Overdenking Kruistocht naar Leningrad uit de Heilige Schrift EmunDBi-niEiJia Openstelling Kaderregeling kennis en advies Op zoek naar de Visarend met Staatsbosbeheer Verbod op lozen toiletwater recreatievaart HET rjgJKVENSTER VERVOLGVERHAAL 16 Waarnemer KOUVUNOEd? iTREUUING GESTHEMO )iEaGaaaGEiPftEii GEKLEUM uajEnmuK Rioleringsservice - Camera-inspectie Tel. 0187 - 483983 06 - 50201599 Meer dan Mozes is hier HONDA. Extra ruimte.,, ,ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Uitslag 16e competitie wedstrijd Hengelaars vereniging 'Stellendam' •3^a.iga.-<rilögie deel 1 JOaaXBENHOF PAGINA 5 VRUDAG 10 SEPTEMBER 2004 Blik op kerk ^^y en samenleving Cj - De abortusboot - Niet welkom 'Zie ginds komt.Met deze woorden begon een artikeltje in Elsevier van vorige week. En niet alleen als 5 december in zicht komt, maar het hele jaar door kunnen we die begin woorden aanvullen: 'Zie, ginds komt de stoomboot.Maar Elsevier hielp ons uit de droom: 'Zie, ginds komt... de abortusboot!' Ik noem het zonder meer een vondst. Ongetwijfeld weet lederen wat er aan de hand is. Tot enkele tientallen jaren geleden was abortus in ons land nog een misdrijf, waarvoor je behoorlijk werd gestraft. Maar in de tachtiger jaren begon de meerderheid daar anders over te denken. En bij wet was abor tus - zij het onder bepaalde voorwaarden - toegestaan. Nu het Nederlandse volk en de Nederlandse regering zo verlicht zijn geworden, is het onbegrijpelijk dat er in andere landen nog zulke bekrompen ideeën heersen. Dat er lan den zijn waar abortus nog bij de wet verbo den is! Maar we zullen die landen wel een handje helpen, want we hebben een abortusboot. Met die boot varen we naar landen waar abortus nog niet mag, om op die manier vrou wen en meisjes te 'helpen'. Alleen - een abortus aan boord mag slechts uitgevoerd worden als er binnen een straal van 25 kilo meter een Nederlands ziekenhuis is. Geen nood, er is nog altijd de 'abortus-pil', die kan op die boot verstrekt worden. Nodig is dan wèl dat die boot ('woman on Waves' heet zij, Vrouwen op de Golven) ergens in dat land mag aanmeren. En dat laatste mocht nu niet in Ierland, zo'n land waar abortus nog verboden is. Dan maar op weg naar Portugal, waar het ook niet mag. Maar helaas, ook dédr blijkt de boot niet wel kom. Rebecca Gomperts, die het initiatief voor deze boot heeft genomen, heeft nu de rege ring gevraagd te hulp te komen. En jawel, hoor, minister Bot heeft er bij zijn Portugese collega op aangedrongen dat er in Portugal een ligplaats voor de abortusboot zal komen. Hij was wel zo eerlijk om erbij te zeggen dat niet alle partijen in Nederland voor abortus zijn.De CU en de SGP zijn tegen. Maar gelukkig heeft Bot geen kans gezien zijn Portugese collega tot andere gedachten te brengen. De boot blijft niet welkom in Por tugal. 'k Ben wel benieuwd welk achtergebleven gebied 'Woman on Waves' nu weer op het oog heeft. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Hierbij twee foto's van een mooi diertje dat met een lang roltongetje bloemetje voor bloemetje leegzoog. Het gedroeg zich dus al een kolibrie maar het leek ook op een vlin der. Ik ben erg benieuwd om te weten wat het was. Antwoord: Onze entomoloog had er nogal wat moeite mee om het beestje via uw foto te •identificeren. Waarschijnlijk is het de koli- brievlinder Makroglossum stellatarum, die ook wel meekrapvlinder of onrust heet. Die laatste naam zult u wel begrijpen. Deze vlin der is tamelijk zeldzaam. Zekerheid zou er natuurlijk slechts zijn als wij een exemplaar van u kregen. Maar het is natuurlijk beter om zo'n zeldzaam diertje met rust te laten. We krijgen bij het kaasmaken steeds vaker last dat de gebruikte afgeroomde melk moei lijk stremt. