Monumentendag goed voor de onderlinge band! Varende monumenten in Ooltgensplaat EiuvfiDei-niEuws Ooltgensplaat Sommelsdijk |f Goedereede Stellendam Ouddorp PAGINA 10 VRUDAG 17 SEPTEMBER 2004 Hoewel de weersverwachtingen hal verwege de vorige week niet bepaald opbeurend waren voor de Open Monumentendag van afgelopen zater dag, was het die dag - althans op Goe- ree-Overflakkee - uitgelezen weertje voor een evenement als dit. Op ver scheidene locaties op het eiland waren activiteiten op touw gezet in het kader van de Monumentendag. En het kan worden gezegd: de belangstelling hiervoor - ook op Goeree-Overflak- kee - mag zich in toenemende mate verheugen in enthousiasme, zowel vanuit het pubUek als in het organise ren van 'monumentale' activiteiten. Bovendien draagt de sfeer op dagen als deze - net als bijvoorbeeld op Koninginnedag - veel bij aan het onderlinge saamhorigheidsgevoel. En als dat niet veel waard is...? Onder staand een foto-impressie van een Flakkeese monumentendag, met extra aandacht voor Ooltgensplaat, al was er die dag op het eiland natuurlijk nóg veel meer te doen... Aan wethouder De Vries was het de eer om - middels het hijsen van de Monumenten- dagvlag - in Oohgensplaat de Monumenten dag officieel te openen. Hier stonden wel heel bijzondere monumenten centraal: varende monumenten aan de Steigerdijk.Vier schepen hebben permanent hun ligplaats in Ooltgensplaat. Maar bij gelegenheid van Monumentendag was zater dag nóg een aantal schepen naar de Steiger- dijk gekomen om er de dag op te luisteren. Het zijn schepen die allemaal hun eigen ver haal hebben. En wat voor verhaal. Ze dateren vrijwel allemaal van rond de wis seling van de 19e naar de 20e eeuw en heb ben allen dienst gedaan als vrachtschip in de regio, met uitzondering van de Westlander, die zijn werkgebied had in de gelijknamige streek in Zuid-Holland. Ook was er nog een zeetjalk aan de Steigerdijk, met als ligplaats Dordrecht. Dit schip bevoer als kustvaarder de landen rondom de Noord- en Oostzee. Het is bijna niet voor te stellen dat een der gelijke schip daar vele stormen heeft moeten doorstaan, met primitieve navigatiemidde- len. Verder viel er zaterdag nog een 'luxe motorschip' te bewonderen, dat ten dienste heeft gestaan van een kermisexploitant en waarmee de kermisattributen werden ver voerd. Uit alles bleek dat er met de ruimte op de schepen gewoekerd diende te worden. Bij bijna alle schepen stond de schipper in de open lucht aan het roer. Een zogenaamde 'zomerroef was een losse kajuit die op het schip werd geplaatst als de hoeveelheid lading het toeliet. De vier schepen die 'vast' in Ooltgensplaat liggen, worden gebruikt als onderkomen voor de families. Het heeft even geduurd voordat het Oostflakkeese gemeentebestuur toestemming kon geven voor de bewoning van de schepen, maar inmiddels horen de schepen er helemaal bij. De secretaris-penningmeester van de Stich ting Historische Schepen Ooltgensplaat, Carolus Poldervaart van de klipper 'Vrouwe Elisabeth', toonde in zijn openingswoord dat het nog niet zo gemakkeüjk is geweest om toestemming te krijgen om zich permanent in Ooltgensplaat te vestigen. Maar via de toenmalige wethouder Poortvliet, die posi tief tegenover een permanente vestiging stond, heeft de Stichting het toch voor elkaar gekregen en wordt nu met veel plezier in de varende monumenten aan de Steigerdijk gewoond. De schepen vertrekken ook wel eens naar andere plaatsen om festiviteiten op te fleu ren, want het blijft toch een fraai gezicht om deze monumenten te aanschouwen. Enkele wensen heeft de heer Poldervaart echter nog wel, want graag krijgt de Stich ting nog toestemming om wat schuurtjes te bouwen en een voetpad over de dijk tegen over de schepen en een loopbrug over de sluis aan het eind van de haven. Aan deze laatste twee wensen kon wethouder De Vries tegemoet komen, want het Waterschap is al bezig om deze zaken voor het eind van het jaar te verwezenlijken! De Vries is heel mtmmma tevreden met de ligplaatsen van de schepen, die hij een aanwinst voor de gemeente Oost- flakkee noemde. Voormalig wethouder Poortvliet voerde eveneens het woord tijdens de Monumenten dag, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Stichting BOOG, de stichting die zich inzet voor het behoud van monumenten in Oolt gensplaat. Hij verklaarde eveneens blij te zijn met dergelijke initiatieven en wees erop dat goede contacten heel belangrijk zijn om Ooltgensplaat ook op het gebied van monu mentenbehoud leefbaar te houden. Het historische centrum van Sommels dijk staat op Monumentendag meer open dan op andere dagen. Het prachtige gebouw 'de Doele' was weer te bezichti gen, de Grote kerk aan het Marktveld stond open en het prachtige Meere-orgel werd er bepseeld. In één van de oude pandjes aan de Kerkstraat, tegenover het Streekmuseum, kon men bij een anti quair terecht om bezittinkjes 'uit de oud heid' te laten taxeren en fn het Streek museum werden bezoekers verrast door twee snoepverkopende knapen die, geheel in stijl gekleed, oud-Hollands snoepgoed aan de man of vrouw brach ten. 's Middags werd, ook in Sommelsdijk en naar oud zaterdags gebruik, met paard "f^^^ifW'^'''-':V^rê ïi^l en wagen meel bij de molen afgehaald en afgeleverd bij de bakkers, waarna het gebakken brood ter keuring aange boden werd bij de waag, om vervol gens ter beschikking te worden gesteld aan de 'behoeftigen' uit de samenle ving. Koit gezegd; brood op de plank. In Goedereede was het 's middags weer ringsteken, met oude boerenaanspannin- gen die prachtig harmonieerden met het decor van het oude stadsbeeld. En om twaalf uur werd de oude Maria- klok met de hand geluid - best nog 'n zwaar werk. Tijdens de monumen- tenmarkt, die rond molen werd gehouden, trad in de open lucht zaterdagmorgen het Stellendamse mannen koor 'Door Eendracht Verbonden' op. Op de Punt in Ouddorp was het de hele dag een drukte van belang. Het Rijdend Tram Museum gebruikte de Monu mentendag om zijn zomerseizoen af te slui ten en haalde daarvoor alles uit de kast. Het klederdrachtensemble 'Eeuwkant' zette het geheel extra luister bij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 14