Stop geweld tegen vrouwen Drukke dagen voor KNRM boten eiiaudbi-iiieuws Lagerhuisdebat Alcohol en Drugs Open Dag Rommelmarkt Vooruit Verslavingspreventienetwerk Oostflakkee organiseert een Lagerhuisdebat Het netwerk verslavingspreventie organiseert op 4 oktober a.s. om 19.30 uur een lagertiuisdebat in de nieuwe Raadzaal van het gemeentehuis te Oude-Tonge. Tijdens deze bijeen komst debatteren jongeren, ouders, gemeente en medewerkers van diver se instellingen over het gebruik van alcohol en drugs, de wensen en behoeften en knelpunten die jongeren en ouderen ervaren. Onderwerpen die besproken worden zijn drugs, geloof, alcohol, overlast en opvoeding. Tevens staat tijdens het debat in de Raadzaal de tentoonstelling Kicken, Stressen en Ont spannen over verslavingpreventie opgesteld. De tentoonstelling heeft als doel kinderen, jongeren en volwassenen voorlichting te geven over drugs. De tentoonstelling staat van 17 september tot 8 oktober opgesteld in de bibliotheek te Oude-Tonge en is tijdens openingsuren te bezoeken. Deelname ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Brieile GrecLa-cJl^exi ojp •woexi^d.a^zp.or'cfexi. *s» '2* c« 'S» i" .-» •*.,j «i s» fff i& i& «C* <C* *V. f; K* K* K* K' K* K* K» STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD c:^ Achthuizen, 18 september 1944 Gijzeling In de omgeving Opbrengst Collecte KWF Kankerbestrijding Amnesty International wil meer dan symptoombestrijding Een tussenstand MIDDELHARNIS - Op 5 maart jl. ging wereldwijd de tweejarige Am- nesty-campagne Stop geweid tegen vrouwen van start. Publiciteit, politieke lobby, maar ook schrijfacties, e-mailacties en inzameling van steunbetui gingen middels handtekeningenlijsten zijn enkele van de activiteiten waar mee de campagne van de grond kwam. Na een halfjaar zijn er al successen te melden - evengoed valt er nog een wereld te winnen. Verdieping is nodig. Hoopgevende ontwikkelingen VN Turkije Mentaliteitsverandering PAGINA 7 VRUDAG 17 SEPTEMBER 2004 Verslavingspreventienetwerk Oostflakkee Het netwerk houdt zich bezig met het ont wikkelen en uitvoeren van beleid, signalen uitwisselen en op deze signalen inspringen en zet zich in voor een sluitend aanbod van activiteiten en hulp op de gesignaleerde behoeften. In dit netwerk zitten o.a. de GGD, Deltabouman en de gemeente Oostflakkee. Het netwerk maakt deel uit van het eilande- lijk project 'Het geheim van Goeree-Over- flakicee". Om de discussie zo interessant mogelijk te maken, wordt een beroep gedaan op de Oostflakkeese jongeren en ouders om deel te nemen aan dit debat. U kunt zich hiervoor aanmelden bij Cor Meyboom, beleidsmede werker Zorg en Samenleving bij de gemeen te Oostflakkee, per e-mail via CMevboom OOSTFLAKKEE.NL. of telefonisch via 0187-647115 www.janvandijk.nl Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE. Telefoon 0181 - 41 37 77 De laatste dagen heeft de kustwachtpost in de vuurtoren van Ouddorp de KNRM red dingboten moeten alarmeren voor een flink aantal noodsituaties, terwijl in een aantal gevallen later bleek dat inzet van de red dingboten niet was nodig geweest. Het begon op woensdag 8 september. De Ouddorpse leddingboot Griend werd opge roepen voor een kite-surfer bij BG 8. De bemanning van de Griend trof deze man aan, met de lijnen van zijn vlieger geheel ver strikt rondom beide enkels. De draden weden losgesneden en daarna de man aan het strand gebracht. Dan donderdag 9 september. De Stellen- damse reddingboot Prinses Margriet was vanwege een technisch mankement buiten gebruik; de