Virtuoze barok met Bach-cantates en Italiaanse Handel Fiori Musicali Geestelijke verzorging HDG compleet door komst ds. Th.W.H. van der Heijden Hans van Heemst wint orgelconcours in Leens Bijzonder concert Fiori Musicali in Dirksland Twee Oude-Tongse knaapjes treden succesvol op in Wageningen EIIAtlDBi-niEUWS Tweedehands kinderkledingbeurs bij de kolibri Sociale vaardigheden in de thuishulp Jeugdkerk G04REAL ziet uit naar veelbelovend seizoen! jongeren kijken over kerk muren heen Jeugdkerk G04REAL is er weer hele maal klaar voor! Zondag 19 septem ber hoopt G04REAL weer van start te gaan voor een veelbelovend nieuw seizoen. Een seizoen waar men jonge ren wil bereiken met het evangelie, een seizoen waar jongeren keuzes mogen maken. Cursus Geestelijke Vorming weer van start PAGINA 11 VRUDAG 17 SEPTEMBER 2004 't Zal best even spannend zijn geweest voor Wilbert en Come van den Boogert uit Oude- Tonge, toen ze twee weken geleden op mochten treden tijdens een Jazzfestival in Wageningen. De twee broertjes zijn allebei even oud: 11 jaar; ja, dat heb je met een tweeling. En mét hun opa, de Sommelsdijk- se Cees van der Sluijs, hadden ze zich opge geven om deel te nemen aan een wedstrijd onderdeel van het Wageningse 'Rhine Town Jazz Festival'. Vrijdag 3 september traden ze gedrieën op met het uitvoeren van Gipsyjazz, "en dat lang niet onverdienstelijk", zo meldde een verslaggeefster die ter plekke aanwezig was, "een opsteker voor de toekomst" - ze sprak over grootvader Cees zelfs als een "jeugdige opa"...! Ook de streekkrant 'Veluwepost' maakte gewag van een succesvol optreden door de drie: "Met opa Cees op ritmegitaar liet de tweeling op de gitaar horen dat ze helemaal in Django Reinhardt zijn. De zaal reageerde uitgelaten. Onvoorstelbaar knap en verterend was dat. De jongens tra den aan het eind van de avond met succes nog een keer op. Het Rhine Town Jazz Fes tival doet er goed aan deze mannetjes vol gend jaar weer uit te nodigen, want het enthousiasme in de zaal kende geen grenzen. Het was voor de jury reden genoeg om de twee een mooie aanmoedigingsprijs te geven." Dit seizoen houdt van Peuterspeelzaal de Kolibri een tweedehands verkoping van tweedehands kinderkleding in vele maten. U bent allen van harte welkom op vrijdag 24 september van 18.00 uur tot 20.00 uur bij het wijkgebouw van de Zwaluw te Sommelsdijk .(sperwer 5). Mocht u onverhoopt ook nog wat kle ding hebben die wij dan voor u kunnen verkopen {60%/40% marge) dan kunt u ons dit altijd nog even laten weten,bel dan naar 06-48524042 voor info. De Nederlandse Patiënten Vereniging, afde ling Goeree-Overflakkee, organiseert een gratis cursus met als thema 'Sociale vaar digheden'. Deze cursus is met name bedoeld voor vrijwiUigers in de thuishulp, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Zowel praktische als theoretische aspecten zullen aandacht krijgen. De cursus beslaat twee avonden. De eerste avond is gepland op dinsdag 21 september en de tweede op dinsdag 5 oktober. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met mevrouw J. Soeteman-Lokker, telefoon 0187-492631. De cursusavonden worden gehouden in het verenigingsgebouw van de Chr. Geref. Kerk, Hoflaan 41 te Middelhamis, aanvang 19.30 uur. De Nederlandse Patiënten Ver eniging heet u hartelijk welkom! Het Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali' uit Middelliarnis geeft op zaterdag 2 oktober te Dirksland een bijzonder concert. Drie prachtige cantates van J.S. Bach: 'Wachet auf, ruft uns die Stimme', 'Ach wie nichtig, ach wie flüchtig' en 'Der Herr denket an uns'. Verder wordt het zeer verrassende 'Dixit Dominus' van G.F. Handel uit- gevoerd, een werk in Italiaanse stijl, vol van jeugdige experimentele drang, waarmee Handel de beste Italiaanse tijdgenoten naar de kroon stak. Het instrumentale ensemble bestaat uit een professioneel barokorkest en bekende solis ten: onder meer