Poetin is boos op liet buitenland i eb Nieuws Sieraden, kunst of kitsch? PREDIKBEURTEN Week van het Brood Veertien organisten concerteren op Meere-orgel te Sommelsdijk OBS De Inktvis houdt open huis uit de kerken Eerste cursus KCE: Blauwe broodzak centraal in iENAtiinai-raEuiia EIIAtlDEtl-niEUWS Z.A.J.W. Sportief Schaakgrootmeesters in Oude Tonge Ophalen oud papier Oude Tonge Gezamenlijk concert Apollo en Concordia Nieuw seizoen begonnen Zondag 26 september 2004 PAGINA 2 VRUDAG 24 SEPTEMBER 2004 Kritiek vanuit Moskou Niet alleen minister Bot heeft er vanuit Moskou van langs gekregen. Ook Frankrijk en andere landen die kritische vragen heb ben gesteld over Beslan, vallen onder de kri tiek van Moskou. Daarbij zijn ook begrepen de Verenigde Staten van Amerika. Die kri tiek is langs diplomatieke kanalen geuit en daarna wereldkundig gemaakt. Op een bepaald moment heeft president Poetin zelf zich in het koor van de critici gemengd. Hij deed dat in elk geval in een, naar ik las, drie uur durende ontmoeting met de pers. Het moet opgevallen zijn dat Poetin niet in eigen persoon naar de samengestroomde massa in Moskou is gekomen. Daar liet hij onder andere de burgemeester van Moskou het woord doen. Voorzover ik heb kunnen nagaan liet hij zich aan die honderdduizen den mensen niet zien of horen. Zijn afwezigheid op die massameeting mag in de lijn liggen van een communisti sche traditie. In het verleden waren de com munistische leiders niet gewoon een samen gestroomde, kritische massa toe te spreken. Zij voerden alleen het woord als ze op applaus en instemming konden rekenen. Er is meer aan de hand Toch lijkt me dat er meer aan de hand is geweest dan alleen het voortzetten van een traditie die tot vóór de grote wending heeft gegolden. Poetin wilde de confrontatie met de mas sa niet aan. Dan rijst de vraag: waarom niet? Ik schrijf die vraag neer terwijl ik tegelijk besef dat ik naar het antwoord moet gissen. Met opzet gebruik ik deze formulering, mij herinnerend een gezegde uit mijn jeugd: Gissen doet missen. Wie kan in Poetins hart (en hoofd) kij ken? Wie kan zijn motieven peilen en ze waarheidsgetrouw verwoorden? In de loop van de laatste jaren heb ik meermalen de uitdrukking van Poetins gelaat op mij laten inwerken. Mijn con clusie is: in zekere zin ondoorgrondelijk, een koude, strakke uitdrukking waarop geen emotie valt af te lezen. Wel iets van een strakke, vastberaden eigenzinnigheid, een die weet wat hij wil en zich niet van zijn plannen of doelstellingen laat aflei den. Een gezicht zonder emoties, zelfs als hij de bedden van slachtoffers langs gaat. Niet temin een uiterlijk dat zich sterk maakt om emoties te verbergen. Ik besef dat er lezers zullen zijn die Poetins blik anders interprete ren. Ik kan me moeilijk onttrekken aan de gedachte dat hij krampachtig tracht te ver bergen wat er zich in zijn hoofd en hart afspeelt. Des temeer is het mij opgevallen dat hij de kritische vragen over het beleid met betrekking tot Beslan heeft beantwoord met scherpe kritiek en zelfs boosheid. Dus toch een uiting van emoties! Zijn reactie kwam er - zelfs letterlijk - op neer: buitenland bemoei je met je eigen zaken. Oefen geen kritiek op ons, want er is in jullie optreden en in jullie eigen land genoeg dat helemaal fout is; en dus te bekri tiseren is. Boosheid een teken van zwakte Irritatie en boosheid gaan vaak samen. Ze zijn meestal een teken van zwakte. Wie boos wordt over kritiek die op hem wordt uitgebracht, voelt meestal wel dat er iets mis is. Om die kritiek te ontkrachten maakt men dan gebruik van tegen-kritiek. Men kaatst de bal terug, om het eigenlijke antwoord schul dig te kunnen blijven. Zo zie ik de boosheid van Poetin als reac tie op de uitgebrachte kritiek. Hij wil geen publieke discussie aangaan. Dan zou kunnen blijken dat er nogal wat ont breekt aan het russische beleid met betrek king tot de Kaukasus (om alle onrust en onlust in die streken maar met deze naam samen te vatten). Als je op de kritische vragen afwijzend kunt