Prijsuitreiking kleurwedstrijd Kunstuitleen Theo van Teijlingen in Doopsgezinde Keric Veerman Strandjutten Les Deux Intermezzo een bruisende vereniging EHBO K^rdilstocfft mar LetiiMgrad eiiaudbi-iiieuws Ellanden-Nleuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt Nieuwe evenementen gezocht! Ben Fabert overhandigd nieuwe tenues Viswedstrijd H.V. Krammer Bibliotheek Oude Tonge zeer succesvol! VERVOLGVERHAAL neemt maatregelen ter bescherming van ganzen in rustgebieden Beurs voor tweedehands kinderlcleding en vlotte jonge damesmode Orgelconcert Rinus Verhage in Kapelle Cursus Theologisclie Vorming Gemeenteleden gaat door Mlddelharnis-Sommelsdljk start cursus "ifaiga-^rilogie deel JOH.O.,YEENH0F PAGINA 5 DINSDAG 14 SEPTEMBER 2004 'üS^ikimiJlM H i 'SÊÊÊÊÊÊÊÊÊBêÊÊÊÊÊÊL t iC:. -.j,. Susan Stoutjesdijk heeft de prijswinnaars zojuist gelukkig gemaakt. V.l.n.r.: Magali Veira, Kim van Oudenaren en Femke Taaie (foto Joost van de Berg). SOMMELSDUK - Tijdens het zomerfeest op het terrein van Hemesseroord - op zater dag 26 juni jl. - presenteerde ateher, galerie en kunstuitleen 'Kunstwereld' zich voor het eerst aan het grote publiek. Veel mensen hebben op die dag kennis gemaakt met kunst die vervaardigd werd door mensen met een verstandelijke beperking. Voor de kinderen was er een kleurwedstrijd. Inmiddels heeft de jury de prijswinnaars geselecteerd en konden de prijzen worden uitgereikt. Dat gebeurde woensdag 8 september jl., tijdens een gezel lige bijeenkomst in Kunstwereld. De derde prijs, een tekenset, is gewonnen door Femke Taaie, de tweede prijs, een schilderset, door Kim van Oudenaren, en de hoofdprijs, een schilderworkshop voor vijf personen, is gewonnen door Magali Veira. Op een nader af te spreken datum kan zij met een door haar samengesteld groepje deze workshop gaan vol gen in atelier Kunstwereld. Tijdens zo'n schilderworkshop in Kunstwereld krijgen de deelnemers (maximaal 8) gedurende twee uur de mogelijkheid een schilderij te maken, waarbij ze begeleid worden door een tekenlerares of een kunstenares. Uiteraard onder het genot van een hapje en een drankje. Een leuk idee om bijvoorbeeld een verjaardag te vieren. Begin van dit jaar is de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp gestart met een serie kerlidiensten met als tliema 'Gaan voor Go(u)d'. Op zondag 19 september zal in de avonddienst - aan vang 18.30 uur - Theo van Teijlingen spreken over het thema 'Gaan voor Go(u)d'. Ook zal hij enkele liederen zingen. In 1958 werd Theo geboren in Vlaardingen waar hij ook opgroeide. In Rotterdam volg de hij de PABO waarna hij in het christelijk jeugdwerk terecht kwam. Ondertussen was hij actief in de muziek als zanger, tekst schrijver en muzikant van het duo Benedica- mus, waarmee hij twee LP's maakte en vele optredens verzorgde. In zijn vervangende dienstplicht was hij een eenmanstheater en trok langs scholen in Nederland, België en Zweden met zijn lied jes en poppenkast, om daar voor grote en kleine groepen in gesprek te raken n.a.v. zijn programma over levensbeschouwelijke onderwerpen. In 1982 vertrok hij voor 5 jaar naar Denemarken en werkte daar met scho len, kerken en jeugdfestivals. In 1987 kreeg hij binnen het reguliere MBO onderwijs een baan als godsdienstdocent. Hij begon ook in Nederland weer met optredens. In de jaren '90 verschoof dat ook naar kerkdiensten, die hij vaak leidt als voorganger, maar altijd in combinatie met zijn liedjes en