Overdenking Kruistocfit ftaar leniifgrad uit de Heilige Schrift Alpha: Wie is de grootste Kunstenaar? EIIAIIDBI-niEUWS HET .KIJKVENSTER Urker Visserskoor Crescendo' en Thools mannenkoor in WWZ-concert te Tholen Damclub 'Denk en Zet' Themabijeenkomst over de zin en onzin van voedings supplementen en kunstmatig verrijkte voeding BELEEF DE SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK 17 Blik op kerk ^^y en samenleving CJ Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenioos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. CatlttVnNKENTEKEN Tl GMENE TOUHTEN Kltltil PUCK QUIKENOE UISiEN Zuid-Afrikaanse Leisteen, Tegels en dakbedekking www.groennatuursteen.tk UETSPETTERS GMOT VEQiCML Meer dan Mozes is hier - 2 Middelhamis-Sommelsdijk - Uitslagen 13 september 2004 Binnenkort in Bibliotheek Middelharnis: iEiSlSELINK een kennismaking met liet christelijk geloof voor mensen van vandaag •^taicfa-^rilogie deel 1 PAGINA 5 VRUDAG 17 SEPTEMBER 2004 - De Betuwelijn - De kosten en de baat - DePKN De Betuwelijn... Iedereen zal onmiddellijk weten wat ermee bedoeld wordt. Ieder die de krant leest en naar de radio luistert kan ook weten hoe er op dit ogenblik over gesteggeld wordt. Daarom zal ik er niet veel nieuws over naar voren brengen. Er moest in ieder geval een treinverbinding tot stand komen, grofweg gezegd, van het Rotterdamse havengebied naar Duitsland. Een treinverbinding met het oog op het goe derenvervoer van de grootste haven ter wereld naar het Roergebied. Dat besluit heeft de regering enkele jaren geleden genomen en inmiddels zijn de werkzaamheden in volle gang. Ik ben op dit gebied totaal niet deskundig, geef dus mijn mening als buitenstaander. Maar ik moet wel zeggen, wanneer ik af en toe door de Betuwe rijd, dat mijn hart schreit over een dergelijke aantasting van het land schap. Ik laat dan nog rusten het oponthoud doordat het verkeer herhaaldelijk over één baan wordt geleid, dat hier en daar de snel heid wordt beperkt, enzovoorts. Maar overal zijn graafmachines aan het werk, overal zijn bruggen en tunnels te zien. Het heeft er de schijn van dat het hele landschap 'op de schop' moet. En voortdurend zit je je af te vragen waar dat voor nodig is en wat dat allemaal gaat kosten. Dat laatste wordt nu ook hardop gezegd. Want in het begin mocht je daar helemaal niet over praten. Natuurhjk zou het behoor lijk wat geld kosten, maar onze vaderen wis ten het al: "De kost gaat voor de baat uit". De Betuwelijn zou zichzelf wel terugverdienen! Nu is al minstens twee keer gebleken dat de Betuwelijn veel en veel duurder zal worden dan aanvaiücelijk was geraamd. Een reden te meer om de verantwoordeHjke mensen van voorheen te ondervragen. Zij die toen al tegen waren, onder andere op grond van het 'prijskaartje' dat eraan hing, krijgen alsnog gelijk. Maar het valt natuurlijk niet mee om dat te erkennen. Het is dan ook zielig om te zien hoe men zich in allerlei bochten wringt om de zwarte piet niet toegespeeld te krijgen Dan herinnert men zich niet meer woordeljik hoe het gezegd is, of aan de woorden is meer gewicht toegekend dan bedoeld was... En dergelijke verontschuldigingen méér. Maar ja, die Betuwelijn moest er komen - van wie is niet helemaal duidelijk.En nu de werkzaamheden al zo ver gevorderd zijn is het óók wat om alsnog te stoppen. Dat zou weggegooid geld betekenen. Dus... door gaan, letterlijk koste wat het kost! Van verschillende kanten is de vergelijking gemaakt met de