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Antwoord: U verdenkt het stremsel ervan, maar dat is een gezuiverd extract uit de leb maag van jonge kalveren. Het is echter denkbaar dat uw leverancier dit verdunt om er meer van te kunnen leveren. Het is ook mogelijk dat u zelf teveel water toevoegt ter verlaging van de zuurgraad, of de hoeveel heid kaaskleursel door de jaren heen groter neemt, dan wel meer salpeter gebruikt om overmatige gasvorming (de heft) te voorko men. En roomt u de meUc nog met een gelijk percentage af als voorheen? U kunt proberen het stremmen te bevorderen door toevoeging van wat chloorcalcium aan de melk voordat u die laat stremmen, maar dat mag natuurlijk maar heel weinig zijn! Ligt het vetgehalte van uw melk thans hoger, dan moet u naar verhouding ook meer stremsel gebruiken. Verder kunt u de kuip beter afdekken, zodat de bovenlaag van de melk, die juist op tem peratuur is gebracht, niet te snel afkoelt. U schrijft helaas met geen woord over de berei de soort(en) kaas en de gebruikte hoeveelhe den, maar juist bij het kaasmaken kunnen kleine verschillen daarin erg belangrijk zijn. Als er druk getelefoneerd wordt, hoor je soms mensen spreken als je de hoorn opneemt en halverwege een nummer bent. Kunnen die mensen jou dan ook horen? Antwoord: Dat is afhankelijk van de soort storing die er is ontstaan. Als u door een schakelfout in de centrale inbreekt in één of meer gesprekken van derden en u hoort die duidelijk praten, dan kunt u in de meeste gevallen ook verstaan worden en zelfs mee spreken en u in het gesprek mengen. Dat mag natuurlijk niet en komt gelukkig zelden voor. Maar als u door interferentie (op ande re lijnen inwerkende signalen van parallel lopende leidingen o.d.) zacht verwijderde stemmen en/of andere geluiden hoort, blijft het in de regel bij onverstaanbare klanken. De mensen die via die andere verbindingen converseren, zullen u waarschijnlijk niet ho ren en zeker niet woordelijk kunnen ver staan, want uw gesprek hoeft het hunne nog niet te beïnvloeden. In een bankbiljet zag ik een watermerk dat heel duidelijk verschillende tinten vertoon de. Hoe kan dat? Ik dacht dat het alleen maar lichter of wateriger dan het papier zelf kon zijn! Antwoord: Omdat de papierfabricage al dateert uit het begin van onze jaartelling (of eerder), is ook het watermerk erg oud en zijn er in de loop der eeuwen allerlei variaties in aangebracht. Bij handgeschept papier kan dat een figuur van metaaldraad zijn die op de zeef is vastgenaaid, zodat ter plekke bij het scheppen minder papierstof blijft liggen. Als dat papier gereed is, zie je dezelfde afbeel- Van 13 september tot en met 11 oktober 2004 is de Kaderregeling kennis en advies opengesteld voor de doelgroep 'Jonge agra riërs'. Agrariërs die van plan zijn een nieuw landbouwbedrijf te stichten of een bestaand landbouwbedrijf over te nemen kunnen in aanmerking komen voor subsidie, wanneer zij door deskundigen een ondernemingsplan laten opstellen. Om in aanmerking te komen voor subsidie mag de aanvrager niet ouder zijn dan 40 jaar en niet eerder een landbouwbedrijf volledig in eigendom, pacht of erfpacht hebben gehad. De minister heeft voor deze openstel- Ung een budget van EUR 420.000,- beschik baar gesteld. Het subsidiebedrag per aanvra ger bedraagt maximaal EUR 1.500,-. De regeling wordt uitgevoerd door LASER. Voor nadere informatie over de regeling en deze openstelling of het aanvragen van for mulieren kan contact opgenomen worden met Het LNV-Loket: O 800 - 22 333 22 of de internetsite www.minlnv.nl/loket. Op de internetsite zijn tevens