antwoorden, hoefje niet verder te pra ten. Dan breek je daarmee het gesprek af. Je brengt de bal weer bij je tegenstander, zou den sportslieden zeggen. Toch is die krachtige reactie een teken van zwakte. In dit geval zelfs van grote zwakte. Je wilt immers de discussie niet aan gaan. Je wilt de feiten niet bespreken. Zo'n afweer betekent op zijn minst datje iets te verbergen hebt. Het openbaar komen van de feiten, eventueel na gedegen onder zoek en discussie, zou wel eens negatief kunnen uitvallen. Je zou te kijk gezet kunnen worden als een man die geen zuivere bedoe lingen heeft; en die niet rechtvaardig te werk gaat. De werkelijke intentie en daarbij beho rende feiten kunnen het licht niet verdragen. Daarom moet je proberen de kritiek af te weren, met een grote mond. Je kunt de kri tiek alleen keren door de ander op zijn fou ten en feilen te wijzen. Kort en goed gezegd: je hebt iets te ver bergen. De volle waarheid mag niet aan het licht komen. Vandaar de boosheid die de waarheid versluiert. Achteraf blijkt dat Poe tin zijn macht nog weer vergroot heeft. Mijns inziens een teken van zwakte. Niette min een handige politieke zet. Er niet van onder de indruk Het is voor Poetin jammer dat de wereld van die boosheid niet onder de indruk is en toch naar de waarheid blijft zoeken. Boos heid brengt vriend noch vijand tot zwijgen. Integendeel, boosheid dringt de ander tot verder zoeken en vragen. Om het wat cru te zeggen: boosheid is een zwaard dat zich keert tegen degene die het hanteert. Het betekent dat je wilt vechten in plaats van vrede stichten; dat je de openheid waar mee de waarheid gepaard gaat, afwijst, in plaats daarvan dat je je eigenlijke drijfveren ter discussie stelt. Samengevat: boosheid betekent datje iets te verbergen hebt. Met het geweld van de boos heid tracht je de ander het zwijgen op te leggen. Ik denk dat het overbodig is te zeggen dat deze manier van doen niet werkt. Hoe harder de ontstemming is, hoe indringender de vraag blijft klinken naar wat er eigenlijk aan de hand is; naar wat er eigenlijk gebeurd of bedoeld is. Mijn conclusie is: Poetins boosheid is een teken van innerlijke zwakte. Zij laat zien dat Poetin geen gesprekspartner op wereldni veau wil zijn. Ik aarzel of ik moet schrijven: nog steeds niet. Ik neig er wel toe - daarmee recht doende aan de ondoorgrondelijke uit drukking op zijn gelaat. Moskou en de Kaukasus liggen vrij ver bij ons vandaan. De lezer begrijpt dat het hier beschrevene soms ook vlakbij gebeurt. Ieder kere in tot zichzelf en ga na waarom hij of zij kritische vragen met boosheid beantwoordt. Bij dat onderzoek moet duideljik worden dat boosheid iets volstrekt anders is dan gerechtvaardigde verontwaardiging. W. H. Velema OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorps- kerk: 9.30 uur ds. M. van Kooten, Montfoort en 19.00 uur ds. H. de Bode, Genemuiden. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. de Bode en 19.00 uur ds. M. van Kooten - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. S. Rienstra en 18.30 uur ds. C. G. Kant, dienst voor belangstellenden - Doops gezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur onbe kend. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. T. R. Rietveld, Ridderkerk en 18.30 uur ds. J. Willemsen - Herv. Gem. (ihv) Jongkoenstraat la 8.45, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. nabetrachting HeiUg Avondmaal. STELLEND AM - Herv. Gem. 9.00 uur ds. C. Blenk, Delft en 17.00 uur ds. R. W. de Koeijer, Giessendam-Nederhardinx- veld, voorbereiding Heilig Avondmaal - Herv. Gem. (ihv) 11.00 uur ds. W. L. Smelt en 19.00 uur kand. M. Diepeveen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. A. S. Rienstra. MELISSANT -- Herv. Gem. (ihv) 10.00 uur ds. J. J. Roodsant, Dirksland en 18.00 uur kand. A. J. Britstra, Lunteren - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. M. Mondria - Ger. Kerk 09.30 uur ds. M. Noorloos - Ger. Gem. clir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. {0187)471020 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk -worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerlus, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. Schroten, Meerkerk en 17.00 uur ds. G. van Meijeren, opening win- terwerk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. Mondria - Ziekenhuis 14.30 uur ds. T. W. van Bennekom. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur drs. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Frisoschool' 10.00 uur ds. A. van Wijk, opening winterwerk en 18.30 uur ds. C. Gielen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld-Giessen- dam - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom en 15.30 uur Samenzangdienst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur me-vrouw B. Veenman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp - CAMA Christenge meente, het Prieel, 10.00 uur P. Stolk. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 11.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk en 18.30 uur ds. A. P. Voets, opening winterwerk - Herv. Gem. (ihv) 9.00 uur ds. J. C. den Toom, opening winterwerk en 18.30 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. M. D. de Heer - Ger. Kerk 9.30 uur drs. W. M. Dekker en 17.00 uur kand. P. v. d. Woel - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. B. van Zuijlekom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. W. Stijf, Hoofddorp en 18.00 uur ds. W. van Weelden, Oud-Alblas - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorpshuis' 9.30 uur nog onbekend en 16.30 uur ds. M. van Kooten, Montfoort - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. P J. Voets, Stolwijk en 18.00 uur ds. L. J. Geluk, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evange lie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, opening winterwerk en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student J. M. D. de Heer - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. H. Becker en 18.00 uur ds. L. J. Lingen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Hogendijk, Krimpen a/d IJssel en 18.00 uur ds. S. A. Doolaard, Besoyen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen, opening winterwerk in combinatie met Ooltgensplaat en 18.00 uur ds. W. A. Boer. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, opening win terwerk en 18.00 uur ds. J. Smit, Putten - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur opening winterwerk in Den Bommel en 18.00 uur ds. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doomeweerd. A Herv. Q Beste jeugd! Fijn dat jullie meegaan, mor gen. Ben jij niet zo'n sportief type, ga dan mee voor de gezelligheid! Tot ziens, vanaf 18.30 uur bij'Eitm'. Het Z.A.J.W.-team Schaakvereniging Oost Flakkee bestaat 25 jaar en dat wordt zaterdag 25 september gevierd met een groot snelschaaktoemooi in De Grutterswei. Dankzij sponsoring van Intemetwitgoed.nl is er een fikse prijzenpot beschikbaar. De belangstelling voor dit toernooi komt uit het gehele land en momenteel hebben zich ook al een aantal grootmeesters, waaronder twee vrouwen, ingeschreven. Om de krachtsverschillen niet al te groot te maken zijn er drie poules, waarin naar speel- sterkte wordt ingedeeld. Ruud van Hooff uit Oude Tonge (speler van de Zwarte Pion uit Middelhamis) mag als sterkste speler van Flakkee in de A groep gaan proberen, even als de huidige Flakkeese kampioen Mark van Putten, spelend voor SOF. De overige Flakkeese spelers worden bij voorbaat al kansloos geacht in dit schaakgeweld en zul len uitkomen in poule B en C. Zo wordt er op Flakkee een prachtig schaak toernooi georganiseerd, waar zowel de top- schaker als de huisschaker aan kan deelne men, dus: deelname staat voor iedereen open. De aanvang van het toernooi is 9.45 uur en de prij suitreiking is om 1715 uur. Er kunnen maximaal 120 deelnemers meedoen. Meer info: http://www.flakkee.net/~sof Aanmeldingen bij: Lendert van den Ouden, tel. 0187 641569. E-mail: lendertvdou- den@hotmail.com of Jan van Genderen, tel. 0187 641099. E-mail: genderen6@chello.nl. Inschrijfgeld? 