PKN. Er is vele malen gewaarschuwd: een fusie zal funeste gevol gen hebben. Maar over federatie mocht niet meer worden gesproken, dat was een gepas seerd station. Want de PKN moest er komen, koste wat het kost. Waarnemer Aan kentekenplaten van auto 's kan men zien van welk bouwjaar het voertuig is. Sinds eni ge tijd hebben caravans ook een eigen num merplaat. De nummering en belettering lijkt een onlogische volgorde te hebben. Zo zie je combinaties op de platen als 2 letters - 2 cij fers - 2 cijfers, of 2 cijfers - 2 letters - 2 cij fers, en zelfs 2 cijfers - 2 letters - 2 letters. Mijn vraag is hoe die toekenning gedaan wordt. Antwoord: De volgorde van letters en cij fers in een kentekennummer wordt side- code genoemd. Deze side-code is inderdaad afhankelijk van het jaar van kentekening. Omdat aanhangwagens en opleggers in het verleden geen kentekenbewijs kregen, maar een registratiebewijs, werden er ook nooit kentekenplaten bij gemaakt. De side-codes werden echter wel gewoon doorgebruikt en die nummers staan dus ook zo op de regis tratiebewijzen. Vanaf 1 september 2003 moeten aanhangwagens en opleggers een eigen kentekenregistratie en dus kenteken bewijs en nummerplaat hebben. Hierbij wordt het origineel afgegeven registratie nummer omgezet in een kentekennummer. De side-code blijft dus gelijk aan wat de aan hangwagen al had, alleen is het nu een voer tuiggebonden kentekenbewijs. Precies het zelfde als met alle andere gekentekende voertuigen in Nederland. Met die buitenlandse tomaten krijg je weer van die half, of bijna helemaal groene exem plaren voor je geld. Hoe krijg je die mooi rijp? Antwoord: De tomaat is een besvrucht die narijpt. Ze worden groen verzonden om hier niet als moes te arriveren. U kunt zulke gave groene vruchten gerust in een verwarmde kamer leggen. Dat mag in een vensterbank in het volle licht omdat ook direct zonlicht gunstig werkt. Ze beginnen dan te kleuren en worden tegelijkertijd vlezig(er). Als ze goed zijn, wordt de schil dunner en de tomaat wat sappiger. Zijn ze niet helemaal gaaf, dan moet u ze eten als ze bijna rood zien, omdat ze kunnen gaan rotten als u ze te lang bewaart. U kunt zulke vlezige, nog niet sap pige tomaten echter ook goed gebruiken voor het maken van tomatensoep. Ik dacht vroeger, dat mijn voornaam Puck een afkorting was van Ukkepukkie of zoiets, maar nu hoorde ik mijn naam gebruiken in een toneelstuk van de grote Shakespeare.' Wat is de Engelse betekenis? Antwoord: Puck stamt uit een mysterieus verleden en is ons overgeleverd als naam van een heve kabouter. De kleine man heet te misschien wel 'Pug', want de kleine mopshond is overzee een 'pugdog'. Dat is hier met pukhond vertaald, zodat onze voor ouders pukkie en ukkepuk gingen zeggen, ook tegen kleine kinderen. De Britten gebruiken Puck als koosnaampje voor kleine rakker, boefje, lekkere schelm. Bij ons was Puck vroeger vaker roepnaam dan officiële voornaam, maar tegenwoordig zijn er meer mensen die werkelijk Puck heten. Ukkepuk kie is bij Van Dale een verlengde vorm van 'uk', dat dreumes betekent. Kunnen vissen eigenlijk ruiken? De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op maandag 20 september gaat de kaart verkoop van start voor het tweejaarlijkse WWZ-Concert op 9 oktober in de Grote kerk te Tholen. Tijdens het concert zal medewerking worden verleend door het Urker Visserskoor 'Crescendo" o.l.v. L. Kramer en het Chr. Thools mannenkoor 'Rehoboth' o.l.v. K. van den