Jongerenraad Rabobank West-Flakkee actief Balkenende vraagt Bram Bom oorlogsveteranen te bedanken Stichting WWZ-concerten viert eerste lustrum Rommelmarkt St. Philipsland EIIAIIElEII-ttlEliWS Ophalen oud papier Herkingen Selzoenstart van tafeltennisvereniging Burning Rubber Nieuwe ZHL-infopanelen bij Kaapduin en De Schans Concertorganisatie ten bate van de medemens Jongeren zijn de toekomst Adviesorgaan en meer... Successen Sponsors HOEKSCHE WAARD Hoge gasten bij Ouddorpse gastheer op Bevrijdingsdiner Blijk van dank Escorte Een brug te ver Hoofdkwartier Brief Balkenende Luchtlandingen PAGINA 7 VRUDAG 24 SEPTEMBER 2004 Vorig jaar heeft Rabobank West- Flakkee een Jongerenraad in het leven geroepen. In deze raad hebben tien jongeren in de leeftijd van 18 tot 25 jaar zitting die zich sterk maken voor de belangen van hun leeftijdsge noten. Na een jaar vooral intern bezig te zijn geweest is het nu tijd dat de Jongerenraad zich aan de buitenwe reld presenteert. Directeur John de Jonge ziet jongeren als de toekomst van de Rabobank. "De oprichting van de Jongerenraad was een advies uit een afstudeeronderzoek dat vorig jaar is uitge voerd. Als betrokken bank willen we jonge ren begeleiden in het realiseren van hun ambi ties, en dan niet alleen op financieel gebied. Een Jongerenraad blijkt inmiddels een suc cesvolle oplossing om jongeren in onze omgeving beter van dienst te kunnen zijn." De Jongerenraad voorziet de Rabobank van advies in haar beleid voor jongeren op West- Flakkee. Maar niet alleen de Rabobank kan gebruik maken van het advies van de Jonge renraad. Ook bedrijven, instanties en natuur lijkjongeren zelf kunnen met vragen of sug gesties terecht bij de Jongerenraad. "We wil len een spil zijn tussen de Rabobank en de maatschappij", vertelt Jos van der Welle, lid van de Jongerenraad. "We leveren advies over het beleid en dat is toegevoegde waarde voor de bank en de maatschappij. Voor ons is de toegevoegde waarde onder andere dat we ons persoonlijk kunnen ontwikkelen. Zo leren we bijvoorbeeld omgaan met bestuur lijke taken." Op 2 oktober 2004 zal er een rommel markt worden gehouden ten bate van de Ned. Herv. Kerk te St. Philipsland. Deze rommelmarkt wordt gehouden in dorps huis 'De Wimpel' aan de Eendiachtstaat te St.-Philipsland. De deuren gaan om 10 uur open, iedereen is van harte welkom. Niet alleen p-^. „:i;!i..jke ontwikkeling blijkt voor de leden van de Jongerenraad de drijf veer om deel te nemen in de Jongerenraad. Zo zegt het merendeel van de leden het inte ressant te vinden om bezig te zijn met maat schappelijke zaken, met leeftijdsgenoten te discussiëren over het bankbeleid voor jonge ren en gebruik te maken van het netwerk van de bank. Volgens voorzitter Nathalie Hoek, heeft de komst van de Jongerenraad al voor enkele successen gezorgd. Zo heeft de Rabobank op aanraden van de Jongerenraad een aantal adviseurs speciaal opgesteld voor jongeren in de doelgroep van 18- tot 25 jarigen. Daarnaast zijn de onlangs gehouden hypo theekavonden voor starters ook een initiatief van de Jongerenraad. Het komende seizoen zal de Jongerenraad zich bezig gaan houden met sponsoring en de wijze waarop de sponsorgelden aan jeugdinitiatieven worden verdeeld. Ook heeft de Jongerenraad haar steentje bijgedra gen aan het voordragen van een initiatief dat zich op de Ledenvergadering van Rabobank West-Flakkee op 5 oktober a.s. mag presen teren en zo in aanmerking komt voor een bij drage uit het Ledenfonds dat de bank al een aantal jaar uitkeert. Interesse? Momenteel bestaat de Jongerenraad uit acht ledgn en men is nog op zoek naar twee nieu we leden in de leeftijd van 18- tot 25 jarigen, zowel schoolgaand als werkend en woon achtig in West-Flakkee. Heb je interesse in de Jongerenraad of heb je nog vragen en/of opmerkingen, dan kun je die mailen naar jongerenraad@west-flakkee.rabobank.nl. Morgen, zaterdag 24 september, wordt in Herkingen het oud papier weer opge haald voor de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier tijdig goed gebundeld aan de kant van de weg zetten (geen drankkartons, plastic, e.d.)