Verkiezingen water schap Hollandse Delta vandaag van start Groene kandidaten stellen: 'Kies voor de natuur' Verkiezingen extra belangrijk bij komst van nieuw Waterschap o^jp^ Eilandelijke vertegenwoordiging gering na samenvoeging Waterschap vooral bekend door 'nevenactiviteiten ElliVtlDBI-niEUWS Iedereen ziet in datje er samen iets van moet maken MIDDELHARNIS - Drie van de vijf 'groene' kandidaten van district West voor de komende Water- schapsverkiezingen komen van Goe- ree-Overflakfcee. Het zijn Thea Both, Bram Schrier en Pim Balde. Gedrieën hebben zij inmiddels al vele jaren zitting in het Water- schapsbestuur van Goeree-Over- flakkee en zij willen hun ervaring op het gebied van waterschapszaken graag inzetten in het nieuw te vor men Waterschap Hollandse Delta. Zij hopen dan ook dat veel inwoners van Goeree-Overflakkee die de natuur lief hebben hun stem op een van hen zullen willen uitbrengen. Zij hebben de krachten verdeeld: Thea Both uit Dirksland is kandidaat voor de categorie Gebouwd, Bram Schrier uit Sommelsdijk is kandi daat voor de Ingezetenen en Pim Balde is kandidaat voor Onge bouwd. Door op hen te stemmen kies je 'voor de natuur in uw water- schapsbestuur', zo zegt de slogan op de verkiezingsfolder die de Zuid- Hollandse Milieufederatie en acht ondersteunende natuurorganisaties speciaal voor de verkiezingen heb ben vervaardigd. Natuurbelangen Van 24 september tot 6 oktober - worden voor de tweede keer de verkiezingen voor het Waterschap gehouden. Deze Verkiezingen zijn dit jaar extra belangrijk omdat per 1 januari 2005 het Waterschap Goeree-Overflakkee ophoudt te bestaan en gaat samen met drie andere waterschappen en het Zui veringsschap, het Waterschap Hol landse Delta vormen. Het mar kante gebouw In Middelharnis is dan niet langer meer het aan spreekpunt, maar het nieuwe Waterschap krijgt voorlopig zijn zetel in Dordrecht en vervolgens in 2007 komt de vaste standplaats in Barendrecht, naast de Greenery. Een klein kantoor in Oude Tonge blijft nu het enige contactpunt voor Goeree-Overflakkee. Met één van de kandidaten voor de verkie zingen van het Waterschap, de heer Joh. van Nieuwenhuyzen uit Melissant hadden wij een gesprek. Ï^MP^- Stemmen belangrijk Meepraten Natuur Nieuwe natuur Burger PAGINA 9 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2004 Vandaag, vrijdag 24 september, beginnen de verkiezingen voor het waterschap Hol landse Delta. Alle 650.000 stemgerechtigden in het verzorgingsgebied van het nieuwe waterschap krijgen een stempakket in de bus. Zij kuiuien tot woensdag 6 oktober per post hun stem uitbrengen. De uitslag van de verkiezingen is op 13 okto ber bekend. Vijf waterschappen in zuidelijk Zuid-Holland gaan vanaf 1 januari 2005 samen ver der als waterschap Hollandse Delta. De waterschappen De Brielse Dijkring, Goe- ree-Overflakkee, De Groote Waard en IJsselmonde vormen dan samen met een deel van het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden het waterschap Holland se Delta. Dit nieuwe waterschap is met zo'n een miljoen inwoners één van de groot ste in ons land. Voor de waterschapsverkiezingen geldt: wie betaalt, bepaalt. Iedereen die water- schapslasten betaalt en ouder is dan 18 jaar, mag kiezen wie er straks in het Alge meen Bestuur komt. De stemgerechtigden zijn ingedeeld in verschillende catego rieën. Inwoners van het verzorgingsgebied stemmen in de categorie 'ingezetenen' en wie een eigen huis heeft stemt ook in de categorie 'gebouwd'Eigenaren van een onbebouwd perceel grond van een bepaalde afmeting stemmen bovendien in de categorie 'ongebouwd'Op 24 september krijgen stemgerechtigden één of meerde re stembiljetten in de bus voor de categorieën waarin zij mogen stemmen. Daar naast ontvangt de kiezer een