verhalen. Zo is Theo een graag geziene voorganger geworden, vooral in Zuid-West Nederland. In 1999 kwam zijn CD "Morgenland" uit. Deze in eigen beheer opgenomen en uitge brachte CD is inmiddels in vele handen terecht gekomen. In 2000 kwam een bundel Theo van TEijtiMtf met gedachten en meditaties uit van zijn hand, met als titel: "Er zijn hier geen christe nen. Ook dit werd in eerste instantie zelf uitgegeven door de Stichting de Figurant, een stichting die Theo met 2 vrienden heeft opgericht. Deze stichting ondersteunt hier door 2 projecten voor kinderen in Oeganda en Servië. Met de nieuwe CD "Lege han den" is er een nieuw project toegevoegd aan de uitgaven van deze Stichting. Een nieuw boekje staat nog op stapel... Deze dienst is tevens de maandelijkse Wel kom-Dienst. Het gospelkoor van de Doops gezinde Gemeente zal enkele liederen zin gen, organist is Jan Teeuw. U bent van harte welkom op zondag 19 sep tember a.s. - aanvang 18.30 uur - deze bij zondere dienst mee te maken in het kerkge bouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstienden 3 te Ouddorp! Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft maatregelen aangekondigd ter bescherming van overwinterende ganzen in zogenaamde fourageerge- bieden. Tegelijkertijd komt Veerman jagend Nederland tegemoet door de jacht op overig wild in de rustgebie den onder strikte voorwaarden toe te staan. In een brief aan de Tweede Kamer wijst Veerman erop dat hij de maatregelen betreffende jacht, beheer en schadebestrij- ding heeft genomen na constructief overleg met de betrokken partijen (IPO, LTO Neder land, de Vogelbescherming, Natuurmonu menten, de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging, Staatsbosbeheer, De Land schappen en het ministerie van LNV), Partij en zijn het eens geworden over twee uit gangspunten: de opvangfunctie van de fou- rageergebieden moet optimaal zijn; anderzijds moeten reguliere activiteiten op het gebied van jacht, beheer en schadebe- strijding op de gebruikelijke wijze voort gang kunnen vinden zolang de fourageer- ftinctie daarmee niet wordt aangetast. Op grond van deze overeenstemming op hoofdlijnen heeft minister Veerman besloten tot het volgende regime: Tot 12.00 uur zijn jacht, beheer en schade- bestrijding in fourageergebieden niet toege staan om de ganzen in de gelegenheid te stel len om vanuit de slaapplaatsen zonder ver storing te zoeken naar plaatsen om te fourageren. Na 12.00 uur zijn jacht, beheer en schadebe- strijding toegestaan zolang een afstand van tenminste 500 meter tot fouragerende gan zen in acht wordt genomen. Hiermee wordt verstoring voorkomen. Tot 1 januari is het toegestaan om van tevo ren gepland eenmalig één dag per jachtveld te jagen van een half uur voor zonsopgang tot een half uur na zonsondergang onder voorwaarde dat deze activiteit binnen het kader van de wildbeheereenheid wordt afge stemd tussen betrokkenen zodat ook reke ning wordt gehouden met de grootte van de gebieden en er niet overal tegelijkertijd gejaagd wordt en afdoende rekening wordt gehouden met de fourageerfunctie. Veerman schrijft aan de Kamer zich bewust te zijn van de grote vraagtekens bij deze regeling van natuurbeschermingorganisaties zoals de Vogelbescherming, De Landschap pen en Natuurmonumenten. Daarom maakt de minister zich sterk voor een intensieve monitoring van de effecten van de maatrege len. Die zullen tijdens "én na het jachtseizoen (15 oktober t/m 31 