Steenhoven. Het orgel zal worden bespeeld door de Thoolse orgaiust Bram Bout en de piano door Harm Hoeve. Ook de bariton Piet Baarsen zal enkele soli ten gehore brengen. Het wordt de derde keer dat dit concert wordt gehouden, de eerste keren kwamen op deze concert maar liefst 1100 bezoekers per avond af. Aangezien er, met het oog op de veiligheid, niet meer dan 800 mensen in de kerk mogen, verwacht de organisatie dat dit con cert snel uitverkocht zal zijn. Daarom raadt zij iedereen aan om zo spoedig mogelijk een toegangskaart te bemachtigen. Dat kan vanaf maandag 20 september bij Boekhan del Oostdijk te Tholen, Boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk en Boekhandel Hoekman te Yerseke. Ook bij de Stichting WWZ-Concerten kunnen kaarten worden besteld, tel: 0187-603510 of webiste www.wwz-concerten.nl. Het concert in Tholen begint om 19.00 uur, de kerk gaat om 18.15 uur open. De opbrengst komt ten goede aan het werk van de MAF-Zendingsviegers. Allen hartelijk welkom. diverse kleuren, ook zwart, te zien op: Tel. 0187 - 483983 06 - 25063232 Antwoord: Jawel en heel goed ook. Ze bezitten daarvoor een apart reukorgaan, dat zich in een speciale groeve of kanaaltje bevindt waar het water doorheen kan stro men. De opperste laag van dat reukorgaan is sterk geplooid en als het water van de boven zijde van de kop naar de mondholte stroomt (of op andere wijze deze plooien passeert), kan zo'n vis uit de geur van die vloeistof zijn conclusies trekken. Bepaalde vissen kunnen ermee bepalen in welke richting naar (hun) voedsel gezocht moet worden, waar zich vij anden bevinden, waar zich ergens een moge lijke partner ophoudt, waar de grenzen van het jachtterrein liggen, enz. De Pacifische zalm, die in de bovenloop van een rivier geboren wordt, kan - dankzij het reukorgaan - na een verblijf van zeven jaar in de Stille Zuidzee, zonder moeite zijn geboorterivier terugvinden, teneinde daar te gaan paren. Hoe krijg ik vetspetters van het vlees braden uit een plavuizen keukenvloer? Antwoord: Omdat het gebruik van wasben zine in de buurt van uw kookplaten, geiser en gevelkachel met waakvlam veel te gevaarlijk is, raden wij u aan in dit geval een biologisch inweekmiddel te kiezen. Dat laat u even inwerken, op de juiste plekjes. Daar na kunt u de bespatte plavuizen afvegen met een schone doek, die u even vochtig gemaakt hebt. Wat is het verschil tussen een fout, een ver gissing, een stommiteit en een blunder? Antwoord: De beleefdheid van de spreker. En de Heere sprak tot Mozes aan gezicht tot aangezicht, gelijk een man met zijn vriend spreekt. {Ex. 33:11a) Lezer, verstaat u er wat van? Namelijk, van wat we vorige week schreven? Of bent u het al weer vergeten? Nee toch? Bent u uw zon daar-zijn wel 's bewust geworden? En hebt u, ziende op uzelf als een danser of danseres rondom duizenden gouden kalveren van wereld of godsdienst, wel eens gezien dat de Heere uit uw leven vertrokken is? Of, na ont vangen genade, dat de tent der samenkomst opnieuw afgebroken werd? Want denk als tublieft niet, dat een bekeerd mens in zich zelf beter is dan een onbekeerd mens! Zalig de mens, die verslagen de tent der samen komst ziet afgebroken worden en alleen maar kan zeggen: eigen schuld, want ik heb niet anders verdiend! Gods gezegende nabijheid voor eeuwig kwijt! O, en als dan door het geloof de ogen worden geopend voor die gezegende Midde laar van het Nieuwe Testament, de Heere Jezus Christus, Die niet is ingegaan in het