kandidatenkieswijzer. ledere kandidaat geeft in dit boekje aan welke waterschapsthema's hij of zij belangrijk vindt. De kandidaten stellen zich ook voor op internet. Op www.wshd.nl staat een lijst met alle kandidaten en de thema's waar zij zich sterk voor maken. Bovendien kunnen de kiezers in discussie met kandidaten op deze site en zetten de kandidaten er hun standpunten over de thema's uiteen. De waterschapsverkiezingen zijn schriftelijk. Kiezers vullen hun stembiljetten in en doen ze in de retourenvelop op de bus. Op woensdag 6 oktober om 12.00 uur sluit de stenmiingstermijn en worden de stemmen geteld. Een week later is de uit slag bekend. Meer informatie vindt u op www.wshd.nl of bel het gratis informatienummer 0800 - ONZEDELTA (0800 - 6693335) Het besturen van een waterschap is een leuke vorm van openbaar bestuur meent het drietal eensgezind. Met name omdat de taken duidelijk afgebakend zijn; het water schap houdt zich bezig met het onderhoud van de wegen buiten de bebouwde kom, de waterkeringen en de waterstanden. Dat vertaalt zich onder meer in projecten die voor een ieder zichtbaar zijn. "Het is niet alleen het houden van droge voeten. Kijk bijvoorbeeld eens naar het aanleggen van de kreken met natuurvriendelijke oevers en de vele wandel- en fietspaden. Dat bete kent dus ook meer natuurbeleving, naast het noodzakelijke nut van waterberging," illustreert Pim Balde. En zo staan er op Goeree-Overfiakkee nog meer projecten op de rails. Het is daarom zaak dat in het nieuwe waterschap Hollandse Delta de vinger aan de poJs wordt gehouden, hoe deze projecten in de toekomst worden uit gewerkt. Een sterke vertegenwoordiging uit deze regio is dan ook zeker van groot belang, aldus de drie natuurmensen. "Het wordt de kunst om te bekijken of Goeree- Overflakkee voldoende aan zijn trekken komt. Op het moment dat het noodzakelijk is moet je je woordje kunnen doen en voor de belangen van je regio kunnen opko men," voorziet Bram Schrier. Hoewel het waterschap in beginsel a-politiek is, willen de 'groenen' toch zeker in het nieuwe bestuur een soort fractie gaan vormen om hun invloed te kunnen laten gelden. Op zich zal dat niet zo moeilijk moeten zijn, want wie op het internet de uitspraken van de diverse kandidaten leest, komt tot de conclusie dat vrijwel iedereen de natuur een goed hart toedraagt. "Veel kandidaten geven aan dat ze de natuurbelangen willen behartigen. Zo'n uitspraak betekent wel dat je er iemand ook op kunt afrekenen. Welke normen hanteert iemand daarbij'? Voor ons is er altijd onze achterban, zoals de natuur organisaties, die onze mening ijken. Het is dus niet onze privé-mening die wij als het zo uitkomt naar voren brengen", aldus Pim Balde. Was er in het verleden in het waterschap vooral veel aandacht voor de agrarische belangen, nu is het accent steeds meer aan het verschuiven. "De inzichten zijn in de loop der jaren gewijzigd. Wij volgen nu het Europees beleid, dat wil zeggen ruimte maken voor water. Dus wateropvang in natte tijden en watervoorraad in droge tij den. Ook het Kierbesluit ligt in het ver lengde van dit beleid. Natuurlijk zit hier een flink kostenplaatje aan, zodat het wel zaak is om alle consequenties goed uit te zoeken," meent Schrier. Thea Both merkt daarbij op dat naar haar mening de tegen stelling tussen de agrarische belangen en de natuurbelangen in de loop der jaren wat Volgens Van Nieuwenhuyzen zijn de komende verkiezingen voor het Waterschap heel belangrijk voor alle burgers van Goe ree-Overflakkee, zéker nu de fusie van Waterschappen en Zuiveringsschap een feit is geworden. "Alleen al de overgang van een organisatie van het huidige Waterschap, waar vijftig mensen bij zijn betrokken, naar een instelling van vijfhonderd werknemers