december) worden geë valueerd. Veerman zegt de Kamer ook toe dat hij de maatregelen na eenjaar opnieuw in overweging zal nemen op grond van de eva luaties. Voor de winter van 2004-2005 zullen de provincies in totaal 80.000 hectare gras- en akkerland aanwijzen als rust- en fourageer- gebied voor ganzen. Naar verwachting zal per 1 oktober 55.000 hectare zijn aangewe zen; de rest volgt in de loop van het najaar. De schade die boeren lijden door fourage rende ganzen wordt na taxatie door het Faunafonds vergoed. Zaterdag 18 september organiseert de jeugd afdeling van IVN Goerree-Overflakkee weer een middagje strandjutten. De afdeling hoopt voor deze middag dat er weer veel leu ke dingen aangespoeld zijn. Daarvan ga je iets maken! Wat...? Dat zie je zaterdag 18 september wel. Plaats: parkeerplaats Kwade Hoek. Tijd: 13.30 uur. Deelnamekosten: 1,50 per deelnemer. Opgave: bij VVV Ouddorp, tel. 681789. Eventueel zelf een emmer meenemen, voor de rest wordt gezorgd. Wijkgroep Middelhamis-Zuid en Peuter speelzaal Pippeloentje organiseren ook dit najaar weer een (tweedehands) kleding- beurs. De verkoop van goede, tweedehands kinderkleding én vlotte, moderne jonge damesmode zal plaats vinden op vrijdag 1 oktober 2004 van 19.00 tot 20.30 uur in het nieuwe wijkgebouw aan de Doetinchems- estraat te Middelhamis (naast de Agri- markt). Goede en schone kleding (geen ondergoed!) vanaf maat 86 kan op woens dag 29 september 2004 van 09.00 - 11.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur worden gebracht in de zaal van de wijkgroep op de bovenste verdieping van het nieuwe wijkge bouw aan de Doetinchemsestraat. 1/3 deel van de opbrengst is voor de peuter speelzaal en de wijkgroep, 2/3 deel is voor de inbrenger van de kleding. De kleding die niet verkocht is, kan op maandag 4 oktober tussen 19.00 en 19.30 uur weer worden opgehaald. Alles wat dan niet wordt opgehaald gaat naar een kinderte huis in Roemenië. Voor informatie over de beurs kunt u contact opnemen met Natasja Lindemann-Van Nim- wegen (485540) of Liesbeth Gerlings (483352). Per 1 januari 2004 is de Stichting Promotie Kop van Goeree opgericht. De Stichting is een samensmelting van diverse organisaties zoals OVO, OVB, Veero, VVV, horeca en enkele inwoners. Gezamenlijk dragen zij met behulp van de Stichting zorg voor het opzetten van promotiecampagnes en het bedenken en organiseren van evenementen. Momenteel is de Stichting al druk bezig met het ontwikkelen van evenementen voor 2005. In dit jaar staat eigenlijk één woord centraal: vernieuwing! Het evenementen programma kenmerkt zich door een herha ling van dezelfde evenementen, tevens in dezelfde vorm. De Stichting wil dan ook deze cyclus doorbreken en bestaande evene menten op een andere wijze vorm geven, maar vooral ook diverse nieuwe evenemen ten ontwikkelen. Voor deze nieuwe evenementen hoort men graag üw ideeën! U kunt hierbij bijvoor beeld denken aan 'Theater aan het water', een skatetour aan de Brouwersdam of wel licht een muziekvoorstelling aan de haven van Goedereede of Stellendam. U kunt uw nieuwe ideeën kenbaar maken via de websi te: www.kopvangoeree.cora of via de ideeënbox bij VVV Ouddorp aan Zee. Tot slot is de Stichting Promotie Kop van Goeree ook erg geïnteresseerd in de wijze waarop u de huidige evenementen beoor deelt. Hiervoor kunt u een korte enquête invullen op bovengenoemde website. Voor meer informatie over de stichting of over het bovenstaande kunt