counter-tenor Sytse Buwal- da en tenor Mare van Heteren zullen hun medewerking verlenen, alsmede de sopraan Valeria Mignaco en de bas-bariton Gerrit Heida. Het barokorkest bestaat uit een dub bele bezetting van strijkers. Naast twee barokhobo's wordt de bijzondere 'oboe da caccia' als derde hobo ingezet. Dit instru ment, ook wel de jachthobo genoemd, is bij zonder vanwege zijn vorm en lage geluid. Concertmeester is de bekende barokvioliste Annabelle Ferdinand; de algehele leiding is ih handen van Sietse van Wijgerden uit Plrksland. Johan van Broekhoven verzorgt de begeleiding op klavecimbel. Het concert vindt plaats op zaterdag 2 oktober in de Her- ^?ormde Kerk van Dirksland, aanvang 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 8 euro voor volwassenen en 6 euro voor jongeren tot 18 jaar. De Flakkeese cultuurorganisatie Stich ting Podium en diverse sponsors verlenen financiële steun. Bijzonder werk: 'Dixit Dominus' Het vijfstemmige 'Dixit Dominus" van Han del, met de tekst van Psalm 110, is het groot ste werk dat Handel in het Latijn heeft gemaakt. Het werk heeft een enorm jeugdig elan: Handel schreef het in 1707 in Rome op 22-jarige leeftijd! Veelal worden jeugdwer ken gezien als voorbereiding voor het latere vakmanschap; echter bij de beste componis- christelijk jong kamerkoor ten (zo ook bij Bach) lijkt het soms dat hun jeugdwerken het meest direct treffen. Han del was tijdens een cruciale periode van zijn componeren - van 1706 tot 1710 - in Italië; hij schreef hier enkele opera's en veJe solo cantates (er zijn er ruim honderd bewaard gebleven!). Zijn Italiaanse werken zijn een goudmijn en laten duidelijk zien hoe goed hij de Italiaanse stijl beheerste. Het 'Dixit Dominus' werd uitgevoerd in de vespers in de Sixtijnse kapel, hetgeen past bij de grootsheid van deze verrassende compositie. Aan het einde van de achttiende eeuw raakte het werk al in de vergetelheid, waarschijnlijk omdat in Engeland - waar Handel na 1710 verder leefde - het werk minder zou aan spreken door de Latijnse taal. Onvoorstel baar is echter dat het werk pas na 1952 weer voor het eerst werd uitgevoerd. Naast grego riaanse citaten in lange noten (in het eerste en laatste deel is een oude paas-intonatie verwerkt), heeft het in zijn vijfsteminigheid een sterke mate van instrumentale virtuosi teit. Het doet denken aan de Italiaanse stijl van Vivaldi wat betreft dramatische contras ten, maar ook aan de Duitse polyfone stijl (iedere stem is zelfstandig) van Bach. Een Handel-specialist heeft eens opgemerkt dat het slotgedeelte van het 'Dixit' duidelijke overeenkomsten heeft met het slot van de negende symfonie van Beethoven. Hoewel heel anders van stijl hebben ze in elk geval beide die niet te stuiten barokke drang en opgetogen sfeer. Handels latere werken (in Engeland gecomponeerd) zouden homofo- ner van klank worden. Gevarieerde cantates Cantate BWV 26 'Ach wie nichtig, ach wie flüchtig' van Bach verbeeldt de verwisseling van het leven met de dood door voortsnel lende noten die als het ware verdwijnen in het niets. De eenstemmige koorpassages hameren dit thema nog eens extra bij de luis teraar in het oor. In de tenor-aria horen we de vergelijking van water met het voortsnellen de leven. Ook wordt het uiteenspatten van druppels muzikaal uitgebeeld: het uiteen spatten van de uren die voorbijgaan. De bas- aria is als het ware een sardonistische dans met drie hobo's (in twee cantates worden overigens de drie hobo's ingezet), die daar door extra venijnig klinkt. Cantate BWV 140 'Wachet auf, ruft uns die Stimme' is een van de beroemdste werken van Bach. Het behandelt de geschiedenis van de vijf dwaze en vijf wijze maagden. In het gehele openingsdeel is er een motief dat een opwekkende sfeer oproept; rode draad is de bekende melodie van het 'Wachet auf- gezang. In de tweede helft van dit openings deel komt op de tekst van het 'Halleluia' een sfeer van extase en verukking naar voren. Er zijn twee aria's voor sopraan en bas die een 'liefdesdialoog' voeren: namelijk tussen Jezus (bas) en de gelovige ziel (sopraan). Cantate BWV 196 'Der Herr denket an uns' is een van Bach's vroege werken: er zitten grote koorpassages in. Waarschijnlijk was het een huwelijkscantate voor de oom van Maria Barbera (de eerste vrouw van Bach). De cantate wordt aan het einde van het con cert uitgevoerd; in de tekst wordt gevraagd om een zegen van God. Met heerlijk soepele muzikale lijnen dalen de noten op de toe hoorder neer. 