mm m miwmwmmmt m immmm iimsa MmMnmmi de groote Oorlogslaart van [uropa Tonny Tigchelaar kijkt met gemengde gevoe lens terug op enerverende raadsperiode Support Award Advertentieit. Nieuw Domus-orgel voor Gereformeerde kerk Middelharnis Maandag 10 Augustus Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes beloont collegialiteit; "Eenheid in gemeenteraad is ver te zoeken" PvdA-er verafschuwt gedoogbeleid EIIAtlDEn-niEUWS Met reuma blijven werken Informatie Gezamenlijk concert 'Apollo' en Toncordia' Programma Open Monumentendag Stichting Goedereede-Stad Programma 'Vrouwen rondom Goeree' 90 jaar geleden 27 Augustus tot 10 September 1914 A.ntirevolutionair Orgaan W HOC SIGNO VINCES BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. PLAATSELIJK NIEUWS. van MAEISÜS DEN BOER Cz, en &RIETJE BOOT JÈl, Hunne, hun liefhebbende 12 Kinderen. 11 Behuwdkinderen. 64 Kleinkinderen. 21 Behuwdkleinkinderen. 76 Achterkleinkinderen. Dirksland, 20 Aug. 1914. 8392 Heden morgen ten 10 ure, behaagde het den Heere van leven en dood, ?an onze zijde weg te nemen, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- I en Grootvader MACHIEL VM DER BAAN, I in den ouderdom van 68 jaar I en 8 maanden. 8391 Dirksland, 17 Augustus 1914. (In Kleurendruk) Formaat 108 bij 80 centimeter. Op deze Kaart zijn, voorzoover met zekerheid bekend, de forten en versterkingen der voornaamste oorlogvoerende landen aangegeven, PrUs: KEI GlJLDElf. Sommelsdijk. -r- W BOEKHOVEN. Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Kerkstraat, Sommelsdijk. E.Bl. Het is inmiddels alweer achteneenhalf jaar geleden dat Tonny Tigchelaar haar plaats innam aan de tafel van de Goereese gemeenteraad. In al die tijd heeft ze geprobeerd de belangen van de Partij van de Arbeid én van de gehele bevolking van Goedereede te behartigen. Aan deze raadsperiode is inmiddels een eind gekomen en wij kijken met haar terug op een 'hecti sche periode' in de Goereese gemeen tepolitiek. Anti-gedoogbeleid Inte]ger PAGINA 6 VRIJDAG 10 SEPTEMBE]|^^ Heb je reuma en kun je nog blijven werken dankzij de steun van je collega's? Meld je dan aan met je collega's voor de Support Award 2004. Dit is een onderscheiding van het Reumafonds voor collegialiteit. Uit onderzoek van TNO blijkt dat het ontbreken van begrip en steun op de werkvloer één van de grootste uitvalsrisico s is. Supportteams kunnen zich aanmelden tot eind oktober via www.reumafonds.nl Voor de derde keer reikt het Reumafonds de Support Award uit. De vele aanmeldingen van supportteams in de afgelopen twee jaar laten zien dat veel collega's het goede voor beeld geven. De publiciteit voor de Support Award is van groot belang. Zo heeft een reu mapatiënt haar baan kunnen behouden door dat zij een krantenartikel over de Support Award aan haar baas liet lezen. Een van de doelstellingen van de Support Award is meer maatschappelijke aandacht vragen voor reuma en werk. Van belang is om de mogelijkheden te laten zien in plaats van beperkingen. Maar liefst anderhalf mil joen Nederlanders hebben een vorm van reu ma. Veel van deze mensen willen blijven werken. De maatschappij heeft daar ook belang bij. Anders gaat werkkracht, vakken nis en ervaring van deze groep verloren. Rinske van der Vlies won met haar team de Support Award in 2003. Zij is blij dat ze niet door reuma in de WAO is beland. Met de onmisbare steun van haar collega s en haar eigen doorzettingsvermogen kan ze nog steeds als secreteresse blijven werken. De werknemer met reuma meldt zelf zijn Supportteam aan via het inschrijfformulier op www.reumafonds.nl. De inschrijving sluit eind oktober 2004. Collega's, werkge vers, arbodiensten, rëintegratiedeskundigen of patiëntenverenigingen kunnen tipgever zijn. De prijsuitreiking vindt plaats op 8 december a.s op een unieke lokatie. Voor meer informatie bel Eveline van Dorp 020 5896462 of mail: e.vandorp@reumafonds.nl Op zaterdag 18 september hopen Brassband 'Concordia' uit Ouddorp en Harmonie 'Apollo' uit Nieuwe Tonge een gezamenlijk concert te geven in m.f.g. 