Ouwe Waerelt geheel gewijd aan jonge bouwkunst t De eerste stap op weg naar een eigen bedrijf Prijsuitreiking ballonwedstrijd Groenendijk Goiff Supermarkt Nieuwe kindersite meer op maat 1- f ff 9 1 u Hartelijk gegroet EIIArtDBI-tllEUWS o l ''t' ^"'i 5 c^2^^ P.V. De Rode Duif Jaarmarkt Middelharnis weer groot succes J^cste vrhytAcH en vnenAlnneyt/ e s ^CTH^^&tlkt: ^^epUm^^T 6 i^trii.'^ Vitn we^^epvcc&t) ^fjClfSSiyi'^cn mm: 1 d 1 - -5 1 1 1 h-iê 2 4 O 3 1 1 2. 0 0 <3 5 0 3 4 5 "^ünntn: Jakob en Marjolein Meijer (Ouderkerk a/d Ussel), Floris van Gils (Langstraat), Liesbeth Bos (Ooltgens plaat), Adriaan en Anne Co Heystek (Sommelsdijk) zijn deze keer de gelukkigen! ext5c)(^K£) P.V. De Trekvogels te Ouddorp te Stad a/h Haringvliet KvK organiseert gratis Startersavond in De Staver PAGINA 13 VRUDAG 17 SEPTEMBER 2004 Wie over Goeree-Overflakkee rijdt, zal niet alleen getroffen zijn door het lege land en de verre horizonnen, maar ook door de dorpen en dorpjes. In die veelal eeuwenoude nederzettin gen staan bouwwerken uit allerlei perioden. Het nieuwste nummer van 'De Ouwe Waerelt, historisch tijd schrift voor Goeree-Overflakkee' is geheel gewijd aan één van die perio den: de jonge bouwkunst. Dit elfde nummer is zojuist verschenen. Paulus de Jager, architect en gastschrijver van De Ouwe Waerelt, schreef een over zichtsartikel over de bouwstijlen die in de negentiende eeuw op Goeree-Overflakkee zijn toegepast. Alles passeert de revue: het neo-classicisme, de waterstaatstijl, het eclecticisme, de neo-gothiek, de neo-renais- sance en de chaletstijl. En bij elke stijl toont De Jager aansprekende voorbeelden, die nog altijd - verborgen of minder verborgen - bewonderd kunnen worden. De overige artikelen in De Ouwe Waerelt gaan verder in op onderdelen van dit over zicht of snijden bouwwerken aan uit een latere periode: de twintigste eeuw. Voor beelden daarvan zijn een beschrijving van de tuindorpen op Goeree-Overflakkee, het raad- en polderhuis in Ouddorp en enkele voorbeelden van het Nieuwe Bouwen (jaren twintig en dertig). In een ander artikel wordt aandacht besteed aan de ontstaansgeschiedenis van Hemes- seroord en de bijzondere architectuur, een ontwerp van het bekende Rotterdamse bureau Van den Broek en Bakema: een megastructuur met roestring. Onder de titel 'Nieuwe-Tonge in de ban van de ring?' gaat De Ouwe Waerelt ook in op de Hobbitwo- ningen, die in de jaren zeventig aan de rand van het Flakkeese dorp verrezen. De special over jonge bouwkunst is al weer de vierde special van De Ouwe Waerelt. Eerder verschenen themanummers over meekrap, de gezondheidszorg en de water snood van 1953. Het aardige van het nieuw ste nummer van De Ouwe Waerelt is dat het ook uitnodigt om de fiets of de auto te pak ken en al die bijzondere gebouwen eens van nabij te gaan bekijken. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Histori sche Vereniging De Motte, verschijnt drie maal per jaar en kost in de boekhandel De Jaarmarkt van afgelopen zater dag in Middelharnis was in alle opzichten een zeer geslaagde dag. Het weer was fantastisch, ondanks de sombere weersvoorspellingen. En ook de belangstelling was enorm groot. De jaarmarkt opende om half tien, terwijl de eerste op koopjes beluste bezoekers al vroeg voor het hek stonden te wachten. Er waren bezoekers afkomstig van het gehele eiland