7.-, te voldoen voor aan vang in de speelzaal. GM, IM gratis. Op zaterdag 2 oktober opent de openbare basisschool De Inktvis in Dirksland haar deuren voor de Flakkeese bevolking. Het prachtige nieuwe schoolgebouw is van bin nen en van buiten te bezichtigen tussen 10.00 uur 's morgens tot 15.00 uur 's mid dags. Het paradepaardje van De Inktvis is de energiezuinige warmtepomp. De hoofd sponsor van dit project, de windmolencoö peratie Deltawind, is tijdens de open dag aanwezig met een stand waar men zich kan laten voorlichten over de werking van de warmtepomp. De Inktvis onderscheidt zich van binnen en van buiten van alle andere gebouwen op Goeree Overflakkee door de organische bouwstijl. Architectenbureau Alberts, Van Huut en partners geniet in Nederland, maar ook daarbuiten een grote bekendheid met zijn bouwprojecten. Het hoofdkantoor van de ING-bank in Amsterdam en het hoofdkantoor van de Gas unie in Groningen zijn de bekendste ontwer pen van dit bureau. De inrichting van het schoolgebouw is modem en afgestemd op het onderwijs van deze tijd en de toekomst. De open dag van 2 oktober biedt oud-leer- lingen en ouders tevens de mogelijkheid om oude vrienden en bekenden te ontmoeten en herinneringen van vroeger op te halen. Het nieuwe adres van de OBS De Inktvis is Hondsgalgweg 5 in Dirksland. De school staat tegenover Sportcomplex De Gooye. Morgen, zaterdag 25 september zal in Oude Tonge het oud papier weer worden opge haald. Graag het papier voor 9.00 uur 's morgens buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de NH Kerk te Oude Tonge. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Bergambacht (herv.), ds. W.J. Dekker te Reeuwijk; te Heelsum-Kievitsdel (herv.), ds. H.O. Molenaar te Nieuw-Loos- drecht; te Hierden (herv. wijkgem. Frankrijk), ds. D. Meijvogel te Loenen aan de Vecht; te Krimpen aan den IJssel (herv. W.B.A.), ds. W.J. Dekker te Reeuwijk; te Parijs (Église Reforniee Neerlandaise), kan didaat H.C. de Reus te Kampen; te Veenen- daal (herv. Wijkgem. 2 - midden), ds. E Ver- sluis te Molenaarsgraaf; te Vroomshoop (geref.), ds. A.P. Heiner te Leeuwarden; te Willemstad, ds. W. Klouwen te Wormerveer (Herv./Geref.Federatie); te Zeist (herv.; Witte Kerkje), kandidaat J. van Werkhoven- Romeijn te Aerdenhout. Aangenomen: naar Castricum (geref.), ds. (dr.) D. van Arkel te Voorthuizen (Ich- tuskerk); naar Maasdijk, ds. G.J. Mink te Kampen; naar Puttershoek/Maasdam, ds. C. Biemond-Spek te Krabbendijke (Ontmoet- ingsgem.- pt); naar Rijswijk (NB; herv.), kandidaat M.L.W. Karels te Westerhaar; naar Vroomshoop (geref.), ds. A.P. Heiner te Leeuwarden. Bedankt: voor Uddel (herv.), ds. A. de Lange te Bruchem en Kerkwijk. Beroepbaar: kandidaat O.O. Grevink, Akker 21, 3732 XA De Bilt. Tel. 030- 2368295. E-mail: grevink@freeler.nl. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Goes, ds. C.J. Mewe te Spak enburg-Zuid; te Haren (Gr.), ds. P.J. Trimp te Heemse; te Pretoria-Maranatha (Zuid- Afrika), ds. P.G. Boon te Zuidwolde (icm Ruinerwold-Koekanj e) Aangenomen: naar Hattem-Noord, ds. J. Haveman te Roodeschool, die bedankte voor Zuidhom (4e predikantsplaats); naar Preto ria-Maranatha (Zuid-Afrika), ds. P.G. Boon te Zuidwolde (icm Ruinerwold-Koekanje). NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Alkmaar (fed.gem. CGK/NGK), kandidaat P.R. Gort te Houten; te Krommenie, kandidaat T.A. Viezee te Zeewolde. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Krimpen aan den IJssel, ds. J.J. Taiüs te Kapelle-Biezelinge, die bedank te voor Hendrik Ido Ambacht; te Meliskerke, ds. P. van Ruitenberg te Chilli- wack (Can.); te Middelhamis, ds. L. Blok te Ermelo; te Ridderkerk-Slikkerveer en te 's- Gravenzande, ds. G. Clements te Gouda; te Temeuzen, ds. M. Karens te Werkendam; te Tricht-Geldermalsen, ds. J. Schipper te 's- Gravenpolder; te Veenendaal, ds. G.J.N. Moens te Goes; te Zwijndrecht, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland. Bedankt: voor Rotterdam-Alexanderpold- er, ds. M. Golverdingen te Boskoop. Op zaterdag 23 oktober hopen Brassband Concordia uit Ouddorp en Harmonie Apollo uit Nieuwe Tonge een gezamenlijk concert te geven in m.f.g. 