etï) i e Nieuws Juf Van den Hoek 25 jaar bij het onderwijs PREDIKBEURTEN Oostvoorne zoekt medewerkers! EiiAnDEn-niEuws uit de kerken Met Z.AJ.W. naar het strand EIIAraBI-tllEUWS Controle visserijwet De Dom van Utrecht Een woord van de premier In het kader van normen en waarden Er is veel veranderd Zondag 19 september 2004 De Nat. Collecte Verstandelijk Gehandicapten PAGINA 2 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2004 Het onderwerp is me aangereikt door pre mier Balkenende. In de krant blijkt de pre mier er nog twee woorden aan te hebben toe gevoegd. Gezag op school moet terug. In het Algemeen Dagblad heeft hij bepleit voor het aanspreken van leerkrachten door leerlingen met u. Zeg maar Jan of Piet, bete kent miskenning van de afstand die er op school moet zijn. Ik vind dit een opmerkelijke uitspraak. Graag wil ik hierop wat voortborduren. Laat ik voorop mogen stellen dat het niet overal in het land gelijk gesteld is met het gezag op school, of met het ontbreken daar van. Ik zou me kunnen voorstellen dat het op Goeree-Overflakkee er anders uitziet dan in de randstad. Hoewel er van de regio waar 'Eilanden-Nieuws' vooral gelezen wordt, ook wel wat leeriingen pendelen naar de randstad. Zonder enig verwijt te uiten wil ik wel zeggen dat er in het reformatorisch onder wijs wat dit betreft in de loop van dertig jaar heel wat is veranderd. Ik heb het genoegen gehad om op tal van middelbare scholen van reformatorische huize voor leerlingen van de hoogste klassen lezingen te houden; en dat niet alleen op de Driestar in Gouda. Ik heb geconstateerd dat er in de loop van die dertig jaar in de houding van de leerlingen tegen over het onderwijzend personeel en de school zelf, het een en ander (om het zacht te zeggen) is veranderd. De tijdgeest is aan deze leerlingen niet voorbij gegaan. Globaal genomen geef ik de volgende typering: De leerlingen zijn vrij postiger geworden, reageren niet meer zo stipt op de aanwijzingen van de docent. Het is rumoeriger in de klas. Soms moet de docent langere tijd (vergeleken met vroeger) moeite doen om de klas stil te krijgen. De leerlingen zijn vrijer en vrijpostiger gewor den. Deze indruk heb ik op verschillende scholen opgedaan. Ik zeg daar geen woord kwaad van, maar constateer het wel. Samenvattend herhaal ik, op dit type school heeft de tijd geest voor wat betreft de houding en het gedrag van de leerlingen, invloed. De ver- anderingen zijn ook aan deze scholen niet voorbij gegaan. Ik schrijf dit, om niet de indruk te wekken dat de opmerkingen van de premier speciaal of vooral de niet-christelijke scholen zouden raken. Ook al is het misschien op Goeree- Overflakkee minder ver doorgeschoten dan in wat ik nu maar noem de randstad, ook bui ten de randstad zijn er problemen. Het heeft mij bijzonder getroffen dat de premier zo duidelijk aangedrongen heeft op herstel van het gezag op de scholen. Hij moet goede gronden hebben voor deze uit spraak. Dat zeg ik vooral omdat hij het gezegd heeft in de vraag om een concretise ring van het normen en waardenprobleem. Kennelijk koos hij gezag op school, of liever het ontbreken daarvan, als een duidelijk voorbeeld van het gebrek aan normen en waarden in onze samenleving. De premier kan het zich niet veroorloven kreten te sla ken of praatjes te verkopen over een zo aan gelegen onderwerp als normen en waarden. Met het ontbreken van gezag op school raakt hij, mag ik als zijn overtuiging aanne men, het normen en waardenprobleem in de kern. Hier zit het voor een niet onbelangrijk deel in onze samenleving op vast. Op de scholen ontbreekt het aan gezag. De leerlin gen gaan hun eigen gang en spelen zelf de baas, trachten althans dat te doen. Ik herinner me dat er in begin 2003, na de moord op een docent door een middelbare scholier, in tal van kranten artikelen