? Dinsdagavond 5 oktober begint voor de tafeltermisvereniging in Ooltgensplaat Burning Rubber het nieuwe seizoen. Alle leden hebben een mailing ontvangen dat het gekletter van de tafeltennisballetjes weer gaat beginnen. De tafelteimisvereni- ging kan nog volop nieuwe leden gebrui ken. Uiteraard is men van harte welkom om een proefballetje te komen slaan en gelijk een beetje sfeer te proeven bij de club. Eigenlijk is het iedere dinsdagavond open huis bij Burning Rubber. Het is een recre atieve vereniging, maar als er mensen zijn die in competitieverband willen spelen, behoort ook dit tot de mogelijkheden. Dit jaar is er een budget beschikbaar om ook iets met de jeugd te doen. De activiteiten commissie is volop bezig om hiervoor iets van de grond te tillen. Als thuisbasis is de grote toneelzaal van 't Centrum in de van Weelstraat beschikbaar, waar met gemak de vier tafeltennistafels kunnen worden opgesteld. De avonden voor de senioren beginnen omstreeks acht uur. Naast de onderlinge oefenpartijen worden clubkam pioenschappen gehouden en wordt een kersttoemooi en een paastoemooi georga niseerd met leuke prijsjes. Tussendoor wor den kampioenschapjes gespeeld met ver schillende speelsterktes, zodat ook starters en recreanten regelmatig aan bod komen. De contributie is zeer laag, namelijk 50 voor het hele seizoen, voor junioren slechts 25. Aan het eind van het seizoen, dat doorloopt tot mei 2005, wordt nog een afsluitend etentje (met partner) georgani seerd. Denkt u dat dit ook iets voor u zou kunnen zijn, kom dan gewoon eens langs op dinsdagavond in gebouw 't Centrum aan de van Weelstraat of neem contact op met één van de bestuursleden: Jan Neels, tele foon 0187-639041, John Freen, telefoon 0187-631164, Bert de Bruin, telefoon 0187-632193. Het Zuid-Hollands Landschap heeft in het natuurterrein De Schans bij Ouddorp nieuwe infopanelen ge plaatst. Door deze panelen worden bezoekers van deze gebieden geatten deerd op de bijzondere waarden in het gebied, wat een wandeling een stuk interessanter maakt. De Schans De Schans is epn cultuurhistorisch waarde vol gebied uit de zeventiende eeuw. Het Zuid-Hollands Landschap verwierf dit 2,7 hectare metende terrein bij Ouddorp in 1993. Het nieuwe infopaneel gaat in op de functie van het aarden verdedigingswerk langs de Grevelingen. Ook komen de natuurwaarden aan bod. Bezoekers kunnen een wandeling maken langs de gracht en over de binnen ruimte. In het najaar zien zij wellicht kuif- eenden, slobeenden en smienten in het water rond De Schans. In de omliggende weilan den grazen ganzen en jaagt de slechtvalk. Het plaatsen van de panelen maakt onder deel uit van een project om de bezoekers van de natuurgebieden van het Zuid-Hollands Landschap beter te informeren. De vervaar diging van de panelen wordt gesponsord door de gemeente Goedereede, de gemeente Westvoome en de Nationale Postcode Lote rij (NPL). Meer informatie: www .zuidhollandslandschap.nl im im «5i im C« *2* i* i* 'J^ ;/i 4* *J» ffi *J» 'S» 'fi tï <i& ***4*. f; m} »2* 0} K' K' K* K* K' »2* K* K* "2* K* Weet u dat het tegenwoordig heel normaal is dat een gewone huis-, tuin- en keukenkat 20 jaar wordt. Dat komt natuurlijk ook door de voeding met allerlei toevoegingen, inentingen, etc. Otje bereikte een leeftijd van 25 jaar, een kat die op 11-jarige leeftijd uit het asiel werd gehaald. Veel bezoekers van De Dierenstee vinden een kat van 10 jaar vaak te oud, maar u ziet het: zo'n dier kan nog jaren bij u zijn! Dus hopen wij dat Saskia, een rode poes van ruim 13 jaar, toch nog een nieuwe baas vindt. Saskia is niet gewend aan kinderen en hon den, en ze komt alleen buiten als het lekker weer is. Wie komt haar halen? Fiona is een zwarte poes van 6 jaar, een schootkat, lief voor kinde ren, maar bang voor honden; ze komt graag buiten. Sammie is een cypers-witte poes van 2 jaar, een vriendelijk diertje, lief voor kinderen, een echte knuffelpoes. Manoek is cypers-wit, een poes van 5 jaar. Zij