'Dorpstienden' te Oud dorp. Om 19.30 uur bijt Apollo onder leiding van Ivo Kouwenhoven de spits af, daama zal Concordia onder leiding van Kees Nijsse het concert afsluiten. Er zal een gevarieerd pro gramma te beluisteren zijn, tevens zal (ïon- cordia haar concourswerken ten gehore brengen. Dit ter voorbereiding van het con cours op 30 oktober te Amersfoort, waar Concordia aan hoopt deel te nemen. De zaal is open om 19.00 uur en de toegang is gratis. Jong en oud van harte welkom. DIRKSLAND - Voor de Kunst- Cultuureducatie Goeree-Overflakkee (KCE) gaf woensdagmiddag in servi ceflat 'Vroonlande' de heer Marius Swemmer, juwelier en edelsteendes- kundige te Dirksland, een boeiende lezing over het vak zilver- en gouds- mit. Hij vertelde ondermeer hoe hij te werk gaat bij het ontwerpen van een sieraad, maar ook hoe hij sierraden repareert en schoonmaakt en op wel ke wijze edelstenen gezet worden. Ook hoe het zilver of goud plat gewalst wordt, om het tot werkbaar materiaal te maken. Swemmer moest min of meer theoretisch te werk gaan, want de zaal liet - vanwege brandgevaar - niet toe dat er echt met vlam mende apparaten werd gewerkt; desondanks stond er zijn werkbank klaar, vol met te bezichtigen materiaal. Swemmer vertelde op boeiende wijze wat het vak juwelier inhoudt. Hij gaf door zijn verhaal een bijzonder aar dig zicht achter de schermen van de juwe liersbranche. Er werd dan ook met grote aan dacht geluisterd! Velen van de aanwezigen hadden ook prachtige sieraden meegebracht om de waarde ervan te laten bepalen. Dat kon bij mevrouw Jackelien Doom, beëdigd taxateur, die Swemmer woensdagmiddag vergezelde. Zij vertelde uitvoerig hoe ze tot een bepaal de taxatie komt en demonstreerde dit door ringen, armbanden, e.d., nader te bespreken, welk merkteken erin staat, hoe hoog het goudgehalte is, 14 of 18 karaats, enz. Dit bracht heel wat tongen in beweging. De manier waarop mevrouw Doom de fraaie voorwerpen presenteerde en daarbij aangaf hoe oud de sieraden waren en waar ze van daan kwamen, was ook erg leuk. Enkele Vroonlanders bezitten nog echte sieraden van Goere-Overflakkee. Daarnaast gaf mevrouw Doom nog een advies voorliet reinigen van sieraden: zilver en goud kun je het best schoonmaken met alcohol, zodat de sieraden er weer uitzien als nieuw. (De heer Swemmer is ook bereid dit te doen en heeft daar speciale apparatuur voor.) Parels en bloedkoralen krijg je weer aan het glimmen door de kralenstreng met vettige handen te 'knuffelen' en door met een sopje de streng zachtjes in zeepsop te wassen. De ontvangst in 'Vroonlande', woensdag middag, was zeer plezierig, mede door de goede coördinatie van de waarnemend direc trice, mevrouw Lelie Reinoudt, die een uit stekende gastvrouw was. Tot slot wordt u erop gewezen dat het KCE voorbereidingen treft om met een bus van touringcarbedrijf Mijnders te Melissant naar de Laurenskerk te Rotterdam te gaan voor een feestelijk jubileumconcert van het Hol lands Boys Choir uit Elburg o.l.v. Pieter Jan Leusink en met medewerking van de pianist Jan Vayne. Ook worden de Boys begeleid door een groot orkest, koperensemble en slagwerk. Het concert wordt een ode aan Vivaldi en Handel, met een uitvoering van onder andere De Vier Jaargetijden, Gloria in D, The Messiah,Water Music, enz. Wie meer informatie wil over de reis naar dit concert, kan daarvoor terecht bij het secreta riaat van Kunst- Cultuureducatie: mevrouw P. Hofs-de Bruijne, tel. 0187- 601048, e-mail: w.hofs@planet.nl. Dit jaar ziet de Week van het Brood er spectaculairder uit dan de afgelopen jaren. Het Voorlichtingsbureau Brood heeft een speciale 'Week van het Brood' zak ontwikkeld. Bij aanschaf van brood in deze unieke broodzak kunnen consumenten meedoen aan een wedstrijd met als hoofdprijs een auto. Bij ruim 6.000 warme