heiligdom dat met handen gemaakt is, het welk is een tegenbeeld van het ware, maar in de hemel zelf, om nu te verschijnen voor het aangezicht Gods voor ons! Dat reeds van verte te mogen zien met het oog des geloofs, dat doet buigen in diepe verwondering en aanbidding in de deur van de eigen tent. Zijn er van die gebogenen onder u lezers? Hoort dan: Meer dan Mozes is hier! Want Mozes kon in die tent niets anders meebrengen dan Gods belofte, Gods Woord, d.w.z. de eed des verbonds die de Heere aan Abraham gezworen had. En dat was groot! Maar Die meerdere Mozes, die Middelaar des Nieuwen Testaments, Jezus, is in de hemelse tent ingegaan met het offer van Zijn volkomen gerechtigheid! De liefde Gods is ons immers in Christus ver klaard? Op 't kruisaltaar heeft 's Vaders Zoon toch vergeving aangebracht? Gods Hogepriester is Zelf ook het Lam, tot heil van Zijn volk geslacht! Ziet daarom, méér dan Mozes is hier! En daarom geldt het voor alle gebogenen dat Hij nu volkomenlijk kan zaligmaken, dege nen, die door Hem in het geloof tot God gaan, alzo Hij altijd leeft om voor hen te bidden. Zoals nu voor die gebogen Israëlieten die tent op afstand weer door het geloof de tent der samenkomst was, zo mag elk gebogene onder ons het zeker weten: De Heere wil nog bij ons wonen! Zeker, een stroom van ongerechtigheden had de overhand op mij; maar ons weerspanning overtreden verzoent en zuivert Gij I Lezer, kent u Hem, Die niet als een Vriend, maar als de Zoon bij de Vader pleit, 'zoeken de het beste voor Zijn volk en sprekende voor de welstand van Zijn ganse zaad?' (Esther 10:3b). Of leeft u maar gewetenloos over alles heen? Nee toch? Is er nog steeds een grote scheiding tussen ons gewone leven en onze godsdienst? Of, om bij onze geschiede nis te blijven, tussen leger en tent? Nee toch? Let dan eens op enkele dingen. In de eerste plaats op het slot van vers 3 in ons tekst hoofdstuk: 'Dat Ik u op deze weg niet verte re!" In de tweede plaats op het slot van vers 4: '...Zo droegen zij leed en niemand van hen deed zijn versiersel aan zich!' En in de derde plaats op het grote wonder, dat zich daar voltrekt in de hemelse tent, zoals Paulus het uitdrukt: 'Die ook voor ons bidt!' Geve de Heere, dat het niet eenmaal tegen één van ons getuige, maar dat het aan ons allen ver vuld moge worden: "Doch riepen ze in d' ellenden de Heere ootmoedig aan. Hij deed hun angsten enden, en hen 't gevaar ontgaan! Hij zond Zijn krachtig woord. Hij deed hen hij Zich schuilen, bracht hun genezing voort, en rukte ze uit hun kuilen! (Psalm 107:10) Ouddorp, ds. G. Meuleman De nieuwe competitie is weer begonnen. Na een voorbereidende competitie wordt een indeling in drie groepen gemaakt. Voor de aanvang van de eerste wedstrijd werd het damlid de heer C. Polder gehuldigd omdat hij 50 jaar lid van de vereniging is. Daarbij kreeg hij een prachtig pennenset aangebo den. De uitslagen van de eerste ronde zijn: J. van Hoorn - B. du Pree3-0 C. Spee - J.A. Dekker1- 1 A. van der Veer - J.A. Nipius3-0 M. Klink - R. Jacobs3-0 J. Lodder - W. Vroegindeweij0-3 H.H. Verolme - C. Polder3-0 Du Pree bood aanvankelijk behoorlijk tegen stand, maar kon niet voorkomen dat Van Hoorn met de winst ging strijken. Dekker en Spee zijn spelers die aan elkaar gewaagd zijn.In een wat betere stand voor Dekker werd tijdens het middenspel tot remise besloten. Nipius zag kans bij Van der Veer een schijf te winnen, maar laatstgenoemde liet dat niet op zich zitten. AI gauw