is lief voor kinderen, niet gewend aan honden, komt graag op schoot en gaat graag naar buiten. Poes is schildpad-wit, 5 jaar oud, ook een schootkat. Zij is lief voor kinderen, kan bij soortgenoten, komt graag buiten, maar is iet gewend aan honden. Feline is cypers, 6 jaar oud. Zij is niet gewend aan kinderenaan hon den en zij houdt niet van soortgenoten. Het is een poes met een gebruiksaanwijzing. Zij wordt ook hever niet zomaar opgetild. Rick is rood-wit, 5 jaar oud, een lieve kat, kan bij kinderen en bij soortgenoten, maar is niet gewend aan honden. Rick zit graag op "sTTrHTTMP schoot en komt graag buiten. MlCHltrMlj gjyg jg ggjj vondeling, een grijs-witte DIERENBELANG pers van 7 maanden, een Ueve zachtaardi ge poes. U vindt deze katten en een paar kittens in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14-a, Numansdorp, tel. 0186-655150, website: www.dierenstee.nl. Openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Premier Balkenende heeft, voordat hij met ziekteverlof ging, aan de Oud- dorper Bram Bom gevraagd om de oorlogsveteranen te bedanken die zestig jaar geleden Nederland hebben bevrijd. De oud-strijders uit de Twee de Wereldoorlog bezochten vorige week ons land in verband met de zestigste viering van Operatie Market Garden ('Een brug te ver'). NAVO-generaals, de bevelhebbers van de landmacht en luchtmacht, de Inspecteur- generaal van de Nederlandse Krijgmacht, de landmachtattaché van de Amerikaanse ambassade en Leden van de rechterlijke macht waren vorige week vrijdag bij Bram Bom te gast op een door hem georganiseerd Bevrijdingsdiner in het Brabantse Vught. Voor dit informele diner moest de premier "tot zijn spijt" verstek laten gaan. Het prominente gezelschap was op uitnodi ging van Bom, die vanuit diverse non-profit functies de Nederlands - Amerikaanse betrekkingen behartigt, onder strenge bewa king naar kasteel Maurick in de Brabantse bossen getogen voor een samenzijn met Amerikaanse oorlogsveteranen van 101ste Airborne Divisie. Daar werden onze bevrij ders, als blijk van dank voor hun heldhaftige inzet van precies zestig jaar geleden, door Bom en zijn hoge gasten toegesproken. De oorlogsveteranen arriveerden vorige week maandag op Schiphol en bleven ruim een week in Nederland. Voor veel bedrijven was het een eer om een bijdrage aan dit jubileumprogrartmia te leve ren. Heineken voorzag het gezelschap van baseballcaps, fotorolletjes werden aangebo den door Kodak en de KLM reikte bij aan komst in Nederland aan elke deelnemer een draagtas uit. Voor de rit van Schiphol naar Eindhoven had Connexxion gratis de mooi ste bus beschikbaar gesteld. De touringcar werd tot verrassing van de veteranen bege leid door motorrijders van de Koninklijke Marechaussee. Bram Bom zegt hierover: "toen ik de Generaal-majoor van de Mare chaussee om deze escorte verzocht, hoefde daar niet lang over te worden nagedacht. Op het hoofdkwartier kreeg ik te horen dat ze hun werk in vrijheid kunnen doen omdat deze mensen zestig jaar geleden ons die vrij heid, na jaren van onderdrukking, hebben teruggegeven, dat is wel een eerbetoon Veel oorlogsveteranen weten zich nog, als de dag van gisteren, te herinneren hoe ze zestig jaar geleden letterlijk uit de lucht vie len. Het was hun opdracht om de strategisch zo belangrijke bruggen over de rivieren in handen te krijgen. Dit zo moeizame begin Bram Bom overhandigt na zijn speech een zeefdruk van de liiclulandingen van de geallieerden aan Luitenant-Generaal Van Baal, Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht. van de bevrijding van ons land zou de geschiedenis ingaan onder de codenaam 'Operation Market garden', ook wel 'Een brug te ver'. VS-veteraan Kolonel Willes Rohr (82) vertelt: "Op 17 september 1944 landden wij met duizenden parachutisten rond Veghel, Heeswijk en Eerde om Holland te bevrijden van jarenlange onderdrukking, intimidatie en jodenvervolging. Ik was inge deeld bij de 101ste Airborne Divisie. Veel van mijn kameraden hebben het helaas niet overleefd. Ik ben naar