'Dorpstienden' in Ouddorp. Om 19.30 uur bijt Apollo, onder leiding van Ivo Kouwenhoven, de spits af, daarna zal Concordia, onder leiding van Kees Nijsse, het concert afsluiten. Er zal een gevarieerd programma te beluisteren zijn, tevens zal Concordia haar concourswerken ten gehore brengen. Dit ter voorbereiding van het concours op 30 oktober te Amers foort, waaraan Concordia hoopt deel te nemen. De zaal is open om 19.00 uur en de toegang is gratis. Jong en oud is hartelijk welkom. 10.00 uur: Opening van de dag met vlag hij sen op de markt 10.30-12.00 uur: Orgelbespeling in de kerk en beiaardspel in de toren 10.00-12.00 uur: 'Goedereede in stukken'. Lezing met powerpointpresetatie in het Torenmuseum door A.J. Kastelein over 'topstukken' uit het schitterende Goeree- se gemeentearchief. 12.00 uur: Op de begane grond van de toren wordt de grote Mariaklok uit 1509 met de hand geluid. 13.00-14.00 uur: Stadswandeling met gids vanaf de Markt. 14.00-16.00 uur: Ringsteken met een twin tigtal antieke aanspanningen van Vereni ging 'Aanspanning het WesÜand' (route Noordzijde Haven, Markt, Zuidzijde Haven, Bekaf, Kinderdijk) \6.00-17.00 uur: Torenconcert met 'Wind kracht 10' En verder de gehele dag: - Fotopuzzeltocht, thema 'stoeppalen' - Markt rond de kerk (opbrengst ten bate van het historische kerkgebouw) - Molen 'De Windvang' open voor bezich tiging De Vereniging 'Vrouwen rondom Goeree' heeft haar programma voor het seizoen 2004/2005 gepresenteerd. De eerste avond van het nieuwe seizoen heeft als onderwerp een lezing over ballonvaart. Mevrouw Boes mand uit Den Haag komt op woensdag 15 september aan de hand van dia's informatie geven over deze bijzondere hobby. Wie inte resse heeft kan als introducé of misschien als nieuw lid de avond bijwonen de kosten bedragen 3,- per persoon. Hieronder volgt het volledige jaarpro gramma: Woensdag 15 september: 'In hoger sferen', een lezing over ballon vaart. Dinsdag 12 oktober: Dialezing zeiltocht, omlijst door optre den Shantykoor. Woensdag 17 november: 'Tuinieren uit een zakje' Donderdag 9 december: Kerstmiddag, o.a. met medewerking van schoolkoor 'Valerius'. Dinsdag 14 december: Kerstavond (alleen voor leden). Dinsdag 25 januari: Lezing over bijen. Woensdag 16 februari: Jaarvergadering (alleen voor leden). Dinsdag 22 maart: 'Van hoed tot voet' Woensdag 13 april: Bingo en optreden koortje. Dinsdag 10 mei: Franse avond. Een ieder die geïnteresseerd is in de bijeen komsten van de 'Vrouwen rondom Goeree' wordt van harte uitgenodigd om een kijkje te nemen op de vereniging. De avonden wor den altijd gehouden in Verenigingsgebouw 'Oostdam' in Goedereede. SOMMELSDIJK. GeborenCornelia, d. v. L Verbiest en K. van den Nieuwendijk. Ondertrouwd-. J. Visser 29 jaren te Put- terslioek, en M. E. van den Doel 23 jaren. GetrouwdM. van Brussel 26 jaren, en J. Nelis 22 jaren. Overleden Roelof van der Meide 2 maan den 2. v. A. van der Meide en T. Qonswaart MIDDELHARNIS, GeborenCornells z. v. Florua van den Nieuwendijk en Cornelia Smit. DEN BOMMEL. GeborenJohannis Isodorus z. v. C. Rom- melse en J. Kloet. Jan z. v. J. Kraak en A. J. Brijs. Jacobus z. v. J. Hokke en J. v. d. Welle. Gerbrand