keerden de kansen en Nipius moest het onderspit delven. Jacobs moest in verweer tegen de hoger geklasseerde Klink. Hoewel Jacobs soms verrassend uit de hoek kan komen, moest hij toch, na een zwakke zet, de vaan strijken. Vroegindeweij had Lodder, een tegenstan der die moeilijk te verslaan is, tegen zich. Niettemin, Vroegindeweij was in vorm. Hij slaagde erin. Verolme maakte er tegen de jubilerende Pol der een spannende partij van. Hij wist na een combinatie in het middenspel een schrijf vóór te komen, wat hem uiteindelijk de winst opleverde. Al met al een fijne eerste avond met span nende partijen. Gezondheid is belangrijk. Dat vindt ieder een. Maar een gezonde levensstijl, waarin bewegen en goede voeding hand in hand gaan, houdt lang niet iedereen erop na: we nemen de auto in plaats van de fiets, hebben weinig tijd, dus snelle hap. Geen nood, want er zijn tal van voedingssupplementen die de ontstane tekorten moeiteloos aanvullen. Dat zegt men. Maar is dit ook zo? Een tendens waar je ook bijna niet omheen kunt zijn kunstmatig verrijkte voedingspro ducten: cholesterolverlagende margarine, sinasappelsap met calcium, producten voor een goede darmflora. Maar betaalt u niet veel voor iets waarvan u niet weet of het wel resultaat heeft? Gelooft u dat een slecht eetpatroon geheel of gedeeltelijk gecompenseerd kan worden door voedingssupplementen en/of kunstma tig verrijkte voeding? Of omgekeerd, dat bij een gezond eetpatroon het gebruik van voe dingssupplementen en/of kunstmatig ver rijkte voeding nodig is? Graag wil Gezondheid Service u meer inzicht geven en daarom organiseert zij, in samenwerking met bibliotheek Middelhar nis, binnenkort een themabijeenkomst waar in een diëtiste van de Zorg en Welzijn Groep tekst en uitleg geeft over de zin en onzin van deze producten. De thema-avond vindt plaats in de biblio theek te Middelharnis op donderdag 28 oktober a.s., van 19.30 tot 21.30 uur. Spreker is diëtiste mevrouw Marijke Nieuwman. De avond is gratis toegankelijk voor leden van Gezondheid Service, niet-leden betalen 8,00 entree (waarvoor u een acceptgirokaart krijgt toegestuurd). Om organisatorische redenen is aanmelding noodzakelijk. Dat kan tot 18 oktober a.s. bij Gezondheid Service, bereikbaar op werkda gen tussen 09.00 en 12.00 uur via telefoon nummer 0181 -626226. Het totale pakket van Gezondheid Service kunt u vinden op web site www.zwg.nl. De meeste mensen waarderen goede kunst. Er worden hoge prijzen voor betaald. Maar wat is kunst eigenlijk? En wie is de grootste Kunstenaar? In het pro gramma 'Ontwaakt Radio" op Radio Flak- kee hoort u op maandag 20 september om 21.00 uur een interview met een kunst schilder die ons zal leren anders naar onze omgeving te kijken. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het program ma herhaald. Wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440. gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer verwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbesirating bouwmaterialen gereedschappen RAlddeihamis - Industrieweg 35 Wat is de zin van het leven? Wat gebeurt er als we sterven? Wat heeft Jezus met ons leven vandaag te maken? Hoe omgaan met schuld? Als u met één of meer van deze vragen rondloopt, dan is de Alpha-cursus iets voor u. De Alpha-cursus wordt georganiseerd door leden van de hervormde gemeente in Dirksland (PKN). De cursus wordt dit najaar gegeven en bestaat uit 10 avonden en 1 weekend. Deze cursus wordt al een