u contact opnemen met het secretariaat, tel.: 0187-681789, e-mail: info@kopvangoeree.com. Op 18 september geeft de organist Rinus Verhage een concert op het Batz-Witte orgel van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle. Omdat dit jaar door de serie een rode draad geweven wordt, die de schoonheid van het Gregori aans wil laten horen, is voor dit concert gekozen voor de invalshoek: "Het Gregori aans in een Luthers gewaad." De composi ties zijn gekozen uit de Duitse Barok en Romantiek, o.a. Bach, Mendelssohn en tot besluit van Frans Liszt de imposante compo sitie over de naam B.A.C.H. Rinus Verhage is naast organist te Oude Tonge en Zierik- zee, ook dirigent van een drietal koren en directeur van de muziekschool "Goeree- Overflakkee." De aanvang van het concert is 20.00 u; Toe gang euro 4,50 en euro 3,50 (CJP/pas 65); Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. SOMMELSDUK - Met een wervelende presentatie, compleet met spotlight door Trudy van Zijp, stelde volleybalvereni ging Les Deux Intermezzo zich jongstle den zaterdag aan het publiek en de pers voor. Een geslaagde originele presentatie waarbij de vele jeugdleden en senioren de revue passeerden. Ook kon iedereen ken nismaken met het bestuur en met de hoofdsponsor, waar de vereniging sinds januari van dit jaar haar naam ontleend, Ben Fabert van Les Deux. Hij overhandig de symbolisch aan alle competitiespelende leden de nieuwe shirts van Les Deux Inter mezzo. Het eerste heren- en damesteam kregen van familie Mooijaart van ASH nieuwe tassen. Rondom de presentatie waren twee dagen volleybal georgani seerd. Vrijdagavond beten de recreanten de spits af Er was een grote opkomst, waaronder twee andere teams van het eiland (Sparta en de Kriekel) en drie ver enigingen van buiten het eiland: Voio'72, Nivoc'72 en VSS. Voio '72 werd winnaar van het toernooi dat Gerard Rommens goed leidde. En voor Sparta kan het sei zoen niet meer stuk. Zij wonnen namelijk de plaatselijke derby van Les Deux Inter mezzo. Zaterdag waren de reguliere teams aan de beurt. Er waren wat afzeggingen maar de toemooileiding, Trudy en Anton van Zijp ondervingen dit prima. Ook hier weer een geslaagd toernooi. Bij Les Deux Intermez zo won zowel Heren 1 als Dames 1 het toernooi. Bij de jeugd waren jongens C en meisjes B succesvol. Les Deux Intermez zo bruist als nooit tevoren. De competitie kan beginnen. Voor het eerste heren- en damesteam wachten eerst nog bekerwed strijden. Het heren recreantenteam speelt, voor de tweede keer in haar bestaan, aanstaande zaterdag met elf andere teams om het recreantenkampioenschap van Nederland. Ook komende zaterdag is er weer een wed strijd bij hengelsportvereniging Krammer, nu in het Zuiderdiep. Na mooie resultaten in de voorgaande wedstrijd, hoopt men ook nu weer op een goede vangst. Na de wedstrijd van zaterdag zullen op 2 en 16 oktober de laatste zoetwaterwedstrijden worden gevist in de haven van Middelhamis, maar direct daarna zal worden gestart met de zoutwater- wedstrijden. Het programma hiervoor wordt de komende weken verstuurd. Wilt u ook eens mee komen vissen en wilt u een pro gramma ontvangen, mailt u uw adres dan even door; daarna wordt het u toegezonden (leden van de HV Krammer krijgen het natuurlijk allemaal). Zaterdag 18 september is het inschrijven van 7.45 tot 8.15 uur in 'de Staver' te Sommelsdijk. De inschrijfkosten bedragen 2,50. Er wordt gevist van 9.00 tot 12.00 uur, dus met