EIIAttDBI^IEUWS Vleermuisbunker in de Preelchil Waterplan regionaal bedrijventerrein U bent van harte welkom! Krekenplan Oostflakkee Overdracht fietspaden en weggedeelten ytóiim een/cM tê^^wat ^rschai Spuisluis Ooitgensplaat Voortgang restauratie Sas PAGINA 4 DINSDAG 21 SEPTEMBER 2004 'tf-'ir^'ö /S^'S^r^^s:;' !,-,_ tragen over nnn^. Vanaf oktober 2004 is Goeree-Overfiakkee een vleer- muisbunker rijker. De provincie Zuid-Holland, Gemeente Goedereede, het Zuid-i4ollands Landschap en het Water schap Goeree-Overflakkee restaureren de bunker in de Preekhilpolder zodat vleermuizen er hun' onderkomen kunnen vinden en het complex zelf weer voldoet aan de veiligheidsnormen van een primaire waterkering. De bunker in de Preekhilpolder ligt op de Kop van Goeree in de primaire waterkering van de Grevelingen. Het complex bestaat uit een hoofdbun ker, ook wel personeelsbunker genoemd, en bygebouwen die verschil lende functies hadden, zoals de opslag van water, levensmiddelen en munitie, Gedurende de periode 1940-1945 maakte de bunker onderdeel uit van de Atlantik-Wall, welke als verdedigingswerken voor de Duitsers diende langs de Atlantische kust. De hoofdbunker wordt zo hersteld en ingericht dat vleermuizen zich er kunnen vestigen. Vleermuizen zijn beschermd in Nederiand. Daarom wordt dit gedeelte van de bunker afgesloten voor publiek met een vleer muisdeur De overige objecten kunnen via het wandelpad worden bezocht. De werkzaamheden bestaan uit het zo-ver mogelijk in de origi nele staat terugbrengen van de bunker. Verder zal het complex voorzien worden van diverse informatiepanelen. Dit project is mede mogeiyk gemaakt door de Europeese Unie door medefinanciering uit de EOGFL, afdeling garantie. Deze zomer heeft het waterschap in samenwerking met de gemeente Oostflakkee, het zuiveringsschap en het ISGO een waterplan voor bedrijfsterreinen opgesteld. Het plan is met name gemaakt voor het bedrijventerrein van Oude-Tonge, maar ook bij stedelijke uitbreidingen elders op het eiland is de opzet toepasbaar. Gezien de toename van de hevigheid van de buien afgelopen jaren is het structureel ruimte maken voor regenwater noodzakelijk. Gemeentes zijn druk bezig met plannen binnen de woonkernen en ook bedrijfster reinen krijgen aandacht. In de inrichting van het bedrijfsterrein worden nu ook wateraspecten meegenomen als waterberging en waterkwali teit. Op deze manier krijgt water meer ruimte en wordt wateroveriast zoveel mogelijk beperkt. Het waterschap en vele betrokken partijen wer ken hard aan het krekenplan Oostflakkee. Vier kreektrajecten, alle ten oosten van Nieuwe- Tonge, verbinden bestaande natuurgebieden en brengen de waterberging, waterkwaliteit, watervoorziening, de landschapkwaliteit en de recreatiemogelijkheden op een hoger plan. Er wordt achter de schermen al jaren aan het krekenplan gewerkt en het geheel krijgt steeds vastere vormen. Vanwe ge de complexiteit, het integreren van verschillende invals hoeken en de impact op het landschap is het belangrijk dat het geheel goed doordacht is. De verwachting is in het voorjaar van 2005 met de uitvoeringsfase te starten. De natuurgebieden en kreken liggen nu verbrokkeld over het eiland, waarbij sommige kreken geïsoleerd liggen van het totale watersysteem. De geïsoleerde ligging, de matige waterkwaliteit (veel nutriënten en wisselend zoutgehaltes) en het onnatuuriijke peilbeheer (zomers hoog en 's winters laag) maken het de natuur moeilijk zich te ontwikkelen. Daarnaast is Oostflakkee gevoelig voor wateroverlast en watertekort. Door het ontwikkelen en aanpassen van de kreken wordt er meer ruimte voor water gecreëerd waar door het watersysteem verbetert. Zoals voor de Bierkreek, welke in het noorden grenst aan de buitendijkse gorzen bij Stad aan 't Haringvliet en in het zuiden aan de Magdalena- kreek. Daarvoor ligt de nadruk op het vergroten van de waterberging en de aanvoer van zoetwater vanuit het Haringvliet. Naast dat het watersysteem erop vooruit gaat, krijgt ook het landschap een impuls door verfraaiing. Waar nu nog kale sloten zijn te zien, zullen straks bloemrijk riet en grasland staan. Met de aan/eg van wandel- en fietspaden wordt ook de recreatieve sector meegenomen. Het waterschapsbestuur beslist in de Verenigde Vergadering van 24 september over de over dracht van verschillende fietspaden en wegge deelten rond de gemeente Goedereede. Het waterschap neemt per 1 oktober 2004 negentien fiets paden en weggedeelten over in eigendom en beheer van de gemeente Goedereede en geeft vier weggedeelten terug aan de gemeente. De fietspaden en weggedeelten die over genomen worden van de gemeente liggen alle in het bui