aantal jaren met enthou siasme verzorgd en goed bezocht. De avon den beginnen rond half zeven met een geza menlijke maaltijd, hierna volgt een inleiding over het onderwerp en gesprekken hierover. U bent van harte welkom. De eerste cursusavond is op dinsdag 5 okto ber. Voor informatie en aanmelding kunt u contact opnemen met Jannie Tanis, tel.: 669218 of met Leen Teriouw, tel.: 602967. ■72- 'Ik ga nog even m'n eigen werk doen", zegt Gerda veelbetekenend en loopt het washok uit naar de wc's die daar tegenover aan de andere kant van de gang zijn gelegen. Nieuwsgierig haalt ze het blaadje onder haar kleren vandaan en begint te lezen. Onverbloemd staan er de gegevens in over de oorlogs handelingen. Wat ze leest doet haar begrijpen dat de oorlog voor Duitsland een hopeloze zaak is geworden. Overal worden de Duitse legers met zware verliezen teruggeslagen. Het wordt haar duidelijk dat wat hier heet: volgens plan teruggetrokken, in werkelijkheid verpletterende nederlagen zijn geweest. Ze verschiet vari kleur als ze leest: Op veertien en vijf tien januari hebben de Sowjets zware aanvallen uitge voerd aan het Leningradfront. Ondanks zware tegen stand konden de Duitse Unies op vele plaatsen worden doorbroken. Ze denkt aan Elsa die hiervan nog niets weet. Van Franz heeft ze al lange tijd niets meer gehoord, zodat, als ze te weten komt dat bij Leningrad de strijd in alle hevigheid is ontbrand, ze geen ogenblik rust meer zal hebben. Een ogenblik staart ze met nietszeggende ogen naar de wrakke deur die haar privévertrek afsluit. Ze overlegt met zichzelf of ze dit aan haar vriendinnen mag vertel len. Dan vallen haar ogen weer op het blaadje. De feiten die ze leest, Uegen er niet om: Twintigdui zend man gesneuveld. Duizenden tanks vernietigd. Eveneens duizenden kanonnen, gevechtswagens en andere voertuigen vernietigd. Allemaal nuchtere fei ten, maar met een achtergrond van wanhoop, bloed en tranen. De Duitsers zijn op de vlucht voor de rode vloedgolf, die niet meer te stuiten is. Dit stemt haar tot nadenken. Het wordt tijd dat ze hier wegkomen. De Russen staan binnenkort voor de deur en daarvan schijnt hier nie mand iets te weten. Wat er ook gebeurt: Het wordt de hoogste tijd dat ze hier de plaat poetsen; dat staat voor haar als een paal boven water. Daarom, hoe erg het ook is. ze zal haar vriendiimen deelgenoot maken van de harde werkelijkheid. Ze moeten hier weg en wel zo spoedig mogelijk. Een ontmoeting met de Russen is het laatste wat men kan wensen. De rode soldaten, die met wraakgevoe lens naar Duitsland oprukken, zullen hen als eerste aantreffen en dat zij hier gedwongen werken, zullen die overwinnaars niet begrijpen. Die zullen hun reke ning vereffenen voor wat de mensen in Rusland is aan gedaan. Terug op haar kamer gaat ze gewoon bij haar vriendinnen zitten. Daar nog een aantal vrouwen bij hen is, doen ze alsof er niets aan de hand is. Maar in werkelijkheid popelen ze van nieuwsgierigheid om te weten wat Gerda heeft gelezen. Na een poosje wordt er geroepen dat er gegeten kan worden. Ze begeven zich naar de eetzaal waar ze het avondmaal opgediend krijgen. Ook nu is er geen gele genheid om te praten. Die zal pas komen als iedereen naar de kantine is om koffie te drinken. Later op de avond, als de kamer verlaten is, kruipen ze dicht bij elkaar achter de kachel. Gerda vertelt wat ze heeft gelezen. Zoals te verwachten was, trekt Elsa het zich erg aan als ze hoort dat aan het Leningradfront zo fel gevochten wordt. 