reddingboot voor het Haringvliet stond paraat op een trailer, zodat hij snel inzetbaar was, zowel op het Haringvliet als in het Goereese Gat. Vanaf het strand in Ouddorp, nabij de Brouwersdam, was een zwemmer gesignaleerd die richting Noord zee zwom. Vanaf het strand werd daarom alarm geslagen, waarop de reddingboot Wil- lemtje om 16.20 uur in de buitenhaven van Stellendam te water werd gelaten. De red- 0c geboortedag en de sterfdag van bekende personen haalt gemakkelijk de krant. Van beroemdheden is nog meer bekend. De hype rond Lady Diana duurt nog altijd voort. De dag waarop politici, kunstenaars en vorstelijke per sonen hun laatste adem uitbliezen staat in elke encyclopedie. Waar staan -m] bij stil? Bij voorbije oorlogen en andere verschrikkingen? Of bij het wegvoe ren van de Joden uit ons land? Of bij wapenfeiten uit de Tachtigjarige Oor log? Stilstaan, waarom eigenlijk? 'Een volk dat z'n verleden vergeet, is gedoemd haar opnieuw te beleven' schreef een be-kend historicus. Als dat waar is, is stilstaan een must. Wie niet stilstaat, wordt later gedwongen de feit en nog eens te beleven. Misschien wel te ondergaan. En het persoonlijke stil staan dan? Worden wij niet al te vaak door een veelheid aan zaken meegesleept? Wie denkt er nog aan stilstaan? En tussen denken en doen zit nog altijd een stap meer dan wij denken. Stilstaan is vaak niet meer dan kort stondig aandacht schenken aan iets of iemand uit het verleden. Wanneer een generatie die een oorlog aan den lijve heeft ondervonden er niet meer is, zal het stilstaan bij de gebeurtenissen van toen onvermijdelijk afnemen. Uitzonderingen daargelaten. Overal ter wereld wordt stilgestaan bij oor logen of burgeroorlogen. Bij genocide, verdrukking en vervolging wordt tot in lengte van jaren stilgestaan. De nabestaanden staan stil o.m. omdat het helpt bij de verwerking van gruwelijke feiten. Srebrenica is inmiddels niet meer dan een afschuwelijke gebeurtenis uit het recente verleden en ondanks veel gebeurtenissen blijft de moord op de Amerikaanse president Kennedy de meest genoemde voorval uit het naoorlogse verleden. Bij welke gebeurtenissen staan wij als mens en als kerkganger stil? Her vormingsdag? Onze geboortedag? Die van onze kinderen? Onze trouwdag? De dag waarop wij genezen het ziekenhuis mochten verlaten. Wie staat er stil bij het menselijk leven dat in de kiem wordt gesmoord? Zijn wij ook geneigd om ook bij droevige momenten stil te staan? De dag waarop vader huilde staat velen beter voor ogen dan de dagen waarop hij vrolijk was en lachte. In de gereformeerde gezindte wordt niet veel aandacht geschonken aan sterf data, maar er wordt onwillekeurig toch stilgestaan bij de dag waarop een van de dierbaren overleed. Dit stille gedenken hoort bij de mens die weet dat zijn leven broos is en kort van duur. Zij die stil staan, staan niet stil. Zij zijn de pelgrims die komen van ver en die reizen naar nog verder. Zij die stilstaan komen thuis. dingboot was 16.45 ter plaatse bij boei BG 8. Later bleek dat de bewuste zwenmier een langeafstand-zwemmer was, die in de buurt van Renesse weer aan strand was gegaan. De Griend was op dit moment op de Grevelin- gen in actie voor een omgeslagen zeilboot en voor een zeilboot met roerschade. Inrtussen was de trailer naar de Brouwers- dam gereden om de Willemtje weer uit het water te halen. De auto met boottrailer reed net de Brouwersdam af toen weer en alarm melding binnenkwam. Een man had zijn vrouw, die aan het zwemmen was in zee, onder water zien gaan en daarna