z. v. C. Melisaant en M. Keuvelaar. GehuwdArie de Wit j.ni. 20 j. uit Oolt- gensplaat en Lauwrlna llokke j.d. 21 jr. Overleden: Pietertje Dirkje oud 8 we ken d. V. C. Meijer en A. Meijer. Gerhrand Melisaanl, oud elf maanden z. v. C. Meli.ssant en M. Keuvelaar. NIEUWE TONGE. GeborenAdriana d. v. Daniël Johannes Tij! en Abra Verschoor. Jan Cornells z. v. Cornells Pape en Alkla Cornelia Tanis. Ondertrouwd; Adriaans Bastiaan Dekker j.m. 24 jaar en Neeltje Kom j.d. 23 jaar. OverledenMaria van Es oud drie maan den. Johannes Gerardus Knops 61 jaar ge huwd met Neeltje Klein. Jannetje van Es 81 jaar gehuwd met Witte Admiraal. GeborenOUDDORP^ u; ,i.,-'^"A"='''^',.''- ^- W. Kleinen Elisabeth Wesldijk; Cornelia, d. v. C. Pij! en P. Luime Wlieniientje d. v. H. WethoeveenKI, West- aI; V'' y--^- Sandifort en Elizabeth Aleman; acomijntie d. v. Corn. Breen en G. A. de VogelCornells z. v. Jacob Tanis en Jacomemtje Tanis; Eeuwit, z. v. Izak Breen en krijstje Hameeteman Maartje, d v TV^ J'""- W' KlippelThijs, z. ^;./j.^ l.'J'hJ^^g- Levenloos aan gegeven knid van L. Akershoek en M. Roos In de maand Augustus hadden geen hu welijk plaats en kwamen geen sterfgevallen SOMMELSDIJK, 7 Augustus. Daareven ontvingen we nog het volgende telegram Twee Duitsche Regimenten moeten ge slaagd i:ijii om binnen Lnik te komen. Uit alle huizen werden zij beschoten zoo dat de helft sneuvelde en de overigen vluchtten. De Duitschers besloten de stad te bom bardeeren waardoor men reeds meent dat Luik in brand staat, want te Maastricht Is een feilen vuurgloed zichtbaar. DIRKSLAND. Aan den landbouwer j. Bos- schieter alhier is vergunning verleend, tot eene inrichting voor Stoomdorscherij. OUDDORP, Donderdagmorgen vergaderde de Raad dezer Gemeente teneinde te onder zoeken hoeveel gezinnen er in aanmerking kun nen komen voor geldelijke ondersteuning in den nood als gevolg van vertrek der kost winners naar het leger. Men maaktzichhierzeerongerustvoorhet binnenhalen van den oogst, omdat er ook van hier zulk een groot aantal paarden voor het leger moet worden afgestaan. Woensdagmiddag 1.1. heeft de Kanton rechter, vergezeld van den Griffier, zich per automobiel begeven naar hier om de man schappen behoorende tot het landweerbewa- kingsdetachement, als onbezoldigd RiJksveld- wachter te beëedigen. Ongeveer 50 man waren als zoodanig benoemd voor de naleving van de Vreemdelingenwet. (Part. Coresp.) SOMMELSDIJK. Oorlog over den oorlog. Dezer dagen kregen A. 1. H. alhier, en P. v. d. B. te Oude Tonge ruzie doordat de eene zich voor-het eene oodogvoerendé rijk en de tweede zich voor een ander Rijk verklaarde. Deze ruzie liep zoo hoog dat eerstgenoemde de andere een klap gaf. Het gevolg hiervan was dat tegen de eerste proces-verbaal is op gemaakt wegens mishandeling en tegen de tweede een wegens beleediging. Tot Secretaris-penningmeester van den polder „Si Chrlstoffel" is benoemd de heer Ju. van Schouwen. Van D. Hoogmoed. Johs. Volwerk, en Q. Faasse zijn varkens aan vlekziekte ge storven. Ook een verkooping. Op last van den heer F. C. Armstrong werd bij Openbare verkooping Donderdag en Vrijdag j-l. ongeveer 2000 koopjes aan geboden bestaande uit apotheekbenoodlghe- den. siraren, chücolade, liulsmeubelen enz. PARIJS, 23 Augustus. Een officieele mede- deeling zegt dat de Zeppelin 8, komende van Straatsburg, op den weg van Celles naar Badenvillers (beide op Fransch gebied bij de Lotharingsche grens) omlaag is geschoten Uit aller naam, Wed.M.VANDERBAAN- BllOOSHüOFT. verschijnt en bij ondergeteekende verkrijgbaar Haar voorganger, Ruud van Dongen, werd tijdens zijn raadsperiode lid van