en zelfs van ver daarbuiten. De bruto totaalopbrengst van de jaar markt bedraagt maar liefst 31.000. De rommelmarkt trok, zoals gewoonlijk, veel bezoekers. Over de gehele markt waren vele kramen en activiteiten voor jong en oud. Op de terrassen kon men genieten van een hapje en een drankje. De 4,50. Leden van De Motte (contributie 13,50 per jaar) ontvangen De Ouwe Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secretariaat van de vereniging: Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp, tel.: 0187-681005, e-mail: secretaris demotte.nl. kramen met etenswaren werden erg druk bezocht, zodat deze aan het einde van de dag geheel waren uitverkocht. Ook voor de viskramen stonden lange rijen wachtenden voor het bemachtigen van een haring, of gebakken of gerookte vis. Verder de cre- aclub, kraam met tuindecoraties, bloemen- kraam, kaaskraam, olieboUenkraam, en alle andere hebben heel veel verkocht. Het stemt de organisatie tot dankbaarheid dat de jaarmarkt zo'n groot succes is geweest. De Restauratie- en Activiteiten Commissie (in hersteld verband) bedankt dan ook alle ruim 225 medewerkers die deze dag hun inzet hebben gegeven, evenals alle bedrij ven, organisaties, zelfstandigen, de mid denstand en particulieren die hun mede werking gaven om de jaarmarkt tot zo'n succes te maken. In het bijzonder ook dank aan Kraanverhuurbedrijf Boeter voor het inzetten van de kraanlift, die 12 meter hoger reikte dan de kerktoren. Het uitzicht over Middelharnis en omstre ken was geweldig. Ook dank aan rijwiel handelaar Van Eek, voor het schenken van een fiets, ee Goereese en Ouddorpse vissers voor de geweldige hoeveelheid vis die werd geschonken, zonnebloemleverancier familie Nelis, Fabert, Formido, Taaie Gas, Buijsse, Hubo, Dijkers en Pijl, Visser Meu belen, Plusmarkt, vishandel Sperling, kaas- boer Schalk, vishandel Verspuij, gemeente Middelharnis en bakkerij Van der Spoel. Puzzelregkment 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar OomKo, p/a Eiianden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand ajn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefle, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Hopelijk kunnen j^iljlie aan de .slag zonder datje allerlei storende foutjes tegen komt. 't Is elke week. weer een fieie kunst om het zover te Jcrijgen. Let er alsjeblieft op datje verzorgd werk inlevert. Controleer het van te voren secuur. Dat voorkomt een hoop narigheid. Van Jacob Meijer (Ouderkerk a/d Ussel) kregen we een tijd geleden deze Bijbelse door- streper. Let op: de naam Rama zit niet in het woord Samaria, maar moet je op een andere plaats doorstrepen. De 'ij' is in deze puzzel een 'y'. Als je alles doorgestreept hebt, bUjven er nog 21 letters over. Daarvan kun je twee zeeën maken die in de Bijbel staan. Streep weg: Afek, Berseba, Beth Horen, Bethlehem, Dan, Ekron, Emmaüs, Endor, Engedi, Gali- lea, Gath, Gaza, Geba, Gezer, Gilboa, Hebren, Jabes in Gilead, Jericho, Jeruzalem, Jizreël, Kana, Kapemaüm, Karmel, Kehila, Kirjath Jearim, Mizpa, Naïn, Ninevé, Nob, Ofra, Olijfberg, Rabba, Rama, Samaria, Sichar, Silo, Socho, Sunem, Ziklag. K J D A E L 1 G N 1 S E B A J A 1 M 1 Z P A A A S U N E M E P Z R E Z E G L Z L A B B A R E R A J 0 U A 1 A H K A N A U R E H E A T L L E T 1 Z E Z N E C R E T 1 E E B A A Z M A A L 1 1 G A H A S R D R G