'Fiori Musicali' Het Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali', dat met dit concert zijn tweede jaar ingaat, bestaat alleen uit jonge en vitale stemmen. Het kamerkoor o.l.v. Sietse van Wijgerden richt zich op talenten die zich willen inzetten voor bekende en minder bekende muziek op Flakkee. Het voerde zoal de 'Quattre motets poiu" Ie temps de Noël' van Poulenc en het soms 12-stemmige Requiem van Howells uit, alsmede diverse werken van Byrd en Purcell. Het koor waagt zich aan werken met een hogere moeilijkheidsgraad. De leden moeten muzikaal ontwikkeld zijn en werken met thuisstudie aan het programma. SOMMELSDUK - Een lang gekoes terde wens van ds. Th.W.H. van der Heijden om zich geheel aan het pasto raat te kunnen wijden, zonder allerlei vergaderingen en sores, is in vervul ling gegaan nu hij afgelopen zondag als predikant verbonden mocht wor den aan Verzorgingshuis 'De Goede ree', 'Het Oudeland' en de verpleegu- nits op Goeree-Overflakkee. Tijdens de kerkdienst 's morgens in de Lukas- kapel van verpleeghuis 'de Samari taan' werd hij bevestigd door zijn col lega ds. T.W. van Bennekom, ver pleeghuispredikant van 'de Samaritaan', tijdens de middagdienst deed ds. Van der Heijden intrede en preekte hij over Psalm 41 vers 2. 'Wei- gelukzalig is hij, die zich verstandig- lijk gedraagt jegens een ellendige; de HEERE zal hem bevrijden ten dage des kwaads', dat was de tekst van zijn intredepreek. Al in de achterliggende tijd werd ds. Van der Heijden - zelf een spannende periode door makend - door deze tekst getroffen, 't Was in de tijd dat hij solliciteerde naar de vacatu re van verzorgingshuispredikant bij de HDG. En nu hierop de weg, vanuit Heinen- oord, naar Sommelsdijk voert, koos de nieu we predikant deze tekst als uitgangspunt voor zijn intredepreek. "Omgaan met ellendigen", zo begon ds. Van der Heijden, "dat is een vak apart; daar moet je veel voor leren en veel voor afleren". Woorden die de predikant meteen op zich zelf toepaste, daar deze ook gelden bij het omschakeling van gemeentepredikant naar verzorgingshuispredikant. "Job is wel hét voorbeeld in de Bijbel van een ellendig mens, en zijn vrienden een voorbeeld van hoe het ni'et moet. De discipelen van de Heere Jezus zouden het later al niet anders doen. En hebben ook wij niet al gauw onze (harde) oordeel klaar? En daartegenover de woorden van de tekst: 'Welgelukzalig is hij, die zich verstandiglijk gedraagt jegens een ellendige...'. Bij drie punten stond ds. Van der Heijden vervolgens stil: 1Davids ziek te, 2) Davids zegenbede en 3) Davids zoon. Kennelijk had een ernstige ziekte David getroffen. Want verderop in deze psalm (vers 4) spreekt hij over krankheid en over ondersteuning op het ziekbed. Het is goed als ziekte dichter bij de Heere brengt, net als bij David. Toch begint hij zijn gebed bij ziekte met een gebed om z'n zonde en schuld. Dat weegt hem het zwaarst. En het doet hem ook ontzettend pijn als anderen, ook zijn vrienden, hem daarop aanvallen. Dat gaat zelfs zover dat in vers 6 staat men van hem zegt: 'Wanneer zal hij sterven en zijn naam vergaan?' Mensen zonder gevoel en geweten, die zelf niet beseffen dat ze zelf ook gezondigd hebben en van genade moe ten leven. Toch veroordeelde David hen niet, maar zegt: 'Welgelukzalig is hij die zich verstandig gedraagt jegens een