de regelingstekst en het openstellingsbesluit te vinden. Oude aanvraagformulieren kunnen niet worden gebruikt. Zaterdag 18 september organiseert Staats bosbeheer een vaartocht op het Haringvliet, Hollands Diep en vandaar naar de Bies- bosch. Staatsbosbeheer beheert langs de vaartoute een groot aantal buitendijks gelegen natuur gebieden. In het gebied worden ook nieuwe namurgebieden ontwikkeld. Tijdens de tocht wordt uitleg gegeven over de natuurontwik kelingsplannen en over het mogelijk weer toelaten van getij in het gebied. In de nazomer komt de vogeltrek al goed op gang, We verwachten veel steltlopers waar te kunnen nemen. In de Biesbosch overzo- meren enkele Visarenden. In augustus en september zitten er ongeveer tien Visaren den in het gebied wat bezocht wordt. Met wat geluk moet het mogelijk zijn enkele van deze prachtige vogels te zien. De tocht is niet alleen interessant voor ervaren vogelaars, maar ook voor beginnende vogelspotters. De rondvaartboot 'De Avontuur' vertrekt om 10.00 uur uit de haven bij Willemstad Vesting. De boot is om 16.00 uur weer terug in Willemstad. Belangstellenden voor deelname aan de vaartocht van 18 september dienen zich te meieden bij het Toeristen- en Arrangemen- tenbureau in WlUepistad, tel.; 0186-476055. Deelname kost 12,- per persoon. Een lunchpakket kost 5,50. Aanbevolen wordt regenkleding en een vertekijker mee te nemen. De tochten zijn ook geschikt voor rolstoelgebruikers ding in lichtere lijnen. Wordt er een lang- zeefmachine voor de productie gebruikt, dan kunnen er (desgewenst afwisselend) bepaal de merken of afbeeldingen op de perswa]s(en) worden gesoldeerd. Die modellen duwen daar de vezels van het nat te papierblad uit elkaar, waardoor er een geringere vezeldichtheid ontstaat. Op de rondzeefmachines kan men ook figuren in reliëf toepassen en daarmee zijn tintnuance- ringen mogelijk. Als dat papier gereed is, ziet men in het watermerk lijnen die lichter zijn en andere die donkerder ogen dan het papier zelf. Vooral bij de sterk gekleurde bankbiljetten krijgt men dan de indruk, dat zo'n fraai watermerk zelf gekleurd is. U begrijpt dat het voor vervalsers telkens moeilijker wordt om zo'n watermerk na te bootsen. En de Heere sprak tot Mozes aan gezicht tot aangezicht, gelijk een man met zijn vriend spreekt. (Ex. 33:1 la) We treffen in ons tekstverband het volk Israël aan de voet van de Sinaï. Wat was daar al veel gebeiu-d. Bevend en vol eerbied had het volk gestaan voor die rokende berg, waarop God temidden van donderslagen en bazuingeschal Zijn wetten gaf. Hun aan voerder Mozes hadden ze langs het smalle bergpad naar boven zien gaan, om daar op die berg de wet uit Gods hand te ontvangen, geschreven op twee stenen tafelen. Maar ach, toen Mozes uitbleef en nog eens uit bleef, zakte langzamerhand de indruk die de majesteit Gods in hun ziel teweeggebracht had, weg! Och zeggen ze, deze Mozes, die man die ons uit Egypteland uitgevoerd heeft, wij weten niet wat hem geschied zij. En wat deden ze? Ze zeggen tegen Aaron: Sta op, maak ons goden die voor ons aange zicht gaan. En het duurde dan ook niet lang, of het volk danste rondom het gouden kalf! Vreselijk! En u weet allemaal de afloop lezers. Hoewel Mozes voor het volk in de bres springt bij de Heere en de Heere zijn voor bede aaimeemt, volgt een ontzettende straf. Er vielen drieduizend doden! En dan, als de Heere zegt, dat Hij niet meer Zelf in het midden van dat hardnekkige volk zal optrek ken, dan gebeurt er een wonder. Dan vallen ze in de schuld! Want we lezen in vers 4 van ons teksthoofdstuk: "Toen het volk dit kwa de woord hoorde, zo droegen zij leed en nie mand van hen deed zijn