niet meer gezien. De reddingboten Griend en Willemt je werden ingezet, alsmede de politie. De Willemtje was net ter plaatse bij paal 10, toen het bericht binnenkwam dat de zwem ster zelf aan het strand was gekomen, dus kon ook deze actie worden afgeblazen. De Griend, die eveneens onderweg was, stond toen net op het punt te water te gaan, bij de trailerhelling. Later die dag werd de Griend wéér gealar meerd, nu voor een zeilboot die vastgeraakt was in een grote palingfuik op de Grevelin- gen. De boot werd er uit gehaald en naar Scharendijke gebracht. De volgende actie vond plaats op zaterdag 11 september. De kustwachtpost piepte de bemanning van de Prinses Margriet, die weer inzetbaar was, om 17.00 uur op voor een surfer aan de buitenkant van de Ooster. De Ouddorpse Griend was toen al meer dan een uur aan het zoeken. Ook werd de red dingboot Koopmansdank uit Burgsluis gealarmeerd. Gezamenlijk is ongeveer een uur gezocht voordat, in overleg met de Kust wacht, de zoekactie werd gestaakt. Aange nomen werd dat de surfer zelf op het strand gekomen was. Tijdens deze actie heeft de Griend een kite-surfer, die in problemen was geraakt, met zijn materiaal aan het strand gebracht. De Griend werd net op de helling bij de Brouwersdam uit het water gehaald toen de melding binnenkwam dat een schip op de Grevelingen was vastgevaren bij Bommene- de. Direct werd naar de trailerhelling aan de binnenzijde van de Brouwersdam gereden. Juist toen de boot gereed was voor lancering, kwam de melding binnen dat het bootje vlot was geraakt, dus kon de actie worden afge blazen. De volgende actie vond plaats op zondag, ongeveer 13.00 uur. Een voorbijvarend scheepje had gezien dat er bij de Bieningen op het Haringvliet een bootje aan de grond lag en alarmeerde daarvoor de kustwacht. De Willemtje voer daarop zo snel mogelijk naar de opgegeven locatie, maar daar aange komen bleek dat het betreffende bootje voor anker lag en dat de opvarenden aan het eten waren. De reddingboot kon dus weer terug naar Stellendam. De bemanning was net terug in het boothuis in de binnenhaven van Stellendam toen er weer een alarmmelding binnenkwam. Tus sen Stellendam en Hellevoetsluis had een speedboot een golf water binnen gekregen en was gezonken. Er waren drie personen te water geraakt. Ter plaatse aangekomen bleek dat de mensen aan boord waren geno men door 2 zeiljachtjes. De Willemtje nam ze alle drie over, bracht ze naar het boothuis, waar ze van droge kleren werden voorzien en op verhaal konden komen. Later hebben ze met de auto hun boottrailer opgehaald en konden zonder speedboot naar huis terug. Tenslotte werd de Griend zondag, ongeveer 14.00 uur, opgepiept voor een zoekactie naar een surfer bij de buitenzijde van de Brou wersdam, ter hoogte van paviljoen De Strandtent. Na een tijdlang aldaar gezocht te hebben, bleek dat de surfer zelf op het strand was gekomen. Wij hebben weer de nodige konijnen te gast, bijna allemaal vonde lingen. In hok 1 verblijft een grijs konijn, een vrouwtje, gevonden in de Hei- nenoordtunnel. In hok 2 een bruine, een mannetje, gevonden. In hok 3 een wit-bruine, een vrouwtje, gevonden in Numansdorp. In hok 4 twee bruine konijntjes, vrouwtjes, gevonden. In hok 5 een zwart-witte, een mannetje, 5 maanden oud, gevonden. In hok 6 een brain-witte, een vrouwtje, een pooltje, ook in Numans dorp gevonden. In de hal staat een hok met een mini konijntje, 4 weken oud, voskleurig, gevon den in Strijen. En in hok 7 een vrouwtje, bruin-zwart, gevonden in Strijen-Sas. Bij de honden is