zijn ver schenen over de angst bij docenten voor leerlingen. Krachtig ingrijpen of optreden wordt - soms - met dreigementen of ge welddaden beantwoord. Om die te voorko men houden docenten zich stil. Zo wordt de vicieuze cirkel van gebrek aan gezag ver sterkt. De premier wist wat hij deed, toen hij juist op dit punt zijn pleidooi voor het handhaven van normen en waarden illus treerde. Hier ligt het begin van het verlies van gezag in het publieke leven. Als het op school misgaat, werkt dat in de samenle ving door. Bijna had ik geschreven: het verlies aan gezag vreet verder in heel de samenleving. Ik voeg er het gezin aan toe. Gezag in school en gezin vormen ten diepste een twee-eenheid. Ontkrachting van het gezag op school werkt door in het gezin. Soms moeten we zelfs de volgorde omkeren: het begint in het gezin en slaat over naar de school. Ik heb mijn kinderjaren op de lagere school doorgebracht vóór de Tweede Wereldoorlog en in het begin daarvan, om vervolgens in de latere oorlogsjaren en direct daarna leerling van een middelbare school te zijn. Als ik me het optreden van het hoofd van de lagere school herinner (op het dorp toen nog bovenmeester genoemd), sidderden wij soms voor deze bekwame bovenmeester. Ik zeg niet dat dit beeld in alle opzichten een fijne herinnering bij mij heeft achtergelaten. Wel wil ik zeggen dat het leiding geven heil zaam was voor het functioneren van de school. Ik denk er niet met ongenoegen aan terug, integendeel met dankbaarheid. Je wist waaraan je je te houden had. Er was strikte rechtvaardigheid in het hanteren van de regels. Deze opvoeding voorzover het de school betreft, laat een plooi na in je leven die er nooit meer uitgaat, althans bij mij niet. Na vijfenzestig jaar nog plezier van de omgang van meesters en juffrouws met de leerlingen. Het vervolg, op het 's-Gravenhaags Chris telijk Gymnastium was in dezelfde stijl. Een strenge maar strikt rechtvaardige rector, die oog en hart had voor de leeriingen in hun per soonlijke omstandigheden. Tegelijk een dui delijke regelgeving en -handhaving. Je wist dat en waar je over de schreef ging. Misschien dat lezers in (veel) later jaren geboren, dit een ouderwets verhaal vinden. Ik heb er begrip voor dat er in de loop der jaren veel veranderd is. Deze veranderingen zijn aan mij zelf ook niet voorbijgegaan. Niettemin zijn er ook in onze tijd regels nodig. Tucht is heilzaam. Jongeren moeten weten dat er grenzen zijn. Wie die over schrijdt, gaat tegen zijn eigen welzijn in. Dat moet gezegd en betoond worden, misschien minder autoritair dan vroeger - daar zou ik zelfs voor willen pleiten - maar niet minder duidelijk. Een van de manieren om de noodzakelij ke afstand te bewaren ligt in de manier waarop leerlingen hun juf, meester of docent aanspreken. Er moet een bepaalde afstand zijn, om gezag te kunnen oefenen. Een evenwicht tussen nabijheid en af stand is het geheim van heilzaam gezag op school. W.H.Velema OUDDORP - Herv. Gem. (ihv) Dorps- kerk: 9.30 uur kand. H. Lassche uit Staphorst en 19.00 uur kand. D. C. Flapper uit Staphorst. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. D. C. Flapper en 19.00 uur kand. H. Lassche. Woensdag 22 september, Dorpskerk: 19.00 uur ds. J. H. C. Olie, Spijk - Gen Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Gen Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant, Startzondag en 18.30 uur ds. A. J. de Kieviet - Doops gezinde Gem. 9.30 uur en 18.30 uur Welkomstdienst, ds. J. Smink en Theo van Theijlingen. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur drs. Wüllschleger, Vlissingen en 18.30 uur drs. W. P. Emaus, IJsselstein - Herv. Gem. (ihv) Jongkoenstraat la 9.00 en 10.45 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland en 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik, voorbereiding Heilig Avondmaal. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.00 uur kand. R C. H. Klein Bloesem, Sint Maartensdijk en 17.00 uur ds. H. J. Catsburg, Goes - Herv. Gem. (ihv) 11.00 en 19.00 uur ds. W. L. Smelt, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal - Gen Kerk 10.00 uur de heer J. Cranendonck en 18.30uurds. C.G. Kant. MELISSANT - Herv. Gem. (ihv) 10.00 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA MiddelliaTnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mall; Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultlngstermijn overiydensberichten: dinsdag en ■vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentte-acquisifie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur; J. Villerius, tel. (0187)4710 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9.50 Per halfjaar €18,50 Per Jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamls342001108 uur ds. H. J, Boer, Nieuwe Tonge en 18.00 uur ds. C. M. Visser, Boven- Hardinxveld - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Gen Kerk 09.30 uur dr. K. Spronk - Gen Gem. in Ned. 10,00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, viering Heilig Avond maal; 15.00 uur ds. J. Willemsen, vie ring Heilig Avondmaal in Vroonlande en 18.00 uur ds. G. van Meijeren, nabe trachting Heilig Avondmaal - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Kooij, Barendrecht en 18.00 uur ds. A. H. Veldhuizen, Woudenberg - Herv. Gem. (ihv) 'Prins Johan Friso- school' 10.00 en 18.30 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging en nabe trachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK- Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, bediening Heilige Doop en 18.00 uur drs. E. F. Vergunst, Ridderkerk - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. G. C. Kunz, Dor drecht - Rem. Gen Gem. 10.00 uur - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur Start zondag in Ooltgensplaat, ds. M. R. Hoffenkamp - CAMA Christenge meente, het Prieel, 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 11.00 en 18.30 uur ds. A. R Voets, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Herv. Gem. (ihv) 9.00 uur ds. C. Gielen en 16.30 uur ds. R C. Hoek - Chn Gen Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J. den But ter - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. Hogchem - Ger. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen, startzondag en 17.00 uur Vesper - Gen Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. J. T. Doedens en 16.45 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Catsburg, Goes en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw, Veenendaal - Herv. Gem. (ihv) 'Ons Dorpshuis' 9.30 uur kand. B. D. Bouman, Sommelsdijk en 16.30 uur kand. H. Lassche, Staphorst - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. Hogchem. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur kand. L. Plug, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. J. Gunst, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - EvangeUe Ge-meente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Talsma, Middel burg, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Ouwendijk, Alphen a/d Rijn, dankzegging Heilig Avondmaal. Vrijdag 24 september: 15.00 uur ds. L. de Wit, huwelijksbevestiging Marco van der Hoog en Rianne van Gurp - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Gen Kerk 10.00 uur ds. 1. J. Bijlsma en 18.00 uur br. K. Baas. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doomeweerd, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur ds. D. A. J. Sonneveld. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Herv. Gem. (ihv) 't Cen trum 11.00 uur kand. G. J. Blankers uit Woudenberg en 16.00 uur ds. J. Koppe laar uit Abbenbroek - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur br. K. Baas en 1800 A. S. Rienstra. LANGSTRAAT -Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen. Een dagje uit betekent voor mij altijd een beetje vakantiegevoel. Als dit samen gaat met 'terug in de tijd' wordt een dagje uit een 'short break', een historisch uitsta/DJe in eigen land. Het lekker weg in eigen regio begon aan het Buitenhof in Oost voorne. Deze straat maakt deel uit van het stratenplan. Het Binnenhof lag letterlijk op een steenworp afstand, evenals de onvermijdelijke kassen. Het bleef niet bij de watering achter het huis van mijn neef Later in de middag reden we richting hét Brielse Meer. Recreatiepias uit mijn Jeugd enjongejaren. Hoge schoorstenen rondom dit legendarische meer ontsieren tegen woordig in hoge mate de omgeving. Aan de overzijde van de weg ligt het veel nieu were Oostvoornse Meer. Hier wordt de duiksport bedreven. Verderop ligt de Maas vlakte, met de bekende slufter. De vlakte werd berucht vanwege de illegale straat races. In deze omgeving bevindt zich ook het enige autostrand van Nederland, een attractie die eerdaags de poorten moet sluiten. Oostvoorne, sinds 1980 met Roc- kanje en Tinte, de gemeente Westvoorne heeft meer te bieden. Een hervormde kerk, het oude gemeentehuis, een vuurtoren en als klap op de vuurpijl de Burcht van Oost voorne. Deze versterking werd niet alleen bewoond door de 'heren van Voorne', maar voor tenminste één nacht door niemand minder dan Jacoba van Beieren. De ver sterking wordt ook wel Jacobaburcht genoemd. De restanten zijn een spoor van de bekende gravin van Holland, Zeeland en Henegouwen. Een spontane excursie naar de ruïne zat er niet helaas niet in. De burcht, naar verluid een 'muur' van circa drie stenen hoog, is middels een hek afge sloten. Alles lijkt hier gesloten en met slui ting bedreigd. Maar er is meer. Ons uitstapje voerde naar het strand, de sporen van het trammetje zijn nog zicht baar in het plaveisel, naar het bekende Hotel ran Marion. Hier zat ik lang geleden tijdens een familie-uitstapje op het terras. Nu werden mij de geheimen van dit voor malig badhotel haarfijn uitgelegd. Ik liep de trap af die eertijds naar het strand leidde. Nu staat er een bordje met de ondubbelzinnige tekst: het groene strand. En inderdaad, alleen een heel eind verder op is het water van het al genoemde Oost voornse Meer te zien. Toen we daar ston den had ik het hotel al ontwaard. Voor het hotel was de boulevard, nu een fietspad. De waterlijn is ver teruggedrongen, en van zee is al lang geen sprake meer. Maar wat telt is het idee even terug te zijn in de tijd. Kortom, 'a historical short break' ligt vaak onder handbereik. Politiemensen van de Zeehavenpolitie en het district De Eilanden hielden zondagochtend en -middag een controle op de Visserijwet op de Brielse Maas, de Bemisse en het Zuider- diep. Tussen tien uur en kwart voor vijf wer den ongeveer 150 vissers gecontroleerd waarna zeven van hen werden bekeurd omdat zij niet in het bezit waren van de benodigde documenten en/of visten met drie hengels. Verder werden diverse bekeuringen uitge schreven voor het negeren van een gesloten verklaring, varen met een motorboot op de Bemisse en geen klein vaarbewijs. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Bergambacht (herv.), ds. W.J. Dekker te Reeuwijk; te Castricum (geref.), ds. D. van Arkel te Voorthuizen (Ich- taskerk); te Maasdijk, ds. G.J. Mink te Kam pen; te Papendrecht, ds. J. van Dijk te Rid derkerk; te Puttershoek/Maasdam, ds.C. Biemond-Spek te Krabbendijke (Ontmoet- ingsgem.- pt); te Veenendaal (herv. Wijkgem. 