versiersel aan zich". De vraag, in hoeverre dit bij al die mensen echt geweest is, gaan we maar voorbij. Toets uzelf lezers! Wat deed het volk? Wel, acht geven op Mozes. En wat deed Mozes? Hij nam de tent der samenkomst weg uit het mid den en zette ze neer in de woestijn, ver ver wijderd van het leger. Onder deze tent der samenkomst moeten we verstaan de ambts tent van Mozes, waar het volk kwam, om door hun Middelaar Mozes. de Heere om raad te vragen, 't Was dus niet de tabernakel, die kwam later pas. De tent der samenkomst, het zichtbare teken van Gods bijzondere tegenwoordigheid met daarin de Middelaar van het Oude Verbond, vertrekt. De Heere laat het Zijn volk goed voelen: waar de zonde hoogtij viert, daar kan Hij niet zijn, noch blijven! Lezer, weer zeg ik: toets uzelf! Want weet u, wat die wegge nomen tent aan zo'n zondig volk toeroept? Wel, dit: Ken uw ongerechtigheid o volk, dat gij tegen de Heere uw God hebt overtreden! Want toch is hier sprake van genade en barm hartigheid. In de toom gedenkt de Heere toch nog met ontferming aan dat volk. Want de tent wordt niet vernietigd; maar toch weer opgezet. En weet u waar? Wel, tussen de dreigende berg en het bedrukte volk, tussen een toornig God en een schuldig Israël! En in die tent is nog een voorspreker, die voor dat volk tot de Heere gaat. In deze ene wil de Heere dat goddeloze volk nog te woord staan. Hun advocaat pleit voor hen. Wat zal dat voor de oprecht schuldige, die daar verslagen in de deur van zijn tent stond een wonder geweest zijn, toen ze daar heel in de verte zagen, dat die tent toch weer opgezet werd. Het was voor hen het teken, dat de mogelijk heid der verzoening nog niet helemaai bui tengesloten was! Wie weet, misschien liet de Heere Zich nog verbidden! En.de Heere liet Zich verbidden. Want als het volk in de verte Mozes de tent ziet bin nengaan, dan zien ze de wolkkolom, het zichtbare teken in de deur der tent. Geloof maar lezers, dat die duizenden, die daar ver slagen stonden in de deur van hun tent, de adem ingehouden hebben! Geloof maar, dat het in hun ziel getrild heeft: "Barmhartig is de Heere en zeer genadig; schoon zwaar getergd, lankmoedig en weldadig; de Heere is groot van goedertierenheid!" Deze gestal te komt trouwens ook zichtbaar openbaar bij het volk, want als ze de wolkkolom zien staan in de deur van de tent der samenkomst in de verte, buigen ze zich, zo staat er, een iegenüjk in de deur van zijn tent. Bij het zien van dit wonder breekt hun hart. God heeft nog geen afgesneden zaak met hen gehou den. Nogmaals lezers, niet gaan fantaseren over de vraag bij hoevelen van die Israëlieten dit alles echt is geweest. Lees niet voor een ander, maar lees alstublieft voor uzelf! Kunt ge uzelf vinden in dat van verte staande volk? Kunt ge er iets van begrijpen, van die eerbied die dat volk vervuld heeft? Want ze wisten, wat daar in die tent gebeurde. Daar in die tent lag hun middelaar te smeken om genade! Daar was hun advocaat aan het plei ten! Waarop? Op één enkele deugd van dat volk? O neen, maar op Gods barrnhartigheid en Zijn verbondstrouw. Heere, zegt Mozes, indien ik genade gevonden heb in Uw ogen, zo laat mij nu uw weg weten en ik zal U ken nen, opdat ik genade vinde in Uw ogen; en zie aan dat deze natie Uw volk is! Mozes is bang, dat hij alleen met dat volk verder moet en dat durft hij niet! Vandaar, dat hij zegt: Indien Uw aangezicht met ons niet medegaan zal, doe ons van hier niet optrekken. Want waarbij zou nu bekend wor den, dat ik genade gevonden heb in Uw ogen, ik, en Uw voUc? Alzo zullen wij afgezonderd worden, ik en Uw volk, van alle volk dat op de aardbodem is. Met andere woorden als Gij niet meegaat Heere, wat zullen de vijanden dan zeggen? 