E L U S C 1 Z E J R 0 F R A H E M 1 1 H L A K A E N D 0 R E M T L N 0 B G G E B A 1 S C L E S 0 C H O L Y F B E R G H H V E K E F A Z S A M A R 1 A T E K A R M E L E E S U A M M E N B E T H H 0 R O N D A N A B 1 E N G E D 1 N A 1 N E K R 0 N Maaijke Bos (Ooltgensplaat) leidt haar opgave als het volgt in: "Hallo oom Ko, hier een zelfgemaakte puzzel". Het is de bedoe ling datje uit deze woorden met dezelfde let ters een ander bestaand woord maakt. Bij voorbeeld: tak-kat. Maar ook: loop-pool- polo. Fijn om weer iets van je kunnen plaatsen Maaijke! I. Arm. II. Krap. 21. Dorp. 2. Drie. 12. Plas. 22. Kam. 3. Twee. 13. Post. 23. Stam. 4. Een. 14. Palm 24. Lik. 5. Kurk. 15. Mest. 25. Mok. 6. Rook. 16. Last. 26. Slag. 7. Kost. 17. Klem. 27. Koe 8. Peren. 18. Slepen. 28. Elk. 9. Over. 19. Raven. 29. Pil. 10. Mos. 20. Staan. 30. Braad De Bijnagtes (Scherpenisse) Jullie hebben echt gelijk. De laatste tijd zaten er veel fouten in de raadsels. Het komt er niet steeds van om ze uitgebreid te con troleren. Eigenlijk moeten de raadselmakers zelf zorgen dat de zaak klopt. Vroeger liet ik ze testen door mijn kinderen, helaas zijn ze daar nu te groot voor. Hebben jullie een goe de vakantie gehad? Liesbeth Bos (Ooltgensplaat) Gefeliciteerd met je C-diploma voor zwem men. Dat is een hele prestatie, als je leest wat de eisen daar tegenwoordig voor zijn. Je schrijft er een half blaadje informatie over. Nou, nou dat is niet mals! Willianne Boer (Sommelsdük) Je hebt dus lekker een boek gekocht van je bon en in de vakantie uitgelezen? Mooi dat je jezelf goed vermaakt hebt. Iimiiddels ben je school ook weer gewend. Prachtig! Jacob Meyer (Ouderkerk a/d Ussel) Elseraarije had het dus goed door dat jullie niet meer in laag land reden. Lijkt me leuk om met een treintje te rijden bij Vianden. Gezellig dat opa en oma al zaten te wachten bij het vakantiehuisje. Zelfs in Luxemburg ben je nog geweest. Doet Elsemarije nu de soldaten ook nog na? De grootste model spoorbaan van Europa mocht er ook zijn zeg. In Ouddorp bekeek je de toeristeimiarkt. Fijn met Marleen bij tante Simone gelogeerd. Verder bedankt voor het uitvoerige kampre- laas van dag tot dag uitgewerkt. Gefietst, met de fast ferry mee. Wat waren julUe al snel in het kamphuis zeg. De corvee was niet mis. Het dierengeluidenspel in het donker leverde spaimende momenten op. Al met al was het een supergaaf kamp begrijp ik. 1. Horizontaal: 1. Geneest; 4. Ellende; 5. Toonden. Verticaal: I. Gewenkt; 2. Engelen; 3. Tekenen. 2. Eiffeltoren. 3. Sint Jansklooster. 4. I. Duif; 2. Haan; Zwaluw; 4. Kwakke len; 5. Arend; 6. Tortel. In de vette hok jes: Fazant. 5. Black-white, old-new, yes-no, high- low, a lot-a less, front-back, sun-moon, up-down, male-female, perpetrators- vichims, cold-hot, light-dark, open-clo se, mister-miss, angry-happy. 6. Ouddorp. 7. Naboth. 8. Zou zo moeten worden volgens de ont werpster Willemijn: A if 5f^ V V 11. 12. Triër. 