Provinciale Staten en maakte in 1996 plaats voor Tonny Tigchelaar. Inmiddels woont Tigchelaar al meer dan dertig jaar in de gemeente Goede reede, in die tijd kwam ze via kennissen in contact met de afdeling van de PvdA, waar ze eerst op bestuurlijk gebied aktief was. Maar al gauw werd ze 'besmet met het virus van politiek' en kwam ze in de gemeente raad terecht. Eerst was de PvdA een twee- mansfractie, waarin ze samen met Teun Bakelaar de belangen van de burgers van Goedereede behartigde. Later, nadat Bake laar voor de eerste keer wethouder was en vóór het duale systeem, zat zij 'alleen' in de raadsfractie. Nadat het dualisme werd inge voerd werden de PvdA-zetels weer door twee personen bezet. Eerst weer samen met Bakelaar en later nadat Bakelaar aan zijn tweede wethoudersperiode begon samen met Dorien Kickert. Door persoonlijke omstandigheden en een drukbezette baan bij de bibliotheek in Ouddorp, moest ze voortij dig het raadslidmaatschap beëindigen. In haar periode is er veel verhandeld en ver anderd in de gemeenteraad van Goedereede. Neem nu alleen maar het aantal vrouwen in de gemeenteraad. Bij haar aantreden was Tonny de enige vrouw in de raad en dat is inmiddels wel veranderd: straks na het beë digen van de nieuwe raadsleden behoren zelfs vijf raadsleden tot het vrouwelijk geslacht. Toch verzekert de Ouddorpse socialiste dat ze binnen de vrij conservatieve raad, zich nimmer achtergesteld heeft gevoeld als vrouwelijk raadslid. "Ik denk dat ik door sommigen als vrouw niet zo werd geaccepteerd, maar als mens ben ik zéker wel geaccepteerd en daar ben ik blij om". Als gevraagd wordt of zij het raadslidmaat schap met plezier heeft vervuld, verklaart ze, met enige aarzeling, dat ze "over het alge meen wel met plezier heeft gewerkf'maar juist de laatste ontwikkelingen in bestuurlijk Goedereede heeft ze niet als prettig ervaren. "Misschien ben ik wel wat te zacht voor de politiek, maar ik blijf er moeite mee houden als er beslissingen moeten worden genomen die gevolgen hebben voor iemands persoon lijke omstandigheden". Nog maar kort na haar aantreden als raadslid kreeg zij al te maken met het 'naar huis sturen' van wet houder Klepper. Hier heeft ze moeite mee gehad, juist in het persoonlijke vlak. "Ik weet dat zoiets nodig was en dat er conse quent dient te worden opgetreden als een wethouder faalt, maar toch is het niet prettig om iemand weg te sturen. Het zelfde gevoel was aanwezig bij het gedwongen vertrek van wethouder Grinwis en de ontslagname van burgemeester Sinke. Maar gevoel moet door het recht worden overwonnen, want de bur gers hebben recht op goede afwegingen". Is Tigchelaar dan te aardig voor de politiek? "Misschien wel, want een pohtiek dier ben ik nooit geweest en emoties kan ik moeilijk uitschakelen". Ondanks dat ze geen politie ke vuurvreter is verklaart ze wel een fel voorstander te zijn van het voeren van een strak beleid, zonder aanzien des persoons, want wie Tonny in de afgelopen jaren heeft gevolgd kan weten dat zij zich altijd gekeerd heeft tegen een gedoogbeleid. Volgens haar is er nog veel te veel sprake van situaties die officieel verboden zijn, maar waar door de gemeente niet tegen wordt opgetreden en dan doelt ze voornamelijk op het gebied van ruimtelijke ordening. "Je krijgt dan situaties waar brutale mensen gewoon gaan bouwen of verbouwen zonder een bouwvergunning. Later wordt dat dan gelegaliseerd. Burgers die de legale weg bewandelen krijgen bij het indienen van een plan, wat strijdig is met de voorschriften, nul op het rekest. Hier heb ik me altijd erg tegen verzet en dat komt nog teveel