is al een hele stap". De agrariër laat weten dat hij niet zo geporteerd is van deze fusie. "De lijnen zijn nu bijzonder kort. Neem nu bijvoorbeeld de wateroverlast van enkele weken terug. Binnen een paar uur kon het Waterschap de nodig maatregelen nemen om erger te voorkomen. Als de waterhuis houding straks wordt aangestuurd vanuit Dordt dan zal dit zeker meer tijd in beslag nemen, want wij zien direct dat het hier nat is en vanuit Pordrecht zal dit wellicht wat langer duren". Momenteel wordt het Waterschap Goeree- Overflakkee bestuurd door 30 leden van de 'Verenigde Vergadering' van ingelanden. De heer Joh. van Nieuwenhuyzen, één van de kimduliiiiii van het nieuwe Waterschap. I ku'zin^en die uit hun midden vijf heemraden en een dijkgraaf hebben gekozen. Van die dertig leden behoren er 12 leden tot 'ongebouwd' (waarvan één groen) in de nieuwe Verenig de Vergadering zijn dit er zeven. De leden zijn momenteel natuurlijk allen afkomstig van Goeree-Overflakkee. Straks, in het nieuw gevormde Waterschap Hollandse Delta, zal de eilandelijke inbreng maar gering zijn. Van Nieuwenhuyzen verwacht maar vier of vijf vertegenwoordigers van Goeree-Overflakkee in de Verenigde Verga dering van het nieuwe Waterschap, welke uit zesendertig leden bestaat. Omdat het eilandelijke zeteltal maar klein zal worden, vindt Van Nieuwenhuyzen het heel belangrijk dat de burgers van Goeree- Overflakkee gaan stemmen. "Bij een goede opkomst in onze regio zou het zeteltal wel eens hoger kunnen uitvallen", zo verzekert Van Nieuwenhuyzen. Geruime tijd is Van Nieuwenhuyzen Heem- raad bij het huidige Waterschap, deze func tie is ongeveer te vergelijken met wethouder X. De drie groene waterschappers: Pim Balde. Thea Both en Bram Schrier. (foto Dorien Kickert) Het natuurvriendelijk beheer van hermen behoort eveneens tol de belangrijke taken van het Waterschap. minder scherp geworden zijn. "Vroeger werd er toch wel eens wat gekscherend gesproken over de groene maffia! Maar gelukkig heeft iedereen ingezien dat je vooral samen er iets van moet maken. Dat bleek wel in 1998 toen de grote waterover last iedereen met de neus op de feiten druk te." Pim Balde voegt hieraan toe: "Je moet alle belangen van de streek samenvoegen en dan nieuwe afwegingen maken. Neem nu die wateroverlast die Thea net noemt: hierdoor zijn plannen tot stand gekomen om meer waterbergingen te creëren. Dat is overigens niet alleen hier op Goeree-Over flakkee gebeurd maar ook op Voome Put ten en in de Hoekse Waard." De drie waterschappers zijn blij dat de 'groe nen' dan ook inmiddels als volwaardige gesprekspartner worden beschouwd. "We worden steeds vaker geraadpleegd. Toen er een aantal bomen omgewaaid was werd er samen met ons bekeken wat de beste ver vanging zou zijn. Ook op cultuurhistorisch gebied praten wij mee, zoals destijds bij de restauratie van het Dirkslandse Sas, waar zwaluwen aan te broeden waren, of nu bij de plannen voor de restauratie van de bunker in de Preekhilpolder in Ouddorp." Daarnaast kan het drietal op een aantal wapenfeiten bogen die in de loop der jaren bereikt zijn. Thea, Pim en Bram hoeven er slechts kort over na te denken: het eerste succesje was dat van het beperken van bestrijdingsmidde len bij de paaltjes in de bermen, somt Bram direct op. Gevolgd door de natuurontwikke- Ungen langs de kreken, die door het Water schap rechtstreeks uit het landschapsontwik kelingsplan werden overgenomen. En het nieuwe maaibeleid. En de verbetering van de verkeersveiligheid op de buitenwegen voor de kwetsbare weggebruikers, een stokpaard je van Pim Balde. „Dat heb ik jaren geroe pen: ga zelf daar ook eens fietsen, of wande len. Dan zie je hoe gevaarlijk die wegen soms zijn!" Alle drie zijn het eens over het feit dat