Nederiand gekomen om ze een laatste groet te brengen op de Amerikaanse militaire begraafplaats Mar graten in Liraburg." Na een bezoek aan het Brabantse St. Oeden- rode, waar de groep vorige week vrijdag een ontvangst kreeg aangeboden in kasteel Hen- kenshage, het voormalige hoofdkwartier van Generaal Maxwell Taylor, spoedde het gezelschap zich naar Vught voor deelname aan het Bevrijdingsdiner. Daar werd een delegatie van de veteranen opgewacht door een ontvangstcomité, met als eregasten de generaals van de NAVO en de Nederlandse Krijgsmacht. Ook de minister-president was voor het diner uitgenodigd, maar deze liet weten tot zijn spijt niet in de gelegenheid te zijn om de uitnodiging aan te nemen. Zoals bekend tobt de premier al weken met zijn gezondheid. Ondanks een drukke agen da en zijn vele besprekingen in verband met Prinsjesdag en afspraken met diverse artsen in de weken voorafgaande aan zijn zieken huisopname, zag premier Balkenende toch nog gelegenheid om van zich te laten horen. In een persoonlijke brief aan Bom schreef de minister-president hem onder meer het vol gende: "Staat u mij toe van de gelegenheid gebruik te maken om u deelgenoot te maken van de grote bewondering en het diepe respect dat ik voor de dappere soldaten van Operation Market Garden heb. Hun moedige inzet was van onschatbare waarde voor de bevrijding van ons land, hoe moeizaam die bevrijding aanvankelijk ook verliep. Ik hoop dat u de aanwezige veteranen op het Libera tion Dinner daarvoor mijn welgemeende dank wilt overbrengen." Na het voorlezen van een vertaling van deze brief, waren de veteranen zichtbaar geroerd en barstte er een spontaan applaus los. Ter herinnering aan de zestigste viering van Operation Market Garden kregen de oor logsveteranen, na de verschillende speeches, het indrukwekkende boek 'De Tweede Wereldoorlog in foto's' aangeboden, een vier kilogram wegend exemplaar met ruim 900 historische foto's en zeshonderd pagi na's. De Inspecteur-generaal van de Krijgs macht, Lt.-Generaal A.P.P.M. van Baal kreeg, behalve het boek, uit handen van Bom een zeefdruk, voorstellende de luchtlandin gen van de 101ste Airborne Divisie op Nederlands grondgebied. Een identieke zeefdruk werd overhandigd aan NAVO Generaal-majoor E. Bargewell en J. Velas quez, Nationaal president van de 101ste Air borne Division Association. Afgelopen dinsdag zijn de veteranen, wellicht voor de laatste keer, teruggekeerd naar de Verenigde Staten. Regelmatig keert de naam WWZ-con certen terug in de regionale pers. Een stichtingsnaam die staat voor 'Wereld Wijde Zending-concerten'. De motor achter deze organisatie is de te Tholen geboren en al weer een aantal jaren in Dirksland wonende Daan Schot. Vijf jaar geleden werd de stichting WWZ- concerten opgericht. En bij gelegenheid van de eerste lustrumvierlng vertelt Daan wat meer over de activiteiten van de stichting, die hij hoofdzakelijk in de wintermaanden organiseert, daar hij als mosselvisser dan aan wal verblijft. Goede doelen Het begon allemaal in 1997. Via evangelisa tiewerk in Tongeren (B) was Daan betrok ken bij de kerkbouw voor een evangelisatie- post aldaar van de stichting In de Rechte Straat. Om hiervoor geld bijeen te verzame len, kwam Daan met het idee om een zang avond te organiseren. En die suggestie bleek zeer succesvol. Zó succesvol dat hij besloot om door te gaan met het organiseren van zangavonden, waarvan de opbrengsten bestemd zouden zijn voor goede doelen: kleinere organisaties die zich inzetten voor zendings- en evangelisatiewerk, zoals In de Rechte Straat, Onderlinge Zorg Oekraïne, MAF-zendingsvliegers, Inwendige Zen dingsbond, Gereformeerde Zendingsbond en Zending Gereformeerde Gemeenten. Succesvol Deze activiteiten leidden in 1999 tot de offi ciële oprichting van de stichting WWZ-con certen, in de jaren daarna gevolgd door tel kens zeer succesvolle concerten, zowel ins trumentaal, vocaal, als gecombineerd. Als hoogtepunten noemt Daan het Kerstconcert 2001 en de gehouden concertreis naar Parijs. Maar ook het