2 - midden), ds. E Versluis te Molenaarsgraaf; te Vroomshoop (geref.), ds. A.P. Heiner te Woerden, die dit beroep heeft aangenomen; te Westerhaar (herv.), ds. B. C Haverkamp te Werkhoven en Schalkwijk; te Zeist (herv.; Witte Kerkje), kandidaat J. van Werkhoven-Romeijn te Aerdenhout. Aangenomen: naar Rijswijk (NB; herv.), kandidaat M.L.W. Karels te Westerhaar. Bedankt: voor Hendrik Ido Ambacht (herv. wijkgem. Elim), ds. P.H. van Trigt te Ede. HERSTELD HERVORMDE KERK Bedankt: voor Zuilichem-Nieuwaal, ds. C.M. Buijs te Nieuwleusen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Goes, ds. C.J. Mewe te Spak enburg-Zuid. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Krommenie, kandidaat T.A. Viezee te Zeewolde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Doomspijk, ds. L.W. van der Meij te Driebergen-Rijsenburg; te Zaam- slag, ds. J. Westerink te Utrecht-West. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Doetinchem, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht; te Kampen, ds. J.J. Tanis te Kapelle-Biezelinge; te Vlaardingen, ds. G. Clements te Gouda. Bedankt: voor: Hendrik Ido Ambacht, ds. J.J. Tanis te Kapelle-Biezelinge. De Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten wordt dit jaar gehouden in de week van 27 september tot en met 2 oktober. Met de opbrengst van de collecte worden activiteiten en projecten voor men sen met een verstandelijke handicap onder steund. Tenminste de helft van de opbrengst komt ten goede aan de eigen regio. Ook op Goeree Overflakkee dus! Vorig jaar werd vrijwel de gehele opbrengst van 2002 besteed aan diverse projecten op Goeree Overflakkee. Voor deze jaarlijkse collecte zoekt de orga nisatie dringend vrijwilligers, in alle plaat sen op Goeree Overflakkee, mensen die mee willen helpen als plaatselijke organisa tor of als collectant. Een plaatselijke orga nisator regelt de collecte in haar/zijn plaats. Zij/hij mobiliseert de collectanten, voorziet hen van de nodige materialen en zorgt dat het opgehaalde geld op de juiste plaats terechtkomt. Dat is twee a drie dagdelen werk. Vooral Ooltgensplaat en Den Bom mel kunnen nog een goede organisator gebruiken! Een collectant is een a twee avonden twee uur op pad. U collecteert zoveel mogelijk in uw eigen buurt. Hebt u nog een beetje vrije tijd over en wilt u hel pen? Neemt dan contact op met rayonleider Cor Zuidwijk, Karekiet 4, 3245 TX Som melsdijk, tel.: (0187) 486766, via e-mail NCVGGO@cs.com. Wist u dat op 28 april 1253 de stad Utrecht voor een groot deel werd verwoest door een enorme brand en dat daarbij de oude rom- aanse kathedraal, die dateerde van 1023, grote schade opliep? Wist u dat een jaar later, in 2004 dus precies 750 jaar geleden, de plechtige eerste-steen- legging plaatsvond van wat later de gotische Domkerk zou worden? Wist u dat die kerk uitsluitend bestemd was als de kerk van de bisschop en van de kanun niken, de groep geestelijken die de kathe draal beheerde en er de dagelijkse diensten hield? Wist u dat het vermoedelijk de oorspronke lijke bedoeling is geweest de Domkerk van twee torens te voorzien, maar dat hiervan door gebrek aan plaatsruimte is afgezien, zodat volstaan werd met slechts één maar wel een in alle opzichten opvallende toren? Wist u dat de eerste steen voor de nieuwe toren met veel plechtigheid werd gelegd op 26 juni 1321 en dat die wel 110 meter hoge toren 'reeds' in 1382 gereed was? Wist u dat de bouw van de kerk zich uitge strekt heeft tot het jaar 1517 en dat zelfs toen de kathedraal nog niet voltooid was, blijkend bijvoorbeeld uit het ontbreken van een ste vig stenen gewelf en dat het middenschip van de kerk niet voorzien was van de nood zakelijke steunberen en luchtbogen? Wist u dat de kerk in 1580 noodgedwongen werd overgedragen aan de aanhangers van de gereformeerde religie en dat de kerk daar mee zijn positie als kathedraal en hoofdkerk verloor? Wist u dat de beroemde kerkinterieurschil- der uit de Gouden Eeuw Pieter Saenredam diverse afbeeldingen heeft vervaardigd van de Domkerk en