't Is, alsof we de dichter horen pleiten, die zegt: "Beschouw, herdenk uw vastgestaafd verbond! Laat dat Uw hart tot ons in liefde ontvonken; het land is vol van duistere moordspelonken, vanwaar 't geweld ons grieft met wond op wond". En wat gebeurt? Wel, luister maar: "Ook deze zaak, die gij gesproken hebt Mozes, zal De doen, dewijl gij genade gevonden hebt in Mijn ogen en Ik u bij name ken". Als een man met zijn vriend, zo spreekt de Heere met Mozes van aangezicht tot aangezicht. En dat alles ten gunste van dat volk, dat daar gebo gen stond in de deur van hun tenten. Vraag u alvast af lezer, of u zich in de gestal te van dat gebogen volk kunt vinden en pro beer maar wat vooruit te denken! Dan komt volgende week D.V. de toepassing! Want er is natuurlijk oneindig veel méér! Ouddorp, Ds. G. Meuleman Er komt een verbod op het lozen van toiletwater door de recreatievaart. Dit moet zwemmers en andere waterrecre anten beter beschermen tegen besmet tingen door vies oppervlaktewater. Dat hebben staatssecretaris Van Geel (Milieu) en staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) met de sector afgesproken. De meeste Nederlandse recreatievaartuigen lozen het toiletwater nu nog direct in het oppervlaktewater. Dit leidt tot onnodige vervuiling van het water waar doorgaans ook andere recreanten (zwemmers) verto even. Wie vervuild water binnenkrijgt, kan daar ziek van worden. Het Rijk wil de vervuiling van het opper vlaktewater zoveel mogelijk beperken. Onder meer om aan de Europese regels voor schoon oppervlaktewater te kunnen vol doen. Naast het lozingsverbod voor de recre atievaart, zijn al eerder maatregelen genomen tegen andere vervuilingsbronnen zoals riooloverstorten en de landbouw. Deze maatregelen dragen bij aan het realiseren van gezonde ecosystemen zoals de Europese Kaderrichtlijn Water dat voorschrijft. Het lozingsverbod wordt in twee fasen ingevoerd. In 2006 gaat het verbod gelden voor nieuwe recreatieboten en in 2009 voor alle bestaande recreatieboten. Op die manier krijgen de eigenaren voldoende tijd om de juiste voorzieningen in hun boot aan te bren gen. De HISWA, de Watersportverbond, de ANWB, het Interprovinciaal overleg, de Unie van Waterschappen en de Stichting Reinwater hebben tijdens het overleg hier mee ingestemd. In feite wordt het verbod van kracht door een uitzondering op het algemene lozingsverbod uit de Wet Veron- The Power of Dreama Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE Telefoon 0181 - 41 37 77 treiniging Oppervlaktewateren op te heffen. Deze uitzondering werd in 1974 gemaakt omdat er voor de recreatievaart op de wal onvoldoende inzamelpunten waren waar het toiletwater kon worden ingeleverd. Inmid dels telt Nederland dankzij overheidssubsi dies meer dan 250 inzamelpunten in bijvoor beeld jachthavens. Dit aantal zal de komende jaren fors toenemen als het Besluit Jachthavens van kracht wordt. Dat besluit verplicht iedere jachthaven met meer dan vijftig ligplaatsen om een voorziening voor de opvang van vuil water te hebben (lig plaatsen voor open boten niet meegerekend). In de toekomst zal er via andere wet- en regelgeving ook een verbod komen voor schepen die bedrijfsmatig worden gebruikt, zoals de chartervaart, bruine vloot, rond vaart- en partyboten. Afgelopen zaterdag werd door de Henge laarsvereniging 'Stellendam' weer een viswedstrijd georganiseerd. Dit betrof de 16e competitiewedstrijd zoetwatervissen 2004. De wedstrijd van afgelopen zater dag werd gehouden in het Havenkanaal Goedereede-Havenhoofd. Tegen de ver wachtingen in werd hier, ondanks dat het altijd