ellendi ge'. Het is goed als dit binnen de gemeente óók wordt gekend en in praktijk wordt gebracht. Dat is een hele opgave. Een dure plicht ook, want er is een God Die omziet naar ellendigen. Dan gaat het er niet om wat je zelf prettig vindt, maar dan vraagje wat de ander nodig heeft, én: wat verlangt de Heere God van mij, hoe gedraag ik me jegens een ellendige? Nogmaals: een vak apart. Om dat te leren, moetje luisteren naar de weg die de Heere God daartoe wijst in Zijn woord, namelijk zich verstandig gedragen. Ook de Heere Jezus deed dit. En dat betekent niet alleen vertroosten en bemoedigen, maar ook vermanen en bestraffen als dat nodig is; niet hard en liefdeloos, maar ook niet slap en zie- Het is al reeds het vierde seizoen waar G04REAL maandelijks de jongerendienst organiseert. De organisatie bestaat groten deels uit jongeren die afkomstig zijn uit ver schillende kerken. Een belangrijke doelstel ling binnen de interkerkelijke jeugdkerk is 'respect over kleine onderÜnge verschillen en één zijn in Jezus Christus'. Jongeren wor den aangemoedigd een relatie met God op te bouwen en te versterken. Daarnaast worden ze gemotiveerd trouw te zijn en actief te worden binnen hun eigen gemeente. Méér dan alleen jeugddiensten Naast het organiseren van de jeugdkerkdien- sten wil G04REAL komend seizoen de visie uit gaan werken om jongeren te mobiliseren om gezamenlijk naar buiten te treden op Goeree-Overflakkee. Hierbij kan men den ken aan straat-Zcampingevangelisatie, sport- clinics, maar ook bijv. activiteiten voor ouderen organiseren. Het doel geeft de naam G04REAL al aan; Goeree-Overflakkee: gaan voor echtheidyrealiteit. G04REAL vindt dat zendingsgebieden niet alleen ver Lange tijd bestond de hoop dat de Cursus Geesteüjke Vorming op de oude voet kon worden voortgezet. Uit allerlei maatregelen die de kerkenraad van de P.K.N, ten opzich te van de Hersteld Hervormde Gemeente meende te moeten treffen, is nu wel duide lijk gebleken dat samenwerking op geen enkel terrein meer mogelijk is. De Cursus Geestelijke Vorming, die al van af 1979 gehouden wordt, zal daarom voor taan in een wat gewijzigde vorm plaatsvin den. De stuurgroep zal in het vervolg bestaan uit leden van de Hersteld Hervorm de Gemeenten van Middelhamis en Som melsdijk en van de Christelijke Gerefor meerde Kerk. De bijeenkomsten worden gehouden in het Verenigingsgebouw van de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Hoflaan, bij het Louis Bouwmeesterplein. De cursus wordt zesmaal per jaar op een donderdagavond gehouden. De sprekers op de cursus zijn predikanten en lectoren die behoren tot de Gereformeerde Gezindte. Er zal wat dat betreft dus niets veranderen. Op 14 oktober a.s. hoopt Ds. P. den Butter uit Middelhamis als eerste spreker op te tre den met als onderwerp "Het emotionele leven van de Heere Jezus". De avonden begitmen om kwart voor acht en eindigen uiterlijk tien uur. Na de pauze kunnen er vragen worden gesteld naar aanleiding van de gehouden lezing. Over de eerstvolgende avonden, waarvan nu reeds vast staat dat ze op 11 november en 9 december zullen plaatsvinden, volgen nade re mededelingen op de eerste cursusavond. De kosten voor de gehele cursus bedragen 15,- of 3,- per cursusavond. Dat is inclusief koffie en excerpt. Betahng kan geschieden op de cursusavonden of door overmaking van het bedrag op bankrekening 34.20.77.139 t.n.v. Cursus Geestelijke Vor ming, Azaleastraat 19, Soimnelsdijk (giro van de Rabobank: 34.61.24). weg hggen, maar net zo goed op Goeree- Overflakkee. Hoop op positieve medewerking G04REAL ziet erg uit naar het komende seizoen en hoopt op medewerking van vele kerken op het eiland om het doel te realise ren. Het zijn uiteindelijk de gemeentes die voor mensen en geestelijke schuilplaats moeten bieden. G04REAL wil hier slecht een middel in zijn. Zondag 19 september zal de eerste jeugd- kerkdienst weer zijn, met de