Igor, een sharpei, zo'n kreukelhond, een nieuwkomer. Igor is gewend aan kinderen, kan bij katten, maar doet lelijk naar soortgenoten. Hij kan alleen thuisblijven en gaat graag mee in de auto. Hij heeft veel meegemaakt en is daarom afwachtend. Voor hem zoeken wij een baas De glider (1944) ■"~--*E^# ~~^=:^Stó? Tekening van Krijn Vogelaar Talrijke oud-strijders uit de Verenig de Staten van Amerika, Engeland en Canada komen in de maand septem ber van dit jaar naar Nederland. Zij komen om operatie Market Garden oftewel 'de Slag van Arnhem' te her denken. Die slag begon op zondag 17 september 1944. Toen begon de groot ste luchtlandingsoperatie aller tijden die op Nederlandse bodem plaats vond. Op 17 en 18 september vertrokken van hun bases in Engeland 1500 transportvliegtuigen en 425 zweefvliegtuigen met aan boord 20.000 man aan troepeneenheden. Dit alles werd de Noordzee overgevlogen naar het vasteland en werd boven Nederland neerge laten. 'De Slag om Amhem' was begonnen en met die naam ging deze geweldige oor logsgebeurtenis de geschiedenis in. Er is over deze slag veel geschreven en van anderen overgeschreven. Ook is er filmateri- aal bewaard gebleven en.wat ook bewaard is gebleven zijn de vele heriimeringen van mensen die of aan de 'de Slag om Amhem' hebben deelgenomen, van mensen die in het landingsgebied woonachtig waren of van mensen die op een afstand toeschouwer zijn geweest van een gigantisch schouwspel in de blauwe lucht op die warme septemberda gen. Op de eerste dag, zondag 17 september, kon men vanuit de Flakkeese dorpen in het zui delijk deel van het luchtruim enorme aantal len vliegtuigen met daarachter de zogenaam de 'gliders' voorbij zien gaan. In lange rijen kwamen zij uit het westen en bewogen zich voort naar het oosten. Een luchtkaravaan, zo leek het mij. Door een technisch mankement liet voortij dig zo'n zweefvliegtuig los. Aanpikken in de lucht was uiteraard niet mogelijk en voor de piloot van het losgeraakte luchtgevaarte zat er niets anders op dan spoedig een nood landing proberen te maken. De glider was enigszins bestuurbaar. Overigens was de constructie van zo'n glider niet geweldig te noemen. Het toestel zou immers maar éénmaal gebruikt kunnen worden. Op een met weersmachtspalen bezet perceel grond van landbouwer J. Noordermeer, gele gen in de Wilhelminapolder landde de glider zonder enig probleem. Wel vaagde dit toe stel negen van die palen weg uit zijn baan. Een zestal geallieerde jachtvliegtuigen cir kelde over hun zojuist gelande kameraden heen, maar konden verder niets uitrichten. Er stapten vijf Canadese militairen uit de glider. Nieuwsgierigen die snel ter plaatse waren gearriveerd, mochten van de militai ren de glider leeghalen. Men was vooral tuk op sigaretten! Een klein stuk geschut dat in de glider was blijven staan liet men onge moeid. De miUtairen pakten daarna een paar blikken benzine, overgoten daarmee de glider en sta ken die in brand. De vijand werd niets in handen gespeeld. Landbouwer Jan van Nieuwenhuijzen, die .spoedig ter plaatse verscheen, sprak de Engelse taal. Hij bracht de vijf Canadezen naar de buitendijk waar zij achter een hoop stenen plaats namen. Het duurde echter niet lang of de Duitsers hadden de hele polder afgezet. Er viel tegen die Duitse overmacht niets te beginnen. Van Nieuwenhuijzen werd door de Duitsers naar de Canadezen gestuurd met de boodschap dat zij voor de dag moesten komen, anders zouden onher roepelijk represaillemaatregelen worden getroffen! De Canadezen kwamen daarop inderdaad