het besturen van een groot waterschap zoals de Hollandse Delta zal gaan worden, specifiek eisen stelt. Het wordt besturen op hoofdlij nen, aldus het drietal, waarbij er ongetwij feld soms tegenstrijdige belangen zullen spelen. Zij voorzien daarbij wel dat de agra rische sector in het nieuwe waterschap in de minderheid zal zijn en dat het beleid meer gericht zal zijn op de grote stedenproblema tiek. "Je zult dus een brede kijk op de zaken moeten hebben en bijvoorbeeld als agrariër moeten kunnen meedenken over stedelijk gebied. Hoewel ik denk dat in IJsselmonde niet veel andere zaken zullen spelen als hier", zegt Pim Balde. "Dat de stedelijke invloed in het bestuur van de Hollandse Del ta veel groter is is natuurlijk economisch gezien niet onterecht. Aan de andere kant gaat het bij ons wel om een flinke grondop- pervlakte." Kortom, de drie waterschappers hebben er alle vertrouwen in dat ook in het Waterschap Hollandse Delta deze regio goed vertegen woordigd kan worden en dat er ook werke lijk iets bereikt kan worden. Mits er namur- lijk wel op de juiste kandidaten wordt gestemd... in het gemeentebestuur. In zijn 'portefeuille' heeft hij het Waterbeheer. Hij realiseert zich dat 'de man in de straat' zich maar weinig om het Waterschap bekommert, maar toch hoopt hij dat velen de stemming zullen gebruiken om keuze te maken want het Waterschap is ook voor de 'gewone' burger heel belangrijk. Vroeger bestonden de polderbesturen alleen maar uit boeren, waarin de boer met het grootste aantal hectares ook het meeste stemrecht had. Later na verschillende fusies is het Waterschap Goeree-Overflakkee ont staan en door veranderende wetgeving werd het waterschap "van iedereen'; ook niet- agrariërs gingen deel uit maken van het bestuur en de waterschapslasten werden over de gehele bevolking verdeeld. Het gevolg van deze verandering is dat momen teel maar zeven agrariërs deel uit maken van de dertig leden tellende Verenigde Vergade ring. De overige leden zijn de zogenaamde ingezetenen, waarvan verschillenden natuurbeschermingsorganisaties vertegen woordigen. Van Nieuwenhuyzen erkent dat het logisch is dat ook anderen dan boeren deel uitmaken van het waterschapsbestuur, want iedereen betaalt waterschapslasten en medezeggenschap is dan vanzelfsprekend. Wel heeft hij wat moeite met de inbreng die komt vanuit de 'natuurhoek', waarbij hij wel aangeeft dat de huidige 'groene' vertegen woordigers wel gematigd zijn in hun inbreng en dat zij zeker wel oog hebben voor de belangen van de agrariërs. Meer vrees heeft hij voor de stem van 'de natuur' in het nieuw te vormen waterschap. "Ik denk dat die men sen uit de regio Rotterdam, minder oog heb ben voor de belangen van de boeren". De Melissantse akkerbouwer maakt er geen geheim van dat hij een tegenstander is van de ontwikkelingen van verschillende natuur gebieden op het eiland: "Ik zie in Deltana tuur niks en ook in het Kierbesluit zie ik niks". Hij verklaart dat het Kierbesluit, waarbij de Haringvlietsluizen op een kier worden gezet en later zal die kier groter wor den in het kader van 'Getemd getij' weinig nut heeft. Voornamelijk de kosten van het Kierbesluit vervullen hem met zorg. "Er wordt gezegd dat het Kierbesluit 35 miljoen euro gaat kosten, maar dan wordt er geen rekening gehouden met de kanalen die op Goeree-Overflakkee en Voome Putten gegraven moeten worden, met deze kosten werd in dit bedrag geen rekeningen gehou den. Deltanatuur kost 150 miljoen euro en als het dan wat tegenvalt zitten we zo op 200 miljoen euro. De volgende fase. Getemd Getij zal minstens zoveel kosten en dat moet de samenleving ophoesten". Behalve de kosten baren ook de sterk toene mende verzilting Van Nieuwenhuyzen in heel Zuid-Holland grote zorgen. "In