tengebied rond Goedereede en het is praktischer dat deze worden meegenomen in het beheer en onderhoud van het waterschap. Omdat op vier plaatsen de bebouwde kom- grens is verschoven draagt het waterschap haar vier wegge deelten over aan de gemeente. Het waterschap heeft na de overname ruim 25 kilometer fietspaden verspreid over het eiland in eigendom en onderhoud. Wij nodigen u uit om ais publiek aanwezig te zijn op bij de Verenigde Vergadering. Deze is op 24 september 2004 om 15.00 uur In het waterschapshuis aan de Dwarsweg 40 In Middelharnis. Vergaderonderwerpen De Verenigde Vergadering bespreekt verschillende onderwerpen die ook voor u van belang kunnen zijn. Op de agenda van 24 september staat onder andere:de eerste financiële halfjaarrapportage over 2004, een voorstel tot deelname aan het streekarchief, een voorstel tot uitwisseling van weg- en fietspadeigendom met de gemeente Goedereede en de stand van zaken rond de fusie naar waterschap Hollandse Delta. Wilt u meer weten over deze onderwerpen of gewoon eens kennis komen maken, dan bent u welkom tjjdens deze vergadering. Dé agenda kunt u afhalen of opvragen v/a tel. 0187-488888. De agendastukken kunt u inzien in het waterschapshuis, Dwarsweg 40 in Middelharnis. Het waterschap en betrokken partijen hebben het oude Spuisluisje aan de haven van Ooitgensplaat gerestau reerd. Inmiddels is het sluisje opgeleverd en ingezet tegen de blauwalgenoverlast. Het duikertje dat tussen de spuikom en de haven verkeerde, was in een zeer slechte staat. De kleine sluisdeuren en de toldeur waren geheel ver teerd. Door de nieuwe deuren is er nu ook een goede afsluiting beschik baar tussen de haven en het Spui. Hierdoor kunnen de blauwalgen niet snel binnenkomen. Bovendien heeft het waterschap voor de extra door spoeling van dit Spui en de havenkom een doorspoelwatergang aange legd met een speciale aanvoerpomp. Inmiddels is het pakket noodmaat regelen eind augustus gereed gekomen en momenteel werkt het water schap aan het afstellen en optimaliseren van het beilenscherm voor de keersluis. Het beilenscherm houdt met behulp van luchtbellen de blauw algen buiten de haven. Overigens werkt het waterschap hard aan een oplossing waarbij het voor de landbouw niet meer afhankelijk is van het water uit het Volke rak-Zoommeer Onlangs is door alle betrokken partjjen een intentiever- klaring ondertekend om een studie uit te voeren naar een definitieve lange termijnoplossing voor het Volkerak-Zoommeer. De studie is volop gaande en er worden drie kansrijke varianten bestudeerd. De restauratie van de spuisluis werd mede mogelijk gemaakt door de EU door medefinanciering uit de EOGFL, afdeling garantie. Het waterschap en de Stichting Sas van Dirksland zijn op 18 juni dit jaar begonnen met het restaureren van het Sas van Dirksland, welke halverwege het havenkanaal tussen Dirksland en het Haringvliet ligt. In september waren de werkzaamheden volop aan de gang. De restau ratie behelst het herstel van alle sluisdeuren, het hersteilen van a\ het metselwerk en de natuurstenen constructies en het herstel van de onderdelen die dienen voor de bediening van de sluisdeuren. De bedie ning van sluisdeuren zelf wordt echter beperkt tot de buitenste sluisdeu ren. Die zijn onderdeel van de secundaire waterkering en moeten sluiten als dat voor de veiligheid nodig is. Daarnaast wordt voorzien in de aan leg van enkele recreatieve faciliteiten; zoals een fietspad vanaf het Sas over het voormalig jaagpad langs het Zuiderdiep. Voor aanvang van de restauratie waren er grote blauwe zeilen te z\en aan de verschillende sluisdeuren. Deze waren geplaatst om te voorkomen dat zwaluwen en andere vogelsoorten hun nesten bouwden in de holten van de deuren. Als dit het geval was, dan zou de vervanging van de deuren moeten wachten tot na het broedseizoen. De zeilen hebben hun werk naar tevredenheid gedaan en de vernieuwing van de sluisdeuren heeft geen vertraging opgelopen. Inmiddels zijn er afdammingen geplaatst en de oude sluisdeuren zijn verwijderd. De deuren worden opnieuw ingemeten, zodat er nieuwe teruggezet kunnen worden geheel in de styl van de authentieke sluis. Het fietsverkeer kan tijdens de werkzaamheden lichte overiast ondervin den, maar de verbinding zelf blijft tijdens de restauratiewerkzaamheden open. Eind december 2004 hoopt het waterschap het vernieuwde Sas op te leveren. De restauratie van het Sas wordt mede mogelijk gemaakt door de EU door medefinanciering uit de EOGFL, afdeling garantie. Tekst en foto's: Waterschap Goeree-Overflakkee Lay-out: Drukkerij Gebr. de Waal, Sommelsdijk i^aüüaim^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4