haar toenmalige inrichting? Wist u dat het onvoldoend geschraagde kerkschip in de vroege tropisch warme zomeravond van 1 augustus 1674 ten prooi viel aan het tomeloze geweld van een ork aan, waardoor het hele gedeelte van de kerk tussen toren en koor krakend ineenstortte? Wist u dat de daardoor ontstane gapende wond werd afgesloten door een nu nog zicht bare bakstenen muur en dat het puin en de ruïnes pas in 1826, dus 152 jaar na de ramp, werden opgeruimd? Wist u dat bij de restauratie tussen 1979 en 1988 alleriei bouwdelen die in de loop der eeuwen waren verdwenen, zoals balustra den, steunbeerbekroningen, waterspuwers en pinakels, gerestaureerd of opnieuw ver vaardigd werden, waardoor de kerk haar uiterlijk kreeg zoals we dat nu kennen? Wist u dat het huidige restant van de Dom kerk nog steeds de hoogste kerk van Neder land is? Wist u dat er nog steeds veel bouwkundige overeenkomsten zijn tussen enerzijds de kathedraal van Amiens, de Sainte Chapelle' te Parijs en de Dom van Keulen en ander-; zijds de Domkerk te Utrecht? Wist u dat er ook nu nog veel bijbelse en' geestelijke symboliek aan de vele details van de Domkerk te ontdekken is? Wist u dat deze Dom in heel zijn heden-'. daagse, zij het verminkte, voorkomen van! het Donkoor in het oosten af tot de Domto- ren in het westen toe, alle kenmerkende' bouwdetails laat zien die Jesaja' s roep om de', komst van de Verlosser (volgens Jes. 45:8), vertoont? Wist u dat er nog steeds een roep klinkt om!! de Domkerk in haar oude glorie te herstel-; len, een wens die met name gehoord wordt in dit herdenkingsjaar? Wist u dat er een fraai boek verschenen is; over de Dom in Utrecht, waarin uitvoerig- wordt ingegaan niet alleen op de ontstaans geschiedenis van kerk en toren maar tevens op de symbolische betekenis van zowel het exterieur als het interieur? Wist u dat dit boek een goede gids is bij uw volgende bezoek aan Utrecht en zijn Dom? Wist u dat ik u dat boek en uw studie aan de hand daarvan van harte aanbeveel? Als u het nog niet wist, dan weet u het nu. N.a.v.: J.B.A. Teriingen G.M.J. Engelbregt, De '- Dom van Utrecht. Symboliek in steen. Histo- risclie Reeks Utrecfit, nr. 33. Uitgeverij Matrijs, Utrecht. Paperback. Geïllustreerd. - Met literatuuropgave en verklarende woor- denlijst. 112 pag. ISBN 90-5345-241-9. Prijs €12,95. J.M.J. Kieviet NIEUWE-TONGE - Een nieuw seizoen ligt voor ons. Met Gods hulp willen wij er een aantal avonden voor jullie zijn. Jullie, dat ben jij als je 14 jaar of ouder bent. Op 25 september hopen wij de eerste avond van dit winterseizoen Ie houden. Weg gaan - traditiegetrouw - naar het strand en vertrekken om 18.30 uur bij 'Elim' Een stevige wandeling en een spel staan op het programma. Daarna komen we in 'Elim' nog bij elkaar voor patat en drinken. De deelnamekosten bedragen 5 p.p. Opgeven kan bij Corrie t/m maandag 20 september a.s., tel.: 651523. Zaklampen zijn niet overbodig! Iedereen hartelijk welkom! Donderdagmorgen 2 september was het feest op c.b.s. 'De Hoeksteen' in Ooltgensplaat. Opj feestelijke wijze werd gevierd dat juf Van den Hoek 25 jaar juffrouw was, waarvan meer j dan 20 jaar in Ooltgensplaat. 's Morgens werd de juf, nietsvermoedend, verrast door heti team en de 160 kinderen die op het zonnige plein een erewacht vormden en haar toezongen.] Daarna werd haar mandenvol zoete cadeautjes overhandigd, als teken van grote waardering! voor haar inzet als juf en collega op school. Na de 'huldiging' ging ze met de kinderen vanï groep 4 naar haar altijd gezellige klas en werd voor de hele school een spelletjesmiddag ial het vooruitzicht gesteld. Het is de wens van collega's, bestuur, ouders en kinderen dat juf] van den Hoek nog vele jaren in goede gezondheid aan 'De Hoeksteen' onderwijs zal geven;]

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2