band "Dad's right" uit Hellevoetsluis voor de muzikale begeleiding en de 24-jarige spreker Jefta Alberts Daarna zal elke derde zondag van de maand een dienst zijn. De aanvang is 20.00h in de zaal "het Prieel" van recreatiecentrum de Staver, Olympiaweg 32 te Sommelsdijk. lig. Bovenal dient het daarbij te gaan om dé grote behoefte, namelijk die van de ziel. De Heere Jezus, Hij is het enige wat we echt nodig hebben. Die God en mens tegelijk was. God ziet ons in onze allerdiepste nood en deed ons Hem daarvoor uit de hoge nederdalen. Dit is het hart van het evangelie, en om het hierover te hebben, dat is ook de taak van de nieuwe predikant, zo zei deze. God is met ontferming bewogen over onze grote nood en gaf daartoe het kostbaarste wat Hij had: Zijn enige Zoon. Dat is ontfer ming en barmhartigheid. Hem in ons leven navolgen kan alleen als we iets hebben leren proeven van die genade. Verwonderen we ons hier nog over? Dan kunnen we ook barmhartigheid betonen aan een ander, als vrucht van de Heilige Geest. Maar dan zul je ook zélf barmhartigheid verkrijgen, belooft Hij. Immers, voor iedereen breekt eens de dag des kwaads aan, waarin we Hém als eni ge houvast moeten overhouden. Daarmee kunnen we leven én sterven, omdat Christus ellendig is geweest om Zich over ellendigen te ontfermen. Zalig die daaruit mogen leven! Aan het eind van de intrededienst werd de predikant toegesproken door de bestuurs voorzitter van de HDG, de heer C. Wielhou- wer, en door HDG-directeur de heer P.C. van der Wel. Ds. Van der Heijden is 58 jaar, heeft drie kinderen en één kleinkind. Het gezin woont in Dirksland. Het Hinsz-orgel waarop Hans van Heemst het concours Op het orgelconcours van de Stichting Gro ningen Orgelland, dat afgelopen zaterdag werd gehouden, is Hans van Heemst (Oude Tonge) eerste prijswirmaar geworden. Al vele jaren wordt in de maand september in de provincie Groningen een orgelcon cours gehouden. Vorig jaar in de Martini- kerk te Groningen, dit keer rond het Alber- tus Antoni Hinsz-orgel (1733) in Leens. Voor organisten is 'Grunningen' zo onge veer een begrip: het geldt als hét orgel-dora do van Nederland. Het orgelconcours van de SGO in Leens was dit keer het startevenement van een geheel aan de orgelmaker Hinsz gewijde week. Organisten uit geheel Nederland mochten meedoen. Er werden twintig deelnemers toe gelaten; de deelnemers mochten een stuk kiezen naar eigen keuze, al moesten ze daar bij uiteraard rekening houden met de specia le aard van het orgel in Leens en de moge lijkheden en onmogelijkheden ervan. Het orgel van Leens is één van de eerste orgels die Hinsz heeft gemaakt. Het heeft een hoofdwerk, rugwerk en een njk bezet vrij pedaal. Behalve in Leens staan er orgels van Hinsz in onder meer Zandeweer, Bols- ward, Sexbiemm, Harlingen, Midwolda, Wassenaar, Uithuizermeeden, Appingedam en Roden. Hinsz geldt als de belangrijkste voortzetter van de orgelbouwkundige 'trend' die gezet werd door Arp Schnitger. Als uit te voeren werk koos Hans het Prelu dium in e van Nicolaus Bruhns 1665-1697), één van de belangrijkste en fraaiste compo sities uit de Noordduitse Barok. De zgn. 'stylus phantasticus' (de fantasierijke stijl) van dit werk is het orgel van Leens op het lijf geschreven. Het biedt bovendien veel moge lijkheden om allerlei klankkleuren van het orgel in een uitgekiende afwisseling aan bod te laten komen. De jury van het concours bestond uit Anco Ezinga (voorzitter), Vincent van Laar en Willem van Twillert. Hans van Heemst is organist van de Her vormde Gemeente in Oude Tonge, waar hij het fraaie Frobenius-orgel bespeelt, en de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) te Mid delhamis. Hij studeert orgel bij Paul Kieviet (Middelhamis/Sommelsdijk). In 2005 zal het concours D.V. plaatsvinden rond het onlangs gerestaureerde Schnitger- orgel in Uithuizen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 15