'Ik heb er lang over nagedacht of ik het je vertellen zou', zegt Gerda op vriendelijke toon, 'maar nu we weten dat de Russen zo snel oprukken, moeten we maatregelen nemen. Hoe onplezierig voor jou de omstandigheden ook zijn, er is niemand die Franz kan helpen. Wij moeten zorgen dat we hier vandaan komen voor het te laat is.' De anderen zijn het met haar eens. Elsa laat alles gela ten over zich heen gaan. 'Ik ben van mening dat we er tussenuit moeten knijpen, zodra zich daartoe de gelegenheid voordoet', fluistert Gerda. Het leger is aan het terugtrekken over de vlakte. Aan de rand daarvan zijn hevige gevechten los gebarsten. De twee partijen kunnen elkaar haast niet zien, zodat er op zeer korte afstand wordt gevochten. Een enkele keer is het de Russen gelukt om binnen de Duitse linie te komen en dan ontstaat er een gevecht van man tegen man, waarbij men elkaar met pionierschoppen en bajo netten te lijf gaat. De Russen, die begrijpen dat het Duitse leger over de vlakte terugtrekt, willen met geweld doorbreken, om hier hun vijand beslissend te kunnen verslaan. Maar ondanks zeer hardnekkige aanvallen komen ze er niet door. Het wordt avond. De achterhoede krijgt bevel om zich van de vijand los te maken en eveneens terug te trekken. De auto's die het restant moeten wegbrengen, slaan met draaiende motoren te wachten. Voorzichtig wordt het schieten gestaakt en verdwijnen de Duitsers in het duister, naar de voertuigen. Franz, Franck en Karl-Heinz zijn een van de laatsten die weggaan. Als ze het gevecht afbreken, zitten de Russen niet meer dan twintig meter bij hen vandaan. 'Als we hier weggaan, pompen ze ons allemaal een gaatje in het hoofd', zegt Karl-Heinz, die weer een sal vo de sneeuwwereld injaagt, waar hij meende schim men van Russische soldaten te ontdekken. 'Wat wil je dan, hier blijven soms?' bijt Franz hem toe. 'Kameraad, we zijn samen hier gekomen en als het aan mij ligt gaan we samen weer naar huis. Gaan jullie nu maar naar de auto, dan houd ik nog even de Russen aan de praat.' 'Goed, maar dadelijk achter ons aankomen.' 'Afgesproken.' Franz wenkt de groep die naast hem ligt dat ze weg moeten. De jongens komen overeind en haasten zich naar de wachtende auto's. Nauwelijks een halve minuut later staan Franz en Franck op om te gaan. Ze pakken de spullen bij elkaar en zetten het op een hol len. Terwijl ze in de sneeuwjacht verdwijnen, horen ze achter zich Karl hevig vuren. 'Verdraaid, waar staan die auto's? Ik hoor ze nergens meer', hijgt Franck. 'Zeur niet kerel, doorlopen", gebiedt Franz. Het blijkt dat de meeste voertuigen al weg zijn. De auto, die hen zou moeten vervoeren is eveneens ver trokken. Ze blijven staan en luisteren. 'Daarginds hoor ik wat. Kom, er naar toe.' Ze hollen weer en even later doemt het silhouet van een vrachtwagen voor hen op. 'Zijn jullie de laatsten?' vraagt de chauffeur. 'Nee, er komen nog een paar man.' De chauffeur vloekt hardgrondig. 'Waar blijven die sufferds toch. Als ik hier nog even met die ouwe kar blijf staan, zijn de Russen er. Dan kunnen we wel dag zeggen tegen moeder, want dan zien we het goede mens nooit meer.' Een paar krachttermen volgen. 'Houd je maar rustig kerel. Dacht je dat die jongens daar voor hun plezier zitten?' De chauffeur stapt in de kabine en trapt driftig op het gaspedaal. De twee vrienden zijn inmiddels in de auto gestapt en wachten in spanning op Karl-Heinz. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5