1. Beth-El, 2. Paulus en Silas, 3. DeUa, 4. Dochtertje van Jaïrus, 5. Bij storm, 6. Petrus, Johannnes en Jakobus, 7. Over- priesters, 8. Lazarus,9. Wijze en dwaze maagden, 10. Israëlieten. Vond je dit een leuke puzzel? Hardenberg. Ooltgensplaat - Op Oeltgendag 2004 heeft de Gemengde Zangvereniging 'Advendo'. in samenwerking met Golff Spupermarkt een ballonwedstrijd georganiseerd. De heer Groendijk, directeur/eigenaar van het bedrijfin Ooltgensplaat, heeft afgelopen maandag, tijdens een repetirieavond van het koor, in verenigingsgebouw 'het Centrum' te Oolt gensplaat de hoofdprijs bekendgemaakt en de daarbij behorende kinderfiets uitgereikt. De ballon die het verst is gekomen, was opgelaten door Margriet de Jonge uit Achthui- zen. Zij kreeg de kinderfiets. Haar ballon kwam 312 km ver terecht in Aschberg in Duits land. De tweede prijs werd gewonnen door de ballon van Ciske PoUemans uit Oude-Ton- ge, die 223 km ver kwam, in Borken-Burlo ook in Duitsland. De samenwerking tussen het koor en de Golff supermarkt is er één die gestand kan blij ven. De voorzitter van het koor deelde daarom ook mee dat zijn vereniging niet is inge gaan op de sponsoractie van een andere supermarktketen, omdat hij de samenwerking met de plaatselijke winkel van groot belang acht. Om nog meer aan te sluiten bij het werkveld en de belevingswereld van kinderen heeft Kennisnet op kids.kennisnet.nl een nieuwe kindersite gelanceerd. Voortaan is de kin dersite verdeeld in onder-, midden- en bovenbouw. Kennisnet verwacht hiermee invulling te geven aan het vergroten van de mogelijkheden om kinderen op maat met de computer te laten werken. De onderbouwsite De onderbouwsite is een omgeving waar kinderen zelfstandig, of met volwassenen samen, spelend kunnen leren. De site is audio-ondersteunend, waardoor hij gebruikt kan worden door kinderen die nog niet kun nen lezen. Er is een verdeling in speelstad, getallenstad, letterstad en ontdekstad. De onderbouwsite is er voor kinderen in de leef tijd van 3 t/m 7 jaar. Enkele voorbeelden van informatie zijn het telspel, zoek de verschil len, de spelletjesmachine, raad de dierenge luiden en zoek de letters. De middenbouwsite De middenbouwsite heeft, veel meer dan de onderbouwsite, een educatief karakter. Met gerichte opdrachten kunnen de kinderen aan het werk in een aantrekkelijke en uitdagende omgeving zowel in de klas als thuis. Er is rekening gehouden met de belevingswereld van kinderen in de middenbouw: korte tek sten en een aansprekende vormgeving. De middenbouwsite is er voor kinderen in de leeftijd van 7 t/m 10 jaar. Enkele voorbeel den van informatie zijn voorleesverhalen, zelf sommen oefenen met de oefenmachine, Willem Wever spelletjes en steffie legt uit: internet, surfen en e-mailen. De bovenbouwsite De bovenbouwsite is een omgeving waar kinderen informatie kunnen verzamelen. Dit kan gaan om nieuwsfeiten, actualiteiten tot achtergrondinformatie voor spreekbeurten en werkstukken. De bovenbouwsite is niet alleen heel handig in de schoolsituatie, maar ook nog eens gewoon leuk. De bovenbouw- Uitslag wed vlucht Peronne 11-09-2004. Los: 09.30. Deelnemers: 10. Duiven: 198. Weer: bewolkt, zuidwest. J. H. Ju 1, 4, 5, 6, 15, 26, 40, 41, 42, 43, 45, 47, 48; A. Klyn 2, 12, 16, 18, 23, 24, 25, 38; Comb. Grinwis 3, 9, 10, 13, 27, 35, 46; P. Mierop 7, 22, 29, 34, 39,49; Grinwis Van Alphen 8, 11, 14, 20, 31; L. Dorsman 17; A. Kievit 19, 30, 36; Comb. Wolthuis-Coster 21, 28, 37; K. Breen 32; H. Kleyn 33,44,50. Uitslag wedvlucht Peronne 11-09-2004. Los: 09.30. Deelnemers: 8. Duiven: 221. Weer: Zuid-Westen Wind. J.M. Visser 1 3 7 10 11 13 19 21 22 23 31 36 42 43 44 49 50 51; J. C. Wagner Zn. 2 5 6 14 18 20 32 33 37 38 40 54; L. Oranje 4 8 9 15 16 17 28 29 30 41 45 