feit dat bijvoorbeeld twee jaar geleden de georganiseerde concerten gemid deld 900 luisteraars trokken, waardoor toen ruim 20.000 naar zendings- en evangelisa tiedoelen kon worden overgemaakt, is voor Daan een hoogtepunt. En nog steeds mag hij zich verheugen over de overweldigende belangstelling die de concerten trekken wel ke hij organiseert, zoals de tweejaarlijkse WWZ-concerten in de Grote Kerk te Tholen, die tot twee maal toe 1100 bezoekers trok ken. Maar ook de zanguitvoeringen in de Visafslag te Stellendam, met bezoekersaan tallen van 1000 en 1300. Al doende kwam Daan erachter dat hij orga nisatietalent bezit, "en dat moetje benutten" vindt hij. Met het bieden van gevarieerde programma's en het uitnodigen van bekende muzikale 'grootheden' slaagt WWZ-concer ten erin om steeds weer volle kerken of zalen •ixi Daan Schot (s de motor achter Sm hting H'H'Z-< oncerten. te trekken. Luisteraars weten natuurlijk niet dat elk concert zo'n tweehonderd uur voor bereiding vergt. En, benadrukt Daan, 't is dankzij de goede steun vanuit het bedrijfsle ven en door de entreegelden en collectes tij dens de concerten, dat het ons financieel ook mogelijk wordt gemaakt om dit werk de doen. Maar bovenal ervaart hij hierin duide lijk de zegenende hand van zijn hemelse Vader, Die hij persoonlijk heeft mogen leren kennen. Ander hoofddoel En door dit laatste is ook het hoofddoel van stichting WWZ-concerten in een ander licht komen te staan. Natuurlijk, de opbrengsten van de zangavonden blijven onverminderd bestemd voor het zendings- en evangelisa tiewerk - daarmee is dus meteen gezegd dat de organisator er zelf niet 'beter van wordt'. Maar het organiseren van concerten doet Daan niï vooral vanuit bewogenheid met zijn medemens, waarvan er vele - ook al gaan ze trouw ter kerke - zonder God leven, zo weet hij. "Zónder God en Jezus gaat de mens ver loren", weet Daan "en ik ben ervan over tuigd dat ook door middel van muziek het evangelie gebracht kan worden. Door het organiseren van concerten probeer ik nu dan ook mensen onder Gods woord te brengen. En ik geloof dat God daarin zéker wonderen kan en zal doen, ja ook in de afgelopen jaren al hééft gedaan. Daarin ligt nu het hoofddoel van WWZ-concerten". Maar daar zitten ook consequenties aan vast, vindt Daan. "Mensen komen immers zo gemakkelijk naar een concert waarin - zowel gesproken als gezongen - Gods woord centraal staat. Het is echter dikwijls zo'n traditie of sleur om naar een zangavond te gaan, terwijl mensen eigenlijk moesten beseffen dat ze dan onder het evangelie komen en dat dit niet vrijblijvend is. Zélf kan ik de bezoekers van onze concerten natuur lijk niets geven, dat weet ik wel, maar ik pro beer wel op deze manier, biddend, de con certen voor te bereiden." Lustrum Concert Hoewel Daan de motor achter de stichting is, wordt hij in dit werk bijgestaan door zo'n tien, elf vrijwilligers. Nü staat, ter gelegen heid van het lustmm van WWZ-concerten, een concert op het programma in de Grote Kerk te Dordrecht op zaterdagavond 2 okto ber a.s. Daaraan werken mee het Jong Chris telijk Urker Mannenkoor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. J. Kramer, een groot jongerenkoor o.l.v. W.A. den Hertog en samengesteld uit de jongerenkoren 'Jigdaljahu' uit Baren- drecht en 'Con Amore' uit Dirksland, Cla rissa van der Weerd (sopraan), Anja van der Maten (hobo). Kees Alers (dwarsfluit), Ron van Onmien (orgel) en Klaas Jan Mulder (orgel en piano). De opening en sluiting zul len worden verzorgd door ds. T. Vanhuysse uit Tongeren. De entree voor dit bijzondere concert bedraagt 7 voor volwassenen en 3 voor kinderen onder de 12 jaar. De kaart verkoop is inmiddels gestart. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij Boek handel Van der Boom te Sommelsdijk, Boekhandel 'De Kandelaar' te Ridderkerk, Boekhandel Van den Tol te Dordrecht, en natuuriijk bij WWZ-concerten zelf, telefo nisch via (0187) 603510 of per e-mail: wwz- concerten hetnet.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7