beter kan, door alle deelnemers aar dig wat vis gevangen. Wedstrijdvisser en tevens bestuurder Rogier Keijmel, die overigens het meeste werk betreffende de organisatie van de viswedstrijden op zich neemt, wist in het voornoemde water maar liefst 18.800 kg vis te vangen. Er waren deze wedstrijd 16 deelnemers. Het was een prachtige visdag met schitterend weer. De uitslag van 4 september was als volgt: 1. R. Keijmel17,800 gr. 2. J. Velthuis, 10.200 gr. 3. P. Tanis8.820 gr. 4. H. Vinkjr7.280 gr. 5. R. Ponk5.180 gr. 6. H. Vink sr3.980 gr. 7. M. Nagtegaal,3.200 gr. 8. A. Carlebur3.160 gr. 9. J. de Groot2.190 gr. 10. J. Boshoven1.840 gr. 11. J. Hageman980 gr. 12. C ter Hoeve780 gr. 13. P. Troost780 gr. 14. R. Sandifort660 gr. 15. P. Steenis620 gr. Er volgen nu nog twee competitiewedstrij den. De eerstvolgende wedstrijd is op zaterdag 18 september. Meer informatie over Hengelaarsvereniging 'Stellendam' vindt u op www.hvstellendam.nl. 70- Schreijer hapt naar adem en het hart klopt hem in z'n keel. Weg wil hij, weg van de Russen. Steeds meer Russen zetten de achtervolging in. De ogen van de vluchteling puilen uit hun kassen en de adem rochelt hem in zijn keel. Te laat ziet hij de witte gestalte die plotseling voor hem opduikt Als hij zijn fout tracht te herstellen door een andere richting in te slaan, merkt hij dat rondom hem overal Russen zijn. Ze jagen hem heen en weer en vermaken zich als hij in zijn doodsangst van de een naar de ander rent. Plotseling valt hij neer. Hij kan niet meer, happend naar adem en badend in het zweet raakt hij bewuste loos. Als hij weer bij komt, ligt hij in de sneeuw, omringd door een tiental vreemde mannen die hem met starte blikken aanstaren. 'Kameraden', hijgt hij, 'kameraden.' De Russen vertrekken geen spier, maar de ogen blijven hem onbewogen aankijken. Als hij zich wil oprichten krijgt hij een trap van een laars tegen zijn hoofd, zodat hij duizelend in de sneeuw terug valt. Dan wordt hij opgepakt en bij een tank neergesmeten. Hier wordt hij door een officier ondervraagd. Maar wat Schreijer te zeggen heeft, is niet van waar de. 'Weg met die kerel', gebiedt de officier. Schreijer wordt door een stel lachende kerels meege nomen. Enkele Tartaren houden zich nog enige tijd met hem bezig. Dan is er van Schreijer niet veel menselijks meer over. Waar zijn graf is, blijft in de nevelen van deze oor logsgeschiedenis verborgen. Nu het front steeds dichterbij komt, zijn de werk zaamheden van de vrouwen gewijzigd. Ze zijn tewerk gesteld bij het graven van loopgraven en stellingen. De verdedigingslinie aan Duitslands oostgrens. De sneeuw ligt hoog opgewaaid en een koude oosten wind snijdt de slaven, die aan de verdedigingsgordel werken, in het gelaat. Totale oorlogsvoering! Dat houdt in dat ieder die daartoe in staat is, wordt gemobiliseerd om zich, op wat voor een manier dan ook, voor het vaderland in te zetten. De nacht die onbarmhartig koud is geweest, trekt zich terug in de dichte wouden van het oosten. Boven de horizon begint een zachte morgenschemer zich tegen de winterhemel af te tekenen. Een paar ver kleumde kraaien roeien tegen de wind in en laten kleumend hun schorre stem horen. Niet lang nadat de zon als een wazige bol boven de kim is geklommen vertonen zich aan de einder grauwe vlekken die, naarmate de zon stijgt, vormen van wolken aanne men. Een nieuwe dag vol sneeuw en koude kondigt zich aan. In het vrouwenlager schettert marsmuziek uit de luid sprekers. Ook daar heeft de nieuwe dag zijn intrede gedaan. Een aantal vrouwen haast zich door de toch tige gang naar de wasgelegenheid om zich daar met het ijskoude water de slaap uit de ogen te wrijven. 