijn mondgebied werden weinig overtredingen geconstateerd bij transportcontroles. Verder bleken diverse horecabedrijven de veiligheid met een korreltje zout te nemen. In Haaglanden trof de brandweer afgesloten vluchtdeuren aan en werd diverse malen geconstateerd dat er geen noodverlichting was. Evenmin was er in alle gevallen een gebruiksvergunning afgegeven. Bij enkele strandtenten stonden teveel gasflessen en was de opslag van gevaarlijke stoffen niet goed geregeld. In veel regio's was de verlichting van kassen goed. Maar in het Westland bleek bij 21 van de 28 bezochte bedrijven de verlichting niet in orde. Daar worden dwangsomprocedures gestart en zijn processen verbaal opgemaakt. Maar liefst 13 processen verbaal werden opgemaakt bij tuinbouwbedrijven waar per- colaat lekte uit afvalcontainers en waar orga nische afvalstoffen verkeerd waren opgesla- Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze geliefde George en Karin Kees en Edith Klazina en André Klazien en Piet Tea en Kees Corina en Vincent Klazina en Raymond en kinderen Goedereede, 27 september 2004 Met verdriet hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze gewaardeerde werkgever Bemanning GO-4 'George Johannes Klazina' fam. H. van Dam f am. B. Moerkerk fam. J. van der Plas fam. L. Sperling fam. M. den Eerzamen Frits van Mourik Goedereede, 27 september 2004 Na het zo plotseling overlijden van mijn man hebben zeer velen met mij meegeleefd. De betrokkenheid en de liefde die daaruit sprak hebben me diep getroffen. Mede namens mijn kinderen en kleinkinderen zeg ik u hiervoor hartelijk dank. N. den Hengst-Verhagen Dirksland, september 2004 christelijk jong kamerkoor MIDDELHARNIS - Zoals eerder in deze krant ter sprake is geweest zal Jong Kamer koor 'Fiori Musicali' a.s. zaterdag 2 oktober een bijzonder concertprogramma uitvoeren. In de Hervormde Kerk van Dirksland zullen drie cantates van J.S. Bach en het spranke lende 'Dixit Dominus' van G.F. Handel uit gevoerd worden. Aanvang 20.00 uur. Het kamerkoor wordt begeleid door een profes sioneel instrumentaal barokensemble en professionele solisten, te weten Valeria Mig- naco (sopraan), Sytse Buwalda (counterte nor), Mare van Heteren (tenor) en Gerrit Heida (bas). Het klavecimbel zal bespeeld worden door Johan van Broekhoven. Het geheel staat onder leiding van Sietse van Wijgerden uit Dirksland. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV-kan- toor van Middelhamis en kosten voor vol wassen 8,00 en voor jongeren t/m 18 jaar 6,00. Kaarten zijn ook te reserveren via de website www.fiori-musicali.nl of indien voorradig te koop aan de kerk op zaterdag 2 oktober. gen. Ook in de Rijnstreek bleek de verlich ting van kassen vaak niet in orde. Voor het overige werden onder meer 32 pan den gecontroleerd op permanente bewoning. In 14 gevallen bestaat een ernstig vermoe den waarop actie wordt ondernomen. Bij twee tankstations bleek dat de verplichte brandblussers ontbraken of te vroeg naar binnen werden gehaald. Dat leverde een schriftelijke waarschuwing en een proces verbaal op. Relatief erg vaak werden bedrijfspanden illegaal bewoond. Ook had den controleurs een 'heterdaadje' bij bezoek aan een koel- en opslagloods. Afvalwater met daarin brokken vlees werd naar een straatkolk geveegd. Hier wordt een straf- rechteMjk actie ondernomen omdat er hele maal geen afvoersysteem was aangebracht. Bij een opslag- en transportbedrijf werd geconstateerd dat de vrachtwagens op het terrein werden gewassen zonder dat ook hier het afvalwater werd opgevangen. Aftanken van de auto's gebeurde met een lekkende brandstofslang en zonder toezicht van de chauffeur. Ook aan de wijze van opslag van gevaarUjke stoffen ontbrak het nodige, waardoor er brand- en explosiegevaar is. Hier werd eveneens proces verbaal opge maakt. DANKBETlIGING 'Na de tranen breekt de glimlach van de herinnering door' Bedankt lieve mensen voor de warmte en belang stelling