tevoorschijn. Later werden zij als krijgsge vangenen afgevoerd. Na een kijkje te hebben genomen bij het op die maandagmiddag gelande zweefvliegtuig werd de heer Gerard van Dis uit Achthuizen evenals vijf anderen door de inmiddels gear riveerde Duitse militairen gelijk opgewacht en ter ondervraging gearresteerd. Zij werden op de Bloksedijk gevangen gehouden. De groep gegijzelden bestond uit: 1Dokter Buth uit Den Bommel 2. G. W. H. van Dis van de Bloksedijk 3. W. A. P. Heestermans uit Melissant 4. C. Knöps van de Bloksedijk 5. M. Koert uit Middelhamis 6. A. de Weerd uit Zuidzijde Zij waren niet zo royaal met het geven van inlichtingen aan de Duitsers waardoor deze zeer geïrriteerd en zenuwachtig werden. Er waren nu eenmaal Canadezen geland en dat was voor de Duitsers volstrekt ontoelaat baar. Toen de vijf geallieerde militairen in Duitse handen kwamen, werden de zes gegijzelden pas in de avond weer vrij gela ten. De oorlog duurde vuurt. In die septemberdagen vormde zich een dik ke mist over onze streken. Die mist verhin derde de aanvoer van voedsel, medicamen ten, munitie en aanvullende troepen door de lucht. Steun vanuit de lucht kon ook niet meer worden verleend. 'De Slag om Arn hem' werd jammerlijk verloren. In de omgeving van de Bloksedijk gebeurde tijdens de oorlog nog meer. Op zondag 13 juni 1943, Ie Pinksterdag, stortte een Duits vliegtuig neer op een afstand van ongeveer 350 meter o.n.o. van de boerderij van G. W. H. van Dis in de polder de Grote Blok. Het vliegtuig kwam uit de richting van de Krammer en scheerde rokend en gierend over de boerderij en dook onmiddellijk daar na meters diep de grond in. Dit toestel is nooit weggeruimd, het ligt er nog. Voor meer details raadplege men het boek Blij vend Gedenken, de Tweede Wereldoorlog op Goeree-Overflakkee. In diezelfde omgeving vond in 1944 een ver schrikkelijk vliegtuigdrama plaats. Hierop hoop ik binnenkort in deze krant nader in te gaan, omdat dit ongeluk eveneens 60 jaar geleden plaats vond. D. Hoogzand die ervaring heeft met dit soort honden. Als Igor aan zijn nieuwe baas gewend is, ligt hij het liefst op schoot. U vindt deze dieren in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Niunansdorp. Tel. (0186) 655150. Website: www.dierenstee.nl. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 2 oktober 2004 verzorgt Fanfare-orkest Vooruit uit Oude Ton- ge een Open dag en Rommelmarkt in het Bolbaeken (achter de RK Kerk). Vanaf 10.00 uur kunt u terecht om informa tie over het orkest te vergaren bij een van de bestuursleden of om interessante spullen te kopen bij de rommelmarkt. Als u spullen heeft voor rommelmarkt zouden we die graag van u ontvangen: daarvoor kunt u con tact opnemen met Henk Braber (tel. 642020) of Tineke Bovee (tel.642963) U kunt infor matie verkrijgen over de opbouw van het orkest, de activiteiten en hoe je lid en/of donateur kunt worden. Fanfareorkest Voor uit kan nieuwe leden goed gebruiken. Als u interesse heeft bekijken we samen welk ins trument bij u past en ook beschikbaar is. Daarna melden we u aan bij de Stichting Muziek Onderwijs waardoor u les kan vol gen van bevoegde docenten (als er een les plaats beschikbaar is) Na verloop van tijd kunt u mee gaan spelen in het leerlingenor- kest, welk repeteert onder leiding van Ron Braber op woensdagavond van 18.45 tot 19.28 uur. Aansluitend repeteert het Fanfa reorkest onder leiding van dirigent Jurgen Nab. Jaarlijks verzorgt Vooruit diverse mooie concerten. Momenteel repeteert het fanfareorkest samen met het leerlingenor- kest