voor in deze gemeente." Ze wijt het gedogen veelal aan de softe handelswijze binnen de gemeente die vaak een gevolg is van het terwille zijn van (-bekende) burgers. "Ik heb nooit gezwalkt, want als er beleid is gemaakt, dan moet dit beleid ook uitgevoerd worden". Overigens verzekert ze dat juist op het gebied van Ruimtelijke Ordening er veel overeenkomsten zijn tussen haar partij en de SGP. De samenwerking met de andere partijen in de gemeenteraad is volgens Tonny Tigche laar altijd heel goed geweest, tot eind vorig jaar. "De affaire rondom de afgifte van de Vermogensverklaring heeft een smet op de samenwerking binnen de gemeenteraad geworpen". Ze verzekert dit "heel erg jam mer te vinden", want volgens haar is er na deze onverkwikkelijke affaire veel wrok en rancune blijven zitten. "De raad had na afhandehng van deze zaak veel meer sameti moeten werken en samen hadden de raadsle den er de schouders onder moeten zetten en moeten verklaren dat ze er met z'n allen weer tegen aan willen gaan en dit is nog niet gebeurd. Daarom verwacht ik ook van de rest van de raadsperiode niet veel daadkracht meer omdat het onderling tussen de ver schillende partijen niet meer goed komt". Desgevraagd verklaart Tigchelaar dat juist de verslechterde sfeer in de raad er ook nog toe heeft bijgedragen dat ze het voor gezien houdt. "Ik heb mijn hoop nog gevestigd op de nieuwe burgemeester, misschien kan hij er aan bijdragen dat Goedereede weer krach tig bestuurd zal gaan worden, want hier is grote behoefte aan". Ondanks dat over de kwestie met de vermo gensverklaring bijna alles al gezegd is, wil Tonny Tigchelaar nog wel kwijt dat "we allemaal alerter hadden moeten zijn". Toch is ze trots dat het wel een PvdA-er is geweest, die als enige het bestaan van die Vermogensverklaring in het openbaar signa leerde. Daarom vindt ze het niet eerlijk dat er tijdens de discussie ook het hoofd van Bake laar werd geëist. "Hij heeft nooit gelogen en heeft altijd integer gehandeld". Overigens vindt ze dat er niet te vlug om het aftreden van een wethouder moet worden geroepen. Enkele maanden terug werd die roep weer even gehoord toen wethouder Van Oosterom moest uitleggen waarom een verbouwing Tonny Tigchelaar, die afscheid heeft genomen als raadslid voor de PvdA in Goedereede. aan een school ver boven de begroting uit ging. "Mij werd verweten dat ik te laconiek omging met de kritiek op de wethouder. Maar ik vond dat de wethouder voldoende had erkend dat er fouten door de ambtenaar was gemaakt. En hij beloofde dat dit niet meer voor zou komen. Dan heeft het voor mij afgedaan en dat heeft niets te maken met het feit dat de PvdA momenteel in het colle ge zit", aldus Tigchelaar. Tijdens haar raadsperiode heeft Tigchelaar verschillende keren moeten switchen: eerst van oppositie- naar coalitiepartij en vervol gens weer terug en vorig jaar volgde Bake laar de vertrokken wethouder Grinwis op en leverde de PvdA weer een collegelid. Ze verzekert dat het soms best wel eens moei lijk is geweest "want je moet altijd wat inle veren. Ook bij de laatste keer toen Bakelaar weer wethouder werd Hebben' we flinic moe ten onderhandelen maar daardoor hebben we toch wat finalifciële voordeeltjes voor de bur gers er uit kunnen slepen". Met klem ontkent Tigchelaar het gerucht dat de vermeende verslechterde verhouding met Bakelaar mede ten grondslag ligt aan haar vertrek uit de gemeenteraad. "Onzin", zo pareert de socialiste deze geruchten, "ik kan juist heel goed overweg met Teun, wel vind ik dat hij op en top een collegeman is, dit is geen kritiek, maar als raadsfractie hebben we