die wij van u mochten ontvangen, zowel tijdens de ziekte, als na het overlijden van onze lieve moeder en oma Uit de grote belangstelling blijkt dat zij voor menigeen veel heeft betekend, velen hebben goede herinneringen aan haar. Uw steun was en is voor ons een blijvende herinnering aan de mooie jaren die wij met haar mochten beleven. Wij waren onder de indruk van de vele hartverwarmende reacties. Graag willen wij ook dokter Kooij en zijn assisten tes dank zeggen voor de goede verzorging, ook dokter Baelde bedankt. De mensen van de ambulancedienst die mama iedere keer naar het ziekenhuis brachten, voor die liefdevolle zorg bedankt. Pastoraal medewerker Ten Brinke, ouderling Adri- aanse, ds. Van Meijeren bedankt voor de bezoeken aan en gesprekken met mama. De heer Dubbeld bedankt voor het leiden van de herdenkingsdienst voorafgaande aan de begrafe nis, maar ook voor het bezoek thuis. Graag willen we ook uitvaartverzorging Van Wageningen bedanken voor de plezierige wijze waarop ze ons hebben bijgestaan tijdens deze periode. Jaap, het was hartverwarmend. Het was voor ons moeilijk om afscheid te nemen van mama, want de liefde en zorgzaamheid die wij van haar mochten ontvangen was voor ons van grote waarde. Het gaf ons de kracht om de zorg aan haar tot het laatste toe te geven. Kinderen en kleinkinderen Dirksland, september 2004 I bij ledere een waardebon van I Dit duurt tot 30 september bij Izandpad 68, Middelhamis, (0187) 48 00 72J DANKBETUIGING Mede namens onze kinderen en kleinkinderen willen wij u hartelijk dankzeggen voor de vele attenties in welke vorm dan ook die wij mochten ontvangen ter gelegenheid van ons 45-jarig huwe lijksjubileum. Fam. P. van Loon-van der Velde Sommelsdijk, september 2004 OOLTGENSPLAAT - De nationale collecte 2004 van de Nierstichting heeft in Ooltgensplaat het mooie bedrag opgebracht van 1.012,30. Namens de Nier stichting worden de gevers en de 15 collectanten heel hartelijk dank gezegd. Wie nog niet eerder een eigen woning heeft gekocht, staat ervan versteld met hoeveel partijen hij of zij te maken krijgt. Maar ook is het nuttig om te weten hoe de prijs van een huis tot stand komt. Wat is de rol van de makelaar en de notaris? Hoe komt een koopover eenkomst tot stand? En hoe moet u onderhandelen wanneer u een bod moet uitbrengen? Zomaar een paar vragen waarop u tijdens de informatieavond 'Woning kopen' een antwoord krijgt. Vereniging Eigen Huis In een lezing zal Vereniging Eigen Huis uiteenzetten waarmee een potentiële koper allemaal rekening moet houden en met welke partijen hij of zij te maken krijgt bij de aankoop van een woning. Ook wordt duidelijk gemaakt wat de verschillen zijn bij de aankoop van een nieuwbouwwoning en van bestaande woningen. Info over hypotheken De Rabobank zal als grootste hypotheekverstrekker van Nederland alles vertellen over het financieren van een woning. Verschillende hypotheekvormen komen aan de orde. Van de bekende spaarhypotheek tot en met de generatiehypotheek. Aanwezigen weten straks dus niet alleen waar ze bij de aanschaf van een bestaande woning op moeten letten, maar ook hoe ze dat droomhuis het beste kunnen financieren. Informatiebeurs Na de lezingen wordt er een informatiebeurs gehouden in samenwerking met alle partijen die een rol (kunnen) spelen bij de aankoop van een eigen woning. Aan makelaar de heer K. Dörr en aan één van de Notarissen van het Notariskantoor Ter Braak, Schuring en Ben schop en de adviseurs van de Rabobank kan informa tie worden gevraagd, terwijl in een individueel gesprek verder gesproken kan worden over uw persoonlijke situatie. De informatieavond 'Woning kopen' is dus een avond die potentiële huizenkopers niet mogen missen. Deelname aan de avond is gratis, maar vooraf aanmelden is gewenst. Dat kan via tele foonnummer (0187) 475140. door dr. Pieter Vis 'Lang kind te zijn, lang kind te zijn, het hartje op het handekijn, de haren wild, het mondje