52; J. D. Me iaard 12 34 55; K. Klink 24 35 46 47 48; Joh. Kwist 25 26 27 39 53. site is er voor kinderen in de leeftijd van 10 t/m 13 jaar. Enkele voorbeelden zijn werk- stukinfo met tips voor je werkstuk of spreek beurt, de dierenbibliotheek met informatie over meer dan 500 dieren, de kinderencyclo pedie en een cursus HTML voor kinderen. Over Kennisnet Kennisnet is de intemetorganisatie van en voor het onderwijs. Kennisnet stimuleert het gebruik van internet in het onderwijs voor educatieve doeleinden. Op www.kennis- net.nl wordt onderwijs gerelateerde content en onderwij sinformatie aangeboden voor het basis, voortgezet en beroepsonderwijs. Lera ren vinden op kennisnet.nl direct bruikbaar lesmateriaal. Voor leerlingen is Kennisnet een steun in de rug bij het maken van school werk. Ouders vinden ondersteuning in opvoedingsvraagstukken. ICT-coordinato- ren en schoolleiders krijgen praktische tools en beleidsinstrumenten aangereikt om de ICT infrastructuur op school vorm te geven. Met kennisnet.nl sta je er nooit alleen voor. Op woensdag 22 september 2004 is iedereen die plannen heeft om (parttime) voor zich zelf te beginnen van harte welkom op de KvK-Startersavond in De Staver, Olympia- weg 32 Sommelsdijk. De avond begint om 19.00 uur en wordt om 19.30 uur geopend door de heer W.J. van de Kamp, wethouder Middelharnis. Op de infomarkt kan men zich oriënteren bij de stands van de diverse par tijen waarmee men als starter te maken gaat krijgen, zoals: ING bank, Rabobank en ABN AMRO bank, de Belastingdienst, een NOvAA-accountant en natuurHjk de kamer van koophandel. Leren van ondernemers De presentatie van de kamer van koophandel omvat alle facetten waarmee je als startende ondernemer te maken krijgt: bijvoorbeeld het ondernemingsplan, een administratie opzetten en parttime ondernemen. Via een interview met drie net gestarte ondernemers uit de regio krijgen de bezoekers een realis tisch beeld uit de praktijk. Aan het eind van de bijeenkomst is er een paneldiscussie met aansluitend een infomarkt. Naast de infor matiemarkt is het mogelijk om in gesprek te raken met een speciaUst, zoals een belasting adviseur, een adviseur van de bank, een accountant of een medewerker van de kamer. Met het afbouwen van de Vesti gingswet (1999) is het eenvoudiger gewor den om in Nederland een bedrijf te starten. Het aantal mensen in de regio van KvK-Rot- terdam dat er aan denkt om ondernemer te worden ligt jaarlijks rond de 25.000. De voorbereiding voor een eigen onderneming krijgt vaak te weinig aandacht. Ruim 40 van de startende ondernemers in Nederland geven toe dat ze geen ondernemingsplan hebben gemaakt of zich niet hebben voorbe reid op hun bedrijf. Via de Startersavond .speelt de kamer in op deze ontwikkelingen. Hoe ziet de gemiddelde starter eruit? De meeste startende ondernemers zijn man nen tussen de 25-35 jaar. Vrouwen kiezen vaak voor de branche persoonlijke diensten. De populairste branches voor starters zijn de detailhandel en de facilitaire diensten. Kijk op www.kvk.nl/startersprofielrotterdam voor een overzicht van het profiel van de starter. Deelnemers kurmen zich vooraf aaimielden via: www.kvk.nl/startersavond. Ook is het mogelijk om gratis toegangskaarten te bestellen via de afdeling VoorUchting, tel. 010-402 7610.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 17