andere verantwoordelijkheden en de wet houder staat veel verder van de fractie van daan dan vroeger". En dat gescheiden optrekken brengt ons bij het dualisme. "Het dualisme voldoet nog lang niet aan de bedoehngen. Om dat dualis me meer gestalte te geven zal er met krachti ge hand aan getrokken moeten worden en hierin ligt eveneens een taak voor de nieuwe burgemeester. Ik heb de nieuwe fractie erop gewezen dat ze moeten staan voor hun eigen verantwoordelijkheid want de raadsleden moeten toch zelf het beleid maken. Ik vind het daarom verkeerd dat er vanuit het colle ge weer druk wordt gelegd op de coalitiepar tijen om er bepaalde zaken door te krijgen; dat is fout en onduahstisch". Tigchelaar wordt opgevolgd door Titania Poort, deze laatste zal in de raadsvergade ring van 30 september worden beëdigd. Tij dens die vergadering zal eveneens de pro fielschets voor de nieuwe burgemeester - in bijzijn van de Commissaris van de Koningin - worden behandeld. Na 25 jaar trouwe dienst heeft de kerkenraad besloten afscheid te nemen van het oude elektronische Heyligers-orgel. Mits vakkundig getrakteerd, kon het orgel nog wel enige jaren mee, maar met nieu were toepassingen in de elektronische orgelbouw is het instrument sterk verouderd. Aanleiding van deze beslissing was het advies van orgelcommissie, die eind 2003 een vergadering heeft gehouden over een nieuw orgel. Afgelopen dinsdag 31 augustus is het nieuwe Dorausorgel geplaatst. De kerkelijke gemeente geniet de luxe van meerdere organisten, die allen mochten meebeslissen over het nieuwe orgel. Tijdens de verga dering kwam zowel een pijporgel als een digitaal orgel ter sprake. Gelet op de ruimte van de kerkzaal werd gekozen voor een nieuw digitaal orgel, dat bijna geen onderhoudskosten met zich meebrengt. Ook het merk Viscount Domus werd naar voren gebracht, dat in de loop der jaren zijn kwaliteiten bewezen heeft. Orkesten van naam, o.a. Andre Rieu, gebruiken het Viscount/Domus orgel ook voor hun uitvoeringen, en menig dirigent is verbaasd over de mogelijkheden en het klankkarakter ervan. Natuurlijk werden ook andere merken van digitale orgels besproken. Uiteindelijk ging het toch om de klank en de prijs. Domus werd uitgenodigd om een demonstratie te houden in de kerk. Dit gebeurde begin dit jaar. Op deze avond kon iedere orga nist het orgel uitproberen. Iedereen was erg onder de indruk van het Viscount Domus orgel. Mede daarom werd besloten goedkeuring tot aanschafte vragen bij de kerkenraad. In mei 2004 was dit rond en kon de opdracht worden getekend. Op zondag 5 september j.l. werd het nieuwe instrument voor het eer ste bespeeld tijdens de eredienst door organist Arjan Huizer. Het resultaat was goed te horen en iedereen was zeer te spreken over de aanwinst, en dat mag ook wel. Het orgel heeft drie manualen (61 toet sen), een Liturgisch toetsenbord en maar hefst 56 stemmen. Verder bezit het alle technische snufjes die een organist van vandaag de dag maar kan wensen. Op vrijdag 12 november 2004 komt organist Wybe Kooijmans een concert geven op dit bijzondere orgel. Tijdens de plaatsing waren veel mensen druk bezig. Natuuriijk van Viscount Domus, maar ook vrijwilligers uit de kerk. Zo werd een steiger geplaatst voor het verwijderen van de oude en het installeren van nieuwe geluidsboxen, de gehele dag werd verse koffie geschon ken, en tijdens en na de installatie werd er flink schoon gemaakt. Het oude elektronische Heyligers-orgel is voor slechts 595,- te koop. Belangstellenden kunnen zich melden bij Domus Orgels te Veenen- daal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6