'Allemensen'bibbert Gerda Holsmacher; 'wat is het weer vreselijk koud. De botten rammelen in m'n lichaam.' Adelheid Bergmayer, die naast haar aan de wasbak staat, klappertandt: 'We moesten ons allemaal ziek melden en op bed blijven liggen. Het is toch geen doen om nu met zulk weer gaten stoppen die we zelf gegra ven hebben.' 'Het duizendjarige rijk vraagt nu eenmaal offers', grin nikt Gerda. De deur van het washok gaat open en het hoofd van één van de leidsters steekt om de hoek: 'Opschieten, over vijf minuten naar de eetzaal.' Meteen is het hoofd weer verdwenen en klinken voet stappen van gelaarsde voeten in de gang. De vrouwen weten dat grapjes niet van pas komen. Nu de spanning stijgt, staan de hoofdleidsters direct klaar om tot straffen over te gaan. Het is daarom zaak om je op en afstand of op z'n minst rustig te houden. 'Hoelang zou deze ellende nog duren? Als het nog lang zo door blijft gaan, overleven we het geen van allen. Het is nogal wat om de hele dag bij een tempe ratuur van twintig graden onder nul grond te scheppen en met een pikhouweel gaten te hakken. En aangezien onze maaltijden ook steeds slechter worden, zal, als het zo door gaat, er van ons niet veel meer overblijven dan ademende karkassen', zucht Elsa die net is binnen komen lopen. 'Schiet maar op, als ze dadelijk op ons moeten wach ten krijgen we niet eens te eten', waarschuwt Gerda. Ze haasten zich naar hun kamer terug en kleden zich verder aan. Nauwelijks zijn ze gereed of Helga Richter komt binnen: 'Goede morgen samen. Zijn jullie klaar, dan kunnen we naar de eetzaal gaan.' Enkele vrouwen brengen nog wat van hun kleding in orde, dan gaan ze achter hun leidster aan naar de eet zaal. Er is voor ieder twee sneetjes kleffig zwart brood met marmelade en koffiesurrogaat in de grote stenen kommen. Onder het eten wordt weinig gesproken, want dadelijk zullen ze weer door de sneeuw naar de stellingen mar cheren om daar in de hard bevroren grond gaten te hak ken en bevroren bonken aarde met kruiwagens op hopen te rijden. Een enkele vrouw is zo gelukkig nog een paar sigaret ten te bezitten; die kunnen ze straks ruilen tegen een paar sneetjes brood, met de soldaten die ook zijn tewerk gesteld. Na de maaltijd staan ze nog even rond de kachel om nog eenmaal de heerlijke warmte te voelen. 'Aantreden!' galmt een harde vrouwenstem in de gang. De vrouwen haasten zich naar buiten en stellen zich daar op in het gelid. Ze worden geteld en daarna op militaire wijze afgemarcheerd. Als een zwarte slang shngert de lange groep werksters en werkers zich door de witte winterwereld. Door het bos sloffen de voeten in de dikke sneeuwlaag, die langzaam tot een spiegel- gladde glijbaan wordt plat getreden. Zo nu en dan gaat er iemand onderuit, waarna er enige opschudding ontstaat. Hoewel in normale gevallen een dergelijk gebeuren tot grote hilariteit geleid zou heb ben, gaat er nu van de mensen een sombere gelatenheid uit. Zelfs geen glimlach ontspant de grauwe gezichten. Voorwaarts gaat het. Tientallen voeten zijn op weg naar de stellingen, waaraan gewerkt wordt tot de sche mer over de velden daalt. Dan zullen de lange rijen gebogen figuren terug schuifelen naar het barakken kamp in de verborgenheid van de bossen. Maar eerst zal er tien uur of meer zware lichamelijke arbeid ver richt moeten worden. Bij de stellingen gekomen, worden gereedschappen en kruiwagens uitgereikt. De vrouwen hebben pikhouwe len, schoppen en twee kruiwagens gekregen. Adelheid en Gerda zullen hakken en scheppen. Hanna en Elsa rijden de brokken bevroren aarde weg. Het eerste begin is het moeilijkst. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5