bakkers en supermarkten zal (een deel van) het broodassortiment hierin worden aangeboden. De Week van het Brood vindt van maandag 4 tot en met zater dag 9 oktober plaats. Sinds de oprichting in 1981 organiseert het Voorlichtingsbureau Brood de Week van het Brood. Met activiteiten op de winkelvloer bij de warme bakker en in supermarkten wort er in die week extra aandacht gevraagd voor brood. De Week van het Brood vindt altijd plaats in de eerste week van oktober. Voor dit jaar betekent dat van maandag 4 oktober tot en met zaterdag 9 oktober. Unieke spelcode Tijdens de Week van het Brood wordt (een deel van) het broodassortiment verpakt in de speciale blauwe 'Week van het Brood' zak. Zowel bij de warme bakker als bij de super markt. Op de broodzak staat een unieke spel code die recht geeft op deelname aan de wedstrijd op de site www.brood.net. De Het nieuwe seizoen is weer begonnen bij de CVB 'Goeree'. De eerste avond zal gehou den worden op donderdag 30 september om 20.00 uur in het verenigingsgebouw 'Oost dam' te Goedereede. Deze avond wordt verzorgd door BVG-pre- sentaties. Het wordt een informatieve avond met dia's, proeverijen en leerzame speelmo- menten, met mooie prijzen en een boeiende informatiemarkt. Het bestuur zou het fijn vinden om nieuwe gezichten te zien. Komt u daarom gerast eens kijken. hoofdprijs is een Nissan Micra e-vision t.w.v. 14.910,-. Daarnaast zijn er honder den andere fantastische prijzen te winnen, zoals 20 kasteelontbijtarrangementen. Alleen tijdens de Week van het Brood én alleen met de speciale broodzak maken con sumenten kans op deze prijzen. Voldoende redenen om juist deze week een (extra) bezoekje te brengen aan de plaatselijke war me bakker of supermarkt. Tevens wordt er aandacht gevraagd voor het thema 'Brood verwent op elk moment'Het ontbijt en de luncht zijn van oudsher beken de broodmomenten. Maar brood valt inmid dels ook goed in de smaak op andere tijd stippen. Tussendoor wordt steeds vaker een boterham of broodje gegeten om de lekkere trek te stillen. Ook wordt brood in toene mende mate bij de warme maaltijd gebmikt. En brood past natuurlijk heel goed bij het borrelen, of dat nu in de namiddag of avond is. Met de grote verscheidenheid aan gewo ne en bijzondere broodsoorten verwent brood op elk moment. Op D.V. zaterdag 2 oktober aanstaande zul len in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk in totaal veertien organisten concerteren op het prachtige Meere-orgel in deze kerk. Het pro gramma voorziet in een boeiende afwisse ling van orgelwerken uit diverse stijlperio den. Het programma: Preludium in e N. Bmhns (Matthias Stout) (1665-1697) 'Jauchz, Erd und Himmel, W. Rumpf juble heil' 'O Mensch, bewein' J. S. Bach dein Sünde gross' 1685-1750) (Gerard Hoogmoed) 'O Mensch, bewein' J. Pachelbel dein Sünde gross' (1653-1706) (Robert Bestman) Preludium tertium C. Kolb (Danny van den Brink 1703-1765) Den 25sten Psalm C. Kee (Els Gebraad) (1900-1997) Den 103den Psalm C. Kee (John Blonk) Preludium in C J. S. Bach (BWV 999) (Peter Kuiper) Partita J. S. Bach 'O Gott, du frommer Gott' (BWV 767) (Gerbine van Asperen) Partita B. Matter (1937) 'Wie schön leuchtet der Morgenstem' (Arjan Tanis) Koraalbewerking F. Grondsma over Psalm 76 (1944-2002) (Reinhard Hameeteman) 'Kyrie J. S. Bach Gott heiliger Geist' (BWV 671) (Maps Hameeteman) Improvisatie (Jan Simon Huijser) Uit 'Cinqiéme Livre' L. Marchand basse de trompette (1669-1732) duo récit cromorne en taille plein-j eu (Wim Visser) Variaties J. Bijster op het oud-nederiands 1902-195 8) lied 'lek wil mij gaan vertroosten' (Marieke van Oostenbmgge) U bent van harte welkom om naar dit bij zondere concert te komen luisteren. Uw komst is stimulerend voor de spelers - die studeren onder leiding van docent Paul Kie viet - èn verrijkend voor uzelf. Ook dit con cert mag model staan voor het hoge niveau dat door intensieve studie kan worden bereikt. Het concert begint om 20.00 uur. Toegang gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2