de 35 miljoen euro zit alleen de goedkoopst moge lijke zoet wateraanvoermethode. te weten een pijp. Dat was voor het waterschap niet aanvaardbaar. De door ons gewenste kana len worden uit de Deltanatuurpot betaald". De oorspronkelijke natuur wordt er volgens Van Nieuwenhuyzen niet mee teruggekregen. "Want wat is nu de toename van het eb en vloed- verschil van 5 cm'.'" In dit ver band wijst hij op de Stormvloed kering in de Oosterschelde ook hier vallen volgens hem de uit eindelijke resultaten op het gebied van de natuur tegen. "De vroegere overgangen tussen slik en water krijg je nooit meer terug. In de Westplaat tracht men dit te bereiken door het graven van geulen. Bij dit landschap horen binnendijkse akkers en buitendijkse gorzen. Er stond een rand riet, maar er waren geen ste kels of wilgen. Het waren gewoon gorzen waar de koeien geweid konden worden". Hij vindt het onverstandig als er gro te stukken landbouwgrond wor den onttrokken en worden veran derd in natuurgebieden. "Hier mee wordt de landbouwecono mie op het eiland onder druk gezet en dat is heel onverstandig, want met recreatie verdienen de boeren het geleden omzetverlies niet snel terug!" Van Nieuwenhuyzen ziet het probleem van het verdwijnen van de land bouwgronden ook mondiaal: "In Nederland wordt ongeveer 330.000 hectare landbouw grond omgezet in natuurgrond. Het gevolg is dat landen elders op de wereld meer moeten gaan produceren en zo worden er bijvoor beeld in Brazilië grote delen tropisch regen woud weggekapt om landbouwgrond aan te leggen, met alle gevolgen van dien." Is Van Nieuwenhuyzen dan een tegenstan der van het behoud en aanleg van natuurge bieden'? Hij geeft aan dat hij op twee gedach ten hinkt, "Ik ben lid van Natuurmonumen ten en ik mag graag in natuurgebieden fietsen en ik heb er ook geen bezwaar tegen dat natuurgebieden beschermd worden. Mijn probleem is dat onze grond wordt gebruik voor de aanleg van nieuwe natuur en er worden veel te hoge eisen gesteld aan de gewasbeschermingsmiddelen die wij mogen gebruiken". Nieuwe natuur noemt Van Nieuwenhuyzen 'een beetje nep" en het geeft volgens hem soms beperkingen en vaak overlast aan de boeren zoals ganzen- schade. Verder vindt hij dat door het ver dwijnen van 'de Enden'en delen van het West-Nieuwland in Ouddorp er ook een stuk cultuurhistorie verdwijnt. Én dit geldt ook voor Tiengemeten, "Het is nog maar de vraag of de 'nieuwe natuur' die daar voor in de plaats komt nu echt een verrijking is voor de samenleving". Wel vindt hij dat aanleg van nieuwe natuur en de noodzakelijke waterberging hand in hand kunnen gaan en hij weet dat het huidi ge Waterschap hier heel actief in is. Verder maakt het Waterschap zich sterk om in der gelijke gebieden ook fietspaden aan te leg gen. Hij vindt dit een goede samenwerking waarbij zowel landbouwers als natuurmen sen garen bij spinnen en ook voor de gewo ne burger valt er dan meer van het landschap te genieten. Volgens Van Nieuwenhuyzen merkt de bur ger pas wat van het Waterschap als hij natte voeten krijgt, maar als het Waterschap de taken goed verricht zal de burger weinig van het bestaan van het Waterschap opmerken. De waterschapsman wijst er verder op dat het Waterschap vooral bij de burger bekent is om haar neventaken, zoals het aanleggen van fietspaden en watergangen met natuur lijk vriendelijke oevers. Ondanks de onbe kendheid met het functioneren van het Waterschap hoopt Van Nieuwenhuyzen wel dat velen straks hun stembiljet zullen invul len, want ook in het nieuwe waterschap zul len er veel zaken aan de orde komen die heel belangrijk zijn voor alle burgers van Goeree- Overflakkee, Waterbeheer is een belangrijke taak voor het Waterschap.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 9