het eten kunt u weer thuis zijn. Heeft u nog vragen, bel dan naar 0187- 603051, of u stuur even een mailtje naar: hvkrammer@hotmail.com. We zijn verheugd u te kunnen meedelen dat de cursus Theologische Vorming Gemeente leden in Middelhamis toch voortgezet kan worden. Een viertal docenten had bedankt, maar er zijn vervangers gevonden: ds. E. van de Ham te Middelburg, ds. A. Goedvree te Amemuiden, ds. Th.W.H. van der Heijden te Dirksland en ds. P. Vemooy te Tholen. Op zaterdagmorgen 18 september worden, naast de tweede- en derdejaars deelnemers, ook belangstellenden voor het eerste jaar verwacht; dit kan nog en u bent van harte welkom. De cursus wordt in verenigingsgebouw 'de Hoeksteen' te Middelhamis (bij de Grote Kerk) gehouden, aanvang 9.30 uur. Er zijn drie lesuren, tot 12.45 uur. Er wordt om de 14 dagen op zaterdagmorgen les gegeven, in zeven vakken: Oude en Nieuwe Testament en dogmatiek, ethiek, kerkgeschiedenis, oecumenica en de pastorale vakken. De cursusleider is drs. T.W. van Bennekom, Pimpelmees 55 te Sommelsdijk, tel. (0187) 478202, e-mail: ds.T.W.v.Bennekom@sthdg.nl. Voor nade re inlichtingen en om uzelf op te geven, kunt u bij hem terecht. Ook kunt u bij hem een cursusgids aanvragen (ook op de bijeen komst van 18 september zijn deze verkrijg baar). Bespreek de mogelijkheid om deze cursus te volgen ook met anderen, en kom samen op D.V. 18 september naar Middelhamis. Ds. T. W. van Bennekom Het is nu een maand nadat de nieuwe biblio theek in Oude-Tonge, op 13 augustus, offi cieel werd geopend in het vernieuwde en uit gebreide gemeentehuis. En inmiddels heb ben zich al meer dan 100 nieuwe leden aangemeld. Ook van de 'buren' is veel respons gekomen: 22 ambtenaren zijn lid van de bibliotheek geworden. De nieuwe DVD-coUectie wordt veel uitgeleend. Er zijn DVD's te huur, zowel voor jeugdigen als voor volwassenen, voor 2,30 per week. De activiteiten die de bibliotheek organi seert, kunnen zich nu ook uit gaan breiden. De kinderboekenweek staat nu als eerste op het programma. Het thema is 'muziek'. Woensdagmiddag 13 oktober komt een har piste in de bibliotheek spelen en vrijdag 15 oktober is Mar van der Veer uitgenodigd. Leerlingen van groep 8 hebben de opdracht gekregen om een verhaal af te maken of een gedicht te schrijven. Mar zal dat op muziek zetten. Voor alle groepen van de basisschool wordt in de loop van het jaar iets georganiseerd. Bij de activiteiten worden ook de peuterspeelza len betrokken. Doordat de bibliotheek multifunctioneel wil zijn, is sinds kort Heleen Vink van reisbu reau 'The Travel Company' in de biblio theek aanwezig, op donderdagmorgen van 10.00-13.00 uur. Bezoekers hebben de gele genheid om informatie over hun vakantie in te winnen, reisgidsen mee te nemen en een reis te bespreken. Degene die in de bieb een reis boekt, krijgt een waardebon voor een halfjaarabonnement van de bibliotheek. Ook is er de mogelijkheid om kunst te expo seren. Harald Jassoy uit Goedereede is bereid gevonden om een viertal van zijn schilderen tentoon te stellen. De bedoeling is om de kunst per kwartaal te laten wisselen. Ten slotte de vernieuwde openingstijden: dinsdagmiddag van 14.00-17.00 uur en dins dagavond van 18.30-20.30 uur, woensdag en donderdag van 10.00-17.00 uur en vrijdag avond van 18.30-20.30 uur. Bij deze bent u uitgenodigd... Vanavond, 14 september start bij de EHBO Middelhamis-Sommelsdijk een cursus EHBO Verbandleer/hartreanimatie. Deze cursus zal op dinsdagavond worden gege ven. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Betsy de Rek, tel. 483545 of johnderekhetnet.nl. waar men ook voor informatie terecht kan. ■77- Als glassplinters vliegen de keiharde stukjes grond onder de houwelen weg en prikken hen gemeen pijn lijk het het gelaat. Tergend langzaam komt de eerste kruiwagen vol. Eenmaal door de harde vorstlaag heen, gaat het wat beter en scheppen ze de grond onder de vorst uit. Na een poosje gaan de ruggen pijn doen en worden de handen gevoelloos. Maar lang stil staan wordt niet toegestaan, dan klinkt de norse stem van een Todt- man, die hen maant om verder te gaan. De enige onderbreking die ze kennen is als ze zich even in een zaamheid moeten afzonderen. Ze gaan daarvoor ach ter een zandbult zitten, waar het echter geen aange naam verpozen is. Ziet een uitvoerder dat een bepaal de vrouw nog al vaak verdwijnt, dan vraagt hij of ze te vet gegeten heeft. Daarnaast zijn er de koffiepauzes en soms, als er vlieg tuigen over komen, is iedereen onder de grond ver dwenen. Als Gerda voor een privé-aangelegenheid even achter de zandbult moet, ziet ze bijna ondergesneeuwd een stuk krant liggen, dat haar aandacht trekt. Min of meer uit nieuwsgierigheid trekt ze het papier onder de sneeuw vandaan en ziet tot haar verbazing dat het een weekblad is dat door de Engelse vliegmigen wordt uit geworpen. Haar nieuwsgierigheid is gewekt. Voor zichtig gluurt ze om zich heen of niemand haar gezien heeft. Immers, wie in het bezit is van dergelijke lectuur wordt daarvoor zwaar gestraft. Als ze overtuigd is dat geen mens haar ziet, stopt ze het krantje tussen haar kleren met de bedoehng om het, als ze weer in het lager zijn, op de wc te gaan lezen. 'En heb je geen kou gevat?' vraagt Adelheid die grap pig probeert te zijn. 'Welnee, ze hebben daar immers een verwarmd privaat neergezet.' 'Dan badje beter nog even weg kunnen blijven.' 'Dat kan niet, jij mocht het tijdens mijn afwezigheid eens in je rug krijgen.' De anderen lachen gelaten. 'Zeg', fluistert Gerda als ze zeker weet dat niemand hen kan horen, 'ik heb zo'n blaadje gevonden dat door vliegtuigen wordt uitgeworpen.' Haar vriendinnen kijken haar een ogenblik angstig aan. Dan loeren ze om zich heen of niemand het gehoord heeft. 'Kijk alsjeblieft uit Gerda, je weet wat je te wachten staat als ze daar achter komen.' 'Niemand hoeft er achter te komen.' 'Ja, maar je kunt niet voorzichtig genoeg zijn.' 'Ach, jammer toch niet zo.' 'Waar heb je het?' vraagt Elsa en kijkt haar een beetje angstig aan. Gerda glimlacht veelbetekenend: 'Op een plaats waar je niet achter zal komen.' 'Oh.' Elsa krijgt een hchte kleur en Gerda kan ondanks alle narigheid een ghmlach niet onderdrukken. 'Als we vanavond in het lager zijn, ga ik gewoon even een boodschap doen. Achter de gesloten deur kan ik dan op m'n gemak het laatste nieuws lezen.' De hele dag houdt het blaadje, dat Gerda gevonden heeft hen in de ban. Ze ervaren de spanning iets te heb ben dat streng verboden is, maar waarvan één ding zeker is. Het zal onverbloemd vertellen wat er overal in de wereld gaande is. De berichten die zij te horen krij gen, hebben het steeds over: Volgens plan terugge trokken, heldhaftige strijd hier en grote overwinning daar. En dat allemaal, terwijl het vast staat dat de Rus sen met grote snelheid op Duitsland aanrukken. Ze weten het: ze worden voorgelogen en dat is waar schijnlijk nog heel