rood, en de ogen groot! uit: Klare geboorte. iBoek der liefde, 1921, IRené De Clercq) Over de periode dat prinses Juliana lager onderwijs kreeg op het paleis Noordeinde, is maar weinig bekend. Het prinsesje toonde zich een ijverige en intelligente leerlinge, die haar neiging tot humor steeds demonstreer de als zich de gelegenheid voordeed. Zo werd het volgende grapje jarenlang doorver teld aan alle lagen van de bevolking. Toen haar zangpedagoge Catharina van Rennes tijdens één van de eerste zanglessen op het paleis haar koninklijke zangpupil vroeg of /ij (muziek)noten kende, verklaarde Juliaan- tje met een ernstig gezicht, dat zij die inder daad kende. 'Welnu', was de vraag, 'wat voor noot staat daar dan 'Jazei de prin ses, en meteen gebaarde zij naar haar mond, 'ik bedoel zulke noten, die je eet'. Grappig is het om te weten, hoe prinses Julianan als kind een tijdje verrukt was van woorden, die niet bepaald deftig waren, maar in het spraakgebruik van gewone kin deren een ereplaats hebben. Kinderen kun nen een tijd lang met een zekere bekoring bepaalde woorden, die een krachtige klank hebben, al zijn ze niet zo parlementair, regelmatig gebruiken. Ook Juultje heeft deze perioden in haar kJeuter-en kindertijd bewust gekend. Zo stond er eens een vreemd paard in de koninklijke stal. Het was echter een heel mooi paard. Het prinsesje bewonderde het dier en zei: 'Wat een mooie knol'. Van de zijde van de hofleraressen kwam daar natuurlijk bezwaar tegen en met nadruk werd toen gevraagd: 'Hoe noem je dat beest, Jula?' 'Nou', was haar antwoord, 'dat is toch een mooie knol?' Toen kwam de cor rectie. 'Wij noemen dat een paard, Jula'. 'Wel', zei zij, 'dan noemen wij het een paard, maar het blijft een mooie knol! De leraren van prinses Juliana mochten niets, maar dan ook niets van haar moeder koningin Wilhelmina door de vingers zien. Er was geen sprake van dat zij als een pap- kindje behandeld werd. Zelfs toen zij wat ouder was, zei prins Hendrik nog eens tot een nieuw aangestelde leraar: 'Nu, u laat haar maar flink werken en u ziet maar niets door de vingers, en voor de rest bespreekt u de dingen maar met mijn vrouw'. Het was algemeen bekend geworden dat de kleine Juul veel van grapjes hield. Het was nog meer bekend dat vader Hendrik evenmin hiervan afkerig was. Als kind kreeg de prin ses meer haar vader dan haar moeder te zien. Toch hield zij van haar moeder net zo veel als van haar vader, maar bij vader kon ze nog wel eens een potje breken. Hendrik speelde eigenlijk de moederrol in het gezin. Hij was minder streng en gedwongen, opgewekter en toegeeflijker dan Wilhelmina; althans zolang zijn vrouw niet in de buurt was. Julia na had toen al minder respect voor haar vader dan voor haar moeder, getuige een oude hofgeschiedenis die zich afspeelde toen Juliana met enige speelkameraden bezig was met iets ongeoorloofds. Toen zij plotseling iemand hoorde aankomen, zei ze: 'Schrik maar niet, het is geen Oranje, het is Mecklenburg maar.JuUana vertelde later in Een trotse vader prins Hendrik met zijn 'zonne straaltje Julia. een televisie-uitzending over haar vader het volgende. 'We waren ook vaak samen lekker stout. We begrepen elkaar erg goed en had den samen mooie plannetjes. Dit betekende niet, dat mijn vader en ik ook de ernst van het onderricht en opvoeding hebben onder kend. Ik was natuurlijk enig kind, maar m 'n moeder, speciaal m'n moeder, die dat zelf had ervaren, die was er alles aan gelegen om het mij anders te geven. Dus ik heb met veel kinderen kunnen spelen en ik zat in een klasje. Moeder had altijd alleen les gehad en dat was afschuwelijk. Dat heeft ze mij altijd willen besparen.2) I 2 Film: Koningin Juliana, vorstin in zeventig bewogen jaren. Daarin vertelt zij aan Anton Koolhaas in een televisie uitzending over haar jeugdjaren ter gele genheid van haar 70ste verjaardag op 30 april 1979.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 3