voor het najaarsconcert op zaterdag 30 oktober in de Grutterswei. Als u interesse heeft om muziek te gaan spelen, hoeft u niet noten te kunnen lezen: dit leert u tijdens de lessen. U hoeft ook geen instmment te kopen: dit kunt u gebruiken van het orkest. Het orkest ontmoet u graag op de open dag van 2 oktober. Voor informatie kunt u kijken op de website van het orkest: www.personeel.glr.nl/lbraber of u kunt con tact opnemen met voorzitter Leonard Braber 0187-641173. ofemail.braber@gh-.nl De onlangs gehouden collecte voor de KWF Kankerbestrijding in Middelhamis en Sommelsdijk heeft het mooie bedrag van 5.565,47 opgebracht. De organisatie dankt geefsters, gevers en collectanten. Geweld tegen vrouwen is door minister Bot van Buitenlandse Zaken uitgebreid aan de orde gesteld tijdens de zitting van de Men- senrechtenconunissie van de VN in april jl. in Geneve. Ook de Amnesty-campagne kwam hierbij ter sprake. NAVO Op een topbijeenkomst in Istanboel in juni van dit jaar werd besloten dat de NAVO-lid staten actief zullen gaan optreden tegen de mensenhandel. Ook zal de NAVO een bewustwordingscampagne over mensenhan del starten onder haar mihtairen en zullen die strenger worden aangepakt wanneer ze - dikwijls verhandelde - prostituees bezoe ken. Dit beleid kwam tot stand mede dankzij herhaaldelijk aandringen van Amnesty International. Mexico In de staat Chihuahua zijn de afgelopen tien jaar meer dan 370 vrouwen en meisjes ont voerd en - na verkrachting - vermoord. De autoriteten deden tien jaar lang vrijwel niets om dit te stoppen en de daders voor het gerecht te brengen. Na wereldwijde druk van onder meer Amnesty gaat dat nu eindelijk wel gebeuren. Ook de schrijfgroep Goeree- Overflakkee deelt in dit succes. Verscheide ne deelnemers ontvingen op hun brief een reactie van de sinds januari jl. in functie zijn de speciale aanklager in Clihuahua. De Turkse regering is voornemens eremoor den voortaan te bestraffen met levenslang. Een daartoe strekkende wet gaat nog deze maand (september) naar het parlement. Red den van de familie-eer zal bij aanname van deze wet niet langer als verzachtende omstandigheid gelden. Veel inspanning om dit te bereiken leverde met name de Turkse vrouwenorganisatie Ka-Mer, daarbij ge steund door Amnesty. Afrika Op een topbijeenkomst van de Afrikaanse Unie op 8 april jl. in Ethiopië hebben Afri kaanse leiders beloofd zich sterk te maken voor de bestrijding van geweld tegen vrou wen en te streven naar een grote rol voor vrouwen bij vredesonderhandelingen. Mongolië Hier nam het parlement in mei jl. een wet aan tegen huiselijk geweld. Voor een groot deel was dat te danken aan vrouwengroepen en niet-gouvemementele organisaties in Mongolië zelf, waaronder Amnesty Interna tional. Betere wetgeving en snel politie-optreden zijn goede middelen om geweld tegen vrou wen terug te dringen. Maar een eerste voor waarde blijft toch een mentaliteitsverande ring. Geweld tegen vrouwen is een immens, wereldwijd schandaal, regelrecht voort vloeiend uit tenachterstelling en discrimina tie. Dit besef diep te laten doordringen in brede lagen van de wereldbevolking zal nog anderhalf jaar speerpunt zijn in het vervolg van de campagne Stop geweld tegen vrou wen. Voor meer informatie over deze campagne of andere acties of het lidmaatschap van Amnesty International kan men terecht op www.amnesty.nl of amnesty-flakkeenet; of bellen met Annet Tuinenburg, tel. (0187) 485452. Geweld tegen vrouwen raakt iedereen!!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11