voorzichtig uitgedrukt. Om half elf wordt er koffie gebracht. Met grote kannen lopen van werken vrijgestelde mensen langs de gra- venden en reiken die een kop warme koffiesurrogaat aan. Tijd om er even bij te gaan zitten is er niet. Boven dien is het daarvoor ook veel te koud. Ze mogen even pauzeren, waarbij een praatje wordt gemaakt en daar na komen er weer enkele mensen de lege koppen opha len. Ze gaan weer verder. De schoppen knarsen in het zand en de pikhouwelen bonken op de bevroren aarde. Rommelend vallen de brokken in de kruiwagens, die als ze te vol zijn, op de hoop worden gereden. Na het middageten, dat ze ook op het werk krijgen, trekt de lucht dicht. Dikke met sneeuw bezwangerde wolken drijven aan. De wind die eerst zo gemeen over al doorheen woei gaat liggen. Het wordt stil. Heel stil. Het geluid van de schoppen en houwelen krijgt een scherpe klank. Een stem die ergens weerklinkt lijkt in de ruimte te worden weggedragen. Heel zacht dwarre len enkele grote sneeuwvlokken naar beneden. De ein der vervaagt en ook de bossen in het oosten worden langzaam maar zeker in het donker omhulsel van de sneeuwlucht opgenomen. 'De geloof dat er een zware sneeuwbui komt opzetten', veronderstelt Elsa, die op dergelijke dingen nogal kijk heeft gekregen. 'Ik hoop het', zucht Hanna Heischmaim, die bijna aan het eind van haar krachten is. 'Het moest zo donker worden, dat we onze schoppen niet meer zien konden', voegt ze er klagend aan toe. 'Je moet trachten vol te houden kind.' Gerda legt moe derlijk haar hand op de schouder van het meisje. Nog donkerder wordt de hemel en meer en meer sneeuw valt omlaag. Dan huivert een zacht windje over het veld, waarna het lijkt of de dikke sneeuwbui ken van de wolken worden opengereten. Als een ondoorzichtig gordijn valt de sneeuw met niet te schat ten hoeveelheden naar beneden. In een ogenblik tijd zijn de mensen veranderd in bewe gende witte spoken, die ritmisch op en neer deinen. 'Zouden ze nog niet fluiten?' Elsa gluurt van uit haar gat naar één van de mannen die de leiding hebben. Deze loopt met gebogen hoofd tegen de bui in en is blijkbaar dezelfde gedachte toegedaan als de vrouwen. Hij loert door de sneeuwstorm in de richting van de Todtman, die uiteindelijk voor de gang van zaken ver antwoordelijk is. Na een kwartier is het werken niet meer te doen. De ogen van de mensen gaan pijn doen en de hele omgeving is onzichtbaar geworden. Na een half uurtje klinken de lang verwachte fluitjes. Einde van de werkdag: klaarmaken om naar het lager te gaan! Groep na groep komt uit de stellingen ge kropen en levert het gereedschap in. Nauwelijks tien minuten later sloffen ze terug naar de beschutte onderkomens van het lager. De sneeuw valt zo dicht dat ze slechts enkele meters vooruit kurmen zien. Ze vertrouwen er maar op dat zij, die vooraan lopen, de goede richting hebben gekozen. Diep voorover gebogen tomen ze tegen de wit dwarre lende muur op. Ze zijn een uur eerder binnen dan andere dagen. De kachels die overdag, als de werksters weg zijn, niet mogen branden worden aangemaakt. Er omheen wordt de natte kleding en schoeisel gezet en gehangen, zodat zodra de kachel enige warmte afstraalt het vertrek wordt gevuld met een walgelijke stank van de dam pende kleding. Zo goed als mogelijk is, trachten de vrouwen zich te wassen, maar met het ijskoude water en het stukje kunstzeep valt het niet mee. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5